Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΙΑΠΩΝΙΚΑ ΚΟΜΙΚΣ [MANGA] : ΣΧΟΛΙΑ, ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ, ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ, ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΕΔΩ


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Θα παρακαλούσα τα σχόλια, το κράξιμο, τις απόψεις σας για τον ΟΔΗΓΟ ΓΙΑ ΤΑ ΙΑΠΩΝΙΚΑ ΚΟΜΙΚΣ [MANGA] εδώ. :P

 

Ότι προστίθεται εδώ θα μπαίνει και στην κατάλληλη ενότητα διορθωμένο στο πλαίσιο της μελέτης από εμένα.

 

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

:respect: για τον οδηγο, αντε να βρω τωρα χρονο να τον διαβασω :P

 

 

Υγ. Δεν ξερω τι λαθος εχεις κανει αλλα δεν μου ανοιγει τις φωτο στο τριτο ποστ!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μάριε ακόμα τον δουλεύω γιατί είναι πολλά κομμάτια και τα ποστάρω σιγά σιγά. Σε περίπου μία ώρα θα είναι έτοιμος όλος ο οδηγός στην τελική του μορφή.

 

:iron:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:wow: εξαιρετικο αφιερωμα! :respect: :respect: :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ευχαριστώ Λένα :) Το είχα υποσχεθεί αυτό το αφιέρωμα εδώ και καιρό.

 

Ο οδηγός πήρε τελικά κάτι παραπάνω από μια ώρα στο σουλούπωμα, 2 μέρες για να είμαι ακριβής. :P

 

Ελπίζω να άξιζε τον κόπο, και αν βρείτε λάθη θα χαρώ γιατί σημαίνει ότι καθίσατε και το διαβάσατε (βγήκε λίγο μεγαλούτσικο η αλήθεια).

 

Είναι πλέον πλήρης. Καλή ανάγνωση!

 

Meisei.

 

 

ojigi_001.gif

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Domo arigato για την "έρευνα" φίλε! Διαβάζοντάς την, με έπιασε μια επιθυμία να διαβάσω καμιά δεκαριά τίτλους :lol:

Επεξεργασία από GeoTrou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Παραπομπές για τις Ελληνικές μεταφράσεις δεν θα βάλεις; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

πω ρε φιλεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!! :clap2: :clap2: :clap2:

 

:respect:

 

 

δεν τα διαβασα προφανως :P αλλα ειδα τη δουλεια που εκανες.. μπραβο..

 

θα πεσει μελετη το χειμωνα

 

σεβασμος :: respect

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30723
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  81
  • Reputation:   810
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ καλή δουλειά! :popcorn: Ευχαριστούμε για το χρόνο που αφιέρωσες!  :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έλα πες την αλήθεια, δουλεύεις στην διπλωματική σου και μας πασάρεις αποσπάσματα της ως πρωτότυπο αφιέρωμα.  :doctor:

 

:respect:   :respect:   :respect:   :respect:   :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα ίδια με τους προλαλήσαντες εξαιρετική δουλειά ευγε! :respect:  :respect:  :respect: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με μια πρώτη ματιά που έριξα, δείχνει αρκετά επίπονο να ολοκληρωθεί όλο αυτό! :spidey_yeah_that:  Να βρω χρόνο μονάχα για να το μελετήσω όπως πρέπει! :Book:  Απίθανη δουλειά έκανες!! :best: Συγχαρητήρια!! :respect:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!!! Ένα μέρος του οδηγού έχω διαβάσει μέχρι τώρα, αλλά τον βρίσκω τέλειο! Θα το πας για έκδοση να φανταστώ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια, ήταν μια προσπάθεια που έγινε με μεράκι μεταξύ των υποχρεώσεων και έχω σκοπό να την εμπλουτίσω αρκετά ακόμα (και σε αρκετό καιρό από τώρα επίσης :P). 

 

Tightwad κρύβε λόγια...:) Πέρα από την πλάκα πάντως το κείμενο το έγραψα παράλληλα με το κείμενο της κανονικής διπλωματικής μου οπότε κατά κάποιον τρόπο η δήλωση σου ισχύει.

 

Monkey D. Luffy σε ευχαριστώ, ελπίζω να βοηθήσει ο οδηγός τον καθένα σε διαφορετικό τομέα των manga όπως κι εμένα όταν τον έγραφα. Τώρα όσον αφορά την έκδοση που αναφέρεις, δεν είχα ποτέ σκοπό για κάτι τέτοιο (δεν νομίζω και το κείμενο να έχει τέτοιες προδιαγραφές) και πάνω απ΄όλα πιστεύω ότι ο οδηγός πρέπει να μείνει στο GC και για το GC. Πρωταρχικός και κυριότερος στόχος μου ήταν να ανεβάσει ακόμα πιο ψηλά την τεράστια ποιότητα της δουλειάς που έχει πέσει σε αυτήν τη σελίδα, ώστε να μπορούμε εμείς και αυτοί που θα ανακαλύψουν το φόρουμ μετά από μας να βρίσκουν όλο και λιγότερες ελλείψεις σε όλους τους τομείς που έχουν να κάνουν με κόμικς.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δεν ήμουν ποτέ φαν των μάνγκα, όχι για συγκεκριμένο λόγο ίσως επειδή δεν ασχολήθηκα σοβαρά ποτέ, ούτε μου δημιουργήθηκε η ανάγκη ή η περιέργια για κάτι τέτοιο (αλσε το να τα διαβάζω ανάποδα, τώρα που να συνηθίσω). Όμως οι παρουσιάσεις σου μου έχουν προκαλέσει περιέργια και ενδιαφέρον αλήθεια. Διαβάζω λοιπόν και εγώ το μέγα αφιέρωμα μιας και μέχρι τώρα δεν είχα δώσει την δέουσα προσοχή σε αυτό το κεφάλαιο των ανατολικών κόμικς. Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον και τρομερά βοηθάει ο τρόπος γραφής και η αγάπη που υπάρχει σε αυτή.

 

 

Έχω διαβάσει τα τρία πρώτα κεφάλαια και θα συνεχίσω φυσικά, απλά κάνω ένα μικρό διάλειμμά για να μην το ξεχάσω, για μία πολύ μικρή παρατήρηση.

Στο κεφάλαιο 1 στην παράγραφο με τον ΒΠΠ (όχι Δ.Π.Π. όπως γράφεις βασικά ίσως να το διόρθωνες) έχεις στριπς από το Shin - Takarajima, όπου η τρίτη και η τέταρτη εικόνα είναι ακριβώς ίδιες (αρχεια 13 & 14), υποθέτω από σφάλμα;

 

Επιστρέφω στην συνέχεια της ανάγνωσης... Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα μελέτη για να κάνω μεγαλύτερο διάλειμμα. :respect:

 

 

Σημ.1: το ΔΠΠ επαναλαμβάνεται στο κεφάλαιο "Αρχικές Συμβάσεις των Shojo Manga:" και πάντα μου φέρνει στο μυαλό τον 4ο Παγκόσμοιο Πόλεμο (μακριά από μας). Το επίσημο είναι βασικά Β´ (ως δεύτερος) Παγκόσμιος Πόλεμος ήτοι όπως ήδη έγραψα παραπάνω ΒΠΠ.

Σημ. 2: το ΔΠΠ επαναλαμβάνεται στο λεξικό στις λέξεις Akihabara, Nakazawa Keiji.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σε ευχαριστώ Νεκτάριε για τα καλά σου λόγια, τόσο για τις παρουσιάσεις όσο και για το αφιέρωμα. :) 

 

Χαίρομαι που κάθεσαι και το διαβάζεις όλο.

 

Τα strips του Shin - Takarajima διορθώθηκαν, είχα ποστάρει εκ παραδρομής δύο φορές την τρίτη εικόνα.

 

Επίσης όπου υπήρχε το Δ.Π.Π. (το έβαλα έτσι από το Δεύτερος χωρίς να προσέξω ιδιαίτερα ότι παραπέμπει στο 4ος) διορθώθηκε και μπήκε Β.Π.Π.

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  22389
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  254
  • Reputation:   3077
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ντάξει, πήγες και έγραψες κάτι ελαφρύ για την τουαλέτα. Το έπαιρνα μαζί και το διάβαζα. Βέβαια χρειάστηκαν οι τουαλέτες ενός μήνα για να το τελειώσω αλλά τα κατάφερα. :P

 

 

Γενικά καλός οδηγός, έχεις γράψει λίγο από τα πάντα μέσα. Θα βοηθήσει όποιον θέλει να μάθει για τα manga.

 

 

Κάποιες παρατηρήσεις.

 

Κατ' εμέ λείπουν κάποιες πιο κύριες και χαρακτηριστικές κατηγορίες όπως Shounen, Seinen, Shoujo κλπ. Τα έχεις αναφέρει, απλά δεν τα έχεις αναλύσει σαν τις υπόλοιπες και είναι αυτές οι κατηγορίες με τα πιο πολλά, πιο γνωστά manga κλπ. Και βασικά με τα πιο "εύκολα" για να ξεκινήσει κάποιος που δεν ασχολείται.

 

Επίσης δεν γράφεις κάποιες κατηγορίες όπως είναι συνηθισμένες, πχ αν πάει κάποιος να ψάξει σε οποιοδήποτε manga site κατηγορία  laugh out loud, δε θα τη βρει :P

Τα tags και οι κατηγορίες που χρησιμοποιούν όλα τα site είναι αυτά.

 

Παρεπιπτόντως το παραπάνω site είναι κατά τη γνώμη μου το πιο σημαντικό από όλα τα manga sites. Έχει όλα τα manga που κυκλοφορούν, πληροφορίες για αυτά, για τους mangaka, λέει ποια γίνονται scanlate και ποια όχι και από ποιους, σου έχει "ενημέρωση" όποτε βγει νέο κεφάλαιο από κάτι που διαβάζεις, μπορείς να φτιάξεις λίστα με αυτά που διαβάζεις και μέχρι που έχεις φτάσει, κλπ.

 

Και μιας και έχεις βάλει readers, βάλε και το batoto. Είναι πιο καλό από τα περισσότερα γιατί ανεβάζει τα scanlations όπως τα φτιάχνουν οι scanlators και δε ρίχνει την ποιότητα των εικόνων (όπως κάνει πχ το mangafox, mangareader κλπ) και δε γεμίζουν τις σελίδες με watermarks.

 

Επίσης υπάρχει το http://www.crunchyroll.com που είναι επίσημο, με άδειες κλπ αλλά και επί πληρωμή. Βέβαια μπορείς να διαβάζεις το τελευταίο κεφάλαιο που βγήκε από κάθε manga. Για τα προηγούμενα πληρώνεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

:respect:  :respect:  :respect:

 

:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3291 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Τώρα το τελείωσα! Πραγματικά απίστευτος οδηγός!!! :respect:  Ακομά κι εμένα που δεν πολυσυμπαθώ τα μανγκα (δηλαδή δε τα συμπαθώ καθόλου :blob3: ) η γνώμη μου για τα ιαπωνικά κόμικς βελτιώθηκε αρκετά. Όχι, μην αναρωτιέστε, δεν έφτασα στο σημείο να αρχίσω να διαβάζω  :P Όπως και να το κάνουμε δεν είναι του γούστου μου  :P

Επεξεργασία από petross21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Φοβερός οδηγός... Παρότι ανά καιρούς -αραιά και που- διαβάζω και manga ομολογώ ότι ήξερα ελάχιστα για την ιστορία τους και γενικότερα την όλη ιαπωνική κουλτούρα!... Φαντάζει σαν όνειρο μια κοινωνία που το 40% της αγοράς βιβλίου στηρίζεται στα κόμικς. Και πόσες εκδόσεις! Περισσότερα από 3 δισεκατομμύρια αντίτυπα εβδομαδιαίως, βέβαια μιλάμε για έναν τεράστιο πληθυσμό αλλά και πάλι... παράδεισος :P

 

:congrats: για την απίστευτη αυτή έρευνα!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Nτάξ' θα μου πάρει καιρό να το διαβάσω όλο, αλλά πρώτον μπράβο και δεύτερον ό,τι βρω που θεωρώ έλλειψη, παραδρομή, ή πιστεύω πως χρήζει βελτίωσης θα στο αναφέρω. Μυθική η δουλειά που έχεις κάνει.

 

Βρήκα και ένα αρκετά εμπεριστατωμένο άρθρο στο comicsalliance σχετικά με το γιατί ακόμα διαχωρίζουμε τα manga από τα κόμικ. Δεν ξέρω κατά πόσον ταιριάζει στην έρευνά σου, γιατί αναφέρεται κυρίως στο Αμερικάνικο κοινό, αλλά στο παραθέτω γιατί το θεωρώ ενδιαφέρον και πιστεύω πως αξίζει να του ρίξεις μια ματιά.

 

http://comicsalliance.com/why-dont-we-talk-about-manga/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Παραπομπές για τις Ελληνικές μεταφράσεις δεν θα βάλεις; :)

 

Κώστα το αμέλησα αυτό, θα μπει έξτρα καταχώρηση στο τέλος μόνο για τα μάνγκα που έχουν μεταφραστεί στα Ελληνικά [done και περιμένει τυχόν προσθήκες] , αλλά θα μιλήσουμε περαιτέρω με π.μ. γιατί σίγουρα θα μου ξεφύγουν κάποιες σειρές όχι τόσο γνωστών εκδοτικών (δηλαδή δεν ξέρω τι άλλο έχει βγει από Ιαπωνικά πέρα από όλα της Anubis).

 

 

Κάποιες παρατηρήσεις.

 

Κατ' εμέ λείπουν κάποιες πιο κύριες και χαρακτηριστικές κατηγορίες όπως Shounen, Seinen, Shoujo κλπ. Τα έχεις αναφέρει, απλά δεν τα έχεις αναλύσει σαν τις υπόλοιπες και είναι αυτές οι κατηγορίες με τα πιο πολλά, πιο γνωστά manga κλπ. Και βασικά με τα πιο "εύκολα" για να ξεκινήσει κάποιος που δεν ασχολείται.

 

Επίσης δεν γράφεις κάποιες κατηγορίες όπως είναι συνηθισμένες, πχ αν πάει κάποιος να ψάξει σε οποιοδήποτε manga site κατηγορία  laugh out loud, δε θα τη βρει :P

Τα tags και οι κατηγορίες που χρησιμοποιούν όλα τα site είναι αυτά.

 

Παρεπιπτόντως το παραπάνω site είναι κατά τη γνώμη μου το πιο σημαντικό από όλα τα manga sites. Έχει όλα τα manga που κυκλοφορούν, πληροφορίες για αυτά, για τους mangaka, λέει ποια γίνονται scanlate και ποια όχι και από ποιους, σου έχει "ενημέρωση" όποτε βγει νέο κεφάλαιο από κάτι που διαβάζεις, μπορείς να φτιάξεις λίστα με αυτά που διαβάζεις και μέχρι που έχεις φτάσει, κλπ.

 

Και μιας και έχεις βάλει readers, βάλε και το batoto. Είναι πιο καλό από τα περισσότερα γιατί ανεβάζει τα scanlations όπως τα φτιάχνουν οι scanlators και δε ρίχνει την ποιότητα των εικόνων (όπως κάνει πχ το mangafox, mangareader κλπ) και δε γεμίζουν τις σελίδες με watermarks.

 

Επίσης υπάρχει το http://www.crunchyroll.com που είναι επίσημο, με άδειες κλπ αλλά και επί πληρωμή. Βέβαια μπορείς να διαβάζεις το τελευταίο κεφάλαιο που βγήκε από κάθε manga. Για τα προηγούμενα πληρώνεις.

 

Δεν ξέρω αν το είχαμε συζητήσει και από κοντά, αλλά προτίμησα να μην ακολουθήσω τις ηλικιακές κατηγορίες shounen/seinen/shoujo/shoujo Ai κλπ. Αυτό γιατί το πήγα πιο πολύ θεματολογικά. Συν ότι πλέον στην εποχή που ζούμε δεν θεωρώ ότι υφίστανται διαχωρισμός manga για γυναίκες/manga για άντρες. Ειδικά στα seinen και josei που είναι για 18-30. Τώρα στις πιο μικρές ηλικίες είναι πιο ξεκάθαρα τα όρια και ο προσανατολισμός. Αν είναι θα κάνω πιο εκτενή αναφορά ως προς αυτό.

 

Τα σάιτ που μου είπες προστέθηκαν. Αναρωτιέμαι πως μου ξέφυγε και ξέχασα να βάλω το baka updates. Ντανκε σεν.

 

Βρήκα και ένα αρκετά εμπεριστατωμένο άρθρο στο comicsalliance σχετικά με το γιατί ακόμα διαχωρίζουμε τα manga από τα κόμικ. Δεν ξέρω κατά πόσον ταιριάζει στην έρευνά σου, γιατί αναφέρεται κυρίως στο Αμερικάνικο κοινό, αλλά στο παραθέτω γιατί το θεωρώ ενδιαφέρον και πιστεύω πως αξίζει να του ρίξεις μια ματιά.

 

http://comicsalliance.com/why-dont-we-talk-about-manga/

 

Πολύ καλό άρθρο και λέει μεγάλες αλήθειες. Εν καιρώ θα μπει μια καταχώρηση στον οδηγό για αυτόν τον διαχωρισμό που αναφέρει και ο οποίος όλοι θα συμφωνήσουμε πως συμβαίνει και στην Ελλάδα λίγο - πολύ. Περισσότερο λόγω άγνοιας και έλλειψης εξοικείωσης εδώ. Περιμένω και τις άλλες σου παρατηρήσεις. 

 

Σόρρυ που αμέλησα να απαντήσω νωρίτερα, αλλά πιάστηκα με άλλα πράγματα και μπλαμπλαμπλα. Ο οδηγός θα περαστεί ένα χέρι με όποιες ανανεώσεις του λείπουν για το τρέχον έτος, θα μπουν έξτρα καταχωρήσεις και γενικά θα εμπλουτιστεί όσο περισσότερο γίνεται. Η λίστα με τις παρουσιάσεις manga στο GC συμπληρώθηκε μέχρι και ότι έχουμε παρουσιάσει σήμερα 18/9 και σε τίτλους και σε δημιουργούς. 

 

Ωραίο θα ήταν ένα ποστ που να αναλύει περαιτέρω την επιρροή του δευτέρου παγκοσμίου πολέμου πάνω στο μέσο. Άλλωστε εδώ βλέπω πως υπάρχουν άτομα που γνωρίζουν :) Θα αρχίσω να το ψάχνω και εγώ σιγά σιγά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Γεια κι από μένα,

Και δημόσια συγχαρητήρια για το πόνημα. Θα έλεγα οτι, γι εμάς τους Δυτικούς, και μόνο η προσπάθεια, να αποκρυπτογραφηθεί το φαινόμενο Ιαπωνία είναι αξιέπαινη. Ήλπιζα οτι θα τα λέγαμε και θα τα συζητούσαμε από κοντά στη Λέσχη, αλλά έμαθα οτι ξανιτεύτηκες γι' αυτό αναρτώ εδώ.

Δε μπορώ να μπώ επί της ουσίας, σε διορθώσεις στο καθαρά Manga κομμάτι. Ίσως όμως μπορείς να κάνεις  ορισμένες αποσαφηνίσεις στο ιστορικό υπόβαθρο.

 

Ένα σημαντικό κομμάτι είναι η ανάπτυξη της κουλτούρας του Έντο (Έντο είναι το σημερινό Τόκυο και όχι απλά μια πόλη της κεντρικής Ιαπωνίας). Η ειρήνη των Tokugawa (απόλυτη και όχι σχετική), ουσιαστικά επιτρέπει την ανάπτυξη της αστικής τάξης των τεχνιτών-εμπόρων, οι οποίοι αν και κοινωνικά παραμένουν κάτω από τους σαμουράι και τους αγρότες, αποκτούν χρήμα και διεκδικούν (φυσικά οχι με βίαιο τρόπο), το δικό τους πολιτιστικό κομμάτι. Παράλληλα η μεταφορά της Διοικητικής πρωτεύουσας από το Αυτοκρατορικό Κυότο στο Έντο, αφήνει το περιθώριο γι' αυτές τις αλλαγές. Το  Kabuki (Λένα που είσαι?) για παράδειγμα, είναι προιόν αυτής της κουλτούρας. Στα καθ΄ημάς, αυτή την περίοδο αναπτύσσεται και η λαική λογοτεχνία-το λαικό έντυπο. Η τέχνη της ξυλοτυπίας επιτρέπει να παραχθούν μαζικά, έντυπα για ευρεία κατανάλωση (αστοί). Ουσιαστικά έχουν τεθεί και οι βάσεις τις διαδοχικής τέχνης, αφού και τα απλά τοπία παράγονται σε σειρές ( το μεγάλο κύμα της Kanagawa, ξυλοτυπία και οχι ξυλόγλυπτο, που ανάφέρεις είναι μια εικόνα από μια σειρά 36 απεικονίσεων του Φούτζι, που ναι, απεικονίζεται στο βάθος). Κοντινότερα στο αντικείμενό μας είναι τα ε-χον. Ε-χον σημαίνει ακριβώς εικονογραφημένο βιβλίο (δεν είναι τύπος γραφής). Πρόκειται για δεμένο βιβλίο, κάποιων σελίδων, που λέει μιά ιστορία με το συνδυασμό κειμένου και εικόνας. Συχνά η ιστορία καλύπτεται σε περισσότερους από έναν τόμους. Άρα επί της ουσίας έχουμε "κόμικς" με όλες τις παραμέτρους παρούσες: Λαικό ανάγνωσμα, μαζική παραγωγή, διδοχική τέχνη και όλα αυτά από τον 17ο αιώνα. Σαφώς και εδώ υπάρχει εξέλιξη από τα πιο πρώιμα, άτεχνα μονο με μελάνι σχέδια στα αριστουργηματικά έργα, προς το τέλος της περιόδου Έντο. Κατά την ταπεινή μου άποψη η πολυπλοκότητα της γλώσσας, έκανε (και κάνει) το είδος τόσο δημοφιλές στην Ιαπωνία. Επιπλέον με τόσο μακρά παράδοση, θεωρώ φυσικό επακόλουθο την σημερινή "έκρηξη" των manga. Το γιατί τα manga γνωρίζουν αυτή την αποδοχή παγκοσμίως, είναι άλλη κουβέντα.

Ένα σημείο που επίσης δεν κατάλαβα είναι η αναφορά στη Yoshiwara. Μου δίνεται η εντύπωση οτι αναφερέσαι σε πρόσωπο του χώρου των κόκκινων φαναριών; η Yoshiwara ήταν η συνοικία-γκέτο των κόκκινων φαναριών, περιχαρακωμένη με δύο πύλες, έκλεισε οριστικά από τους Αμερικανούς, με μία πύλη της να διασώζεται σήμερα. Επίσης στα Ελληνικά προτιμάται, νοηματικά η απόδοση "εφήμερος" για το floating των ukiyo-e, ή ακόμα αιωρούμενος που τονίζει περισσότερο το πρόσκαιρο, έναντι του "επιπλέοντος" που εμένα τουλάχιστον μου δίνει μαι αίσθηση αγωνιώδους διάσωσης.

Τέλος για να μην κουράσω άλλο, Kyudo και Kendo μάλλον πρέπει να αφαιρεθούν από τις άοπλες πολεμικές τέχνες μιας και χρησιμοποιούν τόξο και ξίφος (από μπαμπού, αλλά ξίφος) αντίστοιχα.

 

Συγγνώμη αν κούρασα και πάντα διαθέσιμος για ανταλλαγή απόψεων.

 

Και πάλι συγχαρητήρια για το έργο σου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

πολύ ενδιαφέροντα τα σχόλια σου ikarukani! :best:

 

ξαναδιάβασα για 4η φορά το υπέροχο αφιέρωμα - ξαναμανά :respect: για να μην ξεχνιόμαστε :P

 

μια ενδιαφέρουσα πληροφορία που βρήκα εδώ νομίζω ότι είναι χρήσιμη στους newbies αναγνώστες των μανγκα :)

(μεχρι να το διαβασω, δεν ειχα συνειδητοποιησει ότι είναι κάποιου είδους "κανόνας"  )

 

Τις περισσότερες φορές, οι σελίδες που είναι σε μαύρο φόντο υποδηλώνουν flashbacks. Πχ

 

assassination-classroom-flashback.jpg

 

Υπάρχουν και σελίδες που ξεκινούν με μαύρο φόντο και καταλήγουν σε λευκό. Αυτές υποδηλώνουν τη μετάβαση απο το παρελθόν στο παρον. Πχ

 

Gangsta.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4272 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

πολύ-πολύ ενδιαφέρον θρεντ!!! :)

 

 

Και χρήσιμο πάραυτα- εν όψη του νέου σχολικού εγχειρήματος "Ialysos' Manga-Zine"#2 (σε συνέχεια της περυσινής 1ης εκδοτικής προσπάθειας του Γυμνασίου) που μετά την επιτυχία του #1 και καθότι ολοένα και περισσότεροι μαθητές-τριες παρακολουθούν ΑΝΙΜΕ και αγοράζουν μάνγκα απο το νετ, θα υπάρχουν περισσότεροι που θα συμμετάσχουν με μίνι-κόμικς τους...

 

Και οι προβολές-παρουσιάσεις "How Do Draw MANGA" που καθιέρωσα στις ώρες πολιτιστικού προγράμματος του σχολείου, παρακολουθούνται με ενδιαφέρον από τους μαθητές (οκ- η πλειοψηφία είναι...μαθήτριες) ενθαρρύνουν το εγχείρημα της νέου τεύχους. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ikarukani ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και τις προσθήκες, έκανα τις απαραίτητες διορθώσεις στο κείμενο. Στο σημείο για την Yoshiwara εννοούσα "Ο οικισμός Yoshiwara" αλλά είχα ξεχάσει να γράψω την λέξη και είχε μείνει το Ο, ενώ στις μοντέρνες πολεμικές τέχνες ήταν να μπει "άοπλες και ένοπλες" αλλά ξέφυγε.  :best:  Τώρα το "floating world" πάντα το είχα στο μυαλό μου ως "ο κόσμος που επιπλέει" με την σχεδιαστική έννοια και την ζωντάνια που είχαν τα σκίτσα των ukiyo-e. Εναλλακτικά, το floating το λάμβανα ως μη ρεαλιστικά σε νόημα και σχέδιο. Το αιωρούμενος μου φαίνεται πιο δόκιμο από το εφήμερος το οποίο εμπίπτει στη χρονική ή μη στασιμότητα. Όποιο σχέδιο ukiyo-e έχει τύχει να δω δεν μου δίνει την αίσθηση να το "διαβάσω" με αυτή την έννοια τουλάχιστον. :)

 

Λένα ευχαριστώ για την πληροφορία, δεν το ξερα! Πολύ ενδιαφέρον και το προσέθεσα στην ανατομία των manga. :)

 

Νίκο τελικά το χρησιμοποίησες πουθενά;  :Teacher:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2415
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  166
  • Reputation:   626
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Και εγώ υποκλίνομαι! 

 

Διαβάζω από αλλού και είναι κρίμα το ότι η Ιαπωνία δεν τα πάει καλά με τα δυτικά κόμικς. Αν τα δημοφιλή κόμικ με σουπέρ ήρωες μεταφράζονται εκεί έστω μερικώς και με καθυστέρηση, κάποια πχ Γαλλοβελγικά δεν εκδίδονται καν και υπάρχει πλήρης άγνοια. Ένα κόμικ όπως πχ αυτό που βασίστηκε η Ζωή της Αντέλ, είναι άγνωστο.

Για αυτό βλέπεις πολλούς mangaka να έχουν ελλείψεις και να είνσι απομονωμένοι στη θεματολογία και στο πως αντιμετωπίζουν κάποια ζητήματα. Το ενδιαφέρον για την Ιαπωνία από Ευρώπη και Αμερική στα manga είναι πολύ μεγαλύτερο από το αντίστροφο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

 

Τις ερωτήσεις για τα μάνγκα, εδώ τις γράφουμε?? (κάπου συγχύστηκα) - Μεταφέρω τα πιο κάτω από το Θέμα ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΙΑΠΩΝΙΚΑ ΚΟΜΙΚΣ:

 

 

On 25/8/2015 στο 11:23 ΠΜ, Θρηνωδός είπε:

3.Sports and Competition

            Όπως και στα manga πολεμικών τεχνών, οι ιστορίες με αθλήματα εστιάζουν στον ανταγωνισμό. Τα στερεοτυπικά χαρακτηριστικά του ήρωα είναι αντοχή, αφοσίωση, ικανότητα και ευγενής άμιλλα. Αυτού του είδους τα κόμικς είναι σχεδόν ανύπαρκτα στις περισσότερες χώρες του δυτικού κόσμου αλλά είναι ένα ιδιαίτερα δημοφιλές είδος στην Ιαπωνία. Υπάρχουν sports manga για αγόρια και κορίτσια και πολλά crossover που συνδυάζουν χαρακτηριστικά και των δύο ειδών.

          Τα sports manga εστιάζουν στα αρνητικά και θετικά του ανταγωνισμού σε σημείο που δεν έχουν άλλη υπόθεση/πλοκή. Η αντιπαλότητα μεταξύ παικτών και  ομάδων, οι διάφορες τεχνικές, στρατηγικές και το ομαδικό πνεύμα είναι τα βασικά συστατικά. Ανάλογα με το κοινό του κάθε τίτλου, υπάρχουν στοιχεία που το ικανοποιούν. Για τα αγόρια, πάντα υπάρχει λίγο πιο καυστικό χιούμορ, το εξωπραγματικό εμπόδιο που αν ξεπεραστεί οδηγεί στην δόξα και μια τσαχπίνα κοπέλα την οποία όλοι πειράζουν. Για τα κορίτσια, υπάρχει πάντα ο κούκλος αντίπαλος στην ομάδα των αγοριών  με τον οποίο η ηρωίδα είναι ερωτευμένη και η έμφαση στην συναισθηματική αφοσίωση του να χτίσεις μια ομάδα που πάντα φτάνει στη νίκη. Το πιο σημαντικό βέβαια, είναι οι αγώνες – όποιο και να είναι το άθλημα, η εμπειρία των αγώνων μια σεζόν με διαφορετικές ομάδες και αθλητές είναι καίρια για την ιστορία. Βέβαια, ένα μεγάλο αρνητικό αυτού του είδους, είναι ότι είναι εξαιρετικά ετεροπροσδιορισμένο. Πάμπολλες είναι οι σειρές γύρω από το αμερικάνικο ποδόσφαιρο, το ράγκμπυ και το baseball, σε σημείο που αναρωτιέσαι την πλύση εγκεφάλου που υπέστησαν οι Ιάπωνες (μεταξύ άλλων) κατά την διάρκεια της δυτικοποίησής τους.  Προσωπικά, είναι κρίμα μιας και υπάρχουν πολλών ειδών παραδοσιακά Ασιατικά παιχνίδια που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν, αλλά μπήκαν στο χρονοντούλαπο επειδή δεν θα πουλούσαν το ίδιο στο παιδί των ‘90s. Οι πιο χαρακτηριστικοί και επιτυχημένοι τίτλοι του είδους αυτού είναι οι εξής (όνομα συγγραφέα, τίτλος, εκδότης, ηλικιακή κατάταξη, αριθμός τόμων, είδος):

6.   Konomi Takeshi, “Prince of Tennis”, VIZ Manga, 2000 – Japan (2004 U.S.), Όλες οι ηλικίες, 1-16+, Action/Sports/Slice of Life

 

 

 

Μήπως διάβασε κανείς το The Prince of Tennis?

post-13626-0-49623800-1451594216.gif

(στα αγγλικά εννοείται)

Ή γνωρίζετε σχετικές λεπτομέρειες....?

 

Διάβασα το αγγλικό άρθρο στην Wikipedia

 

PoT1.thumb.JPG.5fd56b9fb52a37a38c32cf515f0a1888.JPG

που, λίγο πολύ, είναι ένα συνονθύλευμα ολόκληρου του franchise και δεν διαφωτίστηκα ιδιαίτερα για το comic-part. Θα με ενδιέφερε να μάθω για τις ηλικίες των χαρακτήρων (εάν πρόκειται για junior tennis ή για επαγγελματικό, ή αν οι χαρακτήρες μεγαλώνουν στην πορεία), αν υπάρχουν αναφορές στον πραγματικό κόσμο του τένις, αν ακολουθούν τους κανόνες του επαγγελματικού τένις ή κάποιου άλλου φορμάτ, αν πρόκειται μόνο για Ιάπωνες αθλητές/προπονητές ή όχι, μόνο εντός Ιαπωνίας/ανά το παγκόσμιο, κλπ κλπ...

 

:)   Ξέρω... μπορεί να σας φανεί περίεργο να ακούτε τέτοιες ερωτήσεις για μάνγκα, αλλά πραγματικά θα με ενδιέφερε εάν η σειρά γράφτηκε από κάποιον γνώστη του (κόσμου του) αθλήματος :yes:

 

Αν έχετε τα οποιαδήποτε σχόλια, είναι ιδιαίτερα ευπρόσδεκτα   :thanks:

post-13626-0-34382000-1451594032.gif

 

Επεξεργασία από apetoussis82
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

1 hour ago, apetoussis82 said:

[...] Μήπως διάβασε κανείς το The Prince of Tennis? [...]

Αυτό είναι για εσένα. Είναι τυπικό shonen sports anime, δηλαδή μία σειρά με έφηβους που ασχολούνται στον χώρο του τένις. Έχουν βγει με ένα σωρό ακόμα αθλήματα (μπάσκετ, ποδόσφαιρο, μποξ, ράγκμπι, βόλεϋ, κλπ κλπ). Το συγκεκριμένο ακολουθεί λίγο πολύ τη γνωστή συνταγή, δηλαδή έχει έναν πρωταγωνιστή που θέλει να γίνει ο καλύτερος, στην πορεία βρίσκει φίλους, ανταγωνιστές (rivals), κλπ. Και φυσικά, στηρίζονται στην υπερβολή, αλλιώς θα ήταν βαρετά. Δηλαδή δεν σου πετάει μία ξερή μάχη. Όποτε παλεύουν δύο άτομα, βλέπεις τις σκέψεις τους, τους φίλους τους στις κερκίδες να αναλύουν τις κινήσεις, οι μπαλιές μερικές φορές μπορεί να είναι σαν κύματα καμεχάμε για να τονίσει το πόσο δυνατοί είναι οι αθλητές και άλλα τέτοια συνηθισμένα τεχνάσματα. Συνήθως αυτές οι σειρές, είναι αρκετά πιστές σε αληθινά γεγονότα και τοποθεσίες.

 

Είσαι αρκετά τυχερός, επειδή έχει βγει και σε anime (κινούμενα σχέδια), το οποίο και θα πρότεινα να δεις αντί του manga. Η βασική σειρά που ξεκίνησε το 2001 έχει 178 επεισόδια, ενώ έχουν βγει μετέπειτα ταινίες / σεζόν που συνεχίζουν την ιστορία. Δες και ένα βιντεάκι (από κάποια πιο πρόσφατα επεισόδια λογικά επειδή βλέπω έχει καλύτερο animation). Μπορεί να περιέχει spoiler, δεν έχω δει τη σειρά, αλλά λογικά θα καταλάβεις περί τίνος πρόκειται.

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τελικά οι επιτυχίες του Τσιτσιπά έχουν πολύ μεγαλύτερο αντίκτυπο από τον αναμενόμενο :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.