Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΩΤΙΑ....


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120985
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μολις το εμαθα κι εγω για την Ολυμπια....ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :minigun::minigun::minigun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δε μου κανε καμία εντύπωση που καίγεται η Αρχαία Ολυμπία.Να πω την αμαρτία μου σκέφτηκα γιατί όχι και η Ακρόπολη?Να καεί να ησυχάσουμε από τη παλιοκληρονομιά που τόσα χρόνια μας βαραίνει.Ετσι έχουμε μάθει να ζούμε μες την απάθεια(μην το πάρετε προσωπικά γενικευμένα μιλάω).Παλιά λέγαμε για τη βία στα γήπεδα με αγωνία να μην θρηνήσουμε νεκρούς.Έγινε κι αυτό στην Παιανία(αλήθεια τι γίνεται εκεί...τι θέλω και ρωτάω ε?) αλλά το δεχτήκαμε φυσιολογικά.Τώρα καήκαν 60 και ο μετρητής μεγαλώνει και ο κόσμος κοιτάει αμήχανα πράγματα που μέχρι πρότινος φαντάζαν αδιανόητα.Πάντα όμως μέχρι να πραγματοποιηθούν μετά αντιμετωπίζονται με φυσικότητα και αμηχανία.Να δείτε που σε λίγο θα συνηθίσει το μάτι και σε αυτό(ευχομαι να μην συμβεί ποτέ).Αιντε να δούμε πότε θα οργιστεί αυτός ο λαός...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Shoutbox:

Mandrake (26/8/07 - 20:38 ) -- Ναι το είδα κι εγώ... Δηλαδή έλεος επιτέλους... Όσο για την Αρχαία Ολυμπία τραγικό αλλά πρέπει να δούμε πρώτα τους ανθρώπους που κινδυνεύουν και μετά όλα τ'άλλα... ΣΚΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΙΘΥΝΟΝΤΕΣ!

germanicus19 (26/8/07 - 21:59 ) -- θα διαφωνήσω ελαφρώς Mandrake. Εγώ όταν ψοφήσω, μικρό το κακό για την ανθρωπότητα. Σε 100 χρόνια, ούτε οι απόγονοι μου δε θα ξέρουν το όνομα μου, όπως οι περισσότεροι εδώ αγνοούν προπαππούδες κλπ... Υπάρχουν κανά δυό πραγματάκια (όπως η αρχαία Ολυμπία) που προηγούνται IMHO.

kikitsa (26/8/07 - 22:07 ) -- Το καλύτερο θα ήταν να μη χανόταν τίποτα τόσο άδικα!! Ούτε τα τόσα στρέμματα δέντρων, τόσοι άνθρωποι,ζώα,σπίτια...αξιοπρέπεια..ηθική...

Lord Makro (26/8/07 - 22:24 ) -- Πες τα με germanicus!!! Όλο με τα σπίτια και τους ανθρώπους ασχολούνται, τα δάση και η Ολυμπία ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ!!!

GERAKOMATHS (26/8/07 - 22:32 ) -- Συγγνώμη μα αν διπλα από την αρχαία Ολυμπία καιγότανε ταυτόχρονα και ένα σπίτι που μέσα υπήρχε οικέγενεια εσείς θα πηγαίνατε να σβήσετε την αρχαία Ολυμπία ? όλα έχουνε την προτεραιότητα τους.καλο θα ήτανε να τα λέγαμε εδώ όμως όλα αυτά

Lord Makro (26/8/07 - 22:42 ) -- Εννοείται, τι σημασία έχουν μερικοί άνθρωποι μπροστά σε ένα παγκόσμιο μνημείο που υπάρχει εδώ και χιλιάδες χρόνια!!!

miranda (26/8/07 - 22:47 ) -- Lord??Τι ειναι αυτα που λες??Δινεις βαση σε ενα μαρμαρο απο μια ζωη?

dionik (26/8/07 - 22:50 ) -- Εξάλλου και τα μνημεία από ανθρώπους έγιναν και από ανθρώπους θαυμάζονται. Οι άνθρωποι είναι αυτοί που τους δίνουν αξία

Valtasar (26/8/07 - 22:55 ) -- ρε παιδιά, το να καεί το γρασίδι στην Ολυμπία δεν πάει να πει ότι χαθηκε η Αρχαία Ολυμπία...τα μάρμαρα δεν παθαίνουν τίποτα από την φωτιά...σταματήστε την συζήτησ εδώ και κάντε την στην γενική συζήτηση

 

@ Gerakas. Τι θα αποφασίσω ως Νίκος ή τι θα αποφασίσω από μια "υπεύθυνη" θέση? Ως Νίκος τους ανθρώπους. Ως "υπεύθυνος" τα αρχαία (αυτά που κινδυνεύουν από καταστροφή, για να τα διαχωρίσω από τα άλλα και να κατεβάσει στροφές ο Valt :) )

 

@ Gerakas & miranda & dionik. Έχουμε πολύ διαφορετική θέαση των πραγμάτων. Προσωπικά το ακόλουθο κειμενάκι του Μακρυγιάννη (κλάσσικ νομίζω μιας και είχε πέσει ως θέμα έκθεσης το 1987 ) με εκφράζει σε πολλά επίπεδα...

 

"Είχα δύο αγάλματα περίφημα, μια γυναίκα κι ένα βασιλόπουλο, ατόφια -φαίνονταν οι φλέβες, τόση εντέλειαν είχαν. Όταν χάλασαν τον Πόρο, τα'χαν πάρει κάτι στρατιώτες, και στ' 'Αργος θα τα πουλούσαν κάτι Ευρωπαίων- χίλια τάλαρα γύρευαν...

Πήρα τους στρατιώτες, τους μίλησα: "Αυτά και δέκα χιλιάδες τάλαρα να σας δώσουνε, να μην καταδεχτείτε να βγουν από την πατρίδα μας. Γι' αυτά πολεμήσαμε "".

 

:beer:

 

ΥΓ αφού το είπε κόκκινος, είπα να το μεταφέρω με quote εδώ πέρα :)

 

edit: άσχετο αλλά δεν αντέχω να μην το πω... το αναρωτιέμαι εδώ και χρόνια... θέμα έκθεσης 1984. "Ποτέ άλλοτε οι στέγες των σπιτιών των ανθρώπων δεν ήτανε τόσο κοντά η μία στην άλλη, όσο είναι σήμερα, κι όμως ποτέ άλλοτε οι καρδιές των ανθρώπων δεν ήταν τόσο μακριά η μία από την άλλη, όσο είναι σήμερα".... ζητάνε οι άχρηστοι από έναν 18άρη να σχολιάσει την αποξένωση και τη μοναξιά....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Παιδιά συγχωρέστε με αλλά αυτή τη στιγμή έχουμε μια εθνική τραγωδία με 60 νεκρούς, δεκάδες σπίτια καμένα, ασύλληπτες εκτάσεις φυσικού πλούτου καμένου και σαφώς ένα σχέδιο άρρωστου και διεστραμμένου μυαλού σε εξέλιξη! Για μένα το λιγότερο είναι τα μάρμαρα τα οποία εκτός των άλλως όπως πολύ σωστά επεσήμανε ο Valtasar δεν κινδυνεύουν από τη φωτιά!

 

Δεν είναι αυτό το θέμα! Κάποτε πρέπει να πάψουμε να ασχολούμαστε με μικρά πράγματα και να μας διαφεύγει η ουσία και τα σημαντικά! Καίγεται η πατρίδα μας ολόκληρη! Δεν μπορούμε να σκαλώνουμε σε λεπτομέρειες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26442
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

@ Gerakas & miranda & dionik. Έχουμε πολύ διαφορετική θέαση των πραγμάτων. Προσωπικά το ακόλουθο κειμενάκι του Μακρυγιάννη (κλάσσικ νομίζω μιας και είχε πέσει ως θέμα έκθεσης το 1987 ) με εκφράζει σε πολλά επίπεδα...

 

"Είχα δύο αγάλματα περίφημα, μια γυναίκα κι ένα βασιλόπουλο, ατόφια -φαίνονταν οι φλέβες, τόση εντέλειαν είχαν. Όταν χάλασαν τον Πόρο, τα'χαν πάρει κάτι στρατιώτες, και στ' 'Αργος θα τα πουλούσαν κάτι Ευρωπαίων- χίλια τάλαρα γύρευαν...

Πήρα τους στρατιώτες, τους μίλησα: "Αυτά και δέκα χιλιάδες τάλαρα να σας δώσουνε, να μην καταδεχτείτε να βγουν από την πατρίδα μας. Γι' αυτά πολεμήσαμε "".

 

:beer:

 

(Ξανά)πέστα germanicus...

Κοιτάξτε, καλές και άγιες οι ανθρώπινες ζωές, αλλά κάποτε πρέπει να καταλάβουν οι άνθρωποι ότι δεν είμαστε "θεοί". Η Ελλάδα, η ίδια η γη και τα δάση, που υπήρχαν για χιλιάδες χρόνια και θα έπρεπε να υπάρχουν για άλλα τόσα για να ζουν οι απόγονοί μας και να τα χαίρονται, είναι πιο σημαντικά από το αν ο πληθυσμός της χώρας είναι 11.120.000 ή 11.120.061 κάτοικοι... Η Ελλάδα έχει δύο πράγματα κυρίως, την φύση και τον πολιτισμό της, εμείς είμαστε περαστικοί.

 

Και για να χρησιμοποιήσω ακόμα ένα παράδειγμα, τον Μοροζίνι τον ξέρετε;

Είναι αυτός που το 1687 ανατίναξε τον Παρθενώνα. Σίγουρα σκότωσε πολλούς ανθρώπους στις εκστρατίες του, και σίγουρα αρκετοί σκοτώθηκαν και στην έκρηξη που κατέστρεψε τον (σχεδόν άθικτο μέχρι τότε) Παρθενώνα. Για ποιό λόγο γνωρίζουμε σήμερα αυτόν τον κύριο; Για τις ανθρώπινες ζωές που αφαίρεσε; Ανοίξτε ένα βιβλίο ιστορίας και δείτε τι έκανε, ποιοί σκοτώθηκαν σε εκείνη την έκρηξη και ποιός τους θυμάται αυτούς τους δύστυχους σήμερα; Ο Παρθενώνας πάντως είναι γνωστός σε όλο τον πλανήτη, έστω και μισοκατεστραμμένος.

Δεν λέω ότι δεν πρέπει να θρηνούμε για τα ανθρώπινα θύματα, απλά η καταστροφή της ίδιας της Πελοποννήσου και της Ελλάδας, είναι σημαντικότερη. Στο κάτω κάτω, θα καταστραφούν μελλοντικά και εμμέσως και οι ζωές χιλιάδων ανθρώπων με την καταστροφή του περιβάλλοντος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

ΟΚ να θέσουμε το θέμα στην πραγματικη του διάσταση.Αν μπορούσε η πυροσβεστική να σώσει το παιδί σου ή την Ολυμπία και τελικά έχανες το παιδί σου αλλά σωζανε τα Μάρμαρα θα το καταλάβαινες?Η ερώτηση είναι γενική και όποιος θέλει απαντά.Απορώ πως γίνεται πάντως να μην μπαίνουμε στη θέση αυτών των ανθρώπων που χάνουν το σπίτι τους για το οποιο παλεύανε μια ζωή.Εγώ φαντάζομαι το κεφάλι αυτών των ανθρώπων να εκρήγνυται από απελπισία και ανατριχιάζω.Μάλλον η δύναμη της τηλεόρασης να κάνει τα πιο απίθανα να μοιάζουν φυσιολογικά.Εγώ πάντως θα ανατίναζα και την Ακρόπολη για να σωσω μια ζωή γιατί αξίζει όσο όλα τα μνημεία του κόσμου.Η ζωή δεν μπαίνει στο ζύγι με τίποτα σε αυτόν τον κόσμο και δυστυχώς δεν μπορούμε να την εκτιμήσουμε από ότι φαίνεται.Αν ποτέ είχα να διαλέξω στα τσακίδια θα πηγαίνανε τα μάρμαρα όλου του κόσμου...

Επεξεργασία από LouisLamogio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Κοιτάξτε, καλές και άγιες οι ανθρώπινες ζωές, αλλά κάποτε πρέπει να καταλάβουν οι άνθρωποι ότι δεν είμαστε "θεοί". Η Ελλάδα, η ίδια η γη και τα δάση, που υπήρχαν για χιλιάδες χρόνια και θα έπρεπε να υπάρχουν για άλλα τόσα για να ζουν οι απόγονοί μας και να τα χαίρονται, είναι πιο σημαντικά από το αν ο πληθυσμός της χώρας είναι 11.120.000 ή 11.120.061 κάτοικοι... Η Ελλάδα έχει δύο πράγματα κυρίως, την φύση και τον πολιτισμό της, εμείς είμαστε περαστικοί.

 

Και για να χρησιμοποιήσω ακόμα ένα παράδειγμα, τον Μοροζίνι τον ξέρετε;

Είναι αυτός που το 1687 ανατίναξε τον Παρθενώνα. Σίγουρα σκότωσε πολλούς ανθρώπους στις εκστρατίες του, και σίγουρα αρκετοί σκοτώθηκαν και στην έκρηξη που κατέστρεψε τον (σχεδόν άθικτο μέχρι τότε) Παρθενώνα. Για ποιό λόγο γνωρίζουμε σήμερα αυτόν τον κύριο; Για τις ανθρώπινες ζωές που αφαίρεσε; Ανοίξτε ένα βιβλίο ιστορίας και δείτε τι έκανε, ποιοί σκοτώθηκαν σε εκείνη την έκρηξη και ποιός τους θυμάται αυτούς τους δύστυχους σήμερα; Ο Παρθενώνας πάντως είναι γνωστός σε όλο τον πλανήτη, έστω και μισοκατεστραμμένος.

Δεν λέω ότι δεν πρέπει να θρηνούμε για τα ανθρώπινα θύματα, απλά η καταστροφή της ίδιας της Πελοποννήσου και της Ελλάδας, είναι σημαντικότερη. Στο κάτω κάτω, θα καταστραφούν μελλοντικά και εμμέσως και οι ζωές χιλιάδων ανθρώπων με την καταστροφή του περιβάλλοντος.

 

Δεν λέω, συμφωνώ με την άποψη ότι οι άνθρωποι φεύγουν και τα μνημεία παραμένουν. Αλλά άλλαξα αμέσως γνώμη μόλις κινδύνεψαν δικοί μου άνθρωποι και πήγε η ψυχή μου στην κούλουρη. Στην θεωρία καλά είναι όλα αυτά. Τόσα εκατομμύρια άτομα είμαστε, τι είναι 5 λιγότεροι. Είναι ψυχροί αριθμοί. Αν όμως αυτοί οι 5 είναι δικοί σου άνθρωποι σταματάμε να μιλάμε για νούμερα. Είμαι σίγουρος ότι μια τέτοια στιγμή δεν θα σκεφτόσουν "θυσιάστηκαν για την πολιτιστική μας κληρονομιά".

 

Στα τσακίδια η πολιτιστική μας κληρονομιά αν είναι να σώσουμε ανθρώπινες ζωές, λες και την προσέχουμε έτσι κι αλλιώς.

 

Το θέμα είναι πως έχουμε φτάσει να πρέπει να διαλέξουμε μεταξύ των ανθρώπινων ζωών και των μνημείων/δασών. Εγώ δεν θέλω να κάνω αυτήν την επιλογή. Θέλω και τα δάση ζωντανά, και τα μνημεία ανέπαφα, και τους ανθρώπους ζωντανούς. Μπορεί κανείς να με πει πλεονέκτη και εγωιστή για αυτό ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26442
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

ΟΚ να θέσουμε το θέμα στην πραγματικη του διάσταση.Αν μπορούσε η πυροσβεστική να σώσει το παιδί σου ή την Ολυμπία και τελικά έχανες το παιδί σου αλλά σωζανε τα Μάρμαρα θα το καταλάβαινες?Η ερώτηση είναι γενική και όποιος θέλει απαντά.Απορώ πως γίνεται πάντως να μην μπαίνουμε στη θέση αυτών των ανθρώπων που χάνουν το σπίτι τους για το οποιο παλεύανε μια ζωή.Εγώ φαντάζομαι το κεφάλι αυτών των ανθρώπων να εκρήγνυται από απελπισία και ανατριχιάζω.Μάλλον η δύναμη της τηλεόρασης να κάνει τα πιο απίθανα να μοιάζουν φυσιολογικά.Εγώ πάντως θα ανατίναζα και την Ακρόπολη για να σωσω μια ζωή γιατί αξίζει όσο όλα τα μνημεία του κόσμου.Η ζωή δεν μπαίνει στο ζύγι με τίποτα σε αυτόν τον κόσμο και δυστυχώς δεν μπορούμε να την εκτιμήσουμε από ότι φαίνεται.Αν ποτέ είχα να διαλέξω στα τσακίδια θα πηγαίνανε τα μάρμαρα όλου του κόσμου...

 

Δυστυχώς όταν υπάρχουν τέτοιες απίστευτες απόψεις, είναι λογικό και αναμενόμενο κάποτε να αυτοκαταστραφούμε σαν είδος, καταστρέφοντας και τον πλανήτη...

Όσο για το παράδειγμα με το παιδί που καίγεται, μπορεί για εμένα ή για εσένα ή για 100 ανθρώπους να είναι πιο σημαντικό, για τα υπόλοιπα δισεκατομμύρια ανθρώπων του πλανήτη όμως δεν είναι. Και όπως σου είπα όλοι θυμούνται τον Μοροζίνι επειδή ανατίναξε την Ακρόπολη, και όχι επειδή σκότωσε τον Μπαρμπα-Μήτσο (που Θεός σχωρέστον, κατά τα άλλα). Είναι απίστετα εγωιστικό να λες ότι μια ανθρώπινη ζωή αξίζει όσο όλος ο κόσμος! Απίστευτο μου φαίνεται. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26442
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Στην θεωρία καλά είναι όλα αυτά. Τόσα εκατομμύρια άτομα είμαστε, τι είναι 5 λιγότεροι. Είναι ψυχροί αριθμοί. Αν όμως αυτοί οι 5 είναι δικοί σου άνθρωποι σταματάμε να μιλάμε για νούμερα. Είμαι σίγουρος ότι μια τέτοια στιγμή δεν θα σκεφτόσουν "θυσιάστηκαν για την πολιτιστική μας κληρονομιά".

 

Μα φυσικά δεν αναφέρομαι στους συγγενείς των θυμάτων, αλλά στη γενική εικόνα του θέματος. Είναι σαφές ότι οι καταστροφές των δασών και των μνημείων έχουν αντίκτυπο σε πολύ μεγαλύτερο αριθμό ανθρώπων.

 

Στα τσακίδια η πολιτιστική μας κληρονομιά αν είναι να σώσουμε ανθρώπινες ζωές, λες και την προσέχουμε έτσι κι αλλιώς.

 

Νομίζω ότι χρειάζεται να καθίσεις μια στιγμή να αναλογιστείς σε τι διαφέρει ο άνθρωπος από τα ζώα

Για κάτσε και σκέψου...

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μάλιστα εσύ είσαι σε θέση να διαχωρίζεις τους ανθρώπους από τα ζώα ενώ κάποιοι δεν μπορούμε.Ευτυχώς που δεν είναι οι άλλοι σαν και μένα και πάει μπροστά αυτός έχεις απόλυτο δίκιο.Αν εσύ νομίζεις οτι τα μνημεία είναι όλος ο κόσμος δικαίωμα σου.Για μένα ο κόσμος είναι οι άνθρωποι.Αλλα αν τα μνημεία ήταν ο κόσμος με τόσα που χαν καταστραφεί και δεν τα χουμε καν δει ευτυχώς που είμαστε ακόμα ζωντανοί και υπάρχουμε.Εκτός αν θαρρείς ότι ο κόσμος ή η Ελλάδα ξεκίνησαν με την Αρχαία Ολυμπία ή την Ακρόπολη.

 

Θα προτιμούσα να μην κάνεις πάντως έμμεσους χαρακτηρισμούς για αυτούς που διαφωνούν μαζί σου γιατί αν απαντήσω σε ανάλογο ύφος δεν θα τελειώσουμε ποτέ.Εκτός αν θεωρείς πως δεν αντιλαμβανόμαστε τα υψηλότερα νοήματα και είμαστε οι νοητικά υποανάπτυκτοι που θα οδηγήσουν τον κόσμο στην καταστροφή.Σε αυτήν την περίπτωση δεν χρειάζεται καν να συγχρωτίζεσαι μαζί μας...

 

@germanicus ερώτηση?Ο Μακρυγιάννης που λες θα σωζε από τη φωτιά του πολέμου το άγαλμα ή τον συμπολεμιστή του αν είχε να διαλέξει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το περίμενα ότι αυτή η γραμμή μου θα προκαλούσε "αντιδράσεις". Δεν θέλω όμως να μείνω εκεί, θα προτιμήσω να μείνω στην τελευταία παράγραφο του προηγούμενου post μου. Γιατί να πρέπει να διαλέξω "ζωές ή δάση/μνημεία" ?

 

Πριν μερικές μέρες ήταν αδιανόητο, και τώρα τσακωνόμαστε για το τι από τα δυο είναι πιο σημαντικό ?

Από μία άποψη εσύ πιστεύεις τα μνημεία, από την άλλη άποψη εγώ πιστεύω οι ζωές.

Απ' τη μια πλευρά οι ζωές φεύγουν, τα μνημεία μένουν, απ' την άλλη πλευρά αν οι ζωές ήταν κοντινοί μου άνθρωποι θα έδινα πολύ περισσότερα από μερικά μνημεία για να τους φέρω πίσω.

 

Όμως δεν νομίζω κανένας μας να λέει πως δεν είναι και τα δύο σημαντικά.

 

Μου φαίνεται ανούσιο να κάτσουμε να αναλωθούμε σε αυτό το θέμα. Ειδικά όταν μιλάμε για ζωές και δάση σαν να είναι στραγάλια.

 

Φιλικά πάντα :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1868
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1330
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

δυστηχως μακαρι να βγω ψευτης αλλα ετσι οπως παμε σε λιγο το μονο που θα μας θυμιζει πρασινο θα ειναι οι γλαστρες στα μπαλκονια μας(αν δεν τις καψουν και αυτες)......κριμα :sad2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

...11.120.000 ή 11.120.061...

Έγραψα ένα κείμενο,απαντώντας σε αυτό...Τελικά μου φάνηκε πολύ δραματικό για τα γούστα μου...Μου φάνηκε και λίγο γελοίο,να κάθομαι να γράφω ενώ...τέλος πάντων...Βλέπεις αριθμούς...Θα έπρεπε να βλέπεις "ζωές"...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64350
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6430 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Παιδιά, νομίζω ότι συγκρίνετε 2 ανόμοια και στην παρούσα κατάσταση άκαιρα πράγματα.

 

Κανένας δεν είπε ότι η πολιτιστική μας κληρονομιά πρέπει να χαθεί, ούτε ότι η ανθρώπινη ζωή δεν έχει αξία (ή όποιος το είπε απλώς δεν το εξέφρασε σωστά...)

 

Κυττάτε το δένδρο και δεν βλέπετε το δάσος. Αν υπάρχει πρόβλημα επιβίωσης για το ανθρώπινο είδος, δεν σκέφτεται το μέλλον, ούτε το παρελθόν, σκέφτεται πως θα ΖΗΣΕΙ. Γιατί αν δεν ζήσει δεν υπάρχει μέλλον, πόσο μάλλον παρελθόν.

 

Κανένας δεν είπε να βάλουμε μπουρλότο στα μνημεία μας για να γλυτώσουμε μερικές ζωές. Μην τα παίρνετε όλα άσπρο-μαύρο.....

Αν οι άνθρωποι διαφυλάτανε τις ζωές θα ήταν άξιοι να διαφυλάξουν και τα μνημεία τους και τα δάση τους και τις περιουσίες τους.

 

Το να βάλεις δυναμίτη στην Ακρόπολη για να σκοτώσεις μερικούς εχθρούς είναι αν μη τι άλλο ηλίθιο. Υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι να νικήσεις μια χούφτα εχθρούς χωρίς να καταστρέψεις ένα μνημείο.

 

Το να προβλέψεις η φωτιά να μην φτάσει στην Ολυμπία, είναι κάτι άλλο από το να πλασάρεις στον λαό ότι έκανες μεγάλο κατόρθωμα που έσωσες ένα κτίριο ενώ ήσουν ανίκανος να σώσεις 60+ αθώους ανθρώπους που κινδύνευαν....

 

Μην βάζετε στον εαυτό σας ψευτο-διλήμματα του τύπου, αν ήταν να διαλέξω ανάμεσα στο παιδί μου και την Ακρόπολη, τι θα έσωζα.... τέτοιου είδους διλήματα δεν υπάρχουν και τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όπως τα φέρνει η συζήτηση και η θεωρία....

Στο Αλιβέρι και την Μεγαλόπολη υπάρχουν εγκαταστάσεις της ΔΕΗ που περιέχουν πάνω από 500 τόνους μαζούτ. Υπάρχουν δυνάμεις που τα φυλάνε νύχτα-μέρα. Ναι, αν αυτές οι δυνάμεις ήταν πάνω στα βουνά, θα σώζανε κάποιες ζωές, αλλά αν δεν ήταν εκεί και έφτανε η φωτιά, θα μιλούσαμε για χιλιάδες χαμένες ζωές.

 

Το ερώτημα είναι άλλο και αν αναλογιστούμε λίγο θα το δούμε...άλλωστε το έβαλα στην αρχή του θέματος.

Γιατί να μην υπάρχει ΠΟΤΕ πρόβλεψη σε αυτή τη χώρα και όλοι να αντιδράμε ανοργάνωτα σε ώρες ανάγκης?

Γιατί να μην ξέρουν οι άνθρωποι πως θα εκκενώσουν ένα χωριό ?

Γιατί να μην ξέρουν τι να κάνουν όταν πιάνει φωτιά?

Γιατί να μην υπάρχει ουσιώδεις εξοπλισμός σε κάθε χωριό που είναι περικυκλωμένο από δάση ?

Γιατί ο στρατός να μην έχει επέμβει τόσες κρίσιμες ώρες?

Γιατί να μην εφαρμόζεται το σχέδιο ΞΕΝΟΚΡΑΤΗΣ στις καταστάσεις ανάγκης?

Γιατί να έχει εγκαταληφθεί η ύπαιθρος στην μοίρα της χωρίς πόρους και ενημέρωση?

Γιατί οι αρχές να μην μπορούν να συντονιστούν μεταξύ τους?

Γιατί...

Γιατί...

 

V

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ενώ η καταμέτρηση συνεχίζεται σχετικά με τις ανθρώπινες ζωές, με τις καμένες εκτάσεις, τα κατεστραμμένα χωριά, τις κατεστραμμένες ζωές και οι φλόγες καίνε ακόμη δυνατά, δεν μπορώ να μιλήσω παραπάνω για την τραγική κατάσταση που επικρατεί και με θλίβει σε αφάνταστο βαθμό...

 

...μπράβο σε όλους όσους παλεύουν με τις φλόγες για τέταρτη μέρα και το κράτος απλά κάθεται και παρακολουθεί...

 

...κρίμα να καίγεται όλη η Ελλάδα και εμείς στα σπίτια μας, μακριά από όλα αυτά αφενός να αισθανόμαστε ανήμποροι αλλά παράλληλα να νιώθουμε και μία μικρή ανακούφιση που οι φλόγες δεν είναι δίπλα μας. Όμως, ποιος νιώθει αλήθεια σήμερα ασφαλείς όταν στο κέντρο της Αθήνας, δύο βήματα από το σπίτι μου, πρέπει να περιπολούμε και να βάζουμε σκοπιές στον λόφο του Φιλοπάππου για να μην τον δούμε και αυτόν να φλέγεται στις ειδήσεις;;;

 

Η ψυχή μου μαύρισε αυτές τις μέρες από τα γεγονότα. Αντιλαμβανόμενος το μέγεθος σε τοπικό επίπεδο (εθνικό) αλλά και σε παγκόσμιο, όταν διάβασα σε εφημερίδα ότι κάτι λιγότερο από τον μισό πλανήτη αφέθηκε φέτος στις φλόγες, αναρωτιέμαι ποιο το μέλλον για την επόμενη γενιά. Γιατί έκανα αλήθεια παιδί; Να μεγαλώσει σε τι κόσμο; Τί μπορώ να κάνω εγώ για να είναι το μέλλον του καλύτερο; Και τα χειρότερα φυσικά ακόμα δεν ήρθαν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

@Netghost. οκ Μανώλη. Για τι θες να συζητήσουμε? Να το παίξουμε τηλεοπτικοί δημοσιογράφοι, "όλεθρος, πανικός, καταστροφή"? Να κάτσω στα 35 μου να γράψω ένα "πω πω τι κρίμα, τι καταστροφή, τι να πω, Θεός σχωρέστους" που το βρίσκω τόσο κενό ουσίας? Να το παίξω ξερόλας και να σου πω "και τώρα πρέπει να κάνουμε αυτό και αυτό" ή "έφταιγε εκείνο, το άλλο και το παραπέρα" ή "προφανώς την έβαλε αυτός" όταν ξέρω ότι υπάρχουν πάρα πολλά που δεν ξέρω? Τι είδους συζήτηση θες? Η μόνη άλλη που θα μπορούσα να κάνω, θα ήταν καθαρά πολιτική (και όχι στο ανούσιο/εύπεπτο επίπεδο "τι κακές που είναι οι κυβερνήσεις, είναι όλοι λαμόγια κλπ"). Αυτό όμως θα ανέβαζε τους τόνους, θα πλακωνόταν κάποιος με κάποιον άλλον (ίσως και εγώ) και αυτό ξεφεύγει από το φόρουμ. :)

 

@Louislamogio. Αν ανατίναζες την Ακρόπολη για να σώσεις έναν άνθρωπο, είμαι χαρούμενος που δεν έχεις υπεύθυνη θέση και δεν σου ζητάται να πάρεις μια τέτοια απόφαση :) Όσον αφορά το τι θα έκανα για τους δικούς μου ανθρώπους (ή και οιονδήποτε συνάνθρωπο), σου θυμίζω την παράμετρο που έθεσα. Ως Νίκος ή ως "υπεύθυνος" (βάλε ένα χ πόστο εκεί). Πάντως αν η ανθρώπινη ζωή αξίζει όσο όλα τα μνημεία του κόσμου, αναρωτιέμαι γιατί δεν δηλώνεις αντιρρησίας συνείδησης. (δύο απλές εξηγήσεις είναι (α) γιατί θεωρείς ότι υπάρχουν κάποια πράγματα για τα οποία αξίζει να σκοτώσεις (β) γιατί δεν πιστεύεις ότι μπορεί ποτέ να κληθείς να το κάνεις).

 

Θα προτιμούσα να μην κάνεις πάντως έμμεσους χαρακτηρισμούς για αυτούς που διαφωνούν μαζί σου γιατί αν απαντήσω σε ανάλογο ύφος δεν θα τελειώσουμε ποτέ
!!!!!!!! Ο Louis προσπάθησε να κατεβάσει τους τόνους αντί να τα πάρει και να διαολοστείλει!!!!! :D πάει! χάλασε ο κόσμος ;)

 

Για τον Μακρυγιάννη. Δεν έχω διαβάσει τα απομνημονεύματα του. Από όσα (λίγα) έχω διαβάσει για την Ελληνική Επανάσταση, αναρωτιέμαι κι όλας πόσο σημαντικός ήταν για την επανάσταση (σε επίπεδο διαβάθμισης Κολοκοτρώνης - απλός πολεμιστής με όλα τα ενδιάμεσα στάδια) και τι είδους αποφάσεις εκλήθει να πάρει. Γενικώς όμως η ιστορία δείχνει ότι ένας πολιτικός καλείται να αξιολογήσει καταστάσεις και να κάνει επιλογές. Παρεμφερές με αυτό που λέω είναι η περίπτωση του Ford Pinto (κλάσσικ θέμα σε μαθήματα Business Ethics) και τα όσα υπαινίσσεται για το κράτος (δυστυχώς δεν βρήκα κάτι πιο άμεσο). Μια γεύση εδώ.

 

@ Valt

Γιατί να μην υπάρχει ΠΟΤΕ πρόβλεψη σε αυτή τη χώρα και όλοι να αντιδράμε ανοργάνωτα σε ώρες ανάγκης?
Μεθαύριο είναι οι εκλογές, θα σου απαντήσει δεόντως το 80-85% όσων πάνε να ψηφήσουν (συν όσους θεωρούν ότι το "ψηφίζω/δεν ψηφίζω" είναι του ίδιου επιπέδου με το "αφοδεύω τώρα/αφοδεύω αργότερα") :)

 

:beer: @ everyone.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το ερώτημα είναι άλλο και αν αναλογιστούμε λίγο θα το δούμε...άλλωστε το έβαλα στην αρχή του θέματος.

Γιατί να μην υπάρχει ΠΟΤΕ πρόβλεψη σε αυτή τη χώρα και όλοι να αντιδράμε ανοργάνωτα σε ώρες ανάγκης?

Γιατί να μην ξέρουν οι άνθρωποι πως θα εκκενώσουν ένα χωριό ?

Γιατί να μην ξέρουν τι να κάνουν όταν πιάνει φωτιά?

Γιατί να μην υπάρχει ουσιώδεις εξοπλισμός σε κάθε χωριό που είναι περικυκλωμένο από δάση ?

Γιατί ο στρατός να μην έχει επέμβει τόσες κρίσιμες ώρες?

Γιατί να μην εφαρμόζεται το σχέδιο ΞΕΝΟΚΡΑΤΗΣ στις καταστάσεις ανάγκης?

Γιατί να έχει εγκαταληφθεί η ύπαιθρος στην μοίρα της χωρίς πόρους και ενημέρωση?

Γιατί οι αρχές να μην μπορούν να συντονιστούν μεταξύ τους?

Γιατί...

Γιατί...

 

V

 

Γιατί εδώ είναι Ελλάδα Valt και όποιος καταλαβαίνει καταλαβαίνει.

 

Ας πω λοιπόν και ένα παράδειγμα από τη δική μου πραγματικότητα.Τέθηκε ενα θέμα ορθώς κατά τη γνώμη μου στην ΑΣΟΕΕ να μην γίνει η εξεταστική για κανα 2-3 μέρες και να πάνε οι μέρες εξέτασης στην διακοπή 8-18 λόγω εκλογών λόγω της κατάστασης στη χώρα.Με ομόφωνη (σπανιότατο για τα φοιτητικά δεδομένα) ο φοιτητικός σύλλογος το αποφάσισε χθες Κυριακή το απόγευμα και περίμενε την συγκατάθεση του πρύτανη.

¨Ολα αυτά στα πλαίσια να εξυπηρετηθούν τα παιδιά που έχουν την αγωνία τους και είναι πολλά αλλά και απο ανθρωπιά προς όλους που είμαστε επηρεασμένοι από την φρίκη που ζούμε 4 μέρες τώρα.Τελικά ο απελθών πρύτανης του πήρε 8 ώρες να αποφασίσει την απόρριψη του αιτήματος με την πρόφαση ότι η κ.Γιαννάκου είπε ότι πρέπει να λειτουργήσουμε κανονικά.Λες και πρόκειται για διαλέξεις και ότι η ζωη συνεχίζεται και όχι για εξετάσεις που για πολλούς είναι καθοριστικές.Σημειώνεται ότι για τις κωλοεκλογές τροποποιήθηκε μια εβδομάδα το πρόγραμμα αλλά για έναν ασήμαντο λόγο όπως η τωρινή τραγωδία κρίθηκε ότι δεν συνέτρεχε λόγος.Σημειώνεται ότι άλλα Πανεπιστήμια εχουν ήδη αναστείλει το προγραμμα τους για 3 μέρες.

 

Τελικά μπήκαν μπροστά οι φοιτητές σήμερα 7 το πρωί και αναβάλλανε μόνοι τους την εξεταστική κάτι που τελικά δέχτηκε αναγκαστικά η Πρυτανεία και έτσι δεν γίνανε τα μαθήματα.Παρόλα αυτά έπρεπε να πάμε επιτόπου να το επιβεβαιώσουμε.Μπορεί σε πολλούς να μοιάζει ασήμαντο αλλά είναι ενδεικτικό του ποιοι καθορίζουν τις τύχες μας,

 

Είπα να το αναφέρω επειδή τίθεται θέμα παιδείας.Δείτε σε ποιους έχει ανατεθεί η εκπάιδευση των παιδιών.Σε αυτούς που στο πρώτο χιόνι κλείνουν σχολές και σχολεία,για τις εκλογές καταργούν τα πάντα για να ευχαριστήσουν τους ψηφοφόρους και κόμματα αλλά αδυνατούν να σταθούν έστω και τυπικά δίπλα στον κόσμο σε αυτήν την τραγωδία.Φοβούνται να κλείσουν τις σχολές για να δείξουν ότι η ζωή συνεχίζεται και ότι η Ελλάδα λειτουργεί την ίδια ώρα που φάνηκε η ανυπαρξία συντονισμού και σχεδίου έκτακτης ανάγκης και μέσων διάσωσης...

 

@germanicus.Ποτέ δεν θα κληθώ να ανατινάξω την Ακρόπολη οπότε don΄ :lol: t worry ένα τραβηγμένο σχήμα λόγου ήτανε αποκύημα του ταραγμένου μου μυαλού.Πάντως για το τι αξίζει η ανθρώπινη ζωή εγώ εμμένω στην άποψη μου/Πάντως αν θυμάμαι καλά ο Βαν Νταμ ανατίναξε το Κολοσσαίο :beer::beer:

Επεξεργασία από LouisLamogio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Αντιλαμβανόμενος το μέγεθος σε τοπικό επίπεδο (εθνικό) αλλά και σε παγκόσμιο...

 

Η Ελλάδα στις 10:00 περίπου το πρωί...

greeceonfireqs5.th.jpg

 

Η Ευρώπη στις 10:00 περίπου το πρωί...

europeonfirepb2.th.jpg

 

Η Αφρική την ίδια ώρα...

africaonfiretw7.th.jpg

 

Η Νότιος Αμερική την ίδια ώρα...

northamericaonfirewo3.th.jpg

 

Αριθμός εν ενεργεία πυρκαγιών παγκοσμίως αυτή την ώρα: 12.453

 

Αύξηση της θερμοκρασίας του πλανήτη λόγω του φαινομένου: +0,82 °C

 

Και τα χειρότερα φυσικά ακόμα δεν ήρθαν...

 

πηγή: http://satellite.ehabich.info/index3.html

πηγή: http://maps.geog.umd.edu/firms/kml/ (Google Earth Fire Data)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

πρωτα ερχονται οι ανθρωπινες ζωες,δηλαδη αν τα διαβαζε καποιος που εχασε καποιον δικο του αυτα που λεγονται εδω.........και οσον αφορα τον πολιτισμο,εχετε διαβασει ποτε τι εχουν περασει τα αρχαια μνημεια και εργα τεχνης?????απο τυχη εχουμε αρκετα.πχ κατι αφροδιτες και κατι αλλα αγαλματα τελευταια στιγμη τα σωζαν απο το καμινι,τους ειχαν αλλαξει τον αδοξαστο και απο αμορφωσια,αλλα εργα τεχνης πχ βαν γκογκ εχω ακουσει οτι φραζαν τα κοτετσια με αυτα.... ο λαος που δε ξερει στην καλυτερη να τα πουλησει για ναβγαλει κανα φραγκο η να τα θαψει να μη του φανε το κτημα .επισης ολα τα εργα τεχνης φθειροντα απο το χρονο ,ειδικα οι πινακες δεν εχουν τα ιδια χρωματα,εμεις δεν εχουμε τοσο τετοια παραδοση,αλλα και εχουμε αγαλματα που ειναι ελληνορωμαικα αντιγραφα,οχι πρωτοτυπα.και τι εγινε θα καταλαβει καποιος τη διαφορα?γιατι μηπως τα βλεπει κανεις ,εδω εγινε η εκθεση χαλεπα και πραξιτελη ,ποσοι συγκινηθηκαν και πηγαν???ακροπολη?παλι καλα που ειναι οι τουριστες ,επισης πολλες φορες βαζουν χερι οι συντηρητες και τα ψιλοξεσκιζουν,θυμηθειται τι συντηρηση καναν στο βρετανικο μουσειο τα εξυναν λεει!!!!!!!!!!!και εδω δε χανονται μονο ανθρωπινες ζωες καταστρεφονται κιολας,μοροζινης χρονος και δε συμμαζευεται θα τα διαλυσουν τα μνημεια,το νεφος δε χαλαει την ακροπολη?(εκει γιατι δε φωναζουμε?γιατι δε παιρνουμε τα μεσα συγκοινωνιας περισσοτερο?)δηλαδη η φθορα θα υπαρξει στα μνημεια και καποια στιγμη δε θα τα αναγνωριζουμε απο τις επεμβασεις.τωρα αν καποιος πει αλλο το αντιγραφο ,αλλο το πρωτοτυπο εγω λεω και αλλο του συντηρητη(παραδειγμα καπελα σιξτινα)και τελικα πολιτισμος ειναι η παιδεια οχι μονο τα προιοντα αυτης,αυτο πρεπει να φτιαχνουμε αυτο ειναι το καλυτερο εργο τεχνης και οχι μονο (για ναμην αναφερω οτι πολλοι καλλιτεχνες καποια απο αυτα που φτιαχναν τους εδιναν μια και τα διελυαν)οποτε το θεμα δεν ειναι επιλογης ,αλλα προληψης εκει ειναι......τωρα αν επρεπε να επιλεξεις παν μετρον ανθρωπος που λεγαν οι αρχαιοι και παιδεια γιατι αν εχουμε καποτε καποια αντιληψη οπως των αφγανων η των πρωιμων χριστιανων που διελυαν τους ναους τι θα πειτε τοτε???????τζαμπα θα εχουν πεθανει οι αλλοι για σωθουν τα μνημεια...τωρα για κατι που πηρε το ματι μου για χουντα....πολυ λυπαμαι για οσους σκεφτονται ετσι

Επεξεργασία από starsky
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26442
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Το ερώτημα είναι άλλο και αν αναλογιστούμε λίγο θα το δούμε...άλλωστε το έβαλα στην αρχή του θέματος.

Γιατί να μην υπάρχει ΠΟΤΕ πρόβλεψη σε αυτή τη χώρα και όλοι να αντιδράμε ανοργάνωτα σε ώρες ανάγκης?

Γιατί να μην ξέρουν οι άνθρωποι πως θα εκκενώσουν ένα χωριό ?

Γιατί να μην ξέρουν τι να κάνουν όταν πιάνει φωτιά?

Γιατί να μην υπάρχει ουσιώδεις εξοπλισμός σε κάθε χωριό που είναι περικυκλωμένο από δάση ?

Γιατί ο στρατός να μην έχει επέμβει τόσες κρίσιμες ώρες?

Γιατί να μην εφαρμόζεται το σχέδιο ΞΕΝΟΚΡΑΤΗΣ στις καταστάσεις ανάγκης?

Γιατί να έχει εγκαταληφθεί η ύπαιθρος στην μοίρα της χωρίς πόρους και ενημέρωση?

Γιατί οι αρχές να μην μπορούν να συντονιστούν μεταξύ τους?

Γιατί...

Γιατί...

 

Η απάντηση είναι προφανής. Γιατί μας αξίζει! Οι ίδιοι οι Έλληνες θέλουν να γίνονται όλα αυτά. Εκλογές έρχονται, κάθησε και κοίτα αν η κυβέρνηση την οποία έχουμε (και μας αξίζει) θα ξαναβγεί. Είναι πραγματικά τραγικό...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  200
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  49
  • Reputation:   34
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Χαίρομαι τουλάχιστο που υπαρχουν ανάμεσά μας αρκετά συνειδητοποιημένα άτομα,που δεν σκέφτονται και δεν ενεργούν βάση της νοοτροποίας του "ωχαδερφισμού" και της γενικότερης αποχαυνωτικής απάθειας,ας μου επιτραπεί η έκφραση,που χαρακτηρίζει την κοινωνία μας.Σίγουρα η ευαισθητοποίησή μας είναι σημαντική αλλά με την προυπόθεση ότι ότι δεν μένει εκεί,αλλά αποτελεί την αρχή μιας γενικότερης αφύπνησής μας και κινητοποίησης.Γιατί δεν κάνουμε οι απλοί πολίτες πορίες διαμαρτυρίας προς Ριγγίλης-Χαριλάου Τρικούπη?Γιατί δεν τους "μαυρίζουμε"αμφότερους στις επικείμενες εκλογές?Γιατί δεν απαιτούμε την άμεση αναδάσωση των πληγέντων περιοχών?Η Πάρνηθα που λέγανε πότε θα αναδασωθεεί?Παρακαλώ μην με θεωρήσετε γραφικό ή εγκάθετο όποιας παράταξης,λυπάμαι για το ύφος μου,απλά θέλω να βγάλω κ να μοιραστώ την οργή μου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

για τα περί αναδάσωσης. το έστειλε το λινκ η arie, αλλά προφανώς χάθηκε στο πλήθος.

 

Επίσης, read this.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26442
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

και αυτό.

 

http://www.anadasosi.blogspot.com/

 

Ασύμμετρη ανικανότητα......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ασύμμετρη ανικανότητα......

 

χμ... poll time :)

 

edit: πήγα να το στήσω, αλλά ειλικρινά αναρωτιέμαι... υπάρχει κάποιος που θεωρεί ότι δεν ήταν εσκεμμένες? (με σχέδιο από πίσω (σε αντίθεση με εσκεμμένες του τύπου "οικοπεδοφάγος-φύσαγε και βρήκε ευκαιρία") ). Επιπρόσθετα αν στηθεί τέτοιο poll, τι ερωτήσεις θα θέλατε να δείτε να απαντόνται/επιλέγονται? Προσωπικά μου έρχονται 3

 

Τυχαίες

Ένας/κάποιοι τις έβαλε όλες/τις περισσότερες

Άλλος έβαλε τη μία, άλλος την άλλη και κάποιες τυχαίες.

 

Θα το "ανεβάσω" το απογευματάκι. Πείτε μου αν σκέφτεστε κάποια άλλη ερώτηση/διαφοροποίηση κλπ. (πχ θα μπορούσε να υπάρχει και το "δε με νοιάζει, το μόνο που με απασχολεί είναι το μέγεθος των ζημιών και η κρατική αντίδραση" ) :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26442
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Νομίζω ότι το ποιοί βάζουν τις (περισσότερες) φωτιές είναι προφανές...

Λέτε να είναι τυχαίο που τόσα χρόνια θέλουν διάφοροι να φτιάξουν ξενοδοχιάρες και γήπεδα γκολφ στον Καϊάφα και τους χάλαγε τα σχέδια το δάσος; Ή μήπως είναι τυχαίο που θέλει η κυβέρνηση να αναθεωρήσει το άρθρο 24 για τα δάση;

Δεν βλέπω να χρειάζεται κάποιο Poll.

 

Διαβάστε και το παρακάτω πολύ καλό!

 

Τι να κάνετε αν είστε κυβέρνηση και καίγεται ο κόσμος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1533
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  893
  • Reputation:   614
  • Achievement Points:  893
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Νομίζω ότι το ποιοί βάζουν τις (περισσότερες) φωτιές είναι προφανές...

Λέτε να είναι τυχαίο που τόσα χρόνια θέλουν διάφοροι να φτιάξουν ξενοδοχιάρες και γήπεδα γκολφ στον Καϊάφα και τους χάλαγε τα σχέδια το δάσος; Ή μήπως είναι τυχαίο που θέλει η κυβέρνηση να αναθεωρήσει το άρθρο 24 για τα δάση;

Δεν βλέπω να χρειάζεται κάποιο Poll.

 

Διαβάστε και το παρακάτω πολύ καλό!

 

Τι να κάνετε αν είστε κυβέρνηση και καίγεται ο κόσμος

 

 

Μόλις που το διάβασα Lord Makro και ήμουν έτοιμη να το προτίνω..αλλά με πρόλαβες!! :beer:

Αναφέρεται απόλυτα στην πραγματικότητα..στα ρεζιλίκια μας..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26964
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Αυτοί που βάλαν τις φωτιές πρέπει να τιμωρηθούν με τη μεγαλύτερη των ποινών. Αυτοί που τους έβαλαν (αν έγινε έτσι) να τις ανάψουν γιατί είχαν τα Α ή Β συμφέροντα, επίσης (για να μην πω και χειρότερα, αν υπήρχε)! Το θέμα είναι ένα. ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΝΑΜΕΝΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ! Μας ενδιαφέρουν πολύ τα αρχαία αλλά τα παραμερίζουμε όταν πρόκειται να σώσουμε ανθρώπινες ζωές! Χωρίς αυτές τα μνημεία δεν έχουν καμία απολύτως αξία. Αλλά ας μην λέω τα ίδια... Όσοι είναι αυτής της άποψης με κάλυψαν πλήρως! Οι νεκροί έχουν φτάσει τους 63 αν δεν κάνω λάθος... Δεκάδες χωριά καταστράφηκαν στις φλόγες... Περιουσίες... Αυτοί οι άνθρωποι πως θα ορθοποδήσουνε ξανά; Πως θα επανακτήσουν τα χαμένα και πότε; Είναι μεγάλο κρίμα αλλά ας μην πέθαιναν άνθρωποι κι ας πάει και το "παλιάμπελο".

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   946
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παίδες καλησπέρα....

με το που μπήκα -και έχω κάμποσο καιρό- έπεσα πάνω στο συγκεκριμμένο τόπικ και για άλλη μια φορά συνηδειτοποίησα γιατί είμαι εδώ και όχι αλλού...

Φωτιές στην Ελλάδα και στα μπατζάκια μας με αυτή την απροχώρητη κατάσταση για την οποία ηθελημένα δεν την παρακολουθώ για δύο κυρίους λόγους:

άμα την έχεις ζήσει απο κοντά σε πονάει πιο πολύ και δε θες να βλέπεις και 2ον τα γ@#^&%#%$κάναλα και οι π*&%&^%##$#&^**&% δημοσιογράφοι έχουν πεί ΄΄οτ,ι ^%^%#$^%@@@ θες, οπότε κάθε φορά ήθελα να σπάσω την τηλεόραση.

Πάντως μέσα σε όλα αυτά 2 πράγματα δεν κατάλαβα, έχοντας ζήσει 2 μεγάλες φωτιές: όταν εμείς καιγόμασταν όλες οι καμπάνες του χωριού και των γειτονικών σε αποστάσεις χλμ χτυπούσαν δαιμονισμένα. Και όταν σβήναμε τις φωτιές δεν πηγαίναμε με τα κοντομάνικα και σορτσάκια...

Δεν τα λέω επικριτικά, ούτε ειρωνικά ούτε τίποτα απλά δύο παρατηρήσεις για εικόνες που είδα και ένα αριθμό νεκρών που δεν ξέρουμε έπεσαν μαχόμενοι ή αιφνιδίως στον ύπνο τους ή αν ήταν ηλικιωμένοι με δυσκολία μετακίνησης. Και είναι απλά 2 παρατηρήσεις διότι απ' έξω απ΄το χορό....ούτε την ακριβή εικόνα έχουμε ούτε το μέρος ξέρουμε.

Σημασία έχει ότι όπως αναφέρθηκε και παραπάνω γιατί να κοιτάμε την τωρινή καταστροφή και το μετα και όχι τη πρόληψη....

Τι? Απαιτεί οργάνωση και πραγματική δουλειά και όχι πασαλείματα?

Ι rest my case

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

@Netghost. οκ Μανώλη. Για τι θες να συζητήσουμε? Να το παίξουμε τηλεοπτικοί δημοσιογράφοι, "όλεθρος, πανικός, καταστροφή"? Να κάτσω στα 35 μου να γράψω ένα "πω πω τι κρίμα, τι καταστροφή, τι να πω, Θεός σχωρέστους" που το βρίσκω τόσο κενό ουσίας? Να το παίξω ξερόλας και να σου πω "και τώρα πρέπει να κάνουμε αυτό και αυτό" ή "έφταιγε εκείνο, το άλλο και το παραπέρα" ή "προφανώς την έβαλε αυτός" όταν ξέρω ότι υπάρχουν πάρα πολλά που δεν ξέρω? Τι είδους συζήτηση θες? Η μόνη άλλη που θα μπορούσα να κάνω, θα ήταν καθαρά πολιτική (και όχι στο ανούσιο/εύπεπτο επίπεδο "τι κακές που είναι οι κυβερνήσεις, είναι όλοι λαμόγια κλπ"). Αυτό όμως θα ανέβαζε τους τόνους, θα πλακωνόταν κάποιος με κάποιον άλλον (ίσως και εγώ) και αυτό ξεφεύγει από το φόρουμ. :)

Παρεξήγησες germ! Μιλούσα συγκεκριμένα για τα μάρμαρα! Για τίποτε άλλο! Τα άλλα όλα δεν τα σχολίασα καθόλου! Απλά θεώρησα πως δεν είναι τόσο τραγικό μέσα σε όλη την καταστροφή τα μάρμαρα όσων ετών κι αν είναι! Αυτά θεωρούσα πως δεν είναι παρά λεπτομέρεια με δεδομένο το ότι η φωτιά δεν μπορεί να τα κάψει! άντε να τα μαυρίσει!

 

Για τα υπόλοιπα επαναλαμβάνω ουδεμία αντίρρηση ούτε ένσταση είχα! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  31
  • Reputation:   8
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Τα μαρμαρα δε με απασχολησαν ποτε κ δεν θα τα εβαζα πανω απο μια ανθρωπινη ζωη κ ας καταστρεφοταν η πολιτιστικη μας δυναμη,οσο εγωιστικο κ αν ακουγεται..

 

Δεν 8α αναλωθω παραπανω ομως :)

Φιλικα παντα βεβαια :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.