Μετάβαση στο περιεχόμενο

Bonadrug

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΑΚ ΚΟΫ
Σενάριο/Kείμενα:
Jean-Pierre Gourmelen
Σχέδιο:
Antonio Hernandez Palacios
Hμερ. έκδοσης:
10-1998
Εξώφυλλα:
3 + 3 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
3
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Γουέστερν
Μέγεθος:
21.0 x 28.0
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Μαρία Ανδρεαδάκη
Πρωτότυπος τίτλος:
Mac Coy #1-3 (Dargaud, 1974-1975)
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
978-960-321-2229 /-2504 / -2881
Υπερσειρά:
ΣΥΛΛΟΓΗ ΓΟΥΕΣΤΕΡΝ

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20249
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα εξώφυλλα της Μαμούθ

MakKou_0001.jpg  MakKou_0002.jpg  MakKou_0003.jpg

 

Μαζί με τα Μπλούμπερι και Τζόναθαν Κάρτλαντ (βλ. σχετικές παρουσιάσεις) ο Αλέξις Μακ Κόυ είναι ο τρίτος καουμπόι της σειράς Συλλογή Γουέστερν της Μαμούθ.
 

Είναι δημιουργία του Γάλλου σεναριογράφου Jean-Pierre Gourmelen και του Ισπανού σχεδιαστή Antonio Hernandez Palacios(1921-2000) (Βλ. Palacios@Comiclopedia).

Η σειρά Μακ Κόι ξεκίνησε το 1979 για την Dargaud και μέχρι σήμερα/2007 έχει 21 τεύχη. Αναλυτικά για το σύνολο της σειράς βλ. coinbd.com και bedetheque.

H Μαμούθ κυκλοφόρησε τα τρία πρώτα τεύχη:
01. Ο ΘΡΥΛΙΚΟΣ ΑΛΕΞΙΣ ΜΑΚ ΚΟΫ (ΣΥΛΛΟΓΗ ΓΟΥΕΣΤΕΡΝ 4) (1998)- 950ΔΡΧ
02. ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚ ΚΟΫ ((ΣΥΛΛΟΓΗ ΓΟΥΕΣΤΕΡΝ 8) (1999)-950ΔΡΧ
03. ΠΑΓΙΔΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΚ ΚΟΫ (ΣΥΛΛΟΓΗ ΓΟΥΕΣΤΕΡΝ 11) (2000)-1000ΔΡΧ

Σήμερα τα τεύχη αυτά πωλούνται στο Comicon προς 4,80€ (χωρίς την έκπτωση του μέλους)


 

Ευχαριστούμε για τα οπισθόφυλλα τον Ion.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 years later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12962
  • Reputation:   94863
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4644 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εχθές διάβασα το πρώτο τεύχος του Μακ Κόυ...!

 

Τις ιστορίες θα μπορούσαμε να τις πούμε αυτοτελείς και έχουν αρκετή δράση κι αγωνία,αλλά το σχέδιο δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε...!Πολύ πυκνό και με έντονα χρώματα...!

 

Ο Μακ Κόυ είναι ένας ήρωας της Δύσης,τον οποίο τον φωνάζουν στις δύσκολες αποστολές και είναι "ατρόμητος σαν λιοντάρι",όπως διαβάζουμε σε όλες τις ιστορίες...!Βέβαια,από την ανάγνωση των ιστοριών έβγαλα το συμπέρασμα ότι τον θεωρούν πιο πολύ για τον μα...κα της παρέας που βγάζει το φίδι από την τρύπα...! :D

 

Η έκδοση δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε...!Οι εσωτερικές σελίδες ξεκολλούσαν και σε μερικές το σχέδιο ήταν το γνωστό "τρισδιάστατο"...! :P

Βέβαια δεν το γενικεύω γιατί μπορεί να είναι έτσι το δικό μου αντίτυπο κι όχι όλα...!

 

Πάντως από την Συλλογή Γουέστερν της Μαμούθ προτιμώ με την σειρά τον Μπλούμπερι,τον Μακ Κου και τέλος τον Τζόναθαν Κάρτλαντ...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Καλό αλλά δεν ξετρελάθηκα. Επίσης δυσκολεύομαι να αποφασίσω αν μου άρεσε περισσότερο ή λιγότερο από το Τζόναθαν Κάρτλαντ που διάβασα σχετικά πρόσφατα. Νομίζω ότι είναι λίγο καλύτερο, αλλά το σχέδιο είναι αρκετά περίεργο, ιδιαίτερα όσον αφορά τα πρόσωπα. Ωραίο, αλλά περίεργο. Έτσι δυσκολευόμουν από την αρχή μέχρι το τέλος να ξεχωρίσω ανάμεσα στον Μακ Κόυ και τον σύντροφό του ποιος ήταν ποιος. Στα πιο μακρινά πλάνα όμως ήταν αρκετά ωραίο, και μου άρεσαν πολύ και τα χρώματα. Το σενάριο επίσης ήταν αρκετά καλό, και μάλλον εξαιτίας αυτού κέρδισε πόντους έναντι του Κάρτλαντ.

 

Και τα οπισθόφυλλα.

 

Μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6509
  • Achievement Points:  854
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3639 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μιας και το διάβασα πολύ πρόσφατα....

 

Τα 2 πρώτα άλμπουμ είναι πολύ χλιαρά, το 3ο κάπως σώζει την κατάσταση. Οπότε η σειρά μπορεί να χαρακτηριστεί, απλά μέτρια. Τίποτα το αξιόλογο.

Το σχέδιο δεν μου άρεσε και είναι αρκετά περίεργο. 

 

Καλύτερα να μην είχε βγει κανένα ΜΑΚ ΚΟΫ και 3 παραπάνω Μπλούμπερι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85703
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Το σχέδιο είναι ιδιαίτερο αλλά όχι άσχημο (για τα δικά μου γούστα φυσικά ...).

 

Και από πλευράς σεναρίου μου άρεσε .Σίγουρα  δεν είναι στα επίπεδα ενός Καρτλαντ ή ενός Μπλούμπερυ αλλά άσχημο δεν το λες.

 

Γενικά η σειρά Γουέστερν της Μαμουθ ήταν εξαιρετική και προσωπικά δεν με χαλάει που περιέλαβε και τα ΜΑΚ ΚΟΫ  μέσα και τα "σύστησε" στο Ελληνικό κοινό.

 

Μακάρι να συνεχιζόταν αυτή η σειρά αλλά εμπορικά πήγε "άπατη" :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6509
  • Achievement Points:  854
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3639 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το σχέδιο είναι ιδιαίτερο αλλά όχι άσχημο (για τα δικά μου γούστα φυσικά ...)

Το σχέδιο είναι περίεργο ή ιδιαίτερο (όπως το είπα εγώ) μάλλον γιατί δεν είναι κλασσικό BD σχέδιο. Βέβαια, παίζει ρόλο και το γούστο του καθενός.

 

 

 

Και από πλευράς σεναρίου μου άρεσε .Σίγουρα  δεν είναι στα επίπεδα ενός Καρτλαντ ή ενός Μπλούμπερυ αλλά άσχημο δεν το λες.

 

Γενικά η σειρά Γουέστερν της Μαμουθ ήταν εξαιρετική και προσωπικά δεν με χαλάει που περιέλαβε και τα ΜΑΚ ΚΟΫ  μέσα και τα "σύστησε" στο Ελληνικό κοινό.

Υπάρχουν τόσα πολλά και καλύτερα - πολύ καλύτερα BD, από τον ΜΑΚ ΚΟΫ, που είχαν τόσο άσχημη αντιμετώπιση στην χώρα μας, που πραγματικά, ελάχιστα με ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος καου-μπόης. Συγνώμη Φλοκ....

 

 

Και ως απόδειξη θα πω μόνο ένα όνομα από τον "χώρο" των Γουέστερν....ΝΤΥΡΑΝΓΚΟ (για να μαθαίνουν και κάτι οι νεώτεροι)

 

 

 

 

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10067
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κι εγώ τα είχα πάρει τότε που εκδιδόταν αλλά δεν μου άρεσαν. Νομίζω ότι (βάσει του προσωπικού μου γούστου πάντα) ήταν πολύ κατώτερα από τον Κάρτλαντ και τον Μπλούμπερι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  33240
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  10
  • Reputation:   76
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2077 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Είδα τυχαία ότι υπάρχει και ένα τέταρτο τεύχος καταχωρημένο στην Πρωτοπορία, χωρίς εξώφυλλο και φυσικά εξαντλημένο από τον Εκδότη.

https://www.protoporia.gr/-mak-koy-4-o-8riambos-toy-mak-koy-9780003211092.html

 

Έχει κανείς ιδέα αν όντως κυκλοφόρησε και τέταρτο ή πρόκειται για λάθος;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10067
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Θεωρώ οτι είναι λάθος. Ηταν ενταγμένο στην σειρά ομπρέλα Συλλογή Γουέστερν, και η αρίθμηση της ηταν συνεχής. Εκτος κι αν το 4ο τεύχος ηταν το τελευταίο της συλλογής που το θεωρώ μάλλον απίθανο 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν υπάρχει άλλο :) Δεν έχω άλλο, την είχα πάρει με θεία ευλάβεια και κατάνυξη τη Σειρά Γουέστερν όταν είχε βγει, άρα δεν υπάρχει :) 

 

Πέραν τούτου, δεν υπάρχει ISBN 9780003211092 (που βασικά 978-960-μπλαμπλα θα ήταν άμα υπήρχε :) ) και ούτε στο biblionet αναφέρεται έκδοση 4ης δημιουργίας του Gourmelen :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  24065
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  133
  • Reputation:   1538
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4486 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Τώρα με την καραντίνα βρήκα χρόνο να ξαναδιαβάσω την σειρά Γούεστερν της Μαμούθ. Ξεκίνησα με τον Μακ Κόϋ που έχει τα λιγότερα τεύχη στην σειρά αφού κυκλοφόρησαν οι 3 πρώτες του περιπέτειες. Το καλό με αυτήν σειρά της Μαμούθ είναι ότι όλες οι περιπέτειες του κάθε ήρωα είναι σε σωστή χρονολογική σειρά.

 

Η ιστορία του ήρωα μας τοποθετείται στο 1864, λίγο πριν το τέλος του εμφυλίου πολέμου μεταξύ Νότιων και Βόρειων. Το σχέδιο της σειράς είναι λίγο αμφιλεγόμενο. Πολύ ωραία τοπία, αλλά τα πρόσωπα είναι πολύ περίεργα σχεδιασμένα ειδικά σε συνδυασμό με τον έντονο χρωματισμό. Σίγουρα δεν αποτελεί το κλασικό BD που έχουμε στο μυαλό μας. Ας πάρουμε με την σειρά το κάθε άλμπουμ:

 

1. Ο Θρυλικός Αλέξις Μακ Κόϋ: Όποιος έχει διαβάσει το συγκεκριμένο άλμπουμ καταλαβαίνει ότι βλέπουμε μικρά επεισόδια ενωμένα σε ένα άλμπουμ. Είναι λογικό βέβαια να συμβαίνει αυτό, ειδικά στην αρχή κάποιας σειράς, και μέχρι να αποκτήσει μία σχετική επιτυχία και ένα σταθερό κοινό. Ο Μακ Κόϋ όντας ένας πολύ τολμηρός υπολοχαγός (που θα γίνει μετέπειτα λοχαγός) των Νοτίων αναλαμβάνει πολύ επικίνδυνες αποστολές εναντίον των Βορείων. Όταν φέρνει σε πέρας κάποια αποστολή και κοντεύει να τελειώσει μία μικρή περιπέτεια ακούγεται η φράση "Αυτός ο άντρας είναι αληθινό λιοντάρι" από κάποιον χαρακτήρα. Σίγουρα δεν αποτελεί το καταλληλότερο άλμπουμ για την πρώτη γνωριμία με τον ήρωα λόγω των μικρών περιπετειών, αλλά σίγουρα δεν είναι κακό στο σύνολο του. Είναι ένα μέτριο τεύχος που θα εκτιμήσουν αρκετά όσων αρέσκονται στην ιστορία του εμφυλίου πολέμου.

 

2. Το όνομα του είναι Μακ Κόϋ: Σε αντίθεση με το πρώτο τεύχος, εδώ έχουμε μία ολόκληρη ιστορία. Όντας φυλακισμένος ο Μακ Κόϋ από τους Βόρειους και χωρίς πολλές ελπίδες για σωτηρία, του δίνεται η ευκαιρία να περάσει στο Μεξικό με αποστολή να σκοτώσει τον Άγιο - Σταυρό (πρώην λοχίας των Βορείων) που είχε κλέψει τρία εκατομμύρια δολάρια. Εκεί έμαθε ότι ο Νότος ηττήθηκε πια. Στο πλευρό του Μακ Κόϋ μας συστήνεται ο χαρακτήρας του Τσάρλυ που θα παίξει σημαντικό ρόλο και στα επόμενα άλμπουμ. Άλλη μία μέτρια ιστορία. Μου φάνηκε ότι σε πολλά σημεία ότι ο συγγραφέας τράβηξε την ιστορία για να χωρέσει σε ένα ενιαίο άλμπουμ.

 

3. Παγίδες για τον Μακ Kόϋ: Φτάνουμε και στο τελευταίο άλμπουμ του ήρωα που δημοσιεύτηκε στη χώρα μας. Είναι μακράν η καλύτερη περιπέτεια που διάβασα από Μακ Κόϋ! Οι ήρωες μας, Μακ Κόϋ και Τσάρλυ με την απόκτηση ενός χάρτη μπλέκουν άθελα τους στην αναζήτηση του χρυσού της Τσιμπόλα. Δεν μας είναι άγνωστο αυτό το όνομα, αφού ο Καρλ Μπαρκς είχε στείλει τα παπιά στην αναζήτηση των Επτά Πόλεων της Τσιμπόλας. Νομίζω αυτή η ιστορία έχει όλα τα σωστά υλικά. Περιπέτεια, αναζήτηση ενόςς χαμένου θησαυρού και το μυστήριο που τον περιβάλει μαζί με έναν καλογραμμένο κακό, τον Σουμάκερ, που δεν τα παρατάει εύκολα κάτω.

 

Συμπέρασμα: Σίγουρα το 3ο άλμπουμ αποτελεί την καλύτερη ιστορία του ήρωα που είδαμε στην Ελλάδα. Μου κάνει εντύπωση πάντως που κυκλοφόρησαν 21 τεύχη στην Γαλλία γιατί θεωρώ ότι υπήρξαν και καλύτερες σειρές που δεν έφτασαν τόσα τεύχη. Εκτός και αν μετά το 3ο τεύχος ανεβαίνει κατακόρυφα το επίπεδο της σειράς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12962
  • Reputation:   94863
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4644 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όλα τα εξώφυλλα και τα οπισθόφυλλα αντικαταστάθηκαν με μεγαλύτερης ανάλυσης. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1680
  • Reputation:   6612
  • Achievement Points:  1744
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6280 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Επανέρχομαι στην ανάγνωση παλιών τίτλων της Μαμούθ που έχω στην κατοχή μου αλλά δεν έχω διαβάσει(και είναι πολλά ακόμη) και έπιασα την τελευταία αδιάβαστη σειρά από τα γουέστερν.

 

Αφού διάβασα λοιπόν και τα 3 τεύχη μπορώ να πω ότι σε γενικές γραμμές η σειρά μου άρεσε. Οι 2 περιπέτειες που είδαμε είναι καθαρά γουέστερν με εξαίρεση το πρώτο τεύχος που είναι 4 μικρές ιστορίες του Μακ Κόυ από την περίοδο του Αμερικάνικου εμφυλίου στον οποίο συμμετέχει με τους Νότιους. Το 3ο τεύχος ξεχωρίζει σαν το καλύτερο από τα 3 για μένα.

Για το σχέδιο έχω ανάμεικτη άποψη ενώ μου άρεσε γενικά με δυσκόλευε αρκετά στις σκηνές δράσης να καταλάβω ποιος είναι ποιος. Επίσης στο 1ο τεύχος παρατηρώ αρκετή θολούρα σε κάποιες σελίδες και εικάζω ότι είναι θέμα εκτύπωσης και όχι του αρχικού σχεδίου. Τέλος έχουμε αρκετές σελίδες που παίζει αρκετή "μονοχρωμία" δεν είναι κατ΄ ανάγκη κακό αυτό αφού θέλει να δώσει τον φωτισμό, νομίζω όμως ότι το παρακάνει.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12962
  • Reputation:   94863
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4644 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μία περίληψη του τίτλου η οποία αλιεύθηκε από ένα διαφημιστικό φυλλάδιο της Μαμούθ. Την βάζω για αρχειακούς λόγους.  :)

 

ΜΑΚ ΚΟΫ.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.