Μετάβαση στο περιεχόμενο

CRIMINAL [ ED BRUBAKER - SEAN PHILLIPS ]


kwtsos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   26476
  • Achievement Points:  4708
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Κοίτα είμαι τευχάκιας, απλά τα πρώτα Criminal δεν τα έχω σε τεύχη γι' αυτό και η σκέψη. Τα hardcovers τους είναι υπέροχα πάντως :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  6278
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  64
  • Reputation:   436
  • Achievement Points:  64
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Θυμάμαι ποσό μεγάλη εντύπωση μου είχε κάνει αυτή η δουλεία, μετά το Sin City και το 100 bullets τα μεγάλα crime αριστουργήματα! είχε κολλήσει το Noir comic να τρωει την ουρά του, ήρθε Μπρου Μπαηκερ και ξεκόλλησε τον τροχό για τα καλά και συνεχίζει. Για έμενα είναι το καλύτερο Neo Noir κόμικ που έχω διαβάσει, όλη η σειρά, κάνει της σύγχρονες αστυνομικές ταινίες τον τελευταίων ετών να μοιάζουν με επεισόδια της Ντόρας της Εξερευνήτριας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  754
  • Reputation:   7148
  • Achievement Points:  768
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2951 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

On 10/11/2018 στο 7:21 ΜΜ, Lord Makro είπε:

Και εδώ έρχεται ο προβληματισμός του αναγνώστου - συλλέκτου :P

Να ξεκινήσω τα τεύχη της νέας σειράς (όπως κάνω για όλες τις δουλειές του διδύμου τα τελευταία χρόνια) ή να περιμένω τα hardcovers για να ταιριάζουν με τα 2 deluxe που ήδη έχω από την προηγούμενη σειρά; :thinking:

 

 

 Τι ερωτήσεις είναι αυτές !!! Και τα δύο. Πρώτα τα τεύχη και μετα τα hc

 

Εξάλλου για πάει καλά η σειρά και να μακροημερεύσει πρέπει σε πρώτη φάση να πουλάνε τα τευχάκια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5058 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Τα τεύχη 2 και 3 θα κυκλοφορήσουν σε μία σκληρόδετη έκδοση με επιπλέον σελίδες και σκηνές τον Ιούνιο.

 

JUST IN TIME FOR CONVENTION SEASON-the ultimate comic con crime tale! 

Comics won't just break your heart. 

Comics will just kill you. 

Hal Crane should know, he's been around since practically the beginning. Stuck at an out-of-town convention, waiting to receive a lifetime achievement award, Hal's weekend takes us on a dark ride through the secret history of a medium that's always been haunted by crooks, swindlers, and desperate dreamers. 

BAD WEEKEND-the story some are already calling the comic of the year from its serialization in CRIMINAL #2 and 3-has been expanded, with several new scenes added and remastered into a hardcover graphic novel, in the same format as BRUBAKER and PHILLIPS' (KILL OR BE KILLED, FATALE, CRIMINAL) bestselling MY HEROES HAVE ALWAYS BEEN JUNKIES. This gorgeous package is a must-have, an evergreen graphic novel every true comics fan will want to own.

Collects CRIMINAL #2-3 with expanded content

 

Προσωπικά θα περιμένω το ( σίγουρο για εμένα ) oversized hardcover.

 

ΠΗΓΗ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33343
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  156
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  156
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Υπάρχει περίπτωση να συγκεντρωθεί μελλοντικά η σειρά σε μεγαλύτερα tpbs (γύρω στα 13 τεύχη δηλαδή); Κάνει τέτοιες εκδόσεις η Image ή να στραφώ στα μικρότερου μεγέθους που κυκλοφορούν;

Επεξεργασία από Matt
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1618
  • Content Count:  5053
  • Reputation:   34572
  • Achievement Points:  5061
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπα, τα oversized hardcover της Image έχουν 10-12 τεύχη, που είναι και πιο ακριβά. Τα ΤΡΒ έχουν 5-6 τεύχη και είναι φθηνά, ακριβώς για να μπορεί να απευθύνεται σε όλα τα βαλάντια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3877
  • Reputation:   35225
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πριν από αρκετό καιρό διάβασα το Pulp των Brubaker-Phillips περισσότερο σαν προετοιμασία για να ξεκινήσω μία μία όλες τις σειρές τους. Επέλεξα λοιπόν για πρώτη τη μεγαλύτερη αυτών, το Criminal διαβάζοντας τα εφτά trades της Image. Την υπόλοιπη σειρά, δηλαδή το Cruel Summer, τα τευχάκια και τις δύο νουβέλες τις κρατάω για πιο μετά. Πρέπει να πω ότι είναι μια πραγματικά εκπληκτική crime σειρά. Η noir ατμόσφαιρα είναι απίστευτη, τα χρώματα σκοτεινά και οι χαρακτήρες εξαιρετικά καλογραμμένοι σε όποια φάση της ζωής κι αν τους πετυχαίνεις.

 

Κάθε trade είναι και μια ιστορία, ωστόσο υπάρχουν χαρακτήρες που εμφανίζονται σε διαφορετικές ηλικίες και σε διαφορετικές ιστορίες, αλλά το timeline είναι απλό και κατανοητό και δεν έχει τόσους πολλούς χαρακτήρες για να ξεχνάς ποιος ήταν που και αν τους έχεις ξαναδεί. Αυτό είναι μια μεγάλη επιτυχία, γιατί όλες οι συνδέσεις είναι σαφείς κι εύκολες για την κατανόηση μας. Οι πρώτες δύο ιστορίες Coward και Lawless είναι από τις καλύτερες της σειράς συστήνοντας μας έναν από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες τον Leo και φυσικά την οικογένεια Lawless που παίζει το μεγαλύτερο ρόλο στις περισσότερες ιστορίες.

 

Στη συνέχεια έχουμε το The Dead and The Dying που μας δίνει πολλές background πληροφορίες για τον τόπο που διαδραματίζονται όλα και για το παρελθόν κάποιων δεύτερων χαρακτήρων. Το Bad Night είναι σίγουρα το λιγότερο αγαπημένο μου χωρίς να είναι κακό. Ο Tracy Lawless επιστρέφει στο The Sinners, μια εξαιρετική ιστορία, ενώ με το The Last of the Innocent κάνουμε την αρχή με νέους χαρακτήρες. Το τελευταίο είναι σίγουρα στο τοπ 3 μου στη σειρά έως τώρα με πολλά πάνελ ζωγραφισμένα α λα Archie Comics (στο έβδομο έχουμε επίσης κόμικ θεματική επηρεασμένη από Conan και παλιές noir ιστορίες), τα οποία αναμειγνύονται εξαιρετικά με την κεντρική ιστορία όπου ο πρωταγωνιστής μας διαπιστώνει πως για να επιτύχει την ευτυχία του θα πρέπει να σκοτώσει τη σύζυγό του. Τέλος οι Lawless επιστρέφουν στο Wrong Time, Wrong Place, το οποίο είχε ένα εξαιρετικά συγκινητικό τέλος που σε χτυπάει στην καρδιά αν και δεν το λάτρεψα όσο τα προηγούμενα.

 

Συνολικά λοιπόν το Criminal είναι πραγματικά αριστουργηματικό και περιμένω πως και πως να διαβάσω τις συνέχειες του. Το γράψιμο του Brubaker είναι εξαιρετικό και το σχέδιο του Phillips μοναδικό, καθώς ταιριάζει γάντι με το σενάριο και το noir ύφος κάθε ιστορίας. Αν σας αρέσουν οι αμερικάνικες σειρές με μαφία, με υπόκοσμο, δολοφόνους και κλέφτες, το Criminal είναι από τις καλύτερες, αν όχι η καλύτερη σειρά κόμικ για κάτι τέτοιο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28484
  • Reputation:   190210
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Με όλους αυτούς τους διαφορετικούς όρους, v1, v2 και δεν συμμαζεύεται, κάπου είχα χάσει τη μπάλα. Νόμιζα πως είχα διαβάσει τα περισσότερα, όταν στη πραγματικότητα είχα διαβάσει απλώς τα 10 πρώτα τεύχη, που είναι το Criminal v1, και που υπάρχουν σε 2 ΤΡΒ, τα Criminal vol1 Coward και Criminal vol2 Lawless. Ως αποτέλεσμα, είχα αφήσει για αργότερα, για να ολοκληρωθεί το Criminal v2, που κατέληξε να συλλεχθεί στα Criminal vol3 Dead and the Dying και vol4. Στο μυαλό μου είχα μπερδέψει όλα αυτά τα v1, v2, vol1, vol2 και δεν συμμαζεύεται. Πρόσθεσε τώρα πως μετά από αυτά τα τεύχη, έβγαλαν mini series. Και εντέλει το 19 ξαναέβγαλαν σκέτο Criminal, που το βρίσκεις να μνημονεύεται ως Criminal (2019). Με όλο αυτό τον αχταρμά, άντε να βγάλεις άκρη :) 


Με έσωσαν goodreads και wikipedia, που αποσαφήνισαν τι είναι τι :) Οπότε, αφού διάβασα το Pulp και τα Reckless, ήθελα κι άλλο Brubaker, διάβασα κατά λάθος το Bad Weekend (που είναι Criminal, αλλά δεν το ήξερα (αν και δεν έχει τόση σημασία αν τα πιάσεις με ανάκατη σειρά)), και ξαναέπιασα τα Criminal, μέχρι και το Cruel Summer (αλλά όχι ακόμα το My Heroes Have Always Been Junkies, κυρίως γιατί δεν έχει τόσο καλές κριτικές και είναι "ξώφαλτσο" στο σύμπαν). Τα τσάκισα. 

Μετά από τόσες σελίδες κόμικ υψηλότατης ποιότητας, μπορώ να πω ότι αυτή η σειρά κατατάσσεται στα αριστουργήματα του χώρου. Κάποτε δεν θεωρούσα τον Brubaker ως τον τόσο μαμάτο συγγραφέα. Αυτή τη στιγμή όμως έχω αλλάξει πλήρως ρότα. Οπότε ξεφτιλίζω και ότι άλλο δικό του έχει καλές κριτικές :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   26476
  • Achievement Points:  4708
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Όπως τα λέει ο προλαλήσας! Θέλω κι εγώ να τα ξαναπιάσω από την αρχή, με την ευκαιρία του Deluxe 3 που πήρα και δεν έχω διαβάσει ακόμα. Μια χαρά είναι βρε το Junkies, κλασικό Criminal!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.