Μετάβαση στο περιεχόμενο

Humano-κουβέντα (Les Humanoïdes Associés & Humanoids Inc.)


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πολύ ενδιαφέροντες τίτλους έχει ο κατάλογος, αν και τους περισσότερους που μου τράβηξαν την προσοχή τους έχω ήδη παραγγείλει απ' το Public. Aυτό που θα με ενδιέφερε και δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα είναι το Carthago. Ελπίζω σε μελλοντική παραγγελία...

 

Ενώ ολοκλήρωσα την πρώτη ιστορία απ' το Bouncer, έσκασε το 2ο πακέτο με 7 κόμικς: Cape Horn, Days of the Magicians, Elias the Cursed, The Z Word, Mandalay, Miss: Better Living through Crime και Olympus. Δεν ξέρω τι να πρωτοδιαλέξω και τι να πρωτοδιαβάσω...

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 273
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55519
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Έχεις υλικό φίλε μου, έχεις υλικό. :D

 

Πάντως στο bouncer η πρώτη ιστορία είναι η πιο αδύναμη από τις τρεις. Όποτε αν είσαι χλιαρός, φτιάχνει πολύ αργότερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Η Humanoids θα βγάλει έναν τόμο με αποσπάσματα από κόμικς του Jodorowsky (Incal, Metabarons, Megalex, Technopriests), εισάγοντας έτσι το νέο αναγνώστη στο Jodoverse. Πιστεύω ότι τέτοιου είδους εκδόσεις δεν έχουν και πολύ νόημα, αλλά επειδή έχω δει κάτι παρόμοιο κι από την Image, ίσως να πουλάει. Πάντως θα έχει καλή τιμή: 5 δολάρια για 112 σελίδες. Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αντίστοιχες εκδόσεις με previews σελίδων διατίθενται δωρεάν από άλλους εκδότες. Αν έδινε το πρώτο τόμο κάποιας σειράς φθηνότερα θα το καταλάβαινα, αλλά για preview είναι κλεψιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Νομίζω η Image δίνει με το αζημίωτο κάποια τομάκια με το πρώτο τεύχος 4-5 σειρών. Ή τουλάχιστον το έχει κάνει, δεν ξέρω αν το συνεχίζει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5405 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αν και ξεφεύγουμε κάπως, πιστεύω πως η Image κάνει την πιο έξυπνη, εμπορικά, κίνηση. Ο πρώτος τόμος κάθε σειράς, που συνήθως περιλαμβάνει 5-6 τεύχη, κοστίζει 10$. Φθηνότερα δηλαδή από όσο κοστίζουν συνολικά τα τευχάκια που περιέχει.

 

Στη λογική, ορίστε κύριε, αυτή είναι η σειρά που σου πουλάμε. Δοκίμασέ την σε προσιτή τιμή και αν σου αρέσει προχωράς αγοράζοντας τους επόμενους σε νορμάλ τιμή. Κι αν ξετρελαθείς, σε λίγους μήνες μπορείς να πάρεις και την Deluxe σκληρόδετη έκδοση. Τίμιο.

 

Από τον προηγούμενο μήνα δε η (αδικαιολόγητα πανάκριβη) Marvel, λάνσαρε και πάλι το Timely Comics inprint

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν μιλάμε για πλήρη τεύχη, αλλά preview pages. Ακόμα και αν η κάθε ιστορία έχει από 20 σελίδες π.χ. στην έκδοση αυτή, όση έχει ένα τεύχος της image, δεν θα είναι το ίδιο, μιας και οι συγγραφείς στην γαλλόφωνη σκηνή αναπτύσσουν τις ιστορίες τους ξέροντας πως έχουν περισσότερες σελίδες στην διάθεση τους. Οπότε το ίδιο πράγμα θα έχει σίγουρα διαφορετικό αντίκτυπο. Τι να καταλάβω π.χ. από τους μεταβαρώνους αν δεν μου δώσεις πλήρη ιστορία; Γιατί να πληρώσω για μισάδια; Ιδίως για ένα συγγραφέα όπως ο jodo που τα σενάρια του με τίποτε δεν βγάζουν νόημα αν πάρεις αποσπασματικές σελίδες. :)

 

Υ.Γ. Η Μάρβελ συχνά-πυκνά επαναφέρει τους επανεκδοτικούς τίτλους με διάφορες ονομασίες. Και μπράβο της. Δεν αρκείται μόνο στα trades για να προσελκύσει κοινό. Και έχεις δίκιο πως είναι ακριβή, αλλά τουλάχιστον δίνει και κωδικό για να έχεις ψηφιακό back-up του κόμικ σου στο marvel.com (και κατά επέκταση και στο comixology αν έχεις συγχρονίσει τους λογαριασμούς) αν θες. ΟΙ άλλες εταιρίες όταν βγάζουν κόμικς στο ίδιο εύρος τιμής, δίνουν τα μύδια μου ως παρηγοριά. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Όπως έγραψα, δεν βρίσκω λογική στην έκδοση της Humanoids, από καλλιτεχνικής μεριάς. Τις λεπτομέρειες που αναφέρει ο Βασίλης για την Image δεν τις ήξερα, οπότε καταλήγουμε ότι ο Giger είναι ένας Ελβετός φραγκοφονιάς. :lefta:

Κατά τ' άλλα, ο Jodo μια χαρά βγάζει νόημα. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 

Κατά τ' άλλα, ο Jodo μια χαρά βγάζει νόημα. :P

 

οκ, να αρχίσουμε να ανησυχούμε για την ψυχική σου υγεία; Είναι μεταδοτική η τρέλα του; :P

 

(βγάζει, αλλά όχι στις πρώτες σελίδες. Χρησιμοποιεί όλες τις σελίδες για να ξεδιπλώσει τον κόσμο του. Το wow factor υπάρχει από την αρχή στις περισσότερες σειρές αλλά δεν είναι η ουσία εκεί και αρκεί στα κόμικς που βγάζει για να το επιλέξει κανείς).

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δυστυχώς όχι, η τρέλα μου δεν μεταδίδεται.  :ballet:

Το κεφάλαιο Jodo είναι πολύπλοκο και η ώρα δεν ενδείκνυται για αυτή την κουβέντα. Πάντως κατανοώ όσους δεν τον πάνε σαν δημιουργό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν είπα πως δεν μου αρέσει. Έχει κάνει μερικά πολύ δυνατά κόμικς από αυτά που αξίζει να προτείνει κανείς σε οποιονδήποτε ανεξάρτητα προτιμήσεων, όταν αυτός ο οποιοδήποτε έχει ήδη κάνει τα πρώτα βήματα του στον χώρο των κόμικς και θέλει να πάει σε πιο εξεζητημένα. Άλλα δεν του δίνω πάσο ελευθέρας για τα πάντα. Δεν το δίνω σε κανέναν βασικά, ούτε στον Άλαν Μουρ.  :)

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ε καλά ποιος έχει πάσο ελευθερίας; Όλοι πρέπει να κρίνονται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5713 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ε καλά ποιος έχει πάσο ελευθερίας; Όλοι πρέπει να κρίνονται.

 

Εγώ έχω ένα. Απλά κοντεύει να λήξει. Θα το ανανεώσω την επόμενη εβδομάδα.

 

Σήμερα επίσης παρέλαβα Bouncer και Τhe Z World. Το δεύτερο το ήθελα, το πρώτο το πήρα απλά γιατί σας εμπιστεύομαι τρελά.

 

Ε καλά όχι τρελά, αλλά σας εμπιστεύομαι κάμποσο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55519
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μαζί με το I Am Legion ψήνομαι να παραγγείλω και αυτό

 

1.jpg

 

έχει κανένας ιδέα; 

 

 

Επίσης ένα καινούργιο Ιταλικό fantasy/supernatural που βγαίνει την επόμενη εβδομάδα και λέγεται day of the magicians. Πολύ τίμιο το σχέδιο του:

 

 

2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μαζί με το I Am Legion ψήνομαι να παραγγείλω και αυτό

 

attachicon.gif1.jpg

 

έχει κανένας ιδέα; 

 

 

Επίσης ένα καινούργιο Ιταλικό fantasy/supernatural που βγαίνει την επόμενη εβδομάδα και λέγεται day of the magicians. Πολύ τίμιο το σχέδιο του:

 

 

attachicon.gif2.jpgattachicon.gif3.jpgattachicon.gif4.jpgattachicon.gif5.jpg

Το Thousand faces το έχω προπαραγγείλει κι εγώ και δεν ξέρω αν είναι καλό!

Το Day of the magicians το έχω διαβάσει και μου άρεσε!Δεν έχει σχέση με μάγους τύπου Harry Potter ή τίποτα υπερφυσικά κουλουβάχατα !Είναι ουσιαστικά μια ιστορία για την ενηλικίωση ενός παιδιού-σωτήρα το οποίο έχει μεγαλώσει σε ένα παράξενο-μαγικό μέρος και το οποίο θα πρέπει να φέρει εις πέρα την αποστολή να σκοτώσει τον πατέρα του που είναι ένας αποστάτης του τάγματος των μάγων που τον έχουν αναθρέψει!Ο Jodorowsky πάντως το λάτρεψε !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το Thousand faces το έχω προπαραγγείλει κι εγώ και δεν ξέρω αν είναι καλό!

Το Day of the magicians το έχω διαβάσει και μου άρεσε!Δεν έχει σχέση με μάγους τύπου Harry Potter ή τίποτα υπερφυσικά κουλουβάχατα !Είναι ουσιαστικά μια ιστορία για την ενηλικίωση ενός παιδιού-σωτήρα το οποίο έχει μεγαλώσει σε ένα παράξενο-μαγικό μέρος και το οποίο θα πρέπει να φέρει εις πέρα την αποστολή να σκοτώσει τον πατέρα του που είναι ένας αποστάτης του τάγματος των μάγων που τον έχουν αναθρέψει!Ο Jodorowsky πάντως το λάτρεψε !

 

Το Thousand Faces είναι και στη δική μου wish list. Και μάλλον θα μπει και το Day of the Magicians.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5713 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Εάν το σενάριο είναι στα ίδια επίπεδα με το MISS:Better Living through Crime που είναι του ίδου σεναριογράφου, να περιμένεις μια πολύ καλή αρχική ιστορία και μετά θα αρχίσει να παίρνει την κατιούσα. Θα εξακολουθήσει να είναι καλό, αλλά όχι τόσο καλό όσο εκείνη η πρώτη ιστορία.

 

Τουλάχιστον ακριβώς έτσι ήταν το MISS. Ελπίζω να μην βγει κι αυτό έτσι γιατί το 'χω προπαραγγείλει κι εγώ και θα εκνευριστώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η αλήθεια είναι  πως η ιστορία κάπου προς το τέλος αλλάζει λίγο... ρότα , το  δε τέλος είναι κάπως χλιαρό αλλά εγώ προσωπικά δεν έδωσα σημασία, ακριβώς γιατί δεν την είδα σαν μια περιπετειώδη ιστορία αλλά σαν μια ιστορία αναζήτησης!Πιστεύω πως δεν θα εκνευριστείτε  ούτε θα κλαίτε τα λεφτά σας...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ακριβως οπως τα λεει ο zade. Αν και εμενα δεν με εκνευρισε το Miss, απλα εχανα σταδιακα το ενδιαφερον μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5997
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Μόλις τέλειωσα το 'BOUNCER'. Από τις καλύτερες ιστορίες που έχω διαβάσει μέχρι τώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Παράλληλα με τη σημερινή παραλαβή του Throne of Ice, ολοκλήρωσα σήμερα το Mandalay. Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα. Ενώ ξεκινάει πάρα πολύ ωραία με την περιγραφή ενός τοπικού μύθου, στη συνέχεια αναλώνεται στην κόντρα 2 αδερφών με φόντο τον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο. Παρότι ευκολοδιάβαστο, με κούρασε. Το σχέδιο πάντως πάρα πολύ ωραίο, και η έκδοση εκπληκτική. Σίγουρα θα του δώσω κάποια στιγμή και μια δεύτερη ευκαιρία.

 

Επίσης τελείωσα και τη δεύτερη ιστορία του Bouncer. Oμολογώ ότι έχω μείνει πολύ εντυπωσιασμένος απ' αυτό που έχω διαβάσει ως τώρα, και ανυπομονώ να ξεκινήσω και την τρίτη ιστορία!

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Θυμάμαι σ' ένα κομιξάδικο, ότι ένας πελάτης που είχαμε πιάσει κουβέντα είχε αποκαλέσει άθλιο το Throne of Ice. :P

Έκτοτε το έχω πάρει από φόβο, αλλά μιας και το αγόρασες, ελπίζω να μας φέρεις καλά νέα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5405 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έχοντας πλέον αγοράσει και διαβάσει αρκετούς τόμους, δεν νομίζετε ότι τα κόμικς της Humanoids είναι κάαααααπως υπερεκτιμημένα; Οκ, πανέμορφες εκδόσεις αλλά τα κόμικς δεν είναι λίγο μέτρια;  :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Προσωπικά, το 90% όσων έχω διαβάσει μου αρέσει έως το λατρεύω. Μπορώ όμως να καταλάβω τι εννοείς.

Εγώ το βλέπω κάπως έτσι: η Les Humanoides Associes στις μέρες μας, έχει χάσει την πάλαι ποτέ αίγλη της. Έφερε επανάσταση στο μέσο στα πρώτα της χρόνια, αλλά πλέον δεν συναγωνίζεται ούτε κατά διάνοια εταιρείες σαν την Dargaud, την Dupuis ή την Delcourt. Απλά αποτελεί τη συστηματικότερη πηγή BD στο αγγλόφωνο και κατ' επέκταση ελληνικό κοινό. Έχοντας λοιπόν ένα σχετικά μικρό δείγμα γαλλοβελγικών, είναι λογικό να "εντυπωσιαζόμαστε" περισσότερο. Αν διαβάζαμε πιο πολλά BD, μπορεί να μην την είχαμε τόσο ψηλά.

Ή μπορεί απλά μπορεί να μην είναι του γούστου σου. :P

 

edit: Sandman, έτσι για την ιστορία, παίζει να έχεις διαβάσει περισσότερα Humano-κόμικς από εμένα, οπότε και όσα έγραψα να είναι αρλούμπες. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5405 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Προσωπικά, το 90% όσων έχω διαβάσει μου αρέσει έως το λατρεύω. Μπορώ όμως να καταλάβω τι εννοείς.

Εγώ το βλέπω κάπως έτσι: η Les Humanoides Associes στις μέρες μας, έχει χάσει την πάλαι ποτέ αίγλη της. Έφερε επανάσταση στο μέσο στα πρώτα της χρόνια, αλλά πλέον δεν συναγωνίζεται ούτε κατά διάνοια εταιρείες σαν την Dargaud, την Dupuis ή την Delcourt. Απλά αποτελεί τη συστηματικότερη πηγή BD στο αγγλόφωνο και κατ' επέκταση ελληνικό κοινό. Έχοντας λοιπόν ένα σχετικά μικρό δείγμα γαλλοβελγικών, είναι λογικό να "εντυπωσιαζόμαστε" περισσότερο. Αν διαβάζαμε πιο πολλά BD, μπορεί να μην την είχαμε τόσο ψηλά.

Ή μπορεί απλά μπορεί να μην είναι του γούστου σου. :P

 

edit: Sandman, έτσι για την ιστορία, παίζει να έχεις διαβάσει περισσότερα Humano-κόμικς από εμένα, οπότε και όσα έγραψα να είναι αρλούμπες. :beer:

 

Ακριβώς σε αυτό είναι που διαφωνώ -όχι μαζί σου, γενικά με την άποψη που επικρατεί. Έχοντας βάλει μπροστά ναυαρχίδα το Incal (που ξαφνικά εκτίμησε όλη η υφήλιος (μετά τον θάνατο του Moebius βεβαίως βεβαίως)) και γενικά το όνομα του Jodo, έχει ταυτίσει το όνομα της εταιρίας με την κύρια πηγή αγγλόφωνων BD. Και μάλιστα μόνο ποιοτικών. Πράγμα που διαβάζοντας διαπιστώνω πως δεν ισχύει. Ή μάλλον, εμένα δεν με έχουν κερδίσει. Στα συν, ξαναλέω, οι υπέροχες εκδόσεις. Από κει και πέρα πιστεύω ότι έχει εγκλωβιστεί σε ένα ύφος και αυτό είναι. Δεν την ενδιαφέρει να κλείσει καλά κόμικς αλλά κόμικς συγκεκριμένου ύφους. Ξεφεύγω όμως. 

 

Νομίζω πως πλέον BD στα αγγλικά είναι πιο προσιτά στους μη γαλλόφωνους περισσότερο από ποτέ.Τσέκαρε πχ τι έχει κυκλοφορήσει η Cinebook, η Europe και η Delcourt. Ok, οι δύο τελευταίες μόνο ψηφιακά αλλά μπορείς να βρεις BD στα αγγλικά. Από κοντά (αν και πιο δειλά) και πιο γνωστές, όπως η Dark Horse (πχ Blacksad, Manara, σύντομα Moebius), η Fantagraphics (πχ Tardi) και η Titan (Druillet, Bilal κτλ). Για να μη πιάσουμε και τα scanlations που κυκλοφορούν στο internet... 

 

Α, και είμαι σίγουρος ότι έχεις διαβάσει ΠΟΛΛΑ παραπάνω Humano-comics από μένα. :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αυτό που μάλλον εννοεί ο Γιώργος είναι πως ως εταιρία διαθέτει όλο τον κατάλογο της και στα Αγγλικά, κάτι που καμιά άλλη Γαλλική εκδοτική δεν το κάνει. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3768 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλά τι γενίκευση είναι αυτή; :P

 

Δεν είναι όλα είναι αριστουργήματα αλλά μπορείς να πεις ποια σε χάλασαν ή θεωρείς μέτρια;

 

Έχοντας πλέον αγοράσει και διαβάσει αρκετούς τόμους, δεν νομίζετε ότι τα κόμικς της Humanoids είναι κάαααααπως υπερεκτιμημένα; Οκ, πανέμορφες εκδόσεις αλλά τα κόμικς δεν είναι λίγο μέτρια;  :thinking:

 

Δε νομίζω πως το incal το εκτίμησε όλη η υφήλιος μετά τον θάνατο του Moebius και μπορώ να σου δώσω πολλά επιχειρήματα-παραδείγματα γι' αυτό. Συμφωνώ όμως στο ότι τα incal και τα άλλα του jodoverse είναι ναυαρχίδα καθώς και σε αυτό που λες με το ύφος αν και νομίζω όμως πως σιγά σιγά αρχίζει να αλλάζει αυτό. Τέλος πολλά απ' αυτά που βλέπουμε να βγαίνουν είναι επανεκδόσεις από την πρώτη νεότητα της εταιρίας. 

 

 

Ακριβώς σε αυτό είναι που διαφωνώ -όχι μαζί σου, γενικά με την άποψη που επικρατεί. Έχοντας βάλει μπροστά ναυαρχίδα το Incal (που ξαφνικά εκτίμησε όλη η υφήλιος (μετά τον θάνατο του Moebius βεβαίως βεβαίως)) και γενικά το όνομα του Jodo, έχει ταυτίσει το όνομα της εταιρίας με την κύρια πηγή αγγλόφωνων BD. Και μάλιστα μόνο ποιοτικών. Πράγμα που διαβάζοντας διαπιστώνω πως δεν ισχύει. Ή μάλλον, εμένα δεν με έχουν κερδίσει. Στα συν, ξαναλέω, οι υπέροχες εκδόσεις. Από κει και πέρα πιστεύω ότι έχει εγκλωβιστεί σε ένα ύφος και αυτό είναι. Δεν την ενδιαφέρει να κλείσει καλά κόμικς αλλά κόμικς συγκεκριμένου ύφους. Ξεφεύγω όμως. 

 

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4571 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κι εγω διαφωνω Βασιλη, ειδικα στο σημειο που λες πως εχουν εγκλωβιστει σε ενα συγκεκριμενο υφος. Νομιζω οι εκδοσεις τους εχουν μεγαλο πλουραλισμο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Γενικά την Humanoids την κρίνω ως μία από ελάχιστες "τίμιες" εκδοτικές. Εννοώ ότι όλα της τα βιβλία είναι από ένα επίπεδο και άνω. Χάλια βιβλίο της δεν έχω διαβάσει ακόμα. Κάποια μου αρέσουν πολύ, κάποια πάρα πολύ και κάποια τα βρίσκω μέτρια (π.χ. Olympus). Ακόμα όμως και τα μέτρια, πιστεύω ότι είναι μέτρια για εμένα, λόγω προσωπικών προτιμήσεων και λόγω του ότι έχοντας διαβάσει πάρα πολλά comics, είμαι πιο "δύσκολος" και πιο απαιτητικός από αυτά που διαβάζω. 

 

Στα πλαίσια του ευρωπαϊκού κομικ και στις αγγλικές μεταφράσεις, υπάρχουν αρκετές εταιρείες που βγάζουν διαμαντάκια. Αυτά όμως συνήθως χάνονται μέσα στον χαμό των μέτριων βιβλίων που κυκλοφορούν. Την Humanoids και την Cinebook τις θεωρώ κορυφαίες και συμπληρωματικές μεταξύ τους αφού η πρώτη βγάζει ακριβά και ποιοτικά βιβλία ενώ η δεύτερη οικονομικά και εξίσου ποιοτικά.

 

Υ.Γ. Να σας εξομολογηθώ το υγρό μου όνειρο; Είναι η Dargaud να αρχίσει να μεταφράζει τις εκδόσεις της. Αν γίνει αυτό, τότε απλά θα υποβάλλω αίτηση χρεωκοπίας!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 

 

Υ.Γ. Να σας εξομολογηθώ το υγρό μου όνειρο; Είναι η Dargaud να αρχίσει να μεταφράζει τις εκδόσεις της. Αν γίνει αυτό, τότε απλά θα υποβάλλω αίτηση χρεωκοπίας!!!!

 

Όλοι εδώ μέσα θα πάμε για φούντο αν η Dargaud και Dupuis αρχίζει να μεταφράζει τον κατάλογο της. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.