Μετάβαση στο περιεχόμενο

Indian

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΘΕΟΙ ΣΕ ΚΡΙΣΗ
Σενάριο/Kείμενα:
Γιώργος Μελισσαρόπουλος (Meliss)
Σχέδιο:
Γιώργος Μελισσαρόπουλος (Meliss)
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
15-04-2016
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
92
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-618-80597-7-1
Ονομαστική τιμή:
13,90€

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94399
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

THEOISEKRISI_0001.jpg  THEOISEKRISI_0001z.jpg
 
 
Πρόκειται για την καινούργια δουλειά του Γιώργου Μελισσαρόπουλου (Meliss),γνωστού για τις θρυλικές "κατσαρίδες" του,η οποία κυκλοφόρησε στο ComicDom Con 2016...!
 
Κάνει άμεσες αναφορές στους θεούς του Ολύμπου,καθώς και σατιρίζει τα μαύρα μας τα χάλια την πολιτική και οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα των τελευταίων ετών...!
 
Αντιγραφή από το οπισθόφυλλο :
 
Παράθεση
Οι θεοί του Ολύμπου,με τις καταχρήσεις τους,έχουν αδειάσει το ταμείο.Όλοι έχουν συνεισφέρει σε αυτό : Ο Δίας με τις Σειρήνες,η Δήμητρα με τις βιολογικές καλλιέργειες,η Αφροδίτη για να γίνει πιο όμορφη...Έρχεται λοιπόν ο Διεθνής Νομισματικός Θεός (ΔΝΘ),για να τους "βοηθήσει" να βγουν από την κρίση.Στην τελική,αν δεν φτάνουν τα χρήματα,το πολύ πολύ να πουλήσουν την Ακρόπολη.
 
Ο Ερμής ξεκινάει ένα απελπισμένο ταξίδι για να γλιτώσει την Αρχαία Ελλάδα -κατά προτίμηση χωρίς τον ΔΝΘ- και να σώσει τους θεούς από την τρέλα τους,αφού οι θνητοί έχουν αρχίσει να αντιδρούν και να θέλουν να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους...

 

 

 

Συμπληρωματικά να πούμε ότι συμμετείχαν στον χρωματισμό οι Άκης Μελάχρης και Κατερίνα Βαμβασάκη,ενώ την επιμέλεια των κειμένων την έκανε η Νίκη Κωνσταντοπούλου...!

 

Το βιβλίο χωρίζεται σε τρία κεφάλαια,καθώς επίσης έχει πρόλογο κι επίλογο...!

 

Οι τίτλοι των κεφαλαίων είναι οι εξής : 

 

  1. Κακά μαντάτα...
  2. Ένα σκάνδαλο θα μας σώσει...
  3. Αντίστροφη μέτρηση...

Στο τέλος υπάρχει ένα σύντομο βιογραφικό του δημιουργού ενώ εσωτερικά του οπισθόφυλλου ο αναγνώστης θα βρει τις νέες κυκλοφορίες της εκδοτικής...!

 

 

Αφιέρωμα στον Γιώργο Μελισσαρόπουλο

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πανεμορφο. Εξυπνο και πνευματωδες. Δροσερο. Κυλαει ομορφα και εχει τρομερους δαλογους με πολλες συγχρονες αναφορες. Με κλειστα ματια να το παρετε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στην αρχη ημουν λίγο προκατειλημμενη, ότι άλλο ένα κόμικ για την ελλαδα της κρισης, που θα έλεγε πολλά και τετριμμενα απ αυτα που εχω βαρεθει να ακουω περι κρισης :P

 

Με ξαφνιασε ευχαριστα! Έξυπνο χιουμορ, καλή ροή, ολοκληρωμενη ιστορια και όμορφο σχέδιο :best:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Εγώ το βρήκα πολύ μέτριο. Ειδικά το το 1ο κεφάλαιο ήταν γεμάτο κλισέ και αναμενόμενα αστεία. Στη συνέχεια έφτιαξε λίγο, κυρίως λόγω του ότι η ιστορία απέκτησε μια σχετική πρωτοτυπία.

 

Το σχέδιο ήταν ευχάριστο, καρτουνίστικο και οι χρωματισμοί έντονοι και φωτεινοί, εξίσου ευχάριστοι. Με χάλασε που σε κάποια σημεία χρησιμοποιούσε πολύ μεγάλη γραμματοσειρά, χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.

 

Στεναχωρήθηκα γιατί περίμενα κάτι πιο έξυπνο, αλλά τελικά δεν.... Μου πήρε 10 λεπτά να το διαβάσω και προς το τέλος το πήγαινα στα γρήγορα.

 

4/10 κυρίως λόγω σχεδίου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33962
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Προχτές (26/5) πέρασε από την Λέσχη ο Νίκος ο Καμπουρόπουλος και άφησε τρία τεύχη αν δεν απατώμαι. 2 για πώληση και 1 για την βιβλιοθήκη της Λέσχης. Το 1 από τα 2 είναι εδώ δίπλα μου. Με τράβηξε κατευθείαν από το εξώφυλλο χωρίς να  έχω καν ακούσει για αυτό και να φανταστείτε ότι αγοράστηκε χωρίς καν να ξεφυλλιστεί...

Έντονος και όμορφος χρωματισμός και πολύ ωραίο σχέδιο. Σίγουρα περιέχει και κλισέ εκφράσεις ,όπως αναφέρει ο Γιάννης πιο πάνω, πράγμα που σίγουρα θεωρώ πως ήταν αναπόφευκτο. Χρησιμοποιούνται όμως πολύ ωραία και πραγματικά το απόλαυσα. Διαβάζεται γρήγορα αλλά σου αφήνει μία πάρα πολύ ωραία αίσθηση όταν το τελειώνεις. Μου άρεσε όπως φαντάστηκε την κοινωνία του Ολύμπιου Δωδεκάθεου και η οπτική από την οποία την προσέγγισε. Προτείνεται ανεπιφύλακτα!!!

:hop:     

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94399
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κι εμένα μπορώ να πω ότι μου άρεσε...! :best:

 

Είμαι κι εγώ από αυτούς που περίμεναν τα κλισέ περί ΔΝΤ και χρέους,που είναι πολύ συνηθισμένα τον καιρό αυτό...!Σίγουρα κάνει μεγάλες αναφορές και παρομοιάσεις,αλλά χάνονται μπροστά στο καλό χιούμορ που διαθέτει...!Ευχάριστη εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι δεν περιείχε απλά στριπάκια που να σατιρίζουν,αλλά είχε κι ένα ολοκληρωμένο σενάριο,με πλοκή ενδιαφέρουσα και όμορφο φινάλε...!

 

Όσον αφορά το σχέδιο το βρήκα πολύ καλό και τα χρώματα υπέροχα κι έντονα...!Ειδικά το βαθύ βυσσινί χρώμα στο εξώφυλλο ήταν πολύ γλυκό...! :) Μερικές γκριμάτσες που κάνουν οι πρωταγωνιστές μ'έκαναν κι έβαλα τα γέλια...! :lol: Το μόνο μου παράπονο είναι ότι ήταν πολύ "κομπιουτερίστικο" για τα γούστα μου και χάνεται η ουσία της δημιουργίας...!

 

Όσον αφορά την έκδοση,ολοκληρώνει με την σειρά της το εξαιρετικό αυτό αποτέλεσμα...!Ανθεκτική,με ιλουστρασιόν χαρτί και γερή ράχη...! :best:

 

Πιστεύω ότι αξίζει να του δώσετε μία ευκαιρία...! :yes:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το πήρα στο THE Comic Con και το διάβασα σήμερα.

 

Μου πήρε πραγματικά πολύ λίγη ώρα, ωστόσο σε κάποιο σημείο άρχισα να κουράζομαι, λόγω της έλλειψης πρωτοτυπίας.

Αρχικά μου άρεσε - γενικά οι Θεοί του Ολύμπου μου αρέσουν άπειρα όταν χρησιμοποιούνται σαν πρωταγωνιστές σε κόμικς, υπάρχουν άπειρα gags που μπορούν να αξιοποιηθούν, με βάση τις διαφορετικές προσωπικότητες του καθενός. Και στην αρχή το έκανε καλά, σε προδιέθετε θετικά για μία πολύ δυνατή συνέχεια.

 

Ωστόσο, βάλτωσε. Στηρίχτηκε σε ένα όχι και τόσο έξυπνο (κατ'εμέ) στόρι που προσπαθούσε να φέρει εκείνη την εποχή στα σημερινά δεδομένα πολύ βίαια.

Δεν ξέρω, ίσως θα έπρεπε να ζητήσει τη βοήθεια ενός σεναριογράφου. Απογοητεύτηκα γιατί είχε πάρα πολλές δυνατότητες, με έψησε και με άφησε στα κρύα του λουτρού. Επίσης, πραγματικά αισθάνομαι ότι διαφημίστηκε πολύ (στο fb πάντως έβλεπα παντού και από πολλές μεριές αναρτήσεις για αυτό το κόμικ, με αφορμή την αρχική του έκδοση στη Γαλλία) και ήταν ένας λόγος παραπάνω που περίμενα κάτι περισσότερο/καλύτερο.

 

Σε κάθε περίπτωση, το σχέδιο είναι πολύ καλό, προσεγμένο character design και ωραίο καρτουνίστικο και εύπλαστο σκίτσο με δυναμική. Και ο χρωματισμός άψογος.

 

Υ.Γ. Έκλαψα με τη Δήμητρα και τις "φάνκι" καλλιέργειες της!

 

Overall, θα έλεγα 3/10 το σενάριο και 7/10 το σχέδιο. Αξίζει να του δώσετε μια ευκαιρία, αρκεί να ξέρετε ότι θα διαβάσετε κάτι μέτριο. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6106
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Το διάβασα σήμερα και μπορώ να πω ότι, σεναριακά, το περίμενα λίιιιγο πιο δυνατό. Το κόμικ αυτό, από τον τίτλο κιόλας, καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για μια μεταφορά της οικονομικής κρίσης της χώρας μας στον κόσμο των θεών του Ολύμπου, ιδέα που από την αρχή με γέμισε φιλοδοξίες και προσδοκίες -γι'αυτό εξάλλου το αγόρασα. Ξεκινάει ωραία, στήνει το σκηνικό που επικρατεί στην Αρχαία Ελλάδα -το ότι διακωμωδεί κάποια πράγματα, συσχετίζοντάς τα με τη σημερινή κοινωνία, με ξένισε λίγο βέβαια- και το πρώτο μέρος τελειώνει ωραία με την αγγελία της επερχόμενης αλλαγής... Από'κει και κάτω, το σενάριο ρέει ωραία, έως το αναμενόμενο, θα έλεγα, τέλος, το οποίο δεν το βρήκα διόλου ιδαίτερο και πρωτότυπο. Με λίγα λόγια, σεναριακά, ξεχώρισα μόνο τη σατιρική διάθεση του Μελισσαρόπουλου σε ορισμένα σημεία, την έξυπνη αρχική ιδέα που ήταν η μεταφορά της κρίσης στο θεϊκό πάνθεον και γενικά το πώς ξεδιπλώνεται η πλοκή σε μερικά σημεία, με αξιοσημείωτα σημεία τους αστείους και φυσικούς διαλόγους που προξενούσαν γέλιο :) Εν ολίγοις, το σενάριο θα μπορούσε να γίνει λίγο καλύτερο με τη βοήθεια ενός σεναριογράφου, όπως ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω...

 

Το πιο δυνατό σημείο αυτού του κόμικ, κατ'εμέ, ήταν το σχέδιο  :yes:  Καρτουνίστικο, δυνατό, ζωντανό, απόλυτα ταιριαστό, με απίστευτα αστείες πόζες και εκφράσεις που σε κάνουν να γελάς και μόνο στην όψη των χαρακτήρων :lol: Το υπέροχο σχέδιο έρχεται να αναδείξει ο εξαιρετικά προσεγμένος χρωματισμός, με ζωντανά χρώματα που αποδίδουν άρτια την ατμόσφαιρα...

 

Βέβαια, το κόμικ αυτό θα έχανε λίγο από το κύρος του χωρίς την υπέροχη έκδοση της Webcomics, η οποία αξίζει πολλά  :respect:  Μεστές, γεμάτες σελίδες, με πολύ μικρά άσπρα κενά, μεγάλα, ευδιάκριτα καρέ και υπέροχη υφή χαρτιού... Μπράβο  :respect:

 

Θα το πρότεινα, εν τέλει, είναι μια δουλειά σε προσεγμένη έκδοση που αξίζει να την τιμήσετε!  :yes:

Επεξεργασία από Darrell
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3152 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Είμαι και εγώ στην πλευρά των μη ενθουσιασμένων. Το χιούμορ "της κρίσης" δεν είναι καθόλου του γούστου μου και (με) κουράζει εύκολα. Γενικά τα περισσότερα gags μια που τα διάβαζα και μια που τα αντιστοιχούσα σε κάποιο παλιότερο αστείο που άκουσα. Βέβαια του αναγνωρίζω ότι είχε έξυπνες αναφορές και σεναριακά το εκμεταλλεύτηκε όσο καλύτερα μπορούσε. Το σχέδιο νόμιζα ότι δεν μου άρεσε, αλλά συγκρίνοντας τα δύο διαφορετικά themes κατάλαβα ότι φταίει ο χρωματισμός (θνητοί vs Όλυμπος). Σαν σύνολο διαβάζοντάς το κατέληξα ότι θα έπρεπε να είναι animation και όχι κόμικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ήρθα ελαφρώς καθυστερημένος στο πάρτυ :) Καραγουστάρησα τα χρώματα του ναού στη 2η σελίδα (χρωματισμένος όπως ήταν και όχι ξερά λευκός όπως είναι όλοι πλέον). Γουστάρησα και το ξεκίνημα. Έβγαινε αρκετά Τσιφορικό και γούσταρα. Στην πορεία όμως το σενάριο έγινε κάπως Αριστοφάνης για παιδιά. Όταν μπήκα στο goodreads για να ρίξω τη βαθμολογία μου, είδα ότι υπάρχει αγγλική έκδοση για Kindle. Η πρώτη σκέψη που μου ήρθε ήταν "έκδοση για τουρίστες" :) 

 

Έχει ένα point o Ραφαήλ όταν λέει ότι θα του πήγαινε περισσότερο το animation από το κόμικ :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9665
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

6 hours ago, germanicus said:

Όταν μπήκα στο goodreads για να ρίξω τη βαθμολογία μου, είδα ότι υπάρχει αγγλική έκδοση για Kindle. Η πρώτη σκέψη που μου ήρθε ήταν "έκδοση για τουρίστες" :)

Έχει κυκλοφορήσει επίσης στην Γαλλία και στην Τουρκία.  :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.