Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΣΜΟΣ ΝΤΙΣΝΕΫ


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ναι βρε το λογότυπο υπήρχε στα Μύθος και Τυχερή Δεκάρα ήδη.

post-2265-1218920003_thumb.jpgpost-2265-1218920058_thumb.jpg

Ενώ στους Άρχοντες των Δράκων ήταν λίγο διαφορετικό αφού ήταν στο κέντρο επάνω (απλά δεν ήταν συλλεκτικό αυτό :D)

post-2265-1218919952_thumb.jpg

 

Συγνώμη το περιμέναμε αυτό ή ήταν Χριστουγεννιάτικη έκπληξη;

 

:thanks: Pavlos για την ενημέρωση... το απόγευμα θα έχω κάτι να διαβάζω γυρίζοντας σπίτι ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

αυτό το λογότυπο εννοώ παίδες, logo.jpg που και πάλι διαπιστώνω πως υπάρχει και στα άλλα της βιβλιοθήκης ΚΟΜΙΞ, απλά δεν τα έχω διαβάσει και δεν τα είχα προσέξει. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6622
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  41
  • Reputation:   21
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

παιδια σαν ιστορια τι λεει ειναι καλη??

αφου τα 3 απο τα 4 ειναι συλλεκτικα αρα αυτο που δεν εχει την επιγραφη συλλεκτικο εινια το πιο σπανιο χαχα

στην υπολοιπη ελλαδα ποτε θα κυκλοφορισει??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Πάντως πρέπει να ομολογήσω ότι από όλη την σειρά, αυτά τα Βιβλιοθήκη Κόμιξ μου αρέσουν περισσότερο από όλα (ακόμα ίσως και από τα τουβλάκια Μεγάλα Σήριαλ) λόγω μεγέθους, ποιότητας χαρτιού και του εξωφύλλου και των ιστοριών, χρωμάτων και γραμμών, αυτοτέλεια ιστοριών και γιατί όχι έως ένα βαθμό και ποιότητα ιστοριών (αν και δεν είναι οι καλύτερες - μάλλον χειρότερες από αυτές των σήριαλ). Δεν ξέρω τί γνώμη έχετε και εσείς, αλλά νομίζω ότι είναι από τις πιο προσεγμένες εκδόσεις και είναι κλάσεις ανώτερα ποιοτικά από τα έτερα "συλλεκτικά" ΚΟΜΙΞ. Δεν ξέρω φυσικά εάν είχαν σχεδιαστεί από την μάνα τους να είναι σε μεγάλο μέγεθος ή θα μπορούσαν για παράδειγμα και τα πρόσφατα σήριαλ (π.χ.: οι Μάγοι) να τυπώνονταν σε τέτοιο μέγεθος και μορφή, αν και ίσως να έβγαιναν λίγο άχαρα. Είναι περίεργος όμως ο τρόπος σκέψης τους, αντί να τα εντάσσουν σε μία σειρά με παπιοποντικοπεριπέτειες, τα έχουν "κολλήσει" με κάτι τελείως άσχετα σε κάθε επίπεδο "κόμιξ" (και μη) θυμίζοντας μου εκδοτικά πειράματα. Αυτή η σειρά είναι ο Φρανκι των εκδόσεων... παίρνουμε διάφορα κομμάτια από εδώ και εκεί και πλάθουμε ένα εκδοτικό τέρας... λυπάμαι τα παιδιά που θα προσπαθήσουν να τα καταχωρήσουν στο inducks και να δικαιολογήσουν τα κενά της όλης σειράς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6622
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  41
  • Reputation:   21
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ναι συμφωνω απολυτα με την ποιοτητα μεγεθος και το οτι ανηκουν στον κοσμο της disney μια εντελως αλλοπροσαλη σειρα που το μονο καλο της ειναι 5-6 τευχη.

θα επρεπε να ηταν μια αυτονομη σειρα...

τωρα σε αυτο που θελω να σταθω ειναι η αυτοτελεια του καθε τομου.

ειναι οτι πιο σημαντικο για εμενα, να αρχιζει και να τελειωνει μια και μονο ιστορια χωρις να εμπεριεχονται αλλες μικροτερες.

αυτος ειναι και ενας λογος που δεν μαρεσουν τα τελευταια τευχη απο τα μεγαλα σιριαλ.

τα αγορασα για τη συλλογη αλλα τοπεριεχομενο δεν με ευχαριστει.

ας ελπισουμε οτι δεν θα ξαναδουμε τομακια με διαφορες ιστοριες, αλλα μια και μονο με ωραια πλοκη.

οσο για το κομξ, αν και το αγοραζω αποο το πρωτο τευχος συμφωνω οτι επεσε ποιοτικα, ισως χρειαζεται μια ριζικη ανανεωση η ..... να σταματησει ( προσωπικα δεν θα το ηθελα αυτο).

 

αλλα δεν μου ειπατε ρε παιδια η ιστορια εχει δραση μεσα??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

αλλα δεν μου ειπατε ρε παιδια η ιστορια εχει δραση μεσα??

 

Έχει αρκετή δράση αλλά εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Σίγουρα είναι πανέμορφη έκδοση, σίγουρα είναι χορταστικό, σίγουρα δεν θα βαρεθείς διαβάζοντάς το, αλλά πάλι θα κάνω το ίδιο παράπονο ότι θα προτιμούσα να είχε γίνει καλύτερη επιλογή ιστορίας, καθώς υπάρχουν ένα σωρό αδημοσίευτες ιστορίες πολλών συνεχειών από κατά πολύ ποιοτικότερους καλλιτέχνες σε σχέση με Βίκαρ, Φεριόλι, ζεύγος Μακ Γκρηλ κλπ. Εννοείται βέβαια ότι σε καμία περίπτωση δεν μετάνοιωσα την αγορά του.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σήμερα διάβασα τις "Σφαίρες του Χρόνου" και θα συμφωνήσω μέσες άκρες με τον Ίωνα, με μια διαφορά όμως. Εγώ μετάνιωσα τα χρήματα που έδωσα για την αγορά του. Ναι μεν είναι ωραία έκδοση, αλλά την ιστορία την βρήκα τελείως παιδική. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα για κάποιον που απλά θέλει να διαβάσει μια ιστορία Disney, να δώσει τα 6,90 € που κάνει το τεύχος και να πάρει ~5 Μίκυ Μάους. Και στατιστικά να το πάρουμε, όλο και κάποια καλή ιστορία θα πετύχει στα Μίκυ. ;) Γιατί αν περιμένουμε από τη "Συλλεκτική Έκδοση"... :P

 

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Και εγώ θα συμφωνήσω με τον Ιώνα και το Νίκο. Μια καλογραμμένη και σε μερικά σημεία καλοσχεδιασμένη ιστορία με απλοϊκό σενάριο. Δεν ενθουσιάστηκα διαβάζοντάς τη, αλλά δεν πέρασα και άσχημα....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τι σας έχω, τι σας έχω...

 

Κυκλοφόρησε το 33ο τεύχος με τίτλο:

HIGH SCHOOL MUSICAL

100 σελίδες κόμικς και δώρο ένα φακελάκι με 5 αυτοκόλλητα για να τα κολλήσετε στο άλμπουμ σας. :wow:

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Οι σφαίρες τελικά κρίνεται μάλλον μέτρια σαν ιστορία... ελπίζω τουλάχιστον το High School να είναι καλύτερο... :lol:

 

βρε ουστ... μόνο ο Φώτης τα κάνει αυτά... αυτοθυσία... Ωπ... Είναι κόμικ αυτή την φορά; Φώτη σου άρεσε; :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Για να μην ψαχνόμαστε πάλι: Το ΚΟΣΜΟΣ ΝΤΙΣΝΕΥ 34 θα είναι το HANNAH MONTANA. Βγαίνει 10 Απριλιόυ, αν και θα αναγράφει τον Μάϊο στο εξώφυλλο. :Ass: την κάνανε την σειρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πέτυχα κι εγώ στο περίπτερο το "Η Αναζήτηση της Τυχερής Δεκάρας" :yahoo: αφού το είχα χάσει όταν κυκλοφόρησε. Ήταν το τελευταίο, καταχωνιασμένο πίσω από διάφορα παλιά τεύχη. Και την επόμενη μέρα βρήκα 5 από δαύτα σε ένα άλλο περίπτερο και μάλιστα μπροστά μπροστά :confuse:

 

Καθόλου άσχημες ιστορίες και μου άρεσε και η συμμετοχή των Μουργόλυκων στην υπόθεση :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

ΚΟΣΜΟΣ ΝΤΙΣΝΕΪ #34

 

Σας παρουσιάζω την μία την μοναδική Hannah Montana... :wow:

 

 

Αντιγράφω από το περιοδικό:

Αν θέλεις να μάθεις τι κάνει η Χάννα όταν δεν ροκάρει στην σκηνή, δεν τριγυρνάει με την Λίλλυ και τον Όλιβερ και δεν παιδεύει τον Τζάκσον, ήρθες στο σωστό μέρος. Το περιοδικό που κρατάς στα χέρια σου περιέχει όλα τα μυστικά της Χάννα, γι' αυτό φύλαξέ το σαν τα μάτια σου! Περιέχει όλα τα προσωπικά στοιχεία της, τεστ, αφίσες, συμβουλές μόδας και ένα σωρό άλλα, συμπεριλαμβανόμενης και της αποκλειστικής συνέντευξης της πολυτάλαντης Μάιλυ Σάιρους, που υποδύεται την Χάννα Μοντάνα! Τι περιμένεις λοιπόν; Γύρνα σελίδα!

 

Και εδώ ακολουθώντας την συμβουλή του περιοδικού γυρίζω σελίδα...

... και πάω κατευθείαν στην τελευταία σελίδα (μετά από ένα γρήγορο ξεφύλλισμα) και το διαγράφω από την μνήμη μου.

Γιατί; Πολύ απλά ήταν όπως το φανταζόμουν. Δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την σειρά ΚΟΣΜΟΣ ΝΤΙΣΝΕΪ. Δεν έχει ούτε ένα σκίτσο για δείγμα... ΕΛΕΟΣ!!!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Γιατί; Πολύ απλά ήταν όπως το φανταζόμουν. Δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την σειρά ΚΟΣΜΟΣ ΝΤΙΣΝΕΪ. Δεν έχει ούτε ένα σκίτσο για δείγμα... ΕΛΕΟΣ!!!

 

αντιθέτως :) θα διαφωνήσω με αυτή τη προσέγγιση. Νομίζω ότι όλη αυτή η σειρά είναι κυριολεκτικά αυτό που λέει. "Κόσμος Ντίσνεϋ". Μια σειρά όχημα για να διατεθεί σε έντυπη μορφή υλικό/προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρείας. Θα μπορούσαν φυσικά να έχουν διακριτά τα κόμικ από τα υπόλοιπά τους, αλλά από την άλλη και τα κόμικ είναι μέρος του Κόσμου τους.

 

Τώρα, το ότι δε μας ενδιαφέρει μια εμάς η Χάνα Μοντάνα και η Χάνα δεντολεωαλλατελειώνεισεανακαιδενειναιφακλανα είναι άλλου παπά ευαγγέλιο :)

 

:cheers5:

 

ΥΓ και για αρχειακούς λόγους, δεν μας πέφτει και τόσο άσχημα το να κάνουνε ένα streamline και να διαθέτουν ότι διαθέτουν μέσα σε ευρύτερες σειρές. Κάπως έτσι δε χάνουμε και προϊόντα όπως αυτά που ξέθαψε ο Βάιος από τις αρχές των 90ς. Απλώς. Για λόγους πληρότητας την πατάμε και ίσως ορισμένοι να αναγκάζονται να αγοράζουν ΚΑΙ αυτά.

 

edit πειράζει που αφού πάτησα το ποστ, πάτησα βιου νιου ποστς, και κάτω από το δικό μου έσκασε το "τι πήρα σήμερα και νοιώθω σα παιδάκι τα Χριστούγεννα", οπότε αναρωτήθηκα προς στιγμή αν το έκανες ποστ και εκεί? :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5716
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  329
  • Reputation:   871
  • Achievement Points:  329
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5791 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έλεος. Ο κατήφορος αυτής της σειράς συνεχίζεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εντάξει ρε παιδιά, ας βγάζουν καλά κόμικς και ας ονομάζουν τη σειρά όπως θέλουν :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Επειδή η σειρά ξεκίνησε με κόμικς και μόνο, και επειδή ήδη το να έχει διαφορετικές σειρές υπό μια ευρύτερη ονομασία/ομπρέλα είναι μπέρδεμα για όλους, δεν θα συμφωνήσω με τη "νταξ μωρέ" προσέγγιση του :germ: .

Όποιος πήρε την απόφαση να τα βάλει όλα σε ένα τοσυβάλι, τα έκανε σαλάτα σε θέμα μάρκετινγκ. Από την μιά οι εν δύναμει αγοραστές/αναγνώστες του Hannamontanadoeshighschoolmusical δεν δίνουν δεκάρα τσακιστή για το που ανήκει μια σειρά και μπορεί να μην έχουν προσέξει καν την ένδειξη (έχετε αδερφές φιλενάδες ή δεσμό που διαβάζει τέτοιου είδους έντυπα; παρατηρήστε τι τραβάει την προσοχή τους και θα καταλάβετε), και από την άλλη οι αγοραστές του κύριου όγκου εκδόσεων που βγαίνει από την σειρά - οι κομιξάδες - νοιώθουν ότι κάποιοι υποτιμάνε την νοημοσύνη τους προσπαθόντας να τους λανσάρουν σαβούρα. Μόνο καλό δεν μπορεί να είναι αυτό...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

όχι ακριβώς Κωστή. Το ότι η σειρά λέγεται Κόσμος Ντίσνεϋ είναι κάτι που ξέρουμε εμείς εδώ και ελάχιστοι ακόμα. Αναφέρεται απλώς σε ένα μικρό σημείο στο εξώφυλλο εντ δατ'ς ιτ. Οι περισσότεροι ούτε Κόσμο Ντίσνεϋ γνωρίζουν, ούτε Μεγάλα Σήριαλ. Αυτό το αντιλαμβάνεται κανείς ακόμα και στις προσφορές/αναζητήσεις όπου πολλά παλιά μέλη αντί να αναφερθούν σε Κόσμο Ντίσνεϋ 25, ή σε Μεγάλο Σήριαλ 4, γυρνάνε και μιλάνε για Σερ Μίκυ 1, για εκείνα τα μεγάλα τα ασπρόμαυρα (ούτε καν Γίγας) κ.ο.κ. Ως εκ τούτου δεν είναι καν λάθος marketing, μιας και δεν τα διαφημίσαν καν με αυτό τον τίτλο. Εκτιμώ ότι ως τίτλος σειράς υπάρχει κυρίως για τους ίδιους και πιθανότατα για λογιστικούς/γραφειοκρατικούς σκοπούς παρά για να πείσουν κάποιον ότι πρέπει να τα αγοράσει όλα.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δες τα πρώτα εξώφυλλα της σειράς (απίθανοι και τα ρέστα) καθώς και τα τευχών από την υποσειρά βιβλιοθήκη κόμιξ, και θα καταλάβεις ότι δεν το έχουν και τόσο κρυφό ότι τα βγάζουν όλα υπό την ομπρέλα μιας σειράς. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

ΚΟΣΜΟΣ ΝΤΙΣΝΕΪ #34

 

Σας παρουσιάζω την μία την μοναδική Hannah Montana... :wow:

 

Ενημερώνω ότι απελπισμένα ο Spidey ψαχνει να βρει αυτό το τεύχος, για την κόρη του!

Εγώ όμως ξέρω δεν έχει κόρη! Κάτι δε πάει καλα....!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Να σας κουφάνω ? Ε, θα σας κουφάνω. Παρακάτω ακολουθούν τα εξώφυλλα - οπισθόφυλλα των τευχών ΚΟΣΜΟΣ ΝΤΙΣΝΕΫ #35 - #38

 

 

 

 

Ναι, τελικά τα Disney Manga δεν έχουν τη δική τους σειρά, αντιθέτως κυκλοφορούν μέσω του Κόσμου Ντίσνευ. Δεν ξέρω για ποιον λόγο.

 

Τα τεύχη τα αγόρασα από την Πρωτοπορία, καθώς αναφέρθηκε χθες ότι εθεάθησαν εκεί (οπότε σιγά μην μου ξέφευγαν :mafia: ). Η μετάφραση πολύ καλή, και γενικότερα σαν δουλειά μου αρέσει πάρα πολύ. Όπως αναμενόταν, είναι επακριβής έκδοση της αντίστοιχης ιταλικής έκδοσης Kingdom Hearts. Απ' ό,τι παρατήρησα μέχρι στιγμής, όλα τα άρθρα και όλα τα αφιερώματα βρίσκονται στη θέση τους. Αυτό σημαίνει πως στους 4 αυτούς τόμους θα βρείτε αφιερώματα του στυλ Ντίσνεϋ στην Ιαπωνία, τι είναι τα μανγκα, πληροφορίες για τη σειρά παιχνιδιών Kingdom Hearts - Final Fantasy, πληροφορίες για τους ήρωες της σειράς, καθώς επίσης και αναδρομές στην ιστορία γνωστών Disney χαρακτήρων όπως Μίκυ και Γκούφυ. Όλες οι σελίδες του εσωτερικού του τεύχους είναι σε άσπρο/μαύρο, ενώ διαβάζεται όπως όλα τα δυτικού τύπου κόμικς, από αριστερά προς τα δεξιά. Όλοι οι τόμοι έχουν 146 σελίδες συμπεριλαμβανομένων των εξώφυλλων, πλην του 3ου τόμου που έχει 178 σελίδες. Στο τέλος αυτών βρίσκονται χιουμοριστικά στριπάκια με τους ήρωες της ιστορίας και προσχέδια των χαρακτήρων.

 

Γενικά πρόκειται για μια πολύ πλούσια έκδοση. Όσον αφορά την τιμή, είναι και αυτή μεταφερμένη αυτούσια. 3,90 € χωρίς να υπολογίσουμε την 10% έκπτωση που κάνουν τα γνωστά κομιξάδικα. Πληροφοριακά στην Πρωτοπορία μου τα άφησαν ~3,10€ το καθένα, δηλαδή 20% έκπτωση.

 

Τέλος πάντων, με μια πρώτη ματιά οι εντυπώσεις μου είναι θετικές. Όταν διαβάσω και την ιστορία από την αρχή ως το τέλος για να δω τη μετάφρασή τους, θα επανέλθω με αναλυτικότερες εντυπώσεις. Ελπίζω στο μέλλον να δούμε και τους υπόλοιπους τίτλους Kingdom Hearts που έχουν κυκλοφορήσει στην Ιαπωνία.

 

Link στο Inducks θα προστεθεί εν καιρώ, κυρίως επειδή επικρατεί ένα τεράστιο μπάχαλο με τις ιστορίες, τα illustrations και τα άρθρα που πρέπει να περαστούν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πια με αυτή την σειρά... λίγο οίκτο... Σπάστε την σας παρακαλώ!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ιδού και τα links για το Inducks. Δυστυχώς δεν έχουν περαστεί εικόνες από την ιστορία (και δεν διατίθεμαι να θυσιάσω τους τόμους μου), όμως μπορείτε να δείτε τους τίτλους τους, και τους τίτλους των διάφορων αφιερωμάτων που περιλαμβάνονται μέσα.

 

Kingdom Hearts - Τόμος 1ος

Kingdom Hearts - Τόμος 2ος

Kingdom Hearts - Τόμος 3ος

Kingdom Hearts - Τόμος 4ος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν, διάβασα τον πρώτο τόμο που πήρα δοκιμαστικά, μιας και είναι το πρώτο manga που αγοράζω στην ουσία :) .

 

 

 

Ομολογώ ότι δεν είναι άσχημη έκδοση και από αυτή την άποψη τα αξίζει τα λεφτά της, αλλά...

 

 

 

Καταρχάς, πιστεύω κακώς έκαναν και τις λίγες έγχρωμες σελίδες ασπρόμαυρες. Ευτυχώς έχουν καλύτερο σχέδιο από τις υπόλοιπες.

 

Όσον αφορά την ιστορία, αν και ξέρω τους βασικούς χαρακτήρες Final Fantasy & είμαι Ντισνεϋάκιας (σχεδόν όλοι από εκεί ξεκινήσαμε που είχε πει και ένας αρχαίος σοφός :P ) δεν με ικανοποίησε, ενώ σε κάποια σημεία, δεν καταλάβαινα τι γινόταν, κυρίως στις σκηνές των μαχών :confuse: . Γενικά, είχα μεγάλες προσδοκίες, όμως δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα και σίγουρα δεν καίγομαι να μάθω τι συμβαίνει στη συνέχεια, αφού αν κατάλαβα καλά

 

 

Είναι ο Σόρα από κάποιο Final Fantasy και μαζί με τους Ντόναλντ & Γκούφυ ψάχνουν έναν τρόπο να νικήσουν τους άκαρδους με τη βοήθεια του μαγικού κλειδιού/σπαθιού και να βρούνε τον εξαφανισμένο βασιλιά Μίκυ, μέσα από διάφορους φανταστικούς κόσμους του Ντίσνεϋ (κυρίως).

 

 

 

 

Προσωπικά, θα το πρότεινα μονάχα σε φανς του παιχνιδιού (δεν το έχω παίξει και γι'αυτό ίσως μου φάνηκε λίγο αχταρμάς) και Ντισνεϋάκιδες που θέλουν να τα έχουν όλα. Α, ναι, και σε όσους συλλέγουν τη σειρά ΚΟΣΜΟΣ ΝΤΙΣΝΕΪ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ © :lol:

 

 

 

 

 

 

 

υγ.Κι επειδή στάνταρ υπάρχουν και άλλοι επιφυλακτικοί, το δώρισα στη Λέσχη για να το τσεκάρετε και κατ'ιδίαν. ;):cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αναρτήθηκε σελίδα για την ταραχώδη σειρά ΕΔΩ. Συνεχίζει να λείπει το 11 (Witch) και ένα σωστό σκαν για το 23 (High School Musical).

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Όσον αφορά τη σειρά Kingdom Hearts, θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές με τον Ορέστη. Και για μένα ήταν η πρώτη αγορά manga, και μπορεί να μην θέλω να δεσμευτώ ότι είναι η τελευταία αλλά σίγουρα δεν πρόκειται να αγοράσω τα υπόλοιπα 3 της σειράς. Αν τα αγόραζα θα το έκανα αποκλειστικά για συλλεκτικούς λόγους, ή για να ομορφύνουν λίγο ακόμα τη βιβλιοθήκη μου καθώς η έκδοση είναι πανέμορφη. Δε νομίζω όμως ότι θα το κάνω. Για μένα η όλη υπόθεση είναι ένας αχταρμάς, και δεν μου άρεσε καθόλου η παρουσία του Ντόναλντ και του Γκούφυ σε μια τέτοια ιστορία. Τουλάχιστον έχει 2-3 ωραία αρθράκια, έτσι για να μην κλαις τελείως τα λεφτά σου. Βέβαια σε αντίθεση με τον Ορέστη, εγώ δεν είμαι εξοικειωμένος καθόλου με το Final Fantasy οπότε για μένα ήταν ακόμα πιο δύσκολο να με αγγίξει η σειρά, όμως οι λάτρεις των videogames Final Fantasy και Kingdom Hearts και γενικότερα των manga σίγουρα θα βρουν το κόμικ πολύ πιο ενδιαφέρον.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Και για μένα το Kingdome Hearts είναι το πρώτο μάνγκα που αγόρασα και διάβασα. Πρέπει να πώ όμως ότι είχα αφιερώσει πάρα πολλές ώρες παίζοντας το Final Fantasy VII. Οπότε δεν με ξένησε το σενάριο με τους διαφορετικούς κόσμους, τα υποσενάρια με τα θελήματα, προκειμένου να αποκτηθούν αντικείμενα και γνώσεις που θα οδηγήσουν τους πρωταγωνιστές μας στην τελευταία πίστα ... εεεε... κεφάλαιο ήθελα να πώ. :)

 

Σε γενικές γραμμές πέρασα καλά διαβάζωντάς το.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δεν είχα καμία επαφή με μάνγκα ή final fantasy. Αγόρασα τα δύο πρώτα τομάκια στης σειράς. Το πρώτο δε με ενθουσίασε καθόλου. Με ξένισαν πολύ και οι χαρακτήρες και το σκίτσο, είναι και ασπρόμαυρα. Σιγά σιγά όμως το συνήθησα και τον δεύτερο τόμο τον ευχαριστήθηκα. Μου άρεσε ο συνδιασμός όλων αυτών των χαρακτήρων και οι διαφορετικοί κόσμοι που συναντιούνται :D

Το σενάριο από την άλλη δεν έχει πολύ ενδιαφέρον αλλά πιστεύω ότι θα πάρω και τα υπόλοιπα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

ΚΟΣΜΟΣ ΝΤΙΣΝΕΪ #39

 

KosmosDisney_0039.jpg

 

Άλλη μια μπούρδα στην σειρά. Η Χάνα Μοντάνα (ξαναχτυπά!!!!). :wall:

Δεν έχει ούτε ένα κόμικ (πάλι) αλλά σε αποζημιώνει με 2 αφίσες της Χάνα και ένα φακελάκι με αυτοκόλλητα της PANINI... :wow:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η μόνη χρησιμότητα ενός τέτοιου περιοδικού είναι για να περαστεί εδώ και στο Inducks το εξώφυλλο... Χαρά στο κουράγιο σου! :beer: Να δούμε πότε θα βάλουνε μυαλό και να κόψουνε τις σαχλαμάρες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.