Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημιουργώντας Συννεφάκια με 15 Απλά Βήματα στο Photoshop


Tightwad

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ένας μικρός οδηγός για την εύκολη δημιουργία speech baloons, καθώς αυτοί που υπάρχουν στο ίντερνετ είναι πολύ αόριστοι. Αξίζει να διαβάσετε πρώτα αυτό το θρέντ του geokon.

 

Για όσους έχουν διαβάσει ήδη το παλιό θρέντ, οι πιο σημαντικές αλλαγές σε αυτή την ανανεωμένη τεχνική είναι η δημιουργία του περιγράμματος (με Stroke αντί για Border) και η κυρτότητα του βέλους.

 

---
 
ΜΕΡΟΣ Α': ΚΕΙΜΕΝΟ

 

1. Ανοίγουμε στο Photoshop το σχέδιο μας.
 
post-23287-0-45388800-1439131438_thumb.jpg
 
Μπορείτε να έχετε όσους layer θέλετε. Για να μην μπερδευτείτε, έχω μόνο έναν.
 
2. Δημιουργούμε νέο layer από Layer>New>LayerShift+Ctrl+N) και πατάμε ΟΚ.
 
h90b9S2.png
 
Τώρα, έχουμε ένα καινούριο layer, οπού μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε, χωρίς να χαλάσουμε το αρχικό σχέδιο.
 
3. Κάνουμε κλίκ στο Type Tool, ή απλά πατάμε Τ.
 
VSfxFx3.png
 
 Κάνουμε κλίκ σε οποιοδήποτε μέρος του σχεδίου και ξεκινάμε να γράφουμε.
 
Προσοχή! Το κείμενο μας θα πρέπει να έχει περίπου το σχήμα που θα έχει το συννεφάκι. Εγώ, επειδή θα επιλέξω ελλειπτικό σχήμα, προσέχω η 1η και η τελευταία γραμμή να έχουν το μικρότερο μήκος (δηλαδή λιγότερες λέξεις). Από την 1η γραμμή μέχρι την μέση, το μήκος θα αυξάνεται. Στη μέση φτάνουμε στο μέγιστο μήκος. Από την μέση και κάτω, το μήκος μειώνεται.
 
yDjBqrq.png
 
Κάτι τέτοιο.
 

Mπορούμε να αλλάξουμε το διάστιχο κάνοντας κλίκ στο κουμπί Character στα δεξιά.

 post-23287-0-43630400-1439132252_thumb.png
 
4. Κάνουμε δεξί κλίκ στο Maquee Tool, και επιλέγουμε το σχήμα που θέλουμε να είναι το συννεφάκι μας. Εγώ θέλω κάτι κυκλικό, οπότε θα κάνω κλίκ στο Elliptical Marquee Tool.
 
kdtbtZE.png

 

Β' ΜΕΡΟΣ: ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ
 
5. Eπιλέγουμε την περιοχή γύρω απ'το κείμενο κρατώντας το κλίκ μας.
 
aigGsPW.png
 
Σημείωση: Αν χρησιμοποιείτε Eliptical Marquee Tool, το σημείο οπού αρχίζετε την επιλογή σας θα είναι και το ύψος οπού ξεκινά η διάμετρος της έλλειψης. Μπερδευτήκατε; Δεν πειράζει. Με 2-3 λεπτά εξάσκηση θα γίνετε ξεφτέρια.
 
6 Αφού επιλέξουμε ως βασικό μας χρώμα το λευκό (ή κάτι άλλο ανοιχτόχρωμο) με το  Shift+F5 για Fill πατάμε ΟΚ. (Με Paint Bucket Tool (G) δουλεύει σε αυτή την τεχνική, αλλά αν δεν έχετε δημιουργήσει νεο layer, και δουλεύετε στο αρχικό σας, θα γίνει χαμός)
 
RmNlGW0.png 9IfZhYu.png
 

 

7. Τώρα έχουμε το συννεφάκι μας, αλλά θα χρειαστούμε περίγραμμα. Πηγαίνουμε Edit > Stroke

 

YVwZgkj.png

 

Θέτουμε το πάχος της γραμμής (Width) σε pixel, και επιλέγουμε να διαμορφωθεί στο κέντρο (Center) της διακεκομμένης γραμμής (όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία, αλλά φύλα τα ρούχα σου να έχεις τα μισά). 

 

ZbMOb8u.png

 

Προσοχή! Kάντε το βήμα 7 αμέσως μετά το βήμα 6. Αν έχετε χάσει την επιλογή του σύννεφου, κάντε Undo (Ctrl + Z) και επαναλάβετε την διαδικασία. Αν επιχειρήσετε να ξαναεπιλέξετε την επιλογή σας με Magic Wand Tool ή κάτι παρόμοιο, ενδέχεται να επέλθει pixelation στο βήμα 7.

 

 

Γ' ΜΕΡΟΣ: ΒΕΛΑΚΙ

 

8. Tώρα έχουμε το συννεφάκι μας, αλλά θα χρειαστούμε και βελάκι. Επιλέγουμε το Polygonal Lasso Tool (L)
 
HQBOgHm.png
 

9. Ξεκινώντας την επιλογή ΜΕΣΑ από το ήδη επιλεγμένο συννεφάκι, και κάνοντας κλίκ σε τρία σημείο δημιουργώ έτσι μια προέκταση στο σχήμα βέλους στην επιλεγμένη μου περιοχή.

 

10. Κάνω δεξί κλίκ στην επιλογή μου και επιλέγω Transform Selection.

11. Ξανακάνω δεξί κλίκ και επιλέγω Warp.

 

12. Μεταφέρω απαλά το βελάκι προς τα αριστερά. 

 

post-23287-0-27312800-1439132738_thumb.png

Επιλέγω κάποιο άλλο εργαλείο, και θα μου βγει το μήνυμα "Apply the transformation?" Η απάντηση είναι "Apply".

13. Ξανακάνουμε Fill (Shift+F5), και Edit > Stroke όπως ακριβώς και πριν.

 

 post-23287-0-26421700-1439133060_thumb.pngpost-23287-0-74290500-1439133083_thumb.png

 

14. Tώρα μένει να καθαρίσουμε το περίγραμμα απ'το βελάκι που είναι άχρηστο. Πρώτα το επιλέγουμε (εγώ χρησιμοποιήσα μαγνητικό λάσσο, αλλά οποιοδήποτε λάσσο θα λειτουργήσει).

 

P1kSRG6.png

 

15. Ξανακάνουμε Fill (Shift+F5) με το χρώμα που έχει και το υπόλοιπο συννεφάκι.

 Τελικό Αποτέλεσμα:

post-23287-0-57159300-1439133101_thumb.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

 Αναλυτικό και κατατοπιστικό  το tutorial σου Φαίδωνα :best: ,ειδικά για κάποιον σαν εμενα που δεν είμαι επαγγελματίας του είδους απλά χρησιμοποιώ το Photoshop με τις λίγες  βασικές γνώσεις που έχω .....

 

Πολύ καλό !!!!!!!!! :clap2: :clap2: :clap2::respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.