Μετάβαση στο περιεχόμενο

The_Sandman

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

:piasekolo:gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Λοιπον..Διαβασα και τα τελευταια τευχη (βασικα εκανα ενα σερι απο το 5ο τευχος μεχρι και το τελος). Ναι,οκ,αν πω οτι ξετρελαθηκα θα ειμαι ψευτης, αν πω οτι μου αρεσε παλι παιζει να βγω ψευτης..

Δεν ξερω, αρχισε δυνατα και στα πρωτα τευχη ο συγγραφεας πετυχε τον σκοπο που φαινεται να ειχε θεσει βασει του ποστ του sandman.

Αρχιζει δηλαδη να μας λεει μια ιστορια στην οποια ο Ταιλερ δε φαινεται να ειναι ο γ@ματος ψαγμενος πρωταγωνιστης αλλα ενα παρασιτο,μια ασθενεια, ενας ιος. Ωραια ως εδω. Τα βλεμματα μας στρεφονται προς τον Σεμπαστιαν που προσπαθει να δικεδικησει κατα καποιον τροπο μια απλη, ησυχη, ρουτινιασμενη θα ελεγαν πολλοι, ζωη. Πολυ ωραια ως εδω.

Και μετα απο ενα σημειο δεν του βγαινει το ιδιο καλα και το χανει. Αρχιζει ο Παλανιουκ να μιλαει με τους χαρακτηρες, να τους δινει πληροφοριες, να συζηταει την πλοκη του κομικ που γραφει και στο τελος το ιδιο το κομικ να εκτυλισσεται διπλα του και αντι οι χαρακτηρες να κανουν αυτα που σκεφτεται (και γραφει) να δρουν αυτονομα. Οχι και τοσο ωραια.

Ισως ο Παλανιουκ ειδε το fight club 2 ως την ευκαιρια του να βγαλει τον καημό του για το πως μεταχειριστηκαν τους χαρακτηρες του κοινο και παραγωγοί. Του φανηκε τοσο καλη ευκαιρια που τους εβαλε στο ιδιο το κομικ να του "ζητανε τα ρεστα" για αυτα που συμβαινουν στο 10ο τευχος! Το οποιο βαθμολογηθηκε χαμηλα οχι μονο απο εμενα αλλα και απο πολλούς άλλους. Το κακό ειναι οτι ο συγγραφεας θα νομιζει οτι εχει να κανει με το ιδιο κοινο που παρουσιαζει στο κομικ. Οχι, δεν ειναι ετσι. Δε βαθμολογησα χαμηλα το τευχος επειδη ηθελα να ακουσω αντικαταναλωτικες ατακες απο τα χαρτινα χειλη του Ταιλερ.. Το βαθμολογησα χαμηλα γιατι ηταν ενα pretentious παραληρημα που προσπαθει να πεισει οτι ειναι ενα wow-mindfuck ending.

 

Οσο για το θεμα των αντικειμενων πανω απο μπαλονακια διαλογου ΑΝ ο ρολος τους ηταν να "προιοικονομησει" στον αναγνωστη την παρουσιαση των δημιουργων, οτι δηλαδη αυτα τα αντικειμενα ειναι πανω απο τις σελιδες που σχεδιαζει ο Stuart (και πχ τα χρησιμοποιει ως αναφορα) θα το δεχομουν ως "αποψη". Τωρα ομως που απλα λενε οτι το καναν επιτηδες τον κακο τους τον καιρο. Ωρα ειναι να αρχισει καθε μπαντα που βγαζει νεο τραγουδι να κοβει τη μουσικη για να ακουγονται μπιπ/νιαουρισματα/καζανακια/και γω δεν ξερω τι ακυρος ηχος απλα για να κανει ενοχλητικη την ακουστικη εμπειρια του ακροατη.

 

Λεω να της δωσω αλλη μια ευκαιρια μετα απο λιγο καιρο και αν δεν ουτε τοτε να την σπρωχνω παραπερα τη σειρα, τοσο που ηταν και το συνολικο της κοστος..

 

Δε βαζω βαθμολογια γιατι δε θελω να ριξω ενα νουμερο το οποιο θα μεταφραστει ως προτροπη ή οχι να το διαβασετε. Ειναι απο τα κομικ που καποιος πρεπει να διαβασει και να αποκτησει δικη του αποψη :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τελείωσα κι εγώ την ανάγνωση όλων των τευχών του Fight Club 2...!

 

Είναι από τις σειρές που σε κάνει να νιώθεις κατώτερος νοητικά,μιας και δεν μπορείς να καταλάβεις το νόημα στο 100%...! :P Όσο κι αν προσπάθησα να ανοίξω το μυαλό μου,δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε...!Γενικά δεν μου αρέσει η τόση κουλτούρα στα κόμικς...!Δεν θέλω να εννοούν πράγματα,τα οποία θα πρέπει ο αναγνώστης να καταλάβει...!Σχεδόν ανά δύο καρέ έχανες τον διάλογο...!Μου ήταν αδύνατο να συγκεντρωθώ στο τι στο καλό έλεγαν οι χαρακτήρες...!

 

Το σχέδιο δεν ήταν άσχημο...!Σε σύγκριση με το σενάριο ήταν αριστούργημα...!Το μόνο αρνητικό ήταν τα διάφορα χάπια,σφαίρες,τριαντάφυλλα κτλ που έμπαιναν επάνω στα μπαλονάκια κι έκοβαν την "θέα" και τα οποία θεωρώ απαράδεκτα...!Εάν ήταν ένα σχέδιο για να εκνευριστούμε,το πέτυχαν...! :P Και να είχα βγάλει κάποιο νόημα,αυτό το τέχνασμα με βοήθησε να το χάσω...!

 

Γενικά δεν είμαι κατά της κουλτούρας και καταλαβαίνω απόλυτα τα άτομα που το διάβασαν και τους άρεσε...!Απλά γούστα είναι αυτά...!Προσωπικά δεν νομίζω να του δώσω άλλη ευκαιρία,θα πάει ΕΔΩ,όπως επίσης και στα τρίσβαθα της βιβλιοθήκης μου και θα μείνει εκεί για πάντα...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Λοιπον, να ξεκαθαρισω οτι η κριτικη μου θα εχει να κανει με τα τευχη #0 - 5 ((δηλαδη τα πρωτα 6 τευχη της σειρας) τι να κανω παιδιά αυτά μου πούλησε ο αχαίρευτος ο penguin :P ) .

 

Δε θα σας κρυψω, οτι ημουν αρκετα προκατηλειμενος, πριν καν ξεκινησω να διαβαζω. Ειχα διαβασει τις γνωμες σας, εξου και αυτό. Οπότε για περιπου ενα χρονο που εχω τα τευχη, δεν τα ξεκινούσα γιατι πιστευα οτι δε θα μ αρεσει και οτι θα θελω στο καπακι να τα πουλησω... :P

 

Το κομικ αρχικα ξεκινησε κατα τη γνωμη μου πολυ δυνατα, σε σημειο να λεω wtf, αυτο ειναι καλο... πολυ ωραιο σχεδιο ασυζητητι, και μια ιστορια οχι τοοοοοσο υπερβολικα μπερδεμενη. Η γνωμη μου αυτή κρατησε για περιπου τα πρωτα 3-4 τευχη, οπου πραγματικα διαβαστηκαν νεράκι μεσα σε ουτε μια ωρα. Ε και εκει που ειχα αρχισει να σκεφτομαι οτι θα πρεπει να βρω και τα τελευταια 5 τευχη για να ολοκληρωσω το εργο και να το εχω, αρχισε να γινεται το μπερδεμα της αρκουδας ολο και περισσοτερο, στα τελευταια 2 τευχη που διαθετω (#4-5 ) , και αρχισα να το ξανα σκεφτομαι. :PPP: φανταζομαι οτι το μπουρδουκλωμα στη συνεχεια θα γινεται ακομη εντονότερο.

 

Προφανώς βαθμολογια δε θα βαλω, αν δε διαβασω ολο το εργο μεχρι τελους, παντως αυτο που προς το παρον μου αφησε ως εντυπωση ειναι οτι κατ εμε εχουμε να κανουμε με ενα κομικ που εχει πολυ ωραιο σχεδιο (και μενα μου τη σπασαν οντως τα αντικειμενα ανευ λογου και αιτιας δεξια / αριστερα) , ενα καλο/πολυ καλο σεναριο αρχικά, οσο πατουσε ακομα στη ΓΗ, και σταδιακα κατι μπλεγμενο που ξεφευγε απο τα λογικα πλαισια οσο πηγαινες βαθυτερα.... ας σημειωσω το αυτονοητο, οτι οι δυνατοτητες να κανεις μια φυσιολογικα καλη/πολυ καλη ιστορια με το υλικο που ειχε/ξεκινησε, ηταν απειρες...!

 

Στα της εκδοσης, εξαιρετικη. Μου αρεσε και το ξεκινημα του κομικ, η 2η του σελιδα δηλαδη καθε φορα, και το πολυ ωραιο χαρτι, και το οτι ειναι σε ζελατινουλες.. παλι καλα δηλαδη, για να δικαιολογει και την τιμη κακα τα ψεματα.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εξαιρετικό. Το απόλαυσα από την αρχή μέχρι το τέλος. Κάτι που δεν περίμενα γιατί την ταινία που είδα δεν ξετρελάθηκα κιόλας. Στο 2, όμως, μου άρεσαν οι ιδέες, μου άρεσε η πλοκή και μου άρεσε πολύ και ο τρόπος που την παρουσίασαν. Τολμηρό κόμικ που το χρειαζόμασταν. Με έψησε τώρα να διαβάσω το βιβλίο για να δω και την πρώτη ιστορία καθαρά από τον Palahniuk. Το σκίτσο πολύ καλό και ταίριαζε αλλά μου έχει μείνει η σκέψη ότι ίσως μπορούσαμε να δούμε κάτι διαφορετικό. Ακόμα δεν ξέρω αν θεωρώ το ιδανικό αυτό του Stewart. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Για όσους δεν έχουν το βιβλίο και ενδιαφέρονται να το πάρουν, η Οξύ έχασε τα δικαιώματα για το Fight Club και τα πήρε ο Αίολος, ο οποίος το έβγαλε σε νέα έκδοση πριν 2 βδομάδες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μαϊμούδες πατούσαν πάνω σε ένα πληκτρολόγιο!

 

Ορίστε τρεις σκηνές για να καταλάβετε τη ροή του λόγου που πολλούς τους εκνεύρισε. Διάβασα 4 σελίδες σχόλια και βλέπω αρκετοί λένε τα ίδια.

 

post-3787-0-98733500-1504908007_thumb.jpg post-3787-0-47369500-1504908028_thumb.jpg post-3787-0-55184800-1504908046_thumb.jpg

 

post-3787-0-76324200-1504908065_thumb.jpg post-3787-0-27691200-1504908084_thumb.jpg post-3787-0-68274300-1504908105_thumb.jpg

 

post-3787-0-01074700-1504908127_thumb.jpg post-3787-0-84420000-1504908145_thumb.jpg

 

Πρώτο πρόβλημα: Απομονωμένες σκηνές ενός καρέ, προτάσεις που δε συνδέονται με τις υπόλοιπες, και μια μετάφραση που μπορεί να μην είναι προβληματική γιατί ήταν προβληματικό το αυθεντικό κείμενο.

 

Δεύτερο πρόβλημα: Ο πρώτος κανόνας του Fight Club είναι "δε γράφουμε συνέχειες". Ο επίλογος της ταινίας (δεν έχω διαβάσει το βιβλίο) είναι τόσο καθοριστικός, κάτι σαν του Highlander, που δε σηκώνει εξτρά υλικό. Σαν τον Τιτανικό, στέκει να γυριστεί sequel; Αλλά εδώ ίσως ο συγγραφέας να τα κατάφερε. Η ιδέα δεν είναι άσχημη. Η γυναίκα του πρωταγωνιστή προσπαθεί να μην πάρει τα χάπια ο ήρωας ώστε να αποελευθερωθεί ο ενδιαφέρων χαρακτήρας της διχασμένης προσωπικότητας. Η απαγωγή του παιδιού από το alter ego και τα σουρεαλιστικά σχέδιά του αξίζουν τελικά, αλλά με ζάλισε το κείμενο! Μέχρι που φτάνουμε στο 10ο τεύχος.

 

Το τελευταίο τεύχος δείχνει πόσο ανίκανος είναι ο συγγραφέας να χτίσει μια αξιοπρεπή σκηνή. Θέλω να πάρω ένα μολύβι και να το καρφώσω στο χέρι του.

Επεξεργασία από x_for_xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ανέβηκε το εξώφυλλο του επίτομου, το οποίο είναι κανονικός τόμος ξεστοκαρίσματος των τευχών, με ποιότητα εξωφύλλου αντίστοιχη των τόμων βιβλιοπωλείου και σύνοψη στο οπισθόφυλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το αστείο συνεχίζεται του χρόνου στην Αμερική. Fight Club 3.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ευχαριστώ πολύ,αλλά δεν θα πάρω. :P

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 hours ago, x for xepeta said:

Το αστείο συνεχίζεται του χρόνου στην Αμερική. Fight Club 3.

Εγω απο την αλλη, θα το τιμησω στανταρ , αφου ξαναδιαβασω τα δυο πρωτα :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

είχα πάρει τα τευχάκια εδω και πάααααρα πολύ καιρό (από τότε που έκανε καλές προσφορές το public.. :lol: )

αλλά επειδή δεν θυμόμουν την ταινία καλά, δεν το είχα διαβάσει.. τελικά είδα την ταινία και στο καπάκι διάβασα το κόμικ και είναι το 

καλύτερο που μπορείτε να κάνετε.. αν δεν έχετε πρόσφατα στο μυαλό σας το τι, γιατί και ποιος θα σας φανεί ότι διαβάζεται ότι να ναι

 

το κόμικ μου άρεσε.. και μου άρεσε πολύ.. νομίζω ότι παρουσιάζει άψογα την τρέλα που επικρατεί στο μυαλό του πρωταγωνιστή..

τα τευχάκια κατεβαίνουν νεράκι.. δεν καταλαβαίνεις πότε τελειώνουν.. μου άρεσε και ο τρόπος που τελείωσε χαχα

 

για τα τευχάκια από οξυ παρά την καλή τους ποιότητα αν τα έπαιρνα στην αρχική τους τιμή θα έκλαιγα

 

με λίγα λόγια αξίζει.. αλλά αφού έχετε δει την ταινία πρώτα.. διαφορετικά δεν θα καταλάβετε χριστό χαχαχαχα :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

29 min ago , mr-d said:

με λίγα λόγια αξίζει.. αλλά αφού έχετε δει την ταινία πρώτα.. διαφορετικά δεν θα καταλάβετε χριστό χαχαχαχα :D

διαβάσει το βιβλίο :D:sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

9 min ago , Blackbeard said:

διαβάσει το βιβλίο :D:sad1:

 

μαζί σου.. αλλά πως να το προτείνω όταν δεν το έχω διαβάσει;;;; :lol::PPP:

 

(οπότε για ευκολία βλέπεις 2 ωρίτσες την ταινιούλα και πιάνεις το κόμικ μετά χαχα)

Επεξεργασία από mr-d
σαπούνι
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.