Μετάβαση στο περιεχόμενο

20ος αιώνας: ο αιώνας του Κάφκα… και του Καμύ [Προβατάς Μάκης, gazzetta.gr, 21/03/2016]


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Μάκης το Σάββατο πήγε στο βιβλιοπωλείο του Πατάκη, και ενώ κοίταζε διάφορα βιβλία, κάποια στιγμή η υπάλληλος του είπε «δες αυτό το βιβλίο. Ήρθε σήμερα, πριν από λίγη ώρα». Σε graphic novel ο ‘Ξένος’ του Αλμπέρ Καμύ…

 

post-2298-0-24344800-1458782152_thumb.jpg

 

Μία από τις μεγαλύτερες χαρές είναι να πηγαίνεις σε ένα βιβλιοπωλείο και να σου λένε «Δες αυτό το βιβλίο. Ήρθε σήμερα, πριν από λίγη ώρα». Όταν δε, σου δείχνουν τον Ξένο του Καμύ σε graphic novel του Jacques Ferrandez, τότε η χαρά γίνεται ίδιου επιπέδου με αυτή των μικρών παιδιών όταν μπαίνουν στο Jumbo ή στον ‘Μουστάκα’…
 
Άσε τη φοβερή μυρωδιά πού έχει κάθε καινούργιο βιβλίο… Σαν τα καινούργια χάρτινα επιτραπέζια όταν μας τα έφερναν δώρο όταν ήμασταν μικροί.
 
Οι δυο πρώτες πρακτικές παρατηρήσεις είναι ότι καταρχάς  μιλάμε για 134 σελίδες στην ουσία ισόποσο με το βιβλίο που είναι γύρω στις 140 σελίδες (ανάλογα με την έκδοση). Κατά δεύτερον, είναι εξαιρετικά τα σκίτσα. Πέρα από την εμφανή υψηλή τεχνική τους, μεταφέρουν με σπουδαίο τρόπο ακόμα και τις σιωπές που υπάρχουν στο αριστούργημα του Καμύ.
 
Επίσης, έχει ακριβώς αυτό που πρέπει να έχει η έκδοση σε graphic novel ενός παγκόσμιου αριστουργήματος έτσι ώστε:
 
- Αν έχεις διαβάσει το βιβλίο, βλέπεις μπροστά σου μια εξαιρετικά εικονογραφημένη, και ουσιαστική μεταφορά του σε graphic novel.
 
- Αν δεν έχεις διαβάσει το βιβλίο, στο τέλος της ανάγνωσης το κατέχεις ουσιαστικά σχεδόν όσο να το χες διαβάσει.
 
post-2298-0-43487700-1458782154_thumb.jpg
 
Φυσικά κράτησε τις πολύ μεγάλες στιγμές του κειμένου, όπως αυτή που ο παπάς ρωτάει τον Πατρίς Μερσώ πώς βλέπει εκείνη την άλλη ζωή, και ο Μερσώ απαντάει «σα μια ζωή όπου θα μπορούσα να θυμάμαι αυτήν εδώ». Και εκείνη που ο ανακριτής  ρωταει τον Μερσώ «Σας περιγράφουν σαν κλειστό χαρακτήρα και λιγομίλητο άτομο. Τι έχετε να πείτε γι αυτό;» και αυτός απανταει «Δεν έχω σχεδόν ποτέ να πω κάτι το σημαντικό γι αυτό και σιωπώ».
 
Ο Καμύ ξεκίνησε να γράφει τον ‘Ξένο’ το 1937 στο Αλγέρι, και τον τελείωσε το 1940 στο Παρίσι, στη διάρκεια των βομβαρδισμών της πόλης από τους Γερμανούς.

 

Σ.Σ.1: Θα είχε πάρα πολύ ενδιαφέρον μια συζήτηση ανάμεσα σε έναν που έχει διαβάσει μόνο το βιβλίο και έχει κάνει τις εικόνες με τη φαντασία του, και σε κάποιον που θα έχει διαβάσει μόνο το graphic novel και θα έχει δει με αυτό τον τρόπο τις εικόνες μπροστά του.
 
Σ.Σ. 2: Οι Cure έχουν εμπνευσθεί το “Killing an Arab” από τον Ξένο.
 
 
 
Και το σχετικό link...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3409
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5005 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Νομίζω κάτι πήρε το μάτι μου και μένα για αυτή την έκδοση. Είχα διαβάσει τον Ξένο πολύ πρόσφατα, συγκεκριμένα πέρσι, επειδή άκουγα που όλος ο κόσμος το έχει διαβάσει και κυρίως σε νεαρή ηλικία και επειδή είναι Καμύ, κλασικός λογοτέχνης και κάθε αναγνώστης που σέβεται τον εαυτό του θα πρέπει να το έχει διαβάσει. (Όπως λένε και για τον Κάφκα, και δεν έχω διαβάσει ούτε Κάφκα. Αυτό πάλι γιατί έχω ακούσει πολλές κριτικές όχι καλές και έχω επηρεαστεί αρνητικά. Όμως, πρόσφατα, σε σεμινάριο λογ. μετάφρασης που παρακολούθησα, γνωστή μεταφράστρια μας είπε ότι ο Κάφκα φαίνεται δύσκολος σαν ανάγνωσμα λόγω των κακών μεταφράσεων που έχει τύχει, και ότι αν είχε μεταφραστεί με πιο "απλά λόγια" χωρίς φανφάρες, πιθανόν να ήταν πολύ πιο προσιτός και ότι κάποιος που έχει διαβάσει Κάφκα στο πρωτότυπο καταλαβαίνει αμέσως την ελληνική μεταφραστική πατάτα που τελείται επί σειρά ετών σε έργα του συγκεκριμένου λογοτέχνη, για άγνωστο λόγο...! Αυτά περί μετάφρασης...)

 

Το διάβασα λοιπόν πρόσφατα - το βιβλίο - και παρά την ιδιαίτερη γραφή που σε κερδίζει, σαν θεματική ήμουν πολύ μακριά και δεν μου έκανε το κλικ. Ίσως αν το διάβαζα στην εφηβεία ή κάπου κει γύρω, που βαριόμουν τη ζωή μου - λολ! - να κόλλαγε καλύτερα! Θέλω να το ξαναδιαβάσω, έτσι και αλλιώς διαβάζεται εύκολα δεν είναι κανένα βιβλίο τούβλο, 150 σελιδούλες είναι πάνω κάτω, και να δω πώς θα μου φανεί πάλι. Το γκράφικ νόβελ σίγουρα θα είναι πιο ενδιαφέρον, καθώς έχει και το εικαστικό κομμάτι που το συνοδεύει που του δίνει άλλη πνοή και ομορφιά. :fiou:

Επεξεργασία από Marvel Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6106
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Ο Ξένος του Καμύ σε graphic novel;  :wow: Wow, ενθουσιάστηκα τώρα! Ο Καμύ είναι από τους αγαπημένους μου φιλόσοφους/λογοτέχνες και έχω διαβάσει αυτό το βιβλίο. Τον γνώρισα μέσα από την Πανούκλα (La Peste), βιβλίο που έχω διαβάσει στα γαλλικά στα πλαίσια ενός πτυχίου που απαιτεί ανάλυση λογοτεχνικών βιβλίων. Ο Καμύ για μένα είναι μια εξέχουσα προσωπικότητα και μια λογοτεχνική ευφυία. Τα φιλοσοφικά διδάγματα που αποκομίζει κανείς διαβάζοντάς τον είναι πολύτιμα και βοηθάνε τον καθένα στο να κρατάει μια ηθική στάση στη ζωή του.

Θα φροντίσω να το προμηθευτώ σύντομα για να το κρίνω από άλλη οπτική γωνία!  :)

Επεξεργασία από Darrell
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6106
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Στο site των εκδόσεων Πατάκη από όπου εκδίδεται...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6106
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει σκαναρισμένα εξώφυλλα στη σχετική παρουσίαση;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.