Μετάβαση στο περιεχόμενο

BATMAN ΕUROPA


Βασιλεύς των κόμικς

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
BATMAN EUROPA
Σενάριο/Kείμενα:
Matteo Casali, Brian Azzarello
Σχέδιο:
Giuseppe Camuncoli, Jim Lee
Hμερ. έκδοσης:
18-03-2016
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Περιοδικότητα:
Μηνιαία
Μέγεθος:
16.0 x 24.0
Σελίδες:
64
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Χρήστος Τσέλιος
Επιμέλεια:
Χρήστος Τσέλιος
Πρωτότυπος τίτλος:
ΒΑΤΜΑΝ EUROPA #1, #2
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-497-883-0
Ονομαστική τιμή:
4,50€
Ομαδοποίηση:
Τίτλος:
BATMAN EUROPA (ΤΟΜΟΣ)
Σενάριο/Kείμενα:
Matteo Casali, Brian Azzarello
Σχέδιο:
Giuseppe Camuncoli, Jim Lee
Hμερ. έκδοσης:
2017
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Αμερικανική
Ονομαστική τιμή:
4,90€
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

BATMANEUROPA_0001.jpg  BATMANEUROPA_0002.jpg
 
    Η σειρά που περιμέναμε ήρθε σε δύο διπλά τεύχη απο την ANUBIS.O σκοτεινός ιππότης στο BATMAN EUROPA,όπου μολυσμένος απο εναν θανατηφόρο ιιό,έχει μία εβδομάδα ζωής για να βρεί την θεραπεία και τον ένοχο.

 

 

  Ενα υπέροχο σκοτεινό,υποβλητικό και ατμοσφαιρικό σχέδιο σε προεδεάζει στο τι θα ακολουθήσει.

 

 

  Μία καλή κίνηση της εκδοτικής να εκδόσει τον τίτλο μία εβδομάδα πριν την πρεμιέρα της ταινίας <<ΑΥΓΗ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ>>.Την έβαλε και σε διαφήμηση πάνω απο τον τίτλο.

 

 

Επόμενο τεύχος σε ένα μήνα 28/4

 

 

Φτιάξτε ζεστό καφέ και ..

 

 

 ΚΑΛΗ  ΑΝΑΓΝΩΣΗ
 
Ευχαριστούμε για το εξώφυλλο του τόμου τον ftsgr.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

:blob6: Όλο ωραία νέα σχετικά με κόμικς είμαστε τον τελευταίο μήνα!... Η Anubis δηλώνει ξεκάθαρα τη θέση της υπέρ του Batman στην επερχόμενη ταινία αφού όπως φαίνεται δε θα δούμε κάποια κυκλοφορία που να αφορά τον Superman :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε το πρώτο μέρος (δύο τευχών)...!

 

Μπορώ να πω ότι σεναριακά είναι μέχρι στιγμής καλογραμμένο,με πολύ ενδιαφέρουσα υπόθεση...!Ένας μυστηριώδης δολοφονικός ιός,μία συνεργασία με τον Τζόκερ και μία βόλτα στις μεγάλες πρωτεύουσες της Ευρώπης κι όλα αυτά σε ένα κόμικ,δεν είναι κάτι που συναντάμε συνέχεια...!Σίγουρα υπάρχουν μερικές λογοτεχνικές εξάρσεις που με χάλασαν,αλλά σε γενικές γραμμές,έμεινα πολύ ικανοποιημένος από το,μέχρι τώρα,αποτέλεσμα...!

 

Όσον αφορά το σχέδιο τα συναισθήματά μου είναι ανάμεικτα...!Σαν σκίτσο και σαν χρώμα δεν είναι κακό...!Είναι φανταχτερό και σε μερικά καρέ όμορφα δουλεμένο...!Στο άλμπουμ αυτό όμως δεν νομίζω ότι ταιριάζει...!Εμένα,προσωπικά,δεν μου κάθεται καλά...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 To δεύτερο 64σέλιδο,διπλό και τελευταίο τεύχος του Μπάτμαν που κάνει τουρ στην Ευρώπη προσπαθώντας να βρεί την θεραπεία στον φονικό ιο που έχει μολυνθει.

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Είχα αποφασίσει να μην τα πάρω, καθώς δεν βιάζομαι να την διαβάσω και στο μέλλον θα μπορώ να βρω είτε τα τεύχη στα Αγγλικά είτε κάποιον τόμο που υποθέτω ότι θα βγει. Αλλά βλέπω πως κοστίζει 4,5€ το διπλό τεύχος, ενώ ένα τεύχος στα Αγγλικά κοστίζει 4,89€. Τι συμβαίνει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Αυτο συμβαινει σε ολα τα περιοδικα που μεταφραζονται οι τιμες ειναι στο μισο απο τα αμερικανικα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διαβάστηκε ολοκληρωμένο πλέον! Έχει ενδιαφέρον η πλοκή και σίγουρα είναι αρκετά καλογραμμένο. Ομολογώ ότι θα προτιμούσα την εικονογράφηση να την είχε αναλάβει εξ ολοκλήρου ο Jim Lee. Ο Giuseppe Camuncoli (που τον έχω ξανακούσει, εννοείται όμως ότι τον έκανα copy paste με τέτοιο όνομα :P ) συνεχίζει ωραία με σχεδόν μηδενικές απώλειες από την αποχώρηση του Jim Lee. Και τότε έρχεται ο Diego Latorre που πραγματικά σου προκαλεί πονοκέφαλο και χαλάει το συνολικό αποτέλεσμα... καταλαβαίνω το λόγο χρήσης μιας τέτοιας τεχνικής αλλά ήταν too much που λεν και στο χωριό μου. Ευτυχώς έρχεται ο Gerald Parel στο τέταρτο και τελευταίο τεύχος και σώζει την κατάσταση. Σ

 

Κάτι άλλο που μου άρεσε ιδιαίτερα ήταν η σύντομη αλλά "ψαγμένη" περιγραφή της κάθε πόλης όπως τη βλέπει ο Batman. Έμπλεκε πολύ ωραία την μυθοπλασία με την πραγματικότητα. Στη Πράγα μάλιστα γκούγκλαρα την ιστορία της γιατί μου κίνησε το ενδιαφέρον και όντως άξιζε. Αυτά από εμένα.

8/10 με μόνο μου παράπονο το τρίτο τεύχος :)

Επεξεργασία από GeorgeTheSuper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

To σχέδιο του Diego Latorre ήταν απαίσιο και μου χάλασε όλη την εμπειρία του κομικ για να πω αλήθεια. Δεν ήταν απλά too much που λέει και ο φίλος από πάνω, ήταν φρικτό. Μου θύμισε το Arkham Asylum αλλά εκεί ας πούμε ότι λόγω της τρέλας είχε κάποια λογική. Εδω από που κι ως που; Αν μπορώ να το αποκαλέσω σχέδιο αυτό το πράγμα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Συμφωνώ απόλυτα...! :yes:

 

Σαν ιστορία,τώρα που ολοκληρώθηκε,είναι πάρα πολύ καλή σεναριακά...!Έχουμε ένα συνεχόμενο τρέξιμο και μία μάχη με τον χρόνο...!Και φυσικά έχουμε την συνεργασία των δύο ορκισμένων εχθρών,που μας αποδεικνύει γι'ακόμα μία φορά ότι τελικά δεν μπορεί να ζήσει ο ένας χωρίς τον άλλο...! :D Το τέλος έχει μία λογική και με ικανοποίησε,χωρίς βέβαια να είναι και το έπος...!Σίγουρα έχουμε διαβάσει καλύτερες ιστορίες με τον Batman,αλλά κι αυτή είναι αξιοπρεπέστατη...!

 

Όσον αφορά το σχέδιο στο δεύτερο τεύχος,είναι ό,τι χειρότερο έχω δει...!Κι εμένα μου θύμισε το Arkham Asylum και μου ξύπνησε πολλά αρνητικά συναισθήματα...!Από κάποια στιγμή και μετά απλά διάβαζα τα μπαλονάκια χωρίς να βλέπω το σχέδιο...!Λες και διάβαζα βιβλίο...! :P

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σαν ιστορία,τώρα που ολοκληρώθηκε,είναι πάρα πολύ καλή σεναριακά...!Έχουμε ένα συνεχόμενο τρέξιμο και μία μάχη με τον χρόνο...!Και φυσικά έχουμε την συνεργασία των δύο ορκισμένων εχθρών,που μας αποδεικνύει γι'ακόμα μία φορά ότι τελικά δεν μπορεί να ζήσει ο ένας χωρίς τον άλλο...! :D Το τέλος έχει μία λογική και με ικανοποίησε,χωρίς βέβαια να είναι και το έπος...!Σίγουρα έχουμε διαβάσει καλύτερες ιστορίες με τον Batman,αλλά κι αυτή είναι αξιοπρεπέστατη...!

+1 σε αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55398
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Όσον αφορά το σχέδιο στο δεύτερο τεύχος,είναι ό,τι χειρότερο έχω δει...!Κι εμένα μου θύμισε το Arkham Asylum και μου ξύπνησε πολλά αρνητικά συναισθήματα...!Από κάποια στιγμή και μετά απλά διάβαζα τα μπαλονάκια χωρίς να βλέπω το σχέδιο...!Λες και διάβαζα βιβλίο...! :P

 

Είναι να αναρωτιέται κανείς γιατί να εκδώσουν κάτι που κάποιος πιθανός νέος αναγνώστης που θα το πάρει μπορεί να απωθηθεί από το σχέδιο και να μην ξαναπάρει κόμικ της Anubis (και τα τεύχη είναι μέσα σε ζελατίνες οπότε δεν μπορούμε πλέον να γνωρίζουμε τι περιέχουν πριν τα αγοράσουμε).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Επιτέλους ήρθε και εδώ το Batman Europa #2. Και εμένα δεν μου αρέσει αυτό το σχέδιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

τελικα, τιποτα το ιδιαιτερο χωρις να το κανει κακο

 

στα πολλα ++++ το σχεδιο, αξιζει το artwork αλλα ισως το μεγεθος και η εκτυπωση να μην το αφηνουν να "αναπνευσει"

 

και οσοι αναρωτιουνται γιατι;; γιατι;; γιατι τετοιο σχεδιο;;; ohhhhh noooo whyyyyyyyy!!!!!!!!!!!! :P

 

ο ιος βρε παιδια, ο ιος, αυτα ειναι τα κομικ, σεναριο + σχεδιο = 1 χαχαχαχα ;)

 

:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Ξέρετε αν θα βγει τόμος με τα δύο τεύχη; Έχασα τον πρώτο και δεν έχει νόημα να πάρω μόνο το #2... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Ξέρετε αν θα βγει τόμος με τα δύο τεύχη; Έχασα τον πρώτο και δεν έχει νόημα να πάρω μόνο το #2... :thinking:

Φαντάζομαι πως θα βγεί. Πάντως αν ψάξεις σε μερικά περίπτερα μπορεί να το βρεις γιατί στο περίπτερο που αγοράζω συνήθως υπάρχει 1 ακόμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

ο ιος βρε παιδια, ο ιος, αυτα ειναι τα κομικ, σεναριο + σχεδιο = 1 χαχαχαχα ;)

 

:D

Βρε τον καταλαβαμε οτι ήταν ο ιός αλλά δεν χρειαζόταν να τον κολλήσουμε και εμείς :P

Πάντως γενικά απο οτι φαίνεται είναι λίγο πολύ το στυλ του σχεδιαστή αυτού τέτοιο γι αυτό και τον επέλεξαν μάλλον. Οπως και χει συνεχίζω να το θεωρώ επιεικώς μέτριο προς κακό...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Φαντάζομαι πως θα βγεί. Πάντως αν ψάξεις σε μερικά περίπτερα μπορεί να το βρεις γιατί στο περίπτερο που αγοράζω συνήθως υπάρχει 1 ακόμα.

Για να είμαστε σίγουροι, έστειλα mail και είπαν ότι είναι πολύ πιθανόν, αλλά μάλλον προς φθινόπωρο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Τελικά βρήκα πριν από κάτι μέρες και τα δύο τεύχη μαζί και τα "χτύπησα" με συνοπτικές διαδικασίες... :D

 

Σεναριακά είναι φοβερό! Βλέπουμε δυο εχθρούς να συνεργάζονται για έναν κοινό σκοπό και να μάχονται με το χρόνο... Απορροφήθηκα πάρα πολύ από το πρώτο τεύχος κι έτσι δεν άντεξα και άρπαξα αμέσως το δεύτερο!! Ευτυχώς τα πήρα και τα δύο, δε θα άντεχα να μη μάθω τη συνέχεια! :wow:

 

Στα του σχεδίου τώρα: Στην αρχή μου πήρε λίγο να συνηθίσω το σχέδιο του Jim Lee αν και έχω κι άλλα κόμικς του και με το που συνήθισα τέλειωσε το κεφάλαιο και στη συνέχεια άλλαζαν οι δημιουργοί! :shit2: Το σχέδιο εκείνων δε μπόρεσα να το συνηθίσω καθόλου! :spidey_yeah_that:

 

Πολύ ωραία σειρά γενικότερα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ηρθε η ωρα τους να διαβαστουν και τα Batman Europa. Ξεκιναω λεγοντας οτι η ιδεα ειναι πολυ καλη: το σεναριο βασιζεται σε μια αρκετα πρωτοτυπη ιδεα, οτι ο Μπατμαν εχει μολυνθει με εναν ιο αποκλειστικα για εκεινον, που του δινει μολις 1 εβδομαδα περιθωριο να ζησει (ή να βρει το αντιδοτο). Μπορει να μη μαθαινουμε πώς μολυνεται, και να μενουν κενά, αλλά εντουτοις το σεναριο ειναι αξιολογο. Πιανει σχεδιαστικά και το 1ο τευχος ο Jim Lee, οπότε πώς να μην ξεκινησουμε ικανοποιημενοι??

Τα σχεδιαστικα χερια ομως αλλαζουν απο το επομενο τευχος (τα εξεταζω ως 4 τευχη και ως 2 που βγηκαν απο Ανουμπις), και αρχιζει φυσιολογικα και η πτωση στην ελκυστικοτητα του. Οταν δε, φτανει στο τευχος 3, και το αναλαμβανει ο Diego Latorre, το πραγμα γινεται πολυ ασχημο, σε σημειο να παραταω την προσπαθεια να καταλαβω τι σχεδιαζει, και να διαβαζω απλώς μπαλονάκια. Το 99% των ηδη υπαρχοντων σχολιων σ αυτο το τοπικ με βρηκαν απολυτα συμφωνο. Στο τελος κατι πηγε να γινει με τον τελευταιο σχεδιαστη του 4ου τευχους, αλλά και παλι οταν ξεκινας με Jim Lee και καταληγεις ετσι, υπαρχει εμφανές χασμα.

 

Εν τελει ειναι μια συμπαθητικη ιστορια, η οποια ομως θα μπορουσε να ειναι και καλυτερη. Το δε τελος, δε με επεισε. Πολυ διεκπεραιωτικο, και καθολου ξεκαθαρο. Ποσο μαλλον ιατρικά εκνευριστικο, το να τους δειχνει να λαμβανουν τοσο μικρη ποσοτητα "αντιδοτου", και να νιωθουν ηδη την ευεργετικη επιδραση σε δευτερολεπτα, ποσο μαλλον να γιατρευονται εντελως. Περισσοτερα δε γραφω, για να μη χαλασω με σποιλς το ποστ μου. Οπως επισης και τελειως αναπαντητο το πώς καταφερε να δημιουργησει κατι τετοιο ως ιο, ο villain. Τελος παντων.

 

Βαθμολογια σεναρίου : ξεκιναει απο 8/10 , και πεφτει στο 6/10. Ειχε καλες περιγραφες για τις πολεις και την ιστορια τους.

Βαθμολογια σχεδιου : 1ο τευχος 9/10, 2ο τευχος 7/10, 3ο τευχος 3/10 και αυτο μονο για την παρανοια και το ιικό κλίμα , 4ο τεύχος 6.5/10

 

Συνολικη βαθμολογια 6.5 / 10. Αξιοπρεπής, αλλά δε θα γινει και μια απ τις αγαπημενες μου ξεκαθαρα.

 

*η εκδοση της Ανουμπις διεκπεραιωτικη. Στο κλασικο για την περιοδο εκεινη, φτηνο λεπτο χαρτι, αλλά δε με χαλαει κιολας. Καλη εως πολυ καλη η τιμη, και πολυ θετικο η παντελης ελλειψη διαφημισεων. Ακατεβατο κομικ διαβασαμε... :best:

 

p.s. τοσες πολεις, δε χωρουσε μια Αθηνα δηλαδη? Η Πραγα και το Βερολινο πιο σημαντικες ηταν? ε κυριε Αζαρελο? :PPP: πλακα κανω προφανως. Ταιριαζαν οι συγκεκριμενες πολεις στο γενικοτερο κλιμα (σοβιετικοι επιστημονες, παγκοσμιοι πολεμοι, κτλ κτλ )

 

:beer:

Επεξεργασία από christs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το εξώφυλλο από τον τόμο.

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Αγόρασα τον τόμο και τον διάβασα σήμερα. Η ιστορία ωραία, με ενδιαφέρον και κυλάει γρήγορα ο χρόνος διαβάζοντάς της.

Η αλήθεια είναι ότι το σχέδιο δεν με ενθουσίασε. Κάπου το βρήκα όμορφο αλλά τις περισσότερες φορες δεν με τραβούσε.

Πάντως για ένα χαλαρό, ζεστό απογευματάκι ήταν ότι πρέπει! :gnews:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αναζητώντας κάτι για μεταμεσονύκτιο διάβασμα στη στοίβα με τα αδιάβαστα, αλλά να μην είναι κάτι πολύ μεγάλο (είχα το The Vision του Tom King, αλλά λέω άστο για άλλη μέρα με περισσότερο χρόνο), ούτε όμως μικρό τευχάκι κάποιας μεγάλης ιστορίας (έχω όλο το Άρχουσα Φυλή του Miller ας πούμε) έπεσα πάνω σε αυτό και είπα να του δώσω μια ευκαιρία γιατί φαινόταν ενδιαφέρον και τελικά όντως διάβασα κάτι που ήταν αρκετά καλό.

 

Κατ' αρχάς έχουμε Batman σε ιστορικές ευρωπαϊκές πόλεις. Αυτό από μόνο του είναι θετικό, αφού βγάζει τον ήρωα από το περιβάλλον της Gotham που είναι μεν ιδανικό για τις ιστορίες του, αλλά μια αλλαγή τοποθεσίας πάντα φρεσκάρει έναν ήρωα και το να βλέπεις 4 υπέροχες πόλεις και τα μνημεία τους να απεικονίζονται στο background μιας ιστορίας Batman είναι πολύ θετικό. Δεύτερον μου αρέσει αρκετά το σενάριο όπου ο ίδιος ιός έχει μολύνει τον Batman και τον Joker με αποτέλεσμα να πρέπει να συνεργαστούν. Μια αλλοπρόσαλλη συνεργασία μεταξύ των δύο μας προσφέρει αστείες, αλλά και σημαντικές στιγμές. Τρίτον είναι αρκετά ωραία η πορεία που έχει η ιστορία, καθώς είναι ένα μυστήριο και οι δύο ήρωες ακολουθούν στοιχεία από πόλη σε πόλη.

 

Βέβαια όσον αφορά το σενάριο στο τέλος έχουμε μερικές Azzarelιές σχετικά με τον Batman που θέλει να φτάσει στα άκρα και να σκοτώσει τον Joker, το ότι ο κακός που έκανε όλο το set up δεν αποδεικνύεται τόσο σημαντικός, αλλά περισσότερο οι δύο ήρωες καταλαβαίνουν ότι χρειάζονται ο ένας τον άλλον κτλ. Γενικά αυτό είναι κάτι που ο Azzarello νιώθω ότι τελειοποίησε σε μεγάλο βαθμό στο Damned, αλλά όπως σε εκείνο έτσι και εδώ αυτές οι πινελιές στο σενάριο αποτελούν μελανό σημείο μιας κατά τ' άλλα ωραίας ιστορίας.

 

Πάμε και στο σχέδιο. Όσο έχεις Jim Lee διάβαινε. Κοινώς στο πρώτο τεύχος. Μάλιστα σε σχέση με τα ζωηρά χρώματα και τις ξεκάθαρες γραμμές, νιώθω πως εδώ ο Lee σχεδιάζει πιο αχνά, με λιγότερη λεπτομέρεια, λίγο πιο "ευρωπαϊκά" για να το πω αλλιώς και δεν το θεωρώ καθόλου κακό, ίσα ίσα μια ωραία πινελιά στην εργογραφία ενός αγαπημένου μου σχεδιαστή. Από εκεί και πέρα στο δεύτερο τεύχος τα πράγματα παίρνουν την κάτω βόλτα. Ωραία η παράνοια στο Παρίσι, αλλά πραγματικά υπήρχαν καρέ που πλησίαζα τη σελίδα να καταλάβω τι γίνεται. Γενικά όλο το δεύτερο τεύχος έχει πολύ μέτριο σχέδιο.

 

Συνοψίζοντας ούτε κάποια τοπ ιστορία Batman, ούτε κάποια πολύ κακή, αντιθέτως μια συμπαθητική προσπάθεια, η οποία μας παρουσιάζει διαφορετικά κάποια στοιχεία του ήρωα, θα μπορούσε να έχει καλύτερο σενάριο ανά σημεία και σίγουρα καλύτερο σχέδιο στο δεύτερο τεύχος, αλλά προτείνεται στους φαν του ήρωα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21476
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τα εξώφυλλα-οπισθόφυλλα των τευχών 1 και 2 σε μεγαλύτερη ανάλυση

 

Τεύχος 1                                                                                         Τεύχος 2

 

BATMANEUROPA_0001.jpg  BATMANEUROPA_0001z.jpg   BATMANEUROPA_0002.jpg   BATMANEUROPA_0002z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21476
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εξώφυλλο του τόμου σε μεγαλύτερη ανάλυση και το οπισθόφυλλο που λείπει

BATMANEUROPATOMOS_0001.jpg   BATMANEUROPATOMOS_0001z.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.