Μετάβαση στο περιεχόμενο

Battle Royale / Batoru rowaiaru (2000)


x for xepeta

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

post-3787-0-54311500-1452072527_thumb.jpg

 

Η ταινία είναι βασισμένη στο ομώνυμο ιαπωνικό κόμικ που είναι βασισμένο σε βιβλίο. Θεωρώ όμως ότι η επιτυχία του και η μεταφορά του είναι τόσο συνυφασμένα με την 9η Τέχνη που αξίζει να το έχουμε παρουσίαση και θέμα προς συζήτηση.

 

post-3787-0-83099100-1452072528_thumb.jpg

 

Βρισκόμαστε στο κοντινό μέλλον που μετά από έκρηξη ανεργίας, και τη συνηθισμένη αμφισβήτηση των κλασικών θεσμών που ακολουθεί, έχουν δημιουργήσει ένα τρομερό χάσμα γενεών. Το ζω καθημερινά στη δουλειά μου. Οι έφηβοι είναι σε ένα ανεξέλεγκτο σημείο και οι βιαιοπραγίες εναντίων των ενηλίκων έχουν φτάσει στο πικ. Ψηφίζεται ένας γραφικός νόμος για την τιμωρία τους. Κάθε τόσο διαλέγονται 42 μαθητές και αποβιβάζονται σε ένα νησί. Εκεί καλούνται να σκοτώσουν ο ένας τον άλλον μέχρι να μείνει μόνο ένας ζωντανός. Τους δίνεται ελάχιστη τροφή, ένα όπλο ή άλλο αντικείμενο, και πετάγονται στο αφιλόξενο περιβάλλον να επιβιώσουν και να σκοτώσουν. Αυτά προβάλλονται με δίκτυο στο κοινό. Παραδειγματισμός. Τοποθετείται και ένα κολάρο με βόμβα που θα τους σκοτώσει εάν δεν υπακούσουν στους κανόνες.

 

post-3787-0-93301700-1452072539_thumb.jpg

 

Σε αυτές τις απάνθρωπες και σαδιστικές καταστάσεις καλούνται να επιβιώσουν. Η απόλυτη εκδίκηση των ενήλικων. Η σειρά έχει εμπνεύσει αρκετές ταινίες και βιβλία. Οι ταινίες Hunger Games είναι από τις  πιο γνωστές, καθώς και το κόμικ Avengers Arena. Ειδικά το τελευταίο απροκάλυπτα χρησιμοποίησε και το ίδιο λογότυπο της ταινίας στο εξώφυλλό του. Survivor δηλαδή.

 

post-3787-0-90055600-1452072540_thumb.jpg

 

Οι έφηβοι πολεμούν και μαλώνουν σε πολλά επίπεδα. Έχθρες χτίζονται, φιλίες διαλύονται, νέες συμμαχίες, έρωτες καταστρέφονται ή δημιουργούνται, το Breakfast Club με μαχαίρια. Η σκηνοθεσία είναι πολύ καλή. Μιλάμε για τον Kinji Fukasaku, έναν εκπρόσωπο θρύλο των τεχνών της Ιαπωνίας. Έχει βραβευτεί και τιμηθεί αρκετές φορές, με πιο γνωστή του ταινία το Tora! Tora! Tora! (1970). Η ηθοποιία από την άλλη έχει πάει περίπατο. Η ευρωπαϊκή κουλτούρα μου δεν μου επιτρέπει να δεχτώ τέτοιο παίξιμο. Είναι το λιγότερο άκυρο. Αυτό το απωανατολίτικο ουρλιαχτό με το να πέφτει ο ένας στον άλλον και να τραβάει τα ρούχα του μου προκαλεί γέλιο. Από την άλλη οι σκληρές σκηνές χτίζονται με τέτοιο τρόπο που θυμίζουν αρχαία τραγωδία. Ένα κομμάτι που είναι πολύ κοντά στο αρχαίο ελληνικό θέατρο.

 

post-3787-0-90771300-1452072541_thumb.gif

 

Γυρίστηκε και δεύτερη ταινία χωρίς να είναι βασισμένη σε υλικό που προϋπήρχε. Ο σκηνοθέτης πέθανε στα μέσα των γυρισμάτων από καρκίνο. Κατάσταση που τη γνώριζε, αλλά προτίμησε να συμμετέχει στα γυρίσματα για όσο καιρό μπορούσε από το να νοσηλευτεί σε ένα νοσοκομείο. Την ταινία ολοκλήρωσε ο γιος του. Ενώ η πρώτη ταινία βαθμολογείται στο IMDB με 7,7, η δεύτερη παίρνει ένα 4,7, και όχι άδικα. Είναι παραπάνω από φρικτή. Κακογραμμένο με προβλήματα, δεν αγαπήθηκε από το κοινό. Εδώ έχουμε μια ομάδα 42 εφήβων που μόλις ολοκλήρωσαν τη θητεία τους σε αναμορφωτήριο. Τους τοποθετείται πάλι κολάρο βόμβα στο λαιμό που ενεργοποιείται μόλις πεθάνει ένας συγκεκριμένος άλλος έφηβος από το σύνολο. Καλούνται να σκοτώσουν τον προηγούμενο «νικητή» του προγράμματος Battle Royal, που είναι εγκλωβισμένος σε ένα νησί. Πώς βρέθηκε εκεί, πώς οργανώθηκε, πώς απόκτησε οπαδούς ακόμη και μωρά, δεν εξηγείται. Εδώ το σενάριο το έχασαν. Άσε που παρουσιάζεται ως επαναστάτης-τρομοκράτης σε άλλες χώρες, ή κάτι τέτοιο που αδυνατώ να καταλάβω.

 

post-3787-0-64900200-1452072563_thumb.png

 

Η Βουλή της χώρας προσπάθησε να λογοκρίνει το υλικό. Και ως βιβλίο και ως ταινία. Και σε άλλες χώρες η προβολή της είχε προβλήματα. Δεν εμπόδισε όμως να έχει τέτοια επιτυχία που θεωρείται από τις πιο εμπορικές ταινίες της Ιαπωνίας.

 

post-3787-0-44677600-1452072566_thumb.jpg

 

Ακολούθησαν και άλλες μεταφορές κόμικς στην μεγάλη οθόνη. Το συμπαθητικό Spaceship Yamato, το κακό G-Force, το αριστούργημα Old Boy.

Όλος ο πλανήτης γιορτάζει την κινηματογραφική έκρηξη ταινιών βασισμένες σε βιβλία της 9ης Τέχνης. Και ας νομίζουν πολλοί ότι είναι θέμα πολύχρωμων κολάν με σουπερήρωες που κατέχουν φανταστικές δυνάμεις.

 

Παρουσίαση του κόμικ στη σελίδα μας εδώ.

 

 

[imdb=tt0266308]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πάνε χρόνια που την είχα δει, όμως πράγματι ήταν ενδιαφέρουσα και πρωτότυπη ταινία. Επίσης αρκετά βίαιη :) Από τις λίγες μη αμερικάνικες παραγωγές που μου άρεσαν αρκετά και μου έχουν μείνει.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Την είχα καραγουστάρει όταν την είχα δει προ 10+ χρόνια. Βαθμολογία 8 στα 10 πολύ άνετα. 

 

αυτό που δεν ξέρω είναι το γιατί δεν την έχω ξαναδεί έκτοτε :) 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

το πρωτο Battle Royale μου χε κανει πολυ καλη εντυπωση, ηταν πολυ φρέσκο, διαφορετικο, την εποχη που προβλήθηκε :)

 

 

σε αντιθεση με το δευτερο, που το θεωρησα πολυ κακή ταινια και μου μετριασε αρκετα τον ενθουσιασμό μου και για το πρωτο post-1537-1211403298.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Αγνοούσα την ύπαρξη της δεύτερης ταινίας και απ'όσα λέτε καλύτερα να συνεχίσω να την αγνοώ. Η πρώτη πάντως μου άρεσε πολύ, την έχω συστήσει σε πολύ κόσμο. Αλλά προσοχή, έχει πολύ βία.You have been warned.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Από τις αγαπημένες μου ιαπωνικές και όχι μόνο ταινίες.

Τρελαίνομαι να την προτείνω σε άτομα που τους άρεσαν τα Hunger Games, που συχνά έχουν καταναλώσει υπερβολικά πολλές αμερικανιές και δεν αντέχουν την ωμότητα. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το πρώτο όντως ήταν πάρα πολύ καλό αν και θα συμφωνήσω απόλυτα για την ηθοποιία. Το concept όμως τα έσπαγε.

 

Με αφορμή την ταινία είχα τσεκάρει και το κόμικ αλλά πραγματικά με είχε κουράσει η υπερβολή που είχε σε ότι έδειχνε (πχ βία), που έφτανε σε σημεία να καταντάει αηδιαστικό και κουραστικό. Το μόνο καλό ήταν ότι αναπτύσσονταν πολύ περισσότερο οι χαρακτήρες σε σχέση με την ταινία.

 

Όσο για τη δεύτερη ταινία, η αρχική ιδέα της (πλέον να προσπαθούν όλοι να επιζήσουν σε ζευγάρια) ήταν ένα ωραίο twist, αλλά από τη μέση της ταινίας (όταν πέθανε δηλαδή ο σκηνοθέτης) και μετά, η ταινία ΑΛΛΑΖΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ. Όχι απλά σε ύφος, γίνεται άλλο είδους ταινίας. Όλο το action σταματάει και μετατρέπεται σε ένα κοινωνικό προβληματισμό, ένα πράγμα. Τελείως μα τελείως άκυρο, δεν πίστευα αυτό που έβλεπα...

Επεξεργασία από Sneaker
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πολυ δυνατη η πρώτη ταινία,την ειχα δει οταν ειχε βγει το 1ο hunger games που υπηρχαν απειρα αρθρα που κατηγορουσαν το τελευταιο για αντιγραφη του πρώτου. Διασκεδαστικοτατο! Πολυ ωμή η βια που εχει,ναι, αλλα θα εβαζα περιορισμο μονο σε οσους ειναι <18 χρονων. Οι αλλοι νομιζω το αντεχουν. Το μονο κακο θυμαμαι ηταν κατι χαζοεφηβικα first world problems που χωνονταν στην ταινια. Πολλες φορες το κινητρο για το ποια κλικα θα σχηματιστει και ποιον θα κυνηγησουν πρωτο ήταν πχ ποιο κορίτσι ειχε ΑΠΥΘΜΕΝΟ μισος για ενα αλλο που το χε κανει να φανει μη-cool μπροστα στο αγορι που γουσταρε και κατι τετοια. Με το καιρο βεβαια το δικαιολογησα στο μυαλο μου οτι οκ,οι εφηβοι ακομα και σε τετοιες ακραιες καταστασεις καθοδηγουνται απο την αναγκη τους να νιωθουν κουλ και μελη μιας ομαδας κλπ. οποτε 8/10 (τουλ τοσο του χα βαλει τοτε στο imdb) 

 

Οσον αφορα τη 2η ταινια βλεπω οτι στο imdb της εχω 3. Δεν τη θυμαμαι σχεδον καθολου,περα απο το πως αρχιζει. θυμαμαι μονο οτι με το που τελειωσε (που πρεπει να τελειωνει και με τοσο ακυρο τροπο που αρνεισαι να πιστεψεις οτι τελειωσε) ελγα ποσο κακη ηταν.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το χα δει στο λύκειο. Και από τότε το χω ξαναδεί τουλάχιστον άλλες τρεις φορές. Είναι σίγουρα μια αρρωστημένη ταινία. Αλλά έχει τόσα πολλά σωστά πράγματα που θέλει να πει, που τελικά την συμπαθείς.

 

 

Η επόμενη ταινία που με έκανε να το ξαναπώ αυτό ήταν το Serbian Film, πολλά χρόνια αργότερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Serbian Film... Είμαι πολύ ανοικτός σε αυτά που βλέπω, διαβάζω, ακούω κλπ... Την συγκεκριμένη δεν την έχω δει, αλλά και μόνο στο άκουσμα της με πιάνει εμετός με αυτά που έχω ακούσει. Ούτε από καθαρή περιέργεια δεν θα την έβλεπα. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.