Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλια science fiction που αγαπησατε


alexpap

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η επιστημονική φαντασία σαν είδος ζει και βασιλεύει στον κόσμο των κόμικς, μέσω της image που δύσκολα απογοητεύει με σειρές όπως τα Saga, Descender κ.α, άλλα και μέσω των μεγάλων έκδοτων οπού οι ιστορίες υπέργηρων παραμένουν αναπόσπαστο κομμάτι του Sci Fi.
Σε αυτό το θέμα δεν αναφέρομαι στα κόμικ , άλλα στα λογοτεχνικά βιβλία βέβαια. 
 
Ποιο είναι το αγαπημένος σας βιβλίο sci fi? Ποιο θεωρείται must-read ή αντικειμενικά καλύτερο από τα άλλα? Μου αρέσει πολύ σαν θέμα συζήτησης άλλα κυρίως ψάχνω για καινούρια πράγματα να διαβάσω.

 

Θα ξεκινήσω εγώ: 
Το αγαπημένο μου είναι το Τέλος της Αιωνιότητας του Isaac Asimov, μια ιστορία με ταξίδι στον χρόνο, αργεί να πάρει μπρος, άλλα από τη μέση και μετά δεν θες να το αφήσεις κάτω. Η έννοια του ταξιδιού στο χρόνο φαντάζει δυσνόητη άλλα αυτό το βιβλίο κρατάει τον πήχη χαμηλά όσον αφορά την διήγηση η οποία είναι κατά κύριο λόγο γραμμική, μην περιμένετε το αντίστοιχο του Primer σε βιβλίο.
 
Must-read θεωρώ τα:
-Dune του Frank Herbert, "Ο άρχοντας των δαχτυλιδιών της επιστημονικής φαντασίας".
-Foundation του Isaac Asimov, ο,τι και να πω θα το αδικήσω, αν έχετε χρόνο και όρεξη, διαβάστε το. (Ο Christopher Nolan θα το γυρίσει σε σειρά για το HBO, και φημολογείται ότι θα αντικαταστήσει το Game of Thrones ως το "δυνατό χαρτί" του καναλιού. Εξίσου μεγάλη είναι και η πιθανότητα να μην ξεκινήσει και τα γυρίσματα πότε όμως)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Καλά αλλά παλιά :)
Κάποιες δικές μου προτάσεις. Καθαρά στο είδος του sci-fi:

The Last Dancer από Daniel Keys Moran (1993). Το αντίτυπό μου το έχω λιώσει από τις τόσες φορές που το έχω διαβάσει και ξαναδιαβάσει. Μπορεί να λέει ότι είναι μέρος μεγαλύτερης σειράς, αλλά διαβάζεται ανετότατα από μόνο του. Ασταμάτητη δράση :)

 

Stand on Zanzibar από John Brunner (1968). Ο άνθρωπος κεντάει με τον τρόπο γραφής του. Hugo Award

 

A Fire Upon the Deep από Vernor Vinge (1992). Χρησιμοποιεί "e-mails" σχεδόν προτού υπάρξουν "e-mails" :) Όταν το έγραψε το διαδίκτυο ήταν σε πολύ εμβρυακή κατάσταση και κάτι που είχαν μόνο μεγάλα εκπαιδευτικά ιδρύματα. Ίσως αυτό που λάτρεψα τότε, να μην είναι εξ'ισου συγκλονιστικό σήμερα. Μολαταύτα έχει μια εξαιρετική ιδέα/σύμπαν όπου όσο πιο κεντρικά στον γαλαξία είσαι, τόσο πιο ηλίθιος είσαι. Και το ανάποδα. Και παίζει πολύ όμορφα με αυτή την ιδέα. Hugo Award

 

Barrayar από Lois McMaster Bujold (1991). Μέρος του έπους των Vorkosigan. Διαβάζεται και μόνο του. Space Opera. Τα έχω διαβάσει όλα, κάθε τρεις και λίγο τσεκάρω άμα έχει γραφτεί κάποιο καινούργιο. Αυτό εδώ είναι ένα ακόμα βιβλίο που έχω λιώσει το αντίτυπο που έχω από τις επαναναγνώσεις. Hugo Award

 

The Vor Game από Lois McMaster Bujold (1990). Το αμέσως επόμενο στη σειρά με βάση την εσωτερική χρονολόγηση και ας βγήκε νωρίτερα. Διαβάζεται και μόνο του. Καραλατρεμμένο και αυτό :) Hugo Award

Σε αυτά έχω ρίξει 5αράκι στο Goodreads.

 

4αράκια έχω ρίξει στα:

Canticle for Leibowitz από Walter M.Miller Jr (1960), This Immortal από Roger Zelazny (1965), σε διάφορα από τα Vorkosigan της Bujold, στα θρυλικά 3 πρώτα Hitchhiker's Guide to the Galaxy, Neuromancer του Gibson, Use of Weapons, Player of Games και Excession της σειράς Culture του Iain M. Banks (όπου άνετα μπορεί κι άλλα από εκείθε να είναι εξ'ίσου καλά. Απλώς δεν έχει τύχει να τα διαβάσω ακόμα) και το "οικολογικό" Uplift War του David Brin.

 

μάλλον δεν έχω βάλει βαθμολογίες σε όλα όσα έχω διαβάσει, διότι σίγουρα Foundation Trilogy και το πρώτο Dune θα έπρεπε να είναι και αυτά εκεί, αλλά δεν τα είδα :) Άρα ίσως να λείπουν κι άλλα......... :) λχ Ender's Game από Orson Scott Card....

 

πάντως μια λίστα που συμβουλευόμουν στα τέλη 90'ς και αρχές 00'ς και η οποία (α) δεν με απογοήτευσε ποτέ και (β) μου έμαθε πράγματα που δεν ήξερα ήταν η λεγόμενη Internet Top 100 Science Fiction And Fantasy List. Προφανώς πλέον οι προτάσεις της είναι αρκετά παλιές :) Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι τα βιβλία έγιναν κακά :) Επιπρόσθετα προέρχονται από μια εποχή όπου πρόσβαση το ιντερνετ είχαν κυρίως άτομα με πανεπιστημιακή μόρφωση. Οπότε το επίπεδο των προτάσεων είναι κομματάκι καλύτερο από αυτό που βρίσκει κανείς σήμερα γενικώς :) (μπορεί το λινκ που έδωσα να λέει "η νέα λίστα γιατί η παλιά δεν ανανεώνονταν", αλλά τα βιβλία που αναφέρει και με τη σειρά που τα αναφέρει είναι πολύ κοντά σε αυτά της παλιάς εξ'όσων θυμάμαι. Στην οποία παλιά, στα τέλη της δεκαετίας του 90, πάνω-πάνω στην κορυφή ήταν τα πρώτα Game of Thrones..... πολύ πολύ πολύ πριν τα μάθει και η κουτσή Μαρία :) )

 

:cheers5:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Θείο επειδή τις περισσότερες φορές οι απόψεις μας για βιβλία ταυτίζονται, πες μου γνώμη για το Neuromancer. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα αλλά άλλοι το εκθειάζουν, άλλοι λένε ότι τους κούρασε με υπερβολικές και πολλές φορές ανούσιες περιγραφές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν εχω διαβασει πολλά scifi βιβλία, και ειδικα τα τελευταια χρόνια δεν εχω διαβασει τίποτα καινουριο.

Θα αναφέρω όμως αυτα που αγαπησα παλιοτερα :)

 

Απο Σπινραντ:

Ισως ο πιο αγαπημενος μου scifi συγγραφεας, με βιβλία που εκτυλίσσονται σε ενα κοντινο δυστοπικο μελλον

Μ αρεσουν σχεδον όλα του :P αλλά θα ξεχωρισω τα εξης

 

Ο Τζακ Μπαρον κι η αιωνιοτητα

Ειδήσεις των 11

Τα χρονια της αρρωστιας

 

Σολάρις (Stanislaw Lev)

κι η ταινια του Ταρκοφσκι ηταν πολυ καλή, το ριμεικ του Σοντερμπεργκ αδιαφορο

 

Απο Ουιλιαμ Γκιμπσον

 

Εικονικο Φως

Νευρομαντης

 

Το ηλεκτρικο προβατο (Phillip Dick)

(μαλλον θα μου αρεσαν κι αλλα δικα του, αλλά ειναι το μονο που εχω διαβασει :P  )

 

Απο Ουρσουλα Λε Γκεν

 

Ο αναρχικος των δυο κοσμων

Το αριστερο χερι του σκοταδιου

 

:kabuki:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

@Σαντμαν 

 

Η αλήθεια είναι ότι έχω να το διαβάσω κοντά 20 χρονια :) Ισχύουν και οι 2 απόψεις που άκουσες. Απλώς, φαντάζομαι ότι αυτό που αρέσει στους μεν, δεν αρέσει στους δε :) Όντως το ατού του είναι κυρίως αυτό, oι συνθέσεις λέξεων για να περιγραφούν "καινούργιες" καταστάσεις που παντρεύουν τον άνθρωπο με τα κομπιούτερς. Αμφιβάλω εάν έχει γεράσει (θα πρέπει να το ξαναδιαβάσω για να το κρίνω). Αποκλείεται πάντως να έχει γεράσει άσχημα :) Με τα σημερινά δεδομένα μικρό είναι, θα το ξεπετάξεις γρήγορα :) Αποκλείεται να σε χαλάσει. Στην απολύτως χειρότερη απλώς να μην σε ενθουσιάσει όπως ενθουσίασε πριν από 30 χρόνια :)

 

:cheers5:

 

υγ Ούρσουλα Λε Γκεν.... κάποτε με είχε ενθουσιάσει απίστευτα. Τσίμπαγα οτιδήποτε δικό της έβρισκα. Μέχρι που μπούχτισα από τον φεμινισμό της :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δεν είμαι ιδιαίτερος φαν των science fiction γι'αυτό και το αγαπημένο μου είναι για συγκεκριμένα γούστα. 

 

Schrödinger's Cat Trilogy από Robert Anton Wilson

 

O John Gribbin το έχει αποκαλέσει 'the most scientific of all science fiction novels' και όταν είχε κυκλοφορήσει κάποιοι επιστήμονες υπέθεσαν ότι το Robert Anton Wilson είναι ψευδώνυμο και πίσω του κρύβεται ολόκληρη ομάδα επιστημόνων. :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Λίγα sci-fi βιβλία έχω διαβάσει..... εκτός του Star Wars Universe....του οποίου βιβλία έχω διαβάσει πααααααραααα πολλαααααα. Ενδεικτικά θα αναφέρω ένα (δηλαδή τρία):

 

The Thrawn Trilogy

 

Έπικό, μαγικό, συναρπαστικό και ότι άλλο επίθετο σκεφτείτε εσείς, βάλτε το. Περιέχει οτιδήποτε μας αρέσει από το Star Wars. Μάχες σε πλανήτες, μάχες στο διάστημα, επιβλητικός και καλοφτιαγμένος κεντρικός κακός, αγάπες, μίση, πάθη, ίντριγκα, πολιτική, διπλωματία κλπ κλπ κλπ. Είναι 3 βιβλία που αν γινόντουσαν ταινία θα ήμασταν ακόμα στις αίθουσες με το στόμα ανοιχτό. Το συνιστώ α-νε-πι-φύ-λακ-τα!!!

 

Υ.Γ. Έχει μεταφερθεί και σε κομικ, με αρκετά καλά αποτελέσματα. 

 

Εκτός Star Wars Universe, δεν θα πρωτοτυπήσω και θα πώ το Robots of Dawn, το οποίο πρέπει να είχε μεταφραστεί ως Ωρόρα ή κάπως έτσι. Θυμάμαι το διάβαζα πιτσιρικάς και ταξίδευα σε κόσμους με ρομπότ! Αλλά τόσο άχρηστος είμαι που δεν έχω αξιωθεί ακόμα να διαβάσω τα υπόλοιπα βιβλία της σειράς στην οποία ανήκει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αγαπημένο genre σε οποιοδήποτε μέσο. Πρώτ' απ' όλα θ' αναφερθώ στο 1984 του George Orwell, το οποίο είναι ίσως το αγαπημένο μου βιβλίο εν γένει, και που με έβαλε στα μονοπάτια της πιο σοβαρής λογοτεχνίας. Απ' αυτά που έχουν προαναφερθεί, έχω διαβάσει τα θαυμάσια Dune και Ο Άντρας στο Ψηλό Κάστρο.

 

Πιο αναλυτικά θα μιλήσω για το Άγρια Ακρόπολη, που είναι γραμμένο από Έλληνα συγγραφέα. Εκτυλίσσεται σε μια μελλοντική εποχή, όπου έχουν κλωνοποιηθεί οι Νεάντερταλ και αποτελούν το κατακάθι της κοινωνίας, όντας στην ουσία σκλάβοι των Homo sapiens. Πρωταγωνιστής είναι ένας υπερ-προικισμένος (για τα μέτρα του είδους του) Νεάντερταλ, στον οποίο δίνεται η δυνατότητα να ανέλθει στην κοινωνική πυραμίδα, πράγμα αδιανόητο. Καλογραμμένο, με εξαίρετο world-building και με πολλή τροφή για σκέψη. Με είχε εκπλήξει ευχάριστα και το θεωρώ σημαντικό ανάγνωσμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Geo το τελευταιο που αναφέρει θυμίζει λίγο θαυμαστό καινούργιο κοσμο στο κομματι της χρησιμοποίησης "υποδεέστερων" ανθρώπων για τις δουλειές της κοινωνιας.είναι και το μονο βιβλιο που έχω να προσθέσω σε όσα έχετε πει ηδη,κάποια απο τα οποία τα προσυπογραφω (1984,χρονικά της αρρώστιας),αλλά τα χω καιρό υπόψιν και πολλά θα τα έχω απο εδώ και πέρα.

Πάντως όταν έμαθα οτι ο θαυμαστός καινούργιος κόσμος γράφτηκε το 1930 έμεινα ακόμα πιο μααα.αφωνος απο όταν το διάβασα!

Λογικά στα SciFi πιάνεται και ο Βερν ε;

Επεξεργασία από dimious
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάνω από 20 χρόνια από τότε που διάβασα το neuromancer θυμάμαι ότι με είχε ζορίσει πολύ στην αρχή αλλά στο τέλος με είχε αφήσει ενθουσιασμένο. Δεν κατάφερα να διαβάσω τίποτα άλλο από Gibson αργότερα.

Ο Spinrad ήταν μεγάλη αδυναμία μου, ο Τζακ Μπάρον, ήταν απόλαυση, τα Χρόνια της Αρρώστιας προφητικό, από τον 3ο Παγκόσμιο πόλεμο δεν θυμάμαι τίποτα αλλά θυμάμαι ότι μου άρεσε.

Ο Adams πάλι ειδικά τα πρώτα 3 ωτοστόπ ήταν διασκεδαστικά αν και δεν καταλήγουν πουθενά, αν είσαι της άποψης ότι μετραει το ταξίδι και όχι ο προορισμός είναι εξαιρετικά αναγνώσματα.

Από Ντικ, ο Άνθρωπος στο ψηλό κάστρο μέ είχε συγκλονίσει αλλά όταν προσπαθησα να δω το πρόσφατο TV series δεν τα κατάφερα.

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

@germanicus
Η αληθεια ειναι οτι απο νεοτερα βιβλια ξερω ελαχιστα και τα περισσοτερα απο αυτα δεν με πολυσυγκινουν. Μεγαλη εξαιρεση το Hitchiker's guide to the Galaxy και το Ready Player One. Αναφερεις παρα πολλα βιβλια που πρωτη φορα ακουω και θα πρεπει να τσεκαρω μολις τελειωσω αυτα που διαβαζω τωρα. Ευχαριστω και για την λιστα! :)

 

@kabuki

Παρα πολυ ωραιο το ηλεκτρικο προβατο, αλλο δικο του ειναι το minority report. Αρκετα καλο, σιγουρα ανωτερο της ταινιας. 

Τα υπολοιπα που αναφερεις τα ξερω ηδη και τα χω υποψη μου, αλλα γενικα εχω ακουσει καλα λογια ειναι η αληθεια.

 

@Blackbear

Απο τον ιδιο ξερω μονο το Illuminatus Trilogy, αυτο που αναφερεις πρωτη φορα το ακουω, αλλα φαινεται ενδιαφερον.

 

@jpentz

Μεγαλη αγαπη τα βιβλια star wars, κριμα που τα περισσοτερα δεν ισχυουν στο νεο canon, αλλα οταν εχεις τοσο καλα αναγνωσματα οπως το Thrawn Trilogy, καποιες φορες δεν πειραζει.

Το Robots of Dawn μαζι με 2-3 ακομα με robot του Asimov προσφατα τα πηρα στα χερια μου, και στα πολυ κοντα σκοπευω να τα διαβασω!

 

@geotrou

Το 1984 αργησα πολυ να το διαβασω, μολις περσυ. Εξαιρετικο σιγουρα.

 

@dimious

Ο Βερν απ'οσο ξερω θεωρειται προπατορας του ειδους, αρα λογικα ναι.

 

@bonadrug

Σκοπευα να ξεκινησω την σειρα, δεν καταφερες να το συνεχισεις γιατι σου φανηκε βαρετη ή απλα κακη?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από καινούργια σχετικά Θεωρώ must τον Υπερίων ( Hugo) και την Πτώση του Υπερίωνα από τον Dan Simmons. Από την anubis στα Ελληνικά

Γενικά αγαπάω Ursula Le Guin εκτός από τον Αναρχικό των 2 κόσμων προτείνω το Η πόλη των ψευδαισθήσεων

Επίσης

Επιστροφή στη Γη  Οι Επικυρίαρχοι  Το πεπρωμένο μου είναι τ άστρα Ο κατασκευαστής των άστρων (όσοι το έχουν τελειώσει το αγαπάνε..)

Σιλό (Wool) 

 

 

Ενοείται 

Dune ,Solaris κτλ...

Επεξεργασία από Cassidy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ασχετως σχετικο για αυτο το διμηνο η πολιτεια εχει τον Νευρομαντη στις προσφορες της με -50% :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.