Μετάβαση στο περιεχόμενο

PATIENCE [ DANIEL CLOWES ]


kwtsos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

post-25002-0-17468900-1459794123_thumb.png

 

A Cosmic Timewarp Deathtrip To The Primordial Infinite Of Everlasting Love

 

Ειμαστε στο 2012, ο Jack και η Patience ειναι ζευγαρι και ετοιμαζονται να γινουν γονεις. Τυπικοι χαρακτηρες του Daniel Clowes, ειναι κλειστοι, αγχωτικοι και μοναχικοι τυποι. Ειναι ομως αισιοδοξοι οτι τα πραγματα σιγα σιγα θα καλυτερεψουν με την ελευση του μωρου τους. Ωσπου μια μερα ο Jack θα γυρισει απο την δουλεια του για να βρει την συντροφο του νεκρη. Αρχικα θα θεωρηθει υπευθυνος για τον φονο της και θα φυλακιστει προσωρινα. Με την αποφυλακιση του θα του γινει εμμονη ιδεα να  βρει τον δολοφονο της Patience που πιστευει οτι ειναι καποιος απο το παρελθον της το οποιο του κρατουσε κρυφο. Τα χρονια θα περασουν και θα βρει τον Bernie εναν μυστηριο τυπο ο οποιος εχει φτιαξει μια χρονομηχανη. Ετσι θα βρεθει πισω στο 2006 αλλα και πιο πισω στο 1985 προσπαθωντας να εξιχνιασει το εγκλημα και να προστατεψει την αγαπημενη του στο 2012 οπου η αυλαια πεφτει.

 

post-25002-0-35251100-1459794134_thumb.jpg

 

O Daniel Clowes  επιστρεφει στην Fantagraphics με μια δουλεια η οποια εχει το παραδοσιακο στυλ του αλλα ταυτοχρονα διαφερει. Καταρχην εδω μιλαμε για ενα πληρως εγχρωμο κομικ με εντονα χρωματα σε αντιθεση με τους γαλαζιους και γκρι τονους του Ghost World η το ασπρομαυρο του Σαν Σιδερενιο Ομοιωμα. Eπισης σε αντιθεση με προηγουμενα κομικ του οπου επιδιωκεται η αποστασιοποιηση του αναγνωστη και τα "κοντινα" ειναι λιγα, εδω ισχυει το ακριβως αντιθετο και πραγματικα ο αναγνωστης καταληγει να ενδιαφερεται για το μελλον των ηρωων.

 

Το Patience ειναι ενα κομικ που συνδιαζει αρκετα ειδη μαζι. Αρχικα υπαρχει το sci-fi το οποιο λειτουργει περισσοτερο σαν μοχλος για την ιστορια παρεχοντας το απαραιτητο πλαισιο μεσα στο οποιο ειναι εφικτη η κατασκευη χρονομηχανων. Επισης το στυλιζαρισμενο και εντελως μη ρεαλιστικο μελλον που αναπαρισταται (σημ. ο Jack βρισκει τον Bernie μολις στο 2029) προσθετει πολυ στην συνολικη αισθητικη του εργου. Επειτα υπαρχει το noir/μυστηριο καθως ο ηρωας αναζητα στοιχεια στο παρελθον για να βρει το ποιος ειναι ο μελλοντικος δολοφονος και τελος φυσικα θα μπορουσαμε να προσθεσουμε και το love story καθως ολα αυτα γινονται για να σωθει η γυναικα που αγαπαει. Το κομικ φυσικα δεν υπολειπεται στην γνωριμη "παραξενια" των εργων του Clowes με αρκετα σημεια να παραμενουν σκοπιμως θολα και απροσδιοριστα.

 

post-25002-0-29666400-1459794132_thumb.jpg

 

Ολα αυτα συνθετουν μια πολυ καλη ιστορια με πολυ καλο ρυθμο που διαβαζεται μονοκοπανια. Απο τους ηρωες του Clowes η Patience κερδιζει περισσοτερο την συμπαθεια καθως αποτελει μια τραγικη φιγουρα σε ολο το εργο. Απο την αλλη μεσα απο τα ταξιδια του Jack βλεπουμε πως καμια φορα καποιες αποφασεις ειναι πιο κρισιμες απο αλλες και μπορουν να εχουν μεγαλο αντικτυπο μελλοντικα. 

 

Περιμενα να διαβασω πως και πως την πιο προσφατη δουλεια ενος αγαπημενου δημιουργου και δεν εμεινα παραπονεμενος. Το Patience συμπεριλαμβανεται πλεον μαζι με το Σαν Σιδερονιο Ομοιωμα και το Ghost World στα αγαπημενα μου κομικς του δημιουργου. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πολυ καλο, το καλυτερο που εχω διαβασει απο τον Clowes και εννοειται εχω διαβασει το Ghost World, που θεωρειται το κορυφαιο του (εχω υποσχεθει να του δωσω αλλη μια ευκαιρια καποια στιγμη).

 

Απο την στιγμη που το κομικ, αρχισε να βυθιζεται περισσοτερο σε sci-fi ατμοσφαιρα, φοβηθηκα πως ισως το χασει, ευτυχως το παει υπεροχα μεχρι το τελος, διαβασα το αντιτυπο φιλου απο 'δω και θελω πολυ καποια στιγμη να το παρω κι εγω, θα χρειαστει δυστυχως να περιμενει αυτη η αγορα... καταραμενη φτωχια  :P

 

:respect: Κωτσο για ακομα μια υπεροχη παρουσιαση!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ίσως το καλύτερο κόμικ του Clowes που εχω διαβασει.

Πιο ωριμος από ποτε σεναριακα και σχεδιαστικά, μας δίνει μια σφιχτοδεμένη ιστρια sci-fi/crime/καιγωδενξερωτι με ανατροπές, εξαιρετική σκιαγράφηση χαρακτήρων, ψυχεδελικές πινελιες σε σωστες δόσεις :)

Ειχα ξενερώσει λίγο με τη "μισανθρωπική" του φαση (David Boring, Wilson), αλλά μετα το Death Ray και ειδικά το Patience εχει ξαναμπεί δυναμικά στο τοπ αγαπημενων μου δημιουργων :)

Ωρα να διαβασω το Complete Eightball :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64279
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Πληροφορίες μου λένε ότι θα κυκλοφορήσει στα Ελληνικά από εκδόσεις Οξύ, την φετινή άνοιξη :)

 

:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.