Μετάβαση στο περιεχόμενο

BLACK SCIENCE [ RICK REMENDER - MATTEO SCALERA ]


Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Black Science 001 (2013) (Cover B) (2048px) (Cover Only) (RedResin-Minutemen-Novus-HD) - Copy.jpg

 

Πολλά μπορουν να συμβουν όταν μπαίνει κανείς βαθιά στα νερά της μαύρης μαγείας επιστημης.

Όπως ένα απο τα καλυτερα scifi κομικς που διάβασα πρόσφατα :)

 

 

Black Science 001 (2013) (Cover B) (2048px) (Cover Only) (RedResin-Minutemen-Novus-HD).jpg

 

λίγα λόγια για την υπόθεση:

 

ο Grant McKay Grant , μέλος της Anarchist League of Scientists και η επιστημονική του ομάδα ανακαλυπτουν τα μυστικά της μαύρης επιστημης και κατασκευάζουν μια συσκευή που σπάει τα δεσμά του χωροχρόνου. Οι δυνατότητες μιας τέτοιας εφεύρεσης ειναι ανεξαντλητες για την ανθρωπότητα. Το ίδιο κι οι κίνδυνοι. Όπως έχουμε δει ξανα σε βιβλία, ταινίες, κομικς, παντού τελος πάντων :P τέτοιες δυνατότητες έρχονται πάντα με βαριές συνέπειες :D

Για να μην τα πολυλογώ, κάποιος σαμποτάρει τη συσκευή κι οι πρωταγωνιστες του κομικ βρίσκονται παγιδευμένοι στον αέναο χωροχρόνο, καταδικασμένοι να περιφέρονται απο κόσμο σε κόσμο, προσπαθώντας να επισκευάσουν τη συσκευή και να γυρίσουν σπίτι.

 

 

Black Science v1-009.jpg

 

Η περίληψη που έκανα δε δείχνει πρωτότυπη - το αποτέλεσμα του κομικ όμως ειναι. Κι έχει μπόλικες ανατροπές, τις οποίες δε σκοπεύω να σποϊλάρω :D

 

 

οι χαμένοι στο χωροχρόνο :

 

Grant McKay: ο ιδιοφυής επιστήμονας με την απέχθεια στους κανόνες

Grant McKay.jpg

Rebecca: μέλος της επιστημονική ομάδας που διατηρεί ερωτική σχέση με τον Grant

Rebecca.jpg

Pia & Nathan McKay: τα παιδιά του Grant

Pia McKay.jpg  Nathan McKay.jpg

Shawn: μελος της επιστημονικης ομαδας και comic relief χαρακτηρας

Shawn.jpg

Kadir: χρηματοδότης του επιστημονικου προγαμματος, κοντραρεται συνεχεια με τον Grant

Kadir .jpg

Chandra: υπαλληλος, wonnabe γκομενα του Kadir

Chandra.jpg

Ward: πρώην στρατιωτικός, υπεύθυνος ασφαλειας της επιστημονικης ομαδας

Ward.jpg

 

 

Ο τρόπος γραφής του Rick Remender ειναι αριστοτεχνικός και νομίζω ότι εξελίσσεται σε εναν απο τους αγαπημένους μου δημιουργους. Εξαιρετικό characterization, ωραία τα μπρος πισω της αφήγησης, πολυεπίπεδη αναπτυξη, pulp scifi επιρροες. Ίσως λίγο μπερδευτικό σε σημεία, αλλά ξεμπερδεύεσαι ευκολα :P

 

Black Science v1-012.jpg

 

Για το σχέδιο και το χρώμα τι να πω;; Ο Mateo Scalera και ο Dean White κανουν ΠΑΠΑΔΕΣ! Μεταμοντέρνο ψυχεδελικό 70ς σχέδιο και χρωματικη παλέτα, στα καλύτερά τους!

ακόμα και να μη σας αρεσει ιδιαίτερα το στόρυ πιστεύω ότι θα ενθουσιαστειτε με το εικαστικό αποτελεσμα και θεωρώ ότι θα το απολαύσουν και οι φανς των BD

 

BLACK-SCIENCE-OMNIBUS-01-cover-COL3.jpg

 

 

Θα μπορουσα να πω αρκετα ακόμα, αλλά δε θα το κανω :)

βάζω απλά κάποιες σελίδες για να ψηθείετε ακομα παραπάνω και θα σας αφήσω να χαθείτε στη μαγεία αυτού του κομικ, που μετραει 16 τευχη ως τωρα :)

 

Black Science v1-020.jpg  Black Science 001-004.jpg     Black Science v1-121.jpg

συνέντευξη Remender, Scalera & White στο cbr

 

 

Αφιερωμα στον Rick Remender στο GC

 

Ακομα απο τον Rick Remender :

 

UNCANNY X-FORCE

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαβασα και γω το πρωτο trade. Μου θυμισε τα σεναρια εκεινα στα οποια οι πρωταγωνιστες ειναι σε ενα δωματιο/χωρο και παρατηρουμε τις συγκρουσεις μεταξυ τους. Μπορω να πω οτι το πιο δυνατο σημειο της σειρας ειναι το σχεδιο και ο χρωματισμος της. Πραγματικα επιτυγχανεται πολυ αρτιο αποτελεσμα. Στα συν και η σκηνοθεσια.

 

Τωρα οσον αφορα το σεναριο μπορω να πω οτι ενω ηταν διασκεδαστικο και περασα καλα διαβαζοντας το υπηρχαν μερικα θεματα που θα θελα να θιξω. Καταρχην ο ιδιος ο πρωταγωνιστης αποτελει μια μεγαλη αντιφαση, απο τη μια εναντια στην εξουσια απο την αλλη συμμετεχει σε project δισεκατομμυριων με μεχρι στιγμης αγνωστους χρηματοδοτες. Περα απο αυτο, ενα ακομη θεμα ειναι το πως γινεται το characterization. Ενω εχει πολυ ενδιαφερον,  καθως ο Remender μας παρουσιαζει οντως μια ομαδα με διαφορετικους και πολλες φορες συγκρουομενους χαρακτηρες με διαφορετικες αφετηριες και κινητρα επιλεγει να το κανει αυτο μεσω απο μια σειρα απο captions κυριως σε σκηνες δρασης. Κατι που δεν φαινεται ρεαλιστικο, την ωρα που καποιος τρεχει για την ζωη του να κανει ταυτοχρονα αυτοκριτικη. Αυτο ειναι κατι συνηθισμενο, αλλα παντα με ξενιζει καθως προτιμω κατι της φιλοσοφιας "show don't tell".

 

Τελευταιο στην λιστα με τα "παραπονα" κατι το οποιο δεν ειναι ακριβως παραπονο. Σχεδον σε καθε τευχος μεταφερομαστε σε ενα νεο κοσμο καθως το pillar τους μεταφερει ανα καποιες ωρες. Μονο ενας απο τους κοσμους ειχε ανθρωπους και αυτο σε μια υπερβολικη, φανταζομαι ομως συνηθισμενη για το sci-fi ειδος, εκδοχη. Παρολα αυτα ο κοσμος που μου αρεσε περισσοτερο απο τους κιτς ζωομορφους εξωγηινους. Νομιζω οτι θα ηταν πιο ενδιαφερον καθε κοσμος να ειχε ανθρωπους αλλα η ιστορια να ειχε εξελιχθει διαφορετικα. Αλλα αυτη ειναι η αποψη ενος μη λατρη του sci-fi και αφου δεν γραφω εγω την σειρα δεν το θεωρω ουσιαστικο πλην της :P

 

Με αυτα δεν θελω να πω οτι η σειρα ειναι κακη, ειναι διασκεδαστικοτατη απλα τα παραπανω με εμποδισαν απο το να πω :wow:. Σιγουρα αξιζει να το διαβασετε, πιστευω οτι οι φανς του sci-fi θα το εκτιμησουν δεοντως. kwtsoκλιμακα 7/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3899 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

μμμμμμ..... Remender.... :hug2: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Όλο σκόνταφτα πάνω της, αλλά ποτέ δεν μου είχε τραβήξει το ενδιαφέρον. Αλλά τώρα βλέπω ότι το artwork είναι  :awesome:

Πάει για κατέβασμα. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάρα πολύ όμορφος χρωματισμός!

 

Ευχαριστώ για την παρουσίαση, θα το ελέγξω! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Γενικά ότι έχει πάνω το όνομα Remender το αποφεύγω γιατί δεν μου αρέσει ούτε ο τρόπος που γράφει ούτε και η θεματολογία που καταπιάνεται, αλλά ούτε και οι χαρακτήρες που δημιουργεί. Δεν μου είναι τόσο απεχθής όσο ο Hickman, αλλά και πάλι είναι λόγος να αποφύγω κόμικ του.

 

Ωστόσο εδώ θα ρίξω μια ματιά. Άντε να δούμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Γενικά ότι έχει πάνω το όνομα Remender το αποφεύγω γιατί δεν μου αρέσει ούτε ο τρόπος που γράφει ούτε και η θεματολογία που καταπιάνεται, αλλά ούτε και οι χαρακτήρες που δημιουργεί. Δεν μου είναι τόσο απεχθής όσο ο Hickman, αλλά και πάλι είναι λόγος να αποφύγω κόμικ του.

 

Ωστόσο εδώ θα ρίξω μια ματιά. Άντε να δούμε...

+1.Aμαν με τον Remender..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γενικά ότι έχει πάνω το όνομα Remender το αποφεύγω γιατί δεν μου αρέσει ούτε ο τρόπος που γράφει ούτε και η θεματολογία που καταπιάνεται, αλλά ούτε και οι χαρακτήρες που δημιουργεί. Δεν μου είναι τόσο απεχθής όσο ο Hickman, αλλά και πάλι είναι λόγος να αποφύγω κόμικ του.

 

Ωστόσο εδώ θα ρίξω μια ματιά. Άντε να δούμε...

:wow: δε σου αρεσε ουτε το Manhattan projects απο Hickman?

+1.Aμαν με τον Remender..

 

 

γουστα ειναι αυτα! :beer:

(ok, θα αναβαλω για λίγο την παρουσίαση του deadly class του ιδιου :P )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μπήκε στη λίστα με συνοπτικές διαδικασίες! Θυμίζει πράγματι BD, οπότε θα τιμηθεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3899 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

 

(ok, θα αναβαλω για λίγο την παρουσίαση του deadly class του ιδιου :P )

 

Oxιιιιι, μην μασάς, έχεις λαό μαζί σου,δώστου!!!! Και αν θέλεις μετά να κάνεις και τα Sorrow, Fear Agent και XXXombies εγώ μαζί σου είμαι!!  (Είμαι Remenderάκι-groupie από το 2007, και Kabuko(dark chris)-o-junkie στις παρουσιάσεις, oπότε win-win για μένα. μουα...μουαααχαχαχα! )Και ξέρεις...μερικές φορές η απέχθεια για κάτι μερικών, γίνεται θησαυρός και σημαίνει κάτι το εξαιρετικό για άλλους. ;)

Επεξεργασία από Dio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Oxιιιιι, μην μασάς, έχεις λαό μαζί σου,δώστου!!!! Και αν θέλεις μετά να κάνεις και τα Sorrow, Fear Agent και XXXombies εγώ μαζί σου είμαι!!  (Είμαι Remenderάκι-groupie από το 2007, και Kabuko(dark chris)-o-junkie στις παρουσιάσεις, oπότε win-win για μένα. μουα...μουαααχαχαχα! )Και ξέρεις...μερικές φορές η απέχθεια για κάτι μερικών, γίνεται θησαυρός και σημαίνει κάτι το εξαιρετικό για άλλους. ;)

 

 

Σευχαριστω πολυ για τα καλά σου λόγια! post-5259-13166215919873.gif

Θα συνεχίσω με κανα δυο άλλες παρουσιασεις πρώτα και μετα Deadly Class :)

Δεν εχω διαβασει τα υπερηρωικά του Remender, αλλά εχω ψηθεί κι απο την παρουσίαση που εκανες :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3899 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

 

Δεν εχω διαβασει τα υπερηρωικά του Remender, αλλά εχω ψηθεί κι απο την παρουσίαση που εκανες :best:

 

Προτείνω για διάβασμα κατά σειρά τα run του σε Uncanny X-force, Venom, το Punisher In the blood και ένα προσωπικό αγαπημένο το Doctor Voodoo:Avenger of the Supernatural. Aυτό όμως που είμαι σίγουρος ότι θα βγάλεις γούστα, είναι το Sorrow. Θυμίζει  παλιό καλό ψυχολογικό horror,με πινελιές twin peaks αν το παρακολουθούσες . 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

ο Grant McKay Grant , μέλος της Anarchist League of Scientists και η επιστημονική του ομάδα ανακαλυπτουν τα μυστικά της μαύρης επιστημης και κατασκευάζουν μια συσκευή που σπάει τα δεσμά του χωροχρόνου. Οι δυνατότητες μιας τέτοιας εφεύρεσης ειναι ανεξαντλητες για την ανθρωπότητα. Το ίδιο κι οι κίνδυνοι. Όπως έχουμε δει ξανα σε βιβλία, ταινίες, κομικς, παντού τελος πάντων :P τέτοιες δυνατότητες έρχονται πάντα με βαριές συνέπειες :D

Για να μην τα πολυλογώ, κάποιος σαμποτάρει τη συσκευή κι οι πρωταγωνιστες του κομικ βρίσκονται παγιδευμένοι στον αέναο χωροχρόνο, καταδικασμένοι να περιφέρονται απο κόσμο σε κόσμο, προσπαθώντας να επισκευάσουν τη συσκευή και να γυρίσουν σπίτι.

 

 

 

post-2298-0-10384800-1442530526_thumb.jpg

 

Διαβάζοντας τα ανωτέρω, αυτό μου ήρθε εμένα στο μυαλό...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.