Μετάβαση στο περιεχόμενο

crc

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20419
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μπραβο για την παρουσιαση!

Ποσες αναμνησεις.....Αγαπουσα αυτο το περιοδικο εξισου με το Μικυ Μαους,κι ας ηταν εντελως διαφορετκο.Ξεκινησα να το αγοραζω την ιδια εποχη με το Μικυ το 1984,μεχρι που σταματησε η κυκλοφορια του :crying:

Αυτο παντως που διαβασα παραπανω οτι η μαγισσα και ο Μπρουτο δεν ηταν μανα και γιος πραγματικα δεν το γνωριζα.Και οταν ημουν μικρη νομιζα οτι ο Ποπαυ ειναι ιταλικης καταγωγης,γιατι εβλεπα καποιες λεξεις σε καταστηματα στα σκιτσα των ιστοριων που δεν τις μετεφραζαν ,και καποιες φορες η Ολιβ φωναζε τον Ποπαυ "braccio di ferro"-σιδερομπρατσακια.

Οπως εγραψαν καποια παιδια παραπανω,οι ιστοριες ηταν αναλαφρες και παντα με το ιδιο θεμα.Οντως ετσι ηταν.Κι ομως τοσο ωραιες!Και δεν τις βαριοσουν.Περσι καθισα και τα διαβασα ολα και γελασα πολυ,κι ας μην ειμαι πιτσιρικι πια.

Παντως οπως και για τα Μικυ,ετσι και για το Ποπαυ θα πω οτι τα καλυτερα τευχη της συλλογης μου ειναι αυτα της δεκαετας του '80.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 370
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Η αγάπη του μελανίστα Terry Austin για τον Ποπάι είναι τόσο μεγάλη που πολλές φορές τον έβαζε στα κόμικ του.

 

post-3787-13101569669459_thumb.jpg post-3787-13101569694906_thumb.jpg post-3787-1310156971204_thumb.jpg post-3787-13101569731778_thumb.jpg

 

Άσχετα:

1. Το σπανάκι δεν έχει τόσο σίδηρο που να δικαιολογεί τον ντόρο.

2. Το παιχνίδι Donkey Kong είχε σαν πρωταγωνιστές τον Ποπάι, την Ολίβια και το Βρούτο. Τελευταία στιγμή άλλαξαν.

 

Από την σελίδα Comic Book Legends Revealed

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4291
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

21 και 59, όπως αφίχθησαν, μετά συνοδείας δύο οπισθοφύλλων, προς έναρξη νοσταλγικών σκέψεων και ομιχλώδων αναμνήσεων... :cheers3::)

 

post-3960-13184138042279_thumb.jpg

ΥΓ
Το πολυτονικό δε μου βγαίνει! ;)

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104474
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Το ανάρτησα για τις μνήμες της UHU.... :cheers3:

 

Γιούπι είναι :D

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2255
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  43
  • Reputation:   382
  • Achievement Points:  67
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Οι φίλοι του Ποπάυ ας ρίξουν μια ματιά εδω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4685 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

χμ,βασικα κ εγω ειχα μια συλλογη ποπαυ,απο τις χρονολογιες 1989(διαπιστωμενα)με 1994?(μαλλον).

Τα εχω βαλει στο παταρι αν και μια ποσοτητα την εδωσα στη λεσχη,αλλα εχω κ αλλα,αν τα κατεβασω καποια στιγμη θα δω μηπως εχω τιποτα εξωφυλλα που δεν εχετε παρουσιασει και σκαναρω τιποτα να ανεβασω...πρεπει να ειχα και πριν το 1989 αλλα ειχα την κακια συνηθεια να τα σκιζω τοτε(ημουν 4-5 χρονων),η τα εκανα χαρτοκοπτικη με το ψαλιδακι :lol: εκοβα τους χαρακτηρες και ετσι τα εκανα φυλλο και φτερο,οποτε δεν εμεινε τιποτα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  25850
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  9
  • Reputation:   59
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4231 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μακράν απ'τους πιο καλούς εκδότες κόμικς και με τους καλύτερους τίτλους.Η εταιρεία έχει περάσει κατά 95,08% στον Όμιλο Αττικών Εκδόσεων.

 

Είχα μια επικοινωνία με τον Όμιλο Αττικών Εκδόσεων ώστε να τους ρωτήσω για τυχόν επανέκδοση των τίτλων ΠΟΠΑΫ,ΜΠΑΓΚΣ ΜΠΑΝΥ που λείπουν από την κυκλοφορία εδώ και χρόνια και η απάντηση ήταν ότι θα ληφθεί υπ'όψιν.Στη συνέντευξη του κ.Δραγούνη είχε τεθεί το θέμα και η απάντηση του ήταν ότι δεν είναι και δύσκολο.

 

Όσοι ενδιαφέρεστε για τους παραπάνω τίτλους των εκδόσεων ΔΡΑΓΟΥΝΗΣ καλό θα ήταν να στέλνετε ένα email ή να επικοινωνείτε με κάποιο τρόπο με τον Όμιλο Αττικών Εκδόσεων καθώς αν δούν ότι υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον θα το λάβουν ακόμα περισσότερο υπ'όψιν και ελπίζω ότι θα κυκλοφορήσουν ξανά οι συγκεκριμένοι τίτλοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20687
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Αρχικα σκεφτηκα να το βαλω στο section του Βοηθεια, αλλα προτιμησα εδω για να το δουν περισσοτεροι σχετικοι με το Ποπαυ, ωστε να παρω απαντηση (ελπιζω).

Λοιπον, μετα απο καμποσα χρονακια, ανοιξα μια κουτα που ειχα στο υπογειο και ξεθαψα τα Ποπαυ μου, το πιο παλιο παιδικο κομικ που ειχα. Τραγικη η κατασταση τους (αληθεια, μονο σε μενα καμποσα εχουν ξεκολλησει εντελως??) , μερικα απο τα οποια λειπει εντελως εξωφυλλο και οπισθοφυλλο. Εκει λοιπον χρειαζομαι τη βοηθεια σας παιδια, θα ηθελα αν γινεται, να μου πειτε 3 τευχακια που εχω, σε ποιο τευχος Ποπαυ ανηκουν, μιας και εγω δε μπορω να βγαλω ακρη χωρις κανενα στοιχειο. Λοιπον τα 3 ημιθανη τευχη που δε μπορεσα να συναρμολογησω ειναι τα εξης:

 

1) post-23613-0-01365300-1374872085_thumb.jpg

οι ιστοριες του τευχους. μικρο μεγεθος.

Προεκλογικη Εκστρατεια (κατω αριστερα στην ιστορια εχει το νουμερο 220)

 

(λειπει μια ιστορια)

 

Ενα πουλοβερ για τον Γκρισσινο   (211)

 

 

2) οι ιστοριες του τευχους, μεγαλο μεγεθος, τερμα χαρτινο φυλλο

post-23613-0-70209200-1374872212_thumb.jpg

Ο φυλακας και οι κλεφτες

Ο φιλος του Παππου

Το καλαθακι στην Αμμο

 

3) post-23613-0-91446900-1374872140_thumb.jpg

το ιδιο μεγεθος και υλικο με το πανω

 

Η μηχανη του χρονου

Βιορυθμοι! Τι παθος!

Ενα ωραιο δαχτυλιδι

Ο ατυχος εισπρακτορας

Μιση ωρα ποδαροδρομο

 

Αυτα τα 3 ειναι.

 

Επισης, κατι ακομα, πιο ευκολο αυτο. Εχω εναν τομο Μεγαλα Κλασσικα Ποπαυ, με 3 Μεγαλος Ποπαυ μεσα, αλλα λειπει το εξωφυλλο και το οπισθοφυλλο, και δεν εβγαλα ακρη για το ποιος τομος ειναι.

post-23613-0-52789900-1374872498_thumb.jpg

περιεχει μεσα τα τευχη Μεγαλου Ποπαυ 240, 241, 242.

 

Αυτα τα 2 σκελη.

Θα ειμαι υποχρεος σε οποιον που συλλεγει Ποπαυ και τα εχει, ασχοληθει 10 λεπτακια και μου τα βρει, για να τα καταχωρησω και εγω και να κοιταξω να τα αντικαταστησω μελλοντικα. Ευχαριστω :ski2: πολυ.

Επεξεργασία από christs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  8526
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  220
  • Reputation:   1782
  • Achievement Points:  222
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5567 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Εγώ μαζεύω από το 1 έως το 500 και τα έχω σχεδόν όλα (μου λείπουν 24 τεύχη) οπότε υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να τα έχω. Απλά είμαι εκτός κι επιστρέφω Σεπτέμβριο, οπότε θα κοιτάξω τη συλλογή και θα σου πω ακριβώς. Πάντως από τη σχεδίαση και το στυλ των ιστοριών το πρώτο τευχος που έχεις πρέπει να είναι γύρω στο 700 +, οπότε σίγουρα δεν το έχω. Το δεύτερο τεύχος που έχεις σε μεγάλο, σίγουρα έχει δημοσιευτεί και σε μικρό και πρέπει να είναι είτε απο το 20 έως το 50, είτε το πιθανότερο από το 170 έως το 230 που μπήκαν ξανά ιστορίες και σχεδίαση του ίδιου στυλ ( ο Ποπαυ με κίτρινα ή κόκκινα ρούχα και γραβάτα). Σε ποιο μεγάλο τεύχος ξαναδημοσιεύτηκε δεν το γνωρίζω. Το τρίτο τεύχος που έχεις πρέπει να είναι το πιο παλιό. Μου θυμίζει σχεδίαση κάτω του 50

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8526
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  220
  • Reputation:   1782
  • Achievement Points:  222
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5567 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ο Moribus έχει δώσει πάρα πολλές πληροφορίες για τους σχεδιαστές και το στυλ των ιστοριών. Απλά αν ξέρει κανείς ποιος είναι ο σχεδιαστής στις ιστορίες όπου ο Ποπαυ φοράει κίτρινα ή κόκκινα ρούχα και γραβάτα (πχ εξώφυλλα 39,41,47, πρώτη ιστορία του τεύχους 44 και μερικές πρώτες ιστορίες από το 270 έως το 230), ποιος σε εκείνες όπου φοράει όχι το κλασσικό καπέλο αλλα σαν τζοκιν μπλε με τα κανονικά του ρούχα ( πχ νούμερο 1 πρώτη ιστορία, νούμερο 2 πρώτη ιστορία, νούμερο 3 πρώτη ιστορία,  νούμερο 14 πρώτη ιστορία, εξώφυλλο νούμερο 12, κλπ), ποιος αυτός όπου φοράει τα κανονικά του ρουχα με το ένα μάγουλο μεγαλύτερο (στην 1η εσωτερική σελίδα όλων των τευχών το διαφημιστικό που λεέι Ο ΑΠΙΘΑΝΟΣ ΘΡΥΛΙΚΟΣ ΣΠΑΝΑΚΗΣ ...και στα εξώφυλλα νούμερο 1,2,3 κλπ) και ποιος ειναι ο σχεδιαστης στις μεταγενέστερες ιστορίες όπου έχει ίδια μάγουλα (κυρίως από το 400 και πάνω)

Επεξεργασία από aridriv
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20687
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Εγώ μαζεύω από το 1 έως το 500 και τα έχω σχεδόν όλα (μου λείπουν 24 τεύχη) οπότε υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να τα έχω. Απλά είμαι εκτός κι επιστρέφω Σεπτέμβριο, οπότε θα κοιτάξω τη συλλογή και θα σου πω ακριβώς. Πάντως από τη σχεδίαση και το στυλ των ιστοριών το πρώτο τευχος που έχεις πρέπει να είναι γύρω στο 700 +, οπότε σίγουρα δεν το έχω. Το δεύτερο τεύχος που έχεις σε μεγάλο, σίγουρα έχει δημοσιευτεί και σε μικρό και πρέπει να είναι είτε απο το 20 έως το 50, είτε το πιθανότερο από το 170 έως το 230 που μπήκαν ξανά ιστορίες και σχεδίαση του ίδιου στυλ ( ο Ποπαυ με κίτρινα ή κόκκινα ρούχα και γραβάτα). Σε ποιο μεγάλο τεύχος ξαναδημοσιεύτηκε δεν το γνωρίζω. Το τρίτο τεύχος που έχεις πρέπει να είναι το πιο παλιό. Μου θυμίζει σχεδίαση κάτω του 50

 

Φιλε aridriv σε ευχαριστω πολυ για την προθυμια σου να βαλεις ενα χερακι!! Δε με πειραζει να περιμενω οσο χρειαστει, εχω υπομονη!! :)

Επιτελους και καποιος που δεχθηκε να ασχοληθει λιγακι να βοηθησει! :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8526
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  220
  • Reputation:   1782
  • Achievement Points:  222
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5567 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Φιλε aridriv σε ευχαριστω πολυ για την προθυμια σου να βαλεις ενα χερακι!! Δε με πειραζει να περιμενω οσο χρειαστει, εχω υπομονη!! :)

Επιτελους και καποιος που δεχθηκε να ασχοληθει λιγακι να βοηθησει! :angel:

Πάντως φίλε christis το τεύχος με ιστορία Η ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ είναι το νούμερο 31. Το έχω αλλά δεν έχω γυρίσει πίσω. Απλά το ανάρτησε η indian

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5323
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  137
  • Reputation:   1587
  • Achievement Points:  137
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ο Moribus έχει δώσει πάρα πολλές πληροφορίες για τους σχεδιαστές και το στυλ των ιστοριών. Απλά αν ξέρει κανείς ποιος είναι ο σχεδιαστής στις ιστορίες όπου ο Ποπαυ φοράει κίτρινα ή κόκκινα ρούχα και γραβάτα (πχ εξώφυλλα 39,41,47, πρώτη ιστορία του τεύχους 44 και μερικές πρώτες ιστορίες από το 270 έως το 230), ποιος σε εκείνες όπου φοράει όχι το κλασσικό καπέλο αλλα σαν τζοκιν μπλε με τα κανονικά του ρούχα ( πχ νούμερο 1 πρώτη ιστορία, νούμερο 2 πρώτη ιστορία, νούμερο 3 πρώτη ιστορία,  νούμερο 14 πρώτη ιστορία, εξώφυλλο νούμερο 12, κλπ), ποιος αυτός όπου φοράει τα κανονικά του ρουχα με το ένα μάγουλο μεγαλύτερο (στην 1η εσωτερική σελίδα όλων των τευχών το διαφημιστικό που λεέι Ο ΑΠΙΘΑΝΟΣ ΘΡΥΛΙΚΟΣ ΣΠΑΝΑΚΗΣ ...και στα εξώφυλλα νούμερο 1,2,3 κλπ) και ποιος ειναι ο σχεδιαστης στις μεταγενέστερες ιστορίες όπου έχει ίδια μάγουλα (κυρίως από το 400 και πάνω)

Φίλε, aridriv, ο σχεδιαστής που έχει κάνει τα εξώφυλλα 39, 41 και 47 είναι ο Σάντρο Ντόσι, ενώ αυτός που έχει δουλέψει στις περισσότερες από τις μεταγενέστερες ιστορίες, όπως και έχω προαναφέρει, είναι ο Πιερλουίτζι Σανγκάλι. Το εξώφυλλο του 12, παρά τα χρώματα της στολής του Ποπάυ, ανήκει επίσης στον Ντόσι. Όσο για τη φιγούρα στο εσωτερικό του περιοδικού, αν δεν κάνω λάθος, αφού δεν έχω μπροστά μου κάποιο τεύχος, πρέπει να είναι του Αβαγιανού. 

Επεξεργασία από MORIBUS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8526
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  220
  • Reputation:   1782
  • Achievement Points:  222
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5567 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Σε ευχαριστω πολυ φιλε moribus.Ξερεις αν ο Σαντρο Ντοσι ειναι και οσχεδιαστης των πρωτων εξωφυλλων 1,2 3,4 κλπ; Στις μεσα ιστοριες των παραπανω τευχων ο σχεδιασμος ειναι τελειως διαφορετικος απο οτι στα εξωφυλλα.Ειναι κι αυτα του Σαντρο Ντοσι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5323
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  137
  • Reputation:   1587
  • Achievement Points:  137
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Σε ευχαριστω πολυ φιλε moribus.Ξερεις αν ο Σαντρο Ντοσι ειναι και οσχεδιαστης των πρωτων εξωφυλλων 1,2 3,4 κλπ; Στις μεσα ιστοριες των παραπανω τευχων ο σχεδιασμος ειναι τελειως διαφορετικος απο οτι στα εξωφυλλα.Ειναι κι αυτα του Σαντρο Ντοσι;

 

Aridriv, ο σχεδιαστής των πρώτων τεσσάρων εξωφύλλων είναι ο Σανγκάλι. Τώρα για τις εσωτερικές ιστορίες, προς το παρόν δε μπορώ να σου απαντήσω γιατί, πρώτον δεν έχω καθόλου πρόχειρα τα Ποπάυ μου και δεύτερον, και σημαντικότερο, απ΄ αυτά τα 4 στη συλλογή μου υπάρχει μόνο το 2! Εσύ, βρε θηρίο,τα έχεις και τα 4;!;!;!; Αμάν! Τέλος πάντων, απ' όσο θυμάμαι, στα πρώτα 60-70 τεύχη, υπήρχε σχεδόν μόνος του ο Ντόσι, όμως δώσε μου λίγο χρόνο να ψάξω για το 2 τουλάχιστον, ωστε να μιλάμε απολύτως έγκυρα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8526
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  220
  • Reputation:   1782
  • Achievement Points:  222
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5567 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Σε ευχαριστω φιλε Μoribus. Για να σε βοηθησω η σχεδιαση των ιστοριων των πρωτων τευχων ειναι ιδια με το εξωφυλλο του νουμερο 12. Απο οτι καταλαβα κι ο Σανγκαλι ειχε 2 σχεδιασεις. Τα πρωτα εξωφυλλα της σειρας που μου λες και τα μεταγενεστερα νουμερα απο 400 και μετα. Γιατι αν παρατηρησεις υπαρχουν διαφορες.Επισης στην ιστορια του τευχους 10 πρεπει να ειναι ο Σανγκαλι (ιδια με τα εξωφυλλα 1,2,3 4 κλπ). Η απορια ειναι αν ο Σαντρο Ροσι εκτος απο τις ιστοριες οπου ο

Ποπαυ φοραει κοκκινη η κιτρινη μπλουζα και γραβατα αν εχει σχεδιασει και τις πρωτες ιστοριες (νο 1,2,3,4 κλπ οπου ο Ποπαυ δεν φοραει το κλασικο λευκο ναυτικο καπελο, αλλα συνηθως μπλε στυλ τζοκει. Πες μου αν τα λεω σωστα. Παντως εγω εχω σχεδον συμπληρωμενη ολη τη σειρα ως το νουμερο 500 (μου λειπουν 24 τευχη, οποτε μπορω να σου δωσω οτι πληροφοριες θελεις

Επεξεργασία από aridriv
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5323
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  137
  • Reputation:   1587
  • Achievement Points:  137
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Σε ευχαριστω φιλε Μoribus. Για να σε βοηθησω η σχεδιαση των ιστοριων των πρωτων τευχων ειναι ιδια με το εξωφυλλο του νουμερο 12. Απο οτι καταλαβα κι ο Σανγκαλι ειχε 2 σχεδιασεις. Τα πρωτα εξωφυλλα της σειρας που μου λες και τα μεταγενεστερα νουμερα απο 400 και μετα. Γιατι αν παρατηρησεις υπαρχουν διαφορες.Επισης στην ιστορια του τευχους 10 πρεπει να ειναι ο Σανγκαλι (ιδια με τα εξωφυλλα 1,2,3 4 κλπ). Η απορια ειναι αν ο Σαντρο Ροσι εκτος απο τις ιστοριες οπου ο

Ποπαυ φοραει κοκκινη η κιτρινη μπλουζα και γραβατα αν εχει σχεδιασει και τις πρωτες ιστοριες (νο 1,2,3,4 κλπ οπου ο Ποπαυ δεν φοραει το κλασικο λευκο ναυτικο καπελο, αλλα συνηθως μπλε στυλ τζοκει. Πες μου αν τα λεω σωστα. Παντως εγω εχω σχεδον συμπληρωμενη ολη τη σειρα ως το νουμερο 500 (μου λειπουν 24 τευχη, οποτε μπορω να σου δωσω οτι πληροφοριες θελεις

 

Το εξώφυλλο του 12 είναι Ντόσι, οπότε δε χρειάζεται να ψάξω, τα τέσσερα πρώτα τεύχη -όπως και θυμόμουν- είναι δικά του. Μην έχεις λοιπόν καμιά αμφιβολία: ο Ντόσι έχει σχεδιάσει Ποπάυ καί με τις δύο αμφιέσεις. Όσο για τον Σανγκάλι, πήρε τη σκυτάλη πριν την εκατοστάδα του τίτλου, έχοντας σχεδιάσει τη μερίδα του λέοντος, από τους Ιταλούς, σε αυτόν τον τίτλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8526
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  220
  • Reputation:   1782
  • Achievement Points:  222
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5567 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ok φιλε Moribus. Επισης αν ξερεις απο το 70 περιπου τευχος και μετα εως περιπου το 130 τα εξωφυλλα ειναι του Αβαγιανου? Εχει και δικες του ιστοριες στα τευχη αυτα η μονο τα εξωφυλλα? Επισης απο το τευχος περιπου 350 εως περιπου το 400 οι εσωτερικες ιστοριες ,οχι σε ολα τα τευχη ηταν τελειως διαφορετικες οσο αφορα τη σχεδιαση. Για μενα ηταν οι χειροτερες.Αυτο δεν συνεβαινε στα εξωφυλλα.Αν θυμαμαι καλα το ιδιο εχε γινει στην πρωτη ιστορια του νο 335. Ξερεις το σχεδιαστη αυτον?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5323
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  137
  • Reputation:   1587
  • Achievement Points:  137
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ok φιλε Moribus. Επισης αν ξερεις απο το 70 περιπου τευχος και μετα εως περιπου το 130 τα εξωφυλλα ειναι του Αβαγιανου? Εχει και δικες του ιστοριες στα τευχη αυτα η μονο τα εξωφυλλα? Επισης απο το τευχος περιπου 350 εως περιπου το 400 οι εσωτερικες ιστοριες ,οχι σε ολα τα τευχη ηταν τελειως διαφορετικες οσο αφορα τη σχεδιαση. Για μενα ηταν οι χειροτερες.Αυτο δεν συνεβαινε στα εξωφυλλα.Αν θυμαμαι καλα το ιδιο εχε γινει στην πρωτη ιστορια του νο 335. Ξερεις το σχεδιαστη αυτον?

 

Aridriv, μπορώ μόνο να σε διαφωτήσω για τα εξώφυλλα που βλέπω στη συλλογή της λέσχης, αφού όπως ξέρεις δεν έχω προσβάσιμα τα Ποπάυ μου. Λοιπόν, από αυτά που βλέπω, Αβαγιανός: 71,74,79,84,85,87,92,95,96,97,107,108,109,113,114,115,116,118,122,124,127 και Σανγκάλι: 86, 125. Το 86 βέβαια δεν είμαι σίγουρος αν είναι όντως το 86, αφού ο φίλος που το σκάναρε έχει κάνει ένα παράξενο μοντάζ και η τιμή που αναγράφεται είναι...120 δρχ! Μάλλον έχει συρράψει ένα μεταγενέστερο λογότυπο μαζί με την τιμη στο χώρο που έλειπε κάποιο σχισμένο κομμάτι!! Φοβερός!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8526
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  220
  • Reputation:   1782
  • Achievement Points:  222
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5567 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

 

Πολυ χρησιμες πληροφοριες Moribus. Σε ευχαριστω. Αισθητα καλυτερος ο Ποπαυ του Dossi και του Sangali απο αυτον του Αβαγιανου

Επεξεργασία από aridriv
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8526
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  220
  • Reputation:   1782
  • Achievement Points:  222
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5567 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Καλησπερα σε όλους. Επειδη έχω πολλά μικρά ποπαυ (σχεδόν όλα έως το 500) και θέλω να ανεβάσω όσα εξώφυλλα λείπουν, μήπως μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει βήμα βήμα πως θα το κάνω? Χρειάζεται να κατεβάσω κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μπορεί να σου φανούν χρήσιμες αυτές οι οδηγίες.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104474
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Καλησπέρα.

Καταρχήν να σ' ευχαριστήσω για την προσπάθεια που θα κάνεις. Ξεκίνα πρώτα με το να εντοπίσεις ποιά τεύχη από αυτά που έχεις λείπουν από τον πίνακα της παρουσίασης. Ακολούθως σκανάρισέ τα, ρυθμίζωντας τις διαστάσεις του σκάνερ σου σε ύψος το λιγώτερο 1200pixels. Αφού λοιπόν τα σκανάρεις συγκέντρωσε τα σκαναρίσματα σε ένα φάκελλο στον σκληρό σου δίσκο.

Θα κάνεις χρήση του πλήκτρου "χρήση πλήρους επεξεργασίας" που είναι κάτω δεξιά στο νέο ποστ. Θα σου ανοίξει ένα άλλο πλήκτρο που λέει "αναζήτηση". Από εκεί θα τα επιλέγεις ένα ένα από τον σκληρό σου και ακολούθως θα πατάς "επισύναψη" και θα περιμένεις να εμφανιστεί από κάτω. Μετά θα κάνεις το ίδιο και στο επόμενο εξώφυλλο στο ίδιο ποστ.

Μια πιό εξυπηρετική για όλους μας λύση, είναι να τα κάνεις zip, τα συμπιέσεις δηλαδή στον σκληρό σου σε ένα αρχείο και τα ανεβάσεις συγκεντρωτικά αντί ένα ένα.

Ελπίζω να βοήθησα. Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο δείχνει, προσπάθησέ το και σίγουρα θα τα καταφέρεις.

Όπως και νάχει σ' ευχαριστούμε.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8526
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  220
  • Reputation:   1782
  • Achievement Points:  222
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5567 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Σας ευχαριστω πολυ παιδια. Απο την επόμενη εβδομάδα που θα επιστρέψω θα αρχίζω να ανεβάζω στην παρουσίαση. Πιστεύω να βοηθήσω αρκετά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8526
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  220
  • Reputation:   1782
  • Achievement Points:  222
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5567 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Φιλε Moribus καλησπέρα και πάλι. Θα ήθελα να σε ρωτήσω πάλι κάτι που μπορεί να γνωρίζεις. Όπως είπαμε τα εξώφυλλα νο 1,2,3, κλπ είναι του Sangali. Δες τα εξώφυλλα της λέσχης πχ νούμερο 339 και 357. Αυτά είναι πάλι του Sangali παρόλο που είναι διαφορετικού σχεδιασμού? Επίσης πχ τα εξώφυλλα  νούμερα 369,371,374 ποιου είναι? Και τα εξώφυλλα πχ νουμερα 687, 688 ποιου είναι? Είναι όλα αυτά του Sangali? Γιατί είναι μεταξύ τους τελείως διαφορετικά

Επεξεργασία από aridriv
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5323
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  137
  • Reputation:   1587
  • Achievement Points:  137
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Φιλε Moribus καλησπέρα και πάλι. Θα ήθελα να σε ρωτήσω πάλι κάτι που μπορεί να γνωρίζεις. Όπως είπαμε τα εξώφυλλα νο 1,2,3, κλπ είναι του Sangali. Δες τα εξώφυλλα της λέσχης πχ νούμερο 339 και 357. Αυτά είναι πάλι του Sangali παρόλο που είναι διαφορετικού σχεδιασμού? Επίσης πχ τα εξώφυλλα  νούμερα 369,371,374 ποιου είναι? Και τα εξώφυλλα πχ νουμερα 687, 688 ποιου είναι? Είναι όλα αυτά του Sangali? Γιατί είναι μεταξύ τους τελείως διαφορετικά

 

Φιλε Moribus καλησπέρα και πάλι. Θα ήθελα να σε ρωτήσω πάλι κάτι που μπορεί να γνωρίζεις. Όπως είπαμε τα εξώφυλλα νο 1,2,3, κλπ είναι του Sangali. Δες τα εξώφυλλα της λέσχης πχ νούμερο 339 και 357. Αυτά είναι πάλι του Sangali παρόλο που είναι διαφορετικού σχεδιασμού? Επίσης πχ τα εξώφυλλα  νούμερα 369,371,374 ποιου είναι? Και τα εξώφυλλα πχ νουμερα 687, 688 ποιου είναι? Είναι όλα αυτά του Sangali? Γιατί είναι μεταξύ τους τελείως διαφορετικά

 

Λοιπόν, Aridriv, κατ' αρχήν, τα εξώφυλλα σε 339 και 357 είναι όντως του Σανγκάλι. Απλώς έχει εξελίξει το στυλ του με τα χρόνια,γι' αυτό σε ξενίζει. Τα εξώφυλλα των 369, 371, 374 είναι μάλλον του Αβαγιανού, ενώ τα 687 και 688 κάποιου άλλου Έλληνα σχεδιαστή. Και είμαι βέβαιος όταν λέω Έλληνας, αφού μόνο ο Αβαγιανός και οι υπόλοιποι Έλληνες αγνοούσαν ότι ο Ποπάυ στερείται ΔΕΞΙΟΥ ματιού κι όχι όποιου τους έκανε κέφι κατά περίσταση και οπτική γωνία. Οι Ιταλοί καλλιτέχνες ποτέ δε θα υπέπεπταν σε τέτοιο κραυγαλέο λάθος. 

Επεξεργασία από MORIBUS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8526
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  220
  • Reputation:   1782
  • Achievement Points:  222
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5567 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Λοιπόν, Aridriv, κατ' αρχήν, τα εξώφυλλα σε 339 και 357 είναι όντως του Σανγκάλι. Απλώς έχει εξελίξει το στυλ του με τα χρόνια,γι' αυτό σε ξενίζει. Τα εξώφυλλα των 369, 371, 374 είναι μάλλον του Αβαγιανού, ενώ τα 687 και 688 κάποιου άλλου Έλληνα σχεδιαστή. Και είμαι βέβαιος όταν λέω Έλληνας, αφού μόνο ο Αβαγιανός και οι υπόλοιποι Έλληνες αγνοούσαν ότι ο Ποπάυ στερείται ΔΕΞΙΟΥ ματιού κι όχι όποιου τους έκανε κέφι κατά περίσταση και οπτική γωνία. Οι Ιταλοί καλλιτέχνες ποτέ δε θα υπέπεπταν σε τέτοιο κραυγαλέο λάθος. 

Σε ευχαριστω πάρα πολύ φίλε μου. Για μένα προσωπικά oi καλύτερες εκδόσεις (εκτός βέβαια των Αμερικανών) είναι η πρώτη έκδοση του Sangali (εξώφυλλα πρώτων τευχών) και αυτές του Dossi.

Επεξεργασία από aridriv
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8526
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  220
  • Reputation:   1782
  • Achievement Points:  222
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5567 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Τα τεύχη 32,33,34,35,36,37,40,42,44,45,48,49. Δυστυχώς δεν υπάρχει το νούμερο 46 το οποίο είναι και το μοναδικό που μου λείπει από την πρώτη 50άδα. 

Παρατηρήστε επίσης ότι το νούμερο 47 είναι το τελευταίο που βγήκε σε μεγάλο μέγεθος. Από το 48 και μετά έβγαιναν σε μικρότερο μέγεθος.

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8526
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  220
  • Reputation:   1782
  • Achievement Points:  222
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5567 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Τα τεύχη 100,101,102,103,104,105,106,110,111,112,117,118,119,120.
Απλά το τεύχος 104 είναι από τόμο. Ας ανέβει έτσι και σε λίγες μέρες θα μου το στείλουν κανονικό και θα το ξαναανεβάσω.
Τα τεύχη 121,126,128,129,130,132,133,134,135,136,137,138,139,140.
Είχα ξεχάσει και το τεύχος 98.
Τα τεύχη 141,142,144,145,146,149.
Σημειώστε ότι το τεύχος 144 είναι το πρώτο που ξεκίνησαν να δημοσιεύονται ιστορίες του Bud Sangendorf στο εσωτερικό των τευχών. Οι ιστορίες αυτές συνεχίστηκαν και πάνω από το 200 νούμερο. Όταν φτάσω στο σκανάρισμα θα σας αναφέρω σε ποιο τεύχος δημοσιεύτηκε η τελευταία ιστορία του Bud Sangendorf.

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λοιπόν, Aridriv, κατ' αρχήν, τα εξώφυλλα σε 339 και 357 είναι όντως του Σανγκάλι. Απλώς έχει εξελίξει το στυλ του με τα χρόνια,γι' αυτό σε ξενίζει. Τα εξώφυλλα των 369, 371, 374 είναι μάλλον του Αβαγιανού, ενώ τα 687 και 688 κάποιου άλλου Έλληνα σχεδιαστή. Και είμαι βέβαιος όταν λέω Έλληνας, αφού μόνο ο Αβαγιανός και οι υπόλοιποι Έλληνες αγνοούσαν ότι ο Ποπάυ στερείται ΔΕΞΙΟΥ ματιού κι όχι όποιου τους έκανε κέφι κατά περίσταση και οπτική γωνία. Οι Ιταλοί καλλιτέχνες ποτέ δε θα υπέπεπταν σε τέτοιο κραυγαλέο λάθος. 

 

 

... Συγνώμη. Αυτό που λες εδώ είναι ότι ο Ποπάυ ήταν μονόφθαλμος?!?!?!?................ Προσωπικά ζούσα με την εντύπωση ότι ήταν "στυλ" το να έχει το ένα μάτι κλειστό (ούτε είχα προσέξει ποτέ ότι ήταν και συγκεκριμένο μάτι)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.