Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! ΑΦΟΡΑ ΟΛΟΥΣ !


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Aν παίζει οικονομικό θέμα, τότε θα μπορούσε να δημιουρηθεί κάποιος τραπ. λογαριασμός για κατάθεση μην.συνδρομής (+ εγγραφής);

 Κι αυτό, καθότι κάποια μέλη του φόρουμ βρίσκονται εκτός Αθήνας/Αττικής.

 Όπως η ("νησιοτοφυλακισμένη"  :confuse: ) αφεντιά μου...

 

 

Πόσα πρέπει να πληρώσει κάποιος για να γίνει μέλος; Δεν λέω κάθε μήνα αλλά μόνο για την εγγραφή. Αν είναι 20 - 25 ευρώ θα γίνω κι εγώ μέλος. Αν δεν μπορέσω να έρθω στη συνέλευση (το πιθανότερο είναι να μπορέσω) θα περάσω άλλη μέρα για την εγγραφή.

Εδω θα βρειτε τις πληροφοριες που ζητατε, αν και φανταζομαι καποια πραγματα 

θα αναθεωρηθουν και θα αλλαξουν στο αμεσο μελλον.

 

Για αποριες και περισσοτερες πληροφοριες μπορειτε να ενημερωθειτε με ενα τηλεφωνημα στην Λεσχη.

 

:beer:

  • Like 28
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Για όσους ρωτανε για την εγγραφη ας πάνε εδώ

 

Όσον αφορα το καλεσμα-ερωτηση του Γιωργου-Valtasar να δηλωσουμε ποιοι θελουμε να γινουμε μελη στη λεσχη εχω να πω οτι εγω σκοπευω να γινω μελος. Δε γινομουν τοσα χρονια μιας και δεν εμενα στην αθηνα (βεβαια καθε φορα που κατεβαινα και πηγαινα λεσχη εβαζα στον κουμπαρα,οποτε ηταν σαν να πληρωνα συνδρομη για οσους μηνες ημουν κατω). Τωρα,ακομα και αθηνα να μην ειμαι παλι,αλλαζουν τα πραγματα γιατι οπως και να το κανουμε ειναι αλλο να εχεις το δικο σου εισοδημα. Ουσιαστικα θα γινομουν μελος σε κανα μηνα,ε τωρα ετυχε αυτο και το λεω τωρα,δεν αλλαζει κατι.

 

Και ολος αυτος ο παραπανω προλογος γινεται για να πω το οποιο παραπονο μου/προτασεις μου.

Αν ενα πραγμα καπως μου φανηκε ασχημο ειναι το "επιτακτικο" του ζητηματος. Κατι σαν "η λεσχη κινδυνευει,βαλτε πλατη γρηγορα". Δε μου αρεσε πολυ σαν προσεγγιση γιατι στοχευει στο συναισθημα. Θα μου αρεσε απο την αλλη να υπηρχε ενας αλλος σχεδιασμος που να σε προσελκυει να γινεις μελος, οχι μονο για το "για τη λεσχη ρε γ*μωτο" (που και αυτό ειναι επαρκέστατος λόγος) αλλα και για τα οφελη της ιδιοτητας του μελους.

 

σκορπιες ιδεες/σκεψεις

Τι σημαινει να εισαι μελος της λεσχης; Εκπτωσεις απο κομιξαδικα;Από οτι ξερω ισχυε παλια,αλλα πλεον οχι. Και βγαζει και νοημα,θα πρεπει μονο 1 αντε 2 κομιξαδικα να συμμετεχουν στην προσφορα αυτα για να ανταγωνιστουν τα αλλα και ουσιαστικα η εκπτωση που θα παρεχεται θα ειναι η δικια τους δωρεα στη λεσχη. Ελα ομως που και η λεσχη πουλαει καινουργια και πολλοι αγοραζουμε απο τη λεσχη για να τη στηριζουμε.

Εκπτωσεις απο τη λεσχη; οκ,αλλα οταν ψωνιζω απο τη λεσχη το κανω  για να τη στηριξω,δε με καιει και πολυ το 1-2€ εκπτωσης,το πολυ πολυ οπως ειναι να το ξαναριξω στον κουμπαρα.

 

Οποτε ποια θα μπορουσαν να ειναι τα οφελη ενος μελους της λεσχης; Τυχαια παραδειγματα: τα "λαγωνικα" της λεσχης (leonidio,φλοκ,valtasar κλπ) να ψαχνουν για τευχη μονο μελων. Εδω και για εναν αθηναιο ειναι σημαντικο που υπαρχουν αυτα τα μελη και ψαχνουν τα παλαιοπωλεια,ποσο μαλλον για εναν μη Αθηναιο. Ε αφου το κανουν απο την καλη τους την καρδια δε θα ταν ωραιο καπως να ωφελειται εστω η λεσχη;

Αυτο το σκεφτομαι και στη δικη μου περιπτωση, που μεσα σε αυτα τα χρονια εχω κατεβασει και ανεβασει παρα πολλα τευχη,μερικες φορες μαλιστα μετεφερα τευχη που πληρωσα και που πιθανως περιμεναν αρκετο καιρο στη λεσχη μεχρι αυτοι που τα ζητησαν να τα παρουν. Σιγουρα τις περισσοτερες φορες γουσταρα που εξυπηρετουσα τα συγκεκριμενα ατομα (οπως κανουν και οι απο πανω) αλλα εχουν τυχει και φορες που η κατασταση ξεφευγει (οπως συμβαινει και στους απο πανω). Τεεεελος παντων,το ποιντ ειναι οτι θα προτιμουσα ή να εξυπηρετω μελη της λεσχης ή αυτα τα μελη καπως να στηριξουν τη λεσχη,στην τελικη γλιτωνουν απο ουρες,μεταφορικα,χτυπημα/χασιμο του δεματος,ενα διευρακι που λεει ο λογος στη λεσχη δε σε χρεωκοπει.

Και μιας και μιλησα και για τευχη/μεταφορες κλπ μια αλλη σημαντικη υπηρεσια της λεσχης: οι σακουλες και το κουτι. Πας οποτε σε βολευει εσενα και αφηνεις τα κομικς σου και ο αλλος παει οποτε τον βολευει τα παιρνει και αφηνει τα λεφτα στο κουτι. Γιατι αυτο να ειναι διαθεσιμο σε ολους και οχι μονο στα μελη;Χρησιμοποιεις κατι που εφτιαξαν αλλη για τη δικη σου βόλη, γιατι να μη συνεισφερεις;;αλλιως αν θες φαε το λουκι να κανονισεις ραντεβου με 3-4 διαφορετικα ατομα,συγκεκριμενες ωρες,σε συγκεκριμενα μερη κλπ.. 

 

Ωραια ολα αυτα,αλλα ως προς το τελευταιο,τι να την κανω οταν δεν ειμαι απο αθηνα και ολα τα κανω με το ταχυδρομειο; Και γενικα τι μπορει να γινει για τα μελη εκτος Αθηνων;Παραπανω ο Λύκος του Ονταριο λεει να γινει διπλασια η συνδρομη για αυτους που ειναι απο Αθηνα. Δηλαδη εστω-ΕΣΤΩ- οτι γινεται αυτο,θα γραφτουν αυτοματα και απλα "επαρχιακα" μελη οσοι δεν ειναι απο αθηνα;;; ΑΝ ναι τοτε γιατι δε γραφονται απο τωρα;; ΚΑΙ σε κεινο το σεναριο ΚΑΙ τωρα 60€ θα ειναι η ετησια συνδρομη... Απο την αλλη υπαρχουν αθηναικες φωνες που λενε οτι τα 60€ ειναι πολλα. Ολο αυτο δημιουργει διαφορα ερωτηματα

 

-Μήπως για μελη απο επαρχια να υπαρχει πιο μικρη εισφορα;Αλλα τοτε τι; θα οριστει οτι πρεπει να επισκεπτονται τη λεσχη max Χ φορες το χρονο(πχ την περιοδο των con;)

-Μήπως να πεσει η ετησια συνδρομη;πχ αν γινει 40€ τα μελη απο 40 θα γινουν 70 ή 45; και ισως οποιοι "πονανε" τη λεσχη παραπανω συνεχισουν να δινουν το παλιο 60αρι;

-Μηπως να φτιαχτουν απλα και premium μελη με αναλογα οφελη;

 

Μετα υπαρχουν και οι διαφορες εκδηλωσεις στη λεσχη. Εκει περιπλεκονται τα πραγματα. Φανταζει λογικο οτι δε μπορεις να βαλεις εισοδο στις προβολες της λεσχης. Δεν ξερεις αν αυτος που ερχεται ερχεται για την παρεα ή επειδη δε "βγαινει" να παει κανονικο σινεμα. Οποτε εκει απλα μπορεις να βγαλεις τον κουμπαρα.

 

Τωρα οσον αφορα εκδηλωσεις οπως παρουσιασεις κλπ και εκει ειναι περιπλοκο το ζητημα. Απο τη μια η λεσχη δινει το χωρο της στις εκδοτικες και λιγο-πολυ τους φερνει κόσμο αλλα απο την αλλη και οι εκδοτικες με αυτες τις παρουσιασεις ειναι μερος του στοχου και σκοπου της λεσχης, η οποια εχει σαν στοχο να αναδειξει τα κομικ και οχι να ειναι εκθεσιακος χωρος.

 

Οποτε συνολικα θα θελα τα μελη της λεσχης και η συνδρομη τους να ανταποκρινεται σε κατι,αλλιως δε διαφερει και πολυ απο τον κουμπαρα/τις δημοπρασιες κλπ. Αντιστοιχα καλο θα ηταν ο κουμπαρας να προβαλλεται περισσοτερο. Οχι σε σημειο να σκεφτεται ο αλλος να ερθει για να αποφυγει τον δισκο κουμπαρα αλλα τεσπα,δεν ξερω και γω αν καταλαβα τι εχω στο μυαλο μου..

 

Και εδω θελω καταληγοντας να πω μπραβο στο Γιωργο για τη σταση του, παρολο η αρχη του ποστ μου δεν ηταν ακριβως ετσι. Μπορει εγω να χαρακτηρισα το "γινετε οσοι μπορειτε μελη" συναισθηματικη πιεση αλλα απο την αλλη καταλαβαινω τη θεληση των απο πανω να κρατησουν τη λεσχη αυτο που ειναι. Ενα στεκι απο φιλους κομικς για φιλους κομικς που τα βγαζει περα μονο του χωρις να γινει ενας παροχος υπηρεσιων του στυλ

-αναζητηση τευχων 0,50€/τευχος

-κρατηση τευχων 0,50€/τευχος/εβδομαδα κλπ κλπ

 

Αξιζουν πολλα  :respect:  στα ατομα που εχουν στησει αυτο το Στέκι και αξιζει και εμεις να στηριξουμε την προσπαθεια οσο μπορουμε. Στην τελικη για ολους μας κατι ειναι: σπιτι/εξοχικο/ξενωνας κλπ :)

 

ΥΓ:λιγο μεγαλο ποστ,ευχαριστω οσους αφιερωσατε χρονο και το διαβασατε :P Δεν περιμενω εδω περα να γινει συζητηση πανω σε αυτα που αναφερω, καταλαβαινω και σεβομαι οτι ο σκοπος του τοπικ δεν ειναι αυτος. Απλα τα αναφερω μηπως και μεταφερθουν στη συνελευση του Σαββατου που δε θα μπορω να ειμαι :)

 

:beer:

  • Like 35
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30364
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  38
  • Reputation:   347
  • Achievement Points:  38
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατά τη γνώμη μου επειδή στην εποχή που ζούμε δύσκολα δίνει κάποιος 50 ευρώ και αυτό λειτουργεί αποτρεπτικά για φίλους της λέσχης που θα ήθελαν να γίνουν μέλη θα μπορούσατε να τους διευκολύνετε με τον εξής τρόπο: Με την εγγραφή να πληρώνουν το ποσό που απαιτείται για την εγγραφή και τη συνδρομή για τον τρέχοντα μήνα δηλαδή σύνολο 25 ευρώ και τα υπόλοιπα 25 να τα πληρώνουν τον επόμενο μήνα.

  • Like 21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Χμμ με έχει προβληματίσει αρκετά το όλο θέμα... Η αλήθεια είναι ότι τώρα τελευταία σκεφτόμουν αρκετά τη ΛΕΦΙΚ και το πως επιβιώνει σε τέτοιους καιρούς. Ήλπιζα να μην παρουσιαστεί πρόβλημα σε τέτοιο βαθμό που να τίθεται θέμα λειτουργίας. Όλοι -πιστεύω- θα έχουν παρατηρήσει ότι τα "φωτεινά στίγματα" των μελών αριστερά στις συζητήσεις είναι ελάχιστα και προσωπικά νιώθω αρκετά άσχημα που έχοντας εξυπηρετηθεί στο παρελθόν από τη Λέσχη με αγορές τευχών κτλ. δεν έχω προσφέρει τίποτα οικονομικά. Έτσι θα ήθελα να δηλώσω και εγώ το ενδιαφέρον μου για να γίνω μέλος

 

Η αλήθεια είναι ότι αντικειμενικά το ποσό δεν είναι μεγάλο, αλλά και πάλι με αποθάρρυνε από το να γραφτώ. Θα ήταν καλό αν βρισκόταν ένας άλλος τρόπος έστω και για πληρωμή "σε δόσεις" όπως ακούστηκε παραπάνω. Επίσης βολικό θα ήταν να ανοίξει και ένας λογαριασμός paypal ώστε να διευκολυνθούν οι συναλλαγές για δωρεές, συνδρομές κτλ. πιο εύκολα από το να καταθέσει κάποιος ποσό σε τράπεζα. Ακόμα και αν κάποιος έδινε το μικρό ποσό των 5-10 ευρώ θα ήταν χρήσιμο ειδικά τώρα. Αυτά από εμένα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά, θα προσπαθήσω να παρευρεθώ και στη συνέλευση. :)

  • Like 27
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2402
  • Reputation:   25520
  • Achievement Points:  2440
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5457 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Συμμερίζομαι πολλές από τις παραπάνω απόψεις...

 

Τώρα... Υπάρχει η δυνατότητα να αναρτηθεί μια λίστα ή ένα excellάκι με τα τεύχη και τις τιμές τους, που διαθέτει προς πώληση η Λέσχη;

Επεξεργασία από archon
  • Like 21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64350
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6430 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Κανονικά δεν θα απαντούσα αλλά η απάντηση του φίλου dimious με τσίγκλισε καλά......

 

Το GC είναι 10 χρονών περίπου, η ΛΕΣΧΗ μόλις έκλεισε 7 χρόνια. ΠΟΤΕ δεν ζητήθηκε ούτε ΕΝΑ ΣΕΝΤ από κανέναν. Οι συνδρομές εθελοντικές, ο κουμπαράς για τους καφέδες εθελοντικός......

 

Δεν υπάρχει άμεσο οικονομικό πρόβλημα, υπάρχει ΜΕΓΑ ΗΘΙΚΟ πρόβλημα. Η Λέσχη αν θα κλείσει θα είναι επειδή ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΧΘΗΚΕ. Δεν υποστηρίχθηκε ηθικά, οικονομικά, λειτουργικά.

 

7 χρόνια λειτουργίας, με 30 μέλη είναι λογικό ; όταν μέσα στο 15 είχαμε πάνω από 3.500 προσελεύσεις ατόμων από τον χώρο της ; Πηγαίνετε ΕΔΩ για να δείτε τι έχει κάνει από εκδηλώσεις όλο αυτό τον καιρό.

 

Δημήτρη γράφεις, ότι δεν σου αρέσει το επιτακτικό του θέματος. Μα δεν ανάγκασα ούτε ψυχολογικά, ούτε σωματικά κανέναν. Κανονικά αυτή την ώρα θα είχε ανακοινωθεί το κλείσιμο της Λέσχης αν στην μίνι συνέλευση που κάναμε το περασμένο Σάββατο κάποιοι δεν επέμεναν ότι οι υπόλοιποι πρέπει να ξέρουν και να εκφέρουν γνώμη. Όλοι αυτοί που τόσα χρόνια χρησιμοποιούσαν την Λέσχη αλλά περίμεναν να γίνουν πλούσιοι για να την υποστηρίξουν.....όλοι αυτοί που απλά χειροκροτούσαν όταν 7 χρόνια 4-5 άτομα προσπαθούσαν το αδύνατο, να κρατήσουν ένα εθελοντικό μη κερδοσκοπικό οργανισμό να βγάλει τα πάγια του και να μείνει ανοιχτός για να προσφέρει σε όλους......όλοι αυτοί που μέσα σε αυτά τα χρόνια έχουν αγοράσει κόμικς από την Λέσχη εκατοντάδων ευρώ αλλά σφίγγονται για τα 5 ευρώ τον μήνα.... όλοι αυτοί που μας χάζευαν απ' έξω......

 

Οι προτάσεις όλων είναι σεβαστές και πολλές είναι σωστές, πλησιάστε την Λέσχη για να τα κουβεντιάσουμε....

 

Τα πράγματα είναι απλά, δεν μου αρέσουν τα πολλά λόγια, ποτέ δεν μου άρεσαν. Θα συνεχίσω ΜΟΝΟ αν υπάρχουν άτομα που θα υποστηρίξουν το εγχείρημα. Μόνο αν υπάρξουν μέλη που θα αξίζει να τραβήξω αυτά που τράβηξα όλα αυτά τα χρόνια, μέλη που θα το διασκεδάσουμε παρέα..........ΜΕΛΗ όχι ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΙ που αφήνουν κάτι στον κουμπαρά......μέλη που θα έχουν λόγο στα τεκταινόμενα, μέλη που θα έχουν όραμα μαζί μας, μέλη που θα συμμετάσχουν άσχετα αν θα βρίσκονται στην άλλη άκρη της Ελλάδας. Θέλω συμμετοχή. Αν δω ότι μπορεί να υπάρξει καλώς, αν όχι, κλείνει ο κύκλος αυτός που έτσι κι αλλιώς έχει γράψει την ιστορία του.

 

V

  • Like 43
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πρόεδρε νομίζω πως πρέπει να πεις τι συμβαίνει εδώ και όχι στη συνέλευση αφού είναι φανερό πως υπάρχει κόσμος εκτός Αθήνας που θέλει να βοηθήσει ή κόσμος που δεν θα μπορεί να είναι στη συνέλευση. Ο κόσμος θέλει και έχει διάθεση να βοηθήσει αλλά δεν πρέπει να ξέρει; Προσωπικά είχα την εντύπωση πως το πράγμα πήγαινε καλά, δε χρωστούσε η λέσχη, το πωλητήριο και τα παζάρια έβγαζαν κέρδος κτλ. Τώρα προέκυψε κάτι όπου ακόμα και εγώ που μια φορά την εβδομάδα (το λιγότερο) πάω στη λέσχη, είμαι μέλος κτλ δεν είχα την παραμικρή ιδέα. Μπορώ να πω πως ακόμα δεν έχω καταλάβει παρόλο που έκανα 2-3 κουβέντες. Πρέπει να ξεκαθαρίσει το πράγμα, γιατί εάν π.χ. γραφτούν 20 νέα μέλη και η λέσχη τελικά κλείσει τότε; -- Δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι.

 

 

 

 

Αν και δεν είναι του παρόντος να γκρινιάζουμε νομίζω πως τόσο καιρό δεν έγιναν οργανωμένες προσπάθειες να γραφτούν νέα μέλη. Για παράδειγμα, που το σκεφτόμουν και εκείνες τις ημέρες, δεν μας είδα στο athenscon να προωθούμε τη λέσχη στους απλούς περαστικούς. Ούτε καν τα ποστ που υπάρχουν εδώ είναι ενημερωμένα με το τι ισχύει και τι όχι.

 

 

  • Like 29
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64350
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6430 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Νομίζω γράφω ακριβώς αυτό που συμβαίνει στην προηγούμενη απάντηση μου..........

 

Όσο για να νέα μέλη, ΔΕΝ γράφεται κανείς αυτή τη στιγμή, μετά τις 23 του μηνός θα δούμε αν θα υπάρξουν νέες εγγραφές (ανάλογα την απόφαση)

 

:cheers3:

  • Like 28
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Δεν ήθελα να γράψω κάτι εδώ, αλλά τα γραφόμενα του Γιώργου με μπέρδεψαν αντι να μου ξεκαθαρίσουν το τοπίο.

 

Το θεμα που πρεπει να αντιμετωπιστεί είναι:

 

- Η Λέσχη πρέπει να αλλάξει έδρα και άρα θα πρέπει να καλυφθεί το ενδεχόμενο κόστος, οπως εγραψε ο Θοδωρος?

- Η Λέσχη δεν έχει μέλη για να καλύπτει τα έξοδα της?

- Η Λέσχη δεν έχει μέλη με όρεξη για να γινουν περισσότερα πράγματα?

- Όλα τα παραπάνω?

 

Εφόσον το θέμα τέθηκε ανοιχτά και η συμμετοχή/βοήθεια ολων είναι το ζητούμενο, καλό είναι να γνωρίζουμε.

Επεξεργασία από AndreasD
  • Like 31
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4990 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Κοιταξτε παιδια ο προεδρος της Λεσχης ειπε οτι καλειστε να ερθετε σε μια ανοιχτη συζητηση για το μελλον της Λεσχης.

Που σημαινει οτι η Λεσχη ειναι ενας ζωντανος οργανισμος που της δινει ζωη τα μελη της. Η Λεσχη αλλαζει συνεχεια αλλαζει δεν ειναι η ιδια που ηταν 7 χρονια πριν ουτε καν πριν ενα χρονο.

Τωρα και παλι ειναι σε σε ενα σημειο που χρειαζεται αλλαγη ωστε να κανει ενα βημα ακομα στην εξελιξη της

Γι 'αυτο καλουμαστε να συζητησουμε απο κοντα να εκφερουμε γνωμες, αποψεις και προτασεις ωστε η Λεσχη να εξακολουθει να προσφερει ολα αυτα που μας δινει τοσα χρονια αλλα και στο μελλον.

Καλο θα ηταν να τα πουμε απο κοντα γι'αυτο οσοι μπορουμε ας παμε...και οσοι δεν μπορουν θα ενημερωθουν αναλογα για τις αποφασεις που θα παρθουν.

Ολοι μας πιστευω θελουν μια δραστηρια Λεσχη, ενα στεκι που απολαμβανουμε χρονια τωρα και θα συνεχισουμε να απολαμβανουμε με την ενεργη και ουσιαστικη συμμετοχη ολων μας.

:beer:

Επεξεργασία από ConB
  • Like 32
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64350
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6430 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Ανδρέα, όλα είναι αλυσίδα. Και αλλαγή έδρας θέλουμε, και υποστήριξη από νέα μέλη και περισσότερη συμμετοχή.

Γιατί μπερδεύεσαι ?

 

Με αυτή τη συμμετοχή η Λέσχη δεν προχωράει. Ή θα συμμετάσχει κόσμος ή θα συναντιόμαστε όπως στα πρώτα χρόνια του GC σε καφετέριες να αλλάζουμε τα κομικάκια μας.

 

:cheers3:

  • Like 27
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9587
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5459 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Δε θέλω να επεκταθώ γιατί θα έρθω στη συνέλευση να ακούσω και να μιλήσω αλλά και γιατί δε γνωρίζω πλήρως τα τεκταινόμενα -πίστευα πχ ότι το πρόβλημα είναι μόνο οικονομικό και σκεφτόμουν πράγματα και ιδέες όπως αυτά που ανέφεραν ο dimious και ο totally αλλά μετά ο πρόεδρος ανέφερε το ακόμα πιο σημαντικό θέμα της συμμετοχής που κακώς δεν είχε περάσει από το μυαλό μου σε αυτή τη φάση.

 

Με βάση την αγωνία, το ενδιαφέρον, όπως θέλετε πείτε το, που εκφράζεται σε αυτό το θέμα, θα πρότεινα αν είναι εφικτό να επισπευθεί η συνέλευση και να συζητηθούν πιο άμεσα τα διάφορα θέματα που έχουν προκύψει.

Επεξεργασία από saveapenguin
  • Like 24
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Γιώργο απλά δεν ήταν ξεκάθαρο ποιο ακριβώς ηταν το θέμα. Και μένα στην αρχή μου δημιούργηθηκε η εντύπωση πως ήταν καθαρά οικονομικό. :beer:

  • Like 21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64350
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6430 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Το λέω ξανά για να μην υπάρχει παρεξήγηση : η Λέσχη ΔΕΝ έχει χρέη, ΔΕΝ έχει άμεσο οικονομικό πρόβλημα. Επιβιώνει πολύ δύσκολα όπως όλοι μας, από την αρχή της. Χρειάστηκαν πολλά μαγικά και πολλές θυσίες για να ζήσει 7 χρόνια αλλά είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ στις υποχρεώσεις της. Το θέμα είναι ότι είναι άδικο (και πλέον ανέφικτο από την μεριά μου) οι θυσίες και η προσπάθεια να γίνεται από 3-4 άτομα και οι υπόλοιποι απλώς να απολαμβάνουν.

 

Αφορμή λοιπόν η αλλαγή έδρας, να επαναπροσδιορίσουμε την θέση του ο καθένας μας.

 

:cheers3:

  • Like 34
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δημήτρη γράφεις, ότι δεν σου αρέσει το επιτακτικό του θέματος. Μα δεν ανάγκασα ούτε ψυχολογικά, ούτε σωματικά κανέναν. Κανονικά αυτή την ώρα θα είχε ανακοινωθεί το κλείσιμο της Λέσχης αν στην μίνι συνέλευση που κάναμε το περασμένο Σάββατο κάποιοι δεν επέμεναν ότι οι υπόλοιποι πρέπει να ξέρουν και να εκφέρουν γνώμη. Όλοι αυτοί που τόσα χρόνια χρησιμοποιούσαν την Λέσχη αλλά περίμεναν να γίνουν πλούσιοι για να την υποστηρίξουν.....όλοι αυτοί που απλά χειροκροτούσαν όταν 7 χρόνια 4-5 άτομα προσπαθούσαν το αδύνατο, να κρατήσουν ένα εθελοντικό μη κερδοσκοπικό οργανισμό να βγάλει τα πάγια του και να μείνει ανοιχτός για να προσφέρει σε όλους......όλοι αυτοί που μέσα σε αυτά τα χρόνια έχουν αγοράσει κόμικς από την Λέσχη εκατοντάδων ευρώ αλλά σφίγγονται για τα 5 ευρώ τον μήνα.... όλοι αυτοί που μας χάζευαν απ' έξω......

 

Οι προτάσεις όλων είναι σεβαστές και πολλές είναι σωστές, πλησιάστε την Λέσχη για να τα κουβεντιάσουμε....

 

Τα πράγματα είναι απλά, δεν μου αρέσουν τα πολλά λόγια, ποτέ δεν μου άρεσαν. Θα συνεχίσω ΜΟΝΟ αν υπάρχουν άτομα που θα υποστηρίξουν το εγχείρημα. Μόνο αν υπάρξουν μέλη που θα αξίζει να τραβήξω αυτά που τράβηξα όλα αυτά τα χρόνια, μέλη που θα το διασκεδάσουμε παρέα..........ΜΕΛΗ όχι ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΙ που αφήνουν κάτι στον κουμπαρά......μέλη που θα έχουν λόγο στα τεκταινόμενα, μέλη που θα έχουν όραμα μαζί μας, μέλη που θα συμμετάσχουν άσχετα αν θα βρίσκονται στην άλλη άκρη της Ελλάδας. Θέλω συμμετοχή. Αν δω ότι μπορεί να υπάρξει καλώς, αν όχι, κλείνει ο κύκλος αυτός που έτσι κι αλλιώς έχει γράψει την ιστορία του.

 

V

edit:απαντησα χωρις να δω το απο πανω ποστ που αναφερεις αλλη μια φορα ξεκαθαρα τη μη υπαρξη οικονομικου προβληματος. Οχι οτι αλλαζει κατι στο ποστ απλα γραφοταν πριν δω το παραπανω

 

Οταν εγραφα το ποστ ηταν κυριως για να παραθεσω τις σκεψεις μου αλλα επειδη με στεναχωρει καπως η ιδεα να πηρες αλλιως αυτα που εγραψα (ή εγω να εγραψα αλλιως αυτα που ηθελα να πω)  απανταω. Αρχικα νομιζω οτι ο,τι ειπα περι πιεσης-επιτακτικοτητας το αυτοαναιρεσα στην πορεια του ποστ μου,ηταν  η αρχη του νηματος της σκεψης μου/ενας προλογος για να ακολουθησουν οι όποιες προτάσεις μου. Ελπιζω να μη νομιζεις οτι βλεπω αυτο το θεμα ως τελεσιγραφο και ο,τι εχει σκοπο να μας πανικοβαλει (να μας κινητοποιησει ομως ναι). Oσον αφορα το ηθικο προβλημα που αναφερεις,συμφωνω 1000%. :(

 

τωρα για τα κοκκινα:  δηλωνω ενοχος για το αδικημα της "κατοχης μυγας". Προσωπικα νιωθω οτι φωτογραφιζομαι (οχι απαραιτητα οτι μου την λες,που αδικο δε θα χες) στα λεγομενα σου. Εγω και πολλοι αλλοι μαζι.Μακαρι να μην ειναι αργα..

 

για το αλλο που λες με τη συνελευση στη λεσχη δυστυχως ηδη ειπα οτι δε μπορω να ερθω,αλλα πραγματικα καιγομαι οχι απλα να μαθω ολες τις αποφασεις αλλα ή να διαβασω/δω τα "πρακτικα" είτε -το καλυτερο σεναριο- να παρακολουθησω live τη συνελευση και ας μην επιτρεπονται τα σχολια (που θα ταν το ιδανικο). Αυτο το σχόλιο ως μια τελευταια εκκληση να σκεφτειτε τη μεταδοση της συνελευσης..

 

Στην τελευταια παραγραφο παραθετεις τους προβληματισμους σου για το τι ειναι μελος (με συνδρομη 60€/χρονο) και τι διαφορα εχει απο καποιον που δωριζει τευχη ή αφηνει συνολικα 60€/χρονο στον κουμπαρα ως περαστικος. Δε λεω οτι το κανω, σε καμια περιπτωση. Ισως και για αυτο ξεκινησα να γραφω και γω το δικο μου μηνυμα, για να πω τις προτασεις μου,να προβληματισω και να προβληματιστω για το τι σημαινουν ολα αυτα που λεμε . Η δικη μου σκεψη πηγε στο οτι οταν εισαι μελος εχεις προσβαση στις ανεσεις που προσφερει η λεσχη. Οπως εχει τωρα η κατασταση αυτες ειναι προσβασιμες σε ολους. Απο την αλλη  εσυ μιλαςγια συμμετοχη στα τεκταινομενα. Σιγουρα καλυτερη προταση απο τη δικη μου προσεγγιση που ειναι σε στυλ "αν θες αυτο και αυτο πληρωσε και κατι,τρεχουμε που τρεχουμε με βαρδιες,παζαρια κλπ,μην τα πληρωνουμε και ολα εμεις". Αλλα τι ακριβως σημαινει αυτο με ορους του σημερα; Λογικα αυτα θα ειπωθουν στη συνελευση..

 

Αυτα :) 

:beer:

Επεξεργασία από dimious
  • Like 22
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5264
  • Reputation:   56176
  • Achievement Points:  5436
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Προσωπικά πιστεύω ότι τα €50 ή €80 δρουν αποτρεπτικά για πολλούς αυτήν την εποχή.

 

Γιατί δεν δίνεται η δυνατότητα να δώσει κάποιος τον πρώτο μήνα τα €20 της εγγραφής, τον δεύτερο μήνα να καταθέτει €20 ευρώ προπληρώνοντας το επόμενο τετράμηνο, και μετά να καταθέτει €20 ευρώ κάθε 4 μήνες;

 

Νομίζω ότι αυτό θα ήταν πιο "γλυκό" για τα μέλη. Και ας βγαίνει η κάρτα μέλους το 2ο μήνα όταν θα έχουν πληρωθεί συνολικά €40.

 

Και για ανέργους, φοιτητές, πολύτεκνους και... συνταξιούχους  :P που επισκέπτονται τη λέσχη τουλάχιστον 1 φορά το μήνα, γιατί να μη δοθεί η δυνατότητα μετά την εγγραφή να δίνουν μόνο τα 5 ευρώ κάθε μήνα που πάνε στη λέσχη, και ας βγαίνει μια προσωρινή κάρτα μέλους και η κανονική να βγαίνει όταν και όποτε συγκεντρωθούν τα πρώτα 50 ευρώ (€20+€30) και να ισχύει για όσο παραμένουν ταμειακώς εντάξει.

 

Π.χ. Να βγει μια καρτούλα με τους 12 μήνες και να μπαίνει ένα σφραγιδάκι σε κάθε μήνα που πληρώνεται!! (Για να μην πω να βγει καρτούλα με... ένσημα !!)

 

(Λέω τώρα κάποιες ιδέες που μου έρχονται στο μυαλό... ελπίζω να μην είμαι εκτός πραγματικότητας)

  • Like 22
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4990 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Φιλε constantinopole τετοιες διευκολυνσεις γινονταν και θα εξακολοθουν να γινονται οποιος θελει πληρωνει τη συνδρομη του ετησια ή ανα εξαμηνο ή ανα τριμηνο...

Κρατιεται αρχειο το οποιο ενημερωνεται για το ποτε πληρωνετε καθε φορα η συνδρομη

Περα απο τη συνδρομη ομως οπως και να πληρωνεται αυτο που χρειαζεται η Λεσχη ειναι με συνεπεια την ενεργη και ουσιαστικη παρουσια των μελων της με οποιο τροπο μπορουν.

Και επαναλαμβανω ελατε απο κοντα να τα πουμε για να γινει διαλογος και να λυθουν οι οποιες αποριες αλλα και να συμβαλλετε με τις προτασεις σας...μια παρεα ειμαστε

Επεξεργασία από ConB
  • Like 27
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2402
  • Reputation:   25520
  • Achievement Points:  2440
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5457 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ο.Κ. Κάτι σοβαρό συμβαίνει...  :thinking:

 

Θα ήθελα να ρωτήσω, ο μόνος τρόπος για να βοηθήσουμε, είναι να γίνουμε μέλη;

 

Αν προσφέρει κάποιος όποιο ποσό μπορεί;

Αν αγοράσουμε από τα κόμικς που έχει προς πώληση η Λέσχη;

Αν ξεκινήσουμε εσωτερικές δημοπρασίες υπέρ της Λέσχης;

Όλα αυτά μαζί;

 

 

Συμμερίζομαι πολλές από τις παραπάνω απόψεις...

 

Τώρα... Υπάρχει η δυνατότητα να αναρτηθεί μια λίστα ή ένα excellάκι με τα τεύχη και τις τιμές τους, που διαθέτει προς πώληση η Λέσχη;

 

Και εγώ νόμισα οτι το θέμα ήταν ΜΟΝΟ οικονομικό, γι'αυτό και αράδιασα τα παραπάνω και μπράβο στα παιδιά που έσπευσαν αμέσως να κάνουν δημοπρασίες (ήμουν και είμαι κι εγώ σε σκέψη για το τι να κάνω)...

 

Όσον αφορά την εγγραφή μέλους, θεωρώ οτι το πιο δύκολο κομμάτι, είναι αυτό της εγγραφής (20Ε), αλλά και ο τρόπος πληρωμής για κάποιον που δεν είναι στην Αθήνα.

 

Εξηγώ:

Θα με βόλευε αφάνταστα να μπορούσα να πληρώσω τα 20Ε, σπαστά, δηλ. 10 τον πρώτο μήνα και 10 τον επόμενο και ίσως 10Ε και τον μεθεπόμενο για να καλύψω τα 5Ευρα αυτών των μηνών, και από 'κει και πέρα 5Ε/μήνα.

 

Όμως κάποιο μέλος που μπορεί να πληρώνει μόνο με τον τρόπο 5Ε/μήνα και όχι να προπληρώνει για πολλούς μήνες, και δεν είναι Αθήνα για να επισκέπτεται τη Λέσχη και να αφήνει το 5Ευρο, θα πρέπει να πηγαίνει κάθε μήνα στην Τράπεζα, κάτι όχι και τόσο εύκολο.

(ΟΚ εγώ έχω e-banking, και λογαριασμό στην ίδια τράπεζα με τον Πρόεδρο, οπότε δεν έχω θέμα με ουρές και κρατήσεις, το λέω για όσους δεν έχουν).

 

Τώρα για την ουσιαστική συμμετοχή, δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει αυτό για κάποιον που είναι μακριά...

 

:beer2:

Επεξεργασία από archon
  • Like 19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3973 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Παρακολουθησα το θεμα μιας και που με ξενισε αρκετα και θετω μερικες σκεψεις ερωτησεις και ιδεες χωρις να υποννοω κατι ασχημο και χωρις να θελω να θιξω κανεναν

Προσωπικα μου αρεσει η λεσχη και ολο αυτο και πιστευω οτι προσφερει πολλα σε πολλους με πολλους τροπους και γιαυτο και γραφτηκα στο σαιτ

 

Πως θεωρειτε οτι μπορει καποιος να προσφερει ενεργα στην λεσχη εξαιρωντας το χρηματικο αντιτιμο ?

 

Τοσα ετη στις καλες εποχες που ολα πηγαιναν μελι γαλα και λογικα υπηρχε μεγαλυτερη προσελευση κοσμου στην λεσχη δεν τεθηκε τετοιο θεμα μελων....... Γιατι ετσι ξαφνικα αυτο ?

 

Οταν εκδοθηκε ο Στορμ και αρκετα αργοτερα ο Περτουιλαμπι (δεν ξερω χρονολογικα ποτε βγηκε και ο οδηγος των κομικς ως καταγραφη) δεν υπηρχε επαρκη βαση ωστε να στηριχθει το ολο εγχειρημα ?

 

Την σημερινη εποχη ο μεγαλυτερος ογκος της νεολαιας ειναι ανεργος

Στους μεγαλυτερους εχουν ισχυσει οξυτατες περικοπες σε συνταξεις μισθους κτλ και σε συνδιασμο με την κατακορυφη φορολογια και τις εισφορες το εισοδημα των πολιτων εχει συρικνωθει δραματικα και τα 60 ευρω σημερα αντιστοιχουν στο 15% μιας συνταξης αν υπαρχει η στο 15-20% ενος μισθου !!!!!!!!!!

Κι αυτο εφοσον εχει την τυχη να ειναι εργαζομενος η συνταξιουχος την στιγμη που η ανεργια σπαει ρεκορ σε ολα τα επιπεδα

 

Μιλαω για τον μεσο ανειδικευτο απλο εργαζομενο πολιτη που ειναι η συντριπτικη πλειοψηφια του εργατικου δυναμικου της χωρας αν υπαρχει τετοιο ακομη και οχι για κατηγοριες που αφορουν λιγοτερους

Για του λογου το αληθες δειτε ποσα μαγαζια εχουν κλεισει τριγυρω και ανατρεξτε σε συγκριση τις οποιες αγορες η και πωλησεις σε σχεση με τα περασμενα ετη

 

Το θεωρω εξαιρετικα δυσκολο να επωμιστει ο οποιοσδηποτε μια τετοια επιβαρυνση σε αυτη την εποχη και ειδικα αν δεν εχει αμεση καθημερινη προσβαση στα δρωμενα της λεσχης

Αυτο για να γινει εφικτο θα πρεπει να ειναι κοντα στο οικημα που στεγαζει την λεσχη και να εχει απλετο ελευθερο χρονο στην διαθεση του για να ασχολειται ωστε να επωφελειται καπως κι ο συνδρομητης απο την εισφορα με αμεση καθημερινη προσβαση στις βιβλιοθηκες κτλ κτλ κτλ

 

Οποτε για αμεση καταβολη των 60 ευρω ας μην το συζηταμε καν..... πολυ πιο εφικτο ειναι η καταβολη των 5 ευρω ανα μηνα ως συνδρομη

 

Θεωρω οτι θα πρεπει να αλλαξει το μοντελο του εγχειρηματος αυτου δινοντας κινητρα και προσφεροντας ουσιαστικα στα μελη κατι παραπανω απο μια απλη καρτα μελους (αυτο ας το σκεφτουν ιθυνοντες)

Πιστευω οτι θα βοηθουσε πολυ να διοργανωθουν διαγωνισμοι ταβλιου σκακιου και αλλες συναφεις δραστηριοτητες ωστε να υπαρξει μια συσφιξη των σχεσεων πιο προσωπικη μεταξυ των μελων

Γιατι να ειναι εθελοντικη η εισφορα στον κουμπαρα της λεσχης ?

Μπορει καλλιστα να γινει μια καφετερια φιλων κομικς οπου θα υπαρχει προσβαση στις βιβλιοθηκες ανα κατηγορια σπανιοτητας με αναλογο αντιτιμο και με τα ροφηματα σε τιμες λιγο χαμηλοτερες απο της αγορας

Ο κραχτης θα ειναι τα κομικς και η προσβασιμοτητα σε σπανιες εκδοσεις

 

Φιλικα και με εκτιμηση

Δημητρης - Σκρουτζ μακ Ντακ

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3503 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Βαλτασαρ, για μενα επρεπε απο την αρχη να είχες αναφέρει οτι το προβλημα ηταν η "κατάχρηση" της Λέσχης απο πολλά παιδιά του φορουμ και μη (μέσα κι εγω). Όπως όλοι, εγω κατάλαβα πως το προβλημα ηταν οικονομικό, αλλα δεν ειναι ετσι απ' τι βλεπω. Δεν εχω δυνατότητα (οχι μονο εγω, κι αλλοι ειναι) να δίνω καθε μηνα 5 ευρω (το βασικό προβλημα για μενα ειναι το εικοσαευρο για την εγγραφή καθε χρόνο) για να στηρίξω τη Λεσχη, αν και θα το ηθελα. Ειναι σχετικά δύσκολο.

 

Παντως, θεωρώ πως καλο θα ηταν να γίνονται περισσότερες εκδηλώσεις με ενα λογικό αντίτιμο, ωστε καθε άτομο που πηγαίνει απο εκει να συνεισφέρει έστω και λιγο στα έσοδα της Λέσχης. Τουλάχιστον, πολλοί αγοράζουν περιοδικά απο τη Λεσχη και τις εκδόσεις της στα μπαζάρ και στα conventions. Επισης, βλεπω κάποια σχόλια που λένε τα μέλη να έχουν περισσότερα προνόμια. Θα μου φαινόταν καλη ιδεα, αλλα δεν βρίσκω κάποιο όφελος που θα μπορούσαν να έχουν, εκτός κι αν ειχαν έκπτωση σε κομικς προς πώληση (της Λέσχης παντα). Θα προσπαθώ όποτε περνάω απο κει, να αφήνω τον οβολό μου στον κουμπάρα.

 

Μην ξεχνάτε, όμως οτι πολλοί, αν και δεν ειναι μέλη, έφεραν τεράστια έσοδα (υποθετω) με την αγορά των εκδόσεων της Λέσχης, όπως το Περτουίλαμπι, οποτε ειναι σαν να συνεισέφεραν στη Λεσχη με τριάντα ευρω μαζεμένα, που δεν ειναι λίγα. Τριάντα ευρω επι πεντακόσια αντίτυπα ισον κέρδος. Με κινητοποιηση ειμαι σιγουρος πως όλοι θα προσπαθήσουν να βοηθησουν.

 

Επισης, αφορμή για ολο αυτο ειναι η προσπάθεια να μετακινηθεί ο χώρος σε αλλο μερος; Αν ναι, μπορούσατε να το είχατε πει απο την αρχη, ωστε να μην δημιουργηθούν παρεξηγήσεις ως προς αυτο. Παντως, το θεμα της έδρας με ενδιαφερει αφάνταστα, μιας και θα μου αρεσε να μετακινηθεί σε μεγαλύτερο χωρο, σε πιο κεντρικό και ευχρηςτο σημείο και να μαζευτούμε να το γιορτάσουμε. Ειναι άσχημο παντως όπως διάβασα σε ποστ του Βαλτασαρ να την απολαμβάνουν μονο μέλη. Μα, κάποιοι δεν μπορούν να πληρώσουν για να ειναι μέλη. Θα στερηθούν τα παντα; Μεχρι τωρα δεν υπήρξε προβλημα με αυτο, θα υπάρξει στο μελλον;

 

Αυτη ειναι η γνωμη μου. Βαλτασαρ, ελπιζω σε απαντηση εκ μέρους σου. :)

Επεξεργασία από Angel.tze
  • Like 19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29304
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  425
  • Reputation:   4685
  • Achievement Points:  427
  • Days Won:  2
  • With Us For:  3998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Επειδή δυστυχώς και γω είμαι μακριά και παρόλο που πραγματικά θα το ήθελα πολύ να παρευρεθώ στη γενική συνέλευση δεν θα τα καταφέρω, καταθέτω εδώ τις προτάσεις μου:

 

ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ

 

- Κατάργηση του 20ευρου εγγραφής

 

- συνδρομή 5 ευρώ το μήνα. Αν κάποιος θέλει και μπορεί προπληρώνει και όσους επόμενους μήνες επιθυμεί.

Όποιος προπληρώσει ολόκληρο έτος έκπτωση 10%.

Όποιος μένει επαρχία έκπτωση 10%.

 

- παροχή δυνατότητας εξόφλησης συνδρομής μέσω εναλλακτικών δικτύων (paypal κτλ) όπως αναφέρθηκε και παραπάνω.

 

ΓΕΝΙΚΑ

 

- Σύσταση Διοικητικού Συμβούλιου (αν δεν υπάρχει ήδη). Να καθοριστεί κάθε πότε (2-3 χρόνια) θα διενεργούνται εκλογές για τον ορισμό νέου Δ.Σ.

 

- Άνοιγμα λογ/σμού σε τραπεζικό ίδρυμα. νομιμοποίηση εκπροσώπων κτλ. Δεν μπορεί συναλλαγές που αφορούν τη λέσχη να γίνονται σε ατομικούς λογ/σμους μελών της.

 

ΠΑΡΟΧΕΣ ΜΕΛΩΝ

 

- Έκπτωση 50% στα μεταχειρισμένα τεύχη της λέσχης. Και δεν εννοώ τα τεύχη να τα παίρνουν σχεδόν τζάμπα τα μέλη. Εννοώ ότι το μη μέλος θα πληρώσει όσο και σε οποιοδήποτε άλλο παλαιοπωλείο/κατάστημα/ιντερνετικο μαγαζί που πουλάει μεταχειρισμένα και όχι φθηνότερα. Η έκπτωση δηλαδή του μέλους να έχει νόημα, να μην είναι ένα 10% όπως είχα παρατηρήσει στο eshop πριν λίγο καιρό. Τώρα η λέσχη δίνει τα τεύχη της πολύ φθηνά σε μη μέλη και δεν δημιουργεί κίνητρο να γίνεις μέλος.

 

- Απαγορεύονται οι αγοραπωλησίες/ανταλλαγές/αναζητήσεις στο forum για τα μη μελή της λέσχης.

Η λεσχη θα δεσμευτει ηθικά οτι οι αναζητησεις των μελών της θα εχουν αμεση προτεραιότητα.

 

- Αποκλειστική πρόσβαση στη βιβλιοθήκη μόνο από μέλη.

 

- Αποκλειστική πρόσβαση στις εκδηλώσεις μόνο από τα μελή.

Έφερε η λέσχη τον rosa στην Ελλάδα. Πόσοι γράφτηκαν μέλη;;; Δηλαδή τι έγινε, έφερε η λέσχη τον rosa, εκμεταλλευτήκαμε την λέσχη για να πάρουμε υπογραφές, να βγούμε selfies τζάμπα με τον rosa και φράγκο δεν αφήσαμε. μόνο που μετά βγήκαμε στο ebay και πουλούσαμε τριπλή τιμή τεύχη επειδή είχαν την υπογραφή του. Όχι κύριοι, όλες οι δραστηριότητες της λέσχης θα αφορούν μόνο τα μέλη της. θες να δεις τον rosa από κοντά, θα πληρώσεις, δεν θες να πληρώσεις, φερτον αν μπορείς τζάμπα εσύ μάγκα μου.

 

- το ίδιο θα ισχύει και με τις εκδόσεις της και λοιπές παρεπόμενες ασχολίες. μόνο μέλη θα έχουν το δικαίωμα αγοράς.

 

- βιντεοσκόπηση.

Θα βιντεοσκοπούνται όλες οι εκδηλώσεις, ομιλίες, σεμινάρια κτλ που θα διενεργούνται στη λέσχη. θα ανεβαίνουν τα βίντεο στο youtube ως ιδιωτικά/απόρρητα και θα  μοιράζεται το link για τα βίντεο στα προσωπικά mail των μελών. Ακόμη κι αν είσαι στην επαρχία θα έχεις πρόσβαση στη γνώση που προσφέρεται στη λέσχη.

 

- βασικός ετήσιος γενικός προγραμματισμός δράσεων που θα ανακοινώνεται στα μέλη στην αρχή του χρόνου. πχ φέτος θα παρευρεθούμε σε 2 con της Αθήνας και σε 1 της θεσ/νικης, θα γίνουν 3 βιβλιοπαρουσιάσεις στους χώρους μας, 1 σεμινάριο σχεδίου και θα φέρουμε 1 δημιουργό για ομιλία και υπογραφές.

 

 

Δεν θεωρώ δηλαδή ότι είναι λύση να αυξήσεις τη συνδρομή και να ξεζουμίσεις τα υφιστάμενα μέλη. πρέπει να διατηρήσεις την ίδια ή ακόμη καλύτερα να μειώσεις τη συνδρομή και με κίνητρα να αυξήσεις τον αριθμό των μελών σου. θεωρώ τον στόχο των 200 μελών εφικτό με κινήσεις όπωςοι παραπάνω σε διάστημα 12 μηνών από σήμερα. 200 μέλη σημαίνει 10χιλ το χρόνο. δεν έχω ιδέα για το ετήσιο ύψος των εξόδων αλλά υποθέτω ότι τα 10 επαρκούν. και έχεις τις πώλησης μεταχειρισμένων σε λέσχη, eshop, πάγκους cons κτλ για να καλείς δημιουργούς, να συμμετέχεις σε συνέδρια κτλ.

 

ΜΗΝ σας φαίνονται πολλά τα 200 μέλη. Σκεφτείτε μόνο τους χιλιάδες που επισκέπτονται τα cons Αθήνας, θεσ/νικης. τεράστια μάζα ανθρώπων που μπορείς και πρέπει να κάνεις παπάδες.

ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙΤΕ ΣΩΣΤΑ.

 

Το οικονομικό πιστεύω πως λύνεται. μέσα σε λίγα λεπτά έγραψα τα παραπάνω, σωστά λάθος δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι από τις δεκάδες ιδέες που θα ακουστούν είτε εδώ είτε στη συνέλευση μπορεί να γίνει ένα ελκυστικότατο πακέτο παροχών για τα μέλη, το οποίο όμως πρέπει να επικοινωνείτε παντού και πάντα ( στις συγκεντρώσεις, στα cons, στο site, sto forum, στο facebook κτλ)

 

Το ηθικό τώρα που αναφέρει ο πρόεδρος και αυτό λύνεται. Αν έχω αντιληφτεί σωστά τίθεται θέμα ότι κάποιοι ελάχιστοι (πχ 5 άτομα) τρέχουν σαν τους παλαβούς για να λύνουν τα προβλήματα της καθημερινότητας (οικονομικά, διαδικαστικά, τηλέφωνα, βάρδιες κτλ) και οι υπόλοιποι χαριεντίζονται εκμεταλλευόμενοι μόνο τα θετικά της υπόθεσης.

Λοιπόν, αυτό ΔΕΝ πρόκειται να αλλάξει ότι και να γίνει. μπορεί βραχυπρόθεσμα να φανεί μια ηλιαχτίδα, αλλά σε λίγο καιρό τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου.

έτσι λειτουργεί η κοινωνία μας, έτσι λειτουργούμε σαν άνθρωποι. Μία είναι η λύση αν θες να προχωρήσεις ρεαλιστικά. ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ.

Εν προκειμένω, διεύρυνση της βάσης μελών και εκλογές.

 

Λόγω απόστασης και δουλειάς δεν έχω καταφέρει δυστυχώς να επισκεφτώ τη λέσχη μέχρι σήμερα. Θα λυπηθώ αν υπάρξει κάποια άσχημη εξέλιξη. Τα παραπάνω τα γράφω με κάθε καλή διάθεση και χωρίς την οποιαδήποτε ιδιοτέλεια.

 

Τέλος, θα ήθελα να διαβάσω την άποψη και άλλων μελών είτε απλών έιτε κυρίως της Δ.Ο. που για τους α,β,γ λόγους δεν θα μπορέσουν να παρευρεθούν στη συνέλευση στην Αθήνα.

 

:beer: 

  • Like 23
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Βαλτασαρ, για μενα επρεπε απο την αρχη ....................................

 

Αγγελε καταλαβαινω το ενδιαφερον και την ανησυχια για το μελλον τις Λεσχης, αλλα μαλλον 

δεν εχεις καταλαβει τα προβληματα που εξηγει ο προεδρος παραπανω.

 

Αν διαβασεις προσεκτικοτερα, θα καταλαβεις πως το μεγαλυτερο προβλημα που εννοει ο προεδρος,

απ' οτι εγω καταλαβαινω, ειναι η αποδυναμωση του πυρηνα της Λεσχης, των ανθρωπων που ετρεχαν 

τις εκδηλωσεις, μικρες και μεγαλες και γενικοτερα τα τεκταινομενα της Λεσχης, ειτε εντος του χωρου

αυτης, ειτε εκτος στα διαφορα φεστιβαλ. 

 

Οταν απο μια ομαδα 12-13 ατομων, εχουν μεινει οι μισοι, οι και λιγοτεροι και δεν υπαρχει η αναλογη

ανανεωση δυναμικου, τοτε θελει την τριπλασια δυναμη και χρονο για να εχει το ιδιο αποτελεσμα.

Αν προσθεσεις σε αυτα και την φυσικη φθορα-κουραση τοτε καταλαβαινεις οτι το προβλημα ειναι τεραστιο.

 

Αν δεν εθελοντοποιηθει και δραστηριοποιηθει κοσμος να "παρει στις πλατες του" ενα κομματι απο το βαρος

των υποχρεωσεων, που ειναι ως επι το πλειστον στη πλατη του προεδρου, δεν εχουμε μελλον.

 

Ελπιζω παραυτα να βρεθει μια λυση και να απολαμβανουμε τα καλα της Λεσχης για πολλα χρονια ακομα.

 

- Αποκλειστική πρόσβαση στη βιβλιοθήκη μόνο από μέλη.

 

- Αποκλειστική πρόσβαση στις εκδηλώσεις μόνο από τα μελή.

 

Μιχαλη συμφωνω με πολλα απο αυτα που εδωσες και ειλικρινα βρισκω πολλες απο τις προτασεις σου

ακρως ενδιαφερουσες, αυτες οι δυο ομως που κρατησα απο ολο το κειμενο σου, ερχονται σε πληρη 

και καθετη αντιθεση με ολα οσα αντιπροσωπευει η Λεσχη ολα αυτα τα χρονια.

 

Το να γινει η Λεσχη ενα "κλειστο" club θεωρω πως θα αλλαξει εντελως την ταυτοτητα της και θα την οδηγησει

πολυ γρηγορα σε οικονομικο και ηθικο μαρασμο.

 

Φυσικα ολα αυτα ειναι απλα και μονο οι αποψεις μου και δεν αντιπροσωπευουν κατι περισσοτερο.

 

:beer:

  • Like 27
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15092
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Επειδή δυστυχώς και γω είμαι μακριά και παρόλο που πραγματικά θα το ήθελα πολύ να παρευρεθώ στη γενική συνέλευση δεν θα τα καταφέρω, καταθέτω εδώ τις προτάσεις μου:

 

ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ

 

- Κατάργηση του 20ευρου εγγραφής

 

- συνδρομή 5 ευρώ το μήνα. Αν κάποιος θέλει και μπορεί προπληρώνει και όσους επόμενους μήνες επιθυμεί.

Όποιος προπληρώσει ολόκληρο έτος έκπτωση 10%.

Όποιος μένει επαρχία έκπτωση 10%.

 

- παροχή δυνατότητας εξόφλησης συνδρομής μέσω εναλλακτικών δικτύων (paypal κτλ) όπως αναφέρθηκε και παραπάνω.

Το 10% του 5 είναι 0,5. Δεν νομίζω ότι κάποιος που σκέφτεται αν θέλει/μπορεί/αξίζει να δώσει το 5ευρω, θα απαλλαγεί από τους ενδοιασμούς του με 50 λεπτά. Δεν λέω ότι χωρούν και πολύ μεγαλύτερες εκπτώσεις σε 5 ευρώ, αλλά καλύτερα να μην υπάρχει καθόλου, παρά ένα αστείο ποσό - που εν τέλη για τη Λέσχη μπορεί να είναι και σημαντικό συγκεντρωτικά από όλα τα άτομα.

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Θα παραβρεθώ στην συνέλευση. Και ενώ θα ήθελα να γράψω και κάτι χιουμοριστικό με αυτό το ποστ , δεν θα το κάνω, διότι (μάλλον) αντιλάμβάνομαι πότε τα πράγματα είναι σοβαρά.

 

Πάντως αυτά που λέει ο Locke, όσο "τεχνοκρατικά" και αν ακούγονται , με βρισκουν πολύ σύμφωνο.

 

Εκτός απ' τις δύο προτάσεις που επισήμανε και ο batigoal. Εκεί κι εγώ σκαλώνω.

Επεξεργασία από zade
  • Like 23
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29304
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  425
  • Reputation:   4685
  • Achievement Points:  427
  • Days Won:  2
  • With Us For:  3998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μιχαλη συμφωνω με πολλα απο αυτα που εδωσες και ειλικρινα βρισκω πολλες απο τις προτασεις σου

ακρως ενδιαφερουσες, αυτες οι δυο ομως που κρατησα απο ολο το κειμενο σου, ερχονται σε πληρη 

και καθετη αντιθεση με ολα οσα αντιπροσωπευει η Λεσχη ολα αυτα τα χρονια.

 

Το να γινει η Λεσχη ενα "κλειστο" club θεωρω πως θα αλλαξει εντελως την ταυτοτητα της και θα την οδηγησει

πολυ γρηγορα σε οικονομικο και ηθικο μαρασμο.

 

Φυσικα ολα αυτα ειναι απλα και μονο οι αποψεις μου και δεν αντιπροσωπευουν κατι περισσοτερο.

 

:beer:

 

Μαζί σου, γιαυτο τα γραψα, αφορμη για γονιμο διάλογο που συνολικά θα μας βρει όλους κερδισμένους

 

:beer:

  • Like 20
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ως προς τον Angel.Tze:

 

Τα 20 ευρώ της εγγραφής δεν τα δίνεις καθε χρόνο αλλά μόνο μια φορά στην αρχή.

 

Πουθενά δεν αναφέρθηκε ότι η ΛΕΦΙΚ θα γίνει membership only,αυτά είναι για άλλους που το πουλάνε το προϊόν .

 

Το σημείο που βρίσκεται η λέσχη είναι πολύ εύχρηστο και κεντρικότατο,μόλις 2 λεπτά με τα πόδια από τον δεύτερο πιο πολυσύχναστο σταθμό μέτρο στην Αθήνα. Δεν μπορούμε να περιμένουμε να είναι δίπλα μας για να ξεκουνησουμε να πάμε.

 

Τέλος, δεν πιστεύω να περιμένει κανένας από ένα παιδί 13 ετών να πληρώνει έστω και τα 5 ευρώ. Προφανώς αναφερόμαστε σε άτομα που είναι εν μέρει ή ολοκληρωτικά οικονομικά ανεξάρτητα.

 

Ως προς τον ΚΟΜΙΞ:

 

Όχι, δεν βρίσκω καθόλου υπερβολικά τα 20 ευρώ για μια φορά ειδικά για το συγκεκριμένο εγχείρημα . Υπάρχουν πολλές "λέσχες" στην Αθήνα που πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά για να γραφτείς με 0 ουσιαστικό έργο,μόνο και μόνο επειδή είσαι μέλος του τάδε που έφτιαξε ο τέτοιος. Εσύ αν παρείχες κάποια εκπτωτικά προνόμια σε άγνωστους,δεν θα ήθελες να εκτιμηθούν με κάποιο τρόπο? Τι κρατάει εμένα ή τον οποιοδήποτε να πει "α,θέλω να αγοράσω πολλά κομικς αυτό το μήνα από την τζεμα,ας γραφτώ ένα μήνα να κάνω την δουλειά μου και μην τον είδατε" ή "α έρχεται ο Ροσα και αν είμαι μέλος παίρνω σκίτσο,ας γραφτώ με ένα πενταευρο να κάνω την δουλειά μου και ας κόψουν το λαιμό τους αυτοί".Δεν είναι να πεις οτι δεν έχουν ήδη γίνει...

 

Γενικά ψάξε να δεις τι entrance fees έχουν αντίστοιχες λέσχες του εξωτερικού που από πρώτο χέρι σου λέω οτι παρέχουν πολύ λιγότερα από εδώ. 100+ στην καλύτερη των περιπτώσεων..Χωρίς να απευθύνομαι σε σενα προσωπικά ως προς αυτό, το ξινισμα με το που ζητάει κάποιος κάτι οταν εχει δώσει τόσ για μένα είναι λίγο.

 

My two cents.

  • Like 22
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3503 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Batigoal, το γνωρίζω και ειναι φανερό πως αυτοί οι άνθρωποι κάνουν πραγματικα μια δυςκολη δουλειά για να εχουμε εμείς ολα τα αγαθά που μας προσφέρονται. Απλα εγω στήριξα την απαντηση μου στο κομματι των χρημάτων, διότι αυτο κυρίως ειναι που θα κρατήσει τη Λεσχη όρθια για τα επόμενα χρονια. Με τα χρηματα μπορει κάποιος να βοηθήσει τους ιδρυτές ωστε να κάνουν την προσπαθεια αυτη οσο καλυτερα γίνεται. Τωρα, αν κάποια μέλη μπορούν να βοηθήσουν και στα κομμάτια που αναφέρεις εσυ, τοτε ας το κάνουν. Φυσικα και το εχω αυτο στο νου μου. :)

 

Locke, συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, όμως θα διαφωνησω κι σε αυτα τα δυο:

 

- το ίδιο θα ισχύει και με τις εκδόσεις της και λοιπές παρεπόμενες ασχολίες. μόνο μέλη θα έχουν το δικαίωμα αγοράς.

 

- βιντεοσκόπηση.

Θα βιντεοσκοπούνται όλες οι εκδηλώσεις, ομιλίες, σεμινάρια κτλ που θα διενεργούνται στη λέσχη. θα ανεβαίνουν τα βίντεο στο youtube ως ιδιωτικά/απόρρητα και θα μοιράζεται το link για τα βίντεο στα προσωπικά mail των μελών. Ακόμη κι αν είσαι στην επαρχία θα έχεις πρόσβαση στη γνώση που προσφέρεται στη λέσχη.

 

Ειναι λάθος τα μη μέλη να μην μπορούν να αγοράσουν όσα τυπώνει η Λεσχη και να μην αποκτά πληροφοριες απο τις εκδηλώσεις. Μεχρι τωρα, υπήρχε μια ελευθερία σχετικά με το θεμα "εκδόσεις και εκδηλωσεις". Δεν ειναι καθόλου καλη ιδεα η Λεσχη να γίνει χώρος μονο για λίγους. Καλο ειναι όλοι να τα απολαμβάνουμε όλοι και παλιά να βοηθάμε όπως/οποτε μπορουμε. :)

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4990 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Στοχος της Λεσχης ηταν παντα να προσφερει οτι μπορει στα μελη της, στους θαμωνες και στους περαστικους....αυτος ειναι ο χαρακτηρας της ετσι την γνωρισα δηλαδη.

Σκοπος ειναι μια γενικοτερη αναδιοργανωση που εχουμε σκεφτει αρκετες φορες και συμπιπτει με πολλες απο τις προταεις και ερωτηματα που θετετε.

Στοχος της ειναι να μπορει να προσφερει με οργανωμενο τροπο το οτιδηποτε απο μια συνδρομη μεχρι και τη παρουσια της σε μια εκδηλωση.

Γι'αυτο ζητηθηκε απο ολους να εκφερουν την γνωμη ειτε απο κοντα ειτε απο εδω.

Ζουμε σε μια δυσκολη και μιζερη εποχη και η Λεσχη ηταν παντα το καταφυγιο μας απο αυτη τη μιζερια και θελει να παραμεινει ετσι...χωρις η ιδια να περασει στη μιζερια.

  • Like 23
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Αγγελε καταλαβαινω το ενδιαφερον και την ανησυχια για το μελλον τις Λεσχης, αλλα μαλλον 

δεν εχεις καταλαβει τα προβληματα που εξηγει ο προεδρος παραπανω.

 

Αν διαβασεις προσεκτικοτερα, θα καταλαβεις πως το μεγαλυτερο προβλημα που εννοει ο προεδρος,

απ' οτι εγω καταλαβαινω, ειναι η αποδυναμωση του πυρηνα της Λεσχης, των ανθρωπων που ετρεχαν 

τις εκδηλωσεις, μικρες και μεγαλες και γενικοτερα τα τεκταινομενα της Λεσχης, ειτε εντος του χωρου

αυτης, ειτε εκτος στα διαφορα φεστιβαλ. 

 

Οταν απο μια ομαδα 12-13 ατομων, εχουν μεινει οι μισοι, οι και λιγοτεροι και δεν υπαρχει η αναλογη

ανανεωση δυναμικου, τοτε θελει την τριπλασια δυναμη και χρονο για να εχει το ιδιο αποτελεσμα.

Αν προσθεσεις σε αυτα και την φυσικη φθορα-κουραση τοτε καταλαβαινεις οτι το προβλημα ειναι τεραστιο.

 

Αν δεν εθελοντοποιηθει και δραστηριοποιηθει κοσμος να "παρει στις πλατες του" ενα κομματι απο το βαρος

των υποχρεωσεων, που ειναι ως επι το πλειστον στη πλατη του προεδρου, δεν εχουμε μελλον.

 

Ελπιζω παραυτα να βρεθει μια λυση και να απολαμβανουμε τα καλα της Λεσχης για πολλα χρονια ακομα.

 

Μιχαλη συμφωνω με πολλα απο αυτα που εδωσες και ειλικρινα βρισκω πολλες απο τις προτασεις σου

ακρως ενδιαφερουσες, αυτες οι δυο ομως που κρατησα απο ολο το κειμενο σου, ερχονται σε πληρη 

και καθετη αντιθεση με ολα οσα αντιπροσωπευει η Λεσχη ολα αυτα τα χρονια.

 

Το να γινει η Λεσχη ενα "κλειστο" club θεωρω πως θα αλλαξει εντελως την ταυτοτητα της και θα την οδηγησει

πολυ γρηγορα σε οικονομικο και ηθικο μαρασμο.

 

Φυσικα ολα αυτα ειναι απλα και μονο οι αποψεις μου και δεν αντιπροσωπευουν κατι περισσοτερο.

 

:beer:

 

Φίλε μου οι επισημάνσεις σου με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο. 

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4305
  • Reputation:   34111
  • Achievement Points:  4429
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4310 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παρακολουθώ το θέμα από την πρώτη στιγμή... Διαβάζοντας τις απόψεις όλων των συνκομιξόφιλων μέχρι τώρα η αρχική μου στεναχώρια μετατράπηκε σε αισιοδοξία.. Ναι... Αυτή η συνέλευση θα είναι ότι καλύτερο έχει γίνει για την Λέσχη μας. Ευγενική αντάλλαγη απόψεων και όμορφες προτάσεις-λύσεις προσεκτικά δοσμένες σε αυτό εδώ το θεματάκι...

Ο (γόρδιος) κόμπος στο στομάχι  σιγά-σιγά λύνεται !!! Για τα κόμικς ρε γ...το!!! Μα σε πρώτη φάση για το ωραίο κλίμα και την παρείστικη διάθεση που έχουμε όλοι!!! Προσωπικά δεν έχω ξαναβρεθεί σε παρέα ,και μέρος, που μόνο ευχάριστα έχω να θυμάμαι!!! 

  • Like 24
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.