Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ : ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ [ ΤΕΛΙΚΟΣ ]


kwtsos

ΤΕΛΙΚΟΣ  

119 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Κυριες και κυριοι η μεγαλη ωρα εφτασε :yahoo: . Η ωρα του τελικου. Οι φιναλιστ λιγο πολυ αναμενομενοι, καταφεραν να φτασουν στον τελικο ευκολα παρα τα εμποδια καθως ειναι αδιαμφισβητητα απο τους κορυφαιους του ειδους.

 

Και ετσι εχουμε

 

post-25002-0-42116500-1451309602_thumb.jpgpost-25002-0-41060300-1451309607_thumb.jpg

 

Carl Barks (1901 - 2000) Αμερικάνος σεναριογράφος και σχεδιαστής κόμικ Disney. Γνωστός και ως Παπιάνθρωπος λόγω της πληθώρας ιστοριών που έφτιαξε με ήρωες τα παπιά της Disney αλλά και του ότι είναι δημιουργός του Σκρουτζ Μακ Ντακ, Γκαστόνε, Μουργόλυκων, Μάτζικα, Μικρών Εξερευνητών κ.α. Ο Will Eisner τον βάφτισε ως "Ο Χανς Κρίστιαν Άντερσεν των κόμικς". (germanicus)

 

VS

 

post-25002-0-08875600-1451309663_thumb.jpg

 

René Goscinny (1926-1977) Γάλλος σεναριογράφος κόμικς, που δημιούργησε κάποιους από τους πιο δημοφιλείς ήρωες όλων των εποχών, με κορυφαίο και δημοφιλέστερο ανάμεσά τους, το θρυλικό Αστερίξ. Άλλοι ήρωες που δημιούργησε ήταν ο Βεζύρης Ιζνογκούντ, ο Ούμπα-Πα, ενώ συνέβαλε καθοριστικά και στη διαμόρφωση του χαρακτήρα του Λούκυ Λουκ, υπογράφοντας τα κατά γενική ομολογία καλύτερα άλμπουμ της σειράς. Στην Ελλάδα έχουν δημοσιευτεί τα κόμικς του από διάφορους εκδοτικούς οίκους και σήμερα κυκλοφορούν όλα τα άλμπουμ που έχει υπογράψει από τη Μαμούθ Κόμικς. (leonidio)

 

Φυσικα ψηφιζετε μονο εναν. Το θεμα θα παραμεινει ανοιχτο μεχρι νωρις το βραδυ της 31/12 :)

  • Like 30
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4578 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Carl Barks για 'μενα, ειναι και οι δυο πολυ αγαπημενοι μου αλλα ψηφισα τον Barks για δυο λογους,

πρωτον τον θεωρω πληρεστερο σαν δημιουργο επειδη εκανε και το σχεδιο στα κομικ του και δευτερον

επειδη εχει μεγαλυτερη θεση στην καρδια μου  :hug2: , αγαπημενο δημιουργο ψηφιζουμε αλλωστε!

 

Ειχε πολυ πλακα η ολη διαδικασια, με τις εντασεις, τις ανταλλαγες αποψεων, τις διαφωνιες και τα σχετικα!

 

Επλιζω αυτος ο διαγωνισμος, να αναψει μια νεα σπιθα αναζητησης και εξερευνησης στην τεχνη

των κομικς για ολους μας. Πειραματιστειτε κοσμε, διαβαστε και κατι διαφορετικο, μπορει να σας αρεσει!

 

Τελος, πολλα  :respect:  στον Kwtso που αφιερωσε τον χρονο του για να γινει αυτος ο διαγωνισμος πραγματικοτητα.

 

:beer:

  • Like 20
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24638
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Barks   :love2:

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Goscinny, για τα αστεριξ του και τα λουκυ λουκ του που συνεχιζουν να με διασκεδαζουν αφανταστα απο παιδι μεχρι σημερα!

:aria:

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Carl Barks για 'μενα, ειναι και οι δυο πολυ αγαπημενοι μου αλλα ψηφισα τον Barks για δυο λογους,

πρωτον τον θεωρω πληρεστερο σαν δημιουργο επειδη εκανε και το σχεδιο στα κομικ του και δευτερον

επειδη εχει μεγαλυτερη θεση στην καρδια μου  :hug2: , αγαπημενο δημιουργο ψηφιζουμε αλλωστε!

 

Ειχε πολυ πλακα η ολη διαδικασια, με τις εντασεις, τις ανταλλαγες αποψεων, τις διαφωνιες και τα σχετικα!

 

Επλιζω αυτος ο διαγωνισμος, να αναψει μια νεα σπιθα αναζητησης και εξερευνησης στην τεχνη

των κομικς για ολους μας. Πειραματιστειτε κοσμε, διαβαστε και κατι διαφορετικο, μπορει να σας αρεσει!

 

Τελος, πολλα  :respect:  στον Kwtso που αφιερωσε τον χρονο του για να γινει αυτος ο διαγωνισμος πραγματικοτητα.

 

:beer:

 

Διαβάστε τίποτε διαφορετικό και μετά ψηφίστε τα ίδια ήταν η όλη φάση. :P

 

Γκοσινί στο τέλος. Τα πρώτα κόμικς που έπιασα στα χέρια μου ήταν Αστερίξ, Λούκυ Λουκ και Ιζνογκούντ και ιδίως τα πρώτα 2 τα έχω λιώσει σε αλλεπάλληλες αναγνώσεις περισσότερες φορές από σχεδόν ότι έχω πιάσει να διαβάσω στην ζωή μου. Ατάκες και σκηνές από αυτά έχουν παρεισφρήσει στον καθημερινό λόγο όσο λίγα κόμικς. Τα κόμικς που έγραψε έχουν τόσες πολλές ιστορικές αναφορές που είναι πάντα αφορμή για περαιτέρω μελέτη, ίσως τα πιο επιδραστικά κόμικς σε αυτό τον τομέα.  Ο Καρλ είναι ορχήστρα από μόνος του ως σεναριογράφος και σχεδιαστής, αλλά ο Γκοσινί είναι ο Ντέιβιντ Γκίλμουρ και ο Ρόμπιν Γουίλιαμς (όταν κάνει σταντ-απ) τον κόμικς μαζί, σολάρει με τα σενάρια και τις ατάκες και κλέβει την παράσταση. Πάντα.

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3507 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Θέλει και ερώτημα;;; :D

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Μπάρκς είναι υπερεκτιμημένος. :antekale:

 

Αν ήταν ο Ρόσα στην θέση του Μπάρκς τότε θα ήταν πιο σοβαρό το δίλημμα για μένα. :yes:

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4308
  • Reputation:   34144
  • Achievement Points:  4432
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Φαντάζεστε να βγει το ΚΑΝΕΝΑΣ??? :lol: Δύο αγαπημένοι έφτασαν στον τελικό και ήταν αναμενόμενο... Αλλά δυστυχώς ο ένας πρέπει να αποχωρήσει... :sad1: Αλλά πάντα ο μικρόσωμος Γαλάτης και ο γεροδεμένος φίλος του καθώς και όλο το Γαλατικό χωριό θα έχουν ένα κομμάτι τις καρδιάς μου... 

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4578 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διαβάστε τίποτε διαφορετικό και μετά ψηφίστε τα ίδια ήταν η όλη φάση. :P

 

Γκοσινί στο τέλος. Τα πρώτα κόμικς που έπιασα στα χέρια μου ήταν Αστερίξ, Λούκυ Λουκ και Ιζνογκούντ και ιδίως τα πρώτα 2 τα έχω λιώσει σε αλλεπάλληλες αναγνώσεις περισσότερες φορές από σχεδόν ότι έχω πιάσει να διαβάσω στην ζωή μου. Ατάκες και σκηνές από αυτά έχουν παρεισφρήσει στον καθημερινό λόγο όσο λίγα κόμικς. Τα κόμικς που έγραψε έχουν τόσες πολλές ιστορικές αναφορές που είναι πάντα αφορμή για περαιτέρω μελέτη, ίσως τα πιο επιδραστικά κόμικς σε αυτό τον τομέα.  Ο Καρλ είναι ορχήστρα από μόνος του ως σεναριογράφος και σχεδιαστής, αλλά ο Γκοσινί είναι ο Ντέιβιντ Γκίλμουρ και ο Ρόμπιν Γουίλιαμς (όταν κάνει σταντ-απ) τον κόμικς μαζί, σολάρει με τα σενάρια και τις ατάκες και κλέβει την παράσταση. Πάντα.

Στο πρωτο κομματι, εχω να σου πω Κωστα πως εφοσον ψηφιζουμε αγαπημενο, 

ειναι το πλεον πιθανοτερο να ψηφισουμε καποιον με τον οποιο μεγαλωσαμε!

 

Αν ψηφιζαμε καλυτερο-αρτιοτερο θα ηταν φανταζομαι διαφορετικα τα πραγματα, στις ψηφους μου θα ηταν σιγουρα.

 

 

Στο δευτερο κομματι, ο Gilmour δεν ειναι σαν τον Goscinny, ειναι σαν τον Barks, δηλαδη μια ορχηστρα μονος του!

Συνθετει, παιζει και τραγουδαει  :D

 

:beer:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41693
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Goscinny. :) Εάν δεν ήταν αυτός δεν ξέρω εάν θα διάβαζα ακόμα κόμικς. 

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Στο πρώτο κομμάτι αυτό-παρωδούμαι και εγώ, μιας και εγώ κατά βάση αυτούς με τους οποίους μεγάλωσα ψήφισα κυρίως. :)

 

Και ο Γκίλμουρ έχει μπάντα και μάλιστα με εξίσου σημαντικούς μουσικούς στις τάξεις της. Αλλά και πάλι αυτός κλέβει την παράσταση. Οπότε μου ταίριαζε περισσότερο με τον Γκοσινί. :D Εξάλλου μην ξεχνάμε πως ο Γκοσινί ήταν και editor παλιά, οπότε και αυτός ήταν πολυπράγμων σαν τον Γκίλμουρ αλλά όχι one-man band σαν τον ερημίτη Μπαρκς. :)

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190247
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

a1.jpg a2.jpg a3.jpg a4.jpg a5.jpg a6.jpg a7.jpg a8.jpg a9.jpg a10.jpg 

 

:cheers5:

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ψηφισα κανενας γιατι ψηφιζουμε αγαπημενους

 

μου αρεσουν και οι 2, εχω ολα τα αστεριξ και εχω και ολη τη βιβλιοθηκη του μπαρκς

αλλα με κανεναν δεν θα πω.. "ωωω κομικς μπαρκς/γκοσινυ πρεπει να το διαβασω, πρεπει να το παρω κτλ"

 

τους αγαπαω τους σεβομαι αλλα μεχρι εκει :P

 

:beer:

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ε Goscinny... για τα καρέ που ανέβασε ο germ κι άλλα τόσα.

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4578 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

ψηφισα κανενας γιατι ψηφιζουμε αγαπημενους

 

......................................

.......................................

 

τους αγαπαω τους σεβομαι αλλα μεχρι εκει :P

 

:beer:

:NoNo:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ρε συ Διονυση, αποφασισε  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

τους αγαπαω πλατωνικα και τους 2 οπως αγαπαω ολο τον κοσμο

 

:peace::love4::flowers9::angels::flowers7::rabbit::flower2:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Τιτανοτεράστιοι δημιουργοί και οι δύο για μένα. 

 

 

 

Με βαριά καρδιά θα ψηφίσω Μπαρκς... Αν στη θέση του ήταν ο Ρόσα, θα τον ψήφιζα πιο εύκολα. 

 

 

Υ.Γ. Με τα καρέ που ανέβασε ο germanicus παραλίγο να αλλάξω γνώμη  :P

Επεξεργασία από Πέτρος
  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4308
  • Reputation:   34144
  • Achievement Points:  4432
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ξέρεις να σπέρνεις αμφιβολίες πάντως!!! :lol:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ψήφισα Gosciny διότι και εγκεφαλικός συγγραφέας είναι, και πολυεπίπεδος, και δημιουργός εκ του μηδενός. Έχτισε έναν πλανήτη. Ασχέτως ότι με μάθατε εδώ μέσα να μη χωνεύω τα Ντίσνεϋ, ο Gosciny είναι ένα επίπεδο μόνος του.  :love2:

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

:yahoo: Barks!!!  :yahoo:  :spidey_yeah_that: Αναγνωρίζω το έργο του Ρενέ Γκοσινύ και την τιτάνια προσφορά του στον Αστερίξ -και όχι μόνο- και θα συμφωνήσω ότι ήταν πολυδιάστατος και χαρισματικός, ωστόσο η συμβολή του Μπαρκς στην άνοδο, την εκτοξευση και την ραγδαία εξάπλωση των κόμικς ανά την υφήλιο είναι κάτι παραπάνω από καθοριστική!!! Είναι αυτός που μέσα από τον Σκρουτζ, τον Ντόναλντ, τα ανιψάκια και τους ήρωές του γενικά, σατιρίζει, ασκεί έμμεση κριτική στις καθιερωμένες αξίες, στις τάσεις της κοινωνίας... Κρύβει ένα πλούσιο υπόβαθρο, που αξίζει κανείς να μελετήσει. Ο Μπαρκς για μένα ήταν ένας ευφυής δημιουργός με έμφυτο ταλέντο και κλίση, στον οποίον το ντισνεϋκό κόμικς χρωστάει πολλά!!! :)

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95048
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Χαίρομαι που οι συγκεκριμένοι κύριοι βρίσκονται στον τελικό τον αγαπημένων μας δημιουργών...!Δείχνει ότι το καλό,χιουμοριστικό και διδακτικό κόμικ της παλιάς εποχής είναι ακόμα εδώ...!

 

Σαν Ντισνεάκιας που είμαι θα ψηφίσω τον Carl Barks...!Η απόφαση αυτή δεν πάρθηκε τόσο εύκολα,όσο θα νόμιζα μιας κι ο Goscinny είναι κι αυτός μέσα στην καρδιά μου...!Τα πρώτα κόμικς που διάβασα και συνέλεξα όταν ήμουν πιτσιρικάς ήταν το ΚΟΜΙΞ κι ο ΑΣΤΕΡΙΞ...!Απλά ίσως να ήταν στο DNA μου να έχω περισσότερη κλίση στο πρώτο...!

 

Όπως και να έχει πρόκειται για δύο ογκόλιθους στον χώρο της ένατης Τέχνης,έφτιαξαν και οι δύο σύμπαν (μπορεί ο Barks να βρήκε έτοιμους κάποιους ήρωες,αλλά εκείνος τους έβαλε σε έναν μέρος και διαμόρφωσε τον χαρακτήρα που αγαπήσαμε όλοι,όλοι ξέρουμε πως ήταν ο Ντόναλντ,σεναριακά και σχεδιαστικά πριν τον αναλάβει ο μεγάλος παραμυθάς) και γαλούχησαν γενιές και γενιές...!

 

Εντύπωση,τέλος,μου κάνει πως και δεν πήγε στον τελικό κάποιος δημιουργός από το σύμπαν της Marvel ή της DC...! :thinking: Μπορεί να μην είμαι φανατικός σε αυτό το είδος,αλλά κι αυτό έχει αφήσει εποχή...! :respect:

 

 

:beer:

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28910
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4934 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Σε όλη την δημοσκόπηση ψήφισα με γνώμονα το "αγαπημένοι"! Σίγουρα κάποιοι είναι σπουδαιότεροι από αυτούς που ψήφισα, ή έχουν κάνει μεγαλύτερο έργο, ή έχουν οδηγήσει τα κόμικς σε άλλο επίπεδο/δημιουργήσει ολόκληρη σχολή, αλλά δεν ήταν "αγαπημένοι". Δεν με συγκίνησαν ή έξαψαν την φαντασία μου ή δεν τους αναζήτησα για να περάσω καλά! :) Κάποιους πιθανότατα επειδή δεν τους έχω γνωρίσει ακόμα! :P Τώρα, ανάμεσα σε 2 αγαπημένους τι να ζυγίσεις..........; Θα ψηφίσω αυτόν που πρωτογνώρισα και αυτόν που με γέμισε περισσότερη θαλπωρή... Barks. Σίγουρα με τον Goscinny έχω γελάσει και διασκεδάσει περισσότερο, οι ιστορίες του είναι πιο διαχρονικές και δεν τις βαριέσαι με την καμία... Αλλά χωρίς Σκρουτζ....τι να λέμε τώρα! :D

 

:imac:

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Το δικό μου Τοπ 5, μπουσουλας για όλες τις ψήφους μου.

 

1. Πρατ

2. Μουρ

3. Γκοσινι

4. Λι/Κίρμπι

5. Μοέμπιους

 

:beer:

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προσωπικά ψήφισα Μπαρκς! Αυτό διότι παρότι διάβαζα και Αστεριξ, οι ιστορίες του Μπαρκς είχαν πάντα αυτό το κάτι που με τράβαγε περισσότερο.  :respect: και στους 2 αλλά ο Μπαρκς είναι Μπαρκς! :spidey_yeah_that:  :blob3:  :blob3:

 

Ακόμα, :):D

 

post-25682-0-54710300-1451326931_thumb.jpgpost-25682-0-43087700-1451326498_thumb.jpgpost-25682-0-36902500-1451326530_thumb.jpgpost-25682-0-47957900-1451326557_thumb.pngpost-25682-0-75359300-1451326579_thumb.jpgpost-25682-0-76964800-1451326629_thumb.pngpost-25682-0-07753300-1451326654_thumb.jpgpost-25682-0-11713700-1451326659_thumb.jpgpost-25682-0-09092900-1451326699_thumb.jpgpost-25682-0-86061500-1451326787_thumb.jpg

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85719
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Οπως και πολλοί άλλοι έτσι κι εγώ ψήφισα με κριτήριο το "αγαπημένος " .

 

Και τον Γκοσινι τον λατρεύω δεν τον αγαπώ απλά .......

Αν και τα έργα του  Barks προηγήθηκαν χρονικά σαν αναγνώσματα . Και μάλιστα αναγνώσματα που φέρνουν στο μυαλό μου πολύ όμορφες αναμνήσεις.Ομως το έργο του Γκοσινί με άγγιξε με διαφορετικό τρόπο .Πιστεύω οτι καθόρισε και σε ένα βαθμό το (όποιο) χιούμορ μου .

Μπορώ να γελάσω ακόμα διαβάζοντάς τον ,σε αντίθεση με τον κ.Barks με τον οποίο απλά χαμογελώ.

 

Πέρα από το ποιός από τους δύο τεράστιους θα επικρατήσει ,αυτή η δημοσκόπηση μου πρόσφερε την ευκαιρία να διασκεδάσω αλλά και να σκεφτώ ακόμα μια φορά οτι πρέπει να διευρύνω κι άλλο τους ορίζοντες μου στην 9η Τέχνη ,καθώς όπως φαίνεται υπάρχουν δημιουργοί που έχουν φτιάξει διαμάντια και περιμένουν να τα ανακαλύψω.

Τελικά αυτό νομίζω είναι και το πιο σημαντικό .

 

Οσο για τον κ.kwtso που ένα μήνα τώρα μας ψυχαγωγεί με την όμορφη και δύσκολη δουλειά του, το :efxaristo:  και το  :respect:    είναι λίγα νομίζω ....

 

 

:cheers3:

 

 

 

 

  Goscinny  ρεεεεεεεεεεεεεεεε   :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:  

 

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Βοηθήστε Ντισνεάκηδες γιατί χανόμαστε.

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3378 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Απο τα πιο δυνατα στοιχεια και δεν βλεπω κανεναν να το αναφερει.GAGS.Σαν το διασημο ιστοτοπο.Τι να πουμε για τον κυριο Καρλ Γκαγκς.Μιλαει η κληρονομια της παγκοσμιας βιομηχανιας που ακομα εκμεταλευεται το εργο του απο μονη της.Δεν ειναι η σειρα χαρακτηρων που επλασε,δεν ειναι τα φαρ γουεστ και τα σκηνικα-τοποθεσιες (αλλοτε εμπνευσμενες απο ιστορικες πηγες και το national geographic) αλλων εποχων,δεν ειναι οτι ηταν πολυμηχανημα που δημιουργουσε απο το Α ως το Ω.Ηταν κατ'εμε ο μεγιστος διδακτορας των gagς.Με κανενα αλλο κομικ αλλου καλλιτεχνη δεν εχω καταφερει να ξεκαρδιστω (απο εκει που δεν το περιμενα) στον βαθμο που ξεκαρδιστηκα χαρις στον δασκαλο.Κουβαλα ιστορια ολη μεταλο που δεν θα σκουριασει ποτε,καθοτι αφορα καινοτομα τεχνοτροπια που παραγει γελιο..Και το γελιο ειναι ζωη..Δεν ειναι στο σχεδιο η στη γραμμη,ειναι στο τι σου "βγαζει" αν μια ιστορια κομικ μπορει να σε απορροφησει...και κατι τετοια σε αυτον τον κοσμο κανουν ανθρωπους να μοιαζουν αδαμαντινοι.Τα ρεστα μου!

:respect:

Επεξεργασία από Τυφλοπόντιξ
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3411
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5031 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Παρότι γνωστή πάπια, ψήφισα Γκοσινί. Γιατί ο Αστερίξ με έχει συνοδεύσει στα δύσκολα χρόνια της εφηβικής περιόδου και με έχει κάνει να γελάσω με την καρδιά μου και να αναζητώ με πάθος το επόμενο τεύχος για να το ξαναζήσω όλο αυτό. Και ξανά και ξανά και ξανά! :P

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4469 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Κανένας

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Στον τελικό δεν περίμενα το κανένας που βλέπω 4 ψυχές να ψηφίζουν, όχι με αυτά τα ονόματα...

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.