Μετάβαση στο περιεχόμενο

GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1868
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1330
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Παιδιά πέρα απ'το ότι είστε απίστευτοι, θέλω να πω πως ΕΙΣΤΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ!!! Φοβερή δουλειά και επίπονη προσπάθεια απ'όλους σας!! Σας ευχαριστώ για το αφιέρωμα! Η σειρά αξίζει!! Χάρις στον spidy πήρα κι εγώ κάποια τεύχη (εννοείται πως τα'χω διαβάσει όλα!) και με τη σειρά μου φτιάχνω τη λίστα κυκλοφορίας. Μόλις έχω και τα υπόλοιπα στα χέρια μου θα την συνεχίσω! :beer:

 

θα συμφωνησω με τον φιλο μου mandrake :beer: οτι προκειται για πολυ

αξιολογη σειρα και οτι ολα τα παιδια δινουν τον καλυτερο εαυτο τους για

την ολοκληρωση αυτης της παρουσιασης

εδω ειναι το 32 ψιλοχαλια μεχρι να βρεθει κατι καλυτερο

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 years later...

  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Στο τεύχος #17

 

P6284424.JPG

 

διαφημιστικό ένθετο με προδημοσίευση Τεντεν, ο οποίος επρόκειτο σύντομα να κυκλοφορήσει από τον Ψαρόπουλο.

 

P6284425.JPGP6284426.JPG

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σκάναρε προηγουμένως ο leonidio τα 9, 10 + 11  :respect::thanks::cool::best: Έκανε και μερικά σχόλια εκεί γύρω από τις μεταφράσεις κ.ο.κ. που αξίζει να τα τσεκάρει κανείς. Αρκετά εύστοχα :) Το στυλ με το οποίο ο μεταφραστής καλύπτει παραπομπές σε άλλα τεύχη είναι τυπικότατο των πρώτων 20 τευχών :) (τα πλέον αγαπημένα μου :D ). Ενώ στο αγγλικό έχει ένα "όπως είδαμε στο τεύχος τάδε", στο ελληνικό έχει ατάκες του στυλ "δεν ήξερε, δεν ρώταγε?" :D

 

Δεν αντέχω μιας και τα είδα να μην ξαναματαμοιραστώ το πόσο αγαπούσα αυτή τη σειρά και ειδικά την πρώτη 20άδα :) Πρέπει να ήταν τα πρώτα υπερηρωικά που είχα διαβάσει. Και κάπου στα 7 με 8 μου :) Και δεν είχα και τα λεφτά για να τα πάρω εγώ και μου τα έπαιρναν και με το σταγονόμετρο :) Αντικειμενικά οι ιστοριούλες δεν είναι κάτι το φοβερό και τρομερό. Πιθανότατα τα πιτσιρίκια του σήμερα να έχουν διαβάσει απείρως καλύτερα πράγματα και να μην εντυπωσιάζονται. Στα μάτια μου όμως τότε, αυτές οι στολές, αυτό το στυλ, ήταν απίστευτο :) Το 8 τελείωνε με τον Σούπερμαν να γυρνάει σπίτι και να ανακαλύπτει έναν φοβερό και τρομερό εχθρό στην ντουλάπα του (χαιρετήστε με άμα μου πείτε ότι κάνω σπόιλερ :) μα τον Αλλάχ!!!!! :lol: ) Και νααααα η αγωνία! :D Ο οποίος εμφανίστηκε στο 9. Και ήταν τόσο μα τόσο απίστευτα κουλ. Ενδιαφέρουσα και η σύγχρονη απόδοσή του, αν και ουσιαστικά τον έχουν κάνει κανονική οργάνωση, η οποία φυσικά παραπέμπει σε ισλαμιστές φονταμελιστές, αλλά έτσι όπως ήταν ΤΟΤΕ, δεν είναι :) Τουλάχιστον σε επίπεδο στολής.... Και αυτό νομίζω ότι είναι ένα τεράστιο πρόβλημα της DC. Απίστευτα κουλ στολές, φοβερά και τρομερά χρώματα, εκπληκτικές ντηζαϊνιές στα σύμβολα, αλλά όταν προχωρήσεις στο ζουμί, όταν πας στον ίδιο τον χαρακτήρα και στα ίδια τα κόμικ.... εκεί η Μάρβελ τους κερδίζει και με το ένα χέρι δεμένο πίσω από την πλάτη. Πόσες φορές έψαξα για μια πραγματικά καλή ιστορία του Φλας, μια πραγματικά καλή ιστορία του GA ή του GL.... Και πόσες φορές απογοητεύτηκα........

 

oh well. :thanks: Γιώργο για αυτό το trip down memory lane βραδυάτικα :) Τευχάρες! Τευχάρες λέμε! :cool:  Και με αυτά τα τεύχη έχουμε και τζέρτζελα :) Διότι ενώ το 9 αντιστοιχεί στο 327, το 10 πηδάει πίσω στο 308 και συνεχίζει από εκεί. :) Αποτέλεσμα αυτών των μπρος-πίσω είναι ότι ενώ υπάρχει κάποια εσωτερική συνέχεια με κάποιους εχθρούς μέσα στα κόμικ, αυτή χάνεται στην ελληνική μετάφραση :)

 

Πάντως, εάν σας φτιάχνει το εξώφυλλο του ελληνικού 11, εάν αισθάνεστε ότι αυτό είναι ένα τεύχος που θα έπρεπε να έχετε στη συλλογή σας καθαρά διότι το εξώφυλλο είναι κυριλέ, τότε :congrats: Έχετε καλό γούστο και μπορεί να μην το ξέρατε, αλλά το εξωφυλλάκι είναι Neal Adams :D Κάποια τευχάκια εκείνης της περιόδου (που έχουν μεταφραστεί και στα ελληνικά) έχουν Neal Adams στο εξώφυλλο.... Άμα λέω ότι ήταν κάργα ντηζαϊνάτα :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

κι άλλες απίστευτες τευχάρες από τον leonidio :respect::thanks::best::cool:

 

Αυτό το story arc που έχει στα 14-17 είναι από αυτά που με είχαν σημαδέψει :) Όλες οι άλλες ιστορίες ήταν αυτοτελείς. Άντε να έπιαναν και ένα δεύτερο τευχάκι. Εκεί όμως ξαφνικά είχαμε κάτι που απλωνόταν σε 2 μήνες. Και φυσικά ήθελε και 4 φορές το σημαντικό (για εμένα (τότε)) ποσό :) Νομίζω ότι το τελευταίο τεύχος (17) δεν το είχα :( Ή άμα το είχα πάρει τότε, δεν κατόρθωσε να επιβιώσει μέχρι την εφηβεία μου. Ο κακός αυτών των ιστοριών είναι εικαστικά απίστευτος. AMALAK. (comicbookdb) Αυτός ο συνδυασμός του μωβ με το σκούρο πράσινο, με τα κόκκινα μαλλιά και με τα ανοιχτά πράσινα μάτια χωρίς κόρες, νομίζω ότι είναι η επιτομή στην εικαστική απεικόνιση ενός κόμικ υπερχαρακτήρα. Δεν ξέρω πόσα υπερθετικά να βάλω. :) Το λατρεύω. :) Και δώστε βάση στο πόση τεράστια διαφορά έκανε η εκτύπωση στο γυαλιστερό χαρτί του Ψαρόπουλου με το απλό χαρτί που χρησιμοποιούσαν οι αμερικάνοι..... Το ένα είναι από το σκαν του Γιώργου, το άλλο από το σκαν του αυθεντικού Superman v1 313.

 

img672.jpg superman_313_05.jpg

 

Σίγουρα παίζει μπάλα η παλαιότητα και το σκανάρισμα. Όσοι όμως έχετε πιάσει στα χεράκια σας και τα μεν αλλά και τα δε, νομίζω ότι ξέρετε πολύ καλά πως στον Ψαρόπουλο τα χρώματα είναι ακόμα ολοζώντανα. 35 χρόνια μετά... τριανταπέντε :)

 

Αυτόν τον χαρακτήρα τον είχα λατρέψει τόσο πολύ ως κακό που είχα ψάξει να δω σε τι άλλες ιστορίες εμφανίστηκε. Δυστυχώς αυτή ήταν η τελευταία του εμφάνιση στην preCrisis DC. 

 

Η πρώτη ήταν στο Superman 190 του 66 σε σενάριο Jim Shooter παρακαλώ :)

 

Superman 190 - 03.jpg

 

Τον είχαν ξαναχρησιμοποιήσει 5 τεύχη μετά και τον ξέχασαν. Μέχρι που τον ξαναθυμήθηκαν στο 299 παρέα με πολλούς ακόμα (θυμίζω ότι το πιο πρώιμο του Ψαρόπουλου ήταν το 304. (όχι το πρώτο που μετέφρασε, αλλά μέσα στην πρώτη 20άδα, που την έβγαλε ανάκατα, αυτό ήταν το "αρχαιότερο")). Βλέπουμε λοιπόν πολλούς "αντιπάλους" που θα συναντήσουμε στα πρώτα 20 ελληνικά :)

 

Superman 299 - 02.jpg

 

Όπως προείπα όμως, τον ξέχασαν μετά. Για να τον ξαναθυμηθεί (μοναδική φορά ως τώρα) ο Kurt Busiek τέλη του 2007 στο Superman 668 και το storyline The Third Kryptonian. Εκεί όμως είναι ΤΟΣΟ διαφορετικός εικαστικά... Μα τόσο διαφορετικός........

 

01.jpg 24.jpg 26.jpg

 

Πάντως ο Busiek, που γεννήθηκε το 1960 σίγουρα είχε αγαπήσει εκείνα τα τεύχη. Διαβάζοντας την ιστορία στα 668-670 πέτυχα αναφορά και στον Blackrock. Προς στιγμή θεώρησα ότι θα τον είχε χρησιμοποιήσει ο Busiek στο γενικότερο run του στα Superman 650-675. Καμία σχέση.... ο Blackrock είχε να χρησιμοποιηθεί μερικά χρόνια. Και δη από άλλον συγγραφέα. (Superman 218 του 2005 comicbookdb) Ως εκ τούτου θεωρώ βέβαιο ότι όταν έγραφε τη δική του εκδοχή του Amalak, όχι μόνο έκατσε και ξαναδιάβασε αυτά που μετέφρασε ο Ψαρόπουλος, αλλά διάβασε και τα λίγο πριν, λίγο μετά :)

 

οκ.... Την βλέπω την ερώτηση που έρχεται. Blackrock? :D :D :D  well... Είναι ο τυπάς στο Σούπερμαν 18

 

tn_SupermanPs_0018.jpg

 

το οποίο είναι μετάφραση του αμερικάνικου 315.

 

οκ.... δώστε βάση τώρα τι παίχτηκε στα ελληνικά :) ΑΥΤΟΣ ο χαρακτήρας (ή έστω ένας κακός με το ίδιο όνομα) ξαναεμφανίστηκε στο αμερικάνικο 325....... Και η πλοκή στο 325 ήταν έως ένα μικρό βαθμό συνέχεια του 315 :) Τι έγινε όμως στα ελληνικά? Στα ελληνικά το 325 είχε ΗΔΗ μεταφραστει. Και ήταν το 7ο τεύχος του Ψαρόπουλου :) Επιπρόσθετα το 18 τελειώνει με μια συνάντηση του Σουπερμαν στα εργαστήρια της Star με την γιατρό Κλάιμπερν και μιλάνε για πράκτορες του Κρανίου....  Η οποία συνάντηση (καθώς και οι περιπέτειες του Κρανίου) θα συνεχιστούν στο ελληνικό 5 :) κανονικά.... :)

 

οκ... η ανάγνωσή τους στα ελληνικά δεν επηρεάζεται από αυτά τα μπρος-πίσω :) Αληθεύει όμως ότι είναι πιο κομψό το να τα διαβάζεις όπως τα έφτιαξαν αρχικά οι αμερικάνοι :)

 

 

Αλλά.... ΑΛΛΑ λέγω! :ego: Δεν είναι μόνο οι ιστοριούλες του Σούπερμαν που τα σπάνε (κατ'εμέ :P ). Έχει και μια απίστευτη ιστοριούλα Wonder Woman μέσα!!!!! :D :D :D :D :D Ξεκινάει στο 13 και ολοκληρώνεται στο 16 :D Κάποια αμαζόνα προκαλεί σε αγώνα την κανονική Wonder Woman, την κερδίζει (τίμια μεν, ψιλοανήθικα δε) και παίρνει την θέση της. Το να πω ότι μου είχαν πεταχτεί τα μάτια έξω, τόσο μικρός, όσο και αργότερα, θα είναι λίγο :) Από πολλές απόψεις :lol: :lol: :lol: Μεταφορές των αμερικάνικων WW 250-251 (comicbookdb). Χλίδα :D

 

Απόλαυση λέμε. Απόλαυση :) ΑΥΤΑ είναι μερικά από τα κόμικ που με έκαναν να αγαπήσω τα κόμικ γενικώς :) Λατρεμένα πράγματα :) Λατρεμένα!!! :D :D :D :D :D Και κάποια μπορεί και να μην τα έχω :) Οπότε χίλια ευχαριστώ Γιώργο που τα σκάναρες και θα τα ματαξανααπολαύσω :) (άσε δε που δεν ξέρω και που έχω και τα δικά μου τα αντίτυπα από όσα έχω :P )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ο leonidio συνεχίζει το αγαθό του έργο με τα σκαναρίσματα :cool::respect::thanks: και εγώ συνεχίζω να βυθίζομαι σε έναν ωκεανό αναμνήσεων και συναισθημάτων :) Σιγά σιγά όμως οδεύουμε προς τα τελευταία που είχα αγοράσει μικρός, οπότε λιγοστεύουν και τα όσα θέλω να βγάλω από μέσα μου :)

 

Κατ'αρχάς. Γιώργο. Δεν είναι τυχαίο που σου αρέσει το εξώφυλλο του #23. Είναι Neal Adams βεβαίως βεβαίως :)

 

Το γλέντι με την μπερδεμένη σειρά μεταφράσεων συνεχίζεται :) Το #22 είναι το αμερικάνικο #316. Ως εκ τούτου, στην 5η σελίδα βλέπουμε μια ανασκόπηση της συνάντησης του Σούπερμαν με την Κλαϊμπερν η οποία ναι μεν έχει την υποσημείωση "βλέπε προηγούμενο τεύχος", αλλά στην πραγματικότητα παραπέμπει στο ελληνικό #18 (ήτοι αμερικάνικο #315) :D Και το μπέρδεμα συνεχίζεται με το #23 (αμερικάνικο #317), που καταλήγει με το Ατομικό Κρανίο (που είχαμε δει στο #5 (αμερικάνικο #323)) αλλά και με την είσοδο της Λάνα Λανγκ, η οποία φέρεται ως η νέα συνεργάτις του :) Νέα? :) well... Νέα για την αμερικάνικη σειρά :) Διότι άμα πάτε στο ελληνικό #1 (αμερικάνικο #319) την έχει μια χαρά εκείθε :) Και με υποσημείωση ότι είναι η νέα συνεργάτις του :lol:

 

Θα επιστρέψω όμως λίγο στο Σούπερμαν 12. Δεν έχω κάποιο σχόλιο για την κεντρική ιστορία. Έχω όμως για την συνοδευτική :D Είναι μια ιστοριούλα με τις αμαζόνες, οι οποίες περιπλανώνται στο διάστημα για να βοηθήσουν κάποιον να ανακτήσει τον πλανήτη του. Με το που φτάνουν στον πλανήτη, βρίσκουν ένα τέρας. Και η ιστορία σταματάει με cliffhanger. Τι θα γίνει με αυτό το τέρας? Θα παλέψουν? Ποιος θα κερδίσει? Πας λοιπόν στο 13 για να διαβάσεις τη συνέχεια και τζίφος...... Αρχίζει νέο στόρυ αρκ της WW (πολύ ωραίο όπως είπα τις προάλλες). Οπότε αρχίζεις να σκαλίζεις τα πράγματα για να βρεις έστω ρε παιδί μου το αμερικάνικο. Να δεις που ήταν η ιστορία και πως συνεχίζεται εκεί :) Ε.... Δεν συνεχίζεται :) Η ιστοριούλα είναι back-up story στο Wonder Woman 249 (comicbookdb), Patterns in the dust και δεν συνεχίστηκε ποτέ :D Αυτό καθαρά για να μην ψάχνεστε να δείτε τι έγινε στο τέλος :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ξέρουμε γιατί μετέφραζαν τα τεύχη χωρίς καμία σειρά; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Στο Σπάιντερ-μαν του Καμπανά δηλώνανε ότι δεν μπορούν να τα προγραμματήσουν όπως θέλουν γιατί ο ίδιος ο αμερικάνικος εκδοτικός οίκος δεν έμπαινε στη διαδικασία να το προσέξει. Φαντάζομαι το ίδιο και σε αυτούς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Στο τεύχος #17

 

attachicon.gifP6284424.JPG

 

διαφημιστικό ένθετο με προδημοσίευση Τεντεν, ο οποίος επρόκειτο σύντομα να κυκλοφορήσει από τον Ψαρόπουλο.

 

attachicon.gifP6284425.JPGattachicon.gifP6284426.JPG

 

επειδή το 17 το έχω και εγώ σε NM κατάσταση, σκαναρισματάκι σε φλατ :)

 

Kentro Soyperman Caropoyloy 17.jpg Apo Soyperman Caropoyloy 17.jpg

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ένα ενδιαφέρον θέμα για έρευνα. Στα τεύχη 67 και 68 της σειράς, δημοσιεύτηκε σαν δεύτερη ιστορία η "Οι θανάσιμες σκιές του Παράξενου Αδάμ".

 

Superman Ψαρόπουλοσ 068S2 Οι θανάσιμε σκιές του Παράξενου Αδάμ Μέρος 2ο.jpg

 

Η ιστορία αυτή είχε ξαναδημοσιευτεί στο τεύχος 81 στα Καλύτερα Κόμικς

 

tn_Kalitera_0081.jpg

 

Άραγε υπάρχουν και άλλες ιστορίες στην σειρά του Ψαρόπουλου που είχαν ξαναδημοσιευτεί στα Καλύτερα Κόμικς;

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πολύ ωραίο εύρημα.  :up:

 

Σιγά σιγά θα αποκαλυφθούν όλα και θα απαντηθεί αυτή η ερώτηση εδώ. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Ξέρουμε σε ποία αμερικάνικα τεύχη αντιστοιχούν οι ιστορίες του τεύχους 25???

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

6 ώρες πριν, Νίκος Τσιλοπάνος είπε:

Ξέρουμε σε ποία αμερικάνικα τεύχη αντιστοιχούν οι ιστορίες του τεύχους 25???

Αν δεν κάνω λάθος

Superman vol.1 #331

Wonder Woman vol.1 #256 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17597
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τευχη 36,49,74

 

SupermanPs_0036.jpg  SupermanPs_0049.jpg  SupermanPs_0074.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Από τα καλύτερα περιοδικά που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα.  Δεν τό λέω μόνο για τις ιστορίες(οι οποίες ήταν εκπληκτικές) αλλά για την ποιότητα της μετάφρασης, του χαρτιού καθώς και των έντονων χρωμάτων. Επίσης η ύπαρξη αλληλογραφίας, έδινε στο κοινό αρκετές χρήσιμες και ενδιαφέρουσες πληροφορίες, σε μια εποχή που οι πληροφορίες σχετικές με κόμικς ήταν αρκετά δυσεύρετες. Θα μπορούσε ίσως να του αποδοθεί ο (τιμητικός)τίτλος:"Το ΚΟΜΙΞ των υπερηρωικών". Παρ' ότι έχω μόνο 20 τεύχη, εκτιμώ πολύ τη σειρά κι επιδιώκω σιγά- σιγά, να κλείσω τις "τρύπες" και τα "κενά" της συλλογής. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το οπισθόφυλλο του 1ου τεύχους, που το ίδιο έχει και το 2ο τεύχος, είναι διαφήμιση της 1ης ταινίας του Σούπερμαν

SupermanPs_0001z.jpg

 

Μεταφέρθηκε στην βάση.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εξώφυλλα σε μεγαλύτερη ανάλυση και οπισθόφυλλα που λείπουν.

1 ως 16, 18 ως 35, 37 ως 42, 44 ως 48, 50 ως 59, 66, 68, 71 ως 73, 75, 76, 78 ,79, 81 ως 84, 86 ως 88, 91 ως 94, 96 & 100 ως 103

 

Τεύχος 8                                                                                               Τεύχος 103

SupermanPs_0008.jpg  SupermanPs_0008z.jpg SupermanPs_0103.jpg  SupermanPs_0103z.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εξώφυλλα τευχών 43, 60, 63 και 65 σε μεγαλύτερη ανάλυση και τα οπισθόφυλλα τους

 

Τεύχος 43

SupermanPs_0043.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Υπέροχη η προσφορά σου φίλε @ hudson και σε ζηλεύω τρομερά που έχεις τόσα τεύχη! Θέλω να αρχίσω να γράφω μερικές κριτικές για τα τεύχη αυτής της σειράς, καθώς πιστεύω ότι αξίζει πάρα πολύ, αλλά θέλω να βρω λίγο χρόνο, να κάνω πρώτα επανάληψη κι έπειτα να πέσω με τα μούτρα στο γράψιμο!:flowers9:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

4 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Υπέροχη η προσφορά σου φίλε @ hudson και σε ζηλεύω τρομερά που έχεις τόσα τεύχη! Θέλω να αρχίσω να γράφω μερικές κριτικές για τα τεύχη αυτής της σειράς, καθώς πιστεύω ότι αξίζει πάρα πολύ, αλλά θέλω να βρω λίγο χρόνο, να κάνω πρώτα επανάληψη κι έπειτα να πέσω με τα μούτρα στο γράψιμο!:flowers9:

Από τις αγαπημένες μου σειρές που έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα (μαζί με της "Πέργαμος").

Όχι μόνο γιατί είναι DC (που ως γνωστόν έχω μια αδυναμία:D), αλλά γιατί έχει τρομερή ποιότητα, χαρτί, εκτύπωση, χρώματα, επιμέλεια κτλ. Για την εποχή που κυκλοφόρησε ήταν μεγάλη υπόθεση. Δυστυχώς δεν μακροημέρευσε όπως η "λασπουριά"-Σπάιντερμαν- του Καμπανά (:oops: ζητώ συγνώμη από τους Marvelάκιδες:lol:). Παρόλα αυτά και 100+ τεύχη που έβγαλε δεν τα λες και λίγα.

Ελάχιστα τεύχη μου λείπουν (5-6 πρέπει να είναι).

Θοδωρή θα διαβάσω με μεγάλη χαρά τις κριτικές σου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τεύχη 61, 62, 64, 67 σε μεγαλύτερη ανάλυση με τα οπισθόφυλλα τους

 

Τεύχος 61

SupermanPs_0061.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 18/1/2023 στο 4:06 ΜΜ, hudson είπε:

Εξώφυλλα σε μεγαλύτερη ανάλυση και οπισθόφυλλα που λείπουν.

1 ως 16, 18 ως 35, 37 ως 42, 44 ως 48, 50 ως 59, 66, 68, 71 ως 73, 75, 76, 78 ,79, 81 ως 84, 86 ως 88, 91 ως 94, 96 & 100 ως 103

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

 

Απ' όσα έχω δει μέχρι στιγμής, το #23 δεν είναι στις σωστές διαστάσεις. Η ανάλυσή του είναι 700x1000.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

2 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

Απ' όσα έχω δει μέχρι στιγμής, το #23 δεν είναι στις σωστές διαστάσεις. Η ανάλυσή του είναι 700x1000.

Έχεις δίκιο, δεν το ανέβασα αυτό εγώ (μόνο το οπισθόφυλλο), γιατί το εξώφυλλο του δικού μου αντίτυπου είναι πολύ χάλια.

Δεν ξέρω αν πρέπει να μπει

23.thumb.jpg.eab5830b860caeef42c023cf0ad5711c.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το έχω κι εγώ αλλά είναι στο άλλο σπίτι, οπότε πρέπει να το φέρω εδώ για σάρωση και να το ξανανεβάζω πίσω. Προσωπικά στα θολά σημεία έχω μία ένσταση όπως στο συγκεκριμένο αριστερά, αλλά ότι νομίζετε. Σε κάποια περιοδικά έχω παρατηρήσει ότι είναι πολύ χειρότερα, μιας και θολώνει χαμηλά & δε γίνεται καθόλου ευδιάκριτο το barcode με το ISBN...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Και τα τεύχη 95, 98, 99 με τα οπισθόφυλλα τους

 

Τεύχος 98

SupermanPs_0098.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17597
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τευχος 105 

(περιεχει τα τευχη 4,5 κ 18)

 

SupermanPs_0105.jpg SupermanPs_0105z.jpg Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.