Μετάβαση στο περιεχόμενο

Malk

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4272 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Είναι γεγονός πως στη χώρα μας η σχέση "κόμικς" και "σχολεία"/" σχολικές πολιτιστικές δραστηριότητες"

δεν είναι τόσο ικανοποιητική ή δεν φτάνει στο επιθυμητό επίπεδο σε πολλούς τομείς.

Προσπάθειες όντως γίνονται. Σε μεμονωμένο βαθμό ίσως, αλλά προσπάθειες πάντως γίνονται.

Είναι γνωστή είτε η άγνοια είτε η υποβάθμιση μέρους των Ελλήνων εκπαιδευτικών απέναντι στα κόμικς, που δεν βρίσκουν χώρο στα γνωστικά αντικείμενα. Ή ακόμα και η "παράλειψή" τους στα διάφορα πολιτιστικά προγράμματα που οργανώνονται κάθε χρόνο.

Προσωπικά -και λόγω δουλειάς- έδινα σημασία στην αξιοποίηση της 9ης Τέχνης στην εκπαιδευτική διαδικασία, στη προσπάθεια να γνωρίσουν οι μαθητές εκείνο το γοητευτικό "πάντρεμα" λόγου και (σχεδιαστικής) εικόνας και γενικά να ανακαλύπτουν καινούργια πράγματα μέσω της ευρείας χρήσης των.

Φέτος οργανώθηκε ένα άτυπο πολιτιστικό πρόγραμμα, με την ονομασία "Manga-zine created by pupils". Κυρίως ενδιαφέρον εκδηλώθηκε από μερίδα μαθητριών τάξης Γυμνασίου, με ιδιαίτερη αγάπη για το ΑΝΙΜΕ, για τα ΜΑNGA (και τα είδη αυτών)που πολύ επιθυμούσαν να μοιραστούν την προσωπική τους τέχνη με κόσμο που ενδιαφέρεται εξίσου. Έριξα την ιδέα εκείνα να δημιουργήσουν ένα περιοδικό, να συγκεντρώσουν όσα χρήματα μπορούσαν (ταμείο) προκειμένου να δουν πως θα το εκδώσουν και σε τι μορφή και φυσικά να δημιουργήσουν τις δικές τους ιστορίες μάγκα- βασισμένα στις προσωπικές τους εμπειρίες στο σχολείο. Μέσω των μάγκα να έρθουν σε επαφή με τον ιαπωνικό ποπ πολιτισμό, τη κουλτούρα που έχουν για τα εκεί κόμικς, κ.τ.λ. κ.τ.λ..

Ομολογώ πως το όλο εγχείρημα κάθε άλλο παρά εύκολο ήταν: μερικές ήταν στο τσακ να τα παρατήσουν, άλλες είχαν...απαιτήσεις (!!) για το επίπεδο των ιστοριών (σενάριο- σχέδιο). Μην αναφέρω 2-3 που θέλαν να...στήσουν δικό τους εκδοτικό οίκο μάνγκα(!!!).

Τους εξήγησα πως πρέπει να το πάρουν χαλαρά στην αρχή. Να το δουν πιο πειραματικά. Να βιώσουν πρώτα την εμπειρία της δημιουργίας και του στησίματος περιοδικού φανζίν. Το νεαρό της ηλικίας τους συχνά οδηγούσε σε ευτράπελα, αλλά...

...τέλος καλό ΟΛΑ ΚΑΛΑ! Τελικά έγινε. Φυσικά έβαλα το χεράκι (θέλαν να συμβάλλω με το 1 εξώφυλλο και 1 3σέλιδη ιστορία εντός) μου και βγάλαμε ελάχιστα αντίτυπα. Στο τέλος-τέλος τους είπα: "Κάνατε μια αρχή. Μια όμορφη αρχή. Ξέρετε πως να βγάζετε το προσωπικό σας κομικ-φανζίν. Καλή σας συνέχεια..."

 

Μακάρι κι άλλα σχολεία να αποφασίσουν να ασχοληθούν σε τακτική βάση με το αντικείμενο.

Μακάρι ολοένα και περισσότεροι εκπαιδευτικοί να τα υιοθετήσουν...

 

-Αναρωτιέμαι, είχατε ποτέ μια εμπειρία "κόμικς + σχολείο" στα δικά σας μαθητικά χρόνια;;

post-25521-0-96805400-1459869254_thumb.jpg

post-25521-0-06449000-1459869303_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Οχι,δεν θυμαμαι να εγινε ποτε κατι τετοιο οσο ημουν μαθητρια (κατι αιωνες πισω)  :P

Μπραβο παντως στα κοριτσια, (και στον δασκαλο) για την δουλεια τους. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Στα δικά μου μαθητικά χρόνια, το μόνο που πήγαινε με το σχολείο, ήταν σχολείο + προς την νίκη, σχολείο + ερυθρός σταυρός, σχολείο + η φωνή του παιδιού. Οτιδήποτε άλλο σήκωνε αποβολή.  :(

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4272 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

κατάλαβα: έχουμε ακόμα πολύυυυυ δρόμο...

 

Απλώς μου κάνει εντύπωση για έναν άλλο λόγο- η π.χ. Αθήνα που διαθέτει comicstores /comic-shops και τόσα φεστιβάλ κόμικς (con) ,περίμενα να έχει σχολεία που να αναλαμβάνουν περισσότερες τέτοιες πρωτοβουλίες (δεν αποκλείεται φυσικά, δεν είναι δυνατόν το φόρουμ να γνωρίζει ή να ενημερώνεται άμεσα για τέτοιες σχετικές δραστηριότητες πάντα) συγκριτικά με τα σχολεία της επαρχίας (όπου δεν υπάρχει κομιξάδικο ούτε για δείγμα! -πόσο μάλλον ενημερωμένα περίπτερα σε ότι αφορά τα κόμικς, πέραν των γνωστών τίτλων). 

Ναι, αν η "Ρόδος" έχει μαθητές που βγάζουν κόμικς, είναι λόγω της δικής μου παρουσίας εκεί. Κοιτάζοντας τον ετήσιο <<χάρτη των ετήσιων σχολικών πολιτιστικών προτζεκτς/προγραμμάτων>>, μόνο το δικό μου σχολείο έχει θέμα με τα κόμικς. Ουσιαστικά, δεν γνώρισα συνάδελφο που να ενδιαφέρεται σε ανάλογη δραστηριότητα στο τομέα αυτό σε τακτική βάση (πέραν κάποιων "αποπειρών" χωρίς συνέχεια).

Σκοπεύω να καθιερώσω την έκδοση σχολικού κομικ-φανζίν κάθε χρόνο. Φέτος...μάγκα. Του χρόνου (αναλόγως ποιοι μαθητές δείξουν ενδιαφέρον και σε ποιο είδος) υπερηρωϊκό;...ποιος ξέρει;;;

 

Απλώς αναρωτιόμουν αν υπάρχουν συμφορουμίτες εδώ όπου στα μαθητικά τους χρόνια συμμετείχαν (ή απλά γνωρίζουν πως- )σε ανάλογο πρότζεκτ με συμμαθητές τους/ με βοήθεια καθηγητή τους (π.χ. εικαστικών/ φιλολογικών μαθημάτων)...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ούτε στο δικό μου σχολείο θυμάμαι κάποια δραστηριότητα σχετική με κόμικς. Όπως και ο Paingiver, έτσι και σε εμάς μας έφερναν κάτι "Προς την Νίκην" και "Η Ζωή του Παιδιού". Βέβαια ενώ ο Dr. πρόλαβε τα πρώτα τεύχη τα συλλεκτικά, εγώ απέκτησα μόνο μεγάλα νούμερα :P Αυτές οι εκδόσεις με το ζόρι να είχαν καμιά γελοιογραφία μέσα, από κόμικ τίποτα απολύτως. Αλλά σίγουρα αυτό έχει να κάνει με το σχολείο. Μπορεί σε άλλα να μην ήταν έτσι τα πράγματα.

 

Και ένα πρόσφατο παράδειγμα που θυμάμαι, είναι το ημερολόγιο του 2015 Αγαπημένοι Ήρωες Κόμικς, από το 101ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η Ζωή του Παιδιού την εποχή μου είχε στην τελευταία σελίδα κόμικς με τον Λευτέρη Ξεφτέρη. Το θυμάμαι γιατί είχα τους τόμους. Βέβαια μιλάμε για εποχή 1985-90, ίσως μετά τον κατήργησαν.

 

Στο δικό μας σχολείο είχαμε ένα διάστημα μαθητική εφημερίδα, αλλά δεν είχε καθόλου κόμικς, μόνο γελοιογραφίες κομμένες με το ψαλίδι από το Τεστ (εγώ τις έκοβα). 

 

Καλά που μου το θυμίσατε γιατί ήθελα να ανεβάσω και μερικές σελίδες στο φόρουμ.

 

d.gif
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το μόνο που θυμάμαι εγώ απο την σχολική μου καριέρα (που δεν είναι τοσο μακριά ακόμα στο παρελθόν :P) είναι μια ομαδική εργασία στο γυμνάσιο με ενα τεράστιο κολάζ με στριπακια απο τη Μαφάλντα μιας και η καθηγήτρια μας τη λάτρευε μάλλον... έτσι κόλλησε και εμάς.

 

Ακόμα στο λύκειο, είχα βρει έτοιμες απο προηγούμενους μαθητές τοιχογραφίες με σκίτσα του Αρκά μέσα σε σχεδόν κάθε αίθουσα :) Δεν ξερω ποιοι το είχαν αναλάβει αλλά ηταν πολύ πετυχημένη δουλειά.

 

Δεν ξέρω κατά πόσο το σχολείο μπορεί να αναδείξει κατι παραπάνω απο γελοιογραφίες τυπου Αρκά, αλλά σίγουρα θα ήταν καλό να πέσει στα λιγο πιο βαθιά σιγά-σιγά και μπράβο για την κίνηση αυτή ειδικά αφού έγινε στη Ρόδο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Στην Β' ή Γ' Λυκείου (αν δεν κάνω λάθος), ένα από τα θέματα έκθεσης ήταν και τα κόμικς. Προφανώς, όπως και με κάθε άλλο θέμα, έπρεπε να γράψεις τα + και τα -.

Δεν θυμάμαι η καθηγήτρια να είχε πάρει, έστω κι έμμεσα, κάποια στάση απέναντι στα κόμικς, είτε θετική είτε αρνητική. Στις ιδέες που μας είχε δώσει για τα θετικά, ήταν ότι πολλά προωθούν την ιστοριογνωσία, όπως το Αστερίξ. Κρίμα να μην διαβάζω τότε, να πετάξω μέσα Corto, Alan Moore και μερικά BD. :P

Επίσης θυμάμαι ότι κάποια βιβλία Έκθεσης είχαν σκιτσάκια από Soloup, ενώ είχα ακούσει ότι το βιβλίο Φιλοσοφίας στην Β' Λυκείου είχε Αρκά.

Νομίζω δεν είναι και λίγα για το ελληνικό σχολείο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επίσης θυμάμαι ότι κάποια βιβλία Έκθεσης είχαν σκιτσάκια από Soloup, ενώ είχα ακούσει ότι το βιβλίο Φιλοσοφίας στην Β' Λυκείου είχε Αρκά.

Το βιβλίο Έκθεσης-Έκφρασης δεν ήταν τίγκα σε Μαφάλντα, Αρκά και τέτοιου είδους στριπάκια;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ναι κάτι τέτοιο. :P

Δεν θυμαμαι για Μαφάλντα και Αρκά, αλλά είναι πιθανό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4272 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

ε ναι: τα σχολικά εγχειρίδια ΟΝΤΩΣ περιλαμβάνουν κάμποσες σελίδες με κόμικς...

 

Αλλά άλλο αυτό (η αναγνωστική εμπειρία τους- ή ακόμα και σχόλιο πάνω σε αυτά εν ώρα μαθήματος) και άλλο ενεργή-πρακτική δραστηριότητα πάνω στη τέχνη των κόμικς (που με ενδιαφέρει ενεργά- αποτελεί και το αντικείμενο της φετινής μεταπτυχιακής εργασίας μου)...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

 

-Αναρωτιέμαι, είχατε ποτέ μια εμπειρία "κόμικς + σχολείο" στα δικά σας μαθητικά χρόνια;;

 

 

εγω ειχα..

 

γυμνασιο.. μαλλον 3η γυμνασιου αν θυμαμαι καλα.. η καθηγητρια των καλλιτεχνικων μας εβαζε κατι σαν "εργασιες" και μια απο αυτες ηταν να φτιαξουμε δικες μας ιστοριες/κομικς.. ετσι εφτιαξα κι εγω το 1ο μου τευχακι.. δλδ το 1ο μου φανζινακι χαχα

το ειχα κοψει κι ολας σαν τευχακι με συνδετηρες κ απ ολα.. ακομα το εχω.. θα ποσταρω φωτο. καποια στιγμη :D

 

περιττο να πω οτι μαλλον απ ολη την ταξη μονο εγω ειχα ενθουσιαστει τοσο πολυ χαχα :frape:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

εγω ειχα δευτερα + τριτη γυμνασιου πολυ καλη καθηγητρια καλλιτεχνικων, που περα απο το σχεδιο μας ελεγε και διαφορα πραγματα για ιστορία τεχνης, καλλιτεχνικα ρευματα και θυμαμαι να εχει αναφερθει  και σε καποια φαση στον Bilal, αλλά όχι στα κομικς γενικοτερα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

εγω ειχα..

 

γυμνασιο.. μαλλον 3η γυμνασιου αν θυμαμαι καλα.. η καθηγητρια των καλλιτεχνικων μας εβαζε κατι σαν "εργασιες" και μια απο αυτες ηταν να φτιαξουμε δικες μας ιστοριες/κομικς.. ετσι εφτιαξα κι εγω το 1ο μου τευχακι.. δλδ το 1ο μου φανζινακι χαχα

το ειχα κοψει κι ολας σαν τευχακι με συνδετηρες κ απ ολα.. ακομα το εχω.. θα ποσταρω φωτο. καποια στιγμη :D

 

περιττο να πω οτι μαλλον απ ολη την ταξη μονο εγω ειχα ενθουσιαστει τοσο πολυ χαχα :frape:

 

 

Έχουμε παρουσίαση στο φόρουμ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

οχι ακομα...

 

ντρεπομαι...

 

 

:ballet:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εμείς δε θυμάμαι να κάναμε κάτι αλλά μπορώ να ανακοινώσω περήφανος ότι στις πανελλαδικές στην έκθεση είχαμε θέμα τέχνη και έγραψα πως ο Σουπερμαν ξεπήδηξε το 1938 πάνω που ξεκινούσε και ο Β' Παγκόσμιος Πόλεμος. :lol: Είχα φρέσκοδιαβασμένο το Supergods του Μόρρισον φαίνεται τότε και δε μπορούσα να κρατηθώ γιατί ήμουνα νέος με όραμα.  :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απ' όσο θυμάμαι, από τα 2 γυμνάσια που πέρασα δεν κάναμε τίποτα... 

 

Στο ένα ο καθηγητής καλλιτεχνικών ήταν ένας σαλεμένος αδιάφορος και στο δεύτερο ήταν αρκετά καλός, με ενδιαφέρον κτλ αλλά ήταν κατά βάση αγιογράφος...

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εγω τον μονο καθηγητη καλλιτεχνικων που θυμαμαι, ηταν στο γυμνασιο, εναν τελειως απροσαρμοστο πεφτουλα-καραγκιοζη, τον επιβραβευσα με μια κλωτσια, οταν προτεινε στους συμμαθητες μου να μου κανουν "συννεφο" επειδη ειχα κουρευτει την προηγουμενη μερα  :SmokingDevil:

 

Αυτη ηταν η δευτερη φορα που κλωτσησα δασκαλο-καθηγητη, η πρωτη ηταν στην πεμπτη δημοτικου :nek:

 

 

Edit. Φυσικα η βια οποιασδηποτε μορφης ειναι κατακριτεα, το γραφω περισσοτερο για τους μικροτερους, δεν εκανα καποια μαγκια με τα παραπανω, ηταν και στις δυο περιπτωσεις ο μονος αμεσος τροπος να υπερασπιστω τον εαυτο μου τοτε, με το μυαλο που ειχα. Ευτυχως πλεον εχουν αλλαξει πολυ τα πραγματα, δεν μπορω να φανταστω δασκαλο να σηκωνει χερι σε παιδακι της πεμπτης δημοτικου το 2016.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4272 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

οχι ακομα...

 

ντρεπομαι...

 

 

:ballet:

δεν χρειάζεται να ντρέπεσαι (αλλά δεν σε πιέζω κιόλας...)

 

 

 

Βασικά, το θέμα "σχολείο+κόμικ" στην Ελλάδα (οκ -γνωστό, όλοι το ξέρετε) αποτελεί πονεμένη ιστορία, καθότι τα 3 τελευταία χρόνια που εντρυφώ σε ακαδημαϊκή-επιστημονική βιβλιογραφία πάνω στο ζήτημα ένταξης της 9ης Τέχνης σε κάθε βαθμίδα της εκπαίδευσης στο εξωτερικό, διαπιστώνω εκπληκτικά...προχωρημένα πράγματα σε κάθε επίπεδο, πράγμα που για πολλοστή φορά μου επιβεβαιώνει την αβυσσαλέα απόσταση που μας χωρίζει με τις χώρες της Δύσης... :(

 

Τέλος πάντων- ευχαριστώ για τις (ιδιαίτερα) χρήσιμες απαντήσεις σας!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30250
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  166
  • Reputation:   612
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3543 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Η πιο κοντινή σχέση που είχα δει σε σχολείο με κόμικς ήταν στην 6η δημοτικού.Συμμετείχαμε σε ένα πρόγραμμα με άλλες ευρωπαϊκές χώρες και φτιάχναμε κόμικς το κάθε σχολείο που εκπροσωπούσε μια ιστορία από την μυθολογία της χώρας μας.Θυμαμαι είχαν διαλέξει εμενα και έναν φίλο μου να φτιάξουμε την ιστορία του Ηρακλή σε κόμικς.Μας πήρε πολλούς μήνες δουλειας αλλα άξιζε τον κόπο :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6106
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Τα κόμικ και το σχολείο είναι γεγονός ότι αποτελούν δύο έννοιες που απέχουν πολύ μεταξύ τους! Και αυτό επιβεβαιώνεται ιδιαίτερα στην περίπτωσή μου όταν ακούω τους συμμαθητές και τους καθηγητές μου να χρησιμοποιούν όρους όπως ''κουτάκια'', ''ανθρωπάκια'' και ''συννεφάκια'' για να περιγράψουν ένα σκίτσο του βιβλίου, οπότε οφείλω να παρέμβω για να τους διορθώσω όσο περνάει απ'το χέρι μου!  :P

 

Όσον αφορά τα κόμικς στα βιβλία, είναι γεγονός ότι τα βιβλία της Νεοελληνικής Γλώσσας του Γυμνασίου αφθονούν σε σκίτσα του Soloup και στριπ με τη Μαφάλντα, στα οποία υπάρχουν ακόμα και ερωτήσεις σχολιασμού. Θυμάμαι, ακόμη, αμυδρά, -το πιστεύετε ή όχι- στο βιβλίο Γλώσσας της Πέμπτης ή Έκτης Δημοτικού υπήρχε μονοσέλιδη ιστορία του Μπαρκς με τον Κύρο!  :D

 

Όσον αφορά όμως το δημιουργικό κομμάτι, το πράγμα υστερεί πολύ... Ο καθηγητής καλλιτεχνικών που είχαμε καθ'όλη τη διάρκεια του Γυμνασίου ήταν πολύ καλός, ευνοούσε τη δημιουργία και την έκφραση των παιδιών μέσα από την τέχνη αλλά για τα κόμικς δεν μας μιλούσε πολύ ούτε γενικά για τις 9 τέχνες ξεχωριστά. Επικεντρώνονταν μόνο στο δημιουργικό κομμάτι αφήνοντας έξω την πληροφόρηση... Το μόνο σχετικό που θυμάμαι ότι μας ζήτησε ήταν να κάνουμε μια μονοσέλιδη ιστορία σατιρίζοντας την επικαιρότητα (ήταν τότε με τις τρομοκρατικές επιθέσεις στο Charlie Hebdo και μας επισήμανε να ''μην ζωγραφίσουμε κανα Μωάμεθ και μας πάρουν με τις βόμβες''  :lol: ) Βέβαια, μας έβαλε την εργασία χωρίς να εξηγήσει στους συμμαθητές μου πώς φτιάχνεται ένα κόμικ, πώς βάζουμε καρέ κτλ οπότε πολλοί δυσκολεύτηκαν κι έκανα ό,τι μπορούσα για να τους βοηθήσω...

 

Εν ολίγοις, μακάρι να γίνονταν τέτοιου είδους δράσεις σε όλα τα σχολεία!  :angels: Να ενημερώνονταν τα παιδιά για την τέχνη αυτή η οποία δυστυχώς έχει τεθεί στο περιθώριο. Αλλά πιστεύω πως αν δεν βρεθεί ο κατάλληλος καθηγητής με μεράκι και γνώσεις για να σε κινητοποιήσει δεν γίνεται τίποτα... Δυστυχώς αυτοί οι άνθρωποι είναι σπάνιοι... Το σχολείο από μόνο του αποκλείεται να δραστηριοποιηθεί για ένα και μόνο βασικό λόγο: έλλειψη ενδιαφέροντος! Από το τμήμα μου για παράδειγμα, μόνο εγώ και άλλος ένας συμμαθητής μου διαβάζουμε κόμικ τακτικά -ο 2ος μάλιστα είναι κολλημένος κυριολεκτικά με Marvel και Dc!  :P

Τέλος πάντων, ελπίζω να υπάρξει ενδιαφέρον τα επόμενα χρόνια!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

 

Απ' όσο θυμάμαι, από τα 2 γυμνάσια που πέρασα δεν κάναμε τίποτα...

 

Στο ένα ο καθηγητής καλλιτεχνικών ήταν ένας σαλεμένος αδιάφορος και στο δεύτερο ήταν αρκετά καλός, με ενδιαφέρον κτλ αλλά ήταν κατά βάση αγιογράφος...

Κόμικ σε μορφή αγιογραφίας πλακα θα είχε

 

 

Παιδιά με συγχωρείτε αλλά τι συζητάμε εδώ; Δεν καταλάβατε ότι εδώ είναι Ελλάδα και ότι η εκπαίδευση είναι τόσο βαρύνουσας σημασίας που δεν πρέπει να τα προτείνουμε αυτά....Ντροπή!!! θα βγουν σύλλογοι γονέων και κηδεμόνων να μας καταγγείλουν οτι θέλουμε να αποβλακώσουμε την Νεα γενιά - Ενώ με την ποιότητα της εκπαίδευσης μόνο βλακάντερα δεν ε΄χουμε γίνει .Τι έκανε ο Τηλέμαχος τους μνηστήρες ; Τους σκότωσε και όλοι στην τάξη επικροτούσαμε την άποψη αυτήν ή οτι ο Οδυσσέας ήταν δυστηχισμένος στο νησί με την θεά- Και μου λέτε τα κόμικ να αναφέρονται και να αξιοποιούνται στο μέλλον ως μέσα εκπαίδευσης.Είμαστε γίδια τελικά :blob3::(:wall::wall::wall:

 

 

Απ' όσο θυμάμαι, από τα 2 γυμνάσια που πέρασα δεν κάναμε τίποτα...

 

Στο ένα ο καθηγητής καλλιτεχνικών ήταν ένας σαλεμένος αδιάφορος και στο δεύτερο ήταν αρκετά καλός, με ενδιαφέρον κτλ αλλά ήταν κατά βάση αγιογράφος...

Εγώ προσωπικά δεν θυμάμαι τίποτε .Αλλα το μόνο που θυμάμαι ήταν που συζητούσαμε για Θάντερκατς

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12428
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  16
  • Reputation:   181
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Εγώ είμαι σε ένα Λύκειο όπου μια κοινωνιολόλος πριν 2 χρόνια έκανε
πρόγραμμα με θέμα κόμιξ. (ΜΑNGA)
Το οποίο πήγε μια χαρά και έβγαλαν και ένα τεύχος στο τέλος.
Μετά έγινε και δεύτερη φορά και επίσης βγήκε ακόμη ένα τεύχος.
Προσπάθησα να μπω λίγο στη μέση μήπως το σουλουπώσω και το ανεβάσω
σε μια σελίδα που διατηρώ στο sch.gr αλλά το θέμα έμεινε εκεί.

Επίσης κάπου βρήκα και κράτησα αυτό ....
http://users.sch.gr/vasanagno/forum/h%20istoria%20twn%20kinoymenwn%20sxediwn.pdf
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ
ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΤΗΣ Γ ΤΑΞΗΣ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ:
ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ: 2007-08

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  31706
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  177
  • Reputation:   706
  • Achievement Points:  177
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Στα δικά μου μαθητικά χρόνια, το μόνο που πήγαινε με το σχολείο, ήταν σχολείο + προς την νίκη, σχολείο + ερυθρός σταυρός, σχολείο + η φωνή του παιδιού. Οτιδήποτε άλλο σήκωνε αποβολή.  :(

 

:valtnino:

Τελικά όμως αυτό ήταν καλύτερο από τη σημερινή υπερβολική ελευθερία η οποία βλέπουμε που οδηγεί.  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σήμερα πέτυχα αυτό σε πανεπιστήμιο σε σειρά διαλέξεων από μάθημα επιλογής. 

 

post-11317-0-75205100-1488810518_thumb.jpg

Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4272 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Καλημέρα!

 

Κατά 70% έτοιμο και το #2  φετινό σχολικό manga-zine2017  του Γυμνασίου Ιαλυσού. 

:)

 

(εξώφυλλο και κάποιες splash page)

post-25521-0-69683200-1489309497_thumb.jpg

post-25521-0-21955100-1489309525_thumb.jpg

post-25521-0-51084900-1489309564_thumb.jpg

post-25521-0-21923600-1489309581_thumb.jpg

post-25521-0-21116800-1489309618_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

:respect: για το εγχείρημα. Να γράψω και εγώ κάτι με αφορμή αυτό.

Στο γυμνάσιο είχα καθηγητή καλλιτεχνικών κάποιον που μάλλον γνωρίζεις (και ίσως να μπορείς να μαντέψεις από την πόλη). Θυμάμαι ότι μας είχε βάλει να φτιάξουμε κόμικ, αλλά τότε ούτε ασχολούμουν με το χόμπι, ούτε είχα την ωριμότητα να το πάρω σοβαρά (ίσως ούτε τώρα να μην την έχω). Θα ψάξω αν μπορώ να το βρω σε κανένα πατάρι, καθώς είναι σχεδόν απίθανο να πετάχτηκε.

Τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω τι εννοούσε με αυτά που έλεγε για το μάθημα των καλλιτεχνικών τότε. Χωρίς να ξέρω αν θα συμφωνούσα 100% μαζί του ακόμα και τώρα, ξέρω με σιγουριά ότι αυτά που υποστήριζε δεν είναι όσο τρελά μας φαίνονταν τότε. :lol:

(Συγνώμη για τον ενικό, αλλά δεν μου βγαίνει γραπτώς ο πληθυντικός :P )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4272 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

:respect: για το εγχείρημα. Να γράψω και εγώ κάτι με αφορμή αυτό.

Στο γυμνάσιο είχα καθηγητή καλλιτεχνικών κάποιον που μάλλον γνωρίζεις (και ίσως να μπορείς να μαντέψεις από την πόλη). Θυμάμαι ότι μας είχε βάλει να φτιάξουμε κόμικ, αλλά τότε ούτε ασχολούμουν με το χόμπι, ούτε είχα την ωριμότητα να το πάρω σοβαρά (ίσως ούτε τώρα να μην την έχω). Θα ψάξω αν μπορώ να το βρω σε κανένα πατάρι, καθώς είναι σχεδόν απίθανο να πετάχτηκε.

Τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω τι εννοούσε με αυτά που έλεγε για το μάθημα των καλλιτεχνικών τότε. Χωρίς να ξέρω αν θα συμφωνούσα 100% μαζί του ακόμα και τώρα, ξέρω με σιγουριά ότι αυτά που υποστήριζε δεν είναι όσο τρελά μας φαίνονταν τότε. :lol:

(Συγνώμη για τον ενικό, αλλά δεν μου βγαίνει γραπτώς ο πληθυντικός :P )

 

Kανένα πρόβλημα.

Ποτέ δεν είναι "όλα μέλι-γάλα" σε ένα μάθημα ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ στα γυμνάσια ή ΚΑΛΛ.ΠΑΙΔΕΙΑΣ στα λύκεια (που έχουν κεφάλαιο σχετικά με τα κόμικς στο δικό τους βιβλίο μαθήματος- το 7/10 και στο θέμα αυτό στα @@ τους...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μετά από κουβέντα που είχα με τον Νίκο σήμερα και κατάλαβα από πρώτο χέρι τι προσπάθεια έχει κάνει στο σχολείο του, το μόνο που έχω να πω είναι ότι σαν εγχείρημα έχει τον απόλυτο σεβασμό μου. 

 

Δεν είναι καθόλου λίγο να είσαι υπεύθυνος για ένα από τα ελάχιστα (αν είναι το μοναδικό δεν το γνωρίζω) κόμικ που έχουν κυκλοφορήσει μαθητές ενός σχολείου οργανωμένα. Έπιασα σήμερα το δεύτερο τεύχος και έχει κάποια πολύ καλά δείγματα μέσα. Μπράβο στους μαθητές του γυμνασίου Ιαλυσού, αλλά ακόμα περισσότερα μπράβο στον Νίκο που έβαλε σε κίνηση τέτοιο εγχείρημα σε καιρούς και κόντρα σε εδάφη αρνητικά προς την όλη κουλτούρα των κόμικ. Όταν βρω χρόνο τις επόμενες μέρες θα το παρουσιάσω και μακάρι να βρω κάποια στιγμή το εξαντλημένο πρώτο τεύχος.  :clap2:  :clap2:

 

Σε κάθε αίθουσα του σχολείου, ο πίσω τοίχος έχει τοιχογραφία φοβερής λεπτομέρειας που την ζωγράφισαν τα παιδιά με την βοήθεια του. Υπάρχει η αίθουσα avatar, η αίθουσα hogwarts, η αίθουσα Lord of the Rings κ.ο.κ. Μακάρι να πήγαινα και εγώ σε τέτοιο σχολείο :) Νίκο όταν μπορέσεις ανέβασε κανένα δείγμα από αυτά που μου έδειξες να το χαρούν και οι υπόλοιποι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Καλημέρα!

 

Κατά 70% έτοιμο και το #2  φετινό σχολικό manga-zine2017  του Γυμνασίου Ιαλυσού. 

:)

 

(εξώφυλλο και κάποιες splash page)

 

 

Τα συγχαρητήρια μου για την προσπάθεια σου!

 

Μετέφερε επίσης τα συγχαρητήρια μου στον δημιουργό της 3 εικόνας που ανέβασες. Εντυπωσιακά καλή για παιδί σχολείου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.