Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΙΚΡΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ (ΤΑ)
Σενάριο/Kείμενα:
Pat Mallet
Σχέδιο:
Pat Mallet
Hμερ. έκδοσης:
1985
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
14.0 x 21.0
Σελίδες:
100
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Πρωτότυπος τίτλος:
Les petits hommes verts #4 (Glénat, 1982)
Προέλευση:
Γαλλική

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64348
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

tn_MikraPrasina_0001.jpg tn_MikraPrasina_0001z.jpg

Το 1985 η ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ κυκλοφορεί ένα τομάκι με γελοιογραφίες και στριπς του PAT MALLET με ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ

Μεσαίο μέγεθος (21Χ14), έγχρωμο, 100 σελίδες, κύριο θέμα τα μικρά πράσινα ανθρωπάκια που δεν έχουν τίποτα άλλο στο μυαλό τους εκτός από...γυναίκες :D.... (για τους άντρες της παρέας) Μήπως έχετε και εσείς ένα τέτοιο ανθρωπάκι μέσα στο κεφάλι σας ?
 

MikraPrasinaC.jpg

 

Bedetheque :valt:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190099
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

σώπα ρε.... με κάναν σκίτσο?... μα'στα.... :takethis:

 

προφανώς είναι μετάφραση του Les petits hommes verts 4 που φαίνεται να πρωτοκυκλοφόρησε το 1982.

 

Petitshommesverts_25042002.jpg

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η παρουσίαση μεταφέρθηκε στα κόμικς, καθώς πρόκειται για στριπάκια αλά Μορντίλλο και όχι γελοιογραφίες. Btw, υπεύθυνοι των φιλμς και της αναπαραγωγής ήταν οι άφοι Τερζόπουλοι! Υπόψην, πως το βιβλιαράκι αυτό έχει τρελό γέλιο! :3eyes:

 

Προσθέτω και την συνεντευξούλα-εισαγωγή που περιέχεται, η οποία είναι από τον Max Kleiter και πρωτοδημοσιεύθηκε στο βιβλίο Der Grosse Pat Mallet (Stalling, 1976), αλλά έχω διορθώσει κάποια ψιλο-ορθογραφικά:

 

Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΡΑΣΙΝΟΣ PAT MALLET

 

Κατάφερα να ξετρυπώσω τον πολυάσχολο Pat Mallet - μ'ένα τεράστιο ντοσιέ γεμάτο σχέδια κάτω από τη μασχάλη του - την ώρα που ήταν έτοιμος να επιβιβασθεί στο διαστημόπλοιο της γραμμής Γη - Άρη. Πάτησα το "record" στο κασετόφωνό μου κι άρχισα να τον ρωτάω.....

 

Ε - Κύριε Mallet, γνωρίζω ότι ο χρόνος σας είναι πολύτιμος, γι'αυτό έρχομαι αμέσως στο θέμα. Πώς γίνατε χιουμορίστας;

Α - Έγινα; Κάποιος είναι ή δεν είναι χιουμορίστας.

Ε - Από πού αντλείτε τις ιδέες σας;

Α - Βρίσκονται μέσα μου κι όσο δεν με παρασύρει καμμιά όμορφη γυναίκα τις βγάζω επάνω στο χαρτί.

Ε - Μέσα σε μερικούς τύπους παρουσιάζετε τον ίδιο σας τον εαυτό;

Α - Αυτά που αποτυπώνω στο χαρτί είναι περισσότερο επιθυμίες που βγάζω από το μυαλό μου και όχι αυτοπαρουσίαση. Άλλωστε ένα μικρό κομματάκι από ένα ΜΙ-ΠΙ-Α (Μικρό Πράσινο Ανθρωπάκι) βρίσκεται πάντα μέσα μου όπως και σε σας νομίζω.

Ε - Ω, ευχαριστώ πολύ! Με το χιούμορ σας δείχνετε αισιοδοξία. Είσαστε όμως πράγματι αισιόδοξος;

Α - Όχι! Γιατί πιστεύω ότι πραγματικά αισιόδοξα είναι μόνο τα παιδιά. Τα οποία και δεν έχουν βεβαρημένο παρελθόν.

Ε - Τι γνώμη έχετε για τους ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους... "πολύ στα σοβαρά";

Α - Είναι ακριβώς αυτοί που πρέπει να κοροϊδεύω περισσότερο.

Ε - Σχεδιάζετε γρήγορα;

Α - Όταν έχω ραντεβού με μια όμορφη κυρία, τότε σχεδιάζω σαν αστραπή. Όταν όμως δεν έχω τίποτα καλύτερο να κάνω τότε σχεδιάζω με τις ώρες.

Ε - Κάνετε αποκλειστικά σχέδια χιουμοριστικά;

Α - Όχι! Μερικές φορές σχεδιάζω απλώς για δική μου ευχαρίστηση. Και τότε τα αγαπημένα μου θέματα είναι τα φανταστικά!

Ε - Πώς περνάτε τον ελεύθερο χρόνο σας;

Α - Φυσικά σχεδιάζοντας! Αλλά παράλληλα βλέπω με μεγάλη μου ευχαρίστηση αυθεντικές κόπιες παλιών ταινιών με υποτίτλους. Ταινίες από μια εποχή που δεν υπήρχε ακόμα πορνογραφία. Ασχολούμαι επίσης με τη φωτογραφία. Διασκεδάζω τέλος αφάνταστα κάνοντας Σέρφινγκ κατά τη διάρκεια που κάνω σέρφινγκ, φοράω κράνος και βγάζω κραυγές καράτε.

Ε - Τί θα θέλατε να κάνετε, αν δεν είχατε πάθος με το σχέδιο;

Α - Αυτή είναι μάλλον άστοχη ερώτηση. Με προσβάλλει, γι'αυτό θα σου απαντήσω ανάλογα: Θα κούρντιζα πιάνα! (σημ.μετ.ως είναι γνωστό, ο Pat Mallet είναι κουφός!).

Ε - Ποιος είναι ο αγαπημένος σας σχεδιαστής;

Α - Ο Bosc! Τα θέματά του, οι φιγούρες του, το κλίμα γενικά των σχεδίων του, λειτουργούν με τρόπο θλιμμένο. Αντίθετα, σ'εμένα αυτά τα ίδια σχέδια προκαλούν μια ευεξία. Τώρα όμως, ήρθε η ώρα να ξεκινήσω για το διαπλανητικό ταξίδι μου. Όταν εκδοθεί αυτό το βιβλίο θα γυρίσω πίσω και τότε ελπίζω (...δολοφονικό βλέμμα...) να μου έχει κρατήσει ο εκδότης μου καμμιά ντουζίνα βιβλία μια και είναι πασίγνωστο ότι οι εκδότες τσιγγουνεύονται τα βιβλία τους.

- Έτσι είναι οι χιουμορίστες αγαπητέ αναγνώστη. Πάντα βιαστικοί, πάντα επιθετικοί και το μόνο που κοιτάζουν είναι το συμφέρον τους.

 

Max Kleiter

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.