Μετάβαση στο περιεχόμενο

CHIMICHANGA [ ERIC POWELL ]


GeoTrou

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

chimi_cava.jpg

Το Chimichanga είναι mini-series τριών τευχών του Eric Powell. Κυκλοφόρησε μεταξύ 2009 και 2010 από την Albatross Exploding Funnybooks σε ασπρόμαυρο και αργότερα επανακυκλοφόρησε σ’ έναν ενιαίο τόμο από την Dark Horse, χρωματισμένο από τον Dave Stewart.

 

Η πρωταγωνίστρια είναι η μικρή Lula, το κορίτσι με τα μούσια. Ζει σ’ ένα τσίρκο, με μάλλον βαρετά «εκθέματα», όπως ο άντρας που κάποτε είδε τον Elvis και το ψάρι με το πρόσωπο αγοριού. Η Lula, λοιπόν, αγοράζει μια μερίδα chimichanga (μεξικάνικο έδεσμα) και γυρνάει χαρωπή στο τσίρκο. Μια γριά μάγισσα, όμως, της ζητάει μερικές τρίχες από τα μαλλιά της, σε αντάλλαγμα μια αστραφτερή πέτρα, ώστε να φτιάξει ένα μαντζούνι για να γειάνει τα χρόνια γαστρεντερικά της προβλήματα. Μόνο που η πέτρα είναι αυγό και έτσι γεννιέται ένα τέρας, που η Lula ονομάζει Chimichanga. Η ιστορία γίνεται ακόμα πιο τρελή όταν στο παιχνίδι μπαίνει και μια πανίσχυρη φαρμακευτική εταιρεία.

chimi_1.png chimi_3.png chimi_4.png

Καμένο, καυστικό σε διάφορα σημεία και τελικά ξεκαρδιστικό, το σενάριο ήταν πολύ καλύτερο από το αναμενόμενο. Όσον αφορά το σχέδιο, η αλήθεια είναι ότι η έλλειψη χρώματος μειώνει αρκετά το ωραίο σχέδιο του Powell, χωρίς βέβαια να είναι κακό. Τρία τευχάκια είναι, τα διαβάζετε μονοκοπανιά. Αν σας άρεσε έχει καλώς, αλλιώς δεν χάσατε και πολύ χρόνο. Βαθμολογία δεν έχει σε αυτό. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76867
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5860 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

πρωτότυπο, καμμένο, χαριτωμενο :P

 

Μου άρεσε όταν το διαβασα σκαναρισμένο. Κατωτερο απο το Goon σίγουρα, αλλά ειναι ένα διαφορετικό κομικ που αξιζει την προσοχή σας . Μονο κακό του ότι ειναι πολυ μικρο  :P

 

Μου χε κανει πολλή εντυπωση πως καταφερε να κάνει τόσο χαριτωμένο ένα κοριτσακι με μουσια!   :D

 

 

Να αναφέρω ότι ηταν υποψηφιο για Eisner Το 2012 για την κατηγορία Best Humor Publication :oscar:

 

 

 

Σκαναρισμένο νομιζω ότι υπάρχει μόνο ασπρόμαυρο. Κυκλοφορεί όμως και σε έγχρωμο HC που σκοπευω να τσιμπησω καποια στιγμη 

 

 

:kabuki:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10962
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  218
  • Reputation:   1003
  • Achievement Points:  273
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5358 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μου θύμησες έναν τίτλο τον οποίο τον έχω αγοράσει εδώ και 2 χρόνια,αλλά για κάποιον ανεξήγητο λόγο τον έχω καταχωνιάσει κάπου και δε τον έχω διαβάσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5379 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

Τα καλύτερα σου προτείνω και εσύ πας και διαβάζεις τα νεονομικά

 

Μου θύμησες έναν τίτλο τον οποίο τον έχω αγοράσει εδώ και 2 χρόνια,αλλά για κάποιον ανεξήγητο λόγο τον έχω καταχωνιάσει κάπου και δε τον έχω διαβάσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10962
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  218
  • Reputation:   1003
  • Achievement Points:  273
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5358 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μα ούτε αυτά διαβάζω,απλά τα παίρνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ο Eric Powell, σε συνεργασία με την Stephanie Buscema, επιστρέφει στο μουσάτο κοριτσάκι με ένα νέο mini-series, που θα κυκλοφορήσει στις 12 Οκτωβρίου. :)

Πηγή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 years later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Eίχα τη χαρά να διαβάσω το Chimichanga έγχρωμο και όχι ασπρόμαυρο όπως πρωτοδημοσιεύθηκε, καθώς στην σκληρόδετη έκδοση της Dark Horse που κυκλοφόρησε το 2011 προστέθηκαν τα χρώματα του Dave Stewart και αναδείχτηκε καλύτερα το πολύ όμορφο σχέδιο του Powell. Ενδιαφέρον και τρελιάρικο το σενάριο, πέρασα πολύ καλά διαβάζοντάς το, αν και θα ήθελα λίγο ακόμα.

 

07a.thumb.jpg.a9c54f3b5e558ffd0d80317cbeac9dd3.jpg 07b.thumb.jpg.9b92534b7729e3e872468ed37d3f3738.jpg

 

Αυτό το κάτι παραπάνω ήρθε τελικά με μία νέα ιστορία σε 4 τεύχη, που δημοσιεύθηκε και σε σκληρόδετο τομάκι το 2018 πάλι από την Dark Horse. Αυτή τη φορά ο Powell αναλαμβάνει μόνο το σενάριο (μόνο 4 σελίδες είναι σχεδιασμένες από αυτόν στο τελευταίο τεύχος), ενώ το σχέδιο είναι της Stephanie Buscema. Aν και το σχέδιο είναι πολύ όμορφο, ομολογουμένως δεν φτάνει το επίπεδο του Powell, ενώ και το σενάριο είναι σαφώς κατώτερο της πρώτης ιστορίας. Έτσι σε γενικές γραμμές η 2η ιστορία με άφησε αρκετά πιο αδιάφορο. 

 

08a.thumb.jpg.4759012ea6cf1b150311d7219caec8f4.jpg 08b.thumb.jpg.904e962994f2e1e3d68def4857385dba.jpg

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.