Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια comics βασισμένα σε λογοτεχνία ή ιστορία προτείνετε;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6509
  • Achievement Points:  854
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με αφορμή την κυκλοφορία του Ερωτόκριτου, ο οποίος θα αγοραστεί πολύ σύντομα....

Θα ήθελα να προτείνουμε ποια comics με ιστορικό ή λογοτεχνικό περιεχόμενο (διασκευές γνωστών λογοτεχνικών βιβλίων ή ιστορικών γεγονότων) αξίζει να αγοραστούν ή να διαβαστούν.

 

Οι απαντήσεις θα βοηθήσουν τόσο εμένα, όσο και κάθε μέλος της κοινότητας, που επιθυμεί να διαβάσει κάποιο από τα πολύ ωραία και ποιοτικά κόμικς, που εκδόθηκαν τα τελευταία χρόνια.

 

Προσωπικά, εγώ θα πρότεινα το Αιβαλί του Soloup.

Αν και υπάρχουν αρκετοί τίτλοι που δεν έχω πάρει ακόμα (και αν συνεχιστεί η φοροεπιδρομή θα αργήσω πολύ να πάρω) και τους "λιγουρεύομαι"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εμενα το πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι ο Δον Κιχωτης του Rob Davis

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13169
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αν και μιλάς για κόμικς που εκδόθηκαν τα τελευταία χρόνια, δεν μπορώ να μην προτείνω ολόκληρη τη σειρά από τα Κλασσικά Εικονογραφημένα τα οποία γράφτηκαν πριν μερικές δεκαετίες. Πιθανόν να έχεις διαβάσει. Για όποιον ενδιαφέρεται όμως, να πούμε ότι υπάρχουν τα περισσότερα στα 2 ευρώ (Β' Περιόδου και μεταγενέστερα) στη Στοά του Βιβλίου στην Αθήνα, καθώς και σε αρκετά βιβλιοπωλεία.

 

Για μένα, η σειρά αυτή έχει κάνει την καλύτερη δουλειά σε διασκευές, τόσο σε ιστορικό όσο και σε λογοτεχνικό επίπεδο (οι περισσότερες ιστορικές διασκευές είναι ελληνικής προέλευσης και έχουν κυκλοφορήσει σε αρκετές χώρες του κόσμου). Οι διασκευές αυτές είναι κατάλληλες και για 7χρονα και για 47χρονα παιδάκια. Θα πρέπει όμως να πω ότι, σε σύγκριση με τα κανονικά βιβλία, τα τεύχη των Κλασσικών Εικονογραφημένων είναι κάτι σαν λεπτομερής περίληψη των λογοτεχνικών (περίπου 44 σελίδες +/-20 σελίδες). Αν περιμένεις κάτι σαν πολυσέλιδο graphic novel, τότε μπορεί να μην σου αρέσουν.

 

Αν ενδιαφέρεσαι να διαβάσεις κάποια τεύχη της σειράς αυτής (αν δεν τα διάβασες ήδη δηλαδή), πες τι ακριβώς θα σε ενδιέφερε, π.χ. κλασσική λογοτεχνία, περιπέτεια, κοινωνικά μυθιστορήματα, ιστορικά, Βυζάντιο, επανάσταση 1821, ελληνική μυθολογία κλπ, και θα προσπαθήσω να προτείνω αυτά που θεωρώ τα καλύτερα.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6509
  • Achievement Points:  854
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομίζω πως τα Κλασσικά Εικονογραφημένα τα γνωρίζουν όλοι, έστω και ονομαστικά. 

Έχω πολλά από αυτά (ιδίως παλαιότερα), αλλά νομίζω ότι υστερούν κάπου σε σχέση με ένα graphic novel, για παράδειγμα. Το ίδιο ισχύει και για άλλες σειρές που επιχειρούν να διασκευάζουν κλασσικά μυθιστορήματα (πχ. Αθάνατα κλασσικά αριστουργήματα, κλασσικά μυθιστορήματα, κοκ) που είναι της ίδια λογικής. 

 

 

Πάντως σε ευχαριστούμε για τις χρησιμότατες πληροφορίες :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ανεπιφύλαχτα τον Δον Κιχώτη!!!! :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έριξα μια ματιά μέσω του Covers στους τίτλους που έχουν καταλογογραφηθεί ως λογοτεχνικό. Κανένας από όσους έχω διαβάσει δεν μου έκανε το φοβερό κλικ για να προτείνω. Η κατάσταση βελτιώθηκε όταν έβαλα ιστορικό. Λάτρεψα μικρός και συνεχίζω να λατρεύω μεγάλος το 5ο τεύχος του Άλιξ, τον Τελευταίο Σπαρτιάτη. Τα χρώματα είναι απίστευτα, το σχέδιο είναι απίστευτο, η πιστότητα στην εικαστική ιστορική αναπαραστάση είναι απίστευτη, το σενάριο μου είχε κάτσει μια χαρά. Το έχω λατρέψει τόσο, που ενώ το έχω από Μαμούθ, το ξαναπέκτησα από το παλιό του Σαμούχου (που εκεί το είχα διαβάσει) και όταν πέτυχα και έναν τόμο που έχει και τα 3 του Σαμούχου μέσα, τον αγόρασα και αυτόν. Γιατί έτσι :D Ενδιαφέροντα και τα υπόλοιπα, αλλά αυτό που ένοιωσα και νοιώθω με το συγκεκριμένο τεύχος δεν συγκρίνεται :)

 

Μαζί με τον Άλιξ, έσκασε μπροστά μου και ο Παντεχνής. Απίστευτα γλυκό ανάγνωσμα. Είναι ένα κλασσικότατο παιδικό BD (παιδικό όπως τα Χρυσά Κόμικς, η Αστραπή κ.ο.κ.). από τα καλύτερα στο είδος του :) Εντυπωσιακότατη προσπάθεια για Έλληνες. 

 

Ως ιστορικό μνημονεύεται και το βιογραφικό Logicomix. :) δεν είμαι όμως σίγουρος εάν ψάχνεις για κάτι τέτοιο :)

 

Λογοτεχνική μεταφορά είναι και το Ομίχλη στη Γέφυρα του Τόλμπιακ. Πάρα πολύ καλό :) (το προτιμώ από το Μελαγχολικό κομμάτι της Δυτικής Ακτής :) ). Και αφού μπήκα σε αυτό το χωράφι, πάω από τη πίσω πόρτα και ρίχνω στο τραπέζι Κόρτο Μαλτέζε, Ουγγρική Ραψωδία και Torpedo. Και καλά επειδή συμβαίνουν στις αρχές-μέσα του 20ου αιώνα :) Γιατί είμαι ένας αλήτης σοφιστής :)

 

και το ένα φέρνει το άλλο. Οπότε τελείως ύπουλα θα ρίξω στο τραπέζι Carlos Trillo και Enrique Breccia με το Αλβαρ Μαγιόρ που έκοβε βόλτες μέσα στους Σκορπιούς και μπορείς να διαβάσεις και ένα ολιγοσέλιδο scanlation σε μετάφραση από τα Ισπανικά που την έκανα εγώ, που δεν μιλάω Ισπανικά. :D Διότι είναι τόση η αρρώστια μου με δαύτο :)

 

Όλα παλιά και πανάρχαια......... πλην του Logicomix.... ουφ!

 

:cheers5:

 

 

 

εδιτ Δεν είναι κόμικ, είναι όμως δουλειά γελοιογράφου και εικαστικά σε αφήνει κάπως :)Ρόδος 1306-1522 Μια Ιστορία. του Βαγγέλη Παυλίδη. Προτείνεται :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4573 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο και θα προτεινα σαν πολυ αγαπημενο μου, ειναι το ...Καλα, εσυ σκοτωθηκες νωρις, το οποιο μου κανει και τρομερη εντυπωση που δεν προταθηκε ακομα... Τα λιγα λογια που εχω γραψει στην παρουσιαση, αντικατοπτριζουν απολυτα το πως νιωθω γι' αυτο το κομικ: Η καλυτερη μεταφορα απο βιβλιο που εχω διαβασει ποτε.

 

Πολυ καλος και ο Δον Κιχωτης που προταθηκε παραπανω! Μερικα ακομα που θα προτεινα, χωρις σειρα προταιρεοτητας, μαζι με λιγα λογια σχετικα με αυτα:

 

Φαρεναϊτ 451, αν και δεν φτανει το μεγαλειο του βιβλιου, ειναι πολυ καλη μεταφορα σε ολα τα επιπεδα.

Che, τρομερη εικονογραφηση, η ροη θα δυσκολεψει οποιον δεν ξερει τα "γνωστα" γεγονοτα.

Οι Βοργιες, τρομερο value for money, το χαλαει μονο το σεναριακο σπρινταρισμα προς το τελος.

Τζιμ Μορισον - Ο ποιητης του χαους, πολυ καλο αν και συντομο.

Η παπισσα Ιωαννα, οτι ακριβως ηθελα απο το συγκεκριμενο, αξιοπρεπεστατο.

Η κραυγη του λαου, αυτο δεν το εχω διαβασει (μηπως να το αρχισω τωρα; :P  ), κρινωντας ομως απο τα σχολια που εχουν γραφτει, δεν μπορει παρα να ειναι αριστουργημα! 

 

Σιγουρα υπαρχουν πολλα ακομα που δεν μου ερχονται τωρα στο μυαλο, ελπιζω να βοηθησα :D

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μερικά ακόμη ιστορικά:

 

Maus, Οι Μπλέ, Charley's War, και φυσικά τα Κόρτο Μαλτέζε που έχουν πολλά ιστορικά πρόσωπα και γεγονότα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Διασκευή λογοτεχνικών βιβλίων; Κόναν και πάλι Κόναν. Είναι από τις ελάχιστες φορές που μία σχετικά μικρή σε όγκο βιβλιογραφία, ανδρώθηκε και γιγαντώθηκε σε δεκαετίες ολόκληρες κομιξιστικής έμπνευσης. Τα υπόλοιπα πάντα θα μου θυμίζουν Κλασσικά Εικονογραφημένα, δηλαδή ρηχές εικονογραφήσεις των βιβλίων. Διαβάστε τα βιβλία καλύτερα.

 

Τώρα για ιστορικό δηλαδή για κόμικ βασισμένο σε ιστορικά γεγονότα το πρώτο και καλύτερο που μου έρχεται πάντα στο μυαλό είναι το Colombo του Αλτάν. Κατά τα άλλα πόσο πίσω πάμε στο παρελθόν; Maus, Περσέπολις, Σκορπιοί της ερήμου, Έρνι Πάικ, Μπλούμπερι είναι καλές προτάσεις αρκετά κοντά στα ιστορικά γεγονότα. Με ψήγματα ιστορικότητας, ΟΚ υπάρχουν πάρα πολλά. Ακόμα και ο Λούκι Λουκ έχει πάμπολλα έγκυρα ιστορικά στοιχεία.

 

Φαντάζομαι εννοείς στα ελληνικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31551
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   11
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2905 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Joe Sacco - Palestine, Notes from Gaza, Safe Area: Gorazde, The Fixer. Δημοσιογραφική έρευνα σε κόμικς

Joe Sacco - The Great War. Ένα μεγάλο σκίτσο/ανάπτυγμα διπλωμένο σε φορματ βιβλίου που δείχνει μία μεγάλη μάχη του Α'ΠΠ από την αρχή εώς το τέλος της.

Tardi - Goddamn This War!, It Was The War Of The Trenches. Αναφέρονται στον Α' ΠΠ

Shigeru Mizuki - Onward Towards Our Noble Deaths. Ημερολόγιο του συγγραφέα σαν Ιάπωνας στρατιώτης στον Ειρηνικό

Shigeru Mizuki - Showa: A History Of Japan (1988–1989). 4 Τόμοι 500 σελίδων ο καθένας με την ιστορία της Ιαπωνίας όσο ήταν αυτοκράτορας ο Hirohito

Lewis Trondheim - Île Bourbon 1730 (Γαλλικά). Η ιστορία του τέλους των πειρατών στη γαλλική αποικία Bourbon (σημερινή La Réunion)

Nate Powell - March. Η ιστορία του κινήματος των Αφροαμερικάνων στα 60s, έχουν βγει οι 2 από 3 τόμους

 

 

είχε βγάλει κι η Larousse μία σειρά με 10 τόμους Les grandes batailles de l histoire en BD που είχε απ όλα, Α & Β ΠΠ, Αμερικάνικο Εμφύλιο, Κατάκτηση Μεξικού κλπ καθώς κ άλλη μία σειρά του Dupuis La Seconde Guerre Mondiale με θέμα τον Β ΠΠ' στην Dargaud. Πιο πρόσφατα στην Glenat είχε βγει το τετράτομο Opération Overlord με θέμα την απόβαση στη Νορμανδία.

Επεξεργασία από Basscadet
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6509
  • Achievement Points:  854
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καταρχάς, να ευχαριστήσω όσους μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε. Αρκετές, από τις προτάσεις σας, φαίνονται πολύ ενδιαφέρουσες.

Όσον αφορά την γλώσσα, ενδιαφέρομαι μόνο για τεύχη στα Ελληνικά.

 

Ψάχνοντας σε διάφορα sites βιβλιοπωλείων και στα λινκ που έδωσε ο Germanicus, βρήκα μερικά σχετικά πρόσφατα κόμικς, τα οποία κανείς δεν πρότεινε, φαίνονται όμως αρκετά ενδιαφέροντα και για αυτό θα ήθελα τη άποψη σας.

 

Συγκεκριμένα, αναφέρομαι στα:

Δημοκρατία, στη Μάχη του Μαραθώνα, ο Ξένος του Α. Καμύ, η Μεγάλη εβδομάδα του Πρεζάκη

και ένα πιο παλιό που επανεκδόθηκε πρόσφατα: Ρεμπέτικο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 η Μεγάλη εβδομάδα του Πρεζάκη (επίσης το Γιουσουρι και το Παραρλάμα των ιδιων δημιουργων),

 όπως και το Ρεμπέτικο ειναι εξαιρετικα :)

Η δημοκρατία μου αρεσε, αλλά δεν ξετρελάθηκα :)

Τον ξενο δεν τον εχω διαβασει ακομα :)

Μπορεις να ριξεις μια ματια και στις αντιστοιχες παρουσιασεις για να δεις και περισσότερες αποψεις εκει :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Νομιζω οτι και για αυτα εχουν ειπωθει καλα λογια εδω μεσα :)

Οδυσσεια

Τρωικος Πόλεμος

Ιλιάδα

 

Επίσης δεν ειδα να αναφέρονται η διασκευη των κωμωδιών του Αριστοφάνη (πολλές εκδοσεις) και το δαχτυλίδι του Νιμπελούνγκεν :)

Για (παιδικες) διασκευες επισης κυκλοφορησαν προσφατα και 2 αλμπουμακια (νομιζω απαρουσιαστα εδω) απο τις εκδοσεις polaris με τον μακμπεθ και τον Ρωμαίο & Ιουλιέτα. Πληροφοριες εδώ

 

ακομα ως ιστορικα/βιογραφικα θα εβαζα και την ιστορια των ΗΠΑ σε κόμικς και το σούπερκραχ ενω απο εκδοσεις γνωση τις βιογραφιες του Φάινμαν και του Ρεμπραντ. Απο γνωση κυκλοφόρησε και ενα ψιλοβιογραφικό κόμικ για τον Νίτσε (το οποίο εχω διαβάσει και το θεωρω αξιολογο)

 

Αυτά και απο μενα,αν μου ερθει καμια φλασιά θα επανέλθω

 

edit Υπαρχει και το vincent (για τον Βαν Γκογκ) και το beatles (δεν ξερω αν εχει εδω παρουσιαση)

Επεξεργασία από dimious
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31481
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   64
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

συμφωνω με τον dimious....πολυ καλες οι κωμωδίες του Αριστοφάνη. Αργότερα διάβασα και την Οδύσσεια του Ομήρου....Από εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ  :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2887 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τα  μόνα κόμιξ όσον αφορά την Ελλάδα τα οποία  βασίζονται ή στην Λογοτεχνία ή στην Ιστορία πρέπει να είναι τα Κλασσικά Εικονογραφημένα ή της Μαρβελ πχ Ιλιάδα και Οδύσσεια -Μάλιστα πολλοί -λίγο όψημοι -απο εμάς εγω ανοίκω σε αυτήν την ομάδα  θα θυμούνται κάποια άλλα κλασσικά κόμιξ με υπέροχες εικόνες συνοδευόμενες με απίστευτη ζωντάνια και πλοκή.Εγώ τα θυμάμαι είχα αγοράσει οταν ήμουν  μικρή  Αλλά δεν μπορεί κανείς να τα βρεί πλέον στην αγορά παρά σε κάποια παλαιοβιβλιοπωλεία αν είναι τυχερός. Ελπίζω να βοήθησα σε κάτι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2887 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Διασκευή λογοτεχνικών βιβλίων; Κόναν και πάλι Κόναν. Είναι από τις ελάχιστες φορές που μία σχετικά μικρή σε όγκο βιβλιογραφία, ανδρώθηκε και γιγαντώθηκε σε δεκαετίες ολόκληρες κομιξιστικής έμπνευσης. Τα υπόλοιπα πάντα θα μου θυμίζουν Κλασσικά Εικονογραφημένα, δηλαδή ρηχές εικονογραφήσεις των βιβλίων. Διαβάστε τα βιβλία καλύτερα.

 

Τώρα για ιστορικό δηλαδή για κόμικ βασισμένο σε ιστορικά γεγονότα το πρώτο και καλύτερο που μου έρχεται πάντα στο μυαλό είναι το Colombo του Αλτάν. Κατά τα άλλα πόσο πίσω πάμε στο παρελθόν; Maus, Περσέπολις, Σκορπιοί της ερήμου, Έρνι Πάικ, Μπλούμπερι είναι καλές προτάσεις αρκετά κοντά στα ιστορικά γεγονότα. Με ψήγματα ιστορικότητας, ΟΚ υπάρχουν πάρα πολλά. Ακόμα και ο Λούκι Λουκ έχει πάμπολλα έγκυρα ιστορικά στοιχεία.

 

Φαντάζομαι εννοείς στα ελληνικά.

Σωστά αναφέρεστε όσον αφορά τον Κόναν.Αυτό διότι η συγκεκριμένη Λογοτεχνία που αναφέρεται στον θεικό Ηρωα είναι δύσκολο να αποδοθεί σε σχέση με την πραγματική λογοτεχνία ή την Ιστορία. Και οι καλλιτέχνες που τον απέδωσαν είναι με άλλα λόγια φανταστικοί. Αναφέρω μερικούς: Λεο Μπουσκέμα ,Φράνκ Φραζέττα ο οποίος ήταν κυρίως illustrator χωρίς να σημαίνει οτι δεν σκιτσογράφησε τα κείμενα του Roberd Howard, Μπόρις Βαλέχο και οι άλλοι κλασσικοί παλαιοί που θα τους βρούμε στα τεύχη του Σουπερ Κόναν - διότι τα τελευταία (με εξαίρεση ένα, το οποίο είναι το wolfes beyond the border) είναι - συγγνώμη που θα το αναφέρω έτσι - μάπα.

 

Επιπρόσθετα το Maus οπως και οι 300 του Μίλλερ ειναι πολύ ωραία όπως και το Logicomics που αναφέρεται στην ζωή του μεγάλου επιστήμονα Russell και το κόμικς με τίτλο Συμβόλαιο με τον Θεό. Κάποια άλλα ομως θα μπορούσατε να τα βρείτε μονάχα σε παλαιοβιβλιοπωλεία -θυμάμαι μάλιστα ένα κόμικ που αναφερόταν στην ζωή του Αινσταιν.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31481
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   64
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Joe Sacco - Palestine, Notes from Gaza, Safe Area: Gorazde, The Fixer. Δημοσιογραφική έρευνα σε κόμικς

Joe Sacco - The Great War. Ένα μεγάλο σκίτσο/ανάπτυγμα διπλωμένο σε φορματ βιβλίου που δείχνει μία μεγάλη μάχη του Α'ΠΠ από την αρχή εώς το τέλος της.

Tardi - Goddamn This War!, It Was The War Of The Trenches. Αναφέρονται στον Α' ΠΠ

Shigeru Mizuki - Onward Towards Our Noble Deaths. Ημερολόγιο του συγγραφέα σαν Ιάπωνας στρατιώτης στον Ειρηνικό

Shigeru Mizuki - Showa: A History Of Japan (1988–1989). 4 Τόμοι 500 σελίδων ο καθένας με την ιστορία της Ιαπωνίας όσο ήταν αυτοκράτορας ο Hirohito

Lewis Trondheim - Île Bourbon 1730 (Γαλλικά). Η ιστορία του τέλους των πειρατών στη γαλλική αποικία Bourbon (σημερινή La Réunion)

Nate Powell - March. Η ιστορία του κινήματος των Αφροαμερικάνων στα 60s, έχουν βγει οι 2 από 3 τόμους

 

 

είχε βγάλει κι η Larousse μία σειρά με 10 τόμους Les grandes batailles de l histoire en BD που είχε απ όλα, Α & Β ΠΠ, Αμερικάνικο Εμφύλιο, Κατάκτηση Μεξικού κλπ καθώς κ άλλη μία σειρά του Dupuis La Seconde Guerre Mondiale με θέμα τον Β ΠΠ' στην Dargaud. Πιο πρόσφατα στην Glenat είχε βγει το τετράτομο Opération Overlord με θέμα την απόβαση στη Νορμανδία.

αυτή η σειρά της Larousse να υποθέσουμε δεν είναι στα ελληνικά ε?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31481
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   64
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν διάβασε κανείς τον Ερωτόκριτο ας μας πει εντυπώσεις, please!!! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94909
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αν διάβασε κανείς τον Ερωτόκριτο ας μας πει εντυπώσεις, please!!! :)

 

Δες ΕΔΩ στην παρουσίαση...! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.