Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η «Μάσκα του Τζίμμυ Κορίνη» σαν ένθετο με την εφημερίδα "Παρασκήνιο" από τις 14/5


dinos182

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  24065
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  133
  • Reputation:   1537
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Μια "είδηση" αλλιώτικη από τις άλλες!

 

Το περιοδικό «ΜΑΣΚΑ του Τζίμμυ Κορίνη»
τώρα ένθετο στην εφημερίδα «ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ»!

 

Μετά από 18 ολόκληρα χρόνια, η «ΜΑΣΚΑ του Τζίμμυ Κορίνη» και πάλι στα περίπτερα, τούτη τη φορά συντροφιά με την εβδομαδιαία εφημερίδα «ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ» που κυκλοφορεί κάθε Σάββατο κι ανέλαβε την «ιστορική» αποστολή να ικανοποιήσει το αίτημα αμέτρητων κι «αμετανόητων» φίλων του θρυλικού περιοδικού που το διάβαζαν κρυφά, μηχανευόμενοι απίθανους τρόπους για να μη τους παίρνουν είδηση οι γονείς τους, επειδή αυτό που θα επακολουθούσε ήταν ξύλο ή κάποια βαριά τιμωρία! Τώρα, θα μπορούν, και αυτοί, αλλά και οι νεώτεροι που δεν έχουν διαβάσει ποτέ τα συναρπαστικά διηγήματα που παρέλασαν από τις σελίδες του, να απολαύσουν - χωρίς τον φόβο της τιμωρίας!!! - τα καλύτερα διηγήματα της αστυνομικής λογοτεχνίας, σε νέα μετάφραση, χωρίς περικοπές, στις 132 σελίδες του περιοδικού, με λιτή «νουάρ» εικονογράφηση και την «κλασική» σελιδοποίηση της «Μάσκας».

 

post-24065-0-22339500-1462805159_thumb.jpg

 

Τετάρτη, 11 Μαΐου, ώρα 8 μ.μ. στα γραφεία της εφημερίδας «ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ» (Φειδία 14, Αθήνα) θα γίνει η παρουσίαση της επανεκδόσεως του περιοδικού που αγαπήσαμε όλοι μας, του περιοδικού που γαλούχησε γενιές και γενιές και στάθηκε αφορμή να φάμε το ξύλο της χρονιάς μας – το πιο «γλυκό» ξύλο που φάγαμε ποτέ!

 

Χρόνια τώρα μου στέλνετε μηνύματα νοσταλγίας και παροτρύνσεις να επανεκδώσω το αγαπημένο σας περιοδικό κι εγώ προσπαθούσα, αλλά παρά τις προτάσεις που μου έγιναν από δυο-τρεις εφημερίδες, το θέμα δεν προχώρησε επειδή, αντιμέτωποι με το τεράστιο κόστος, οι εκδότες έκαναν πίσω... ολοταχώς! Και δεν τους αδικώ. Το κόστος είναι τεράστιο, πέρα από τον δικό μου κόπο, δεδομένου ότι έφτιαξα και θα φτιάχνω (εφ΄ όσον συνεχίσουμε) το τεύχος ΜΟΝΟΣ μου, καταρρίπτοντας τον μύθο ότι τα «μεγάλα παιδιά» δεν τα πάνε καλά με τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές. Κι έτσι φτάσαμε στην πρόταση από την γενναία εφημερίδα «ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ» που πήρε τη μεγάλη απόφαση στο «πι-και-φι» κι έτσι το Σάββατο 14 Μαΐου προσφέρει το πρώτο τεύχος της «ΜΑΣΚΑΣ του Τζίμμυ Κορίνη» στους αναγνώστες της και σ΄ όλους τους ενδιαφερόμενους «Μασκόφιλους», ενώ την άλλη εβδομάδα αρχίζει διαφήμιση σε ραδιόφωνα και τηλεοράσεις. «Ιδού η Ρόδος», λοιπόν, «ιδού και το πήδημα», για να δούμε αν το ευχολόγιο είχε αντίκρισμα! Από σας εξαρτάται η συνέχεια!!!

 

post-24065-0-39628700-1462805409_thumb.jpg

 

Για όσους αγαπούν το αστυνομικό μυθιστόρημα αξίζει και με το παραπάνω να στηριχτεί αυτή η προσπάθεια!

Επεξεργασία από dinos182
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  232
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  310
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3504 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ωραιο νεο!Θα το παρω και αυτο! :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

.......και στάθηκε αφορμή να φάμε το ξύλο της χρονιάς μας – το πιο «γλυκό» ξύλο που φάγαμε ποτέ!

 

 

Η δήλωση αυτή πλέον δεν στέκει και είναι ατυχής. Μάλλον για διαφημιστικό τρικ χρησιμοποιείται. Το 1998 που κυκλοφόρησε η ''Μάσκα του Τζίμμυ Κορίνη", τέτοιες πρακτικές είχαν ξεχαστεί στη λήθη του σκοτεινού παρελθόντος. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

weeeeelllll..... συζητήσιμο :) Απόντος του πατρός μου κατέφυγα στη μνήμη του μικρότερου αδερφού του, ο οποίος δήλωσε ότι διάβαζαν τη Μάσκα και ότι γνώριζαν πως ο Τζίμμυ Κορίνης τις έγραφε :) Ομολογουμένως δεν την αποκαλούσαν "Μάσκα του Τζίμμυ Κορίνη", αλλά νταξ.... Του Τζίμμυ Κορίνη ήταν και όχι του Peter Cheyney ή του  Johnston McCulley :)  Και το γνώριζαν πολύ καλά :)

 

Ο οποίος θείος μου δήλωσε ότι πρώτα πέρασαν από Διάπλαση των Παίδων διότι εκεί έγραφε ποιήματα ο germanicus Sr, μετά από Μικρό Ήρωα και εν συνεχεία από Μάσκα. Αυτός στα 16-17 του με αποτέλεσμα να ξαφνιάζεται όταν στα 22-23 του έβλεπε συμφοιτητές ένα χρόνο μεγαλύτερους να διαβάζουν Μάσκα μετά μανίας μιας και μόλις την είχαν ανακαλύψει :D

 

Για ξύλο από τον germanicus avus λόγω περιοδικών δεν γνωρίζω :) Γνωρίζω για ξύλο επειδή χάλαγαν τα παπούτσια παίζοντας μπάλα και για ξύλο για σκασώνες από το σπίτι προς συνεύρεση με αιθέριες υπάρξεις. :) ίσως πράγματα με γράμματα να έχαιραν εκτίμησης στο germanicέικο από τότε :)

 

:cheers5:

 

 

εδιτ με το που τον ξεκίνησα πάντως τις ερωτήσεις για Μάσκα, έλαμψε το χαμόγελό του μέσα από το τηλέφωνο :) φαινότανε πλήρως λέμε :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

weeeeelllll..... συζητήσιμο :) Απόντος του πατρός μου κατέφυγα στη μνήμη του μικρότερου αδερφού του, ο οποίος δήλωσε ότι διάβαζαν τη Μάσκα και ότι γνώριζαν πως ο Τζίμμυ Κορίνης τις έγραφε :) Ομολογουμένως δεν την αποκαλούσαν "Μάσκα του Τζίμμυ Κορίνη", αλλά νταξ.... Του Τζίμμυ Κορίνη ήταν και όχι του Peter Cheyney ή του  Johnston McCulley :)  Και το γνώριζαν πολύ καλά :)

 

 

 

H Μάσκα αυτή είναι πολύ πιό παλιά της αναφερόμενης παραπάνω και ναι, τότε έπεφτε ξύλο. Ήταν η 4η περίοδος της Μάσκας, το 1963.  Όμως εδώ κάνουμε αναφορά συγκεκριμένα στην Μάσκα του Τζίμμυ Κορίνη που εκδόθηκε πριν 18 χρόνια. Το ξύλο τότε ήταν παρελθόν. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Φανταστικό νέο!!!  :valt:

Θα τιμηθεί πάραυτα...

 

Ευχαριστούμε dinos182! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

H Μάσκα αυτή είναι πολύ πιό παλιά της αναφερόμενης παραπάνω και ναι, τότε έπεφτε ξύλο. Ήταν η 4η περίοδος της Μάσκας, το 1963.  Όμως εδώ κάνουμε αναφορά συγκεκριμένα στην Μάσκα του Τζίμμυ Κορίνη που εκδόθηκε πριν 18 χρόνια. Το ξύλο τότε ήταν παρελθόν. 

Kαι όμως στο δίκο μου σπίτι έπεφτε πολύ ξύλο.Τι χαστούκια και κλωτσιες έδινα στο σόι μου για να μου αγοράζουν την ΜΑΣΚΑ δε λέγεται.

 Λέγοντας για το κυνήγι των μαγισσων,φυσικά εννοει την εποχή της πρώτης περιόδου,το ΄98 ούτε που ένοιαζε τους γονεις αν θα διαβάζαν ΜΑΣΚΑ ή όχι τα βλαστάρια τους,και αυτοι τι ίδιο κάναν όταν είτανε νεαροί.

 Πάραυτα καλά νέα,αλλα δύσκολο να στεριώσει στην σημερινή εποχή.Εδω δεν μπόρεσε πριν 18 έτη,τώρα θα μπορέσει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

H Μάσκα αυτή είναι πολύ πιό παλιά της αναφερόμενης παραπάνω και ναι, τότε έπεφτε ξύλο. Ήταν η 4η περίοδος της Μάσκας, το 1963.  Όμως εδώ κάνουμε αναφορά συγκεκριμένα στην Μάσκα του Τζίμμυ Κορίνη που εκδόθηκε πριν 18 χρόνια. Το ξύλο τότε ήταν παρελθόν. 

 

Εσύ και καμιά 10αριά-20αριά ακόμα νοματαίοι θυμάστε την έκδοση του 98. Οι αποδέλοιποι θυμόμαστε ότι πίσω από τα 300 τεύχη της Μάσκας του 63 ήταν ο Τζίμμυ Κορίνης :) (θα την πω την αμαρτία μου, αλλά τον Μαγγανάρη πρέπει να τον θυμούνται λιγότεροι κι από 10 :) )

 

σαν να ψάχνεις για άνθρωπο που να θυμάται ότι ο Τερζό έβγαλε τον Μπάρνυ τον Αρκούδο και τον Μπένυ τον Γαϊδαράκο :D :D :D :D :D (μνημονεύω τον Τερζό διότι η φράση "τα Disney του Τερζό" ή τα "Μίκυ Μάους του Τερζό" χρησιμοποιείται κατά κόρον :) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Καμιά αντίρρηση σε όσα λες. Όμως η ανακοίνωση ξεκάθαρα αναφέρεται στην Μάσκα του '98 και όχι του ΄63. Πριν 18 χρόνια λέει, όχι πριν 53. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24065
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  133
  • Reputation:   1537
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

H Μάσκα αυτή είναι πολύ πιό παλιά της αναφερόμενης παραπάνω και ναι, τότε έπεφτε ξύλο. Ήταν η 4η περίοδος της Μάσκας, το 1963.  Όμως εδώ κάνουμε αναφορά συγκεκριμένα στην Μάσκα του Τζίμμυ Κορίνη που εκδόθηκε πριν 18 χρόνια. Το ξύλο τότε ήταν παρελθόν. 

 

Το ξύλο για το οποίο γίνεται λόγος θα πρέπει να δόθηκε στην Γ' Περίοδο της Μάσκας (1955 - 1958) όπου ο κ. Κορίνης παρόλο που ήταν 16 χρονών άρχισε να γράφει και να μεταφράζει περιπέτειες για αυτήν με αποτέλεσμα να μην μιλιέται με τον Γυμνασιάρχη του!

 

Επίσης, η Μάσκα του Τζίμμυ Κορίνη που κυκλοφόρησε το 1998 και αριθμεί 5 τεύχη έκλεισε για 2 λόγους. Ο πρώτος ήταν η κακή πρακτόρευση με αποτέλεσμα τις χαμηλές πωλήσεις και ο δεύτερος ήταν ότι έγιναν δύο αγωγές κατά του κ. Κορίνη αφού η ονομασία Μάσκα ήταν καταχωρημένη και σε άλλα δύο πρόσωπα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Εγώ - Γυμνασιάρχης

:slap:

 

 

 

Μωρέ και στου '63 την Μάσκα έπεφτε ξύλο, πίστεψέ με!!!!  

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Ο Παύλος έχει δίκιο. Αρχισα να διαβάζω τη Μάσκα του '63 με διαφορά 11-12 χρόνων (στα μέσα της δεκαετίας του '70 δηλαδή) και έφτυσα αίμα να πείσω τους γονείς μου ότι δεν ανατρεπτικό και διαβρωτικό ανάγνωσμα που αν με έπιαναν με αυτό στα χέρια μου θα είχαμε πρόβλημα οικογενειακό! Είχε μόλις πέσει η δικτατορία ή κάπου εκεί κοντά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όταν λείπεις και δεν ενημερώνεσαι αυτά παθαίνεις...! :P

 

Τώρα μόλις είδα το νέο αυτό...!Ομολογώ ότι δεν έχω διαβάσει πολύ Μάσκα εκτός από μερικά σκόρπια και παλιά τεύχη που ούτε κι εγώ ξέρω πως ήρθαν πριν από 20 χρόνια στα χέρια μου,αλλά σίγουρα είμαι ανοιχτός σε νέες εμπειρίες...!

 

Αν μου το επιτρέψουν τα οικονομικά μου μπορεί να της δώσω μία ευκαιρία...! :yes: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Αυτή την εβδομάδα πάντως 2ο τεύχος Μάσκας δεν υπήρχε στην εφημερίδα. Βγήκε για μια φορά; Ολη η φασαρία έγινε για ένα τεύχος ή έχουν ανακοινώσει κάτι και δεν το έχω δει; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αυτή την εβδομάδα πάντως 2ο τεύχος Μάσκας δεν υπήρχε στην εφημερίδα. Βγήκε για μια φορά; Ολη η φασαρία έγινε για ένα τεύχος ή έχουν ανακοινώσει κάτι και δεν το έχω δει; 

 

Δυστυχώς μέχρι στιγμής αυτή είναι η επίσημη ανακοίνωση...! :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτή την εβδομάδα πάντως 2ο τεύχος Μάσκας δεν υπήρχε στην εφημερίδα. Βγήκε για μια φορά; Ολη η φασαρία έγινε για ένα τεύχος ή έχουν ανακοινώσει κάτι και δεν το έχω δει; 

Δε είχε ανακοινωθει απο την εφημερίδα η συχνότητα της προσφοράς,εκτος της ταυτότητας του περιοδικού που έγραφε ΜΗΝΙΑΙΟ..Αν αποφασισουν να βγει το 2ο τεύχος θα βγει κατα πάσα πιθανότητα στις 11/6 ή 18/6.Ας σκεφτούν μεχρι τότε τι πρέπει να κάνουν για να του δώσουν μια ώθηση.Παντως το είχα πει οτι είναι δυσκολος καιρός για τέτοια αναγνωσματα.Εγω απορώ πως ακόμα κυκλοφορεί ο Μ.Ηρως, αλλά εκεί ίσως παίζει θέμα prestige.Να υπάρχει στα περίπτερα,ακόμα και σήμερα το καλύτερο αναγνωσμα του Σ.Ανεμοδουρά. 

Επεξεργασία από Βασιλεύς των κόμικς
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.