Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ : ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ [ ΟΜΙΛΟΣ 1 ]


kwtsos

ΟΜΙΛΟΣ 1 Αγαπημενοι δημιουργοι  

56 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6474
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3549 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Goscinny, Ziche & Oda :spidey_yeah_that:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Goscinny μόνο

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4631 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Moebius: Μια κατηγορία μόνος του.

 

Silvia Ziche: :D

 

Todd McFarlane: Τον μισώ σαν άνθρωπο το ταληροφονιά, αλλά...

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30232
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  121
  • Reputation:   761
  • Achievement Points:  123
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3570 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Rene Goscinny, Silvia Ziche και φυσικά Oda FTW!!!  :oscar:  (Νομίζω φαίνεται από την υπογραφή...)

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Γκοσινύ: Τι να εξηγησω εδω; Φοβεροι χαρακτηρες, πανεξυπνες ιστοριες τοσο σε επιπεδο αστειων οσο και ευφυους κριτικης πανω σε διαφορα θεματα της κοινωνιας (της εποχης του και οχι μονο). Το ωραιο με τα κομικ του ειναι οτι ειτε τα διαβασεις μικρος ειτε μεγαλος τα ευχαριστιεσαι,δε "βασιζεται" στη νοσταλγια. Προβλεπω να πηγαινει χαλαρα τελικό :)

 

Mοέμπιους: φοβερος σκιτσογραφος,εχω χαζεψει με πολλα σχεδια του, στη φαση αυτη αξιζει την ψηφο μου και με το παραπανω :)

 

Τζίκε: Μετα τον καβατσανο η επομενη disney δημιουργος που εμαθα να ξεχωριζω απο το (χαρατηριστικο) σχεδιο (αν και τη γνωρισα στην εποχη που το μικυ μαους εγραφε κατω κατω ποιος εκανε το σχεδιο). Θεωρω οτι κανει κατι μοναδικο και απλα χρησιμοποιει τους ηρωες της Disney (ισως κατι παρομοιο κανει και ο Rosa).Ευτυχως δηλαδη γιατι υπο αλλες συνθηκες δυσκολα θα μαθαιναμε το εργο της (οπως θα γινοταν και με τον Ροσα λογικα) 

 

Oda(θα μιλησω μονο για το manga):Αμα με ρωτησεις να σου πω να διαβασεις ενα συγχρονο επος δε θα σκεφτω τιποτα αλλο εκτος του one piece,αν εχετε εσεις κατι αλλο στο νου ευχαριστως να το ακουσω. Τα εχει ολα και συμφερει:δραση, συγκινηση, μυστηριο (πολυ μυστηριο να παρει-Oda,αν με διαβαζεις, ζησε σε παρακαλω,μην μας αφησεις στα κρυα του λουτρου),ΟΛΑ. Ο,τι θες απο μια επικη ιστορια ειναι εκει μεσα. Σιγουρα υπαρχουν και αρνητικα σημεια, αλλα ειναι οπως ενα κουτακι μπυρας σε μια πανεμορφη παραλια, δε λεει να επικεντρωθεις εκει :P

Eπισης, ως προς το μηκος, πολλοι νομιζουν οτι το μισο μανγκα ειναι αχρηστο. Μα δε θελουμε να διαβασουμε τιτλους εφημεριδων αλλα την ιστορια. Απλα η ιστορια ειναι τοσο τελεια που θα θελαμε ο oda να βγαζε 2 κεφαλαια τη μερα αντι για 1 στις 15 μερες και ετσι ζηταμε γρηγοροτερη αφηγηση :P Μπορει δηλαδη να ειναι τοσο μεγαλο αλλα ο,τι εχουμε δει μας εχει χρησιμευσει καπου. Αν ειναι ετσι να βγω και γω να πω οτι καποιες ραψωδιες της Οδυσσειας ηταν filler και ο Ομηρος το τραβηξε απο τα μαλλια και επρεπε να τις ειχε κόψει (μιλαμε το arc του νησιου των Φαιακων τρελη μουφα, πηγε εκει περα για να διηγηθει ολη την Οδυσσεια απο την αρχη, Ομηρε ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ και στειλτον επιτελους στην Ιθακη να δουμε τι θα γινει :P )

Eννοειται βεβαια οτι δε χαλιομαστε με οσους δε γουσταρετε one piece, σιγα μη σκασουμε, δεν προκειται να ερθω Κυριακη πρωι σπιτι σας με πουκαμισακι και τσαντα λαπτοπ να σας ρωτησω αν εχετε 5 λεπτα να σας μιλησω για τον Oda :P .. Απλα, μην νομιζετε οτι ειστε και πολυ διαφορετικοι απο εμας. Πχ για οσους γουσταρουν x-men:όταν ο wolverine τα παιρνει και τα κανει ολα λιμπα γουσταρετε- το ιδιο και μεις οταν το κανει ο luffy :P Ασε που το να υπαρχουν απειροι xmen με τελειως random δυναμεις απο μια μεταλλαξη σε ενα γονιδιο δε διαφερει και πολυ απο τους πολλους devil fruit users :P. Oda δαγκωτο λοιπον σε αυτην την φαση. Στις επομενες θα δουμε μιας και δε θεωρω σωστο σε μια δημοσκοπηση για δημιουργους να ψηφιζεις καποιον για ενα και μονο εργο του :)

 

ΥΓ:τωρα αυτο που ειπα για τον Ρόσα ή θα εχει γινει κατανοητό ή θα αρχισουν τα pm που θα μαζευουν υπογραφες για το ban μου :P

Επεξεργασία από dimious
  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Κυριακή πρωί δεν θα ερχόσουν σπίτι μας, γιατί θα περίμενες να βγει το νέο επεισόδιο. :P

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ξημερωματα βγαινει,λιγο μετα τις 5 :P Εχει τυχει να ερθουν φιλοι μου να κοιμηθουν σε μενα μετα απο σαββατιατικη εξοδο γιατι δε μενουν τοσο κοντα στο κεντρο οσο εγω και να βαλουμε one piece πριν κοιμηθουμε :Pκαι μετα ξυπναμε και μοιραζουμε φυλλαδια με τη σημαια του luffy 

Oπως ειπα και παραπανω,μιλαω μονο για το manga(δημιουργους manga και κομικς ψηφιζουμε αλωστε), εχει πολυ καιρο που εχω κοψει το anime, δε μου αρεσει πια, το βρισκω αρκετα βαρετο και θα σου πω γιατι: κραταει καπου στα 17 λεπτα και καλυπτει (πλεον) την ιστορια ενος κεφαλαιου (πιο παλια καλυπτε 3 κεφαλαια). Το κεφαλαιο το διαβαζω σε 5-6 λεπτα (~20σελ), αντε λιγο παραπανω αν καποιο καρε μαχης περιλαμβανει γρηγορη μετακινηση,τηλεμεταφορα κλπ (οσοι διαβαζουν ξερουν μαλλον τι εννοω ;) ) οποτε πρεπει να το δω και δευτερη φορα για να καταλαβω τι εγινε. Οποτε στα επεισοδια κανουν κατι χαζα πλανα που η εικονα ειναι η ιδια και απλα κουνιεται η καμερα δεξια/αριστερα ή κανουν ζουμ/ξε-ζουμ (<- ωραια λεξη) ή το αλλο,το χειροτερο! Ας πουμε οτι ακουγεται κατι ασχημο.. Ε,θα δειξει ξεχωριστα εναν εναν με τη φατσα του τρομαγμενου σε στυλ "Τι ειπες;;;Αδυνατον!masaka!". Ολο αυτο διαρκει καμια 15αρια δευτερολεπτα και εσυ εχεις χασμουρηθει :( Μακαρι να βγει καποτε νεα εκδοση του ανιμε,με λιγοτερα επεισοδια,οπως εκαναν και στο dragonball (το οποιο ειχε ολα τα παραπανω φαινομενα σε αηδιαστικα μεγαλυτερο βαθμο)

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αυτό ακριβώς με χαλάει κι εμένα στη σειρά. Και ουσιαστικά σ' αυτήν αναφερόμουν προηγουμένως και όχι τόσο στο ίδιο manga, που μου άρεσε εξ αρχής περισσότερο, αλλά έχω χρόνια να διαβάσω. Τα βρήκαμε λοιπόν, ο Blackbeard μπορεί να κοιμάται ήρεμος :P

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εντάξει, ρε παιδιά, άμα δε σας αρέσει το One Piece εσείς χάνετε, απλά τα πράγματα χο χο χο.

 

Πιστεύω, πάντως, πως χρειάζεται και να μεγαλώσεις μαζί του για να σε αγγίξει όσο εμένα και ίσως και μερικούς συμφορουμίτες, ή να το διαβάσεις στιγμή που θα το δεις με το καταλληλότερο μάτι. Είναι όπως το Αστερίξ για κάποιους εδώ μέσα. Αν εγώ διαβάσω Αστερίξ τώρα απλά θα το απολαύσω και θα το εκτιμήσω. (Εκτός από τη Γαλέρα του Οβελίξ και το Αστερίξ Μονομάχος που ήταν τα μόνα που είχα μικρός και τα διάβαζα συνεχώς. Δεν υπάρχει περίπτωση να διαβάσω κάποιο άλλο Αστερίξ και να το δω όπως βλέπω αυτά τα δύο.) Αλλά, αυτό δεν αναιρεί ιδιαίτερα το γεγονός ότι είναι ικανό να κάνει τον οποιοδήποτε να το λατρέψει και να το διαβάσει, αρκεί να το αφήσει να κάνει τη δουλειά του. Γιατί παίζουν και αρκετές 'προκαταλήψεις'(δε μου έρχεται καλύτερη λέξη αυτή τη στιγμή) σε τέτοιου είδους μάνγκα και με το δίκιο τους γιατί η άπειρη πλειοψηφία αναγνωστών (στην Ελλάδα τουλάχιστον που γνωρίζω) έχει εντελώς ανώριμη άποψη γι'αυτά και προωθεί την άγνοιά τους με ταχύτητα φωτός. Γι'αυτό καταλήγεις να βλέπεις One Piece και να σκέφτεσαι ξύλο μπλα μπλα περιπέτεια μπλα μπλα είμαστε 12 χρονών. (Και ίσως φταίει και το anime αρκετά σε αυτό γιατί σε κάνει να εστιάζει στη δράση) Χρησιμοποιώντας ιστορικά γεγονότα, ποπ κουλτούρα και πολιτισμό γενικότερα, κοινωνικές δομές, και τις ανθρώπινες ορμές και επιθυμίες καταφέρνει να κάνει κάτι που όταν το φυλακίσεις στο χαρακτηρισμό 'μάνγκα' χάνει όλη τη σημασία του σαν λογοτεχνικό έργο.  

 

Όσον αφορά το anime συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο dimious. Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα πια να το βλέπει κάποιος εκτός αν απλά το απολαμβάνει. Εγώ που το έχω βίβλο, ας πούμε, το One Piece, δεν παρακολουθώ το anime πια. Αλλά έχω αντίθετη άποψη για το τέλος. Και να μην τελειώσει ποτέ, να μη μάθουμε ποτέ όσα δεν έχουν αποκαλυφθεί ακόμα εγώ ίσως θα είμαι πιο ευχαριστημένος ακόμα :lol: Και εδώ μπαίνει και το ζήτημα του αν το μισό μανγκα είναι αγγαρία για να φτάσεις στο καλό κτλ. Εγώ προσωπικά το βλέπω να έχει δομή ολογράμματος, όπου κάθε κομμάτι, κάθε κεφάλαιο ακόμα, περιέχει όλα τα στοιχεία του συνόλου. Αν το One Piece ήταν μόνο το 1ο κεφάλαιο, για μένα δε θα είχε καμία διαφορά. (Δε λέω, βέβαια, ότι είναι τα ίδια και τα ίδια, απλά η ουσία από την οποία ξεκινάνε όλα βρίσκεται σε κάθε σελίδα) Το μόνο που λείπει στην αρχή είναι η 'περίπλοκη' υπόθεση και το έντονο ξύλο, που σημαίνει ότι όποιος θέλει αυτά για να το απολαύσει καλύτερα να διαβάσει Ναρούτο που είναι πιο ρηχό(και ανώριμο) και από τον άδειο νεροχύτη μου. (σόρρυ, δεν άντεχα να μη σχολιάσω το αίσχος που αποκαλουν Ναρουτο) 

 

Υπάρχει μια φράση στο Ulysses του James Joyce που πολύ εύκολα θα έλεγα ότι αντιπροσωπεύει το One Piece περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο προϊόν μυθοπλασίας (άντε, ίσως και τα βιβλία του Τζακ Κέρουακ) που έχω διαβάσει: "Literature is the eternal affirmation of the spirit of man." 

 

Και αυτή τη φορά μιας και το παίξαμε σοβαροί, βάζω μια σωστή περίληψη που εξηγεί το nickname μου, το αβαταρ και την υπογραφή μου.

post-11317-0-40811300-1449184213_thumb.jpg

 

 

( :sorry: για το σπαμάρισμα αλλά το One Piece βγάζει τον πιωμένο γέρο στο καφενείο μέσα μου)

 

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26437
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Gosciny και Moebius ένα κλικ πάνω από τους άλλους για μένα

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Απο τον Ομιλο1 προκρινονται οι

 

Rene Goscinny

Moebius

Silvia Ziche

Herge

 

:)

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.