Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Αλέκος Παπαδάτος, Αβραάμ Κάουα
Σχέδιο:
Αλέκος Παπαδάτος
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
10-2015
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Ιστορικό
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
252
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Χρωματισμός:
Annie Di Donna
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-572-072-8
Ονομαστική τιμή:
19.99€

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

DIMOKRATIA_0001.jpg  DIMOKRATIA_0001z.jpg
 
 
Τιμή : 19,99 €
Πρόκειται για μία ακόμα δουλειά κάποιων εκ των δημιουργών (Αλέκος Παπαδάτος και Annie Di Donna) του πιο επιτυχημένου ίσως Ελληνικού graphic novel που έχει εκδοθεί,του Logicomix...!
Είχαν γραφτεί και ειπωθεί πολλά για το κόμικ αυτό,κυρίως στο εξωτερικό κι επιτέλους βγήκε στις προθήκες των βιβλιοπωλείων...!
 
Περιέχει τα κεφάλαια : 
 
  • ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ
  • ΣΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
  • ΜΝΗΜΕΣ ΓΙΑ ΠΟΥΛΗΜΑ
  • ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΗΣ ΓΟΡΓΩΣ
  • ΚΡΑΣΙ ΚΑΙ ΑΙΜΑ
 
Αντιγράφω από το οπισθόφυλλο :
 
Παράθεση
Στις αρχές του 5ου αιώνα π.Χ., η Αθήνα βρίσκεται σε πόλεμο. Στην προσπάθειά του να τονώσει το ηθικό των συντρόφων του πριν από τη μάχη ενάντια σε έναν πανίσχυρο εχθρό, ο Λέανδρος αρχίζει να τους διηγείται την ιστορία του. Έχοντας δει με τα μάτια του τις φρικαλεότητες των τυραννικών καθεστώτων αλλά και τη δημιουργία ενός νέου πολιτεύματος, ο Λέανδρος αφηγείται μια ζωή γεμάτη κίνδυνο και μεγάλες ιδέες, μια ιστορία για το τέλος της εποχής των θεών και την πολύπλοκη γένεση της δημοκρατίας. Σκηνές και γεγονότα που κόβουν την ανάσα μας δείχνουν πως η δημοκρατία σφυρηλατήθηκε τόσο από τύχη και ιστορικές συγκυρίες όσο και από τις πράξεις και το κουράγιο ανθρώπων πολυμήχανων και ταγμένων στο σκοπό τους.
Ο Αλέκος Παπαδάτος και η Annie Di Donna, συνδημιουργοί του διεθνούς εκδοτικού φαινομένου Logicomix, ενώνουν τις δυνάμεις τους με τον συγγραφέα Αβραάμ Κάουα για να μας δώσουν ένα graphic novel που βρίθει από θαυμαστούς χαρακτήρες και έντονο χρώμα, προσφέροντάς μας ταυτόχρονα μια νέα, σύγχρονη ματιά στο πώς επήλθε μια από τις μεγαλύτερες επινοήσεις της παγκόσμιας πολιτικής ιστορίας.

 

 

Μετά το τέλος της ιστορίας έχουμε ένα άρθρο που υπογράφει ο Αβραάμ Κάουα με τίτλο : "Πως γράφεται (μία) ιστορία",ενώ ύστερα ακολουθούν τα "Σχόλια",τα οποία είναι μικρές βιογραφίες των αρχαίων ηρώων που πήραν μέρος στο έργο αυτό...!Έπειτα ακολουθεί ένα άρθρο "Αντί Βιβλιογραφίας" και οι "Ευχαριστίες"...!
 
Παραθέτω και μία σελίδα από το εσωτερικό (η οποία δεν μου βγήκε καλά)...!
 
post-20685-0-26792700-1444553645_thumb.jpg
 
Η ποιότητα της έκδοσης είναι πολύ καλή και στιβαρή...!Το χαρτί είναι πολυτελές και μοιάζει πολύ με αυτό του Logicomix...!Στα αντίτυπα που κοίταξα στην Πολιτεία (και τα οποία ήταν αρκετά) βρήκα σε όλα ένα πρόβλημα με την κόλλα στο πίσω εξώφυλλο...!Τίποτα σημαντικό κι επικίνδυνο,αλλά είπα να το αναφέρω...!
 
Ας βάλουμε και μερικές αναφορές που έχουν γίνει για την ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ : 
 
 
:beer:
 
===
Οι πρώτες σελίδες του κόμικ
page_8.jpgpage_9.jpgpage_11.jpgpage_13.jpgpage_14.jpgpage_15.jpgpage_16.jpgpage_17.jpgpage_18.jpgpage_19.jpgpage_20.jpgpage_21.jpg
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Την Τετάρτη 21 Οκτωβρίου, στις 21.00, στο Public Cafe στο Σύνταγμα θα γίνει η παρουσίαση του βιβλίου “Δημοκρατία”. 

Θα μιλήσουν:

  • Οι δημιουργοί του βιβλίου, Αβραάμ Κάουα, Αλέκος Παπαδάτος, Annie Di Donna
  • Δημήτρης Δημητράκος, Ομότιμος Καθηγητής Φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών
  • Μαριλένα Κασιμάτη, Ιστορικός Τέχνης, Επιμελήτρια Εθνικής Πινακοθήκης

Την συζήτηση θα συντονίσει ο Νίκος Βατόπουλος, δημοσιογράφος της εφημερίδας «Η Καθημερινή».

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πραγματικά δεν έχω λόγια για το κόμικ αυτό. Από τα καλύτερα ελληνικά που έχω διαβάσει ποτέ. Μπορεί το σχέδιο να μην είναι κάτι σπουδαίο, αλλά σεναριακά είναι από άλλο πλανήτη. Βαθιά πολιτικό και επίκαιρο, αξίζει να διαβαστεί από τον καθένα μας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μια απορία για όσους το έχουν διαβάσει. Ο τρόπος γραφής θυμίζει logicomix; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μια απορία για όσους το έχουν διαβάσει. Ο τρόπος γραφής θυμίζει logicomix; 

Δεν έχω διαβάσει το Logicomix, αλλά φαντάζομαι ότι αφού είναι άλλος σεναριογράφος, είναι και διαφορετικός ο τρόπος γραφής.

Πάντως μπορείς να διαβάσεις ένα απόσπασμα από το σάιτ των εκδόσεων, εδώ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

εριξα μια ματια στο 20σελιδο online κι αυτο που ειδα απ το μικρο δειγμα μου αρεσε :)

 

ακομα και το σχεδιο του Παπαδατου που δε μου πολυαρεσει συνηθως, εδω το βρηκα να ταιριαζει :)

 

αυτο που δε μου εκανε ηταν ότι ο χαρτης στις πρωτες σελίδες δειχνει τον ελλαδικο χωρο σα να ήταν ενιαιο κρατος την εποχή εκεινη, ενω ηταν χωρισμενη σε πολεις κρατη (συνηθως και σε πολεμο μεταξυ τους) .

Δε με πειραζει να συμβαινει αυτο σε παιδικα βιβλία, αλλά όταν σε κατι εχει γινει τοση ερευνα  θα θελα να το ειχαν πρσεξει :)

Λεπτομερειες θα μου πειτε, αλλα εμενα μου κατσε :P

 

Μου κινησε το ενδιαφερον παντως και θα διαβαστει :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Νομίζω πως ο χάρτης δεν εννοεί ότι ήταν ενιαίο κράτος η Ελλάδα. Απλά δείχνει την περιοχή και τις πόλεις που έχουν σημασία στην πλοκή του κόμικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομίζω πως ο χάρτης δεν εννοεί ότι ήταν ενιαίο κράτος η Ελλάδα. Απλά δείχνει την περιοχή και τις πόλεις που έχουν σημασία στην πλοκή του κόμικ.

χαρτης ειναι, όχι πινακας του πικασσο  για να εννοει άλλα απ αυτα που δειχνει :lol:

σιγα, ο πρωτος ή ο τελευταιος χαρτης σε κομικ ειναι που δεν ειναι ακριβης για την εποχη του; εχουμε σχολιασει κατα καιρους διαφορους :P απλα το παρατηρησα και το ανεφερα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

:lol:

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι δε δείχνει καν σύνορα, για να πει κανείς ότι είναι λάθος.

Και φαντάζομαι πως δε θα ήταν τόσο ωραίο να σχεδιάσει επακριβώς τα όρια των επικρατειών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το πήρα από το AthensCon το σαββατοκύριακο που μας πέρασε και ξεκίνησα να το διαβάζω ένα βράδυ λίγο πριν πάω για ύπνο. Κατέληξα να πάω για ύπνο αρκετά αργότερα, αφού δεν είχα την παραμικρή διάθεση να το αφήσω χωρίς να το τελειώσω (παρά το μέγεθος του).

 

Πρόκειται για μια πολύ ποιοτική και αξιόλογη δουλειά. Από τα κόμικς που χαίρεσαι να έχεις στη βιβλιοθήκη σου.

 

Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ και η προσθήκη στο τέλος με τα ιστορικά στοιχεία για ότι σχεδόν αναφέρεται εντός του βιβλίου.

 

Αξίζει σίγουρα να του ρίξετε μια ματιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  29286
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1057
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3983 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το τελείωσα σήμερα. Πολύ καλό, κυμαίνεται σε επίπεδο Logicomix.

Είναι από της περιπτώσεις που πραγματικά χαίρεσαι που υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν 

να διδάξουν μέσω των κόμικς.

Και την επόμενη φορά ένα σχετικό με ΦΥΣΙΚΗ! :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that: 

:gif_comics::orchestra::gif_comics:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ξεκινησα να το διαβαζω επιφυλακτικα. Πολύς ντόρος, πιασαρικο θέμα λόγω της εποχης, αρχαια ελλάδα κι επιστροφή στις χρυσες εποχες καθε φορα που τα βρισκουμε σκουρα ηταν καποιοες απ τις σκέψεις μου :P

 

Ευτυχως η Δημοκρατια με διεψευσε :)

Παρουσιαζει την εξιδανικευμένη για τους περισσότερους αρχαια Αθηνα (λίγο πριν τη χρυση εποχή) με πολλόυς γκρι τονους, με αρκετη δοση έρευνας, πολυεπιπεδη, με καλογραμμένο σεναριο (πολύ καλός ο Κάουα!) . Το σχέδιο και ο χρωματισμός μου φανηκαν στην αρχή πολύ "φωτεινα", ότι θα ταιριαζαν περισσότερο σε παιδκό ιστορικο κομικ, αλλά στη συνέχεια μου ταιριαξαν μια χαρα :)

 

Overall, ένα κομικ που σίγουρα αξιζει να διαβαστει και πιθανολογω ότι θα έχει απηχηση και σε ανθρωπους που δε διαβαζουν κομικς :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εχω παρατηρησει οτι LOGICOMIX (ειδικα παλιοτερα), ΣΟΥΠΕΡΚΡΑΧ και ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ έχουν διανεμηθεί σε πάρα πολλά βιβλιοπωλεία ακομα και αν δεν εχουν τιποτα αλλο απο κομικς ή βρισκονται στην επαρχεία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Το διαβασα και γω κρατωντας πολυ μικρο καλαθι ομως πανω κατω για τους λογους που ειπε και η Λενα. Γενικα μου φανηκε πολυ προσεγμενο τεχνικα, σχεδιο, χρωματισμος, διαλογοι, πολυ ωραια στημενες σελιδες. Με την καμια δεν μπορει να γινει λογος για αρπαχτη ή προχειροδουλεια για το συγκεκριμενο. Ενδιαφερον το εγχειρημα να στηθει ετσι το κομικ ετσι ωστε να μην ειναι ουτε αμιγως ιστορικο ουτε και μονο μυθοπλασια. Και ετσι την ωρα που διαβαζουμε την ιστορια του Λεανδρου παραλληλα να βλεπουμε και μερικα στοιχεια που προηγηθηκαν της εγκαθυδρισης της δουλοκττητικης δημοκρατιας. Απο κει και περα ομως η ιστορια του νεαρου αθηναιου δεν μπορεσε να μου κρατησει το ενδιαφερον και ομολογω με κουρασε λιγο μεχρι να το τελειωσω. Ακομα τα μεταφυσικα στοιχεια που εισαγει σε ορισμενες στιγμες με ξενισαν και θα προτιμουσα να μην ειχαν συμπεριληφθει, ειδικα η σκηνη του ονειρου προς το τελος. Στα θετικα παντως και το appendix που υπαρχει στο τελος που παρουσιαζει και μερικα βιογραφικα στοιχεια των πραγματικων προσωπων.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μας τα έχεις πρήξει λίγο με την δουλοκτησία, το ξέρεις;

Με πολλή αγάπη.  :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το μονο εγκλημα που κανει αυτο το κομικ ειναι οτι δεν ειναι μεγαλυτερο. :)

Δινει μια αρκετα συγχρονη οπτικη που σε βαζει για τα καλα στη σκεψη του "ακομα και αυτοι ανθρωποι ηταν εν τελει". Ειχε περιθωριο να επεκταθει πολυ ακομα χωρις να κουρασει.

 

Διαβασα το logicomix στο γυμνασιο και δεν καταλαβα αρκετα πραγματα απο τη μεση και μετα, εδω νιωθω οτι ειναι καπως πιο απλα τα πραγματα, ισως να το ξαναπιασω αυτες τις μερες να δω αν ειναι οσο περιπλοκο οσο θυμαμαι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

εριξα μια ματια στο 20σελιδο online κι αυτο που ειδα απ το μικρο δειγμα μου αρεσε :)

 

ακομα και το σχεδιο του Παπαδατου που δε μου πολυαρεσει συνηθως, εδω το βρηκα να ταιριαζει :)

 

αυτο που δε μου εκανε ηταν ότι ο χαρτης στις πρωτες σελίδες δειχνει τον ελλαδικο χωρο σα να ήταν ενιαιο κρατος την εποχή εκεινη, ενω ηταν χωρισμενη σε πολεις κρατη (συνηθως και σε πολεμο μεταξυ τους) .

Δε με πειραζει να συμβαινει αυτο σε παιδικα βιβλία, αλλά όταν σε κατι εχει γινει τοση ερευνα  θα θελα να το ειχαν πρσεξει :)

Λεπτομερειες θα μου πειτε, αλλα εμενα μου κατσε :P

 

Μου κινησε το ενδιαφερον παντως και θα διαβαστει :)

 

Νομίζω πως ο χάρτης δεν εννοεί ότι ήταν ενιαίο κράτος η Ελλάδα. Απλά δείχνει την περιοχή και τις πόλεις που έχουν σημασία στην πλοκή του κόμικ.

 

Ο χάρτης της αρχής είναι κάκιστος από πολλές απόψεις. Ο εμπνευστής του ή ήταν άσχετος ή βιαζόταν. Σε επόμενες εκδόσεις θα πρέπει να αλλάξει. Το χειρότερο απ' όλα εκεί που είναι η Μικρά Ασία, λέει Περσία! Αν είναι ποτέ δυνατόν! Άλλο κατακτημένο από τους Πέρσες, άλλο Περσία. Απουσιάζουν και μεγάλα νησιά όπως η Κάρπαθος και η Κάσος ενώ την Αθήνα την δείχνει στη Βάρη.

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πολυ καλο κόμικ και πολυ μεγαλο λαθος μου που αφηνα το logicomixικό του παρουσιαστικό (συν το φοβο για προγονολατρικα μοτίβα) να καθυστερει την αναγνωση του! Ενα δυνατο ιστορικό εικονογράφημα που δινει ενα πιθανο σεναριο της γεννησης της δημοκρατιας στην αρχαία Αθήνα. Το σχεδιο θυμιζει logicomix στο πιο καμπυλωτό και καρτουνιστικο/ζωηρό του ενω ο χρωματισμος ειναι ολοιδιος (εντονος και φωτεινος). Στην αρχη μου μοιαζαν "καπως" αλλα γρηγορα προσαρμοστηκα και εφτασα να τα θεωρω και πολυ ταιριαστά.

Σεναριακά προσπαθω να σκεφτω αν υπάρχει αλλη ελληνική δουλειά να το συναγωνιστεί. Εχει πέσει άπειρη έρευνα και αυτο γινεται ακόμα πιο έκδηλο διαβαζοντας και την πληθωρα επιπλεον πληροφοριων στο παραρτημα οπου βλεπεις ποσα ακομα πραγματα και αναφορες υπαρχουν μεσα που περνανε απαρατηρητα (τουλαχιστον σε μενα ετσι εγινε :P ). Το καλο ομως με τον Καουα (και πραγματικα μπραβο του) ειναι οτι ολες αυτες οι αναφορες ενσωματωθηκαν πολυ ωραια στο εργο,πολυ λιγες ειναι οι φορες που νιωθεις οτι κατι λεγεται μονο και μονο για να παρει πασα ο συγγραφεας να πεταξει μια ακομα (κουλ) πληροφορια. Και οσες φορες γινεται αυτο,γινεται στον μικροτερο δυνατό βαθμό.

 

Για την ονειρικη σεκανς που αναφερει και ο Κωτσος διατηρω και γω καποιες επιφυλαξεις, θελει λιγο σπαζοκεφαλιασμα για να γινει κατανοητο τι θελει να πει ο ποιητης (αν γινει :P )αλλα νομιζω ο ρολος της ειναι να δωσει και καποια διαχρονικα(και επικαιρα;; ) μηνυματα οποτε για μενα καλως υπαρχει :)

 

Συνοπτικα, ενα καθαρο all ages,all readers (? δηλαδη και για μη κομικοαναγνωστες θελω να πω :P ) κομικ :)

Ελπιζω οτι η αποψη μου οτι προκειται για ενα καλο ελληνικο κομικ (και οχι καλο ΓΙΑ ελληνικο κομικ) να επιβεβαιωθει και απο την αποδοχη του απο το ξενο κοινο (κυκλοφορει ηδη σε 5 γλωσσες: αγγλικα, ιταλικα, γαλλικα, ισπανικα, ολλανδικα)

 

Προτεινεται, 8++/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προσωπικά δεν ενθουσιάστηκα για πολλούς λόγους. Το κόμικ προσπαθεί να δείξει μέσα από την ματιά ενός τρίτου πως έγιναν τα γεγονότα και οδηγήθηκε η Αθήνα στη Δημοκρατία. Γενικά ένοιωσα πως όλο το κόμικ απευθύνεται σε παιδιά έως 16 ετών. 

 

Ας πω πρώτα τα καλά

 

Το σχέδιο ήταν σχετικά καλό και αυτό γιατί νομίζω πως έφερνε λίγο στη σειρά του Αριστοφάνη των Ακοκαλίδη και Αποστολίδη

Το δεύτερο πράγμα που μπορώ να πω πως ήταν καλό έως πολύ καλό ήταν η δομή. Δηλαδή είχε αρχή, μέση και τέλος με σωστό τρόπο, κλιμάκωση, ένταση κτλ.

 

Αλλά ως εδώ:

 

Έχουμε να κάνουμε με ένα αφηγηματικό κόμικ, τόσο αφηγηματικό που υπάρχει σε αρκετές περιπτώσεις αφήγηση μέσα στην αφήγηση. Δηλαδή έλεος. Η αφήγηση στα κομικ είναι η χειρότερη λύση και θα πρέπει να χρησιμοποιείται με μέτρο πάρα πολύ λίγο. Γενικά δείχνει την αδυναμία του δημιουργού να πει με δράση αυτό που θέλει να πει. 

Το χειρότερο εδώ είναι πως δεν θα χρειαζόταν να γίνει αυτό αλλά γίνεται για να μετατραπεί ο αναγνώστης (από αναγνώστης) σε ακροατή στην συντροφιά του Μαραθώνα. Κάποιος θα έλεγε πως αυτό είναι ιδιοφυές, εγώ το βρήκα εύκολη και κακή λύση αφού δεν αφήνει τον (16χρονο) αναγνώστη να ταυτιστεί με κάποιον από τους ήρωες.

 

Τους διαλόγους δεν θα τους έλεγα καλογραμένους, υπήρχαν στιγμές που νόμιζα πως διαβάζω google translate ενώ υπήρχαν και πολλές φράσεις που δεν λέμε στα ελληνικά... Αυτό το "Δες όλη την εικόνα" μου έκατσε στραβά.

 

Υπήρχαν και πάρα πολλά μπαλονάκια που δεν έλεγαν τίποτα. Έτσι σε μια κουβέντα κάποιος πέταγε έναν αφορισμό και μετά έναν άλλο και μετά έναν άλλο χωρίς ιδιαίτερο νόημα και συνοχή, στο τέλος έγινε κουραστικό και δεν έδινα πολύ σημασία.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Γιατι ενας αναγνωστης ανω των 16 ετων να μη διαβασει το εν λογω κομικ;; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προσωπικά το ένοιωσα πολύ διδακτικό και ηθικοπλαστικό παρά περιγραφικό και ιστορικό. Έως τα 16 σου τα ψιλοδέχεσαι αυτά τα κηρύγματα. Δεν είπα όμως πως δεν μπορεί να το διαβάσει κάποιος άνω των 16. Εγώ στα 17 μου :P μια χαρά το διάβασα, αν και με κούρασε όπως είπα. 

 

Γιατι ενας αναγνωστης ανω των 16 ετων να μη διαβασει το εν λογω κομικ;; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  839
  • Reputation:   6490
  • Achievement Points:  852
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Αρχικά κρατούσα "μικρό καλάθι" μιας και φαινόταν ένα κόμικ που στόχευε και σε πολλούς που "δεν διαβάζουν Μικύ Μάου" 

Στις πρώτες σελίδες, δεν μου άρεσε, όμως όσο προχωρούσα την ανάγνωση, τόσο περισσότερο με κέρδιζε.

Σίγουρα το σχέδιο, αν και δεν είναι στα γούστα μου,είναι ωραίο και ταιριάζει απόλυτα στο κόμικ. 

 

Το δυνατό του χαρτί είναι το σενάριο. Σίγουρα έχει γίνει αρκετή μελέτη, δεν έχω να γράψω κάτι άλλο....Απλά διαβάστε το...

 

Αν μας διαβάσει ποτέ κάποιος δημιουργός, Μπράβο και πάλι Μπράβο. Θέλουμε περισσότερες ποιοτικές δουλειές, όπως είναι η Δημοκρατία και ο Ερωτόκριτος.

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αξιοπρεπέστατο. Υπέροχο.

 

Ενώ διαβάζοντας κάποια σχόλια με απέτρεπαν να το αγοράσω, τελικά και το αγόρασα και δεν το μετάνιωσα. Περίμενα να δω ατέλειωτα επεξηγηματικά κουτάκια με πολλές σκέψεις του πρωταγωνιστή, αλλά τελικά μου φάνηκαν ισορροπημένα χωρίς να μου χαλάνε την ανάγνωση. Και οι χαρακτήρες δόθηκαν όμορφα, και οι ανησυχίες του έφηβου ήρωα δόθηκαν έξυπνα και οι σκέψεις ενός λαού για το τι πέρασε και πού πάει πολιτικά. Ούτε μια φορά ειπώθηκε η λέξη Δημοκρατία και ο λόγος που δίνεται στο τελευταίο καρέ είναι πολύ εμπνευσμένος.

 

Πολλά πράγματα δεν ήταν ξεκάθαρα (είτε γιατί δεν τα γνώριζα, είτε γιατί δεν τα κατάλαβα) και χρειάστηκαν οι επεξηγηματικές σημειώσεις στο τέλος. Αφού τις διαβάσετε, ξαναδιαβάστε το κόμικ. Θα χαρείτε περισσότερο το σενάριο. Πχ. η παρουσία των Σκύθων θα μπορούσε να εξηγηθεί με σχόλια κάποιου χαρακτήρα και όχι να χρειάζεται να ανατρέξουμε στις τελευταίες σελίδες. Σιγά μην ήξερα ότι θα δίνονταν τέτοια σχόλια. Ποιος διαβάζει ταυτόχρονα τα σχόλια; Και μήπως έχει προνοήσει ο συγγραφέας για κάθε μου απορία να έχει σχόλια; 

 

Φράσεις όπως "τι τσαμπουνάς", "Ο Ισαγόρας τον π@ίρνει", "έβγαλε μπόλικα από το κράτος", "θα έχουμε φουρτούνες", και άλλες πολλές δεν είχαν καμία θέση στο κόμικ αυτό.

 

Το σκίτσο του Παπαδάτου έχει μια εξέλιξη, και το προσάρμοσε στη θεματολογία. Ας πούμε μου φάνηκε να κοντεύει στην τεχνοτροπία της ταινία κινουμένων σχεδίων "Ηρακλής" πολύ περισσότερο απ' ότι στην ταινία "Μικρή Γοργόνα". Ελπίζω να καταλαβαίνετε τις σκέψεις μου. Tο ότι επηρεάστηκε, όπως γράφει, από το Steranko το πρόσεξα ελάχιστα, και αυτό το λέω για να μην τον στεναχωρήσω :P Κάτι ολοσέλιδα καρέ δείχνουν το ταλέντο του και σε χαροποιεί να τα εξερευνάς. Ή π.χ. η εναλλαγή από τη σελίδα 58 στην 61 δείχνει γνώστης του όρου sequential art, κάτι παντελώς άγνωστο στην 9η Τέχνη της Ελλάδας.

 

Πάω να αγοράσω και άλλα κόμικς του Κάουα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Προστέθηκαν στο αρχικό ποστ οι πρώτες σελίδες του κόμικ όπως τις έχει κάνει διαθέσιμες ο εκδότης στο issuu.

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Παρόλο που το είχα αγοράσει εδώ και αρκετά χρόνια, βρήκα επιτέλους την ευκαιρία να το διαβάσω. Αν και το περιεχόμενο είναι διδακτικό, και σίγουρα είναι πολύ καλογραμμένο, πρόκειται ουσιαστικά για ένα πολιτικό κόμικ, και ο,τιδήποτε έχει να κάνει με πολιτική με αφήνει αδιάφορο. Κρατάω στα υπέρ το ωραίο για τα γούστα μου σχέδιο του Παπαδάτου και τα χρώματα της Di Donna, καθώς και την πολύ όμορφη έκδοση του Ίκαρου, αλλά ως εκεί.

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Η "Καθημερινή" φαίνεται ότι θα βγάλει τη Β' έκδοση του κόμικ σε δύο μέρη

 

.thumb.png.6042ef7532435f08829c6eae5f95f791.png  .thumb.png.c3bf98093c11ddccd50c1ee52e0e5ee3.png

 

.thumb.png.35e254b4c4303e92d9294775abc8b9e6.png

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μάλλον με εφημερίδα. Σούπερ ενδιαφέρον 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

«Δημοκρατία». Ο πρώτος τόμος, την Κυριακή 18 Ιουνίου με την «Καθημερινή».

.thumb.jpg.2d880245935ae00dae96f817e4a36e25.jpg

https://www.kathimerini.gr/k/sunday-edition/562466158/dimokratia-a-tomos-ena-kathilotiko-praphic-novel-ayti-tin-kyriaki-me-tin-kathimerini/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17597
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παρουσιαση της εκδοσης του 2023 με την εφημεριδα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ παρακατω

https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?/topic/47685-δημοκρατια/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το πήρα, το διάβασα, το χάρισα σε ένα καλο μου φίλο και το αγόρασα κανονικά από το public στα 13 ευρώ . Για να το έχω στην καλή έκδοση. Τόσα χρόνια που το έβλεπα στα βιβλιοπωλεία δεν το αγόραζα λόγω του σχεδίου που δεν μου άρεσε, αλλά και του θέματος που δεν είμαι και τόσο φαν. Όμως τελικά άξιζε τον κόπο. Logicomic σίγουρα δεν είναι αλλά αξίζει να διαβαστεί. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.