Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ (ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ) ............ το μπλα μπλα


Curgan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2178
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  50
  • Reputation:   79
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

8.jpg

 

Στο θέμα αυτό έχουν μεταφερθεί από την παρουσίαση της ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑΣ του Σ.Ανεμοδουρά (Περιοδικός Τύπος).
 
Είναι σχόλια που δεν μπορούσαν να μείνουν άλλο στην παρουσίαση, μιας και το θέμα  είχε φτασει τις 31 σελίδες και ήταν πιά δύσκολο για όποιον ήθελε να αντλήσει πληροφορίες από αυτό .
 
Από την άλλη μεριά ,τα σχόλια  αυτά δείχνουν σε μεγάλο βαθμό τους δεσμούς που αναπτύχθηκαν και το όμορφο  κλίμα  που δημιουργήθηκε μεταξύ των φαν του συγκεκριμένου τίτλου.
Πειράγματα ,επιδοκιμασίες ,απορίες ,χαβαλές ,φωτογραφίες και υλικό που αφορά σε μεγάλο ή μικρότερο βαθμό την σειρά και το οποίο θα ήταν κρίμα να καταλήξει στον κάδο των αχρήστων .
 
Ετσι λοιπόν φτιάχτηκε το συγκεκριμένο θέμα και μέσα εδώ μπορούμε να γραφουμε τα όποια δευτερεύουσας σημασίας σχόλιά μας ,να ανταλλάσουμε απόψεις και να κάνουμε την πλάκα μας με την αγαπημένη μας σειρά.
 
:) 
 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

 
Και τα δικά μου συγχαρητήρια!

Αν θυμάμαι καλά βδομάδα παρά βδομάδα εναλλασόταν ο κάπταιν Μαρκ με τον "πολυπρόσωπο" Όμπραξ. Τον Μπλεκ πρέπει να τον είχανε σε ελάχιστες περιπέτειες (αν και τον θυμάμαι τουλάχιστον μια φορά)...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  17
  • Reputation:   35
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Μαζί με τον Μπλεκ και το Αγόρι. η Περιπέτεια ύπήρξε ένα από το κορυφαία περιπετειώδη κόμικς που κυκλοφόρησαν ποτέ. Επιβάλλεται να το γνωρίσουν και οι νεότεροι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7074
  • Reputation:   26663
  • Achievement Points:  7408
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

επειδή δε διευκρινίζεται ακριβώς , ποιο είναι το τελευταίο νούμερο του τέταρτου κύκλου;

Όντως. Προσωπικά το τελευταίο τεύχος που έχω είναι το 1240 (337) και βγήκε 15 Μάρτιου του 2007. Ο φίλος killmath μας λέει ότι το τελευταίο εκδόθηκε "αυτή την Πέμπτη" κι αν η ημερομηνία που έκανε την παρουσίαση είναι στις 2 Μαϊου 2007 τότε η προηγούμενη Πέμπτη είναι στις 26 Απριλίου 2007. Επομένως το τελευταίο τεύχος πρέπει να ήταν το #1246 (?). Στην παρένθεση έβαλα ερωτηματικό γιατί αν αντιστοιχούσε, όπως λέει, σε παλιότερο δε μπορώ να γνωρίζω σε ποιό. Μόνο να υπολογιστεί η ημερομηνία. Πάντως πιστεύω πως θα έπρεπε να γίνουν ξεχωριστές παρουσιάσεις μιας κι αλλάζουν εξώφυλλα και αφαιρούνται ή προστίθενται ιστορίες..!

 

Παρατηρούμε και κάτι ακόμη. Απ'τα τεύχη που κυκλοφορούν πλέον έχουμε φτάσει στο 1034 (455). Μετά έχω απλά τα τεύχη 1238 (335) και 1239 (336) και βλέπουμε ότι ξαναρχίζει παλιότερες ιστορίες από πριν και δεν το κάνει στο τελευταίο τεύχος μόνο! Γνωρίζει κανείς από ποιό τεύχος κάνει το "πήδημα" και ξαναρχίζει η αρίθμηση απ'τα παλιότερα τεύχη πάλι; Γιατί δε νομίζω να τα "πιάνει" από την αρχή πάλι. Αλλιώς θα μιλούσαμε για 5 περιόδους. Ακόμη να παρακαλέσω τον φίλο andstef να ξανασκανάρει τα 3 τελευταία τεύχη (ίσως και το πρώτο) γιατί δεν φαίνεται ούτε καν ο αριθμός (αν και είναι σίγουρα της Β' Περιόδου όπως φαίνεται απ'τα υπόλοιπα νούμερα)! :beer:

 

Έχω παρατηρήσει κι άλλα πραγματάκια που δεν "στέκουν" και πολύ αλλά θα μιλήσω εκ του ασφαλούς, όταν αποκτήσω κι άλλα νούμερα ακόμη που θέλω να ξαναελέγξω. Κάτι δε μου κολλάει... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ΤΙΙΙΙΙ;;; δεν έχω γράψει ούτε μία κουβέντα για αυτό το περιοδικό θρύλο των νιάτων μου; :wall: μα σε τί κόσμο θα μεγαλώσει το παιδί μου; με τί μάτια θα κυκλοφορεί στους δρόμους δακτυλοδεικτούμενο (να η κόρη αυτού του ... που δεν έκανε ούτε ένα Post στην Περιπέτεια)... λοιπόν για τιμωρία μου θα σκανάρω 20 εξώφυλλα από αυτά που μου λείπουν και με την ντροπή ζωγραφισμένη στα μάτια μου για την καθυστέρηση του παρόντος, να παραδεχτώ με την σειρά μου ότι ΝΑΙ μεγάλωσα με αυτή την σειρά και εγώ... ο Λοχαγός Μαρκ, ο μοναδικός ήρωας που με τους φίλους του που αναφέρονται στο αρχικό αφιέρωμα και τους φημισμένους Λύκους του, της Λίμνης Οντάριο πετυχαίνουν μοναδικές νίκες ενάντια στους Άγγλους κατακτητές (?) πολλές φορές με την βοήθεια των Γάλλων συμμάχων τους (??) WTF πως αλλάζουν οι καιροί...

 

Τα νούμερα που από ότι είδα λείπουν (εκτός εάν κατάλαβα λάθος)

172

288, 289

292, 293, 294, 295

297, 298

304, 305

308, 309, 310, 311

314, 315, 316, 317

321

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7074
  • Reputation:   26663
  • Achievement Points:  7408
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

βρε παιδιά

 

μετά τον φτερωτό ταχυδρόμο το οποίο ηταν το τελευταίο τεύχος έγχρωμο που είχε βγει(εάν θυμάμαι καλά) το 2006, πόσα τεύχη ακόμα λείπουν ώστε να συμπληρώσω την συλλογή ....ώστε να αρχίσω το ψάξιμο στα καταστήματα που έχετε υπευθυμησει στο site?

 

 

ΥΓ¨¨διότι μετά από αυτό το τεύχος ξαναρχισανε από την αρχή, οπότε για 3η έκδοση ΣΙΓΟΥΡΟΤΑΤΑ έχουν χάσει τα υπόλοιπα τεύχη....ειδάλλως θα τα είχαν βγάλει όλα τα επειοσδεια

Πόσα τεύχη λείπουν από ποιό και μετά ή από ποιό και πριν; Τις πληροφορίες για το τελευταίο τεύχος ("Ο Φτερωτός Ταχυδρόμος") τις λέει στην παραπάνω σελίδα μαζί με ακριβή ημερομηνία ο φίλος KILLMATH στο Post #27 (για κάποιον ανεξήγητο λόγο δε μπορώ να δώσω κανένα από τα links αυτού του topic...)! Αν διαβάσεις στο αρχικό post οι εκδόσεις που έχει κυκλοφορήσει το κόμικ "Περιπέτεια" είναι 4. Η 4η έκδοση ξεκινάει απ'το τεύχος #972 (1) "Λοχαγός Μαρκ: Ο Πόλεμος Της Ανεξαρτησίας". Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ψάχνεις. Όλα τα έγχρωμα; :thiking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7074
  • Reputation:   26663
  • Achievement Points:  7408
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Mandrake

 

εχω ολα τα εγχρωμα τευχη της 3ης περιοδου

 

σταματανε στον φτερωτο ταχυδρομο

 

μετα απο το τευχος γνωριζεις εσυ η οποιοδηποτε αλλο μελος, ποσα τευχη λειπουν και πως ονομαζονται...μεχρι το τελος της σειρας αυτης?

 

διοτι σιγουρα τα χαμενα τευχη επειτα απο τον φτερωτο ταχυδρομο μπορουν να βρεθουν μονο σε ασπρομαυρο(πορτοκαλι) εντυπο

 

οποτε μονο η 1η περιοδος ηταν πληρως συγκεντρωμενη....διοτι θυμαμαι πολλυ καλα οτι το τελευταιο επεισοδειο ειχε βγει καλοκαιρι του 87 η του 88

 

απο την 2η περιοδο μεχρι τωρα (πιστευω) οτι ουδεποτε η σειρα ολοκληρωθηκε μεχρι το τελος

Πραγματικά με έχεις μπερδέψει τελείως. Λοιπόν. Σύμφωνα με την παρουσίαση έχουμε και λέμε:

 

Περίοδος Α': 341 τεύχη (#1 - #341)

Περίοδος Β': 358 τεύχη (#342 - #699)

Περίοδος Γ' (Νέα Περίοδος): 272 τεύχη (#700 - #971)

Περίοδος Δ' (Συλλεκτικό Τεύχος): 275 τεύχη (#972 - #1246)

 

Για λοιπές πληροφορίες ξαναδιάβασε σε παρακαλώ την αρχική παρουσίαση και τα υπόλοιπα posts παρακάτω. Επαναλαμβάνω πως είναι ξεκαθαρισμένα όλα σχεδόν εκεί. Στο ξαναείπα και παραπάνω αλλά δεν έδωσες βάση και μιλάς ότι έχεις την 3η περίοδο αλλά δεν ξέρω σε ποιό τεύχος τελειώνει και μου φαίνεται πως εννοείς την 4η μιας ΚΑΙ σε αυτό το τεύχος τελειώνει που λες ("Ο Φτερωτός Ταχυδρόμος") αλλά είναι και η μόνη έγχρωμη! ;) Καμία δεν είναι πλήρως συγκεντρωμένη μιας και τα τεύχη που έχουν κυκλοφορήσει "έξω" είναι πολύ περισσότερα. Αλλού προσθέτουν κι αλλού κόβουν σε κάθε περίοδο. Μπήκαν νέες ιστορίες, αφαιρέθηκαν τα "Όμπραξ" κτλ. :beer:

 

Φίλε elias τα "Όμπραξ" μας λέει ο KILLMATH πως είναι στην Περίοδο Α' μέχρι το τεύχος #167 και μετά γίνονται μόνο "Μαρκ". Μου λείπουν πολλά αλλά απ'ότι κατάλαβα είναι τα ζυγά νούμερα (2,4,6,8 κτλ. μέχρι το #166). Απο'κει και πέρα πολεμώ ακόμη να ετοιμάσω την λίστα κυκλοφορίας... Θα προσπαθήσω να την έχω σύντομα. Λογικά θα υπάρχουν κάποιες ελλείψεις αλλά είστε ευπρόσδεκτοι να βοηθήσετε. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  316
  • Reputation:   1204
  • Achievement Points:  316
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5765 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Mandrake

 

με εχεις μπερδεψει λιγο φιλαρακο

 

απο οτι ειδα στην αρχικη σελιδα τα τευχη της Γ περιοδου ειναι ολιγον λιγοτερα απο την Β περιοδο

 

οποτε για να μην μπλεκομαστε παραπανω, θα παρακαλεσω εαν καποιος εχει στην κατοχη του ολα τα τευχη του μαρκ, τοσο απο την περιοδο Α οσο δε και απο την περιοδο Β ας επικοινωνησει μαζι μου...για τα περαιτερω

 

τουλαχιστον να γνωριζω απο πρωτο χερι, ποσα τευχη λειπουν απο την περιοδο Γ που εχω, και τα οποια τευχη να εχουν δημοσιευθει τοσο στην περιοδο Α οσο δε και στην περιοδο Β

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Mandrake

 

με εχεις μπερδεψει λιγο φιλαρακο

 

απο οτι ειδα στην αρχικη σελιδα τα τευχη της Γ περιοδου ειναι ολιγον λιγοτερα απο την Β περιοδο

 

οποτε για να μην μπλεκομαστε παραπανω, θα παρακαλεσω εαν καποιος εχει στην κατοχη του ολα τα τευχη του μαρκ, τοσο απο την περιοδο Α οσο δε και απο την περιοδο Β ας επικοινωνησει μαζι μου...για τα περαιτερω

 

τουλαχιστον να γνωριζω απο πρωτο χερι, ποσα τευχη λειπουν απο την περιοδο Γ που εχω, και τα οποια τευχη να εχουν δημοσιευθει τοσο στην περιοδο Α οσο δε και στην περιοδο Β

Όποιος έχει πληροφορίες να μοιραστεί, παρακαλώ να τις κάνει σε πόστ για να επωφεληθούνε όλοι από τις πληροφοριές αυτές. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  316
  • Reputation:   1204
  • Achievement Points:  316
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5765 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

GreekComicFan

 

θελεις να κανω μια λιστα με ολα τα τευχη της Γ περιοδου? θα την φτιαξω σημερα

 

αλλα ειμαι σιγουροτατος οτι πρεπει να λειπουν καμοια 20ρια τευχη μεχρι το τελος της σειρας

 

απλα το ξανατονιζω, εαν καποιος εχει τα τευχη μετα το τευχος φτερωτος ταχυδρομος, ας αναφερει ποσα τευχη ειναι, και ποιες ειναι οι ονομασιες τους, μπας και τα βρω στα καταστηματα που εχουν αναφερθει στο site εδω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4358
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  142
  • Reputation:   252
  • Achievement Points:  142
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Μια καλή λύση θα ήταν να φτιάξουμε μια λίστα με όλα τα τεύχη όλων των περιόδων και με τους ήρωες που έχουν κυκλοφορήσει.

Οπότε, όποιος έχει υλικό να το καταθέσει.

Θα προσπαθήσω να κάμω την αρχή.

Θέλω λίγο χρόνο ακόμα.

Ελπίζω και η διαχείρηση να βοηθήσει και να σουμάρει τυχόν δεδομένα των κατόχων Περιπέτειας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η ενότητα με τις λίστες κυκλοφοριάς είναι εδώ. Δείτε το καρφιτσωμένο υπόμνημα για το πώς παραθέτουμε μια λίστα πρώτα. :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4358
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  142
  • Reputation:   252
  • Achievement Points:  142
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

απλα το ξανατονιζω, εαν καποιος εχει τα τευχη μετα το τευχος φτερωτος ταχυδρομος, ας αναφερει ποσα τευχη ειναι, και ποιες ειναι οι ονομασιες τους, μπας και τα βρω στα καταστηματα που εχουν αναφερθει στο site εδω

 

Μετά τον "φτεροτό ταχυδρόμο" τεύχος 1246(49) - "Συλεκτική Έκδοση" (δ' περίοδος), δεν εκδόθηκε άλλο τεύχος.

Έκτοτε επανακυκλοφόρυσε (όχι επανεκδόθηκε) η "Συλεκτική Έκδοση" αρχής γενομένης από το τεύχος 972(1).

Εγώ επιμένω ότι πρέπει κάτι να γίνει για να ξαναδούν το φως της δημοσιότητας (σε περιοδική και πλήρη κυκλοφορία) και τα τεύχη με τον Όμπραξ και τον Μπλεκ.

Ας μας που εκεί πέρα στον Περιοδικό Τύπο τι θέλουν για να το κάνουν.

Ξαναλέω πάλι μήπως πρέπει να κάνουμε κάνα δημοψήφισμα;

κάνα ευχέλεο;

κάμια λυτανία;

καμιά αποστολική διακονία;

κανένα τρισάγιο;

κανένα χαρακίρι; (να πιάσουμε και λίγο manga)

E;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  316
  • Reputation:   1204
  • Achievement Points:  316
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5765 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

GreekComicFan

 

στο link που μας ειπες , δεν υπαρχει ουτε η περιπετεια σαν περιοδικος τυπος, αλλα ουτε σαν λοχαγος μαρκ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σκοπός είναι να δημιουργήσει κάποιος από εσάς νέο θέμα και να βάλει τίτλους από τα τεύχη που έχει, και μετά να συμπληρωθεί από τους άλλους. Ομαδική δουλειά δηλαδή. Το πώς μπορεί να δημιουργήσει κανείς μια λίστα, αναφέρετε στο υπόμνημα.

 

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7074
  • Reputation:   26663
  • Achievement Points:  7408
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα την ξεκινήσω εγώ. Ήδη έχω αρχίσει να την δουλεύω απλά υπάρχουν κάποιες "τεχνικές" δυσκολίες, όπως έχω ενημερώσει και τον Νεκτάριο, που με καθυστερούν... :/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4358
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  142
  • Reputation:   252
  • Achievement Points:  142
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Θα την ξεκινήσω εγώ. Ήδη έχω αρχίσει να την δουλεύω απλά υπάρχουν κάποιες "τεχνικές" δυσκολίες, όπως έχω ενημερώσει και τον Νεκτάριο, που με καθυστερούν... :/

:hi:

Μιας και σκεφτόμουν το ίδιο και για να μην κάνουμε τον ίδιο κόπο, όσοι αποφασίσουμε να δουλέψουμε για την Περιπέτεια, να πει ο κάθε ένας μας τι έχει να δώσει. :thinking:

Εγώ ας πούμε έχω όλα τα "Συλεκτικά τεύχη" (δ' περίοδος), αλλά και κάποια σκόρπια από τις άλλες περιόδους. Μπορώ άρα κάτι να γράψω. Αν κάποιος άλλος θέλει να κάνει το ίδιο για τα τεύχη αυτά, ας οριοθετήσουμε την δουλειά, π.χ. ανα 50 τεύχη να αναλλάβει και άλλος την καταγραφή. :beer:

Όσοι λοιπόν έχουν αρχίσει ας πουν που φτάνουν για να κάνουμε και εμείς που θέλουμε κάτι. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7074
  • Reputation:   26663
  • Achievement Points:  7408
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γειά σου Ηλία! :hi: Κι εμένα σκόρπια είναι και δεν έχω κλείσει κάποια περίοδο ολόκληρη... Θα κάνω την λίστα και με pm στον Greekcomicfan ή στον Yoshimitsu (που είναι υπεύθυνοι και για τις λίστες κυκλοφορίας) θα του δώσει ο καθένας τους υπόλοιπους τίτλους. Επειδή το ξεκίνησα και είναι λίγο επίπονη η μεταφορά (έχω εξηγήσει ήδη στον Yoshimitsu σχετικά, όπως αναφέρω και παραπάνω.) άφησέ με να βάλω όσα έχω και γνωρίζω και κλείνετε "τρύπες" οι υπόλοιποι! Πες μου αν διαφωνείς κάπου να την σταματήσω να δημιουργήσεις εσύ αν είναι, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Απλά άμεσα αν είναι σε παρακαλώ για να μην παιδεύομαι με όλους τους τίτλους.. :/ :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4358
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  142
  • Reputation:   252
  • Achievement Points:  142
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Γειά σου Ηλία! :hi: Κι εμένα σκόρπια είναι και δεν έχω κλείσει κάποια περίοδο ολόκληρη... Θα κάνω την λίστα και με pm στον Greekcomicfan ή στον Yoshimitsu (που είναι υπεύθυνοι και για τις λίστες κυκλοφορίας) θα του δώσει ο καθένας τους υπόλοιπους τίτλους. Επειδή το ξεκίνησα και είναι λίγο επίπονη η μεταφορά (έχω εξηγήσει ήδη στον Yoshimitsu σχετικά, όπως αναφέρω και παραπάνω.) άφησέ με να βάλω όσα έχω και γνωρίζω και κλείνετε "τρύπες" οι υπόλοιποι! Πες μου αν διαφωνείς κάπου να την σταματήσω να δημιουργήσεις εσύ αν είναι, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Απλά άμεσα αν είναι σε παρακαλώ για να μην παιδεύομαι με όλους τους τίτλους.. :/ :beer:

:hi:

O.K. Κάνε την λίστα σου και συμπληρώνω τρύπες (αν μπορώ). :pray:

:thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  316
  • Reputation:   1204
  • Achievement Points:  316
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5765 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

δυστυχως εχω ολα τα τευχη απο την περιοδο Δ τα οποια ξεκινανε απο τον πολεμο της ανεξαρτησιας και τελειωνουν στον φτερωτο ταχυδρομο

 

εαν καποιος εχει τα τευχη της Α περιοδου, ας μου πει ποια τευχη απο την Δ περιοδο που εχω, μου λειπουν

καθως δε και που μπορει να βρεθουν, η εαν μπορει να γινει μια εξυπηρετηση απο καποιο μελος εδω, ωστε με καποιο τροπο να τα αποκτησω

 

ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  9205
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  6
  • Reputation:   15
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5479 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Φίλε Pepino λογικά σου λείπουν όλα τα τεύχη με τον Όμπραξ,και τα 20 τεύχη με περιπέτειες του Μπλεκ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7074
  • Reputation:   26663
  • Achievement Points:  7408
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ακριβώς αυτό μου είχε περάσει κι εμένα απ'το μυαλό που εννοούσε τόσον καιρό ο pepinos!! Τα "Μπλεκ" είναι μόνο στην Περίοδο Α' ενώ τα "Όμπραξ" στην Α' και την Β' (και για την Β' δεν είμαι σίγουρος)! Συνεπώς ότι διαφορές βλέπει στον αριθμό των τευχών της κάθε περιόδου είναι λόγω αυτών των επιπλέον τευχών. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  316
  • Reputation:   1204
  • Achievement Points:  316
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5765 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Mandrake

 

καταρχην συγχαρητηρια με το ανεβασμα των τιτλων ολων των περιοδων

 

αλλα θυμαμαι σιγουροτατα οτι η 1η περιοδος τελειωσε κανονικοτατα με ολες τις περιπετειες τις συγκεκριμενης περιοδου

 

εαν θυμαμαι καλα ηταν το καλοκαιρι του 87 η 88 στο οποιο εδειχνε την τελευταια περιπετεια του λοχαγου μαρκ, στην οποια καποιος τους ειδοποιησε οτι ο πολεμος τελειωσε, και σε προσεχως τευχος υπηρχε το 1ο τευχος

 

εαν εχει κανενας αλλος την περιοδο Α+Β ας μας πει πως τελειωσαν (με ονομασια)οι περιπετειες του λοχαγος μαρκ

 

υ㨨 εγω θα στειλω ενα μυνημα στο greekcomicfun η σε οποιοδηποτε αλλο moderator για να προσθεσω ολα τα τευχη της 4περιοδου που εχω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7074
  • Reputation:   26663
  • Achievement Points:  7408
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστώ αλλά όπως βλέπεις δεν είναι όλα... Πρόσθεσα και σήμερα ορισμένα (γύρω στα 35 τεύχη) βέβαια. Άϊντε κι εσύ και κανένας άλλος μπας και τα ολοκληρώσουμε! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  316
  • Reputation:   1204
  • Achievement Points:  316
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5765 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ευχαριστώ αλλά όπως βλέπεις δεν είναι όλα... Πρόσθεσα και σήμερα ορισμένα (γύρω στα 35 τεύχη) βέβαια. Άϊντε κι εσύ και κανένας άλλος μπας και τα ολοκληρώσουμε! :beer:

 

μεχρι αυριο θα εχουν μπει ολα τα επεισοδεια του μαρκ της 4ης περιοδου στο post σου :beer::best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  9847
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  256
  • Reputation:   3136
  • Achievement Points:  256
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5430 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

παιδια να πω κατι σημαντικο!!!στη παρουσιαση των εξωφυλλων εχετε βαλει την ιστορια του λοχαγου μαρκ:oι αγγλοι ερχονται.στη λιστα ομως με τους τιτλους εχετε την ιστορια: το μπιφτεκι του ινδιανου,εδω σιγουρα κατι δεν παει καλα...

στο τευχος 60 που εχω στο οπισθοφυλλο για το επομενο τευχος εχει την ιστορια του μαρκ:οι αγγλοι ερχονται ομως στο 61 που παλι εχω στην κατοχη μου εχει ξανα ιστορια με τον ομπραξ(αυτη την ιστορια με το μαρκ δεν την εχω διαβασει ποτε την εχει καποιος στη κατοχη του?)

τι συμβαινει αραγε?υπηρχε περιπτωση να εκδοθηκαν 2 διαφορετικα τευχη,ενα με ομπραξ και ενα με μαρκ με τον ιδιο αριθμο(61)?

αν οντως υπαρχει η ιστορια οι αγγλοι ερχονται μπορειτε να μου πειτε σε ποια αλλα τευχη(αριθμο)επανεκδοθηκε?η εστω σε ποια τευχη του περιοδικου ομπραξ ειχε πρωτοδημοσιευτει?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9847
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  256
  • Reputation:   3136
  • Achievement Points:  256
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5430 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

το μπερδεμα που αναφερω πιο πανω αφορα το τευχος 61

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7074
  • Reputation:   26663
  • Achievement Points:  7408
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όπως βλέπεις κι απ'τα εξώφυλλα το τεύχος 61. "Μαρκ: Έρχονται Οι Άγγλοι" υπάρχει μια χαρά! Όπου είναι και το πιο λογικό μιας και τα ζυγά τεύχη (εκτός του #156 που έχω εντοπίσει μέχρι στιγμής) είναι αυτά με τις ιστορίες του Όμπραξ. Πες μας ποιός είναι ο τίτλος του τεύχους #61 "Όμπραξ" που έχεις για να προστεθεί στην λίστα μέχρι να βρούμε τι συμβαίνει. Στην λίστα κυκλοφορίας είναι προφανώς λάθος περασμένο και θα αλλαχθεί. :thanks::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  316
  • Reputation:   1204
  • Achievement Points:  316
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5765 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

εχουμε "περιπετεια" με τον λοχαγο μαρκ

 

σημερα ενας φιλος μου εδειξε ενα ιταλικο site στο οποιο αναγραφονται ολες οι περιπετειες με τον λοχαγο μαρκ στα ιταλικα

 

http://www-en.sergiobonellieditore.it/auto..._sp&chiave=

 

υποψην τα ελληνικα τευχη του λοχαγου μαρκ ειναι το λιγοτερο διπλασια απο αυτα των ιταλων

 

εδω υπαρχει το εξεις προβλημα

 

στην λιστα των περιοδων Α+Β+Γ+Δ οι οποιες αναφερονται στα τευχη της περιπετειας.....αναφερονται μεχρι το τευχος . "Μαρκ: Εξόριστος Στο Μπαρμπάντος"

 

ομως στην λιστα των ιταλων ο συγκεκριμενος τιτλος αναφερεται ως I deportati di Barbados-La pazza di Ithaca

 

οποτε λειπουν τα εξεις 4 τευχη τα οποια υπαρχουν στην ιταλικη εκδοση 138,139,140,141

 

το τελευταιο τευχος οπως μου ειχε πει ενας φιλος μου λεγοταν τα "σηματα" και στο οποιο τευχος ενας νεοσυλεκτος ειχε ερθει και ειχε ανακοινωσει στην παρεα του μαρκ οτι ο πολεμος τελειωσε

 

το τευχος αυτο ειχε βγει στα ελληνικα το καλοκαιρι του 1987 η του 1988

 

οποτε συμβαινει το εξεις

 

η η λιστα των τευχων της Α περιοδου που αναφερεται στο site ειναι απο λιστα η οποια επανεκδοθηκε επειτα απο την αρχικη λιστα των επεισοδειων...και συμπεριφθει ως συλλεκτικη

 

η

 

η λιστα της Α περιοδου παραμενει ημιτελης.....διοτι απο οτι φαινεται τα 4 εναπομεινωντα τευχη ουδεποτε επανεκδοθηκαν (αν και ειχαν βγει σε ελληνικη εκδοση) , οποτε δυστυχως οι επομενες εκδοσεις σταματανε στο "Μαρκ: Εξόριστος Στο Μπαρμπάντος"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82074
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6025 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Είδα στα περίπτερα την επανέκδοση (για πολλοστή φορά)της έγχρωμης σειράς, με ένθετο το μικρό αλμπουμάκι "Η ιστορία του Λοχαγού Μαρκ". Για τους ενδιαφερόμενους απλά ΄ριξτε μια ματιά στα περίπτερά σας. 1,5 ευρω με ένα τεύχος Περιπέτεια και το εξτρά τεύχος ΗΙΤΛΜ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7074
  • Reputation:   26663
  • Achievement Points:  7408
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νόμιζα πως το είχα αναφέρει αυτό εδώ... :confuse: Είχα την παλαιότερη έκδοση μόνο οπότε, φυσικά, το ξαναγόρασα! ;) Κυκλοφορεί στα περίπτερα πάνω από μήνα τώρα! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.