Μετάβαση στο περιεχόμενο

kwtsos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
INTRA MUROS: Η ΠΛΗΡΗΣ ΕΚΔΟΣΗ
Σενάριο/Kείμενα:
Τάσος Ζαφειριάδης
Σχέδιο:
Πέτρος Χριστούλιας
Hμερ. έκδοσης:
15-04-2016
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
17.5 x 23.5
Σελίδες:
116
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-618-5115-09-8
Ονομαστική τιμή:
11,99 €

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4389 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

tn_INTRAMUROSFE_0001.jpg tn_INTRAMUROSFE_0001z.jpg

 

 

Όπως πληροφορουμαστε και απο το οπισθοφυλλο η εκδοση αυτη συγκεντρωνει για πρωτη φορα ολα τα επεισοδια που δημοσιευθηκαν αρχικα μεσα απο τις σελιδες του 9. Επισης στο τελος υπαρχει εξτρα υλικο, με σχολια του Τασου Ζαφειριαδη, προσχεδια και σχεδια αλλων δημιουργων.

 

Προκειται για μονοσελιδες ιστοριες ενιοτε χιουμοριστικες και ενιοτε πιο μελαγχολικες που περιγραφουν τις εντυπωσεις του δημιουργου απο την ζωη στην Αθηνα. Παρολο που σαν γνησιο τεκνο της πολης που δεν μπορω να με φανταστω να την εγκαταλειπω, δεν συμμεριζομαι την οπτικη του σεναριογραφου αυτο δεν σημαινει οτι δεν μου αρεσε.

 

Αντιθετως το θεωρω ενα αρκετα καλο "αυτοβιογραφικο" κομικ με αρκετα πετυχημενο χιουμορ. Ακομα με εντυπωσιασε η ιδεα του  σε-σμικρυνση-πρωταγωνιστη που αφηνει την πολη να παιρνει τον πρωτο ρολο ενω αυτος προσπαθει να επιβιωσει στους ρυθμους της.

 

Φανταζομαι οτι σε ανθρωπους που αφησαν τον τοπο καταγωγης τους για να πανε σε μια μεγαλη πολη να ζησουν θα τους αρεσει ακομα περισσοτερο και σιγουρα θα βρουν αρκετα σημεια με τα οποια θα ταυτιστουν.

 

Το σχεδιο ειναι πολυ πετυχημενο και δενει με το υφος των ιστοριων και η εκδοση ειναι πολυ προσεγμενη και σιγουρα τα αξιζει τα χρηματα της.

 

Για την εκδοση του αλμπουμ Intra Muros απο την Ελευθεροτυπια δες ΕΔΩ

 

Επισης χρησιμα λινκς :

 

Αφιέρωμα στον Πέτρο Χριστούλια - Αφιέρωμα στον Τάσο Ζαφειριάδη

 

Ομαδοποίηση για τη Συλλογή Εννέα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12962
  • Reputation:   94863
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4644 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το αγόρασα από το ComicDom 2016 και σήμερα το πρωί ήρθε η ώρα να το διαβάσω...!

 

Πρόκειται για πολύ ενδιαφέρον ανάγνωσμα...!Δεν μπορώ να πω ότι γέλασα μαζί του,αλλά νομίζω ότι ο σκοπός των δημιουργών δεν ήταν να προκαλέσουν γέλιο...!Με εξαίρεση μερικές σελίδες που ήταν σχετικά παρατραβηγμένες,όλο το υπόλοιπο έργο σίγουρα δίνει το στίγμα της ζωής στην μεγαλούπολη...!Πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να αλλάξεις πόλη για να καταλάβεις το πόσο δίκιο έχουν στην πλειοψηφία των στριπς...!Τα ίδια συναισθήματα δημιουργούνται και στους μόνιμους κατοίκους των τεράστιων αστικών κέντρων...!Απλά ίσως σε μικρότερο βαθμό κι αυτό λόγω του ότι έχουν συνηθίσει την ατμόσφαιρα αυτή...!

 

Προσωπικά μου προκάλεσε,αν είναι δόκιμος ο όρος,μία εύθυμη γλυκιά μελαγχολία...!Ξέρετε,όταν διαπιστώνεις κάτι θλιβερό και οικείο και χαμογελάς από αμηχανία...!Ε,κάπως έτσι...!Πέρασα αρκετά όμορφα και ταυτίστηκα σε πολλά σημεία με την μοναξιά και τις διαπιστώσεις του ήρωα...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4804 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Καταπληκτικο άλμπουμ! για την ιστορια και τα στριπ νομιζω τα χω πει στην παρουσιαση της αρχικης εκδοσης οποτε δε θα τα επαναλαβω εδω, με καλυψαν αλλωστε και οι προποστάροντες! εκει που θελω να μεινω εγω ειναι στο ποσο υποδειγματικη ειναι αυτη η εκδοση. Καλαισθητο εξωφυλλο/οπισθοφυλλο που σε προκαλουν να σηκωσεις το τευχακι. Ωραιο δεσιμο με αυτακια και bios των δημιουργων. Extras στο τελος, προσχεδια, επιλογος, fan art (σκιτσακι απο Moebius!!! ) κλπ κλπ Μεχρι και τα σκιτσακια απο ενα animation που ειχαν φτιαξει για promotion εβαλαν στις γωνιες του τευχους ωστε ξεφυλιζοντας γρηγορα το τευχος να κινειται ο ηρωας. Ο ορισμος της μερακλιδικης δουλειας, οχι σαν αλλα κομικ που εχουν πχ ενα κειμενο και γραφουν το στριπ της σελιδας 12 και εννοουν την σελιδα 50 ξερωγώ..

 

10/10 για ενα απο τα καλυτερα slice of life (τέτοιο δεν ειναι;; ) comic που εχω διαβασει :)

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28721
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Χμ, με προβληματίζεις... Το έχω καιρό στα προς αγορά αλλά μια δυο φορές που έχω φτάσει στο ράφι και το πιάνω στα χέρια μου δεν ξέρω μου φαίνεται πολύ πιο μικρό από το αντίστοιχο της έκδοσης του 9 και φοβάμαι ότι θα πνίγεται το σχέδιο ίσως χάνει και λίγο το νόημα (ακριβώς επειδή το μέγεθος είναι μέρος της ουσίας) κλπ αδιάφορα (συν του ότι το έχω ήδη), οπότε όλο βρίσκομαι στο ταμείο χωρίς αυτό στα χέρια μου. Η διαφορά μεγέθους στο μυαλό μου φαντάζει μεγάλη (από 23Χ29 σε 17Χ23 περίπου) αλλά δεν ξέρω τελικά ακούω συνεχώς καλά σχόλια, βλέπω και τα εξτραδάκια, έχει τις διπλάσιες σχεδόν σελίδες, το έντυπο 9 που πρωτοδημοσιεύονταν ήταν πιο μικρού μεγέθους από τα άλμπουμ που έβγαζε μετά, μήπως τελικά θα έπρεπε να κάνω στην άκρη τους ενδοιασμούς μου και να του δώσω πραγματικά μια ευκαιρία;

 

:thinking:

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to INTRA MUROS: Η ΠΛΗΡΗΣ ΕΚΔΟΣΗ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.