Μετάβαση στο περιεχόμενο

MARVEL KNIGHTS: SPIDER-MAN


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
MARVEL KNIGHTS: SPIDER-MAN
Σενάριο/Kείμενα:
Mark Millar
Σχέδιο:
Terry Dodson, Frank Cho
Hμερ. έκδοσης:
07-2007
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
144
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Γιώργος Γρίβας, Χάρης Κλαδής
Χρωματισμός:
Laura Martin, Ian Hannin
Επιμέλεια:
Γιάννης Ιωαννίδης
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-306-600-2 (1), 978-960-306-684-2 (2)
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

MarvelKnightsSpiderman_0001.jpg  MarvelKnightsSpiderman_0002.jpg

 

Τον Ιούλιο του 2007, κυκλοφόρησαν κατευθείαν σε τόμο (TPB) από την Anubis τα 6 πρώτα τεύχη του Marvel Knights Spider-Man (June-November 2004 η αρχική κυκλοφορία τους στην Αμερική), σε σενάριο Mark Millar, και σχέδιο από τους Terry Dodson & Frank Cho.

Ο τόμος έχει σαν τίτλο το: ΑΝΙΣΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ, ενώ αίσθηση κάνει η επικεφαλίδα 100% MARVEL.

Ποιοτικά η έκδοση είναι ένα κλίκ πιο πάνω από το ULTIMATE IRON MAN ,έκδοση που ούτως ή άλλως ήταν άψογη.Η μετάφραση έχει γίνει από τον Χάρη κλαδή,οι σελίδες είναι 144, και οι διαστάσεις 17 x 26 (τα 2 τελευταία, σύμφωνα με το ηλεκτρονικό βιβλιοπωλείο της Anubis.

 

και τα εξώφυλλα των τευχών.

 

Marvel_Knights_Spider_Man__HHshark_Kirby_DCP__pg01_02.jpgMKSpiderMan02_00.jpgmksm_03_00.jpg

sm_04_00.jpgmksm_05_00.jpgmksm_06_00.jpg

 

Τον Ιούνιο του 2008, βγήκε και ο δεύτερος τόμος, με τίτλο ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ, ο οποίος περιείχε τα επόμενα 6 τεύχη της σειράς Marvel Knights Spider-Man, με τα οποία ολοκληρώθηκε το storyline που είχε ξεκινήσει με τον πρώτο τόμο.

 

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τον PhantomDuck.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πρόλαβες φίλε μου κι εδώ να βάλεις την καινούργια έκδοση της "Anubis Comics" βλέπω! Είσαι ωραίος! Δεν το'χω πάρει ακόμη αλλά είναι στα άμεσα σχέδια μου! Συνέχισε με καλή και σωστή ενημέρωση! :clap2::beer:;)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μόλις σήμερα το αγόρασα. Πραγματικά πάρα πολύ καλή δουλειά. Σχέδιο, χρώμα, υπόθεση, μετάφραση άψογα. Τι άλλο να ζητήσω πλέον ? Είναι μία έκδοση που πρέπει να διαβάσουν όλοι, ειδικά αν είναι fan της αράχνης :beer::beer:

 

 

Άντε να βγει και ο 2ος τόμος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Λοιπόν,ο δεύτερος τόμος της σειράς κυκλοφόρησε σύμφωνα με το site της anubis http://www.anubis.gr/books.asp?BID=1031

 

Η τιμή του τόμου είναι ίδια με τον προηγούμενο τόμο και οι σελίδες του δεύτερου τόμου είναι 144.

 

:beer:

Επεξεργασία από iron man 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το έβαλα κι εγώ\,αλλά σε κάποιο άλλο θέμα....Στο public όμως δεν το έχουν φέρει ακόμα....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1868
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1330
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

αυτα ειναι σουπερ νεα :mafia: .να δουμε αν το εχει φερει και το jemma :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το είδα την Παρασκευή στην Πρωτοπορία, με το γνωστό -10% για όποιον ενδιαφέρεται

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και στο Solaris το'χει φερει, στα 18.

 

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Νταντανταν !!!!!

 

 

Επειδή όμως δεν έχω καθόλου όρεξη να περιμένω την Anubis, από εδώ και πέρα θα ακολουθήσω την αμερικάνικη έκδοση (που έχει και καλύτερες τιμές).

Θα το έκανα ήδη από τον 1ο τόμο, όμως οι αμερικάνικοι τόμοι έχουν 4 τεύχη μέσα αντί για 6 που έχουν οι ελληνικοί. Τώρα που με τους τόμους της Anubis συμπλήρωσα 12 τεύχη, θα αγοράσω από τον 4ο τόμο (τεύχη 13-16 αν θυμάμαι καλά)και ύστερα.

 

 

Όντως η έκδοση της Anubis είναι πολύ όμορφη, αλλά χρεώνουν τα διπλάσια λεφτά. Ο αμερικάνικος τόμος με τα 12 πρώτα τεύχη, κοστίζει όσο ένας ελληνικός που έχει 6 τεύχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το πήρα κι εγώ χθες,αλλά δεν πρόλαβα να το κοιτάξω καθόλου....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Η anubis θα βγάλει και τρίτο τόμο?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Φαντάζομαι πως αφού άρχισε την σειρά, θα την ολοκληρώσει. Το θέμα όμως είναι πότε ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πάντως νομίζω ότι το 2ο τομάκι βγήκε σχετικά νωρίς....Άντε να δούμε...Έχει κανένας βίσμα στην Anubis για να μάθουμε :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγώ μέχρι τώρα έχω αγοράσει τον πρώτο τόμο ενώ σύντομα θα αγοράσω και τον δεύτερο.Ελπίζω να βγάλουν και τον τρίτο τόμο,μιας και η σειρά είναι πολύ καλή.Όμως,ελπίζω να μην περιμένουμε μεχρι το 2009 για να βγει ο τρίτος τόμος.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δε νομιζω οτι θα το συνεχισει... :thinking: Μπορει ομως να μεταπηδησει σε καποιο μετεπειτα storyline του Spidey! :idea:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ότι και να βγει πάντως καλό θα είναι... :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το διάβασα σήμερα τον δεύτερο τόμο, μονορούφι!!!! Ήταν καλύτερο κι από ότι το θυμόμουν όταν το είχα πρωτοδιαβάσει στα σκαναρισμένα ξένα τεύχη!!!!!!!!!!!!!!!!! Σκοτεινό, χαμός, φοβερή μετάφραση και έκδοση και η ιστορία απλά τα σπάει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :wow:

 

Προσωπικά, must have! :div::best::respect:

 

 

υγ.

 

Δε νομιζω οτι θα το συνεχισει... :thinking: Μπορει ομως να μεταπηδησει σε καποιο μετεπειτα storyline του Spidey! :idea:

 

Στην συνέχεια τελικά εκδόθηκε από την Anubis το crossover event The Other του οποίου παρουσίαση θα βρείτε εδώ! :beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Σημερα διαβασα το πρωτο κομματι της ιστοριας. Πολυ καλη ιστορια , μου αρεσαν πολυ οι διαλογοι και η δραση. Ειναι μια απο τις ιστοριες που ο spider-man ειναι πολυ στριμωγμενος και αυτες μου αρεσουν πολυ. Η εκδοση της anubis ειναι πολυ καλη και περιεχει και ενα εισαγωγικο σημειωμα . Βεβαια διαπιστωσα δυο λαθη στην μεταφραση αλλα "ουδεις ασφαλτος" :P Συντομα θα διαβασω και το επομενο και θα επιστρεψω με ολοκληρωμενη αποψη ! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαβασα και τον δευτερο τομο της ιστοριας . Παρα παρα πολυ καλη ιστορια , κοιτα να δεις που για καποιο λογο ημουν πολυ καχυποπτος απεναντι στον Μιλαρ αλλα μετα τον Red Son και αυτην την ιστορια εχω αρχισει να αναθεωρω. Τα ειχε ολα η ιστορια, αφθονη δραση , γρηγορο ρυθμο και σε εκανε οντως να αγωνιας για το πως θα τελειωσει η ιστορια . Το σχεδιο ηταν πολυ καλο , το μονο που με χαλασε ηταν ο Doc Ock μαλλιας, wtf δηλαδη :P . Oσον αφορα την ιστορια , καποιος απαγαγει την Θεια Μευ και εχει στησει ενα τελειο σχεδιο για να εκμεταλευτει τον Πητερ Παρκερ , ετσι βλεπουμε ολους τους κυριοτερους κακους του spidey να συμμετεχουν εστω και λιγο και να θελουν ολοι ενα κομματι απ αυτον. Η ιστορια θα μπορουσε να θεωρηθει σαν πρελουδιο του civil war καθως ασχολειται και με το θεμα της μυστικης ταυτοτητας των ηπερηρωων και το κατα ποσο θα βοηθουσε τον spider-man να αποκαλυψει την ταυτοτητα του στο να βρει την θεια του. Η τελευταια σελιδα ειναι ολα τα λεφτα ! Διαβαστε το ακομα και αν δεν ειστε πολυ σχετικοι με το συμπαν της marvel. Στην kwtsoκλιμακα ενα γεματο 9/10 ! :yahoo: Mια απο τις πιο αξιολογες αγορες που εχω κανει τελευταια :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Νομίζω ότι το σετ των 2 τόμων είναι must για κάθε φαν των υπερηρωικών (εκτός του germ :P) και εξυπακούεται για κάθε φαν του Αραχνοκέφαλου (μα πόσο τέλεια είναι αυτά τα παρατσούκλια!). Κάποιος μαθαίνει την μυστική ταυτότητα του Peter και απαγάγει την θεία Μέυ. Στα 12 τεύχη (3 arcs) κάνουν μικρή ή μεγάλη εμφάνιση σχεδόν όλοι οι γνωστοί (και όχι μόνο) αντίπαλοι. Goblin, Ock, Electro, Sandman, Vulture, Venom, Venom ( :P), Lizard κτλ. 

 

Οι διάλογοι πολύ καλοί, ο Millar ξέρει να χτίζει αγωνία και να εντάσσει όσο πιο οργανικά γίνεται ένα τεράστιο καστ χαρακτήρων, να εκμεταλλεύεται την mature σήμανση του τίτλου (περισσότερο αίμα και βρισίδι από το average Spider-Man κόμικ σου, καθώς και κάποιες πιο "σκληρές" εικόνες) και να φτάνει στα άκρα τις σχέσεις μεταξύ των χαρακτήρων. 

 

Βέβαια, είναι σαν να γράφει fan fiction (θα μου πεις, λίγο πολύ όλα τα υπερηρωικά δεν είναι εδώ και χρόνια fan fiction; ) και προσπαθεί να βάλει τον Spider-Man να πολεμάει όσους περισσότερους γίνεται με όσο πιο εντυπωσιακούς τρόπους γίνεται, τον βάζει να αναβιώνει στιγμές του παρελθόντος (λίγο αλλαγμένες όμως :oops: ), τον δείχνει όσο πιο badass μπορεί. Αυτό δεν είναι κακό, απλώς μια παρατήρηση. 

 

Το σχέδιο του Dodson στα καλύτερα του, δεν το παρακάνει με τις γυναικείες φιγούρες, πολύ ωραία τα redesigns των κακών, ακόμα καλύτερη η απεικόνιση του χτυπημένου Peter. :P Bonus artist για δύο τεύχη ο Frank Cho. Τόσο καλός που δεν θα με πείραζε να τα σχεδιάσει όλα. :peace:

 

Επίσης, ασχολείται και με τα πιο ρεαλιστικά προβλήματα του Ιστοκέφαλου (κάτι παρόμοιο έκανε και στους Ultimates σε μεγαλύτερη κλίμακα). 

 

Ένα πολύ καλύτερο Hush (κακός ανακαλύπτει την μυστική ταυτότητα ήρωα, προσπαθεί να τον τρελάνει και να του καταστρέψει την ζωή). Ο Millar λάμπει όταν ασχολείται με κάποιον καθιερωμένο ήρωα/γκρουπ και όχι με δικές του δημιουργίες. Κρίμα. 

 

Και για τα δύο 9/10. :cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τα δώδεκα αυτά τευχάκια τα λατρεύω. Είναι η στάνταρ απάντησή μου όταν κάποιος που δεν διαβάζει αμερικάνικα κόμικς μου ζητήσει από που μπορεί να ξεκινήσει. Η πλοκή όντως είναι πολύ καλή, η ιστορία εξελίσσεται γρήγορα (τουλάχιστον στο μεγαλύτερο μέρος) και το σχέδιο ιδανικό. Γενικά μένεις με μία αίσθηση wow!

 

Πρόσφατα τα διάβασα και πάλι. Έχοντας διαβάσει όμως μερικές χιλιάδες σελίδες κόμικς εντόπισα κάτι που με χάλασε. Κάτι που ο Χρήστος πιο πάνω το αναφέρει στα προτερήματα (και καταλαβαίνω απολύτως το γιατί): οι διάλογοι.

 

Αν και εξαιρετικά καλοδουλεμένοι δεν με πείθουν. Ο Millar καταφέρνει και δημιουργεί ένα αρκετά ρεαλιστικό ύφος στο κόμικ του. Οι διάλογοι είναι σαν διαγωνισμός ατάκας. Δεν κολλάνε με αυτό. Στομφώδεις και εξυπνακίστικοι, μοιάζει σαν αγώνας μεταξύ των χαρακτήρων για το ποιός θα έχει τον τελευταίο λόγο. Χαρακτήρες οι οποίοι φτάνουν στα άκρα τους, έρχονται στην επιφάνεια τα ένστικτα αλλά ποτέ δεν χάνουν το κουλ ύφος στα λόγια τους.

 

Καθόλου φυσιολογικοί επίσης και η έκτασή τους. Σκηνή δράσης, ο κακός ετοιμάζεται να ρίξει μπουνιά, αραδιάζει ένα κατεβατό, ο άλλος απαντάει (κάτι έξυπνο φυσικά) και την τρώει στα μούτρα. Και όλα αυτά σε ένα δευτερόλεπτο. Ότι κερδίζει από τους διαλόγους το χάνει στην ροή.

 

Βέβαια θα μου πεις, “Spider-man διαβάζει ρε συ Sandman. Τι περιμένεις;” Και θα έχεις και δίκιο… Όπως και να έχει τα δώδεκα αυτά τευχάκια τα λατρεύω. Είναι η στάνταρ απάντησή μου όταν κάποιος που δεν διαβάζει αμερικάνικα κόμικς μου ζητήσει από που μπορεί να ξεκινήσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Κάτι ακόμα στο οποίο ήθελα να σταθώ και το ξέχασα :P, είναι τα easter eggs και cameos που βάζει ο Millar με τον Dodson. 

 

Τα πιο χτυπητά είναι οι X-Men και οι F4 που εμφανίζονται για ένα καρέ στο τέλος του πρώτου τόμου, τα διάφορα σήματα που έγραφαν Millar με το logo της Millarworld και το καρέ με την εξωτερική πλευρά της καφετέριας με την νύφη του Vulture που είναι ξεπατικωμένο από τον πίνακα Nighthawks. Το καλύτερο: το ψεύτικο όνομα που δίνουν για την Black Cat είναι Julie Newmar! Όπως λέμε η μία εκ των δύο ηθοποιών που έπαιξε την Catwoman στην τηλεοπτική σειρά Batman του ΄66. :respect:

 

Και ένα ακόμη που μάλλον ήταν λάθος του επιμελητή: ο Spider-Man αποκαλεί την BC σε ένα καρέ "κυρία Κάιλ". Selina Kyle = Catwoman.  

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Eδιαβασθη μονορουφι το σουπερ ουαου αυτο διτομο. Τα ευγε μου, σε ολους εσας που μου προτεινατε ξανα και ξανα να διαβασω τη συγκεκριμενη ιστορια - σειρα τευχων. Δεν εχω την εμπειρια που πρεπει για να κρινω το επιπεδο του εργου, αλλα για να μη λεω και μεγαλες κουβεντες, ο χαρακτηρισμος που μου ρχεται ειναι: πραγματικα σπουδαιο εργο.

 

Ηταν φοβερο, απολαυστικο. :div:

Σχεδιο φοβερο , ακριβως το στυλ που μου αρεσει, κειμενα on target, πλοκη πραγματικα εξυπνη, συνταρακτικη και δραματικη συχνα, ανατρεπτικη, αγωνιωδης. Παιδες το ευχαριστηθηκα λεμε!!!  :pray:

Ακομα και για εναν σαν εμενα που τωρα κανει τα πρωτα του μαρβελικα βηματα και δεν εχει καμια επαφη με κακους, ονοματα και τα τοιαυτα, ηταν εξαιρετικο, ιδανικο θα ελεγα. No comments. :censored:

 

Παμε στη βαθμολογια. Αν στο Ultimates εβαλα 8/10, δε γινεται εδω να μη βαλω κατι παραπανω, οταν το συγκεκριμενο αριστουργημα ηταν ενα τουλαχιστον κλικ πανω. Ηταν και η Μερι Τζεην (ε ο σπαιντερ εννοω) μεσα, οποτε λογικο. :P

Αλλα τελικα δε θα παρει μονο ενα κλικ πανω , θα παρει 2 κλικ πανω γιατι

ειχε ενα πραγματικα υπεροχο τελος. Ενας γκομπιν που εβγαζε εναν αλλον χαρακτηρα, τοσο ενδιαφερων και διαφορετικο, που εκλεινες το τομο με ενα χαμογελο, με διαφορες περιεργες σκεψεις, ενα ομορφο συναισθημα για οσα εγραφε. Ακριβως αυτο παντα περιμενω απο ενα τελος, οχι δυο βλακειες για κλεισιμο, αυτο ηταν ενα πραγματικα σπουδαιο κλεισιμο, ανταξιο του εργου. Ευγε.

 

 

Βαθμολογια κρις τι ες: 9/10 ο μεγαλυτερος βαθμος που εχω βαλει ως τωρα. Μεχρι να διαβασω μερικα ακομα επη, λογικα δε θα κινδυνεψει η πρωτοκαθεδρια του εν λογω. Οσοι δεν το κανατε ως τωρα, διαβαστε το. Αξιζει.

 

και να μην το ξεχασω

p.s. εσυ, ναι σε σενα μιλαω, ατιμε πρωην βιβλιοδετη της ανουμπις, ετσι και σε βρω μια μερα, θα :censored: :censored:  Αυτος ο τομος ειναι αμαρτια να ξεκολλαει, παναθεμα σε.... :shootme:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μ αρεσε το σχεδιο, οι μαχες και οι διαλογοι.

θα θελα να υπηρχε καποιος αλλος εχθρος πισω απο το παρασκηνιο αντι για τον ....

(ετσι γι αλλαγη! :germ: )

 

Αυτος ο τομος ειναι αμαρτια να ξεκολλαει, παναθεμα σε.... :shootme:

Νιωθω τυχερος που δε μου εχει ξεκολλησει κανενας τομος ακομη... :party3:

(το ανοιγω ισα ισα για να φαινονται οι διαλογοι)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ενδιαφέρον δίτομο... δεν μπορώ να πω ότι το έζησα απόλυτα διότι από την αρχή της ανάγνωσης ένιωθα σαν να διαβάζω ένα κόμικ ελαφρώς εκτός εποχής... Σίγουρα δεν το βάζω στα καλύτερα κόμικς που έχω διαβάσει αλλά κρατούσε το ενδιαφέρον σε μέτρια επίπεδα άλλα σταθερά σε μέτρια, άρα δε βαριόσουν κιόλας... Σχέδιο σε γνωστά υψηλά standards...

 

Η πλοκή περί κακού είναι προβλέψιμη και στο σημείο που λες «Μάλλον κάτι άλλο συμβαίνει εδώ»... τελικά τίποτα άλλο δε συνέβαινε εκεί :P7.5/10

Επεξεργασία από GeorgeTheSuper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to MARVEL KNIGHTS SPIDER-MAN
  • 1 year later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34885
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

55a186f9ff521bfc2550eab00bbb3478.jpg

 

Όταν κατάφερα πριν λίγο καιρό να βρω αυτό το εξαντλημένο δίτομο σαν πακετάκι, με γνώμονα το πόσο αγαπάω τον Αραχνάκια σκέφτηκα ότι δε γίνεται να λείπει από τη συλλογή μου δεδομένου και του πόσο καλά λόγια είχα ακούσει. Και μετά χαράς θα πω ότι αυτό που διάβασα επιβεβαίωσε 200% τις προσδοκίες που είχα.

 

Κατ' αρχάς δε μιλάμε για δύο διαφορετικές ιστορίες ή μία ιστορία σε δύο μέρη. Το δίτομο αυτό έχει συνολικά 12 τεύχη και χωρίζεται σε τρεις διακριτές ιστορίες, αν και η βάση ο σκελετός είναι κοινός και αφορά την απαγωγή της θείας Μέι από κάποιον κακό που δε γνωρίζουμε. Αρχικά Mark MIllar. Τον αγαπώ αυτόν τον συγγραφέα για το ύφος, την ατμόσφαιρα και τις ατάκες του. Εδώ συνδυάζει το χιούμορ του με μια πιο ώριμη προσέγγιση, πράγμα λογικό για Marvel Knights ιστορία. Τα άπειρα references που αφήνονται, αναφέρονται και πιο πάνω, προσωπικά μου έκανε εντύπωση ένα καρέ στο τέταρτο τεύχος όπου τρεις φιγούρες μοιάζουν με τους Clark Kent, Lois Lane, Jimmy Olsen.

 

comics1.png

 

Ο σκελετός είναι κοινός, αλλά ο Millar βρίσκει τον τρόπο και έτσι μέσα από αυτά τα 12 τεύχη παρελαύνει μια τεράστια γκάμα από μεγάλους, αλλά και μικρούς κακούς του Spider-Man. Το ταλέντο του Millar είναι να κάνει κάποιους εξ αυτών που είναι πιο δεύτεροι να φαίνονται σημαντικοί. Αν και αναπτύσσει subplots και κάποιες θεματικές που αφορούν τις διαπροσωπικές σχέσεις του Peter Parker, την αποκάλυψη της μυστικής του ταυτότητας, τους νέους ξενιστές του Venom (ναι, είπαμε παρελαύνουν οι πάντες), ουσιαστικά βλέπουμε τον Peter να βάλλεται από παντού, να προσπαθεί να βρει ποιος απήγαγε τη θεία Μέι και που βρίσκεται, να καλύψει το γεγονός ότι κάποιος χρηματοδοτεί την αποκάλυψη της μυστικής ταυτότητας του, να θέλει να βοηθήσει το εγγόνι του Vulture, να παλέψει οποιονδήποτε κακό προσπαθεί να τον βλάψει και την προσωπική του ζωή να περνάει από μια δύσκολη φάση. Ειλικρινά είναι αμέτρητες οι θεματικές, τις οποίες ισορροπεί άψογα ο Millar καθ' όλη τη διάρκεια με αναφορά σε προηγούμενες διάσημες ιστορίες του ήρωα έτσι ώστε να τον οδηγήσει στο να θέλει να παρατήσει τη στολή μια και καλή για να μη βλάπτει τους γύρω του.

 

MKSM001.jpg

 

Το σχέδιο του Dodson είναι υπέροχο, μου αρέσει ιδιαίτερα ο σχεδιασμός της στολής με τις λεπτές γραμμές και τις όμορφες λεπτομέρειες όπως τα σκισίματα από χτυπήματα που έχει δεχθεί ο ήρωας, ενώ είναι εξαιρετικός και ο σχεδιασμός όλων των κακών. Πολύ θετικό στοιχείο είναι και οι χρωματισμοί που έχει το κόμικ.

 

Συνολικά αν είστε φαν του αραχνάκια προτείνεται ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ. Αλλά κι αν διαβάζετε ιστορίες του στους τόμους της Hachette, αυτή η περιπέτεια θα σας ενθουσιάσει και θα σας κάνει να θέλετε να πιάσετε κι άλλους τόμους του Spidey. Είναι από τις πιο ωραίες ιστορίες Spider-Man που έχω διαβάσει στα ελληνικά. Το ξέρω ότι είναι λίγο δύσκολο να βρεθεί για να το αγοράσετε, αλλά αξίζει σίγουρα τον κόπο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Είναι το πρώτο κόμικ που πήρα ποτέ σε τόμο στα 14 μου, ακολούθησε το One Piece 52, το Black Mirror του detective comics σε hc και απο κει και έπειτα το χαος:mafia:

 

Κάθε φορά που το διαβάζω θυμάμαι πόσο action-packed και συναρπαστικό είναι:up:

Κάτι σαν το Hush του Loeb για τον αραχνάκια θα έλεγα εγώ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32418
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

To διάβασα.
Είχα υψηλές προσδοκίες είναι η αλήθεια.
Λίγο οι πολύ καλές κριτικές σας, λίγο το ότι μου άρεσε ο Millar απ΄το Superman Red Son.


Καλό ήταν τελικά. Ίσως όχι τόσο καλό όσο περίμενα, αλλά καλό.
Θυμίζει λίγο Batman Hush η κεντρική ιδέα.
Ο Spidey ψάχνει ν΄ανακαλύψει ποιος κρύβεται πίσω απ΄την απαγωγή της Μέι και μέχρι να τον βρει πέφτει πάνω σ΄ένα σωρό υπερεγκληματίες.
Ευτυχώς δεν έχουμε μια ανούσια παρέλαση villains όπως στο Hush.
Εδώ οι περισσότεροι παίζουν σημαίνοντα ρόλο. Έχει βέβαια και κάποιες "guest" και χωρίς ιδιαίτερο νόημα εμφανίσεις που απλά γεμίζουν τις σελίδες.
Θα προτιμούσα να ήταν λίγο πιο συμμαζεμένη η ιστορία, να φτάναμε πιο σύντομα στο δια ταύτα.

Αλλά οκ, σαν υπόθεση είχε ενδιαφέρον και είδαμε πολλές σκηνές δράσης :cool:

Το σχέδιο πολύ καλό. Εκτός απ΄αυτό του Cho στο 1ο μέρος του Venomous.

Σαν έκδοση αρκετά καλή. Το μόνο που ήθελα ήταν να παρεμβάλονται τα εξώφυλλα ώστε να καταλαβαίνεις καλύτερα που τελειώνει ένα τεύχος και αρχίζει το άλλο.

 

Συνολικά σίγουρα δεν είναι το καλύτερο Spider-Man που διάβασα, ούτε στο top3 μπαίνει, αλλά σ΄ένα top10 άνετα θα το έβαζα.

Διαβάστε το. Ειδικά οι σπαϊντερμανόφιλοι.

Όσοι δεν το έχετε προσπαθείστε να βρείτε τα τομάκια της Anubis αν θέλετε να διαβάσετε ολόκληρη την ιστορία.
Η Hachette για άγνωστο λόγο θα κυκλοφορήσει μόνο τα 8 απ΄τα 12 τεύχη του arc.

Λαζοβαθμός: 8/10 :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to MARVEL KNIGHTS: SPIDER-MAN
  • 3 months later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εξώφυλλα-οπισθόφυλλα σε μεγαλύτερη ανάλυση

 

Τόμος 1                                                                                           Τόμος 2

 

MarvelKnightsSpiderman_0001.jpg  MarvelKnightsSpiderman_0001z.jpg  MarvelKnightsSpiderman_0002.jpg  MarvelKnightsSpiderman_0002z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.