Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θλιμμένοι μπούφοι [Κουγιουμτζής Λευτέρης, efsyn.gr, 15/12/2014]


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Θλιμμένοι μπούφοι

 

paidi_pc.jpg

 

Συντάκτης: Λευτέρης Κουγιουμουτζής

 

Μια εποχή καθόλου μακρινή, οι διακοπές ήταν η περίοδος των ελαφρών αναγνωσμάτων για μια ολόκληρη πιτσιρικαρία που απολάμβανε τη ραστώνη της.

 

Ως μαθητής Δημοτικού, δεν υπήρξα ποτέ φανατικός των κόμικς του Ντίσνεϊ, σε αντίθεση με τον Αστερίξ, τον Λούκυ Λουκ και –κυρίως– την «Περιπέτεια», που με ιντρίγκαραν αφάνταστα. Με δίψα κατάπινα τα αυτοτελή τεύχη με τις ιστορίες του λοχαγού Μαρκ και των συντρόφων του, των «λύκων του Οντάριο», που πολεμούσαν κατά των Αγγλων στη διάρκεια της Αμερικανικής Επανάστασης.

 

Πιστοί του ακόλουθοι, ο πολύπαθος σκύλος του ο Φλοκ, ο ασκεπής και αθυρόστομος Μίστερ Μπλουφ με τη μακριά γενειάδα κι ένας αγέρωχος Ινδιάνος, ο Θλιμμένος Μπούφος. Αυτός ο τελευταίος ήταν κι ο αγαπημένος μου ήρωας, με τις συχνές επικλήσεις του στον Μανιτού και στον τρισπάππο του τον μάγο.

 

Για κάποιον ακατανόητο λόγο αυτά τα αναγνώσματα ήταν στα μαύρα κατάστιχα των μανάδων της εποχής. Φυλάγονταν καλά κάτω από στρώματα, μέσα σε μαξιλάρια, διαβάζονταν με προφυλάξεις και ανταλλάσσονταν με μυστικότητα, σχεδόν παρανόμως· αλίμονο αν ξέπεφτε κάποιο τεύχος σε λάθος χέρια!

 

Πίστευαν, μάλλον, οι γονείς μας ότι οι κανακάρηδές τους έπρεπε να εκτίθενται αποκλειστικά σε κείμενα επιπέδου Καρόλου Ντίκενς κι απάνω και πως αυτές οι «φυλλάδες» βλάπτουν τα ήθη και το πνεύμα και προκαλούν ανεπανόρθωτες ζημίες στον εγκέφαλο.

 

Εκτός κι αν οι μητέρες μας τότε είχαν αντιληφθεί την ύπουλη αναπαραγωγή μέσω της «Περιπέτειας» του αμερικανικού εθνικού μύθου περί μονοιασμένων λευκών αποίκων και Ινδιάνων ενάντια στους Αγγλους και θέλησαν συνασπισμένες να προστατέψουν όλα τα κουτσούβελα της γειτονιάς από την ιμπεριαλιστική προπαγάνδα. Μάλλον απίθανο.

 

Παρόλο το κυνήγι των μαγισσών, οι γονείς της εποχής ασκούσαν έλεγχο στο τι διάβαζαν τα παιδιά τους, έστω και υποτυπώδη.

 

Σήμερα, τα περισσότερα παιδιά που βρίσκονται στις απαρχές της εφηβείας θα περάσουνε μεγάλο μέρος των διακοπών τους μπροστά σε μια οθόνη φορητού υπολογιστή, ταμπλέτας ή «έξυπνου» κινητού τηλεφώνου – όπως, ακριβώς, περνάνε και στην καθημερινότητά τους. Στις περισσότερες περιπτώσεις, χωρίς κανένα φίλτρο ή έλεγχο κι εκθέτοντας το μυαλό τους και τα μάτια τους σε κάθε λογής σκουπίδια.

 

Οι γονείς, αφού πρώτα δεν μπορούν να αποτρέψουν την εύκολη πρόσβαση στην οθόνη, στη συνέχεια είτε αδυνατούν να παρέμβουν είτε αγνοούν τη σοβαρότητα της κατάστασης κι ως εκ τούτου αδιαφορούν.

 

Και η δημόσια εκπαίδευση εξακολουθεί να θεωρεί σημαντικότερη την εξέταση στα συνηρημένα και στους μεικτούς αριθμούς από το να οπλίσει τα παιδιά με τα κατάλληλα εργαλεία για να αντιμετωπίσουν τον καινούργιο κόσμο που ξανοίγεται μπροστά στα άδολα και παρθένα μάτια τους.

 

Ο Θλιμμένος Μπούφος θα αναφωνούσε ξαφνιασμένος «μα τον Μανιτού!» μπροστά στο φαινόμενο και θα ζητούσε απεγνωσμένα βοήθεια απ’ τον τρισπάππο του τον μάγο. Εμείς, ως γονείς, ίσως μπορούμε να κάνουμε περισσότερα πράγματα, καθότι ο εθισμός των παιδιών στην οθόνη μπορεί να μην τα κάνει απαραίτητα μπούφους, θλιμμένους ανθρώπους πάντως θα τα κάνει με βεβαιότητα.

 

Πηγή

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ενδιαφέρον το αρθράκι, λίγο παραπάνω νοσταλγικό για τα γούστα μου.

 

Αυτό που με προβλημάτισε λίγο είναι αυτό το κομμάτι με τον Ντίκενς

 

 

 

 

Πίστευαν, μάλλον, οι γονείς μας ότι οι κανακάρηδές τους έπρεπε να εκτίθενται αποκλειστικά σε κείμενα επιπέδου Καρόλου Ντίκενς κι απάνω και πως αυτές οι «φυλλάδες» βλάπτουν τα ήθη και το πνεύμα και προκαλούν ανεπανόρθωτες ζημίες στον εγκέφαλο.

 

 

 

μιας και όταν ήμουν μικρός μου άρεσε και η Περιπέτεια και ο Ντίκενς.

 

 

 

Επίσης μου θύμισε μια προ τριετίας καταχώρησή μου σχετικά με τα βιβλία και τα κόμικς (λίγο άσχετη με το άρθρο).

 

 


 post-1537-1212690151.gif 


Όπως ήταν φυσικό άλλαξαν τόσο οι αγορές μου, όσο και οι προτιμήσεις μου στην ανάγνωση. Πλέον το ισοζύγιο αγορών κλίνει προς τα κόμικς, μάλιστα θα έλεγα ότι έχει αντιστραφεί πλήρως, αφού τώρα οι αγορές μου είναι 90% κόμικς και 10% βιβλία. Και είναι κακό αυτό, ερωτώ; Όχι ιδιαίτερα. Το κακό είναι ότι δυσκολεύομαι πια να διαβάσω ένα ολόκληρο βιβλίο. Δηλαδή ενώ παλιότερα θα έπιανα να διαβάσω ένα βιβλιαράκι το βράδι, τώρα λέω δε βαριέσαι ας διαβάσω καλύτερα ένα κόμικς. Νομίζω είναι ευκολότερο σαν ανάγνωσμα. Και αυτό είναι ένα πρόβλημα το οποίο θα πρέπει να απασχολεί και τα νεότερα κυρίως μέλη του φόρουμ: το διάβασμα είναι σημαντικό και διάβασμα δεν είναι μόνο τα μπαλονάκια.


:pool:

 

 

 

Εξακολουθεί να ισχύει και να με στεναχωρεί αυτό, ότι δηλαδή δεν διαβάζω πια βιβλία αλλά προτιμώ τα κόμικς.  :(

 

Οι Θλιμμένοι Μπούφοι τελικά μας αλλοτριώνουν;  1.gif

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Κατ αρχήν ο φλοκ δεν ηταν "πολύπαθος σκύλος " αλλά "τετραπέρατη σκύλας γέννα" !!!!!! :nek::lol:

 

Πολύ γλαφυρό το άρθρο σε οτι αφορά στο "κυνήγι μαγισσών" που υπέστησαν αυτού του είδους τα κομικς .Και που να βλεπε ο συγγραφέας τι γινόταν την δεκαετία του 70 σχετικά με αυτό (υποθέτω οτι οι αναφορές του είναι για την δεκαετία του 80).

Εκεί να δεις κυνήγι ,σκίσιμο και κάψιμο κάποιες φορές τέτοιου είδους κομικς..... :(

 

Σε οτι αφορά στην ουσία του άρθρου δηλαδή στην ανευ όρων παράδοση των σημερινών παιδιών (σχολικής ηλικίας ) στην τεχνολογία και την αποστασιοποίησή τους από το διάβασμα βιβλίων ή έστω κομικς είναι ενα θέμα πολύπλευρο και σίγουρα σηκώνει συζήτηση.

"Παν μετρον άριστον" όπως και σε όλα τα πράγματα στη ζωή.

 

Υ.Γ 1 Αγαπητέ Φώτη κι εγώ εχω το ίδιο θέμα με σενα σε οτι αφορά το διαβασμα βιβλίων ....

Καθόλου βιβλία μόνο κανενα τεχνικό manual ...  :P    Kαι φυσικά κομικς.... :yahoo:

Δεν πειράζει ας μην νοιώθουμε ενοχές .Ας χαλαρώσουμε και ας το απολαύσουμε ...... :holidays:

 

ΥΓ 2 Ειδες για να διαβαζεις πολύ Ντίκενς μικρός ????Τώρα δεν μπορείς ν ανοίξεις βιβλίο ......... :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ελπίζω ο κύριος Κουγιουμτζής να καταλαβαίνει πως με το άρθρο του αυτό γίνεται η μητέρα του... 

 

Ας οραματιστούμε μια γενιά που θα παίζει πλεϊστέισον στις αλάνες! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.