Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πάολο Μοττούρα συνέντευξη στη ΚΟΜΙΞ Wiki [?, ΚΟΜΙΞ Wiki , 9/2015]


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

banner-moby-dick.jpg

 

ΚΟΜΙΞ Wiki : Ποιος είναι ο αγαπημένος σας σχεδιαστής και γιατί; Ποια είναι η γνώμη σας για άλλους σχεδιαστές όπως ο Ντον Ρόσα;

Παόλο Μοττούρα:  Μιλώντας για σχεδιαστές Disney, ο αγαπημένος ήταν πάντα ο Τζόρτζιο Καβατσάνο, από τότε που ήμουν παιδί. Ήμουν εντυπωσιασμένος από το μοναδικό, σούπερ δυναμικό στυλ του, το οποίο προσπάθησα να υιοθετήσω. Ύστερα, όμως, σκοπός μου ήταν να ανακτήσω το δικό μου στυλ που είχα χάσει τόσο καιρό που προσπαθούσα να γίνω εξομοιωτής του Καβατσάνο. Άλλοι αγαπημένοι σχεδιαστές είναι ο Φλόυντ Γκότφρεντσον και ο Καρλ Μπαρκς, φυσικά, έστω κι αν συχνά αναζητώ έμπνευση έξω από τα όρια των δημιουργών κόμικς.

 

ΚW: Έχετε φτιάξει  ένα σωρό ιστορίες. Ποια από αυτές απολαύσατε περισσότερο κατά τη διαδικασία δημιουργίας της;  

ΠΜ: Η αγαπημένη μου ιστορία είναι η «Dalla parte sbagliata – Στην άλλη Πλευρά του Νόμου (Μίκυ Μάους #1767)», η οποία γράφτηκε από τον Τίτο Φαράτσι στις αρχές του ’90.

 

ΚW: Αυτό που θα ρωτήσουμε ίσως να είναι κάπως χαζό… Αλλά μας άρεσε πολύ η παρωδία Μόμπυ Ντικ και θα θέλαμε να ρωτήσουμε αν υπάρχουν σχέδια για να ιστορία σχετική με το Μόμπυ Ντικ; Παράδειγμα ένα spin off; Έχετε σχέδια για κάποια νέα παρωδία Disney, όπως τον Μόμπυ Ντικ;

ΠΜ: Τίποτα σχετικό με τον Μόμπυ Ντικ δεν έχει σχεδιαστεί προς το παρόν, αλλά έχω φτιάξει πολλές εικονογραφήσεις σχετικά με αυτό το θέμα για πολλούς φαν της Disney. Μπορείτε να δείτε κάποιες απ’ αυτές στο προφίλ μου στο Facebook.

  
ΚW: Θα θέλατε να κάνετε κάποιο Signing στην Ελλάδα (Παράδειγμα στο Comic-Con);  

ΠΜ: Φυσικά, γιατί όχι; Λατρεύω την Ελλάδα και θα ήθελα να παραστώ σε κάποιο ελληνικό Comic-Con!

 

KW: Έχετε ένα εντυπωσιακό στυλ σαν δημιουργός! Ποιος ή τι σας ενέπνευσε να υιοθετήσετε αυτό το στυλ;

ΠΜ: Όπως έγραψα πιο πριν, προσπαθώ να παίρνω ιδέες από παντού: Από τους θρύλους του σινεμά, καταπληκτικούς σκηνοθέτες, φωτογράφους, εικονογράφους… Πολλοί με επηρέασαν και είναι δύσκολο να τους ονομάσω επειδή είναι πολλοί… Παρόλα αυτά θα ήθελα να αναφέρω τους Νόρμαν Ρόκγουελ, Έντουαρτ Χόουπερ, Νίκολας Ντε Γκρέσυ, το νουάρ στυλ στο σινεμά και το Τhe Camera works Masters in photography. Φυσικά, όλοι αυτοί είναι πιο ταλαντούχοι από μένα, οπότε με βοήθησαν να αναπτυχθώ.   

ΚW: Τι θα θέλατε να μας πείτε για την εμπειρία σας ως σχεδιαστής στην Disney; Για την καριέρα σας;  

ΠΜ:Τι θα έλεγα για την καριέρα μου; Ίσως ότι απολαμβάνω την δουλειά μου, ποτέ δεν την βαριέμαι. Ίσως αυτή να είναι η συνταγή για να κάνεις το καλύτερό σου!

 

KW: Γνωρίζουμε ότι μπορεί να είναι δύσκολο αυτό που ζητάμε, αλλά μήπως θα μπορούσατε να κάνετε ένα σχέδιο σαν αφιέρωση στην ιστοσελίδα μας;  

ΠΜ: Πείτε μου τι θα θέλατε να περιλαμβάνει αυτό το σχέδιο και τιμή μου να το φτιάξω και να σας το στείλω!

 

ΚW: Ευχαριστούμε για την συνέντευξη, κύριε Μοττούρα!

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κάτι έφτασε ζεστό ζεστό! :fiou:  :D Πιο πολλά εδώ!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to Πάολο Μοττούρα συνέντευξη στη ΚΟΜΙΞ Wiki [?, ΚΟΜΙΞ Wiki , 9/2015]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.