Μετάβαση στο περιεχόμενο

ROSA DON [ (1951) ]


NetGhost

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6300 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Rosa.jpg

 

Ο Ντον Ρόσα (το πλήρες όνομα του στα αγγλικά είναι Gioachino 'Keno' Don Hugo Rosa) είναι ένας σχεδιαστής και συγγραφέας κόμικς ευρύτερα γνωστός για τις ιστορίες του με τον Σκρουτζ Μακ Ντακ, τον Ντόναλντ και άλλους ήρωες του Ντίσνεϊ. Γεννήθηκε τις 29 Ιουνίου 1951 στο Λούισβιλ του Κεντάκι των Η.Π.Α. Η πιο διάσημη δουλειά του είναι το Βίος και Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ. Είναι μια εξέχουσα φυσιογνωμία του σύγχρονου κόμικς και θεωρείται ο σημαντικότερος δημιουργός ιστοριών Ντίσνεϋ της γενιάς του. Κορυφαίο έργο του όπως προείπαμε είναι "Ο Βίος και η Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ", ένα επικό έργο δώδεκα επεισοδίων που αφηγείται τη ζωή του θείου Σκρουτζ, ενός από τους κεντρικότρους και γοητευτικότερους ήρωες του σύμπαντος των κόμικς Ντίσνεϋ.

 

Ο Ντον Ρόσα είναι ο σημαντικότερος δημιουργός ιστοριών Ντίσνεϋ της γενιάς του και, όχι άδικα, πολλοί τον χρίζουν άξιο διάδοχο του Καρλ Μπαρκς. Γεννήθηκε το 1951 στην Λούισβιλ του Κεντάκυ, όπου κατοικεί έως σήμερα. Το ιταλόφωνο όνόμα του το οφείλει στον παππού του και την αγάπη του για τα κόμικς στην μεγαλύτερη αδερφή του. Στο πατρικό σπίτι του Ντον Pόσα υπήρχαν στοίβες από τεύχη με εικονογραφημένες ιστορίες, ενώ, ο νεώτερος γόνος της οικογένειας Ρόσα, διάβαζε μανιωδώς κάθε είδους κόμικς που έπεφτε στα χέρια του. Σε ηλικία έξι ετών ξεκινά να σχεδιάζει τις δικές του ιστορίες, γεμίζοντας τις λευκές σελίδες των μπλοκ και των ημερολογίων που έφερνε ο πατέρας του στο σπίτι.

Μεγαλώνοντας σπούδασε Πολιτικός Μηχανικός και αργότερα εργάστηκε συνεισφέροντας έτσι στην οικογενειακή οικοδομική επιχείρηση.

 

Έκανε τα πρώτα του βήματα στην Ένατη Τέχνη σχεδιάζοντας κόμικς για την εφημερίδα του κολεγίου του και αλλά ερασιτεχνικά περιοδικά.

 

Συλλέκτης ο ίδιος ―στο υπόγειό του έχει πάνω από σαράντα χιλιάδες περιοδικά και λευκώματα κόμικς―, γνωρίζει σε βάθος την ιστορία του αμερικάνικου κόμικς της δεκαετίας του 1950 και του 1960. Όταν στα 1986 οι πρώτες σειρές με κόμικς Ντίσνεϋ έκαναν ξανά την εμφάνισή τους στα περίπτερα, ο Nτον Ρόσα ήρθε για πρώτη φορά σε επαφή με τον εκδότη Μπάυρον Έρικσον, που του έδωσε την ευκαιρία να πραγματοποιήσει το όνειρο μιας ζωής: να γράψει και να σχεδιάσει ιστορίες με τον αγαπημένο του ήρωα, τον Σκρουτζ Μακ Ντακ. Στις ιστορίες του μπολιάζει τον κόσμο του Μπαρκς με νέες αναφορές σε ιστορικά γεγονότα που τον συναρπάζουν, σε κλασικές ταινίες που τον γοήτευσαν, σε κόμικς και βιβλία που αγάπησε.

Έτσι, το χιούμορ της χρυσής εποχής του Mad συναντά τις περιγραφές του Ηρόδοτου και οι περιπέτειες των Iσπανών Κονκισταδόρες τις ταινίες του Όρσον Ουέλλες και του Τζων Χιούστον, ενώ άλογα σχεδιασμένα στο στυλ του Αλμπέρ Υντερζό αναμειγνύονται με τοπία της ?γριας Δύσης εμπνευσμένα από τα καρέ του Μοέμπιους για τον Μπλούμπερρυ...

Ο κόσμος του Ντον Ρόσα είναι απέραντος, πολύχρωμος και γοητευτικός. O Nτον Pόσα διαθέτει καλπάζουσα φαντασία και μοναδικό ταλέντο να σκαρώνει και να αφηγείται ιστορίες που συνδυάζουν το ξεκαρδιστικό χιούμορ με την καθαρόαιμη περιπέτεια. Το 1991, κι ενώ ο Nτον Ρόσα έχει πλέον στο ενεργητικό του αρκετές πρωτότυπες ιστορίες, οι Ευρωπαίοι εκδότες του τού ζητούν να γράψει την ολοκληρωμένη βιογραφία του θείου Σκρουτζ. Για την δημιουργία της σειράς Ο Βίος & η Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ, ο Nτον Ρόσα, που διακρίνεται για την τελειομανία και την σχολαστικότητά του, συγκέντρωσε και οργάνωσε όλα τα στοιχεία για το παρελθόν του Σκρουτζ που βρίσκονταν σκόρπια στις ιστορίες του Μπαρκς.

 

 

Χρειάστηκε δύο χρόνια για να ολοκληρώσει τα δώδεκα επεισόδια της βιογραφίας του Σκρουτζ. Με αυτό το έργο, ο Ρόσα έγινε διάσημος σ' ολόκληρο τον κόσμο, αγαπήθηκε φανατικά από τους λάτρεις των ιστοριών Ντίσνεϋ κα βραβεύτηκε με την σημαντικότερη διάκριση στον χώρο της Ένατης Τέχνης, το Βραβείο Ουίλ Αισνερ.

 

Ο Ντον Ρόσα θεωρείται ένας από τους καλύτερους δημιουργούς κόμικς του Ντίσνεϊ και ειδικά στην Ευρώπη είναι πολύ γνωστός. Μαζί με τον Καρλ Μπαρκς είναι από τους λίγους καλλιτέχνες που έχουν το όνομά τους στα εξώφυλλα των περιοδικών όταν αυτά δημοσιεύουν κάποιο έργο τους. Οι ιστορίες του είναι εύκολα αναγνωρίσιμες χάρη στον ιδιαίτερο σχεδιασμό τους και την εκπληκτική λεπτομέρεια των καρέ του. Ο Ρόσα αρέσκεται να περιλαμβάνει κρυφές αναφορές στα αγαπημένα του έργα φαντασίας καθώς και σε δικά του προηγούμενα έργα. Συνήθως χρησιμοποιεί 12 καρέ ανά σελίδα αντί για 8. Υποχρεώνεται να χρησιμοποιεί αυτά τα επιπλέον καρέ γιατί οι ιστορίες του είναι αρκετά μεγάλες και δεν μπορούν να δημοσιευθούν αν δεν τις μικρύνει.

 

Με μόνο ένα πτυχίο πολιτικού μηχανικού ο Ρόσα έχει ένα αρκετά ασυνήθιστο σχεδιαστικό στυλ και όπως λέει και ο ίδιος, "Υποψιάζομαι πως δεν κάνω τίποτα με τον ίδιο τρόπο που θα το έκανε κάποιος άλλος". Επειδή είναι αυτοδίδακτος, ο Ρόσα στηρίζεται σε αυτά που έμαθε στην σχολή πολιτικών μηχανικών, το οποίο σημαίνει ότι χρησιμοποιεί μηχανικά μολύβια και πρότυπα συνεχώς. Χρησιμοποιεί πλαστικά αντικείμενα για να σχεδιάσει καμπύλες, κύκλους και ελλείψεις. Συνήθως σχεδιάζει μία σελίδα την ημέρα αλλά αυτό εξαρτάται από την ποσότητα λεπτομέρειας της σελίδας.

 

Το μεγαλύτερο είδωλο του Ντον Ρόσα όταν πρόκειται για κόμικς ήταν ανέκαθεν ο Καρλ Μπαρκς. Ο Ρόσα χτίζει σχεδόν όλες τις ιστορίες του επάνω σε χαρακτήρες και τοποθεσίες που δημιούργησε ο Καρλ Μπαρκς. Οι ιστορίες του Ρόσα περιέχουν αναφορές σε γεγονότα που περιγράφησαν σε ιστορίες του Μπαρκς. Για παράδειγμα, η ιστορία του Επιστροφή στη Ζαναντού, είναι μια συνέχεια στην ιστορία του Μπαρκς Περιπέτεια στην Τράλα Λα, όπου οι Ντακ επιστρέφουν στην ίδια κρυμμένη χώρα. Για να δείξει τον θαυμασμό και την συνέπειά του στον Μπαρκς και τις ιστορίες του, ο Ρόσα τοποθετεί όλες τις ιστορίες του στη δεκαετία του 1950 (διαλύει επίσης τυχόν λάθη ακολουθίας όπως η ηλικία του Σκρουτζ). Όπως εξηγεί στα επεξηγηματικά κείμενα της σειράς "Βίος και Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ", ο Ρόσα κάνει εκτενή έρευνα της περιόδου αυτής όχι μόνο για να σιγουρευτεί ότι αποδίδει ρεαλιστικά τη εποχή αλλά και για βεβαιωθεί ότι όλοι οι χαρακτήρες μπορούν να είναι παρόντες.

 

Ο Μπαρκς είτε έχει δημιουργήσει τους χαρακτήρες που χρησιμοποιεί ο Ντον είτε έχει συμβάλλει καθοριστικά στην ανάτυξη του χαρακτήρα τους. Έτσι ο Ρόσα νιώθει την υποχρέωση να κάνει τις ιστορίες του ακριβείς στα γεγονότα που έχουν περιγραφεί από τον Μπαρκς στις δικές του ιστορίες. Έχει ξοδέψει αρκετό χρόνο κάνοντας λίστες με σκόρπια γεγονότα και και ανέκδοτα που περιγράφονται στις ιστορίες του μέντορά του. Ειδικά ο "Βίος και Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ" βασίστηκε σε προηγούμενες δουλειές του Μπαρκς. Ο Ντον παρόλαυτά παραδέχτηκε ότι μια σκηνή στο πρώτο κεφάλαιο την εμπνεύστηκε από μια ιστορία του Τόνι Στρομπλ.

 

Οι περισσότερες ιστορίες του Ντον Ρόσα έχουν τα αρχικά D.U.C.K. κρυμμένα κάπου στο πρώτο καρέ. Τα εξώφυλλα που σχεδιάζει έχουν επίσης αυτά τα αρχικά. Αυτά τα αρχικά είναι ένα ακρωνύμιο της φράσης Dedicated to Unca Carl by Keno (αφιερωμένο στον θείο Καρλ από τον Κένο). Επειδή η Ντίσνει δεν επιτρέπει τις προσωπικές υπογραφές στα κόμικ, και σκεπτόμενος ότι αυτό το ακρωνύμιο μοιάζει σαν υπογραφή, ο Ντον Ρόσα άρχισε να κρύβει τα γράμματα στα πιο απίθανα σημεία. Πολλοί από τους αναγνώστες του έχουν κάνει χόμπι την αναζήτηση της υπογραφής του. Το D.U.C.K. είναι συνήθως κρυμμένο στο πρώτο καρέ της πρώτης σελίδας της κάθε ιστορίας. Το D.U.C.K. είναι επίσης κρυμμένο στα εξώφυλλα των ιστοριών του Ρόσα, τα οποία σχεδιάζει ο ίδιος, καθώς και σε αυτά που σχεδιάζει για επανεκδόσεις των ιστοριών του Καρλ Μπαρκς. Κατά ένα ειρωνικό τρόπο, σχεδόν κάθε φορά που γράφεται κάποιο άρθρο γι' αυτόν σε κάποιο περιοδικό της Ντίσνει, στις ευρωπαικές εκδόσεις τουλάχιστον, γίνεται αναφορά σε αυτή την υπογραφή - αφιέρωση.

 

Έργα του Ντον Ρόσα έχουν παρουσιαστεί πολλές φορές στο ελληνικό κοινό, κυρίως μέσα από τις σελίδες του περιοδικού Κόμιξ. Το μεγάλο του έργο "Ο Βίος και η πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ" όπως και η συνέχειά του "Βίος και πολιτεία: Τα χαμένα επεισόδια" κυκλοφορούν σε πολυτελείς τόμους από τη Νέα Ακτίνα.

 

 

 

 

Πηγές: Βικιπαιδεία - in.gr - Πρωτοπορία

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64273
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Εξαιρετικός φίλε μου :respect:

 

Μαλακώνεις την πίκρα μου με αυτή τη δουλειά σου, να είσαι καλά....

 

Τελικά όλοι εμείς οι ονειροπόλοι που αγαπάμε τα κόμικς, βρίσκουμε σε αυτά όλα αυτά που δεν βρίσκουμε στην πραγματική ζωή μας....

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Άλλο ένα φοβερό αφιέρωμα του NetGhost! :respect::respect:

 

 

Κατά τη γνώμη μου, ο Ρόσα όχι μόνο είναι άξιος συνεχιστής του Μπαρκς αλλά, τολμάω να πω, ίσως και να τον ξεπερνάει. Το σενάριο των ιστοριών του είναι πανέξυπνο, παρόλο που τις περισσότερες φορές βασίζεται σε παλαιότερες ιστορίες του Μπαρκς. Και το σχέδιό του είναι λεπτομερέστατο, ενώ τα παπιά αποκτούν τις καλύτερες σχεδιαστικά εκφράσεις. Αυτή η συμπάθειά μου μπορεί να οφείλεται και στο ότι, κατα κάποιο τρόπο είμαστε συνάδελφοι (εγώ είμαι μηχανολόγος μηχανικός), οπότε είμαι συνηθισμένος στον τρόπο σχεδίασής του.

 

 

:beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και ναι, παιρνει φορα και....γκοοοολ, ο NetGhost βαζει 2 στα 2 και το πληθος παραληρει!!!!!!!!! :party::gif_comics::blob3: :LeftRight:

 

Μανωλη, παναξιος.........!!! :beer:

 

Εξαιρετικός φίλε μου :respect:

 

Μαλακώνεις την πίκρα μου με αυτή τη δουλειά σου, να είσαι καλά....

 

Τελικά όλοι εμείς οι ονειροπόλοι που αγαπάμε τα κόμικς, βρίσκουμε σε αυτά όλα αυτά που δεν βρίσκουμε στην πραγματική ζωή μας....

 

Οντως............ :openroses:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6300 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Εξαιρετικός φίλε μου :respect:

 

Μαλακώνεις την πίκρα μου με αυτή τη δουλειά σου, να είσαι καλά....

 

Τελικά όλοι εμείς οι ονειροπόλοι που αγαπάμε τα κόμικς, βρίσκουμε σε αυτά όλα αυτά που δεν βρίσκουμε στην πραγματική ζωή μας....

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου

 

:beer:

Και τη δική μου προσπαθούσα να μαλακώσω! Συνεχίζοντας αυτά που έγραψες στο αντίστοιχο topic και συμφωνώ απόλυτα, προσπαθούσα σε πείσμα όλων να πω πως και για μας τους ρομαντικούς υπάρχει μια μικρή γωνιά στον πλανήτη... αυτός ο τόπος όσο με πληγώνει τόσο τον αγαπώ...

 

κι όπως είπαμε εδώ μέσα γεμίζει κανείς τις μπαταρίες του...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η διαφορά στη λεπτομέρια του σκίτσου που επισημαίνει ο dionik, έχω διαβάσει ότι οφείλεται στην ποιότητα του χαρτιού που είχε στη διάθεσή του ο Barks και δεν του επέτρεπε να δουλέψει με λεπτά πενάκια.

 

Αυτό το D.U.C.K. νόμιζα ότι εμφανιζόταν σε μεγάλα καρέ... Κι όλο το έψαχνα και δεν το έβρισκα :) oh well... live and learn!

 

:thanks: NetGhost!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ενδιαφερον αυτο που λεει ο germanicus19 σε σχεση με τη ποιοτητα του χαρτιου,ποσο τετοια πραγματακια επηρεαζουν τη τεχνη !,παντως απο τις σελιδες του κομιξ που ειχα διαβασει, του barks δε του αρεσαν τα σχεδια του Ροσα,θυμαμαι ελεγε χαρακτηριστικα οτι< εμεις παλια αντιθετως προσπαθουσαμε με οσα πιο λιγα να πουμε πιο πολλα>.και μενα μου φαινεται καπως βαρυφορτωμενο για το κοσμο του ντισνευ αυτο το σκιτσο,απο την αλλη ομως αυτη ειναι ισως και η γοητεια του οτι ξεχωριζει απο τους αλλους....ασχετα απο αυτα ειναι και αυτος απο τους μεγαλους διαμορφωτες των παπιων

Επεξεργασία από starsky
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  3797
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   5
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Άποψή μου είναι ότι είναι κάπως άδικο να τους συγκρίνουμε.Ο Μπαρκς για την εποχή του έθεσε υψηλά τα στάνταρ.Ο εξοπλισμός των δύο σχεδιαστών όμως διαφέρει.Προσωπικά όσον αφορά τις ιστορίες τους οι ιστορίες του Μπαρκς μου προκαλούν άφθονο γέλιο.Για τις ιστορίες του Ντον όμως εκτός από γέλιο με κυριεύουν και άλλα συναισθηματα(Δειτε το Κόμιξ Αυγούστου 2007 να καταλάβετε τι εννοώ).Ίσως να αδικώ τον Μπαρκς αφου δεν έχω διαβάσει τόσες ιστορίες όσες του Ρόσα αλλά σε τελική ανάλυση είναι σίγουρο ότι και οι δύο είναι μεγάλοι σχεδιαστές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εμένα ο Ρόσα μου δίνει την εντύπωση ότι για κάθε ιστορία του έχει κάνει τις απίστευτες μελέτες και έχει περάσει τρελές ώρες στη βιβλιοθήκη του μελετώντας ιστορικά στοιχεία ή επιστημονικά δεδομένα, προκειμένου να τα χρησιμοποιήσει στις ιστορίες του. Είναι απίστευτος σχεδιαστής, και κάθε φορά ανυπομονώ να διαβάσω την επόμενη ιστορία του.

 

Όσο για το ποιος είναι καλύτερος μεταξύ Μπαρκς και Ρόσα που θέτετε πιο πάνω, έβαλα ένα poll για να πείτε τη γνώμη σας. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3987
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  29
  • Reputation:   74
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6007 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ο Ρόσα μ' αρέσει απίστευτα, οι ιστορίες του είναι καταπληκτικές και έχουν, εκτός από γέλιο, και συναίσθημα και γνώση. Μαζί με τον Μπαρκς είναι κορυφή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ακόμα δεν έχω καταλήξει, αν ο Ρόσα ή ο Μπάρκς, είναι ο κορυφαίος σχεδιαστής παπιών. Σίγουρα ανήκουν και οι δύο στο δικό μου Πάνθεον των μεγάλων σχεδιαστών. Θα ήθελα ο Ρόσα, να ήταν ακόμα πιο παραγωγικός, για να μπορώ να απολαμβάνω τις ιστορίες του.

 

Με την ευκαιρία, θέλω να μοιραστώ μαζί σας και ένα διαμαντάκι της συλλογής μου. Αγοράστηκε στην Ιταλία το 2000.

post-1991-1199225865_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  3523
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  15
  • Reputation:   13
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ρε παιδιά γιατί έχουμε τόσο καιρό να δόυμε νέα ιστορία του Ρόσα;; μήπως σταμάτησε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5004
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  255
  • Reputation:   437
  • Achievement Points:  255
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ο Ντον Ρόσα είναι καταπληκτικός!!! Σε κάθε ιστορία του το κάθε καρέ κρύβει μέσα του πολύ περισσότερα απ'όσα μπορεί να φανταστεί κανείς!!! Πραγματικά είναι φοβερός σε αυτό που κάνει! Η αλήθεια είναι ότι έχουμε να δούμε καιρό ιστορία του Ρόσα....και φυσικά ανυπομονούμε!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4929
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  121
  • Reputation:   118
  • Achievement Points:  121
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5875 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Ευχαριστούμε πολύ για την παρουσίαση...

Αχ!

Ντον Ρόσα τι άλλο να πεις...το όνομα του τα λέει όλα...

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ!

:pray:

 

 

 

:clap2::clap2: :clap2: :clap2:

Επεξεργασία από vasiliki
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5469
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   4
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5818 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλα που υπάρχει και ο Rosa.Ελπίζω να υπάρχει και διάδοχός του.Ειναι αξιος συνεχιστής του Barcs

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1886
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5966 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

:hi: Κάτι και από μένα, συνέχεια στα θαυμάσια άρθρα, μη ζηλέψετε παιδιά, είμαι ο πρώτος :dance: στην Ελλάδα (και τον κόσμο φυσικά και μάλλον ο μοναδικός) που έχω την έκδοση των ΧΑΜΕΝΩΝ ΕΠΕΙΣΟΔΙΩΝ με ιδιόχειρο σκίτσο του Don, αφού δεν κάνει εύκολα τέτοια πλέον, αλλά ήταν η ανταμοιβή μου που του έστειλα αντίτυπο της έκδοσης, εκτός του δικού μου για να το κρατήσει επειδή οι κ.κ. εκδότες δεν φρόντισαν για κάτι τέτοιο :thinking: και σκεφτόταν ακόμη και νομικές "διαδικασίες"!!!!!!!!! Ελλάδα ζούμε δυστυχώς, σε τέτοια θέματα μερικές φορές.

Ακόμη έκανε και μια επέμβαση πριν 1-2 μήνες στα μάτια του, ελπίζω να είναι καλά τώρα!!

 

Μαζί ανέβασα και δύο ακόμη ιδιόχειρα προσωπικά αφιερώματα :mafia: από τον Μεγάλο εκλιπόντα Luciano Bottaro :crying: (αγαπημένο μου σχεδιαστή) ασπρόμαυρα αρχικά, που τα έχω επεξεργαστεί στον υπολογιστή! χαρείτε τα! :beer:

 

(το μωρό είμαι εγώ φυσικά :lol: !!), ενώ πίσω από το Ντόναλντ σαν αρχαίο έλληνα, ίσως αναγνωρίζετε τον Ρέμπο, ήρωα του Bottaro.

post-4259-1210277254_thumb.jpg

post-4259-1210277264_thumb.jpg

post-4259-1210277279_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

:PP: Απίστευτα διαμάντια Δημήτρη! Μπράβο! Και επειδή την κόρη μου την έταξα στον γιό του Valt, έχω ένα γίο μάλαμα για την κόρη σου! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το παρακάτω σχόλιο δεν ταιριάζει σε θέμα του Don Rosa αλλά ήθελα να το πω:

 

 

Το σκίτσο του Bottaro είναι απίστευτο respect.gif

 

 

Άντε να ξανάρθεις σε καμία συνάντηση που έχουμε να σε δούμε καιρό, να κάνουμε καμία εποικοδομητική συζήτηση :mafia:

 

 

 

ΕΔΙΤ

Αν έχεις κι άλλα διαμάντια, γιατί δεν μας τα δείχνεις στο κατάλληλο thread να τα θαυμάσουμε όπως τους αρμόζει ? :beer:

 

Δείξτε τα διαμάντια της συλλογής σας

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Το βρήκα σε δημοπρασία στο Ebay και τρελάθηκα! Έπρεπε να το δείτε!

 

313f_1.JPG

 

Ο θείος Σκρούτζ ως Κάπτεν Αμέρικα δια χειρός Rosa!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5738
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  191
  • Reputation:   352
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5788 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Πράγματι ο Don είναι άνετα ένας από τους καλύτερους σχεδιαστές παπιών ever.Τα σενάρια του είναι πολύ ευρηματικά και έξυπνα.

 

Θέλουμε τις ιστορίες του Don σε τόμους στα ελληνικά εδώ και τώρα! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  11375
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  268
  • Reputation:   517
  • Achievement Points:  268
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Δεν τα έμαθες.Οι ιστορίες του Ρόσα τελείωσαν.Ο Τερζόπουλος τις δημοσίευσε όλες.Τα 'παιξα κι εγώ όταν το έμαθα :confuse: .Η τελευταία ήταν η "Και οι τρεις είναι υπέροχοι".Ένα μπράβο στον Τερζόπουλο :beer: .Πάντως κρίμα :crying:.Τι θα διαβάζω τώρα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Φοβερό αφιέρωμα για έναν κορυφαίο δημιουργό!!! Υπέροχο και ιδιαίτερο σχέδιο, απίστευτες ιστορίες, πλάθει τα ήθη των χαρακτήρων του σε βάθος! Αγαπάμε Ντον Ρόσα!!! :yahoo::yahoo::yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μπράβο ΝetGhost.Πάρα πολύ ωραίο το αφιέρωμα σου,για έναν από τους πιο άξιους επίγονους του Μπάρκς και αγαπημένο μου σχεδιαστή, που δυστυχώς δεν βρίσκεται πλέον εν ενεργεία.:respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πολύ ωραίο και λεπτομερέστατο το αφιέρωμα σου φίλε μου.Πιστεύω ότι υπάρχει μια πιθανότητα ο Rosa να ξεπερνάει τον Barks.Όσον αφορά το σχέδιο είναι πολύ καλό και με λεπτομέρειες.Αντίθετα του Μπαρκς είναι πιο πλαστικό,κάτι που προσδίδει στην ιστορία άλλη γοητεία.Το στυλ των σεναρίων του είναι πιο κινηματογραφικό με επικές αφηγήσεις του παρελθόντος(Βίος),εξερευνήσεις σε μεσαιωνικά κάστρα(Γράμμα από το σπίτι) καθώς και περιπέτειες με παράξενα όντα.Εν κατακλείδη,ο Don Rosa είναι ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ και του αξίζει μια θέση πλάι στον θείο Μπαρκς. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  12827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  35
  • Reputation:   201
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Δεν τα έμαθες.Οι ιστορίες του Ρόσα τελείωσαν.Ο Τερζόπουλος τις δημοσίευσε όλες.Τα 'παιξα κι εγώ όταν το έμαθα :confuse: .Η τελευταία ήταν η "Και οι τρεις είναι υπέροχοι".Ένα μπράβο στον Τερζόπουλο :beer: .Πάντως κρίμα :crying:.Τι θα διαβάζω τώρα;

Τελείως τέλος?ειχα μαθει οτι θα εβγαζε ιστορια με τον θανατο του σκρουτζ και χιλιες δυο αλλες παρ' ολο το προβλημα στα ματια του.... :(

 

 

 

 

(μπορει να μην εχω σκιτσο του αλλα και παλι νιωθω πολυ πολυ πολυ περηφανη που του εχω σφιξει το χερι!!!! :D:D:D )

Επεξεργασία από Lorien
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τελείως τέλος?ειχα μαθει οτι θα εβγαζε ιστορια με τον θανατο του σκρουτζ και χιλιες δυο αλλες παρ' ολο το προβλημα στα ματια του.... :(

 

Για το θάνατο του Σκρουτζ δεν πρόκειται να κάνει ποτέ ιστορία, ούτε αυτός ούτε κανένας άλλος. Για περισσότερες πληροφορίες για την εικόνα που τα ξεκίνησε όλα, ρίξε μια ματιά εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  35
  • Reputation:   201
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Για το θάνατο του Σκρουτζ δεν πρόκειται να κάνει ποτέ ιστορία, ούτε αυτός ούτε κανένας άλλος. Για περισσότερες πληροφορίες για την εικόνα που τα ξεκίνησε όλα, ρίξε μια ματιά εδώ.

Ω...Θενκς!!Και με την ευκαιρια,πολυ καλη δουλεια! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αυτό το φθινόπωρο, ο Ντον Ρόσα θα κάνει περιοδεία σε τέσσερις Ευρωπαϊκές χώρες. Μία από αυτές θα είναι και η Γερμανία, όπου θα βρίσκεται από τις 4 εώς τις 16 Οκτωβρίου και θα υπογράφει σε διάφορα μαγαζιά με κόμικς. Το καταπληκτικό σ' αυτό το νέο είναι ότι, με αφορμή την περιοδεία, η γερμανική "Comic und Spielzeug" σε συνεργασία με τον Ρόσα παρήγαγε μία φιγούρα του Σκρουτζ Μακ Ντακ σε περιορισμένα και αριθμημένα κομμάτια, όλα χρωματισμένα στο χέρι. Η φιγούρα είναι εμπνευσμένη απ' το Xαμένο Επεισόδιο του "Βίου & Πολιτείας" που λέγεται "Καρδιές στο Γιούκον", αγαπημένο του δημιουργού. Κάθε φιγούρα θα συνοδεύεται από ένα πιστοποιητικό υπογεγραμένο απ' τον Ρόσα. Κάθε φιγούρα θα κοστολογείται περίπου 200€ και θα είναι διαθέσιμες κατά τη διάρκεια της περιοδείας. Λογικά θα είναι διαθέσιμες και στο internet (ebay κτλ.) λίγο καιρό μετά το τέλος της περιοδείας.

 

post-9146-12831560179188_thumb.jpg

 

ΠΗΓΗ: wolfstad

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Παίρνω τρένο για Helsinki, οι λόγοι ευνόητοι. Κρίμα που δεν το πήρα χαμπάρι νωρίτερα και δεν τον πρόλαβα στο Τάμπερε, αλλα δεν πειράζει I guess...

 

 

http://www.akuankka.fi/ajankohtaista/135/don_rosan_suomen_kiertueen_aikataulu

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Για τους φανατικούς του Don Rosa όπως εγώ και φαντάζομαι πολλοί άλλοι από το forum κοιτάξτε αυτή την ιστοσελίδα: Don Rosa Fans.Δυστυχώς είναι φτιαγμένη σε flash οπότε και λίγο "βαριά".

 

EDIT: 2/6/2011

 

Δεν δουλεύει εδώ και μερικούς μήνες... :crying:

Επεξεργασία από Comics Fan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.