Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΙΑΠΩΝΙΚΑ ΚΟΜΙΚΣ [MANGA] : ΣΧΟΛΙΑ, ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ, ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ, ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΕΔΩ


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πριν από 1 ώρα, GeoTrou είπε:

Τελικά οι επιτυχίες του Τσιτσιπά έχουν πολύ μεγαλύτερο αντίκτυπο από τον αναμενόμενο :lol: 

 

Ο ενθουσιασμός και η αγάπη μου για το τένις ξεκίνησαν πριν από δεκαετίες. Δεν έχουν καμία σχέση με τις επιτυχίες του Τσιτσιπά :)   ...αν και φυσικά είμαι πολύ ευχαριστημένος που έχουμε νέο Έλληνα παίχτη Top10, και στην κατάλληλη εποχή μάλιστα, αφού τον Παγδατή τον πήρε η ηλικία πλέον :) 

 

 

 

 

Πριν από 1 ώρα, PhantomDuck είπε:

Αυτό είναι για εσένα. Είναι τυπικό shonen sports anime, δηλαδή μία σειρά με έφηβους που ασχολούνται στον χώρο του τένις. Έχουν βγει με ένα σωρό ακόμα αθλήματα (μπάσκετ, ποδόσφαιρο, μποξ, ράγκμπι, βόλεϋ, κλπ κλπ). Το συγκεκριμένο ακολουθεί λίγο πολύ τη γνωστή συνταγή, δηλαδή έχει έναν πρωταγωνιστή που θέλει να γίνει ο καλύτερος, στην πορεία βρίσκει φίλους, ανταγωνιστές (rivals), κλπ. Και φυσικά, στηρίζονται στην υπερβολή, αλλιώς θα ήταν βαρετά. Δηλαδή δεν σου πετάει μία ξερή μάχη. Όποτε παλεύουν δύο άτομα, βλέπεις τις σκέψεις τους, τους φίλους τους στις κερκίδες να αναλύουν τις κινήσεις, οι μπαλιές μερικές φορές μπορεί να είναι σαν κύματα καμεχάμε για να τονίσει το πόσο δυνατοί είναι οι αθλητές και άλλα τέτοια συνηθισμένα τεχνάσματα. Συνήθως αυτές οι σειρές, είναι αρκετά πιστές σε αληθινά γεγονότα και τοποθεσίες.

 

Είσαι αρκετά τυχερός, επειδή έχει βγει και σε anime (κινούμενα σχέδια), το οποίο και θα πρότεινα να δεις αντί του manga. Η βασική σειρά που ξεκίνησε το 2001 έχει 178 επεισόδια, ενώ έχουν βγει μετέπειτα ταινίες / σεζόν που συνεχίζουν την ιστορία. Δες και ένα βιντεάκι (από κάποια πιο πρόσφατα επεισόδια λογικά επειδή βλέπω έχει καλύτερο animation). Μπορεί να περιέχει spoiler, δεν έχω δει τη σειρά, αλλά λογικά θα καταλάβεις περί τίνος πρόκειται.

 

default_best.gif  Είδα φιλμάκια στο utube, αλλά μου φάνηκαν λίγο songoku-κατάσταση αντί για αγώνες τένις. Και η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι πλέον σε φάση να αρχίσω νέα σειρά τέτοιου είδους -- προτιμώ το διάβασμα (αν και εδώ που τα λέμε, πεθύμησα να ξαναδώ τον Σον-Γκόκου). Ήλπιζα ότι τα έντυπα του Prince of Tennis θα ήταν λίγο πιο αληθοφανή από τα anime, αλλά από μερικές σελίδες που βρήκα στο διαδίκτυο δεν κατάφερα να σχηματίσω κάποια άποψη... ίσως κάποια στιγμή να αγοράσω ένα-δυο τεύχη για να δω αν με τραβήξει η σειρά.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1292
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μια μικρή βοήθεια από τους φίλους που ασχολούνται με τα manga.

Μπορεί να μου προτείνει κάποιος καταστήματα (online κατά προτίμηση) εσωτερικού ή εξωτερικού τα οποία να εξειδικεύονται στην πώληση manga? Ενδιαφέρομαι να συμπληρώσω (με αγγλικούς τόμους) τις παρακάτω σειρές οι οποίες είχαν εκδοθεί πριν χρόνια στα ελληνικά από την Anubis:

Naruto
Berserk
The Blade of the Immortal
Love Hina
Rurouni Kenshin
Bleach

Επίσης θα ήθελα να ξεκινήσω και την αγορά του One Piece, σε αγγλικούς τόμους επίσης.

Επεξεργασία από Θεόδωρος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μιας και είμαι κι εγώ νέος στα μάνγκα, έψαξα να δω πως διαβάζονται. Πέρα απο τις αναλυτικές οδηγίες που θα βρει κάποιος στο διαδίκτυο, εγώ προσωπικά δεν βρήκα εικόνες που να δείχνουν αναλυτικά όλες τις περιπτώσεις που θα συναντήσει κανείς διαβάζοντας μάνγκα. Ορμώμενος απο το Nausicaä of the Valley of the Wind, ανέβασα μερικές χαρακτηριστικές περιπτώσεις ανάγνωσης μάνγκα. Αν υπάρχει κάποιο λάθος, διορθώστε με.

Συχνά ακούμε ότι τα μάνγκα διαβάζονται αντίθετα απο τα δυτικά κόμικς δηλαδή δεξιά προς αριστερά. Θα έλεγα ότι αυτό είναι ελαφρώς παραπλανητικό μιας και δεν ισχύει ακριβώς αυτός ο κανόνας (τουλάχιστον όχι πάντα).

-Ο κανόνας που υφίσταται κατ αρχάς, είναι να ξεκινάμε πάντα απο το καρέ πάνω δεξιά. Αυτό δεν αλλάζει ποτέ.

-Ο κανόνας ανάγνωσης των καρέ είναι ιεραρχικά α) Απο πάνω προς τα κάτω και β) απο δεξιά προς αριστερά. Προσοχή όμως: το α ισχύει υπο την προυπόθεση τα καρέ να είναι σε ίση αντιστοιχία και να μην προεξέχει το ένα απο το άλλο. Αν αντιστοιχούν τότε διαβάζουμε απο πάνω προς τα κάτω. Aν δεν αντιστοιχούν τότε ισχύει ο κανόνας β. Ο κανόνας α ισχύει για όσα καρέ είναι ίσα μεταξύ τους. Αν όλα τα κάθετα καρέ της σελίδας είναι σε αντιστοιχία, τότε διαβάζουμε όλα τα καρέ απο πάνω μέχρι κάτω και μετά πάμε στα αριστερά.

 

how-to-read-yonkoma.png
Δεν είναι απο το Nausica το συγκεκριμένο απόσπασμα. Πηγή: https://www.japanesewithanime.com/2017/08/yonkoma.html

Παραθέτω και τις φωτογραφίες απο το μάνγκα, με αρίθμηση για οδηγό:

01.jpg

Μετά το 1 δεν μπορούμε να πάμε κάτω γιατί τα καρέ δεν είναι ίσα μεταξύ τους. Οπότε ακολουθούμε τη φόρμα δεξιά προς αριστερά.

 


02.jpg

Το 1 με το 2 όπως παρατηρείτε είναι ίσα μεταξύ τους (στα σημεία που «ενώνονται"). Οπότε αρχίζουμε απο πάνω προς τα κάτω. Το επόμενο καρέ (6) δεν είναι ίσο με τα πάνω οπότε σταματάμε στο 2 και πάμε πλέον προς αριστερά (3 κοκ).

 


03.jpg
Εδω πέρα παρατηρούμε την εξής περίπτωση: το 1 είναι ίσο όχι με ένα αλλά με δύο καρε απο κάτω του (2 και 3). Οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν πάμε στο 4 αλλά ακολουθούμε τον γνωστό κανόνα: πρώτα το 1 και μετά αυτά που βρίσκονται κάτω απο το 1 τα οποία φυσικά τα διαβάζουμε απο δεξιά προς αριστερά (2 και 3).

 

 

04.jpg

Επίσης η ανάγνωση ξεκινά απο πάνω προς τα κάτω και όχι απο δεξιά προς αριστερά.

 


05.jpg

Εδω πέρα βέβαια δεν είμαι σίγουρος αλλά θα το αναφέρω. Αν παρατηρήσετε, το 1 στα αριστερά του δεν αντιστοιχεί με την αριστερή πλευρά του 4. Θα μου πείτε «μήπως να φέρουμε και χάρακα να μετράμε για να διαβάζουμε μάνγκα»; Απλώς αναφέρω να παρατηρείτε αυτά που είναι εμφανή με το μάτι. Μπορεί να μοιάζει να έχουν αντιστοιχία αλλά δεν έχουν. Οπότε εδώ ισχύει το απο τα δεξιά στα αριστερά.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε περίπτωση που κάποιος θέλει μια γρήγορη επισήμανση για το τι είναι το Yonkoma, πρόκειται για το ιαπωνικό στριπ. Προκύπτει από τις λέξεις yon που είναι το "τέσσερα" και το koma που είναι το "πάνελ". Οπότε το συγκεκριμένο παράδειγμα είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση. Καλό βέβαια θα ήταν να μπει σαν είδος στον οδηγό γιατί αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει.

 

Επίσης ένα παράδειγμα ακόμα να καταθέσω κι εγώ

1714227922_.thumb.png.758353a5be9980a82a971b55c605a47f.png

 

Αλλά πέρα από αυτό για όποιον αγχώνεται ότι θα χαθεί για το πως διαβάζεται ένα manga σε κάθε τόμο της VIZ Media υπάρχει αυτή η σελίδα στο τέλος

 

 

uzSlVqZz.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αν είναι να μάθω και να θυμάμαι όλα αυτά για να καταφέρω να διαβάσω ένα manga... κλάφτα Χαράλαμπε (που γιορτάζει σήμερα)! :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

47 min ago , Indian said:

Αν είναι να μάθω και να θυμάμαι όλα αυτά για να καταφέρω να διαβάσω ένα manga... κλάφτα Χαράλαμπε (που γιορτάζει σήμερα)! :lol:

 

 

:beer:

Καλά σιγά τα πολλά χαχαχα. Το Death Note που έγραψες στο άλλο ποστ πως κατάφερες να το διαβάσεις; :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

14 λεπτά πριν, StefanosPap είπε:

Καλά σιγά τα πολλά χαχαχα. Το Death Note που έγραψες στο άλλο ποστ πως κατάφερες να το διαβάσεις; :P

 

Ήμουν μικρός τότε και τα έπαιρνα εύκολα τα γράμματα! :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.