Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΥΘΟΝΑΥΤΕΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Δημήτρης Σαββαΐδης, Γιάννης Ρουμπούλιας
Σχέδιο:
Γιάννης Ρουμπούλιας
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
15-04-2016
Εξώφυλλα:
5 + 5 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
4
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
17.0 x 23.6
Σελίδες:
36
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Χρωματισμός:
Φώτης Καλιάλης, Αυγή Κανάκη
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-61-81721-6-6

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

MITHONAYTES_0001.jpg MITHONAYTES_0002.jpg MITHONAYTES_0003.jpgMITHONAYTES_0004.jpg
 
Ονομαστική τιμή: 5,00€
 
Τι κοινό έχουν η προστατευόμενη της Μπουμπουλίνας, ο τερατώδης Βασιλίσκος και οχτώ πιάτα στιφάδο; Βρίσκονται όλα σε αυτό το κόμικ της AddArt. Η δημιουργική ομάδα αποτελείται από τους Δημήτρη Σαββαΐδη (σενάριο), Γιάννη Ρουμπούλια (σενάριο, σχέδιο) και Φώτη Καλιάλη (χρώματα). Πρόκειται για ένα κόμικ εναλλακτικής ιστορίας, το οποίο συνδυάζει τη μυθολογία με το steampunk και που πρόκειται να ολοκληρωθεί σε έξι μέρη.
 
Βρισκόμαστε στα 1830, λίγο μετά τη λήξη της Ελληνικής Επανάστασης. Οι Μυθοναύτες είναι μια επίλεκτη ομάδα, την οποία δημιούργησε ο ίδιος ο Καποδίστριας, ώστε να απαλλάξει το νεοσύστατο κράτος από τα τέρατα που έχουν επιβιώσει μέσα στους αιώνες. Έχοντας μόλις ολοκληρώσει επιτυχώς άλλη μια αποστολή στο Λεωνίδιο, η ομάδα θα δεχτεί ένα επείγον γράμμα από τον Κυβερνήτη της Ελλάδας, που τους ζητά να επιστρέψουν στο Ναύπλιο.

 

Η κεντρική ιδέα είναι ξεκάθαρα τρομερή. Ευτυχώς και η εκτέλεση είναι εξίσου καλή. Το χιούμορ και η δράση συνδυάζονται ωραία, σ' ένα κόμικ που είναι πιο σοβαρό απ' ότι περιμένει κανείς. Το σχέδιο, αν και δεν είναι κακό, δεν βρίσκεται στο επίπεδο που μας έχει συνηθίσει ο Ρουμπούλιας, αλλά ο χρωματισμός βοηθά στο να κρυφτούν οι ατέλειες. Στα συν, ότι στο τέλος υπάρχουν αρκετές σελίδες πληροφοριακού περιεχομένου, που λογικά θα εμφανίζονται σε κάθε τεύχος. Ένα άνετο 8,5/10 που πιθανώς θα αυξηθεί στο μέλλον.

 

Υ.Γ.: επιτέλους κάποιοι αποφάσισαν να εμπνευστούν από την ελληνική ιστορία και να της αλλάξουν τα φώτα (με την καλή έννοια)!

 

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τους leonidio, tik, Indian & Kurdy Malloy.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  839
  • Reputation:   6488
  • Achievement Points:  852
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από εδω, στο φόρουμ, έμαθα για αυτή την έκδοση. 

Από αυτά που διάβασα στην παρουσίαση νομίζω πως θα το τιμήσω σύντομα (όπως και τον Ερωτόκριτο), αν και περιμένω και φωτογραφίες.

Χαίρομαι να βλέπω σοβαρές ελληνικές εκδόσεις, πέραν από γελοιογραφίες.

 

Ξέρουμε αν θα κυκλοφορήσει/κυκλοφορεί στα γνωστά κομιξάδικα και στα μεγάλα βιβλιοπωλεία;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Χωρίς να είμαι σίγουρος, έχει κυκλοφορήσει ήδη στα κομιξάδικα.

Πάντως κάποια στιγμή θα φανεί 100% στα ράφια, μιας και αποτελεί επίσημη έκδοση, όχι φανζίν. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Θα περιμένω τομάκι! Θα βγει δε μπορεί!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Οι εκδόσεςι Addart δε νομίζω ότι κυκλοφορού΄ν στα βιβλιοπωλεία.

 

Δεν τις έχω δει ως τώρα τουλάχιστον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πάρα πολύ ωραία παρουσίαση!  :clap2:

 

Να και το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο που παράγγειλες. :)

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Έχω την εντύπωση ότι πρόσφατα έκαναν το βήμα και έγιναν "κανονική" εκδοτικη. Αλίευσα αυτό από το fb του Rubus:

Παράθεση

Αν θέλετε παραγγελίες (και οι εντός και οι εκτός Ελλάδος) μόνο στα βιβλιοπωλεία που πωλούν κόμικς (Jemma, Solaris, Comicstrip, Comicworld κτλ) ή επικοινωνήστε με τον εκδοτικό AddArt ! 

 

 

On 21/4/2016 στο 8:50 ΜΜ, leonidio είπε:

Πάρα πολύ ωραία παρουσίαση!  :clap2:

 

Να και το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο που παράγγειλες. :)

Ευχαριστώ για το κοπλιμάν και τα εξώφυλλα φίλτατε! :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Έχω την εντύπωση ότι πρόσφατα έκαναν το βήμα και έγιναν "κανονική" εκδοτικη.

 

Έτσι πρέπει να έγινε γιατί και στον δεύτερο τόμο του Σπάρτακου,που κυκλοφόρησε στο ComicDom,είχαν ISBN...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Από τις ωραιότερες φετινές εκδόσεις. Όμορφη εικονογράφηση και αρκετά καλή πλοκή (κάτι που πιστεύω ότι υστερούν τα ελληνικά κόμικς, χωρίς να μην έχουμε δει και εξαιρέσεις φυσικά). Κάτι άλλο που μου άρεσε ήταν η έξυπνη προσαρμογή των διαλόγων στα τότε γλωσσικά ιδιώματα που προφανώς έγιναν για χιουμοριστικό σκοπό. 8.5/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ορίστε οι πρώτες σελίδες του κόμικ για να ξέρετε τι θα βρείτε μπροστά σας.

 

post-3787-0-49525000-1461482270_thumb.jpg post-3787-0-07490100-1461482288_thumb.jpg post-3787-0-89368800-1461482304_thumb.jpg post-3787-0-43659700-1461482323_thumb.jpg

 

Ο Σαββαϊδης ξέρει τι κάνει. Είναι ένας ικανότατος συγγραφέας, και αυτό που παρουσιάζει το έχει δουλέψει. Ή τέλως πάντων του βγαίνει αβίαστα αυτό που άλλοι προσπαθούν να παρουσιάσουν ως σενάριο. Θέλω να δω και επόμενα.

 

Και η τελευταία σελίδα, που δε θα σας δώσει κανα σπόιλερ, αλλά θα σας παρουσιάσει τους χαρακτήρες. Το έχει λέμε :)

 

post-3787-0-15141300-1461482344_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Έχω την εντύπωση ότι πρόσφατα έκαναν το βήμα και έγιναν "κανονική" εκδοτικη. Αλίευσα αυτό από το fb του Rubus:

 

Αν θέλετε παραγγελίες (και οι εντός και οι εκτός Ελλάδος) μόνο στα βιβλιοπωλεία που πωλούν κόμικς (Jemma, Solaris, Comicstrip, Comicworld κτλ) ή επικοινωνήστε με τον εκδοτικό AddArt ! 

Ευχαριστώ για το κοπλιμάν και τα εξώφυλλα φίλτατε! :cheers3:

Έψαξα και στα τέσσερα κομιξάδικα, αλλά δεν μπόρεσα να το βρω. Online εννοώ.

Επεξεργασία από DaDiRa
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ίσως το φέρουν μετά το The Con. Δεν έχω ιδέα φίλε. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  839
  • Reputation:   6488
  • Achievement Points:  852
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μην ξεχνάτε πως αυτές οι μέρες (μέχρι και την Τρίτη) είναι, είτε αργίες, είτε ημιαργίες.

Από Τετάρτη ξαναέρχεται η "κανονικότητα".

 

Σίγουρα θα το φέρουν στις επόμενες μέρες τα άνω κομιξάδικα + το comicon.

Τον τελευταίο καιρό βγήκαν πολλές νέες εκδόσεις μαζεμένες από πολλές εκδοτικές, λόγω του Comicdom και του Comicon.

Άντε και του χρόνου πάλι.

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Φαινεται αρκετα ενδιαφερον για να πω την αληθεια, θα τιμηθει σιγουρα αν υπαρχει στο comic con! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το ήξερα πριν καν το πάρω, ότι θα ήταν γ@μ@το κόμικ. Μόλις διάβασα το preview topic που ανέβασα έπρεπε να το αποκτήσω. Δεν με διέψευσε, πολύ καλή ιδέα σεναριακά, το σχέδιο εξίσου καλό, ατάκες γεμάτες χιούμορ και αφήνει υποσχέσεις για το μέλλον. Σίγουρα θα το συνεχίσω, μόνο και μόνο για να διαβάζω τύπους που την πέφτουν σε φανταστικά τέρατα λέγοντας "γιούργια". Τι φάση;  :lmao:  :lmao:

 

Καιρός ήταν κάποιος να "παίξει" έτσι με την νεοελληνική ιστορία, έχει πράγματα να δώσει. Leonidio, έχεις πετύχει κανένα βασιλίσκο στο Λεωνίδιο; :P

 

Edit: Παρόλο που έχει πάνω αφιέρωση από τον Ρούμπους και σκιτσάκι του Θυμιούλα, μου έκανε εντύπωση η αφιέρωση του Σαββαϊδη: "Αλέξανδρε μυθοναύτης και συ...ταξίδι όμορφο ξεκινάς

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Για οσους ψαχνουν να το αγορασουν να ξερουν οτι υπαρχει στο comic con! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3100
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Θα έλεγα πάρα πολύ καλά λόγια χθες που το διάβασα, αλλά κάτι με χάλασε και πρέπει να το πω.

 

Το πρόβλημα στην ελληνική σκηνή είναι ότι έχουμε πάρα πολλούς εναλλακτικούς, αλλά δεν υπάρχει τίποτα στο mainstream. ΟΚ το ξέρω όλοι θέλουν να κάνουν το κάτι άλλο, αλλά δεν μπορεί να υφίσταται εναλλακτικό χωρίς το mainstream. Και στο φινάλε αν όλοι είναι εναλλακτικοί τότε το εναλλακτικό γίνεται mainstream και μηδέν εις το πηλίκον.

 

Αυτός ο πρόλογος ήταν για να εκφράσω την ενόχληση μου για το αχρείαστο γυμνό (λιγότερο) και σεξ. Τόσο σε επίπεδο πλοκής όσο και σε επίπεδο στόχευσης. Κάνεις ρε φίλε ένα κόμικ που θα μπορούσε να το δώσει κάποιος σε παιδάκι δημοτικού να είναι και ελληνικό, να περιμένει και το επόμενο τεύχος και να φτιάξεις ένα κοινό. Και για να μας δείξεις 2 βυζιά κόβεις όλους τους ανήλικους από το target group; Και να πεις ότι έχει ενήλικη θεματολογία ή είναι σπλατεριά, να το δεχθώ. Αλλά σε προεφηβικό - εφηβικό υπερηρωικό, κόβεις τους μαθητές και τους προέφηβους; Γιατί ρε φίλε; Κρίμα την προσπάθεια δηλαδή που είναι πολύ καλή και έχει τα φόντα να γίνει ένα ελληνικό κόμικ με σταθερό κοινό και πωλήσεις.

 

Τεσπά αυτά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25157
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2778
  • Achievement Points:  475
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Θα συμφωνήσω με τον παραπάνω σε ένα σημείο,δλδ ότι δεν γίνονται ελληνικά κόμικς για μικρότερες ηλικίες,κάτι που προσανατολίζει τους ανήλικους αναγνώστες σε ανατυπώσεις ξένων κόμικς π.χ. ντισνεικά.

Από την άλλη δεν μπορείς να αναγκάσεις τον καλλιτέχνη να μπει σε φόρμες πόσο μάλλον όταν ακόμα οι ελληνικές δουλειές κινούνται σε ερασιτεχνικό ,ημιεπαγγελματικό επίπεδο.

Αν δεν βρεθεί εκδότης να χρηματοδοτήσει κόμικς για νεαρές ηλικίες δεν είναι εύκολο να γίνει κάτι.

Και για να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου,τη νέα ταινία deadpool δεν την εμπόδισε να γίνει επιτυχία το ότι, έγινε μόνο για ενήλικες, άρα όλα είναι σχετικά.

Τώρα που άνοιξε η συζήτηση αυτή από την άλλη, μπορεί κάποιοι της Ελληνικής σκηνής να το τσιμπήσουν το θέμα και να αλλάξει κάτι φίλε Kurdy Molloy!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δεν ξέρουμε όμως τι έχουν στο μυαλό τους οι δημιουργοί. Θέλω να πω, μπορεί στα επόμενα τεύχη να δούμε όντως σπλατεριές και «χρήσιμο» γυμνό, οπότε να μιλάμε για ένα κόμικ που εξαρχής προοριζόταν για ενήλικους αναγνώστες. Και νομίζω ότι το γυμνό του πρώτου τεύχους δεν ήταν τόσο αχρείαστο. Μας έδειχνε τον απελευθερωμένο και δυναμικό χαρακτήρα της Δημονίκης, κόντρα στα πιστεύω της εποχής.

Από την άλλη, συμφωνώ ότι υπάρχουν ελάχιστα ελληνικά κόμικς για μικρές ηλικίες. Ποιοι όμως έχουν την θέληση και κυρίως την ικανότητα να γράψουν τέτοια;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  839
  • Reputation:   6488
  • Achievement Points:  852
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και ποιος εκδότης θα εκδώσει ένα ελληνικό κόμικ για μικρές ηλικίες;;

Ακόμα και η Φρουτοπία, που είναι πασίγνωστη και έχει μεγάλα ονόματα από πίσω (Τριβιζάς, Μαρουλάκης), δεν έχει παρά μία (ή μπορεί και καμία) αξιοπρεπή ολοκληρωμένη έκδοση.

 

Φυσικά και δεν μετράω τις μεταφορές βιβλίων σε κόμικ για παιδιά.

 

 

Όσον αφορά τους Μυθοναύτες, θα αγοραστούν στην επόμενη βόλτα στα κομιξάδικα (όταν με το καλό βγει το Αστερίξ) φαίνεται όμως εξαιρετικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4272 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δεν ξέρουμε όμως τι έχουν στο μυαλό τους οι δημιουργοί. Θέλω να πω, μπορεί στα επόμενα τεύχη να δούμε όντως σπλατεριές και «χρήσιμο» γυμνό, οπότε να μιλάμε για ένα κόμικ που εξαρχής προοριζόταν για ενήλικους αναγνώστες. Και νομίζω ότι το γυμνό του πρώτου τεύχους δεν ήταν τόσο αχρείαστο. Μας έδειχνε τον απελευθερωμένο και δυναμικό χαρακτήρα της Δημονίκης, κόντρα στα πιστεύω της εποχής.

Από την άλλη, συμφωνώ ότι υπάρχουν ελάχιστα ελληνικά κόμικς για μικρές ηλικίες. Ποιοι όμως έχουν την θέληση και κυρίως την ικανότητα να γράψουν τέτοια;

 

εμμ...το παραδέχομαι πως κάμποσοι δημιουργοί πέσαμε στη "φάση" αυτή.

Αλλά και από σχετικές κουβέντες, κάμποσοι προβληματιζόμαστε. Κάμποσοι θα..."βάλουμε μυαλό"!

 

Είναι στα προσεχή σχέδια μου ένα 'mainstream' τύπου superhero run (έγχρωμο), εννοείται κατάλληλο για μικρές ηλικίες (ούτε γυμνό ούτε σπλατεριές- που σας συνήθισα με παλιότερες δουλειές μου), το οποίο όμως απαιτεί περισσότερη λεπτομερή επεξεργασία και περισσότερη δουλειά (το...εξ ΗΠΑ αντίπαλο δέος γαρ)σε όλα τα επίπεδα. Υπομονή...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3100
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Συγνώμη αλλά νομίζω ότι παραλογιζόμαστε. Οι Μυθοναύτες τόσο λόγω θέματος, όσο και λόγω προσέγγισης του ενός και μόνου τεύχους που έχουμε στα χέρια μας μέχρι στιγμής είναι ένα εφηβικό/προεφηβικό κόμικ. Δεν είναι ούτε adult ούτε τίποτα. ΕΝΑ καρέ (άντε δύο) που προσφέρει ελάχιστα στην πλοκή και δεν δείχνει απολύτως τίποτα που δε θα μπορούσε να έχει δηλωθεί και με άλλον τρόπο δεν μπορούν να αλλάξουν τον χαρακτήρα όλων των άλλων σελίδων. Δεν μπορεί να έχω συλλογή με Ντρούνες και Μανάρες και να έχω θέμα με το σεξ στα κόμικς. Αλλά εδώ όχι απλά δεν νοιώθω να κολλάει, αλλά του στερεί κιόλας μεγάλο μέρος του ταργκετ γκρουπ του. Δε θα γίνει κόμικ για παιδιά (δηλαδή Μπουλ & Μπιλ, Άμπραφαξ κλπ) αν δε μας δείξει τη Δημονίκη καβάλα σε τσολιά. Και κόψτε αυτά τα 2-3 καρέ και πείτε μου αν θα το δίνατε σε παιδί του δημοτικού να το διαβάσει. Εγώ θα το έδινα 1000% χωρίς κανέναν ενδοιασμό. Πολύ πιο εύκολα από τα Μπάτμαν του Έθνους που ήδη του δίνω.

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δε θα επιβάλλω ή θα υποβάλλω την έμπνευση και τη δημιουργία ενός καλλιτέχνη. Ούτε θα αλλάξει την θετική μου άποψη αυτή η κριτική. Ούτε θα δω με την παραμικρή συμπάθεια ακόμα και την ελάχιστη λογοκρισία. Αλλά κάποτε θα πρέπει οι επαγγελματίες του χώρου να καταλάβουν ότι το κοινό και μάλιστα το αγοραστικό κοινό δε θα κατέβει με κάψουλα από τον Κρύπτον. Θα το φτιάξεις. Γράφεις κάτι για την κάβλα σου, αλλά εκδίδεις κάτι προς πώληση για να το πάρει κόσμος. Και για να φτιάξεις αγορά. Από εκεί ξεκινάς και μετά πας στα άλλα. Δηλαδή εδώ σε αυτό το φόρουμ για τι θα ποστάρω; Για κόμικς. Δε θα είναι χαζό να ποστάρω για τον Φέτελ ή τον Νεϊμάρ; Ήρθα σε ένα φόρουμ με συγκεκριμένο κοινό και γράφω αναλόγως. Πρώτα δηλαδή επίλεξα ακροατήριο και μετά άρχισα να ποστάρω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 Leonidio, έχεις πετύχει κανένα βασιλίσκο στο Λεωνίδιο; :P

 

 

Όχι, δεν είδα κανέναν μέσα σε 7 χρόνια. Καημό το είχα, αλλά...

 

Τουλάχιστον, τώρα έμαθα γιατί δεν είδα. Τους είχαν καθαρίσει όλους οι Μυθοναύτες. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  264
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  251
  • Reputation:   950
  • Achievement Points:  251
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Κατι πιο καλυμενο (κατι σαν το κοναν δλδ) στα 2 αυτα καρε θα ηταν το ιδανικο. Δεν εγινε δυστυχως. Νομιζω χαθηκε μια "ιστορικη" ευκαιρια για να μπει σε σχολικο περιβαλλον το συγκεκριμενο κομικ αλλα να μην το κανω τοσο δραματικο. Παρολα αυτα που λεμε παντως ειναι καταπληκτικο κομικ κ μακαρι να μην τελειωνε στον μικρο αριθμο που εχει προγραμματιστει αλλα να ειχε συνεχεια σαν ongoing τιτλος. Υπαρχει τεραστιο υλικο πιστευω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ περιμένω το crossover Giant Size Fascists vs Μυθοναύτες!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μυθοναύτες vs Μαύρη Φουστανέλα, ακόμα καλύτερο. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το διαβασα επιτελους το τευχος. Εχω να πω οτι με αφησε μια ωραια αισθηση, οτι πρεπει για ενα εισαγωγικο μερος μια ιστοριας. Σιγουρα χρησιμοποιουνται καποια κλισε 'tropes' για να προχωρησει η πλοκη και να γινει εκθεση πληροφοριων των χαρακτηρων, αλλα αφηνω περιθωριο για τα επομενα τευχη γιατι ειναι εξαιρετικα δυσκολη δουλεια το λεγομενο 'exposition'. Θα τιμηθουν και τα επομενα τευχη και ελπιζω να εχει αρκετα μεγαλη επιτυχια ωστε να συνεχιστει και να γινει ongoing οπως αναφερθηκε πανω.

Υ.Γ Ετσι μικρο και στιβαρο που ειναι δεν με πηγε καρδια να το βαλω με αλλα τευχη μου, το τοποθετησα διπλα στους τομους μου. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μ άρεσε! Ενδιαφέρον θέμα με καλη πλοκή και συνδυασμό χαρακτήρων. Φαντάζομαι πως στα επόμενα τεύχη μαζί με τη δράση, θα υπάρξει και η ανάλογη εμβάθυνση σ αυτούς τους χαρακτήρες.

 

Στα μείον του κόμικ το μελάνωμα. Ίσως θα πρέπει τα επόμενα να γίνουν απο κάποιο άλλο στο μελάνι.

 

Σίγουρη αγορά και το επόμενο. Αρκεί η συχνότητα να μην είναι ετήσια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Στα μείον του κόμικ το μελάνωμα. Ίσως θα πρέπει τα επόμενα να γίνουν απο κάποιο άλλο στο μελάνι.

 

Επιτέλους το είπε και κάποιος ακόμη! :angel:

Μήπως από μένα το άκουσες και το είπες; :gun2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Όχι, αλλά είναι φανερό πως δεν βγαίνει καλό. :/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.