Μετάβαση στο περιεχόμενο

Humano-κουβέντα (Les Humanoïdes Associés & Humanoids Inc.)


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Άντε ρε κάποιος να διαβάσει το Thousand Faces να μας πει γνώμη... :)

Αγαπητέ Sandman έχω αρχίσει το Thousand Faces και έχω να πω... τα καλύτερα!

Είμαι μετά την μέση (έχω διαβάσει τα 3/5) και μου αρέσει πάρα πολύ!

Δεν περίμενα ότι θα είναι τόσο καλό!Εχω αφήσει στην άκρη Bouncer, SPOOKS ,Izunas.Μezolith  και ένα σωρό άλλα και τώρα που το σκέφτομαι μόνο το ΟΚΚΟ και το Aslak δεν άφησα για να διαβάσω το Thousand Faces!

Ελπίζω να μην τα χαλάσει στο τέλος!

Όταν το τελειώσω θα τα πω πιο αναλυτικά ,προς το παρόν το μοναδικό μειονέκτημα  για μένα είναι το πολύ μέτριο σχέδιο ,με καλύτερο σχέδιο θα ήταν τέλειο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 273
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τέλειωσα λοιπόν το Thousand faces οπότε θα δώσω την ετυμηγορία  μου!

Το κόμικ ξεκινάει με τον ήρωά μας ,Φρανκ Κουήν ,να προχωράει στο άγνωστο έχοντας στο μυαλό του την φράση :πάρε μόνο 2 μουλάρια 1 δίκανο και 10 σφαίρες και ύπαγε !

Το "2 μουλάρια 1 δίκανο και 10 σφαίρες " 'ήταν ο προηγούμενος τίτλος του κόμικ που άλλαξε προς τιμήν του δαίμονα Χίλια Πρόσωπα που παίζει  κεντρικό ρόλο στην ιστορία.

Το σενάριο του P.Thirault είναι πολύ καλό ως εξαιρετικό.Σε μεγάλο μέρος του κόμικ προτιμάει την αφήγηση από τους διαλόγους και απλώνει την ιστορία τόσο στο παρόν όσο και στο παρελθόν ,τόσο στο Νέο Κόσμο  όσο και στην Αγγλία.Ο Marc Males που κάνει το σχέδιο στα 4 πρώτα τεύχη ακολουθεί πολύ ταιριαστά τον ρυθμό που δίνει ο P.Thirault μόνο που κατά την ταπεινή μου άποψη το σχέδιο του είναι χοντροκομμένο και χαλάει το  ομολογουμένως άριστο στήσιμο των καρέ.Το χρώμα είναι και αυτό πολύ διεκπεραιωτικό και δεν ανεβάζει  καθόλου το σχέδιο!Με το σχέδιο λοιπόν είχα κάποιο θέμα, μέχρι που διάβασα και το 5 και τελευταίο τεύχος  που το σχέδιο αναλαμβάνει ο Mario Janni που τα πάει αρκετά καλά.Μόνο που...ενώ στα 4 πρώτα τεύχη το σενάριο ήταν πολύ καλό και το σχέδιο πολύ μέτριο στο τελευταίο τεύχος το σχέδιο γίνεται καλύτερο και τα χαλάει στο σενάριο!Τι να κάνουμε, δεν μπορείς να τα έχεις όλα σ΄αυτή την ζωή!

Συμπερασματικά το κόμικ ήταν αρκετά καλό και κράτησε το ενδιαφέρον μου, η τιμή του (σε γνωστό πολυκατάστημα )είναι σούπερ , οπότε θα το πρότεινα σίγουρα!

Όπως καταλάβατε σκοπίμως δεν είπα τίποτα περισσότερο για  την υπόθεση το μόνο που θα πω είναι ότι στο τέλος σεναριακά κατά την άποψη μου τα χαλάει λίγο γιατί ο P.Thirault καταφεύγει σε υπερβολές ενώ δίνει και ένα άτολμο τέλος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το διαβασα το τζον λορντ τελικα με τα 1000 ζορια.

Παρα πολυ καλο σχεδιο... και σκηνοθεσια με κινηματογραφικη λογικη και πλανα...

Μετριο στορι (κατι φονοι με κατι γαντια απο αγρια ζωα... για εκδίκηση)... και καλα αστυνομικό με ψυχολογικά στοιχεία.

Πολυ αργο και χαζοι διαλογοι στο πρωτο μερος... μετα στρωνει λιγο και εχει ενα μικρο ενδιαφερον μεχρι να τελειωσει και να μετανοιωσεις που νομιζες πως εχει εμδιαφερον καθως εχει 2 ιστοριες που μπλέκονται στο τελος. Ψιλο νουρ σε καποια σημεια αλλα τιποτα το σπουδαιο

Γενικα δεν το προτεινω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Διάβασα κι εγώ το Thousand Faces, πολύ καλό. Αν και είμαι πολύ δύσκολος απέναντι σε ιστορίες μεταφυσικού χαρακτήρα (δαίμονες, μαγεία κλπ), αυτό εδώ το ευχαριστήθηκα! Η ιστορία κυλάει ομαλά και μου κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι την τελευταία στιγμή. Μάλιστα στο δεύτερο μισό του βιβλίου όταν έχουν πλέον παρουσιαστεί όλοι οι ήρωες και η ιστορία τους, με καθήλωσε. Το μόνα αρνητικά σημεία αφορούν την ιστορία του δαίμονα, που κάποια πράγματα, ειδικά το πώς ξεκίνησε, μου φάνηκαν γελοία. Από την άλλη, το τέλος, αν και με ξένισε, με άφησε τελικά ικανοποιημένο. Το σχέδιο καλό, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

 

Συνολικά, είναι ένα κόμικ που αξίζει τον χρόνο σας. Ειδικά αν έχετε διαβάσει την υπόθεση και σας κεντρίζει έστω και λίγο την προσοχή, δοκιμάστε το άφοβα. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Έχω μια στοίβα χιουμανοιντς αδιάβαστα. Με τόσες καλές σχετικά κριτικές από σας μου φαίνεται θα βάλω το thousand faces πάνω πάνω για να το διαβάσω πρώτο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Χθες ξεκίνησα το Clockwerx. Βικτωριανή Αγγλία με steampunk ρομπότ. Καλές προοπτικές αλλά η εκτέλεση της ιδέας μέχρι στιγμής πολύ μέτρια.

 

Δεν ξέρω αν θα το συνεχίσω. 

 

Τελικά ίσως μου βγήκε σε καλό που ήταν εξαντλημένο από τα public μιας και τότε το είχα παραγγείλει στα τυφλά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Έκανα μια μικρή αυγουστιάτικη ατασθαλία και τσίμπησα δύο αλμπουμάκια, A Thousand Faces και I Am Legion. Νομίζω 20 ευρώ και τα δύο  :sun:

 

Με τόσα καλά λόγια και για τα δύο είναι γκαραντί αγορά. 

 

Άσχετο με το θέμα αλλά στην ίδια παραγγελία έβαλα και τους πρώτους 2 τόμους του Torpedo της IDW που τους είχα άχτι καιρό. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Η Humanoids προμοτάρει με έναν έξυπνο τρόπο το νέο της κόμικ Carthago (το οποίο παρεμπιπτόντως έχει καλές κριτικές στο bedetheque) :P

13873248_558967764287415_8002897953150084807_n.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πόσο πολύ ήθελα να μου αρέσει το Thousand Faces! Και σχεδόν τα κατάφερε... μέχρι τα μισά του τέταρτου τόμου :(

 

Η βασική υπόθεση γίνεται γνωστή σχετικά γρήγορα -αναφέρθηκε και παραπάνω, δεν υπάρχει λόγος να κουράσω. Αυτό που κάνει πραγματικά καλή την ιστορία είναι ο αριστοτεχνικός τρόπος που ξετυλίγονται οι επιμέρους λεπτομέρειες, χαρακτήρα τον χαρακτήρα, χτίζοντας έτσι έναν μεγαλύτερο καμβά. Και ενώ στο 99% των περιπτώσεων συχαίνομαι την πολλή αφήγηση στα κόμικς, ο Thirault καταφέρνει να κερδίσει το ενδιαφέρον μου. Μου άρεσε επίσης που δεν κολλάει να κάψει χαρακτήρες προκειμένου η ιστορία να προχωρήσει όπως πρέπει. Το σχέδιο και το χρώμα το βρήκα μια χαρά. Ο Males μοιάζει με έναν πιο στιλιζαρισμένο και μαγκωμένο Sean Phillips (τον οποίο λατρεύω και αναπόφευκτα δεν μπορούσα να μην κάνω την σύγκριση στο μυαλό μου του πόσο πιο ωραίο θα ήταν αν το σχεδίαζε αυτός...) ενώ προτιμώ τελικά περισσότερο το χρώμα όταν το κάνει ο ίδιος (στον πρώτο τόμο) παρά των Smulkowski και Rouger το οποίο είναι πιο γεμάτο, σχεδόν πνιγηρό, πράγμα που ταιριάζει ίσως καλύτερα με την όλη ατμόσφαιρα.

 

Αυτά μέχρι τα μισά του τέταρτου τόμου.

 

Από κει και κάτω η μπάλα χάνεται :( Το τέλος του τέταρτου τόμου μου φάνηκε τρομερά βεβιασμένο, κακογραμμένο και με τον Thirault να καταφεύγει σε μια εύκολη λύση ρίχνοντας μια κλοτσιά σε ότι είχε χτίσει μέχρι τότε. Και το χειρότερο έρχεται στον πέμπτο τόμο, τον οποίο έμοιαζε να αναγκάστηκε να γράψει επειδή ο εκδότης του απήγαγε την κόρη. Κακό απ'όποια πλευρά και να το δεις: χαζό σενάριο που πάει εντελώς αλλού από αυτό που αρχικά ήθελε να πει, η ατμόσφαιρα που ήταν το δυνατό χαρτί και που ουσιαστικά αυτή σε κέρδισε από τον πρώτο τόμο να μην υπάρχει πουθενά, ούτε έστω και στο ελάχιστο, σχέδιο αρτιότερο μεν εντελώς διεκπεραιωτικό δε και γενικά μόνο απογοήτευση :(

 

Είναι δηλαδή ένα κακό κόμικ;

 

Σαφέστατα όχι!

 

Μέχρι και τον τέταρτο τόμο (και βάζω μέσα και το τέλος του τέταρτου, δεν είναι η πρώτη φορά εξάλλου που διαβάζω μια ιστορία που το τέλος της με απογοητεύει) είναι ένα από τα καλύτερα Ευρωπαϊκά κόμικς που έχω διαβάσει και που χαίρομαι που το έχω στη βιβλιοθήκη μου. Το προτείνω ανεπιφύλακτα. Τον πέμπτο τόμο απλά αγνοήστε τον :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διάβασα το El Nino από τον Cristian Perissin (που έχει κάνει και το εξαιρετικό Cape Horn) και τον Boro Pavlovic.

 

Να το πω; Θα το πω! Είναι καλύτερο από το Cape Horn. Αν και είναι λιγότερο πιστευτό από ότι εκείνο, είναι απείρως πιο "ταξιδιάρικο" και περιπετειώδες. Είναι κόμικ που δεν μπορείς να το αφήσεις, διότι όταν το διαβάζεις έχεις βυθιστεί στον κόσμο του και στην Γαλλική πολυνη΄σία οπόυ διαδραματίζεται το μεγαλύτερο μέρος του.

 

Διαβάζοντας μετά τα σχόλια που υπήρχαν στο συγκεκριμένο τόμο κατάλαβα γιατί ο Perissin γράφει τόσο καλές "ναυτικές" περιπέτειες. Αυτό οφείλεται στο ότι υπηρέτησε στο Γαλλικό πολεμικό ναυτικό για τουλάχιστον τρια χρόνια και μάλιστα στις τοποθεσίες που διαδραμτίζεται αυτό το κόμικ. Ίσως και γι αυτό το λόγο ο "κόσμος" του είναι λιιιγο πιο ζωντανός από ότι του Cape Horn.

 

Προτείνεται σε όλους τους "ταξιδάρηδες" ανθρώπους, σε όσους τους αρέσουν τα Κόρτο Μαλτέζε και σε όσους τους άρεσε το cape Horn. Επίσης, προτείνεται σε όσους τους αρέσουν τα κόμικ περιπέτειας και δράσης, αλλά χωρίς εκρήξεις και πυροβολισμούς (δεν λέω χωρίς βυζιά και εκρήξεις, γιατί βυζιά έχει. Εκρήξεις δεν έχει. Τουλάχιστον όχι τόσο πολλές.Ούτε και πολλά βυζιά έχει εδώ που τα λέμε. Μονάχα ικανοποιητικά. Ξεφεύγω. Σόρρυ)

 

Αξίζει παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

 

Προτείνεται σε όλους τους "ταξιδάρηδες" ανθρώπους, σε όσους τους αρέσουν τα Κόρτο Μαλτέζε και σε όσους τους άρεσε το cape Horn. Επίσης, προτείνεται σε όσους τους αρέσουν τα κόμικ περιπέτειας και δράσης, αλλά χωρίς εκρήξεις και πυροβολισμούς (δεν λέω χωρίς βυζιά και εκρήξεις, γιατί βυζιά έχει. Εκρήξεις δεν έχει. Τουλάχιστον όχι τόσο πολλές.Ούτε και πολλά βυζιά έχει εδώ που τα λέμε. Μονάχα ικανοποιητικά. Ξεφεύγω. Σόρρυ)

 

 

Είμαι ταξιδιάρης, λατρεύω τα Κόρτο Μαλτέζε, εκτίμησα αλλά δεν μου άρεσε το Cape Horn. Μου αρέσουν επίσης όλα τα βυζιά αλλά όχι όλες οι εκρήξεις. 

 

Να το δοκιμάσω; :thinking: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Είμαι ταξιδιάρης, λατρεύω τα Κόρτο Μαλτέζε, εκτίμησα αλλά δεν μου άρεσε το Cape Horn. Μου αρέσουν επίσης όλα τα βυζιά αλλά όχι όλες οι εκρήξεις. 

 

Να το δοκιμάσω; :thinking:

 

Κοίτα το Cape Horn, ίσως δεν σου άρεσε επειδή δεν έχει σαφή αίσθηση προσανατολισμού. Δηλαδή οι κεντρικοί χαρακτήρες, γενικά δεν καθορίζονται από κάποια αποστολή ή κάποια συγκεκριμένη ενέργεια που πρέπει να εκτελέσουν. Κυρίως πηγαίνουν με την ροή του ρεύματος και σε ορισμένες περιπτώσεις γίνονται έρμαια καταστάσεων και συμβάντων. Στο El Nino, αυτό δεν συμβαίνει. Υπάρχει κύριος στόχος και "αποστολή' για την κεντρική πρωταγωνίστρια και λόγω αυτού συμβαίνει ό,τι συμβαίνει. Κι εδώ οι ήρωες τυχαίνει να ξεστρατίσουν από την κεντρική πλοκή, αλλά όχι συχνά και όποτε προκύπτει αυτό, πάλι προσπαθούν να επιστρέψουν σε αυτήν, γιατί έχουν έναν σκοπό να εκπληρώσουν. 

 

Γενικά είναι λιγότερο λυρικό και αφηρημένο από ότι το Cape Horn.

 

Και έχει και περισσότερα βυζιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Έχω βάλει στο μάτι τα εξής από Humanoides:

  • THE SWORDS OF GLASS
  • DIOSAMANTE
  • CRUSADES
  • OLYMPUS
  • THOUSAND FACES
  • THRONE OF ICE
  • CLOCKWERX
  • CARTHAGO

Με ποιο από αυτά προτείνετε να ξεκινήσω; Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Mόλις τελειώσα το Shamanism του Igor Baranko.

 

Σας έχει τύχει ποτέ να διαβάσετε κάτι ή να δείτε κάτι και να σκεφτείτε «αυτό δεν το κατάλαβα ακριβώς, υποπτεύομαι βέβαια τι έγινε αλλά και πάλι μου άρεσε» ; Αυτό ακριβώς συνέβη σε εμένα με αυτό το κόμικ. Κατάλαβα στο περίπου τι γίνεται στην κεντρική πλοκή,  αλλά ορισμένα σημεία ή το γιατί ένα πράγμα έγινε έτσι και δεν έγινε αλλιώς μου διαφεύγει. Αλλά τελικά δεν έχει καμία σημασία. Αυτό που μετράει στο συγκεκριμένο κόμικ είναι η ονειρική διάστασή του, αυτή η παραληρηματική αφήγηση που συνοδεύεται από έξοχα σκίτσα που θες να τα μελετήσεις δυό και τρεις φορές και να παραδοθείς στη μαγεία τους.

 

Στην αρχή νόμιζα ότι τα σκίτσα είναι ιστορικά ακριβή, αλλά μετά διαβάζοντας τα σχόλια στο τέλος διαπίστωσα πως όχι. Απλά ο καλλιτέχνης εμπνεύστηκε από γκραβούρες της εποχής και σκίτσα και δημιούργησε ένα δικό του σύμπαν , που μοιάζει όμως τόσο αυθεντικό και ακριβές που σε κάνει απλά να τον θαυμάζεις. 

 

Στο κόμικ συναντάς Ινδιάνους Ιροκουά, Λακότα, Σιού, Απάτσι, μέχρι και πρώιμους Αζτέκους του Μεξικού. Εϊναι μια εναλλακτική ιστορία της Αμερικάνικη ηπείρου, προτού οι Wasicu , οι λευκοί πατήσουν το πόδι τους και τα καταστρέψουν όλα. Προτείνεται σε αυτούς που τους αρέσουν οι Ινδιάνοι (υπάρχουν κάποιοι που δεν τους αρέσουν οι ινδιάνοι;) και σε όλους όσους λατρευουν το λεπτομερέστατο σκίτσο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Διάβασα το El Nino από τον Cristian Perissin (που έχει κάνει και το εξαιρετικό Cape Horn) και τον Boro Pavlovic.

 

Να το πω; Θα το πω! Είναι καλύτερο από το Cape Horn. Αν και είναι λιγότερο πιστευτό από ότι εκείνο, είναι απείρως πιο "ταξιδιάρικο" και περιπετειώδες. Είναι κόμικ που δεν μπορείς να το αφήσεις, διότι όταν το διαβάζεις έχεις βυθιστεί στον κόσμο του και στην Γαλλική πολυνη΄σία οπόυ διαδραματίζεται το μεγαλύτερο μέρος του.

 

Διαβάζοντας μετά τα σχόλια που υπήρχαν στο συγκεκριμένο τόμο κατάλαβα γιατί ο Perissin γράφει τόσο καλές "ναυτικές" περιπέτειες. Αυτό οφείλεται στο ότι υπηρέτησε στο Γαλλικό πολεμικό ναυτικό για τουλάχιστον τρια χρόνια και μάλιστα στις τοποθεσίες που διαδραμτίζεται αυτό το κόμικ. Ίσως και γι αυτό το λόγο ο "κόσμος" του είναι λιιιγο πιο ζωντανός από ότι του Cape Horn.

 

Προτείνεται σε όλους τους "ταξιδάρηδες" ανθρώπους, σε όσους τους αρέσουν τα Κόρτο Μαλτέζε και σε όσους τους άρεσε το cape Horn. Επίσης, προτείνεται σε όσους τους αρέσουν τα κόμικ περιπέτειας και δράσης, αλλά χωρίς εκρήξεις και πυροβολισμούς (δεν λέω χωρίς βυζιά και εκρήξεις, γιατί βυζιά έχει. Εκρήξεις δεν έχει. Τουλάχιστον όχι τόσο πολλές.Ούτε και πολλά βυζιά έχει εδώ που τα λέμε. Μονάχα ικανοποιητικά. Ξεφεύγω. Σόρρυ)

 

Αξίζει παρουσίαση.

 

Η Μαμούθ Κόμιξ είχε βγάλει τα 4 πρώτα άλμπουμ την προηγούμενη δεκαετία αλλά μετά το 4ο... τα γνωστά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έχω βάλει στο μάτι τα εξής από Humanoides:

  • THE SWORDS OF GLASS
  • DIOSAMANTE
  • CRUSADES
  • OLYMPUS
  • THOUSAND FACES
  • THRONE OF ICE
  • CLOCKWERX
  • CARTHAGO

Με ποιο από αυτά προτείνετε να ξεκινήσω; Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε;

Λοιπόν με την σειρά που τα αναφέρεις

  • THE SWORDS OF GLASS καταπληκτικό μην το χάσεις
  • DIOSAMANTE υπέροχο σχέδιο ,σενάριο σαν παραμύθι ,γραμμένο από τον Jodorowsky που έχει κι αυτός τις εμμονές ΑΛΛΑ ενώ θα έπρεπε να ολοκληρωθεί σε 4 τόμους έχουμε τον εξής 1 και δεν πρόκειται να βγουν οι υπόλοιποι καθώς o σχεδιαστής J.C.  Gal μας άφησε το μακρινό 1994.Ακόμα κι έτσι είναι ένα ξεχωριστό κόμικ!
  • CRUSADES δεν το διάβασα ακόμα, έχει σχέση με σταυροφόρους-μισθοφόρους  που αντιμετωπίζουν πλάσματα που έχουν μετατραπεί σε ένα είδος ζόμπι με αλχημεία!
  • OLYMPUS πολύ εύπεπτο σενάριο θα μπορούσε να είναι και χολυγουντιανή ταινία καθώς παρελάσουν ένα σωρό πλάσματα της ελληνικής μυθολογίας
  • THOUSAND FACES δες κριτική στην παρουσίαση, έχω γράψει κι εγώ!
  • THRONE OF ICE με απογοήτευσε, το περίμενα καλύτερο 
  • CLOCKWERX από τα λίγα που δεν έχω αγοράσει περιμένω την νέα έκδοση το Σεπτέμβριο
  • CARTHAGO κι αυτό δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα ,λογικά θα βγει κι αυτό τον Σεπτέμβριο
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Zade, νομίζω ότι σπάνια συμπίπτουν οι απόψεις μας και χαίρομαι πολύ που σου αρεσε το Shamanism. Υπερβατικό κόμικ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Έχω βάλει στο μάτι τα εξής από Humanoides:

  • THE SWORDS OF GLASS
  • DIOSAMANTE
  • CRUSADES
  • OLYMPUS
  • THOUSAND FACES
  • THRONE OF ICE
  • CLOCKWERX
  • CARTHAGO

Με ποιο από αυτά προτείνετε να ξεκινήσω; Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε;

 

Με την σειρά προτίμησης μου: 

 

Diosamante: Από τα καλύτερα σχέδια που θα πετύχεις ποτέ. Αξιοπρεπές σενάριο αλλά ημιτελές. (δες παρουσίαση)

Swords of Glass: Πολύ καλό σχέδιο, εξίσου καλό σενάριο. (δες παρουσίαση)

Crusades και Throne of Ice: Μέτρια προς καλά κόμικ, για τις τιμές τους αξίζουν αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο

Carthago: Δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα αλλά από διάφορα δείγματα που παίζουν από δω και από κει φαίνεται πολλά υποσχόμενο (και έχει και καρχαρίες)

Thousand Faces: Σενάριο καλό μέχρι λίγο μετά την μέση, σχέδιο καλό προς το τέλος και μέτριο στην αρχή (δες παρουσίαση)

Clockwerx: Κακό κόμικ από κάθε άποψη

 

Το Olympus δεν το έχω διαβάσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το έχω διαβάσει εγώ το Olympus και δεν θα το πρότεινα καθόλου.Αν μιλάμε για αυτό του Geoff Johns.

Επεξεργασία από jimtsel
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!! :thanks: Οπότε ή πρώτη μου αγορά από Humanoïdes θα είναι είτε Swords of Glass είτε Diosamante. Το Carthago μου κίνησε πολύ το ενδιαφέρον και θα περιμένω κριτικές από αυτούς που θα το αγοράσουν. Το Olympus θα το έπαιρνα ακριβώς επειδή είναι του Geoff Johns του οποίου τα σενάρια στη DC μου αρέσουν (ιδίως όταν συνοδεύονται από το σχέδιο του Jim Lee)

Επεξεργασία από Billy Uchiha
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!! :thanks: Οπότε ή πρώτη μου αγορά από Humanoïdes θα είναι είτε Swords of Glass είτε Diosamante. Το Carthago μου κίνησε πολύ το ενδιαφέρον και θα περιμένω κριτικές από αυτούς που θα το αγοράσουν. Το Olympus θα το έπαιρνα ακριβώς επειδή είναι του Geoff Johns του οποίου τα σενάρια στη DC μου αρέσουν (ιδίως όταν συνοδεύονται από το σχέδιο του Jim Lee)

Δύο πολύ καλές επιλογές κατ'εμέ λόγω ιαπωνικής θεματολογίας  θα ήταν το Izuna και το  Legend of the scarlet blades

Το πρώτο κυκλοφορεί σε καταπληκτική oversized deluxe edition το δεύτερο θα ξανακυκλοφορήσει τον Οκτώβριο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Άγγελε (ή όποιος άλλος διάβασε το Shamanism) μήπως έχεις διαβάσει και την "Ορδή" του Baranko από το 9 της Ελευθεροτυπίας; Θα ήθελα μια σύγκριση. Η Ορδή μου φάνηκε κάπως φανφαρόνικη, σαν να θέλει να πει κάτι απλό το κάνει όμως με τρελά πολύπλοκο τρόπο και στο τέλος απλά μπερδεύει. Και δεν λέει και τι ήθελε να πει... Τέλος πάντων... 

 

Για να ξέρω τι να περιμένω και αν είναι τελικά να "επενδύσω" :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Άγγελε (ή όποιος άλλος διάβασε το Shamanism) μήπως έχεις διαβάσει και την "Ορδή" του Baranko από το 9 της Ελευθεροτυπίας; Θα ήθελα μια σύγκριση. Η Ορδή μου φάνηκε κάπως φανφαρόνικη, σαν να θέλει να πει κάτι απλό το κάνει όμως με τρελά πολύπλοκο τρόπο και στο τέλος απλά μπερδεύει. Και δεν λέει και τι ήθελε να πει... Τέλος πάντων... 

 

Για να ξέρω τι να περιμένω και αν είναι τελικά να "επενδύσω" :)

 

Άγγελο δε με λένε, αλλά έχω άποψη επί του θέματος. :P

Δεν ξέρω αν θα χαρακτήριζα φανφαρόνικη την Ορδή, αλλά καταλαβαίνω πώς το λες. Νομίζω ότι το Shamanism δεν έχει κάτι τέτοιο και ότι είναι αρκετά λιτό. Αν θα σ' αρέσει δεν το ξέρω, αλλά ως προς αυτό δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να πω κι εγω την ταπεινη μου γνωμη, την Ορδη την ψιλοβαρεθηκα σε σημεια :P

Το shamanism μου αρεσε , τόσο ωστε να το αγορασω ενω το είχα ήδη διαβασει, δανεισμένο απο τον geotrou :)

Πιστευω ότι θα σου αρεσει περισσότερο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Άγγελε (ή όποιος άλλος διάβασε το Shamanism) μήπως έχεις διαβάσει και την "Ορδή" του Baranko από το 9 της Ελευθεροτυπίας; Θα ήθελα μια σύγκριση. Η Ορδή μου φάνηκε κάπως φανφαρόνικη, σαν να θέλει να πει κάτι απλό το κάνει όμως με τρελά πολύπλοκο τρόπο και στο τέλος απλά μπερδεύει. Και δεν λέει και τι ήθελε να πει... Τέλος πάντων... 

 

Για να ξέρω τι να περιμένω και αν είναι τελικά να "επενδύσω" :)

 

Σου απαντάω και έμμεσα απαντάω και στον geoTrou.

 

Είναι αλήθεια ότι δεν μου αρέσουν τα «υπερβατικά» κόμικ. Αυτό δεν συμβαίνει τόσο γιατί μου την δίνει το συγκεκριμένο ύφος, όσο το ότι πιστεύω ότι έχει καταστρατηγηθεί τόσο πολύ αυτή η αφηγηματική τεχνική, σε σημείο που και η κουτσή Μαρία έχει γίνει "υπερβατική". Δηλαδή εάν το δικαιολογεί η ιστορία, ναι να το δεχτώ. Αλλά εάν το κάνεις γιατί δεν έχεις τι άλλο να πεις, αγαπητές συγγραφέα/σκιτσογράφε/whatever τότε λυπάμαι αλλά εγώ δεν θα πάρω.

 

Και έρχομαι λοιπόν στην ίδια την ιστορία που αναφέρεις. Διαβάζοντας την ορδή, ακριβώς έτσι ένιωσα κι εγώ. Ότι η ιστορία ήταν μπλεγμένη και μπερδεμένη χωρίς να δικαιολογείται ούτε από τα όσα συμβαίνουν ,ούτε τελικά από την κεντρική ιδέα της. Δηλαδή σαν να το έκανε, απλά γιατί ήθελε να το κάνει, όχι γιατί εξυπηρετούσε έναν σκοπό.

 

To shamanism είναι διαφορετικό. Κι εδώ έχουμε διάφορα τέτοια σουρεαλιστικά και ξεφεύγουμε αρκετά από την πραγματικότητα αλλά δικαιολογούνται και από την ιστορία και από την θεματολογία. Οπότε δεν ενοχλούν.

 

Ξέρεις ότι είμαι ο πρώτος που θέλει να τα κάψει αυτά τα "ήπια μεξικάνικα ναρκωτικά και μετά έγραψα" κόμικ, οπότε το γεγονός ότι ετούτο θα γλυτώσει από την πυρά μου, κάτι πρέπει να σου πει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Eγώ διάβασα το Sanctum και το καταευχαριστήθηκα! Πάρα πολύ καλό σχέδιο, αν και ιδιαίτερα σκοτεινό σε πολλά σημεία (εσκεμμένα γίνεται αυτό) που σου βγάζει λίγο τα μάτια να ξεχωρίσεις τι βλέπεις. Πολύ ωραίος συνδυασμός BD και τρόμου, τα 2 είδη που αγαπάω περισσότερα στο κόμικς. Από τα προηγούμενα posts παρατηρώ ότι δεν το έχουν τιμήσει πολλοί το συγκεκριμένο κόμικ, εγώ πάντως το συστήνω (εκτός κι αν είστε κλειστοφοβικοί).

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σταμάτησε η έκπτωση 10% στις online αγορές.

 

Οπότε τσίμπησαν λίγο οι τιμές, αν και ακόμα παραμένουν εξαιρετικές.

 

(και σε πολλές άλλες ξένες εκδοτικές)

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

H επί τόπου παραλαβή με κάρτα Public εξακολουθεί να έχει 10%; Γιατί ως τώρα δε δούλευαν συνδυαστικά

Επεξεργασία από Kurdy Malloy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ξανάρχεται στα αγγλικά το Fourth Power του Juan Gimenez. Πολύ ωραία νέα, καθώς η παλιότερη έκδοση δεν είχε ολοκληρωθεί. :)

14333715_10153714348861637_2393201591182792870_n.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τον Ιανουάριο με το καλό και είναι και και oversized deluxe έκδοση της Humanoids ,ότι πιο ωραίο σε ξένη έκδοση που έχω δει και  το κυριότερο θα είναι ολοκληρωμένη (256 σελίδες)!Σίγουρη αγορά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.