Μετάβαση στο περιεχόμενο

SUPERMAN: Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΟ ΑΤΣΑΛΙ


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94426
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σ'ευχαριστούμε για τις πληροφορίες...! :)  :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Έλεγα να μην ασχοληθώ με το θέμα αλλά τελικά με "τρώει". Για 'μένα τα πράγματα είναι απλά:

 

1. Θέλεις να παρουσιάσεις σε μη υποψιασμένο κόσμο την εκδοτική σου δραστηρίοτητα και επιλέγεις να το κάνεις μέσω μιας εφημερίδας. -  Πολύ καλό σκεπτικό.

2. Φροντίζεις να παρουσιάσεις σε μια όμορφη έκδοση τα κόμικς που εκδίδεις.- Τέλεια!

3. Επειδή δεν σε ενδιαφέρουν τόσο πολύ αυτοί που σε γνωρίζουν ήδη και επειδή δεν θέλεις να πληρώσεις δικαιώματα ή να "κάψεις" υλικό που θα μπορούσες να παρουσιάσεις σε μια κανονική έκδοση, επιλέγεις να μην παρουσιάσεις (εξ'ολοκλήρου στη συγκεκριμένη περίπτωση) νέο υλικό. - Απόλυτα σεβαστό. 

4. Αποφασίζεις να συλλέξεις σε ένα τόμο τρία μεμονωμένα τεύχη από τρία διαφορετικά (και μεγάλα) storylines. - ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΟ!

 

ΓΙΑΤΙ;;;

 

Προσπαθώ να κατανοήσω το σκεπτικό πίσω από την επιλογή των ιστοριών του τεύχους αλλά αδυνατώ.

 

Προσωπική εκτίμηση (και με όλο το σεβασμό): Κακό marketing.

 

:reap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Κυκλοφόρησε σήμερα αυτόνομο στα περίπτερα με 2,50 ευρώ. Αν το ίδιο συμβεί και με τα άλλα τεύχη της σειράς, γιατί να πληρώνει κανείς 4 ευρώ να το παίρνει με την εφημερίδα και να μην περιμένει την αναδιανομή στα περίπτερα να το πάρει φτηνότερο; :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μια απάντηση στο γιατί είναι το ότι τα χαρτιά των εφημερίδων είναι σούπερ για ένα κτηνιατρείο :) Ειδικά το καλοκαίρι με τους τόμους του Μπαρκς, άπειρα σκυλογατάκια διασκεδάζουν πάνω τους μέσα στα κλουβιά τους :D

 

:cheers5:

 

 

υγ άλλο το να απλώνεις δισέλιδα από "πλαστικοποιημένα" περιοδικά και άλλο αυτά τα μεγάλα χαρτιά από τις εφημερίδες :) 

υγ2 το ρισκάρεις ότι ΘΑ βγει και αυτόνομο στα 2,5?...................... εάν δεν είσαι από τα άτομα που κάθονται και ψάχνουν στα μεταχειρισμένα (όπου σίγουρα σε κάποια φάση θα σκάσουν και εκείθε)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κυκλοφόρησε σήμερα αυτόνομο στα περίπτερα με 2,50 ευρώ. Αν το ίδιο συμβεί και με τα άλλα τεύχη της σειράς, γιατί να πληρώνει κανείς 4 ευρώ να το παίρνει με την εφημερίδα και να μην περιμένει την αναδιανομή στα περίπτερα να το πάρει φτηνότερο; :)

 

:valtnino:

Γιατί δεν είναι ευρεία διανομή, ως συνήθως. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94426
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Γιατί δεν είναι ευρεία διανομή, ως συνήθως. :)

 

:yes:

 

Κι εγώ σήμερα που έτυχε να πάω σε δύο περίπτερα δεν το είδα να κυκλοφορεί...!Θα είναι μάλλον περιορισμένη η διανομή...! :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ρόιδο τα 'κανε η Anubis μου φαίνεται.

Δε με βλέπω να αγοράζω ούτε το Batman...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ρόιδο τα 'κανε η Anubis μου φαίνεται.

Δε με βλέπω να αγοράζω ούτε το Batman...

 

Δεν γίνεται να μην αγοράσεις Batman. Είναι Batman. Θες δε θες θα το πάρεις. Δεν υπάρχει επιλογή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31388
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   18
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Ενταξει δεν περιμενα στον Batman να εχει και το Endgame, αλλα οχι και ετσι! Ουτε μια ιστορια απο τη new 52, και ουτε καν το σχεδιο δεν με ικανοποιησε. Τι να πω....σε σχεση με αυτο του Superman....δεν.. Και το λεω με πονο καρδιας καθως ειμαι φαν της νυχτεριδας. Οι 3 ιστοριες μπορουσαν να σταθουν μονες τους αν και η 3 ηταν σιγουρα αποσπασμα. Το σχεδιο (αν και για αυτο δεν εχει ναι κανει με την εφημεριδα) δεν ηταν και το καλυτερο. Κατι που δεν μου αρεσε ηταν και το γεγονος του οτι δεν εβαλαν καποια ιστορια με την Catwoman η το Court of Owls η καποιο πιο "σοβαρο" κακο απο τον πιγκουινο και τον Killer Crock. Βεβαια αυτο μπορει να οφειλεται στο γεγονος του οτι το κομικ στην Ελλαδα θεωρηται καταλληλο για πολυ μικρες ηλικιες και ετσι η εφημεριδα να ηθελε να απφυγει τυχων παραπονα απο γονεις αν στις σελιδες των κομικ τους εβλεπαν τα μικρα κατι παραπανω..τρομακτικο η συναισθηματικο η βιαιο....για την ηλικια τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3119
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3718 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ναι οντως.το BATMAN ειναι πολυ πιο βιαιο απο Σουπερμαν.Κακα τα ψεματα.η Εφημεριδα δεν μπορουσε να κανει αλλιως

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έλεγα να μην ασχοληθώ με το θέμα αλλά τελικά με "τρώει". Για 'μένα τα πράγματα είναι απλά:

 

1. Θέλεις να παρουσιάσεις σε μη υποψιασμένο κόσμο την εκδοτική σου δραστηρίοτητα και επιλέγεις να το κάνεις μέσω μιας εφημερίδας. -  Πολύ καλό σκεπτικό.

2. Φροντίζεις να παρουσιάσεις σε μια όμορφη έκδοση τα κόμικς που εκδίδεις.- Τέλεια!

3. Επειδή δεν σε ενδιαφέρουν τόσο πολύ αυτοί που σε γνωρίζουν ήδη και επειδή δεν θέλεις να πληρώσεις δικαιώματα ή να "κάψεις" υλικό που θα μπορούσες να παρουσιάσεις σε μια κανονική έκδοση, επιλέγεις να μην παρουσιάσεις (εξ'ολοκλήρου στη συγκεκριμένη περίπτωση) νέο υλικό. - Απόλυτα σεβαστό. 

4. Αποφασίζεις να συλλέξεις σε ένα τόμο τρία μεμονωμένα τεύχη από τρία διαφορετικά (και μεγάλα) storylines. - ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΟ!

 

ΓΙΑΤΙ;;;

 

Προσπαθώ να κατανοήσω το σκεπτικό πίσω από την επιλογή των ιστοριών του τεύχους αλλά αδυνατώ.

 

Προσωπική εκτίμηση (και με όλο το σεβασμό): Κακό marketing.

 

:reap:

Θα συμφωνήσω. Για μένα η έκδοση σαν ποιότητα είναι πολύ καλή αλλά η επιλογή ιστοριών είναι απογοητευτική!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Κυκλοφόρησε σήμερα αυτόνομο στα περίπτερα με 2,50 ευρώ. Αν το ίδιο συμβεί και με τα άλλα τεύχη της σειράς, γιατί να πληρώνει κανείς 4 ευρώ να το παίρνει με την εφημερίδα και να μην περιμένει την αναδιανομή στα περίπτερα να το πάρει φτηνότερο; :)

 

:valtnino:

€4,25*
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Και επετέλους το διάβασα :) Κόμικ των 10 λεπτών :)

 

Τόσο άσχημο Σούπερμαν όπως αυτόν που σχεδίασε ο Ρομίτα Τζούνιορ είχα πολύ καιρό να δω :) Πάρα πολύ καιρό.... :) Πιο πολύ με Bizzaro μου έμοιαζε :lol: Όπως και τα 2 επόμενα, έτσι και αυτό εδώ δεν ήταν για εμένα. Για πιτσιρικάδες ήταν. Αναρωτιέμαι και εγώ με ποια κριτήρια έγινε η επιλογή των ιστοριών. Δεν ενθουσιάστηκα. Χειρότερο από τον Μπατμαν και τον Φλας. 5/10

 

Ελπίζω απλώς να θεωρήσουν ότι το πείραμα πέτυχε έως ένα βαθμό και να το συνεχίσουν με story arcs υπερηρωικών όμως. Κάποιες μεγαλύτερες (άρα χορταστικότερες) περιπέτειες με αρχή, μέση και τέλος. 

 

Βέβαια, όσο το σκέφτομαι, τόσο πιο πολύ πείθομαι ότι εγώ δεν είμαι με τίποτα το target group τέτοιων εκδόσεων :) Άμα επρόκειτο για κάποια πραγματικά καλή ιστορία με υπερήρωες, πιθανότατα να την έχω ήδη διαβάσει στο πρωτότυπο :)

 

Πήγα τώρα να πω και ένα "ευτυχώς δεν μας έδειξαν ως πρώτη ιστορία κάτι από το origin του Σούπερμαν". Εάν όμως δεχτώ ότι δεν είμαι το target group, τότε ίσως και να είμαι λάθος :) Θυμάμαι πιτσιρικάς όταν διάβαζα του Ψαρόπουλου πως απογοητεύτηκα όταν έπιασα καθυστερημένα στα χέρια μου το πρώτο τεύχος και διαπίστωσα ότι δεν ήταν η Αρχή... Από την ανάποδη, το 1980 *εκείνο* ήταν και το μοναδικό Σούπερμαν που υπήρχε στο εμπόριο. Δεν υπήρχε κάτι άλλο στα ελληνικά (τα "Καλύτερα Κόμικς" ήταν κάπου 20 ετών παλιά και προσωπικά ούτε σε πρακτορείο τύπου δεν θυμάμαι να τα είχα πετύχει ποτέ) και δεν ήταν απλή υπόθεση το να αποκτήσεις ξενόγλωσση έκδοση (κάτι γαλλικά κόμικ που είχα, τα είχα πάρει από το Κάουφμαν στη Σταδίου που ειδικεύονταν σε γαλλικά βιβλία γενικώς). Και όπως το αναπολώ, το πρώτο και ίσως και μοναδικό αγγλόφωνο που είχα ήταν ένα Asterix and the Golden Sickle :) Μου το είχε πάρει η μητέρα μου αν δεν απατώμαι.... Να το είχε πάρει από το Κάουφμαν άραγε?.... who knows.... 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6036 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Η αλήθεια είναι ότι ο τωρινός τίτλος του Superman είναι κάτι λιγότερο από μετριότητα. Πάντως η ιστορία των Geoff Johns & JRJr που προηγήθηκε (#32-38) είναι μια πολύ όμορφη περιπέτεια. Ακόμη και το λογότυπο με την γυάλινη μορφή θυμίζει το λογότυπο των ταινιών του 1980-1990. Σου θυμίζει υπερπαραγωγή της εποχής εκείνης, με την καλή έννοια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Διορθώθηκε ο αριθμός σελίδων από 64 σε 68. :D

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κατ' αρχας, να γραψω πως δεν ειμαι φιλος των κομικς του Superman και πως αυτο το αλμπουμ εφτασε κατα τυχη στα χερια μου. Το μονο κομικ του που εχω ειναι το The death of Superman και το μονο που σκεφτομαι να αγορασω καποια στιγμη το Red Son.

 

Η πρωτη ιστορια ειναι εντελως αφελης και απευθυνεται σε 12χρονα, σεναριακα και σχεδιαστικα.

Η δευτερη ιστορια ειναι καπως καλυτερη σεναριακα αλλα γεματη ευκολιες, σχεδιαστικα ειναι χαλια, οχι γενικα αλλα ακομα και για Romita, ολα του τα θεωρω χαλια αλλα αυτο ειναι οτι χειροτερο εχω δει.

Η τριτη ιστορια ειναι η μονη με καλο σχεδιο, συμφωνα με το γουστο μου τουλαχιστον, ενω σεναριακα φαινεται να εχει καποιο ενδιαφερον, κακη επιλογη της Anubis να δημοσιευσει το τελευταιο μερος της ιστοριας, προσωπικα μετα απο την αναγνωση του τελους δεν εχω καμια διαθεση να διαβασω την ιστορια απο την αρχη.

 

Πολυ fail το αλμπουμ κατα την γνωμη μου, πολυ χειροτερο απο του Flash, ελπιζω να ειναι καλυτερο του Batman και το Batman/Superman.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  31992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  32
  • Reputation:   316
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2602 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Καλημέρα παιδιά, μου λείπουν μερικά τευχάκια της σειράς. Μπορώ να τα βρω πουθενά; Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Για χαρά. Ρίξε μια ματιά στο eshop της Λέσχης, μπας και έχει αυτά που ζητάς. Αλλιώς. στις προσφορές των μελών και στα μεταχειρισμένα.
 
Απλά μια διευκρίνηση.Οι ενότητες με τις παρουσιάσεις των κόμικς δεν είναι για αναζητήσεις τευχών. :) Για γενικές απορίες μπορείς να δεις την ενότητα 

ΓΕΝΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ - ΑΠΟΡΙΕΣ - ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ. Και για αναζητήσεις, ενεργοποιούνται όταν γίνεις ενεργό μέλος. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to SUPERMAN: Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΟ ΑΤΣΑΛΙ

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94426
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο αντικαταστάθηκαν με μεγαλύτερης ανάλυσης. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.