Μετάβαση στο περιεχόμενο

EDITOR'S CHOICE: Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΠΛΑΣ


Βασιλεύς των κόμικς

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πωπωπω πολλή πληροφορία, αλλά εμάς τους άσχετους με disney δεν μας βοηθάτε και πολύ. Κάνω λοιπόν την εξής ερώτηση: Κάποιος ο οποίος δεν έχει κάποια ιδιαίτερη επαφή με disney, σχολές, δημιουργούς κλπ και ο οποίος θα τσιμπήσει αυτόν τον κύριο Σπλας θα τον ευχαριστηθεί?

 

Προσοχή: Θα προτιμηθούν απαντήσεις από φίλους χωρις όνομα/αβαταρ από χαρακτήρες disney.. :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σουρρεαλιστικό χιούμορ. Άμα σε κάποια φάση της ζωής σου γούσταρες disney και συνολικά γουστάρεις υλικό τύπου "Αντιρίξ-Συμφωνίξ", τότε δεν θα σε χαλάσει και για 3,50 ευρώ μπορείς να πειραματιστείς. Με δεδομένο δε ότι εγγυημένα θα μπορέσεις μετά να το δώσεις για 1-2 ευρώ, τότε το ρίσκο πέφτει κι άλλο :) Δεν είναι όμως με τίποτα Παπιομυστήριο που το θεωρώ εξαιρετικό κόμικ και σάτιρα γενικώς και το οποίο το προτείνω σε οιονδήποτε είτε διαβάζει disney, είτε όχι. 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Επιτέλους κυκλοφόρησε! :yahoo: Από τα καλύτερα της Ziche και το μόνο από τα κορυφαία της που δεν έχω σε τεύχη ή τόμο! (είχα χάσει το τομάκι)  :sad1:

 

Έχει και αρκετή συναισθηματική αξία για μένα, καθώς, το είχα διαβάσει αρκετά μικρός, γύρω στα 8 και με είχε εντυπωσιάσει το παρανοϊκό χιούμορ της Ziche.  :D

Επεξεργασία από Πέτρος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πωπωπω πολλή πληροφορία, αλλά εμάς τους άσχετους με disney δεν μας βοηθάτε και πολύ. Κάνω λοιπόν την εξής ερώτηση: Κάποιος ο οποίος δεν έχει κάποια ιδιαίτερη επαφή με disney, σχολές, δημιουργούς κλπ και ο οποίος θα τσιμπήσει αυτόν τον κύριο Σπλας θα τον ευχαριστηθεί?

 

Προσοχή: Θα προτιμηθούν απαντήσεις από φίλους χωρις όνομα/αβαταρ από χαρακτήρες disney.. :nek:

 

Για μενα απλα δε διαβαζεται με τιποτα...2 προσπαθειες εκανα και τις εγκατελειψα πριν τη μεση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πωπωπω πολλή πληροφορία, αλλά εμάς τους άσχετους με disney δεν μας βοηθάτε και πολύ. Κάνω λοιπόν την εξής ερώτηση: Κάποιος ο οποίος δεν έχει κάποια ιδιαίτερη επαφή με disney, σχολές, δημιουργούς κλπ και ο οποίος θα τσιμπήσει αυτόν τον κύριο Σπλας θα τον ευχαριστηθεί?

 

Προσοχή: Θα προτιμηθούν απαντήσεις από φίλους χωρις όνομα/αβαταρ από χαρακτήρες disney.. :nek:

 

XA XA XA XA! Θα αλλάξω το άβαταρ να με προτιμήσεις.  :beer3:  :beer3: .  Είναι πολύ σουρεάλ. Η τιμή είναι καλή όμως και ίσως αξίζει να πειραματιστείς. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΚΛΑΣΙΚΟ ΝΤΙΣΝΕΥ ούτε για αστείο. Αν όμως σου αρέσουν σουρεάλ κόμικς ίσως να το ευχαριστηθείς. Αν ήταν το παπιομυστήριο ή το φθόνος και απληστεία θα έλεγα σίγουρα ναι. Εδω θα πω μάλλον ναι λόγω της καλής τιμής κυρίως.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θα συμφωνήσω με τα περισσότερα παιδιά...!

 

Στα θετικά της τρίτης "επίσκεψης" του Μεγάλου Σπλας στην Ελλάδα σίγουρα δεν συμπεριλαμβάνεται η ποιότητα του χαρτιού,ιδιαίτερα στους νεότερους αναγνώστες που δεν έχουν συνηθίσει το χαρτί του Μίκυ Μάους της δεκαετίας του '90...!Προσωπικά δεν θέλω να το βλέπω σε εκδόσεις του 21ου αιώνα,αλλά δεν κρύβω ότι μου ξύπνησαν πολλές αναμνήσεις από την παιδική μου ηλικία ξεφυλλίζοντας αυτό το τεύχος...! :sad1:

Από την άλλη η τιμή,για τα δεδομένα της εποχής,είναι καλή,το στήσιμο του τόμου δεν έχει να ζηλέψει πολλά πράγματα (εντάξει είπαμε,το χαρτί :P ) από τον τόμο του Τερζόπουλου και φυσικά η πρώτη,σχεδόν κενή σελίδα μπροστά είναι ό,τι πρέπει για υπογραφή και σκίτσο...! :yes:

Που ξέρετε...!Μπορεί να έγινε την τελευταία στιγμή,από τους υπεύθυνους της έκδοσης,αυτή η προσθήκη για να μας διευκολύνουν...! :D

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το χαρτί είναι καλύτερης ποιότητας από τον τόμο του Τερζό. Και είναι και μεγαλύτερο σε μέγεθος, οπότε και το σχέδιο δεν είναι τόσο «ζουπιγμένο». Δεν έχει κάτι να ζηλέψει γενικά από την παλιά έκδοση. Μόνο σε σύγκριση με μεταγενέστερες εκδόσεις υστερεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μα καμιά μνεία στην "Ληστεία του Αιώνα;" (:P) Φυσικά και το αγόρασα. Πολύ καλή ποιότητα εξωφύλλου- οπισθοφύλλου. Το χαρτί είχε όντως περίεργη υφή στο εσωτερικό. Αλλά ήταν ευχάριστο που την ξαναδιάβασα σε ανανεωμένη μορφή. Σίγουρα μεταξύ των τεσσάρων ιστοριών της που είχαν βγει σε Μ.Σ. δεν έιναι από τις πιο δυνατές της. Θα συμφωνήσω με τον :germ: ότι πρωτοστατεί το "Παπιομυστήριο" ακολουθούμενο από τον "Φθόνο και απληστία" με τον "Μεγάλο Σπλας" και την "Ληστεία του Αιώνα" στην τρίτη θέση.

Ο Παύλος επισήμανε ότι λόγω ότι γράφει Δεκέμβριος σκόπευαν να το κυκλοφορήσουν τα Χριστούγεννα. Πάντως όλες οι μηνιαίες εκδόσεις γράφουν πάντα τον επόμενο μήνα από αυτόν που κυκλοφορούν. Επίσης οι συνολικές σελίδες είναι 196 και όχι 194. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σουρρεαλιστικό χιούμορ. Άμα σε κάποια φάση της ζωής σου γούσταρες disney και συνολικά γουστάρεις υλικό τύπου "Αντιρίξ-Συμφωνίξ", τότε δεν θα σε χαλάσει και για 3,50 ευρώ μπορείς να πειραματιστείς. Με δεδομένο δε ότι εγγυημένα θα μπορέσεις μετά να το δώσεις για 1-2 ευρώ, τότε το ρίσκο πέφτει κι άλλο :) Δεν είναι όμως με τίποτα Παπιομυστήριο που το θεωρώ εξαιρετικό κόμικ και σάτιρα γενικώς και το οποίο το προτείνω σε οιονδήποτε είτε διαβάζει disney, είτε όχι. 

 

:cheers5:

 

Το ότι θα έβλεπα τις λέξεις disney και Αντιριξ-Συμφωνιξ στην ίδια πρόταση δεν το περίμενα.. Κατατοπιστικότατη απάντηση, με έφαγε η περιέργεια και θα το τσιμπήσω. Θενκς ε μπαντς! :beer:

 

Για μενα απλα δε διαβαζεται με τιποτα...2 προσπαθειες εκανα και τις εγκατελειψα πριν τη μεση.

 

 

XA XA XA XA! Θα αλλάξω το άβαταρ να με προτιμήσεις.  :beer3:  :beer3: .  Είναι πολύ σουρεάλ. Η τιμή είναι καλή όμως και ίσως αξίζει να πειραματιστείς. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΚΛΑΣΙΚΟ ΝΤΙΣΝΕΥ ούτε για αστείο. Αν όμως σου αρέσουν σουρεάλ κόμικς ίσως να το ευχαριστηθείς. Αν ήταν το παπιομυστήριο ή το φθόνος και απληστεία θα έλεγα σίγουρα ναι. Εδω θα πω μάλλον ναι λόγω της καλής τιμής κυρίως.  

 

Και εσείς με πείσατε με τον τρόπο σας ότι μάλλον πρέπει να το διαβάσω! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6106
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Αγόρασα κι εγώ τον τόμο (όχι που θα τον άφηνα  :P) και έμεινα έκπληκτος... Άριστη ποιότητα εξωφύλλου και όσον αφορά το χαρτί, προσωπικά δεν με πείραξε καθόλου, ίσα ίσα που μου αρέσει αυτή η υφή και ταιριάζει απόλυτα στην έκδοση!

 

:congrats:  στην Καθημερινή που πήρε την πρωτοβουλία και εξέδωσε αυτόν τον τόμο, διευκολύνοντας τους θαυμαστές της Τζίκε για το Athens Con. Βλέπω να πέφτει υπογραφή στον Σπλας σύννεφο!  :beer3:

Πιστεύω επίσης πως το αποκορύφωμα του τόμου είναι οι πρώτες κενές σελίδες -προφανέστατα!- για υπογραφή ή σχέδιο από τη Τζίκε (πρώτη σελίδα ειδικά!). :cheers4:

Άντε και τον επόμενο μήνα με άλλο Editor's Choice!!!  :)  :)  :)

 

Υ.Γ: Η τιμή ήταν η κατάλληλη πιστεύω για τον τόμο και το εξώφυλλο σαφώς καλύτερο από του Τερζό!  :cool:  :dj:

Edit: Ααα επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι με ενόχλησε κάπως που ήταν μόνο η ιστορία, χωρίς κάποιο συνοδευτικό άρθρο ή αναφορά στην Τζίκε και στην ιστορία!  :( Το μόνο αρνητικό νομίζω!!! :wall:

Επεξεργασία από Comic fun
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μολις το τσιμπησα. :)

 

Δεν μπαινω σε "τεχνικες  λεπτομερειες" καθοτι δεν τις γνωριζω.s0711.gif

 

Χωρις να εχω "ειδικες γνωσεις" Η' προηγουμενη εκδοση του εργου,μια χαρα ειναι το τευχακι για την τιμη που εχει.

Πιστευω οτι θα το ευχαριστηθει καποιος που ειναι μεσος κομιξοαναγνωστης σαν εμενα. :gnews:

 

 

Τι με χαλασε.....

 

Οπως αναφερθηκε και σε παραπανω post,το οτι δεν υπαρχει αναφορα για την δημιουργο του εργου....t1934.gif

Εστω δυο λογια βρε αδερφε.να ξερει ο αλλος τι και πως.c0314.gif

Επεξεργασία από Retroplaymo
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31090
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  21
  • Reputation:   96
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3131 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν ίσχυε αυτό, υποθέτω πως θα αυξάνονταν και η τιμή των υπόλοιπων εκδόσεων της Καθημερινής (π.χ ΚΟΜΙΞ, Μίκυ Μάους κ.τ.λ)  :thinking:

Αν παρατηρήσετε την απόδειξη από αγορές κόμικς στα περίπτερα έχει ΦΠΑ 0%.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Παιδια, εμενα μου φανηκε απιστευτος ο Σπλας. Ειναι πραγματικα παρανοικο. :D Ειδικα τα τρια πρωτα καρε με εκαναν να λιωσω! :lol: Τεσπα, οπως σε ολους, κι εμενα με ενοχλησε το χαρτι. Το εξωφυλλο ειναι πολυ καλυτερο και σαν εικονα και σαν ποιοτητα απο του Τερζο. Ολη μερα αδημονουσα να το παρω και τελικα αξιζε τον κοπο... ;) Εγω το συνιστω σε ολους. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πραγματικά είχα καιρό να τελειώσω τομάκι σε 1,5 μέρα... Θα συμφωνήσω με τον Άγγελο! :) Παρανοϊκό αλλά και το τέλος ήταν ιδιοφυές. Μπορεί η ιστορία να κουράζει 1-2 σημεία αλλά το τέλος ήταν άψογο! Μου άρεσε και η σύνδεση με το Παπιομυστήριο. Αναμένω και τα υπόλοιπα Editor's Choice και μακάρι να δούμε το Παπιομυστήριο. :D

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Αγορασα κι εγώ το τομίδιο και μπορω να πω πτι είναι πολυ καλό και ειδικα η πρώτες σελίδες είναι ότι πρεπει για υπογραφη απο τη ziche. Παντως κι εγω θα ήθελα να αναφέρονται μερικα πράγματα τόσο για την ίδια την ιστορία όσο και για τη καλλιτέχνη, αλλά χαλάλι!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6106
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

 Αναμένω και τα υπόλοιπα Editor's Choice και μακάρι να δούμε το Παπιομυστήριο. :D

Μακάρι, ειλικρινά μακάρι να αρχίσουν μια τέτοια έκδοση, φίλε μου... Όμως, μην είσαι απόλυτος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3899 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εχμ... απορία. Αφού λέγεται Εditor's Choice, δεν είναι στην ουσία στην ίδια ομάδα με εκείνο το Μικυμάο 00 που είχε βγει με την καθημερινή; Κι εκείνο Editor's Choice δεν λεγόταν; Για την ομαδοποίηση το λέω.. Αν όχι, μην βαράτε  :pesta:

Επεξεργασία από Dio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν έχει κάποια αρίθμηση μέσα. Περισσότερο με imprint/λογότυπο/ούγια/στάμπα μοιάζει :) Κι όπως προείπα, εκείνο εκεί, από τη στιγμή που είχε το #00, περισσότερο κολλάει ως το #0 του Μίκυ Μάους Β Περίοδος. 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1814
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5543 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

ναι το ΜΜ #00 είχε και barcode κτλ στο εξώφυλλο όπως και τα υπολοιπα ΜΜ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17597
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Mια πρωτη εντυπωση απο την χθεσινη κυκλοφορια που εγω ¨χτυπησα" σημερα κ μου εκανε

θετικη εντυπωση ειναι στο χαρτι.Μου θυμισε καπως τα τομακια που κυκλοφορουσαν το 90.

Κι εγω αυτο δεν το λεω για αρνητικο αλλα για θετικο μιας κ προσωπικα ποτε δεν συμπαθησα

αυτο το λευκο,χλωριομενο κυριολεκτικα αγεραστο χαρτι που καποια στιγμη χρησιμοποιηθηκε

ευρεως στα ντισνευ..Πιστευω κ μου αρεσει οταν σε ενα τευχος με τη παροδο των ετων τα φυλλα

του κιτρινισουν..

Τωρα για την ιστορια της Ζικε σιγουρα ειναι χορταστικη..

Ειτε την λατρευεις ειτε την μισεις..Εγω προσπαθω να βρω ενα μετρο κ να δω καποια πραγματα

που μπορει με την πρωτη ματια να μην φαινονται..Σιγουρα δεν θα την βαλω στο επιπεδο 

αλλων σκιτσογραφων που εκτιμω περισσοτερο (κ μακαρι να δω εργα τους) απλα θελω

να επικροτησω την προσεγμενη κινηση της εκδοτικης,και να απολαυσω μια ιστορια που στοχος

της ειναι να με χαλαρωσει κ να με κανει να ταξιδεψω αλλου..

Αλλωστε αυτος δεν ειναι κι ο ρολος των εικονογραφημενων;..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τα σχόλια για την ποιότητα της έκδοσης και τα σχόλια σχετικά με την έκδοση του Τερζό, το 2004, μου κίνησαν την περιέργεια καθώς δεν θυμόμουν την παλιά έκδοση ως "κακής ποιότητας". Να σημειώσω ότι δεν αγόρασα ξανά τον νέο τόμο καθώς δεν περιείχε κάποιο επιπλέον υλικό ούτε και ξεχώρισε για την ποιότητα του. Τον ξεφύλισα προσεκτικά όμως, συνέκρινα τις δύο εκδόσεις και ιδού τα συμπεράσματα μου: Ο νέος τόμος έχει το πλεονέκτημα του μεγαλύτερου format και του πιο "ζεστού" στο μάτι εξωφύλλου. Αλλά ο παλιός τόμος είναι συνολικά καλύτερος ποιοτικά. Και αυτό επειδή η ποιότητα του χαρτιού που επιλέχθηκε για την επανέκδοση "αποροφά" μέρος του χρώματος και το τελικό αποτέλεσμα είναι λιγότερο "λαμπερό", στοιχείο σημαντικό για την ποιότητα μιας έκδοσης. Συνολικά η όλη αισθητική του καινούριου Σπλας, είναι παρόμοια με αυτή των σκανδιναβικών εκδόσεων (τέτοιο είδος χαρτιού έχω συναντήσει σε πολλές νορβηγικές εκδόσεις). Αντίθετα, η έκδοση του Τερζό χρησιμοποιεί το είδος του χαρτιού που χρησιμοποιούσε κατά κόρον η Vertigo εκείνη την εποχή (πέρα από την παρόμοια υφή, όσοι αρέσκεστε στο να μυρίζετε τα κόμικς σας, θα διαπιστώσετε ότι έχουν μια σχεδόν όμοια μυρωδιά). Δεν είναι φοβερής ποιότητας αλλά επέτρεπε στα χρώματα να "γράφουν" καλύτερα. Όλα αυτά βέβαια είναι ψιλά γράμματα για τον μέσο αναγνώστη αλλά μιας που εμείς εδώ τη βρίσκουμε ψυρίζοντας τα πράγματα είπα να καταθέσω τη γνώμη μου. Εν ολίγοις, προτιμώ την έκδοση του Τερζόπουλου.   :nek:    

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17597
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπον μιας κι ειχα πει οτι θα επανελθω με εντυπωσεις μετα την αναγνωση του "Σπλας" εκεινο που μου εκανε

θετικη εντυπωση ειναι οτι κυριολεκτικα ¨ρουφηξα" το τομακι των 192 νομιζω σελιδων με την μια..

Πραγμα που με εντυπωσιασε μιας κ προτου ξεκινησω την αναγνωση του ειπα πως τωρα απλα

θα διαβασω μια ιστορια για να περασω καλα κ να ξεφυγω..και οντως αυτο εγινε κ με το παραπανω κατ εμε!!!

Aρα περισσοτερο στεκομαι στην πλοκη της ιστοριας.Το σχεδιο,ειπαμε ειναι κατι υποκειμενικο..

ειτε το λατρευεις,ειτε το μισεις..

Ειλικρινα σιγουρα περιμενω κι επανεκδοσεις ιστοριων οχι μονο στο πνευμα των "Μεγαλων Σηριαλ"

αλλα καπως κ στο πνευμα των "Κλασικων Ντισνευ" μεσα απο το editors choice..

 

Eiναι μια καλη ευκαιρια μιας κ πιστευω οτι πρεπει να πηγε καλα-για τα δεδομενα της εποχης-

η συγκεκριμενη εκδοση να αρχισει ο κυκλος επανεκδοσεων ιστοριων παλιων,

περιζητητων,ξεχασμενων..Δοξα το θεο υλικο υπαρχει..

Επεξεργασία από albert
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6106
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Παιδιά, ορίστε κάτι που θα σας χαροποιήσει ιδιαίτερα! :dance:  :dance:  :roll: Όπως κι εμένα εξάλλου  :yahoo:

Επιτέλους, πήρα μια πιο ξεκάθαρη απάντηση από την Καθημερινή. Κάτι πάει να γίνει... :D  :D  :D  :banana:  :gnews:

 

Το email που έστειλα (μια μέρα μετά την κυκλοφορία του Μεγάλου Σπλας):

''Καλησπέρα σας, 

 
με αφορμή τη χθεσινή κυκλοφορία του τόμου Ο Μεγάλος Σπλας στα περίπτερα όλης της Ελλάδας, θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν σκοπεύετε στο άμεσο μέλλον να χρησιμοποιήσετε τη σειρά Editor's Choice ως μια πλατφόρμα για τη δημοσίευση ιστοριών, όπως ακριβώς έγινε και με τα Μεγάλα Σήριαλ, που κυκλοφόρησαν την περίοδο 2004- 2013.
 
Μια τέτοια κίνηση σίγουρα θα ικανοποιούσε τους ντισνεϋκούς αναγνώστες και προφανώς θα γνώριζε μεγάλη απήχηση!
 
Ευχαριστώ!''
 
Και σήμερα έλαβα απάντηση  :dance:  :dance:  :dance: :
''αν υπάρξει αυτή η ανάγκη, θα φανεί από τον Σπλας... αν πάει καλά, λογικά, θα υπάρχει και συνέχεια...''
 
Γι'αυτό, αρχίστε να ρημάζετε τα περίπτερα... Να μη μείνει ούτε ένας Σπλας!!!  :D  :D  :D 
 
Αχ μακάρι να αρχίσει η σειρά, ΜΑΚΑΡΙ  :pray:  :pray:  :pray:  :angel: 
cleardot.gif
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν υπαρχει λογος για πανηγυρισμους. Λενε ουσιαστικα πως αυτη τη στιγμη δεν ετοιμαζουν ακομα καποιον τομο(αρνητικο), και αν πανε καλα οι πωλησεις του Σπλας μαλλον θα βγαλουν κι αλλους τομους στη συνεχεια(αυτονοητο).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  26

 

Παιδιά, ορίστε κάτι που θα σας χαροποιήσει ιδιαίτερα! :dance:  :dance:  :roll: Όπως κι εμένα εξάλλου  :yahoo:

Επιτέλους, πήρα μια πιο ξεκάθαρη απάντηση από την Καθημερινή. Κάτι πάει να γίνει... :D  :D  :D  :banana:  :gnews:

 

Το email που έστειλα (μια μέρα μετά την κυκλοφορία του Μεγάλου Σπλας):

''Καλησπέρα σας, 

 
με αφορμή τη χθεσινή κυκλοφορία του τόμου Ο Μεγάλος Σπλας στα περίπτερα όλης της Ελλάδας, θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν σκοπεύετε στο άμεσο μέλλον να χρησιμοποιήσετε τη σειρά Editor's Choice ως μια πλατφόρμα για τη δημοσίευση ιστοριών, όπως ακριβώς έγινε και με τα Μεγάλα Σήριαλ, που κυκλοφόρησαν την περίοδο 2004- 2013.
 
Μια τέτοια κίνηση σίγουρα θα ικανοποιούσε τους ντισνεϋκούς αναγνώστες και προφανώς θα γνώριζε μεγάλη απήχηση!
 
Ευχαριστώ!''
 
Και σήμερα έλαβα απάντηση  :dance:  :dance:  :dance: :
''αν υπάρξει αυτή η ανάγκη, θα φανεί από τον Σπλας... αν πάει καλά, λογικά, θα υπάρχει και συνέχεια...''
 
Γι'αυτό, αρχίστε να ρημάζετε τα περίπτερα... Να μη μείνει ούτε ένας Σπλας!!!  :D  :D  :D 
 
Αχ μακάρι να αρχίσει η σειρά, ΜΑΚΑΡΙ  :pray:  :pray:  :pray:  :angel: 
cleardot.gif

 

Όντως δεν διευκρινίζει κάτι η συγκεκριμένη απάντηση της Καθημερινής, για τα μελλοντικά της σχέδια, απλά τονίζει αυτό που θα έκανε κάθε λογική επιχείρηση! Δηλαδή ότι εάν κάτι έχει επιτυχία το συνεχίζεις!! ;)

Επεξεργασία από alexoni97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αρκετοί το έφεραν για υπογραφή στην Ziche, οπότε θα κινήθηκε κάπως. Που από μόνο του δεν αποτελεί σαφή ένδειξη, καθώς δεν ξέρουμε κατά πόσο οι επανεκδόσεις εκτός εφημερίδας θα έχουν πέραση αν δεν θα υπάρχει κάποιο event για να συνδυαστούν. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  232
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  310
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3504 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εχθες το πηρα και εγω αλλα δεν το διαβασα ακομα.Το χαρτι ειναι ιδιο με τα παλια μικυ μαους των 80'ς.Αλλα αμα ηταν ιλουστρασιον λογικα θα επρεπε να κανει τουλαχιστον 5 με 6 ευρω το περιοδικο.Και το αλλο αρνητικο ουτε μια αναφορα στην δημιουργο ενω εχει και ενα 2σελιδο κενο στην αρχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 ενω εχει και ενα 2σελιδο κενο στην αρχη.

 

στο οποίο κενό βρήκαμε μια υπέροχη ευκαιρία για να μας το γεμίσει η Ziche στο AthensCon τις προάλλες :) 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  232
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  310
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3504 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

στο οποίο κενό βρήκαμε μια υπέροχη ευκαιρία για να μας το γεμίσει η Ziche στο AthensCon τις προάλλες :)

 

:cheers5:

Τυχερε εγω δεν μπορεσα να ερθω ελπιζω του χρονου! :)

Επεξεργασία από jimceltic13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  232
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  310
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3504 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Του χρονου θα ειμαι σιγουρα.Φετος ελειπα λογο δουλειας εκτος Αθηνας.Αντε να περασουν γρηγορα οι μηνες και να γινει το επομενο.

Επεξεργασία από jimceltic13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.