Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΝΕΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΜΟΥΘ ΚΟΜΙΞ (2016)


constantinople

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Όχι καμμία σχέση, είναι κλάσεις ανώτερη των ιστοριών σε σενάριο Ουντερζό.
 
Σε γενικές γραμμές είναι ως εξής: Ο Καίσαρας γράφει το πασίγνωστο βιβλίο του Commentarii de Bello Gallico και εκεί αναφέρει το χωριό των ανυπότακτων. Κατόπιν πρότασης του συμβούλου Promoplus (καθ'ομοίωσην του Jacques Seguela) τελικά ο συγκεκριμένος πάπυρος παραλείπεται. Οι γραφιάδες είναι μουγγοί Νουμίδες και δεν μπορούν να αποκαλύψουν την ύπαρξή του, αλλά ένας από αυτούς διαρρέει έναν πάπυρο σε έναν Γαλάτη δημοσιογράφο ονόματι Doublepolemix. Και όπως καταλαβαίνεται αρχίζει η ιστορία, ο Πανοραμίξ προσπαθεί να διασώσει την ιστορία με τον γαλατικό τρόπο, από στόμα σε αφτί, οι Ρωμαίοι να καταστρέψουν τον Πάπυρο και να πιάσουν τον δημοσιογράφο κλπ κλπ κλπ ας μην σποϊλεριάζω (αυτά που γράφω συμβαίνουν στις εντελώς πρώτες σελίδες). Είναι ενδιαφέρουσα ιστορία, ο Ουντερζό δήλωσε ότι θα ήθελε να είχε αυτός την ιδέα του Πάπυρου του Καίσαρα και γενικά αφήνει πολύ ωραία αίσθηση. Επίσης οι γαλλομαθείς θα μπόρεσαν ήδη να παρατηρήσουν την επιστροφή σε σχολιασμό της επικαιρότητας με γαλατικά στοιχεία, αρκετά λογοπαίγνια, σχόλια για τους Γάλλους βασισμένα στους Γαλάτες. Έχει μερικά περίεργα σημεία στα οποία είμαι πραγματικά περίεργος πως θα τα προσεγγίσει η μεταφράστρια, αλλά λίγες μέρες υπομονή και θα διαπιστώσουμε ιδίοις όμασι.
 
Όσον αφορά τον τόμο 37 φυσικά και είναι στα σκαριά, θα κυκλοφορήσει το 2017 στο καθιερωμένο πλέον διετές διάστημα και σε συνέντευξή του ο Φερρί δήλωσε ότι: On sait également qu'il s'agira d'un voyage. Il a énuméré hier les possibilités : l'Italie, la Lusitanie, les Pays-Bas, l'Amérique du Sud ou la Chine. Avec cependant une contrainte, 44 pages seulement pour raconter le voyage du célèbre héros gaulois. Δηλαδή θα είναι ταξίδι, αλλά δεν μπορεί να πει τον προορισμό. Ελπίζω να είναι κάτι αξιόλογο γιατί του χρόνου τιμούμε τα 40 χρόνια χωρίς τον μεγάλο Ρενέ και του αξίζει το καλύτερο

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 402
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6509
  • Achievement Points:  854
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Ο μόνος λόγος που θα ήθελα να ξερα Γαλλικά είναι τα comics. Καλά και τα Αγγλικά, αλλά κάτι χάνεις....

:)

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ταξίδι ε? Οι Γαλατες έχουν επισκεφθεί όλες τις, ιστορικά ενδιαφερουσες, περιοχές της εποχής τους, πλην της Κίνας. Για να δούμε...

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ας κόψουνε τις παιδικές αηδίες με παιδάκια σε ιπτάμενα μικρά μου πόνυ, με γλυκούτσικους δράκους, με εξωγήινους με διδάγματα και ας πάνε όπου τους καπνίσει.

 

ακόμα και στον Πάπυρο, ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά, στο τέλος τα έκαναν ρόιδο.

 

ίσως οι δημιουργοί να μεγάλωσαν με τα καρτούν και την παιχνιδούπολη και όχι με τα κόμικ.

 

διανύουμε στα Αστερίξ, αυτά που φάγαμε στο ΛΛ απ'όταν πέθανε ο Γκοσσινύ μέχρι να εμφανιστούν οι δημιουργοί των 3 τελευταίων που κάπως τρώγονται.

 

εκνευρίστηκα :)

 

ASTERIX ΚΑΙ ΟΙ ΝΟΡΜΑΝΔΟΙ_Page_19.jpg

 

:cheers5:

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, το τέλος ήταν μια χαρά κυρίως γιατί δίνει 

το origin όχι των ηρώων αλλά της σειράς της ίδιας

. Φαντάζομαι βέβαια ότι εννοείς λίγο νωρίτερα το 

κατοστάρι κατά μήκος της μισής Γαλατίας για να σώσουν το χωριό

αλλά μπροστά στον Τουν και τα Νάγκμα είναι σπάνιας έμπνευσης. 

 

Γενικά αν θυμόμαστε πάντα ότι ο Γκοσινί έχει 40 χρόνια πεθαμένος, είναι το καλύτερο από την εποχή της Οδύσσειας όπου ο Ουντερζό σε μία σπάνια έκλαμψη, έφτιαξε ένα καλό κόμικ ως σύνολο

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εννοώ ***ακριβώς*** το σημείο που φαντάστηκες :) Με ξενέρωσε απίστευτα. Πλάκα στη πλάκα είναι και το μοναδικό πράγμα που μου έμεινε από την μια μέχρι τώρα ανάγνωση του κόμικ (διότι τα παλιά τα διαβάζω 1-2 φορές κάθε χρόνο :) (κάτι σαν τη Γραφή... :lol: ))

 

Προσωπικά μου άρεσε και το Γιος του Αστερίξ αλλά και το Ρόδο και Ξίφος. Η Ινδία και η Τάφρος είναι κάπως υποδεέστερες (τα άλλα του Ουντερζό είναι για κάψιμο :D )

 

:cheers5:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Mετά τον Αστερίξ θα έχουμε Λούκι Κιντ όπως μου είπανε στην Κον. Επίσης μου είπανε να μην ανησυχώ γιατί εφόσον πήραν μπρος θα δούμε πολλά στο μέλλον αν και σε ότι ετοιμάζεται αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ούτε Θόργκαλ ούτε Μπλέικ & Μόρτιμερ.

 

Από την άλλη δεν μπορώ να μην παρατηρήσω ότι σε μία έκθεση που ήταν στο μεγαλύτερο μέρος της χρονικά ασφυκτικά γεμάτη, με κάθε ηλικία, σχετικούς και άσχετους, γνωστούς και άγνωστους, τόσο σε επίπεδο καλεσμένων, σε επίπεδο εκθετών, αλλά και σε επίπεδο εκδηλώσεων τα BD ήταν κάτι μεταξύ της ανυπαρξίας και του φτωχού συγγενούς...

  • Like 12
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6509
  • Achievement Points:  854
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είχαν δικό τους περίπτερο ή μέσω του comicstrip; 

Το Λούκυ Κιντ θα βγει ως Λούκυ Λουκ 81; Αν ναι είναι το ίδιο που μου είχαν πει και εμένα πριν κανα μήνα.

Σου έδωσαν κάποια άλλη πληροφορία για κάποια νέα έκδοση;

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το Λούκυ Κιντ είναι ξεχωριστός τίτλος, νομίζω έχουν βγει δύο τεύχη στα ελληνικά.

Κάπως αψυχολόγητη αυτή η κίνηση μου φαίνεται πάντως, καθότι δεν είναι η σειρά που καίει τους αναγνώστες.

Όσο για το άλλο Kurdy, μην σου κάνει εντύπωση. Οι μέρες που ζούμε (δυστυχώς ή ευτυχώς) ανήκουν στα υπερηρωικά λόγω των ταινιών.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6509
  • Achievement Points:  854
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα 2 Λούκυ Κιντ επανεκδόθηκαν αργότερα ως Λούκυ Λουκ 71 και 72.

Τώρα, αν δεν βγάλουν νέο τεύχος από κάποιον άλλον γνωστό τίτλο, τι τους μένει να κάνουν; 

Να αρχίσουν πάλι τα graphic novel όπως πέρυσι; 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Να ξαναβγάλουν Μπλούμπερι :D

Έχουν τόσες αξιόλογες σειρές να συνεχίσουν. ΟΚ, μπορεί να έχει να κάνει με τα δικαιώματα, τις πωλήσεις των προηγούμενων τευχών κλπ

Αλλά αν συνεχίσει στη λογική «ας εκδώσουμε κάτι, απλά για να το εκδώσουμε», δε νομίζω να δει προκοπή.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Comic Strip αλλά ήταν ένας από το μαγαζί και μία από τη Μαμούθ (τουλάχιστον έτσι μου είπανε). Επί λέξη μου είπε αυτή ότι θα βγει το πρώτο από τα 3 Λούκι Λουκ που εκκρεμούν. Της είπα ότι δεν εκκρεμούν 3, εκκρεμεί 1, μου απαντά ότι 3 μαζί με τα Λούκι Κιντ και μάλιστα το επόμενο που θα βγει θα είναι Λούκι Κιντ. Γενικά μου είπε πολλά και διάφορα, όπως πχ ψάχνουν να βρούνε τα δικαιώματα του Ιζνογκούντ ποιος τα έχει μπας και ξεκολλήσουν, γενικά προσπάθησε με γενικολογίες είναι η αλήθεια να δημιουργήσει αισιόδοξο κλίμα.
 
GeoTrou δεν περιμένω να πάει κόντρα ο Μπλούμπερι με ένα τεύχος που πρωτοδημοσιεύτηκε το 72 (ένα χρόνο πιο μικρό από μένα) τη Χάρλεϊ Κουΐν, αλλά εκεί που κρέμονταν Σούπερμαν και Σπάιντερμαν θα μπορούσες να έχεις κάτι πιο επίκαιρο και πιο ευρωπαϊκό που να συνοδεύεται από μία ενδιαφέρουσα καινούργια έκδοση. πχ
okko1.jpg

 

ή

 

iwantyou_bajram.jpg

 

 

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  317
  • Reputation:   1210
  • Achievement Points:  317
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

και ακυκλοφορητα τευχη ραντανπλαν χρωστανε

 

τις παναγιας τα ματια χρωστανε ακομα

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Kurdy Malloy, είναι πολλά που θέλω να συζητήσουμε απ' αυτού, αλλά δεν είναι το κατάλληλο μέρος και δεν μπορώ να τα βάλω σε μια σειρά για να τα πω περιληπτικά.

Θα πω μόνο δύο πραγματάκια. Σ' ένα ελληνικό con μετράει πολύ το προσωπικό γούστο του οργανωτή και αυτό, σε συνδυασμό με την έλλειψη BD εν Ελλάδι, οδήγησε στην απουσία ευρωπαϊκών διακοσμήσεων.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Oπου γούστο βάλε (ή και αντικατάστησε ακόμα) και τη λεξούλα συμφέρον. Αν υπήρχε ένας ισχυρός και επιθετικός εκδοτικός οίκος που προωθούσε τα BD και μάλιστα τα σύγχρονα θα έβαζε ότι χρειάζονταν. Ποιος προωθεί τα Manga στην Ελλάδα σήμερα; Κανείς. Που ήταν τα Manga; Πουθενά

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6509
  • Achievement Points:  854
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χρωστάνε μόνο ότι οι ίδιοι επίσημα έχουν εξαγγείλει, εν προκειμένω τον Αστερίξ. Τίποτα άλλο....

Δεν πληρώσαμε προκαταβολικά και μας φάγανε τα λεφτά. Το αντίθετο, πουλάνε τα φθηνότερα BD και πάντα τα πούλαγαν.

Αν το κοινό δεν αγοράζει Ραν ταν πλαν (άσχετα αν και οι ίδιοι δεν το διαφημίζουν/προωθούν), τότε απλά δεν θα βγει νέος Ραν ταν πλαν, όπως και Ιζννογκουντ, Μπλέικ και Μόρτιμερ κλπ.

 

Στην Ελλάδα ελάχιστα ξένα comics με μεγάλο αριθμό τευχών έχουμε ολοκληρωμένα.

Ούτε τα ίδια τα ελληνικης προέλευσης δεν κατάφεραν να ολοκληρωθούν (βλ. Μικρός Σερίφης, Καουμπόι κλπ, που γέρασα και ακόμα δεν έχουν ολοκληρωθεί οι περιπέτειες τους)

 

 

Όσο για το άλλο ζήτημα, η παρακάτω άποψη με καλύπτει πλήρως. 

Oπου γούστο βάλε (ή και αντικατάστησε ακόμα) και τη λεξούλα συμφέρον. Αν υπήρχε ένας ισχυρός και επιθετικός εκδοτικός οίκος που προωθούσε τα BD και μάλιστα τα σύγχρονα θα έβαζε ότι χρειάζονταν. Ποιος προωθεί τα Manga στην Ελλάδα σήμερα; Κανείς. Που ήταν τα Manga; Πουθενά

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  317
  • Reputation:   1210
  • Achievement Points:  317
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

φιλε

Paris

 

εαν δεν γινει αλλαγη ηγεσιας οπου πολλυ σωστα ανεφερε καποιο μελλος εδω...τοτε μην περιμενουμε δημοσιευσεις αδημοσιευτων ιστοριων ολων των κλαδων απο την μαμουθκομιξ

οι ανθρωποι  (οπως αναφερθηκε πριν)ειναι ηλικιακα 60 χρονων(και βαλε) ..οπου αυτο σημαινει οτι κοιτανε μονο προς την εκδοση καποιων τευχων απο ηρωες οι οποιοι φερνουν κερδη και εσοδα στην εταιρια

θεωρω οτι ηρθε (εστω και αργα) η σκυταλη να παραδωθει σε νεα ατομα....το θεμα ειναι εαν υπαρχουν νεα ατομα που να εχουν καποιο αρχικο κεφαλαιο....η αναγκαστικα η μαμουθκομξ θα κλεισει με τοτς τωρινους ιδιοκτητες σε λιγα χρονια λογω συνταξιοδοτησης  τους

 

ενας παραγοντας που θα αναφερω ειναι ως εξης

 

απο την δεκαετια του 90 αλλα και την δεκαετια του 2000 κολισιεργουσαν παρα πολυ αργα για την εκδοση νεων τευχων τεντεν,λουκυ λουκ, αστεριξ...διοτι τις εκδοσεις τις πηγαιναν κατα σειρα....και οταν θα εβγαινε καποιο καινουργιο τευχος...το εβγαζαν μολις η οποιαδηποτε σειρα θα πηγαινε κατα 20αδα

Επεξεργασία από pepinos
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

H Μαμούθ έχει 3 δρόμους.

 

Ο ένας είναι να συνεχίσουν την πεπατημένη. Κλασσικά BD και άγιος ο Θεός. Λούκι Κιντ, Αστερίξ κάθε 2 χρόνια κάθε όποτε θυμηθούν.

 

Ο δεύτερος είναι να δουλέψουν γνωστές σειρές που όμως είναι ενεργές αυτή τη στιγμή. Η πιο ενεργή σειρά που έχουν στην γκάμα τους είναι ο Θόργκαλ. Πανευρωπαϊκό best-seller πλέον έχει σπάσει στα 4 πουλάει σαν το ζεστό ψωμάκι σε πολλές χώρες. Ενεργός είναι ο Μπλέικ και Μόρτιμερ, ο Αλίξ με το spin-off του Alix Senateur να έχει πάρα πολύ καλές κριτικές όπως διαβάζω (δεν έχω διαβάσει κάτι) και με εκδόσεις σε α/μ όπως βλέπω προτιμάνε. Το Megalex (νομίζω μου είπαν ότι είναι στα σκαριά), και τα χιουμοριστικά (Joe Bar επίσης μου είπανε).

 

Ο τρίτος είναι της επέκτασης. Αλλά έλεος. Επέκταση με Ray Banana εν έτει 2015; Με Gavrilo Princip; Στο BDGest υπάρχουν 58!!! (πενήντα οχτώ) άλμπουμ που πήραν περισσότερες ψήφους για άλμπουμ του μήνα, το μήνα που βγήκε. Το 59ο δημοφιλέστερο άλμπουμ ενός μήνα. Ναι αλλά είναι βιογραφία (άρα θα το πάρει και κανένας ξέμπαρκος), ναι αλλά είναι ασπρόμαυρο, ΟΚ. Πρώτα σκοτώνεις το κοινό σου και μετά απορείς που πήγε.

 

Έγιναν 2 εκθέσεις κόμικς στις 2 μεγαλύτερες πόλεις της χώρας. Πολλές χιλιάδες επισκέπτες. Ποιος ήξερε από τους επισκέπτες τον Lupano, τον Nury, τον Arleston, Bajram, Hub. Για να μη μιλήσω για ονόματα θρύλους όπως Vance, Van Hamme, Moebius παλιοτέρων γενεών. Να πω το 10%; Σε αντίστοιχη εκδήλωση πριν από 25 χρόνια ποιος ΔΕΝ θα ήξερε τον Reiser, Vance, Rosinski, Bilal, Manara; Πόσοι περίμεναν στην ουρά 3 μέρες έναν Ιταλό που σχεδιάζει παπιά και ποντίκια; Πόσοι θα το έκαναν προ 25ετίας; Το BD στην Ελλάδα πέθανε. Και πέθανε από ασιτία. Έμεινε ατάιστο, οι φαν έμειναν νηστικοί και αργά ή γρήγορα ψάξανε αλλού για φαγητό. Συγνώμη αλλά δε βλέπω μέλλον εκτός αν κάποιος (Μαμούθ ή άλλος) αποφασίσει να κάνει σοβαρή προσπάθεια με καινούργιους ή ενεργούς τίτλους. Αλλά τέτοια σοβαρή προσπάθεια δεν κάνει η Ανούμπις με την DC (που την έχει και περισσότερο άνεση) θα κάνει η Μαμούθ με τα BD; Δύσκολα

 

Υπάρχει φυσικά και ο δρόμος του λουκέτου... Αργά ή γρήγορα

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λούκυ Κιντ, Ραν Ταν Πλαν, Ιζνογκουντ, και όλα αυτά ΧΩΡΙΣ Γκοσσινύ, μεσοπολεμικά Τεντεν.... 

 

ο Kurdy Malloy είπε τη μεγάλη κουβέντα. (Universal War παρεμπιπτόντως υπήρξε στα 9 της Ελευθεροτυπίας :) ). Νέο πράγμα. Πράγμα που σαλεύει και τον μουστερή γυρεύει.

 

κάτσε να φτιάξουμε κεφάλι :) το από που είναι, μικρή σημασία έχει :) Είναι από κάπου :) και είναι φρεσκαδούρα. :D

 

PlancheA_223389.jpg P00015.jpg Novikov 2 - 18 copy.jpg P00021.jpg L 37.jpg RG-023.jpg 2 - 21 copy.jpg JJ_M_teor02-22.jpg v1_p30.jpg 2-2 004-012.jpg JJ-DS_S&C_tsom06-02.jpg JJ_C&L_7thieves-10.jpg P00018.jpg R_2_014.jpg v2-003.jpg publdties10.jpg DD07-010.jpg

 

 

και γενικώς έχουν μνημονευθεί τόσες λιχουδιές εδώθε!!!  :cool::best:

 

και αυτό που μας λείπει είναι αυτό??? TinTin -01- Land of the Soviets - 013.jpg

 

δε νομίζω :) δε νομίζω λέγω! :)

 

:cheers5:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6509
  • Achievement Points:  854
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λούκυ Κιντ, Ραν Ταν Πλαν, Ιζνογκουντ, και όλα αυτά ΧΩΡΙΣ Γκοσσινύ, μεσοπολεμικά Τεντεν.... 

 

ο Kurdy Malloy είπε τη μεγάλη κουβέντα. (Universal War παρεμπιπτόντως υπήρξε στα 9 της Ελευθεροτυπίας :) ). Νέο πράγμα. Πράγμα που σαλεύει και τον μουστερή γυρεύει.

 

κάτσε να φτιάξουμε κεφάλι :) το από που είναι, μικρή σημασία έχει :) Είναι από κάπου :) και είναι φρεσκαδούρα. :D

 

Και εγώ θα συμφωνήσω. Το έχω ξαναπεί άλλωστε ότι υπάρχουν εξαιρετικά νέα BD, τα οποία εδώ δεν γνωρίζουμε.

Μας έδειξε εικόνες ο Germ και μου άνοιξε η όρεξη.

Αν συνεχιστούν ή όχι τα Λούκι Κιντ, Ραντανπλαν ή Ιζνογκουντ με αφήνει λίγο αδιάφορο.

Άμα βγουν βέβαια, φυσικά και θα τα αγοράσω καθαρά για λόγους συλλογής.

Το Τεντεν είναι διαφορετική περίπτωση, καθώς έχει μείνει μόνο ένα για να ολοκληρωθεί η σειρά, το οποίο έχει κυρίως ιστορική αξία, αφού είναι και το πρώτο, οπότε θα ήθελα να βγει κάποτε.

Από τις παλιές σειρές (εκτός των Αστερίξ και Λούκυ Λουκ που ΔΕΝ πρέπει να σταματήσουν) με ενδιαφέρει μόνο ο Μπλούμπερι και το Μπλέικ και Μόρτιμερ.

Το να βγαίνουν όμως αυτόνομα τομάκια, μέτριας ποιότητας όπως ο Ρέι ο Μπανάνας και ο Γκαβριλος ο Πριντσιπισης. Συγγνώμη, αλλά δεν θα πάρω. Μπορεί να είναι πιο φθηνά για την Μαμούθ, αλλά θα προτιμήσω τον Ερωτοκριτο που είναι και ελληνικό και φρέσκο και ΩΡΑΙΟ.

 

 

Με σεβασμό, ένας αναγνώστης-αγοραστής σας τα τελευταία 30 χρόνια.

Επεξεργασία από Paris
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Kαι μόνο που ξεκίνησες με τον αξέχαστο Ντελαμπύ... Όλος ο 2ος κύκλος του Complainte des landes perdues δεν έχει σχέδια. Έχει πίνακες, έργα τέχνης.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6509
  • Achievement Points:  854
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Kαι μόνο που ξεκίνησες με τον αξέχαστο Ντελαμπύ... Όλος ο 2ος κύκλος του Complainte des landes perdues δεν έχει σχέδια. Έχει πίνακες, έργα τέχνης.

Ευκαιρία να βγάλουμε ένα ασπρόμαυρο τεύχος του 

 

 

:lmao:

Επεξεργασία από Paris
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116940
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αυτό το megalex το ακούμε από το 2008 ενώ και το 2010 το ανέφεραν ως μεταφρασμένο και έτοιμο για το τυπογραφείο, μαζί με το Ελ Νίνιο 5. Αν δεν τα δω να κυκλοφορούν, θα συνεχίσω να τα θεωρώ ως διπλωματικές απαντήσεις (λέμε αυτά που ξέρουμε για να μην μας πρήζουν και να φαίνεται πως υπάρχει κινητικότητα). 

 

Υ.Γ. Η Ανούμπις έκανε μια μικρή προσπάθεια με τα Γαλλοβεγικά, δεν τις βγήκε και δεν συνέχισε παραπέρα. Και όταν πέφτουν έξτρα όροι στα συμβόλαια (σε σύγκριση με τα κόμικς άλλων αγορών/χωρών) και για ποσοστά επί των πωλήσεων, δεν βλέπω πως ένας Έλληνας εκδότης θα τζογάρει να κυκλοφορήσει το οποιοδήποτε νέο και μη δοκιμασμένο bd στην χώρα μας. Μόνο αν ξαναβγεί κάποιο περιοδικό τύπου 9, όπου θα δοκιμάζονται διάφορες σειρές εκεί πριν βγουν και αυτόνομα βλέπω να έχουμε ανάκαμψη του είδους με τα πραγματικά ενδιαφέροντα άλμπουμ της σχολής. :)

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω. Πάντως Paris, υπάρχουν άπειρα αυτοτελή BD που θα μπορούσε να βγάλει η Μαμούθ. Απλώς πάει και κάνει κακές επιλογές.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ευκαιρία να βγάλουμε ένα ασπρόμαυρο τεύχος του 

 

 

:lmao:

 

χμ :D

 

PlancheA_223389.jpg 01_Trait.jpg

 

αξιόλογο και το αυθεντικό με τα μελάνια, αλλά ομολογουμένως δεν θα πάθαινα το ίδιο κοκομπλόκ που έπαθα όταν είδα το έγχρωμο :)

 

 

To Megalex ήταν μια τολμηρή ανάγνωση και μισή :) το έθνος είναι χαρούμενο και σημαιοστολισμένο που δεν είδε ποτέ το άλλο μισό. :) 

 

κάτσε τώρα να βγάλω και τον κάρφαρο. Αναρωτιέμαι εάν αυτοί που εκστασιάζονται με τον Μπλούμπερρυ είναι αυτοί που διαβάζουν EsseGesse.... Οπότε βλέπουν ξαφνικά ένα γουέστερν με πραγματικά καλό σχέδιο και παθαίνουν κάτι τις :D :D :D :D :D (σήμερα έχω μια πελώρια λαχτάρα για τρολλάρισμα :D )

 

:cheers5:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6509
  • Achievement Points:  854
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομίζω πως πρέπει να σταματήσουμε να τρολάρουμε ο ένας τον άλλον εδώ. 

4 σελίδες για τα νέα της Μαμούθ και στις μισές γράφουμε το μακρύ μας και το κοντό μας.

Μα καλά, που είναι αυτός ο Admin, να μας τα ψάλει;  :valt:

 

 

ΕΔΙΤ: το έγχρωμο είναι μακράν καλύτερο. Χάνει πολύ το Α/Μ.

Επεξεργασία από Paris
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μα καλά, που είναι αυτός ο Admin, να μας τα ψάλει;  :valt:

 

 

εεεερχεταααιιιιιιι :D :D :D 

 

:cheers5:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Νομίζω πως πρέπει να σταματήσουμε να τρολάρουμε ο ένας τον άλλον εδώ. 

4 σελίδες για τα νέα της Μαμούθ και στις μισές γράφουμε το μακρύ μας και το κοντό μας.

Μα καλά, που είναι αυτός ο Admin, να μας τα ψάλει;  :valt:

 

Ο Admin που επικαλείσαι είναι ο Πανίσχυρος Μεγιστάνας των Τρολ :P

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Και επειδή παντού υπάρχει και ένας μύθος, για να τον προλάβουμε, ας μη ξεχάσουμε να ξαναεπαναλάβουμε ότι λατρεύουμε Κατάκτηση της Δύσης, Συλλογή Τοτέμ, Σκορπιούς, ΛΛ, Αστερίξ, Τεντεν, Αχιλλέα Ταλόν, Μάρβελ, Πραττ, Μπιλάλ, Ιζνογκουντ, Κόκκινο Κύκλο, Σειρά Γουέστερν, Σπιρού και Φαντάζιο, Άλιξ, Ίνκαλ (εντός εκτός και επι τα αυτά).... :) Και επειδή εγώ είμαι μυστήριο φρούτο, αγαπάω έως λατρεύω και Ροζίτα :D 

 

Απλώς έχουμε καλομάθει, θέλουμε παρόμοια διαμάντια και μουρμουράμε εκεί από που περιμένουμε να τα ξαναδούμε :) 

 

:cheers5:

  • Like 12
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4243 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Germ αναφέρεσαι στη Ροζίτα  (Σώκου;) ως μεταφράστριας του Κόρτο Μαλτέζε ;

Πάντα είχα την απορία γιατί άλλαξε η μετάφραση, εκτός αν και εκεί υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.