Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! ΑΦΟΡΑ ΟΛΟΥΣ !


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13393
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  370
  • Reputation:   2984
  • Achievement Points:  370
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4914 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Το ποιοι είναι μέλη αναγράφεται ήδη. Όσων αφορά όμως τις λέξεις "premium, ειδικά προνόμια, πρόσβαση, χρηματική κλίμακα κτλ." θα ήθελα και ελπίζω να συνεχίσουν να μην έχουν καμία σχέση με το GreekComics ή με τη Λέσχη. :)

 

... και εγώ μαζί σου αλλά εδώ ρίχνουμε ιδέες έτσι ώστε να διατηρηθεί αλλά και να αναπτυχθεί η λέσχη. Την ιδέα την πήρα από το site "elfwood" αντίστοιχο το devianart που είμαι μέλος εδώ και 9 χρόνια. Έξάλλου στο φόρα υπάρχουν ήδη κάποιοι διακριτοί τίτλοι όπως ο "admin", ο 'mod' κτλπ που έχει να κάνει με άλλου είδους προσφορά και αντίστοιχα ειδικά προνόμια.   

Επεξεργασία από Spirous Fon Kourt
  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Εφόσον δεν έχει ανακοινωθεί συγκεκριμένο θέμα για το τι ακριβώς θα αφορά η συζήτηση αυτή και οι όποιες αναφορές τώρα γίνονται επί εκτιμήσεων και υποθέσεων, προσωπικά δεν μπορώ να τοποθετηθώ ή να συμμετάσχω στο παρόν αν και φυσικά διάβασα τις προτάσεις και τις ιδέες όλων. Το μόνο που έχω να πω και αφορά την σχέση μου με την Λέσχη, που ομολογώ έχει περάσει από διάφορα κύματα και έχει αλλάξει άρδην, είναι ότι για μένα μέσα στην περίοδο αυτή της κρίσης (που με έχει επηρεάσει πολύ προσωπικά), έμαθα να εκτιμώ κάποια πράγματα περισσότερο από πριν και δεν εννοώ μόνο τον χώρο ή το περιεχόμενο, αλλά την ουσία που στην περίπτωση μας είναι πάλι όπως πάντα οι άνθρωποι που βρίσκονται από πίσω από το εγχείρημα αυτό που λέγεται Λέσχη Φίλων Κόμικς. Έχω φυσικά σκοπό να παραστώ αυτό το Σάββατο (εκτός σοβαρού απροόπτου), μιας και εκτός του βασικού και ενδιαφέροντος θέματος, πρέπει να τακτοποιήσω και την εκκρεμότητα μου όσον αφορά την συμμετοχή μου ως μέλος της κοινότητας αυτής για το νέο έτος. Ελπίζω να είναι μία χρήσιμη συνάντηση και να γίνει το έναυσμα για πολλά καλά και θετικά πράγματα για την Λέσχη και τους ανθρώπους της (όλους μας).

  • Like 33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12685
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  42
  • Reputation:   208
  • Achievement Points:  42
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5039 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διαβαζω τι γινεται και είναι κριμα .Η λεφικ ηταν καλη.Θυμαμαι στην αρχη που τη γνωρισα ελεγα μακαρι να υπηρχε κατι τετοιο όταν ξεκινησανα διαβαζω κομιξ  αν και πηγαινα παλια στις εκθεσεις εκδηλώσεις  τωρα αραιωσα για διαφορους λογους.Μελος δεν ημουν αλλα ηθελα να περνουσα να διαβαζα ορισμενα κομιξ..Θα βοηθουσε καποιον που ξεκιναει αν και εγω διαβαζω αρκετα χρονια κομιξ.Δεν αγοραζω πολύ κομιξ τελαυταια παρα μονο    σε φεστιβαλ .Τα πραγματα είναι δυσκολα για να βοηθησω τωρα. Ουτε κομιξ μπορoουμε να αγορασουμε καλα . καλα .Ελπιζω να βρεθει μια λυση.

Επεξεργασία από chibli
  • Like 23
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Καλησπέρα, ξεκαθαρίζω ότι όσα γράφω είναι και αυτά που πιθανώς θα έλεγα το Σάββατο αν μπορούσα να παραστώ στη γενική συνέλευση. Τη λέσχη την επισκέφθηκα από τους πρώτους λίγο μετά τη δημιουργία της. Συμπτωματικά ο πρώτος που γνώρισα ήταν ο Γιώργος (Valt). Στην πορεία η λέσχη μου πρόσφερε τη δυνατότητα να φτιάξω και μια παρέα με κοινά ενδιαφέροντα και ανθρώπους που υπό άλλες συνθήκες δεν θα γνώριζα ποτέ στη ζωή μου όπως ο Παύλος, ο Γιώργος, ο Δημοσθένης και ο έτερος Γιώργος. Για μένα αυτό είναι ανεκτίμητο και κοστίζει περισσότερο από μια ετήσια συνδρομή.

Το έχω πει πολλές φορές στον Valt επειδή είμαι από αυτούς που λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων συνεισφέρω τα λιγότερα στη λέσχη ότι ο καθένας μας μπορεί να βοηθήσει με τον τρόπο του. Δεν είμαι αυτός που θα υποδείξει τον τρόπο, ο καθένας μας ξεχωριστά ξέρει τις δυνατότητές του και πως μπορεί να βοηθήσει. 

Η λέσχη έχει κρατήσει ένα χαρακτήρα και ένα ύφος. Κάτι που είναι επίσης ανεκτίμητο και οφείλεται στις προσπάθειες λίγων (δεν θέλω να αριθμήσω γιατί μπορεί να κάνω λάθος) ανθρώπων. Ας το δούμε λοιπόν ρεαλιστικά. 

Κάποιοι έχουν την οικονομική δυνατότητα να είναι μέλη και δεν έχουν τον χρόνο να βοηθήσουν στα ''κοινά''. Ορισμένοι άλλοι δεν έχουν την ίδια οικονομική δυνατότητα αλλά προσφέρουν τον χρόνο και τη δουλειά τους που δεν θεωρώ ότι εκτιμούνται σε χρήμα. Υπάρχει και μια τρίτη κατηγορία. Αυτοί που δεν έχουν προσφέρει ούτε τη συνδρομή τους, ούτε την εθελοντική δουλειά τους. Δεν μπορεί κάτι από τα δύο έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν. Ας σκεφτούν τι είναι αυτό. Θεωρώ ότι στην παρούσα φάση αν κατάλαβα καλά και τα ερμήνευσα σωστά ΚΑΘΕ ΠΡΟΣΦΟΡΑ είναι αποδεκτή για να συνεχιστεί η λειτουργία της λέσχης. Ο συνδυασμός και των δύο ενδεχόμενα είναι δύσκολος και είναι κατανοητό. Οποιος δεν έχει το χρήμα έχει ενδεχόμενα τον χρόνο ή το αντίστροφο. Χρειάζονται και τα δύο. Αλλά πάνω από όλα η απλή κατανόηση ότι θέλει κάτι να κάνει για τη λέσχη χωρίς πολλά λόγια.

Στα πιο πρακτικά ζητήματα. Οι αρχές της λέσχης είναι μια χαρά, η λογική της εξαιρετική, το κλίμα φιλικό και δεν χρειάζεται να αλλάξει κάτι. Αν κάτι μπορούν να δουν οι άνθρωποι που την τρέχουν είναι όντως μια διευκόλυνση στην καταβολή της συνδρομής. Καταλαβαίνω ότι η λέσχη δεν είναι ούτε τράπεζα, ούτε εφορία να κυνηγάει τα μέλη της κάθε μήνα για να παίρνει 5-5 ευρώ αλλά επειδή όντως οι καιροί είναι δύσκολοι ας βρεθεί για παράδειγμα (απλή ιδέα ρίχνω) μια κλίμακα συνδρομών ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΑ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ κλπ. ή στα τυχόν μελλοντικά. Οπότε μια ενδιάμεση λύση είναι ενδεχόμενα η πιο λογική.

Απλή ιδέα: Οποιος πληρώνει μετρητά και στο χέρι τα 60 ευρώ να μην πληρώνει τη εγγραφή των 20 ευρώ ή να έχει μια έκπτωση στον πρώτο χρόνο. Να του κοστίζει π.χ. 50 ευρώ +20. Μην πει κάποιος και οι παλιοί που τα δώσαμε. Οι παλιοί τα δώσαμε σε άλλες εποχές και σε άλλες συνθήκες, τελεία και παύλα. Τώρα να δούμε τι κάνουμε...

Επίσης αν κάποιος δίνει μετρητά τη συνδρομή του ή σε τραπεζικό λόγαριασμό να έχει μια μικρή έκπτωση.

Οι υπόλοιποι 60 ευρώ σε δόσεις των 10 ευρώ που είναι μάλλον ένας λογικός διακανονισμός. Σε διάστημα ενός χρόνου πιστεύω ότι οι περισσότεροι θα βρουν τα 60 ευρώ.

Και μια ειδική τιμή για τα παιδιά που είναι από επαρχία και στην ουσία ενισχύουν εξ αποστάσεως τη λέσχη χωρίς τη δυνατότητα των τακτικών επισκέψεων. Δεν μπορώ να πω ποιά θα είναι η τιμή αλλά αφού στην ουσία την ενισχύουν οικονομικά χωρίς τα προνόμια των ''εντός έδρας'' ας μην δίνουν το ίδιο ποσό με τους υπόλοιπους. Πιστεύω ότι αν συζητηθεί το οικονομικό ζήτημα θα βρεθεί μια ενδιάμεση λύση που και τη λέσχη θα βοηθήσει και όσους δεν έχουν τη δυνατότητα αυτόματης καταβολής χρημάτων θα εξυπηρετήσει. Είμαστε σε δύσκολες εποχές και η λογική ''όλοι το ίδιο'' δεν νομίζω ότι βοηθάει.

Οσο για την εθελοντική προσφορά είναι θέμα του καθενός μας στο πλαίσιο του α. τι ρεαλιστικά μπορούμε να κάνουμε και β. τι θέλουμε να κάνουμε. 

Επεξεργασία από luckystrike
  • Like 28
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Λίγα πράγματα και από εμένα και τα υπόλοιπα από κοντά το Σάββατο (εκτός απροόπτου πάντα).

 

Διάβασα όλα τα post λέξη προς λέξη. Διάβασα έξυπνες λύσεις, διάβασα προτάσεις που διαφωνούσα, διάβασα διάφορα.

Η ουσία όμως βρίσκεται σε 2 post, σε αυτό του zade και σε αυτό του totally-wired. Δηλαδή τι γίνεται με τα λεφτά και τι λέσχη θέλουμε.

 

Ξεκινώντας από το 2ο, θέλουμε να το κάνουμε μαγαζί, να πάμε σε κεντρικό σημείο, να πουλάμε περισσότερα και να έχουμε και e-shop κλπ κλπ; Το συζητάμε και αποφασίζουμε. Θέλουμε να είμαστε

λέσχη που προάγει τον πολιτισμό μέσω των κομικς; Πάλι το συζητάμε και το αποφασίζουμε. Αλλά η στάση μας από εκεί και πέρα θα πρέπει να είναι διαφορετική. Στην πρώτη

περίπτωση θα γίνουμε μέτοχοι σε μια επιχείρηση που τέλος του μήνα θα πρέπει να μας δίνει αναφορά για το τι γίνεται. Στην δεύτερη περίπτωση, θα συνεχίσουμε ως έχουμε και θα βασιζόμαστε

στον "πατριωτισμό" όλων μας, είτε οικονομικός είναι αυτός είτε "χρονικός". Από εκεί και πέρα, τρόποι να διορθωθεί το πράγμα υπάρχουν, και μυαλά υπάρχουν και ιδέες υπάρχουν.

 

Όσον αφορά το 1ο, κρίνω και εγώ ότι, δυστυχώς θα προσθέσω, όταν λείπει το χρήμα υπάρχουν γκρίνιες. Οι προτάσεις του zade είναι σοβαρές και έχουν βάση. Αντιλαμβάνομαι την οικονομική

κρίση, αλλά όταν αγοράζουμε τα κομικς μας δεν υπάρχει κρίση; Χρειάζεται να γίνει πιο αυστηρό το σύστημα, να υπάρχει ευελιξία και κατανόηση αλλά ταυτόχρονα να γίνει σαφές ότι για να απολαμβάνεις

κάποια προνόμια, θα πρέπει να τα "πληρώσεις", τουλάχιστον για τους 18+. Πείτε με καχύποπτο και περίεργο, αλλά οι τζαμπατζήδες είναι πολλοί και είναι γύρω μας (μιλώντας γενικότερα).

 

Προσωπική αναφορά τώρα. Είχα γίνει μέλος για ένα 6μηνο πριν 2-3 χρόνια. Γιατί το έκανα; Αποφάσισα να βοηθήσω κάποιους που ασχολιόντουσαν με το χόμπυ μου. Η δουλειά μου μου αφήνει ελάχιστο

ελεύθερο (ρωτήστε τον adams που μου κάνει delivery τα comics), τον οποίο δύσκολά θα ξοδέψω για να έρθω στη λέσχη, είμαι και λίγο ακοινώνητος και ειδικά εκείνη την περίοδο δεν πολύ-έμπαινα καν

στο φορουμ. Παρόλα αυτά με έπιασε το συναισθηματικό μου, και τα έδωσα. Εκτός από τα 2-3 πρώτα mail που είχα ανταλλάξει με κάποιον admin τότε για να κανονίσουμε για τον λογαριασμό τραπέζης,

δεν είχα καμία άλλη επικοινωνία σε όλο το υπόλοιπο εξάμηνο της συνδρομής με κανένα άλλον που τρέχει τη λέσχη. Δεν πήρα κανένα mail, δεν δέχθηκα κανένα τηλέφωνο, δεν πήρα καν την περίφημη

καρτούλα. Με λίγα λόγια, και να είχα κάθε καλή διάθεση να συνεχίσω να πληρώνω, δεν μου έδωσε η λέσχη κανένα κίνητρο να συνεχίσω να είμαι μέλος της. Κάτι άλλο που πρέπει να το κοιτάξουμε.

 

Δεν έχω απαιτήσεις από κανένα μέλος της λέσχης. Στην τελική άλλοι την έστησαν, άλλοι την έτρεξαν και αυτοί οι ίδιοι μπορούν και να την κλείσουν αν θέλουν. Επειδή όμως πετάνε το μπαλάκι (και) σε εμάς τώρα,

θα ήθελα η συνάντηση του Σαββάτου να γινόταν με συγκεκριμένα θέμα πάνω στα οποία θα καλούμασταν να απαντήσουμε όλοι οσοι παρευρεθούμε. Χρειάζεται ημερήσια διάταξη. Π.χ. Α. Πόσα χρήματα

είμαστε όλοι διατεθειμένοι να δώσουμε; 10; 30; 50; Β. Τι ώρες μπορεί να προσφέρει ο καθένας από εμάς και ποιες ημέρες. Συγκεκριμένα όμως και όχι στον αέρα. Γ. Δ. κλπ κλπ. Έτσι ώστε να παρθούν συγκεκριμένες

αποφάσεις και απο εκεί και πέρα ο καθένας από εμάς να αποκρυσταλλώσει την άποψη του για το κατά πόσο τον εκφράζει το νέο σχήμα και κατά πόσο θα το στηρίξει. Φοβάμαι ότι χωρίς ατζέντα, θα φλυαρούμε χωρίς

λόγο.

 

Ουφ, πολλά είπα και είναι αργά. Θα τα πούμε από κοντά το Σάββατο. 

Προσωπικά είχα 

γίνει μέλος για ένα εξάμηνο πριν 2-3 χρόνια. 

  • Like 32
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

καλημερα

 

προσπαθησα να γραψω 3 φορες αλλα και τις 3 τα εσβησα και δεν εστειλα το μηνυμα γιατι μαλλον θα γινω ο κακος της παρεας . ελπιζω αυτο να το στειλω ασχετα με τις αντιδρασεις που θα πυροδοτησει  .

 

βρισκω εντελως λαθος  ( αν και εχω απεριοριστη εκτιμηση σε ολα τα παιδια στη λεσχη και μερικα απο αυτα τα θεωρω και φιλους μου ) καποιος να παταει το panic button οτι μεχρι εδω ειναι και αν δεν βρεθει κατι θα υπαρχει μεγαλο προβλημα χωρις να προτασει του λογους με σαφηνεια .

 

μια συνελευση στη λεσχη χωρις ατζεντα νομιζω οτι θα ειναι μια απλη ενημερωση και τιποτα αλλο και δεν θα φερει αμεσα κανενα αποτελεσμα για πολλους λογους

 

πρωτον προς τιμη τους οι πιο ζωηροι και μετεχοντες ειναι τα παιδια απο την επαρχια οι οποιοι εδωσαν ιδεες και υποστηριξη αλλα προφανως δεν θα ειναι παροντες . 

 

δευτερον χωρις στοχο δεν ξερουμε τι ψαχνουμε και τι θελουμε

 

θα ηταν απειρως πιο καλη μια ανοικτη συζητηση απο το forum καθως θα μετειχε η πλειονοτητα των φιλων

 

δεν εχω καταλαβει τι θελουμε

 

αλλαγη εδρας ? αλλο concept ? πιο εμπορικη λεσχη ? λεσχη cafe ?

ποιο ειναι το οικονομικο προβλημα ? ποια η διαφορα ? ειναι εφικτο η απιαστο ?  η αγελαδα  βγαζει αλλο γαλα η οχι και πως  ?

τι συμμετοχη λειπει και γιατι ? ειναι ανα περιπτωση η συνεχεια ? χρειαζετε ατομα με γνωσεις ? με χρονο ? και τα 2 ? τα ζητησατε και δεν ηρθαν ?

μηπως μερικα πραγματα που κανει η λεσχη πρεπει να κοπουν ? να κανει καποια αλλα ?

 

 

πολλα ερωτηματα υπαρχουν οσο δεν ειναι ορατοι οι στοχοι

 

προσωπικα πιστευω οτι το πρωτο ειναι να αλλαξει η λεσχη καποια πραγματα . καλο ειναι ειναι να λεμε τι θελει η λεσχη αλλα καλο θα ειναι η λεσχη να κοιταει τι θελουν και οι αλλοι

 

εχω απομακρυνθει εσκεμενα - ομολογω οτι μου λειπει η συναντηση της κυριακη με τα πουρα παλαιμαχους - τον τελευταιο καιρο απο την λεσχη για λογους που με ενοχλουν αφανταστα

 

ειναι ασχημο να υπαρχουν μικροπαρεακια που γραφουν ασυναρτησιες μονο και μονο να παρουν likes ( τελειωστε αυτο με τα likes ελεος)

ειναι ασχημο να ψαχνεις σελιδες ολοκληρες να βρεις κατι χρησιμο και σχετικο με τα κομιξ καθοτι ενδιαμεσα υπαρχουν απειρα σχολια με το μακρυ και κοντο του καθενος

ειναι ασχημο να χρειαζεσε 5 administratos - gforces - g soldiers και οτι αλλο για να παρακολουθουν παρεκτροπες και να διορθωνουν ασυναρτησιες και διαμαχες

ειναι ασχημο να πληρωνεις χρονο και χρημα να συντηρεις αχρηστα πραγματα

 

 

ειναι ωραιο να διαβαζεις ανακοινωσεις για νεες εκθεσεις , παρουσιασεις και προτασεις για κομιξ

ειναι ωραιο να βλεπεις παιδια να προσθετουν γνωση , εξωφυλλα και νεες παρουσιασεις στη ψηφιακη βιβλιοθηκη

ειναι ωραιο να παρουσιαζονται εργασιες και κομιξ παλαιων και νεων κομιξαδων

ειναι ωραιο η λεσχη να διοργανωνει τακτα παζαρακια ωστε να εμπλουτιστουν συλλογες ( αραγε ποσοι απο εμας εχουν διπλα και τριπλα να κανουμε ενα super παζαρι ? )

ειναι ωραιο μονο ολοι οι παραπανω να παιρνουν likes

 

προτασεις για πως μπορουν να βρεθουν χρηματα η συμμετοχη η καλυτερη λεσχη χωρις στοιχεια δεν μπορω να δωσω  . μικρο το κακο

 

νομιζω οτι το κουρασα και σιγουρα εγραψα και πραγματα που ενοχλουν

 

υγ .  με ανησυχει το γεγονος οτι τα βαρια ονοματα της λεσχης κρατουν σιγη ιχθυος

 

 

 

ο πολυ κακος σημερα νικος

Επεξεργασία από nikos99
  • Like 33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μιας και θα βρίσκομαι αύριο εκτός Αθηνών, αυτά που θα έλεγα στη συνάντηση ας τα γράψω εδώ.

 

Η Λέσχη πρέπει να κλείσει. Αυτή η Λέσχη, όπως είναι σήμερα.

 

Σαν χώρος θα κλείσει έτσι κι αλλιώς μέχρι τέλη Μαρτίου αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά. Θα πρέπει να "κλείσει" όμως και σα νοοτροπίες, συμπεριφορές και στόχους.

Αν θέλουμε να λέμε τα πράγματα με τ όνομα τους, η Λέσχη πλέον υπάρχει μόνο για να πουλάει μεταχειρισμενα, να πίνουμε καφέ μερικά άτομα, όποτε του καπνίσει του καθενός ή ανάλογα με το παρεακι και να συμμετέχει σε συνέδρια για να πουλήσει πάλι μεταχειρισμενα. Επίσης για να φιλοξενεί εκδηλώσεις τρίτων αραιά και που πλεον.

 

Επειδή είμαι στη Λέσχη απο τότε που ξεκίνησε, και πιο πριν, θελω να διαβεβαιώσω όσους το διαβάζουν αυτό τώρα, οτι ο δεν ήταν αυτοί οι σκοποί της δημιουργιας της. Οι σκοποί ήταν να παράξει πολιτισμό γύρω από την 9η τέχνη και να φέρει κοντά άτομα απ όλη την Ελλάδα. Εν μέρει τα κατάφερε.

Στην πορεία όμως εγινε εσωστρεφης. Η κυρίαρχη άποψη ήταν δεν κυνηγάμε κανένα, εδώ είμαστε ας έρθουν να μας βρουν. Για να το θέσω πολύ απλά δε λειτουργούν τα πράγματα έτσι. Και οι εκκλησίες εκεί είναι αλλά κάθε Κυριακή τουλάχιστον οργανώνουν λειτουργίες και βαράνε τις καμπάνες. Εφτά χρόνια με 3,4 δικές μας εκδηλώσεις δεν είναι έργο.

 

Η Λέσχη πρέπει να ξανανοίξει. Έχει και λόγο ύπαρξης και μπορεί να προσφέρει πολλά.

 

Πρέπει να ξανανοίξει έχοντας σαφείς στόχους, χρονοδιαγραμμα επίτευξης και δραστηριοτητες.

Για να γίνει αυτό χρειάζεται ανθρώπους. Ανθρώπους με όρεξη να προσφέρουν. Είτε χρηματικά, είτε το χρόνο τους. Η νέα Λέσχη, οποία μορφή κι αν έχει, δε θέλει μόνο μέλη "ταμειακώς" ενταξει. Χρειάζεται και ενα task force, μια δεξαμενή ατόμων που θα δίνουν χρόνο, όρεξη και ψυχή για ψα πετύχουμε τους στόχους μας.

Ειναι δύσκολο να γίνει αυτό? Η εκδήλωση για τον Ντον Ροσα, απέδειξε πως όχι. Κι αν η θέληση 10 ατόμων κατάφερε να δημιουργήσει μια σπουδαία εκδήλωση και τη δημιουργία ενός κόμικ κοσμήματος, είμαι σίγουρος πως η θέληση 50 μπορεί να καταφέρει σπουδαιότερα πράγματα.

 

Σε περίπτωση που το παραπάνω είναι η απόφαση που θα βγει απο τη συνάντηση του Σαββάτου δηλώνω πως θα βοηθήσω μ οποίο τρόπο μπορώ.

  • Like 42
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αν θέλουμε να λέμε τα πράγματα με τ όνομα τους, η Λέσχη πλέον υπάρχει μόνο για να πουλάει μεταχειρισμενα, να πίνουμε καφέ μερικά άτομα, όποτε του καπνίσει του καθενός ή ανάλογα με το παρεακι και να συμμετέχει σε συνέδρια για να πουλήσει πάλι μεταχειρισμενα. Επίσης για να φιλοξενεί εκδηλώσεις τρίτων αραιά και που πλεον.

 

Στην πορεία όμως εγινε εσωστρεφης. Η κυρίαρχη άποψη ήταν δεν κυνηγάμε κανένα, εδώ είμαστε ας έρθουν να μας βρουν. Για να το θέσω πολύ απλά δε λειτουργούν τα πράγματα έτσι. Και οι εκκλησίες εκεί είναι αλλά κάθε Κυριακή τουλάχιστον οργανώνουν λειτουργίες και βαράνε τις καμπάνες. Εφτά χρόνια με 3,4 δικές μας εκδηλώσεις δεν είναι έργο.

 

ΟΙ σκέψεις μου. :spidey_yeah_that:

  • Like 23
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ελπίζω και θέλω να πιστεύω ότι αύριο θα παρθεί η καταλληλοτερη απόφαση για την ΛΕΦΙΚ,είτε αυτό σημαίνει να μείνει ανοιχτή είτε να κλείσει. Με βάση το πόσο νοιάζομαι γι'αυτήν,ευελπιστώ στο πρώτο αλλά στην περίπτωση του δεύτερου θα σεβαστώ το επιχείρημα του "δεν υπήρχε άλλος τρόπος" αν τα πράγματα φτάσουν εκεί.

 

Θα παρακαλέσω μετά το τέλος της συνάντησης και την εξαγωγή οποιασδήποτε απόφασης να ενημερωθεί το παρόν θέμα με μια κατά τύπω επίσημη ανακοίνωση για ολους μας που δεν θα είναι εκεί ή δεν θα έχουν την δυνατότητα να πάρουν τηλ.Και λέω επίσημη γιατί σιχαίνομαι το ράδιο αρβύλα. Και το ράδιο. Και την αρβύλα.

Επεξεργασία από Θρηνωδός
  • Like 24
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Η Λέσχη δεν θα κλείσει. Θα αλλάξει στέκι, μπορεί να αλλάξει μορφή ή να αλλάξουν οι όροι λειτουργίας της, αλλά είναι αδιανόητο να πάψει να υπάρχει. 

  • Like 22
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3951 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

καλημερα

 

προσπαθησα να γραψω 3 φορες αλλα και τις 3 τα εσβησα και δεν εστειλα το μηνυμα γιατι μαλλον θα γινω ο κακος της παρεας . ελπιζω αυτο να το στειλω ασχετα με τις αντιδρασεις που θα πυροδοτησει  .

 

βρισκω εντελως λαθος  ( αν και εχω απεριοριστη εκτιμηση σε ολα τα παιδια στη λεσχη και μερικα απο αυτα τα θεωρω και φιλους μου ) καποιος να παταει το panic button οτι μεχρι εδω ειναι και αν δεν βρεθει κατι θα υπαρχει μεγαλο προβλημα χωρις να προτασει του λογους με σαφηνεια .

 

 

 

ο πολυ κακος σημερα νικος

Καθολου κακος ........ Ειπες αυτα που πολλοι θα ηθελαν να πουν αλλα δεν τολμησε κανεις και μπραβο σου γιαυτο

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3951 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μιας και θα βρίσκομαι αύριο εκτός Αθηνών, αυτά που θα έλεγα στη συνάντηση ας τα γράψω εδώ.

 

Η Λέσχη πρέπει να κλείσει. Αυτή η Λέσχη, όπως είναι σήμερα.

 

Σαν χώρος θα κλείσει έτσι κι αλλιώς μέχρι τέλη Μαρτίου αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά. Θα πρέπει να "κλείσει" όμως και σα νοοτροπίες, συμπεριφορές και στόχους.

Αν θέλουμε να λέμε τα πράγματα με τ όνομα τους, η Λέσχη πλέον υπάρχει μόνο για να πουλάει μεταχειρισμενα, να πίνουμε καφέ μερικά άτομα, όποτε του καπνίσει του καθενός ή ανάλογα με το παρεακι και να συμμετέχει σε συνέδρια για να πουλήσει πάλι μεταχειρισμενα. Επίσης για να φιλοξενεί εκδηλώσεις τρίτων αραιά και που πλεον.

 

Επειδή είμαι στη Λέσχη απο τότε που ξεκίνησε, και πιο πριν, θελω να διαβεβαιώσω όσους το διαβάζουν αυτό τώρα, οτι ο δεν ήταν αυτοί οι σκοποί της δημιουργιας της. Οι σκοποί ήταν να παράξει πολιτισμό γύρω από την 9η τέχνη και να φέρει κοντά άτομα απ όλη την Ελλάδα. Εν μέρει τα κατάφερε.

Στην πορεία όμως εγινε εσωστρεφης. Η κυρίαρχη άποψη ήταν δεν κυνηγάμε κανένα, εδώ είμαστε ας έρθουν να μας βρουν. Για να το θέσω πολύ απλά δε λειτουργούν τα πράγματα έτσι. Και οι εκκλησίες εκεί είναι αλλά κάθε Κυριακή τουλάχιστον οργανώνουν λειτουργίες και βαράνε τις καμπάνες. Εφτά χρόνια με 3,4 δικές μας εκδηλώσεις δεν είναι έργο.

 

Η Λέσχη πρέπει να ξανανοίξει. Έχει και λόγο ύπαρξης και μπορεί να προσφέρει πολλά.

 

Πρέπει να ξανανοίξει έχοντας σαφείς στόχους, χρονοδιαγραμμα επίτευξης και δραστηριοτητες.

Για να γίνει αυτό χρειάζεται ανθρώπους. Ανθρώπους με όρεξη να προσφέρουν. Είτε χρηματικά, είτε το χρόνο τους. Η νέα Λέσχη, οποία μορφή κι αν έχει, δε θέλει μόνο μέλη "ταμειακώς" ενταξει. Χρειάζεται και ενα task force, μια δεξαμενή ατόμων που θα δίνουν χρόνο, όρεξη και ψυχή για ψα πετύχουμε τους στόχους μας.

Ειναι δύσκολο να γίνει αυτό? Η εκδήλωση για τον Ντον Ροσα, απέδειξε πως όχι. Κι αν η θέληση 10 ατόμων κατάφερε να δημιουργήσει μια σπουδαία εκδήλωση και τη δημιουργία ενός κόμικ κοσμήματος, είμαι σίγουρος πως η θέληση 50 μπορεί να καταφέρει σπουδαιότερα πράγματα.

 

Σε περίπτωση που το παραπάνω είναι η απόφαση που θα βγει απο τη συνάντηση του Σαββάτου δηλώνω πως θα βοηθήσω μ οποίο τρόπο μπορώ.

Να διορθωσω οτι δεν δημιουργησε μονο ενα κομικς κοσμημα αλλα 3 ..... μην ξεχναμε τον Στορμ και τον καταλογο κομικς

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είχα αποφασίσει να μην γράψω κάτι στο θέμα, κυρίως γιατί ένιωθα "ένοχος", όντας ένα από τα άτομα που απολάμβαναν τα προνόμια της Λέσχης χωρίς να είμαι μέλος. Κι ούτε τώρα θα γράψω πολλά, καθώς προτιμώ να τα πω αύριο. Ωστόσο, συνειδητοποιώντας αυτό που πολλοί άλλοι έγραψαν, ότι δλδ δεν υπάρχει κάποια ατζέντα για αύριο και πιθανώς να μιλάμε δίχως να καταλήξουμε σε κάτι σοβαρό, σκέφτηκα να κάνω μια πρακτική πρόταση επί του θέματος.

 

Προτείνω λοιπόν, οι ιθύνοντες να φτιάξουν μια συγκεκριμένη λίστα με τα θέματα προς συζήτηση. Ποια μπορεί να είναι αυτά; Αναφέρω ενδεικτικά το ζήτημα των συνδρομών, με ότι αυτό περιλαμβάνει (μέλη της επαρχίας, διευκολύνσεις κλπ), τα προνόμια των μελών, την ενεργή προώθηση και εξωστρέφεια της Λέσχης και τις λοιπές οικονομικές δράσεις που πρέπει να δρομολογηθούν (π.χ. παζάρια, χρέωση φωτογραφιών με το φυτό του τρίτου :P). Ξεκινάμε με την πρώτη ενότητα, πέφτουν οι ιδέες, ίσως αποφασίζονται επί τόπου κάποια πράγματα και προχωράμε στην επόμενη. Ίσως το σκέφτηκα αργά, ίσως να έχει ήδη δημιουργηθεί μια τέτοια λίστα, ίσως να μην είναι καν βολικό με τόσα άτομα που (ελπίζω ότι) θα είναι αύριο, αλλά νομίζω ότι δεν έπραξα κακώς.

 

Κλείνοντας, θα ήθελα μόνο να πω το εξής. Η Λέσχη Φίλων Κόμικς ιδρύθηκε ως ένας ανοιχτός χώρος συνάντησης ανθρώπων που αγαπούν αυτά τ' αναθεματισμένα μίκυ μάου. Κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν πρέπει να χαθεί αυτή η "ανοιχτή αγκαλιά", όσο κι αν τροποποιηθεί η λειτουργία της. Ελπίζω η Λέσχη να κρατηθεί όρθια και να συνεχίσει να προσφέρει αυτό το κάτι μαγικό στις ζωές μας.

  • Like 30
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά τελικά τι έγινε στη συνέλευση; Δεν μπόρεσα να είμαι εκεί λόγω προσωπικών λόγων οπότε είμαι περίεργος να μάθω... Ελπίζω να πήγαν όλα καλά.

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Θα βγάλει νέα ανακοίνωση ο Βαλτ σύντομα. :) Δεν αποφασίστηκε κάτι ακόμα. :)

Επεξεργασία από GreekComicFan
  • Like 22
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4748
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3773 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Λυπάμαι πολύ που δεν μπόρεσα να έρθω. όμως δούλευα μέχρι αργά και δεν πρόλαβα...

Αναμένουμε με αγωνία την ανακοίνωση!!

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64279
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Δεν έχω ανακοινώσει ακόμα τίποτα γιατί περιμένω το οκ από το ΔΣ, ώστε αυτά που θα γράψω να αντιπροσωπεύουν όλα τα ιδρυτικά.

 

:cheers3:

  • Like 31
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Παιδιά εγώ είχα πάει στη λέσχη για πρώτη φορά πριν λίγες μέρες, γιατί οι πολλές ώρες της εργασίας μου δεν με άφηναν να την επισκεφθώ πρωτύτερα.

 

Πήγα για δεύτερη φορά χθες το βράδυ για να την ενισχύσω χρηματικά (γραφόμενος μέλος), αλλά κυρίως για να δώσω δύναμη με την παρουσία μου στους ανθρώπους που έχουν δημιουργήσει αυτό τον όμορφο χώρο με τα όμορφα συναισθήματα που αυτός σου γεννά, ώστε να παραμείνει ανοιχτός για όσους από μας μπορούν να τον επισκέπτονται συχνά αλλά και για εκείνους από εμάς που παρότι δεν έχουμε τον χρόνο ή την δυνατότητα λόγω απόστασης να τον επισκεπτόμαστε συχνά, θα θέλαμε να παραμείνει ανοιχτός για να μπορούμε να πηγαίνουμε εκεί στο μέλλον, εμείς ή ακόμη και τα παιδιά μας.

 

Θα σας πω μερικά πράγματα με δική μου πρωτοβουλία, τα οποία αποτελούν προσωπική μου άποψη και ίσως να μην ταυτίζονται με τις απόψεις των διοικούντων της λέσχης, αλλά εν πάση περιπτώσει γεννήθηκαν στο μυαλό μου μετά τη χτεσινή παρακολούθηση της συζήτησης και θα ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας. Επίσης να πω ότι προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν από τη λέσχη και η μόνη επαφή που είχα μέχρι σήμερα είναι με κάποια άτομα με τα οποία συνομίλησα για λίγα λεπτά εχθές και την προηγούμενη φορά που πήγα στο χώρο της λέσχης.

 

Χθες λοιπόν είδα στους (σαράντα περίπου) παρόντες, ανθρώπους που αγαπούν αυτό που γνωρίζουμε ως ΛΕ.ΦΙ.Κ. και για τους οποίους προνόμιο θεωρείται αυτή καθαυτή η ύπαρξη της λέσχης και όχι τα “προνόμια” π.χ. εκπτώσεων σε αγορές με την κάρτα της λέσχης κλπ που μπορεί να δίνει σε αυτούς που γίνονται μέλη της.

 

Αντιλήφθηκα λοιπόν ότι μια χούφτα πέντε-δέκα ανθρώπων λειτουργούν τη λέσχη αυτά τα 7 χρόνια και την κρατούν ανοιχτή με μεγάλο προσωπικό κόστος: Και χρηματικό κόστος γι’αυτούς και κόστος σε χρόνο που διαφορετικά θα περνούσαν με τις οικογένειες τους. Και είδα ότι οι άνθρωποι αυτοί έχουν φτάσει πια στα όρια τους, και χρηματικά και από άποψη προσωπικής, αφιλοκερδούς πάντα, εργασίας.

 

Και λέω αφιλοκερδούς διότι η λέσχη είναι μη κερδοσκοπικός οργανισμός, ο οποίος αυτή τη στιγμή με δυσκολία βγάζει τα έξοδα του, αλλά και αν κάποια στιγμή παρουσίαζε κέρδη αυτά θα επενδύονταν (υποχρεωτικά και με το νόμο) στην ίδια τη λέσχη.

 

Αυτοί οι άνθρωποι λοιπόν, για να συνεχίσουν, χρειάζονται ενίσχυση. Ενίσχυση χρηματική διότι (παρότι η λέσχη αυτή τη στιγμή δεν χρωστάει πουθενά) εφόσον της γίνεται έξωση από τον ιδιοκτήτη του χώρου για ιδιοκατοίκηση (πρέπει να έχει αδειάσει ο χώρος το αργότερο μέχρι τα τέλη Απριλίου), θα χρειαστεί χρήματα για την ενοικίαση νέου χώρου αλλά και τη διαμόρφωση του νέου χώρου ώστε αυτός να συνάδει με την ιδέα που είναι η λέσχη μας.

 

(Για λόγους που εκτέθηκαν χθες ο χώρος της λέσχης πρέπει να παραμείνει κοντά στο κέντρο της Αθήνας, και το πιθανότερο είναι πως ο νέος χώρος θα έχει υψηλότερο ενοίκιο, αν θέλουμε να είναι σε αξιοπρεπή κατάσταση ώστε να μη χρειάζεται μια περιουσία για να διαμορφωθεί).

 

Η χρηματική ενίσχυση αυτή μπορεί να γίνει με την εγγραφή όσων περισσότερων μελών γίνεται, μελών που θα θελήσουν να παραμείνουν μέλη σε βάθος χρόνου και όχι πρόσκαιρα. Αυτή τη στιγμή τα μέλη είναι καμιά τριανταριά και ήδη δεν θα έφταναν για να παραμένει η λέσχη ανοιχτή αν οι του διοικητικού συμβουλίου δεν έβαζαν τα διπλά και τρίδιπλα λεφτά για να κλείσουν “τρύπες” και χωρίς τα έσοδα από τις πωλήσεις των μεταχειρισμένων τευχών που η λέσχη διαθέτει.

 

Επίσης αυτοί οι άνθρωποι για να συνεχίσουν, χρειάζονται τη συμμετοχή μας. Όσοι δεν έχουν τη δυνατότητα να ενισχύσουν τη λέσχη χρηματικά, μπορούν (και αυτό είναι εξίσου σημαντικό και κρίσιμο για τη συνέχιση της λειτουργίας της) να την ενισχύσουν προσφέροντας τον ελεύθερο χρόνο τους, είτε βοηθώντας σε... χειρονακτική εργασία όταν αυτή χρειάζεται (π.χ. στην επερχόμενη μετακόμιση, στην οργάνωση εκδηλώσεων η οποία συνεπάγεται μεταφορά αντικειμένων, από κούτες με κόμικ μέχρι τα αναψυκτικά κλπ), είτε με εργασία από το σπίτι για τη σωστή οργάνωση, διαφύλαξη ορθής χρήσης και λειτουργία του Φόρουμ μας.

 

Θα πρέπει όταν υπάρχει η ανάγκη οργάνωσης κάποιου γεγονότος, το πρόβλημα των διοικούντων να είναι ποιους να διαλέξουν από όλους αυτούς που προσφέρονται να βοηθήσουν και όχι, όπως είναι τώρα, ποιος να πρωτοκάνει τι για να προλάβουμε, εφόσον τα προσφερόμενα άτομα είναι δυο-τρία. (Και σκοπός είναι να αναβαθμιστεί η επικοινωνία με όλους εμάς μέσω του φόρουμ, ώστε όταν χρειάζεται να γίνει κάτι, να ενημερωνόμαστε για να μπορούμε να δηλώνουμε την πρόθεση μας και τη δυνατότητα μας να βοηθήσουμε.)

 

Εδώ να αναφέρω πως το φόρουμ αυτό-καθαυτό δεν φέρνει κανένα έσοδο στη λέσχη, αντίθετα η λέσχη καλύπτει κάθε μήνα το κόστος λειτουργίας του για να το κρατά καθαρό από διαφημίσεις ώστε να έχουμε όλοι εμείς που περνάμε ώρες μέσα σε αυτό μια όσο το δυνατόν ζεστότερη, και καθαρότερη από κάθε είδους ψηφιακά “σκουπίδια”, εμπειρία.

 

Σύντομα λοιπόν θα γίνει μια επίσημη ανακοίνωση όπου θα ζητηθεί από όλους μας να δηλώσουμε πως θα μπορέσουμε να βοηθήσουμε τη λέσχη, γινόμενοι μέλη ή προσφέροντας το χρόνο και την εργασία μας, και όποιος μπορεί ας δηλώσει παρόν, φτάνει να το κάνει με τη διάθεση να το τηρήσει σε βάθος χρόνου. Χρειάζεται συνέπεια και συνέχεια και όχι προσφορά πάνω στην έξαψη της στιγμής, η οποία αργότερα θα αντικατασταθεί από την αδιαφορία.

 

Είναι κατανοητό πως σε κάποιους από εμάς αύριο μπορεί κάτι να μας συμβεί και να μην μπορέσουμε να συνεχίσουμε αυτό που θα πούμε ότι προσφέρουμε, αλλά πρέπει όλοι να κατανοήσουμε ότι η λέσχη και αυτοί οι έξι-επτά άνθρωποι που αυτή τη στιγμή τη στηρίζουν και τη διατηρούν ανοιχτή με μεγάλο προσωπικό κόστος δεν μπορούν να μπουν σε μια χρονοβόρα, κοπιαστική και πολυέξοδη διαδικασία ενοικίασης και μεταφοράς της λέσχης σε έναν άλλο χώρο, μόνο και μόνο για να έχουμε ξανά την παρούσα συζήτηση μετά από ένα εξάμηνο και να μας παρακαλάνε να γίνει κάτι για να μην κλείσει η λέσχη. Θα είναι σαν να τους τιμωρούμε, αν όχι να τους βασανίζουμε.

 

Ας σκεφθούμε λοιπόν όλοι πως μπορούμε να βοηθήσουμε και όταν γίνουν οι επίσημες ανακοινώσεις ας δώσουμε το παρόν όσοι μπορούμε περισσότεροι, για να κρατήσουμε τη λέσχη ανοιχτή και να διατηρήσουμε υπαρκτό αυτό το ζεστό χώρο που δεν ανήκει σε κανέναν παρά μόνο σε όλους εμάς τους φίλους των κόμικ.

  • Like 35
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30681
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   299
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το απόγευμα της Παρασκευής 22/1 ένα παιδί προτίμησε να παρατήσει τα υπόλοιπα προκειμένου να πάει και να ανοίξει την λέσχη στην ώρα της,Θα μπορούσε να βρει χίλιες μία δικαιολογίες προκειμένου να μην πάει...

 

Για σένα φιλαράκο Κώστα και για τα υπόλοιπα παιδιά που τρέχουνε ώστε οι υπόλοιποι από εμάς να αράζουμε στον καναπέ διαβάζοντας το/τα κομιξ που πήραμε ένα μεγάλο ευχαριστώ

 

Μπορέσαμε να τα πάρουμε επειδή κάποιοι ήταν εκεί για να είναι ανοιχτή,το αν θα παραμείνει εμείς το καθορίζουμε...

 

υγ:εκτός από τα πολεμικά,storm,μπλουμπερυ,ελ νινιο,αστεριξ,λουκυ λουκ,ντοναλντ και περιπετεια... :)

  • Like 26
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.