Μετάβαση στο περιεχόμενο

HELLSTAR REMINA [ JUNJI ITO ]


GeoTrou

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

kova.jpg

 

Το Hellstar Remina, γνωστό και ως Jigokusei Remina, είναι ένα sci-fi horror μάνγκα του Junji Ito. Κυκλοφόρησε το 2005 σαν one-shot από την Shogakukan, συνοδευόμενο από την μικρότερη ιστορία Army of One. Δεν έχει εκδοθεί στα αγγλικά, αλλά είναι εύκολο να βρεθεί σαν scanlation.

 

Τόκιο, στο όχι και τόσο μακρινό μέλλον. Ο καθηγητής Oguro ανακαλύπτει έναν πλανήτη στον αστερισμό της Ύδρας, αποδεικνύοντας ταυτόχρονα την ύπαρξη σκουληκότρυπας (wormhole). Ονομάζει τον πλανήτη Remina, δίνοντάς του το όνομα της μοναχοκόρης του. Ο τύπος εντυπωσιάζεται από την επιλογή του και τα πρωτοσέλιδα μετατρέπουν την ντροπαλή Remina σε celebrity διεθνούς φήμης. Ξαφνικά όμως, ο πλανήτης στρέφεται προς τη Γη και φαίνεται ότι θα επέλθει ολέθρια σύγκρουση. Οι μάζες παραλογίζονται και κυνηγούν τους δυο τους, θεωρώντας ότι είναι υπεύθυνοι για τη επερχόμενη καταστροφή.

 

remina005.jpg remina010.jpg remina044.jpg

 

Η δεύτερη ιστορία είναι περισσότερο ένα μάνγκα μυστηρίου. Φρικτά εγκλήματα έχουν αρχίσει να συμβαίνουν, με τις αρχές να ανακαλύπτουν διαρκώς ομάδες ατόμων, ραμμένα μεταξύ τους με πετονιά. Την ίδια περίοδο ο Michio, ένας νεαρός που έχει επτά χρόνια να βγει από το δωμάτιό του, ξανασυναντιέται με μερικούς από τους παλιούς του συμμαθητές, οι οποίοι οργανώνουν reunion.

army.jpg

 

Όσον αφορά το σχέδιο και στις δύο ιστορίες, είναι μια χαρά. Το μειονέκτημα του Ito είναι τα πρόσωπα, καθώς οι κοπέλες μοιάζουν με τις ηρωίδες άλλων μάνγκα του, όπως και οι νεαροί. Ωστόσο, ειδικά στην κεντρική ιστορία υπάρχουν πολλά εντυπωσιακά καρέ, που δυστυχώς δεν μπορώ να αναρτήσω, διότι είναι καραspoiler. Η κεντρική ιδέα της πρώτης ιστορίας είναι αναμφίβολα ευφάνταση. Η εκτέλεση κινείται σε πολύ καλά επίπεδα και κρατάει εύκολα τον αναγνώστη. Όσο προχωράει η ιστορία, εμφανίζονται κάποια προβληματάκια, αλλά δε νομίζω να πειράξει όσους έχουν ξαναδιαβάσει Ito. Το Army of One ξεκινάει επίσης αρκετά καλά και σου εξάπτει την περιέργεια, αλλά το τέλος μου φάνηκε κάπως απότομο και άστοχο.

 

Συνολικά, μου άρεσε πάρα πολύ και το διάβασα μάλλον γρήγορα για τα δικά μου στάνταρ. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι το ιδανικό κόμικ για να μπει κανείς στον κόσμο των μάνγκα τρόμου ή το σκοτεινό σύμπαν του Junji Ito. Όσοι όμως ψάχνουν καλές ιστορίες του είδους, αξίζει να του ρίξουν μια ματιά.

 

[mal type=manga id=3992]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5865
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3932 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν και δεν εχω διαβασει σχεδόν κανενα μανγκα,αυτό μου φαινεται καλο και το καταλαβαινω από το σχεδιο.Δεν εχει και πολύ προσωπα με υπερβολικα ματια,δεν το εχω διαβασει και το λεω από τις σελιδες που βλεπω.Το εξωφυλλο πολύ καλο! :blob6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ίσως είναι ένα μάνγκα που θα σου αρέσει, γιατί έχει μια B-movie ιδέα, την οποία αναπτύσσει εξαιρετικά. Όσο για τα μεγάλα μάτια, είναι λίγο μύθος. Πολλά μάνγκα έχουν αυτό το χαρακτηριστικό, αλλά δεν αποτελεί κανόνα. Είναι σα να λες ότι όλα τα γαλλοβελγικά είναι σαν τον Αστερίξ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  586
  • Reputation:   4592
  • Achievement Points:  650
  • Days Won:  2
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Τις τελευταίες μέρες ανακάλυψα το έργο του Ito, και από όλες τις ιστορίες του που έχω διαβάσει ως τώρα, αυτή ήταν σίγουρα η αγαπημένη μου.

Spoiler

Μου άρεσε ιδιαίτερα το γεγονός ότι, σε αντίθεση με τις άλλες ιστορίες που διάβασα, αυτό που προκαλεί τον περισσότερο τρόμο δεν είναι το γιγάντιο τέρας που σκοπεύει να φάει τη Γη, αλλά οι αντιδράσεις των ανθρώπων, οι οποίοι μετατρέπονται σε κτηνώδεις πλάσματα που προσπαθούν με κάθε τρόπο να σώσουν τον εαυτό τους από ένα αναπόφευκτο τέλος, ακόμη και αν πρέπει να προδώσουν τα αγαπημένα τους πρόσωπα, και να φερθούν με αδικαιολόγητη βια για να ακολουθήσουν μια φήμη που τους υπόσχεται σωτηρία, η οποία εμφανίστηκε από το πουθενά χωρίς καμία απόδειξη υπέρ της.

 

Ίσως να το έγραψα αυτό πολύ δραματικά, αλλά τέλος πάντων...

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα της ιστορίας, κατά τη γνώμη μου, είναι ότι οι κεντρικοί χαρακτήρες είναι κάπως μονοδιάστατοι και όχι ιδιαίτερα ενδιαφέροντες, με εξαίρεση ίσως την ίδια τη Remina.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.