Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Η ιστορία είναι γνωστή σε όλους, εντάξει όχι σε μένα καθώς τελικά θυμόμουν αλλαντάλλα, οπότε δεν θα επικεντρωθώ στην ουσία της ιστορίας αλλά στο πώς τη διαχειρίστηκαν οι σεναριογράφοι και φυσικά στο σχέδιο του Γούση. Το σχέδιο λοιπόν είναι και το δυνατότερο χαρτί του κόμικ, μου άρεσε πάρα πολύ και αποδίδει πολύ καλά την εποχή και την ατμόσφαιρα της ιστορίας.
Η διασκευή είναι αρκετά καλή αλλά σε κάποια σημεία η μετάβαση από σκηνή σε σκηνή θα μπορούσε να γίνει πιο ομαλά. Επίσης με μπέρδεψε αρκετά η σειρά των καρέ στα δύο δισέλιδα με τις σκηνές μάχης.

Μου άρεσε πάρα πολύ ο χρωματισμός (των Γούση και Πανταζή) και η γραμματοσειρά που χρησιμοποιήθηκε που ενώ τη βρήκα δυσανάγνωστη, έδενε πολύ όμορφα με το υπόλοιπο κόμικ.
Συνολικά πάντως μου άρεσε άρκετα. Κερδίζει πόντους και λόγω της ιδιαίτερα καλαίσθητης έκδοσης και του πολύ όμορφου εξωφύλλου.

Δεν θα το πρότεινα σε όλους αλλά σίγουρα απευθύνεται και σε ανθρώπους που δεν διαβάζουν κόμικς -- εκεί έγκειται νομίζω και η επιτυχία της έκδοσης. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σήμερα, μετά από σχεδόν δυο χρόνια από τη στιγμή που κυκλοφόρησε το κόμικ, εδέησα επιτέλους να το αγοράσω και να το διαβάσω. Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί τόσο καιρό αμελούσα την αγορά του συγκεκριμένου κόμικ (και την ανάγνωσή του, φυσικά!), παρ'όλες τις διθυραμβικές κριτικές και την αδιαμφισβήτητη ποιότητά του. Τέλος πάντων, κάλλιο αργά παρά ποτέ λένε, και έχουν δίκιο. Πρόκειται για ένα πραγματικά πανέμορφο και πολύ προσεγμένο κόμικ, βασισμένο σε μια κλασική ιστορία. Το έργο του Βιτσέντζου Κορνάρου δυστυχώς δεν το έχω διαβάσει (ένα-δυο μικρά κομμάτια του σε μετάφραση υποθέτω ότι δεν μετράνε), όμως γνώριζα την ιστορία. Όπως και να'χει, απόλαυσα στον μέγιστο βαθμό την προσαρμογή των Παπαμάρκου, Ράγκου και Γούση, ήταν μια ιστορία που μου κράτησε το ενδιαφέρον από την αρχή μέχρι το τέλος, έτσι γεμάτη με πάθος και αγωνία όπως ήταν, με αρκετές δυνατές σκηνές με μονομαχίες, μάχες και μάγια, αλλά και έναν αληθινό έρωτα ανάμεσα σε δυο νέους. Το σχέδιο είναι εξαιρετικό, αποδίδει τέλεια τον λυρισμό, το ύφος και το κλίμα ενός τόσο σημαντικού επικού ποιήματος, ενώ παράλληλα καταφέρνει να μεταφέρει τον αναγνώστη σε μια μακρινή εποχή. Για αρκετή ώρα μετά την ανάγνωση του κόμικ έκατσα και χάζεψα τα διάφορα απολαυστικά καρέ -τα πρόσωπα και τις κινήσεις των χαρακτήρων, τα κτίρια και τα τοπία, τις σκηνές μάχης. Οπωσδήποτε είναι ένα κόμικ που θα διαβάσω και δεύτερη και τρίτη φορά. 

 

9/10

Επεξεργασία από BladeRunner1992
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το διάβασα κι εγώ και θα ταχθώ με την μειονότητα των απόψεων εδώ ότι δεν με κέρδισε. Κρίνοντας βασικά το στόρυ, μου φάνηκε μια εφηβική ιστορία αγάπης με μια κοπέλα που δεν διστάζει να φυλακιστεί ακόμα  και για χρόνια μέχρι να περιμένει αυτόν που "αγαπάει". Διάβασα και έμαθα ότι το έργο είχε χαρακτηριστεί και ως "εξάμβλωμα" αλλά και ως "μυθιστόρημα για υπηρέτριες". Γέλασα πολύ με αυτούς τους χαρακτηρισμούς ενώ βλέπω τελικά πως ο σνομπισμός υπάρχει σε όλες τις εποχές. Παρόλα αυτά προσωπικά προσπαθώ όμως να μην περνάω ούτε στο άλλο άκρο δηλαδή να θεωρώ τα πάντα σαν "τέχνη". Κακά τα ψέμματα ήταν ένα απλό ρομάντζο εποχής. Διαβάστηκε εύκολα και τελείωσε σε λίγη ώρα. Δεν θεωρώ όμως πως το στόρυ ήταν κακό και πως δεν πρέπει να το διαβάσει κάποιος που αναζητά μια ποιότητα· απλώς αναφέρω πως εμένα δεν με γέμισε καθόλου.

 

Τα θετικά όμως της όλης έκδοσης είναι νομίζω αναμφισβήτητα απ' όλους. Πολύ όμορφο σχέδιο, χρωματισμοί, ποιοτικότατο φύλλο έκδοσης συνθέτουν το βιβλίο που κρατάμε στα χέρια μας. Ακόμα και το εξώφυλλο με τα ανάγλυφά του είναι πολύ όμορφο.  Δεν μου άρεσε όμως η γραμματοσειρά όπου εξιστορούσε στην "πρωτότυπη" γλώσσα ο συγγραφέας την ιστορία.

 

Το μυθιστόρημα δεν το έχω διαβάσει (και ούτε σκοπεύω να το κάνω) οπότε δεν ξέρω την ποιότητα της διασκευής. Αλλά υποθέτω για τις λίγες σελίδες τις οποίες περιείχε (άλλο ένα μείον) η διασκευή ήταν αυτή που έπρεπε να είναι.

 

Εν κατακλείδι το στόρυ δεν μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις αφού μου έμοιαζε με μεξικάνικη σαπουνόπερα εποχής όπου όλο το σύμπαν ασχολείται για την πραγματοποίηση ή ακύρωση ενός εφηβικού έρωτα. Δεν το θεωρώ κακό, δεν το θεωρώ "μη ποιοτικό", αλλά στα μάτια μου φάνηκε "λίγο". Προσωπική άποψη πάντα. Φυσικά όμως εκδοτικά το βιβλίο ήταν πολύ όμορφο. Σίγουρα μιλάμε για μια ποιοτική έκδοση που δυστυχώς δεν βλέπουμε συχνά.
Είμαι σίγουρος ότι θα αρέσει σε πολλούς αλλά απο την άλλη δεν εκπλήσσομαι με αυτούς που δεν τους ενθουσίασε.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

3 ώρες πριν, lovcom είπε:

... Διάβασα και έμαθα ότι το έργο είχε χαρακτηριστεί και ως "εξάμβλωμα" αλλά και ως "μυθιστόρημα για υπηρέτριες". Γέλασα πολύ με αυτούς τους χαρακτηρισμούς ενώ βλέπω τελικά πως ο σνομπισμός υπάρχει σε όλες τις εποχές. Παρόλα αυτά προσωπικά προσπαθώ όμως να μην περνάω ούτε στο άλλο άκρο δηλαδή να θεωρώ τα πάντα σαν "τέχνη"...

 

Συγνώμη αλλά΄θα την  κάνω την παρατήρησή μου.

Μάλον δεν διάβασες ολόκληρη την κριτική για τον Ερωτόκριτο ή δεν την κατάλαβες καλά

 

Ο Ερωτόκριτος του Βιτσέντζου Κορνάρου αποτέλεσε δημοφιλές ανάγνωσμα για αιώνες, κατηγορήθηκε ως «εξάμβλωμα» από τον Κοραή και επηρέασε όσο κανένα άλλο κείμενο τη νεοελληνική ποίηση, ενώ θεωρείται ως σήμερα, και όχι αδικαιολόγητα, ένα από τα αριστουργήματα της Αναγέννησης σε πανευρωπαϊκό επίπεδο.

πηγη: Σιδέρης Ντιούδης

 

Ο Ερωτόκριτος είναι έμμετρο μυθιστόρημαπου συντέθηκε από τον Βιτσέντζο Κορνάρο στην Κρήτη, πιθανότατα κατά τη πρώτη δεκαετία του 17ου αιώνα. Αποτελείται από 10.012 ιαμβικούς δεκαπεντασύλλαβους ομοιοκατάληκτους στίχους αποδιδόμενους στην Κρητική διάλεκτο, εκ των οποίων οι τελευταίοι δώδεκα αναφέρονται στον ίδιο τον ποιητή. Μαζί με το έργο Ερωφίλη του Γεωργίου Χορτάτση είναι τα σημαντικότερα έργα της κρητικής λογοτεχνίας την περίοδο της Βενετοκρατίας. Ο Ερωτόκριτος πέρασε στην λαϊκή παράδοση και παραμένει ένα εξαιρετικά δημοφιλές κλασικό έργο, χάρη επίσης και στην μελοποίησή του από τον Χριστόδουλο Χάλαρη και την ερμηνεία του από τον Νίκο Ξυλούρη.

Η απήχηση του έργου ήταν πολύ μεγάλη. Παρατηρούνται επιδράσεις του σε μαντινάδες και επιπλέον στην Κρήτη δημιούργησε μυθολογική παράδοση: τα ονόματα των ηρώων έχουν επιβιώσει ως σήμερα ως βαφτιστικά και η λαϊκή φαντασία ονόμασε «παλάτι του Ηράκλη» τους στύλους του Ολυμπίου Διός στην Αθήνα. Η μεγάλη διάδοση του έργου μαρτυρείται από λόγιους και ξένους περιηγητές καθ' όλον τον 18ο και 19ο αιώνα, οι οποίοι ισχυρίζονταν ότι άνθρωποι στην Κρήτη γνώριζαν όλο το έργο απ' έξω. Ακόμη και ο Γιώργος Σεφέρης αναφέρει ότι στη Σμύρνη στις αρχές του 20ου αιώνα η κατανόηση του έργου ήταν πολύ εύκολη, παρά την έντονα ιδιωματική γλώσσα του.

Η μεγαλύτερη όμως απόδειξη της απήχησης του έργου είναι η επίδραση που άσκησε στη νεοελληνική ποίηση. Παραδείγματα ποιημάτων επηρεασμένων από τη στιχουργική του είναι Ο Κρητικός του Δ. Σολωμού, το Μήτηρ Θεού του Α. Σικελιανού, ο Επιτάφιος του Γ. Ρίτσου, ο Νέος Ερωτόκριτος του Παντελή Πρεβελάκη.

Δεν έλειψαν βέβαια και οι αρνητικές εκτιμήσεις του έργου. Αρκετοί λόγιοι του 18ου αιώνα το θεωρούσαν κατώτερο ανάγνωσμα λόγω της λαϊκής γλώσσας και μάλιστα ο Διονύσιος Φωτεινός είχε διασκευάσει το έργο σε μια λόγια, «ανώτερη» όπως πίστευε, γλωσσική μορφή. Ο Κάλβος επέκρινε το έργο ως μονότονο και ο Ιάκωβος Πολυλάς το απέρριπτε εξαιτίας της ιδιωματικής γλώσσας.

Το έργο διασκευάστηκε σε θεατρική μορφή από τον Δ. Συναδινό το 1929, με τη Μαρίκα Κοτοπούλη στο ρόλο της Αρετούσας και το 1966 ο Νίκος Κούνδουρος τον διασκεύασε σε κινηματογραφικό σενάριο. Το έργο επίσης έχει μελοποιηθεί πολλές φορές και είναι δημοφιλέστατο άκουσμα στην Κρήτη.

πηγη: wikipedia

 

 

 

Δεν διαφωνώ με το να μην σου αρέσει κάτι είναι προσωπική άποψη σου και σεβαστή αλλά δεν μπορείς να παραθέτεις μόνο την μία άποψη

Επεξεργασία από fotdim
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

16 λεπτά πριν, fotdim είπε:

Δεν διαφωνώ με το να μην σου αρέσει κάτι είναι προσωπική άποψη σου και σεβαστή αλλά δεν μπορείς να παραθέτεις μόνο την μία άποψη 

Καλέ μου άνθρωπε, και μεταφορά γνώμης να έκανε, γιατί να παραθέσει και άλλες γνώμες; Αυτή διάβασε, αυτή του έκανε εντύπωση. Εκατοντάδες θα υπάρχουν στον πλανήτη. Πρέπει να βρούμε και τις υπόλοιπες; Δεν είναι διπλωματική πανεπιστημίου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@fotdim

 

Δεν συμφώνησα με τα "εξάμβλωμα" και "μυθιστόρημα για υπηρέτριες". Απλώς το ανέφερα γιατί αφενός με έκανε να γελάσω, αφετέρου ως αφορμή για να εκφράσω και την δική  μου άποψη. Δεν το έχω διαβάσει το  έργο αλλά δεν αμφισβητώ ότι πρόκειται για αριστούργημα.  :)

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

42 λεπτά πριν, x for xepeta είπε:

Καλέ μου άνθρωπε, και μεταφορά γνώμης να έκανε, γιατί να παραθέσει και άλλες γνώμες; Αυτή διάβασε, αυτή του έκανε εντύπωση. Εκατοντάδες θα υπάρχουν στον πλανήτη. Πρέπει να βρούμε και τις υπόλοιπες; Δεν είναι διπλωματική πανεπιστημίου.

 

Ότι είπε ο xepetas. Δεν είναι υποχρεωτικό να αναφέρουμε όλες τις απόψεις, πόσο μάλλον αν αυτές είναι η wikipedia η οποία στερείται κάθε επιστημονικής ακρίβειας.

 

Προσωπικά με ενοχλεί απίστευτα να "κράζει" κάποιος ένα γενικά παραδεκτό έργο τέχνης, χωρίς επιχειρήματα. Δεν έκανε κάτι τέτοιο ο lovcom σε αυτή τη περίπτωση.

Εξίσου με ενοχλεί να "απαγορεύεται" να κράζει κάποιος ένα γενικά παραδεκτό έργο τέχνης, απλά γιατί αρέσει στους πολλούς.

 

Προσωπική άποψη για το έργο (το πρωτότυπο, όχι το κόμικ) δεν μπορώ να έχω γιατί δεν έχω μελετήσει ελληνική και διεθνή ποίηση εκείνης της εποχής.

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

 

7 ώρες πριν, Dredd είπε:

Ότι είπε ο xepetas. Δεν είναι υποχρεωτικό να αναφέρουμε όλες τις απόψεις, πόσο μάλλον αν αυτές είναι η wikipedia η οποία στερείται κάθε επιστημονικής ακρίβειας.

 

Δεν αντιλέγω για την wikipedia αλλά πιστεύω το συγκεκριμένο είναι πολύ καλο αρθρο.

 

 

7 ώρες πριν, Dredd είπε:

Προσωπικά με ενοχλεί απίστευτα να "κράζει" κάποιος ένα γενικά παραδεκτό έργο τέχνης, χωρίς επιχειρήματα. Δεν έκανε κάτι τέτοιο ο lovcom σε αυτή τη περίπτωση.

Εξίσου με ενοχλεί να "απαγορεύεται" να κράζει κάποιος ένα γενικά παραδεκτό έργο τέχνης, απλά γιατί αρέσει στους πολλούς.

 

Δεν είπα κάτι αντίθετο με αυτό με το οποίο συμγωνώ100% απλώς μου φάνηκε λίγο παρατραβηγμένο το "εξάμβλωμα" και το "μυθιστόρημα για υπηρέτριες" γι αυτό και το σχολίασα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως για μια επιπλέον διαυλεύκανση παρεξηγήσεων, τους χαρακτηρισμούς που ανέφερα δεν τους διάβασα απο κάποια κριτική αλλά απο το ίδιο το εξώφυλλο (στο "αυτάκι") του κόμικ. :- )

 

Χθές ψάχνοντας στο διαδίκτυο για  το κόμικ (δεν το είχα κάνει πριν το αγοράσω· μόνη μου προτροπή ήταν εδώ το φόρουμ) έπεσα πάνω σε μια συνέντευξη του δημιουργού και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα. Μου άρεσε κατ'αρχάς η "background" αναφορά τόσο της ιστορίας του κόμικ αλλά τόσο και το πως οι ίδιοι δούλευαν πάνω στο πρότζεκτ.

 

Θα ήθελα ένα τέτοιο επίμετρο να υπήρχε στο κόμικ το οποίο να διαφωτίζει τους αναγνώστες (σε απλό επίπεδο προφανώς) για την τεχνοτροπία, τη δουλειά τους αλλά και για την ίδια την ιστορία την οποία αφηγούνται.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

"ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ γκράφικ νόβελ, συλλεκτική έκδοση για να γιορτάσουμε τα 10.000 αντίτυπα! Αριθμημένα και υπογεγραμμένα αντίτυπα, με νέο εξώφυλλο/οπισθόφυλλο και 2 εντυπωσιακές νέες ζωγραφιές στο εσωτερικό του εξωφύλλου. Μόνο 1000 αντίτυπα! Να πούμε "Σπεύσατε!" όπως παλιά; ??? http://www.polarisekdoseis.gr/productinfo/110

 

 

:cheers5: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

33 min ago , germanicus said:

Να πούμε "Σπεύσατε!" όπως παλιά; ??? http://www.polarisekdoseis.gr/productinfo/110"

 

Οπως παταγες το enter πατησες και τα διαλυτικα που ειναι διπλα και δεν λειτουργει το λινκ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Και μία γεύση από μία προπολεμική έκδοση του Σαλίβερου με κείμενο και εικονογράφηση εποχής.

 

1583301986_01LOW.thumb.jpg.e56b5ea4b79bbff837242c12fa8250b9.jpg2095429795_02LOW.thumb.jpg.b3991d65940d1577c5f13153eb80a843.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5757 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Πήρα την επετειακή έκδοση (8.40 από Πολιτεία ) και μπορώ να πω πως έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Πολύ ωραία έκδοση, αλλά το σημαντικότερο το ίδιο το κόμικ είναι εξαιρετικό. Όμορφο και ταιριαστό σχέδιο, χρώματα που παραπέμπουν στους βυζαντινούς χρόνους και μια διαχρονική ιστορία δωσμένη με σύγχρονο τρόπο.

Νομίζω πως η όλη προσπάθεια της Polaris είναι αξιέπαινη και αξίζει την στήριξη όλων μας, γιατί η τόσο ποιοτική δουλειά τους πρέπει να συνεχιστεί. Επόμενη στάση Ο Ζητιάνος για μένα.

Βαθμός 9 / 10

 

IMG_20191129_200240.thumb.jpg.a0eda92cc35c50b5d078ea97afcc7db2.jpg

Το εξώφυλλο

 

IMG_20191129_200320.thumb.jpg.97a66ece579e131d1ad7743471cde485.jpg

Αριθμημένο και υπογραφές των συντελεστών στην πρώτη σελίδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πήρα και εγώ την επετειακή έκδοση και το διάβασα αμέσως. Μπορώ να πω ότι έκανα μεγάλο λάθος που το αγνοούσα τρία χρόνια τώρα. Εξαιρετικό graphic novel που βγάζει την ατμόσφαιρα της εποχής ενώ είναι και μια εξαιρετική μεταφορά του πρωτότυπου όσο είναι αυτό δυνατόν. Εδώ να σημειώσω το δύσκολο του εγχειρήματος αφού παραθέσω και ένα link που μπορεί κάποιος να διαβάσει το πρωτότυπο.

http://erotokritos.users.uth.gr/erotokritos.htm

 

Εδώ να πω ότι έκατσα και διάβασα ένα μεγάλο κόμματι του. Φοβερά δύσκολο μεν αλλά η αλήθεια είναι ότι είναι ένα καταπληκτικό ποίημα. Ιδίως στις kapitale σκηνές της υπόθεσης.

 

Φοβερή δουλειά σχεδιαστικά και σκηνοθετικά. Το μόνο που θα σχολίαζα αρνητικά είναι την απουσία εξήγησης στη σκηνή με τον άρρωστο στην αρχή του βιβλίου που την πετάει ξαφνικά χωρίς να εξηγεί τι και πως και πας μπρος πίσω να καταλάβεις τι παίχτηκε. 

 

Γενικά ναι είναι ένα κόσμημα για κάθε βιβλιοθήκη. Η δε επετειακή έκδοση έχει και ένα φανταστικό εξώφυλλο ενώ μέσα έχει και τις υπογραφές των δημιουργών. Άψογο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Το μόνο που με χάλασε ήταν ότι ενώ στην αφήγηση χρησιμοποιεί την διάλεκτο που είναι γραμμένο το αυθεντικό, στους διαλόγους γράφει σε νέα Ελληνικά, θα προτιμούσα κι εκεί την γλώσσα γραφείς του αυθεντικού.

Κατά τα άλλα μια άψογη δουλειά και μια άψογη έκδοση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 8/4/2016 at 10:13 PM, GeoTrou said:

Το ξεκίνησα με ιδιαίτερη προσμονή, αλλά δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Μάλλον ανάμεικτα αισθήματα μου άφησε. Είχε πολλά θετικά, όπως ο χρωματισμός, το design των πολεμιστών και τα καρέ των μαχών. Δεν βρήκα όμως αυτό το κάτι, που θα το ανήγαγε σε ένα καλύτερο κόμικ. Για να μην αναφερθώ στο κάκιστο λέτερινγκ (γραμματοσειρά και μπαλονάκια). Ωστόσο, είναι μια προσεγμένη ωραία έκδοση, σε εξαιρετικά τίμια τιμή. Και καλό ανάγνωσμα για το καλοκαίρι. :P


What he said. Εικαστικά ήταν πάρα πολύ όμορφο. Και σχέδιο, και χρώματα και ιδέες για κτίρια/ρουχα. Πάρα πολύ καλό εκεί. Σεναριακά όμως? well. Αυτή είναι η ιστορια, τι να κάνουμε :) Και εμένα αυτή η ιστορία μου φάνηκε πολύ απλή. Δεν μπορώ να πω κάτι ως προς τη διασκευή αφού δεν έχω διαβασει το πρωτότυπο. Το είχα και το θεματάκι με το λέτερινγκ, αλλά χρειάζομαι και γυαλιά, οπότε... :) 

3/5

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Το λάτρεψα! Η αλήθεια είναι αυτή! Καταπληκτικό σχέδιο, ωραία ιστορία ,αν και κλισέ σε πολλά ΠΟΛΛΑ σημεία, αφού είναι μια τυπική πλοκη-στην-οποια-οι-χαρακτηρες-μας-δεν-μπορουν-να-ειναι-μαζι-επειδη-ανηκουν-σε-διαφορετικη-κοινωνικη-ταξη-αλλα-με-την-επιμονη-ολα-τα-καταφερνουν-και-η-αγαπη-νικα-στο-τελος! Μακάρι να γίνει και ταινία! :mazoreta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21461
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Για την ιστορία

Α' έκδοση Απρίλιος 2016

Ανατύπωση Απρίλιος 2016

Β' ανατύπωση Δεκέμβριος 2016

Γ' ανατύπωση Οκτώβριος 2019

Δ' ανατύπωση Δεκέμβριος 2019

 

Το εξώφυλλο της Ε' έκδοσης (Δ' ανατύπωση) που αναγράφει 11η χιλιάδα

EROTOKRITOS_0001t.jpg

 

Μεταφέρθηκε στην βάση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  622
  • Reputation:   4647
  • Achievement Points:  644
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Να και το επετειακό τεύχος το οποίο δεν αναγράφει στο εσωτερικό του,

παρά μέχρι και την Δ ΑΝΑΤΥΠΩΣΗ, ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2019, που αναφέρει και ο φίλος @ hudson

στην προηγούμενη ανάρτηση

 

EROTOKRITOS_0001p.jpg  EROTOKRITOS_0001q.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.