Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπλόκο και στις πληρωμές με paypal


luckystrike

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

με καμια χρεωστικη skrill η western union λετε να καναμε δουλεια;;; :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5453 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ο μονος τροπος πλεον νομιζω οτι ειναι με αποστολη απο καποιο γνωστο στο εξωτερικο στο paypal balance,αλλιως πεφτει ακυρο.Αλλα και παλι το paypal δε βολευει για το αμαζον σε περιπτωση που θελει καποιος να παρει απο κει.Εκτος παλι αμα καποιος απο το εξωτερικο στειλει λεφτα με τη μορφη amazon gift card.

Επεξεργασία από jimtsel
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26496
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πριν λίγο έκανα αγορά από bookdepository. Όλα καλά, μου ήρθε και το mail επιβεβαίωσης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104525
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Να γιατί.....   :)

 

 

 

Τι αλλάζει στα capital controls με τη νέα απόφαση του ΥΠΟΙΚ

Χαλαρώνει τις προβλέψεις που αφορούν τις συναλλαγές για μεταφορές στο εξωτερικό η νέα απόφαση του υπουργείου Οικονομικών.

 

Σύμφωνα με την απόφαση:

- Επιτρέπεται η εντολή μεταφοράς κεφαλαίων προς το εξωτερικό μέχρι τα 500 ευρώ ανά συναλλασσόμενο φυσικό πρόσωπο ανά μήνα.

 

ΠΗΓΗ: in.gr

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5453 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εγω ειχα παραγγειλει απο το BD πριν 10 μερες και περασε η παραγγελια οποτε δεν εχει να κανει με την παραπανω ρυθμιση.

Επεξεργασία από jimtsel
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1619
  • Content Count:  5054
  • Reputation:   34575
  • Achievement Points:  5062
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βρέθηκε λύση για να "φορτίζεις" το λογ/σμό σου στο Paypal. Αντιγράφω από το insomnia.gr

 

 

"Αρχικά, χρειαζόμαστε μια δεύτερη διεύθυνση email (όχι αυτή που έχουμε στο PayPal) και στην οποία έχουμε πρόσβαση. Εγώ χρησιμοποίησα ένα παλιό gmail που είχα. Εννοείται χρειαζόμαστε και χρεωστική κάρτα που να έχει μέσα το υπόλοιπο που θέλουμε να μεταφέρουμε (προσωπικά δεν δοκίμασα με πιστωτική).

 

 

Μπαίνουμε στο PayPal, πηγαίνουμε εκεί που λέει Request Money (τρίτο tab στο πάνω μέρος), και μόλις ανοίξει πατάμε πάλι το εικονίδιο Request Money. Εκεί δίνουμε το δεύτερο email μας, το ποσό που θέλουμε, επιλέγουμε Services εκεί που λέει «Request payment for» (σε κάποιους δούλεψε μόνο επιλέγοντας Goods) και πατάμε Continue.

 

 

Στην επόμενη σελίδα κάνουμε review την αίτηση, και απλά πατάμε το Request Money κάτω κάτω. Ουσιαστικά δηλαδή αυτό που έχουμε κάνει είναι να «ζητήσουμε» από τον εαυτό μας (!) το ποσό που θέλουμε! Πάμε παρακάτω.

 

 

Ανοίγουμε το δεύτερο email, αυτό στο οποίο στείλαμε την αίτηση δηλαδή, λογικά ήδη έχει έρθει το invoice. Πατάμε το Pay Now και στη σελίδα που ανοίγει πατάμε Continue. Στην επόμενη σελίδα -δεν- επιλέγουμε «Pay with my PayPal account» αλλά «Pay with my credit or debit card». Βάζουμε τα στοιχεία της κάρτας μας, εγώ διάλεξα διαφορετική κάρτα από αυτή που έχω συνδέσει με το PayPal, αν και κάποιοι δήλωσαν ότι δούλεψε ακόμα και όταν έβαλαν την ίδια. Πατάμε Review and Continue, περιμένουμε λίγο, και αν όλα πάνε καλά τα χρήματα άμεσα εμφανίζονται στο υπόλοιπο του PayPal!

 

 

Τη διαδικασία την έκανα προσωπικά με χρεωστική MasterCard Debit Εθνικής δύο φορές, μια χτές το βράδυ για δοκιμή (5 ευρώ) και άλλη μια μόλις τώρα (210 ευρώ) και δούλεψε αμέσως. Υπάρχουν αναφορές για επιτυχία με πιστωτική American Express της Alpha, χρεωστική Visa Eurobank, χρεωστική Πειραιώς, υπάρχουν όμως και αρκετές αναφορές αποτυχίας με τις ίδιες ακριβώς κάρτες. Σε περίπτωση που δεν δουλέψει την πρώτη φορά δοκιμάστε λίγο αργότερα, διαβάστε όμως και τη δεύτερη σημείωση πιο κάτω.

 

 

Σημειώσεις:

 

Έχετε υπόψιν σας πως για τη διαδικασία αυτή το PayPal χρεώνει fees. Συγκεκριμένα, χρεώνει το 3.4% του ποσού καθώς και €0.35 για κάθε αποστολή. Υπάρχουν ακόμα αναφορές ότι η τράπεζα κρατάει και προμήθεια €0.9, ακόμα και σε ανεπιτυχείς συναλλαγές (περισσότερα για αυτό παρακάτω). Ενδεικτικά, στα €5 μου έβαλε στο λογαριασμό μου €4.48, στα €210 μου έβαλε €202.51.

 

 

Από κάρτες Πειραιώς έχει αναφερθεί ότι η διαδικασία συχνά αποτυγχάνει, αλλά κάθε φορά ανεξαρτήρως επιτυχίας ή αποτυχίας αφαιρούνται από τον λογαριασμό περίπου €0.90. Αυτό ίσως συμβαίνει και σε άλλες κάρτες/τράπεζες. Για να επαναφέρετε στο λογαριασμό σας τα χρήματα αν η διαδικασία αποτύχει, πηγαίνετε στην κεντρική σελίδα του paypal, και στο κουτί my recent activity, βρείτε την αίτησή σας για χρήματα και κάντε cancel. Το ~1€ από κάθε αίτηση θα αποδεσμευτεί και θα γυρίσει στον τραπεζικό σας λογαριασμό.

 

 

Σε περίπτωση που έχετε υπόλοιπο σε ευρώ, αλλά δεν μπορείτε να πραγματοποιήσετε αγορές σε άλλο νόμισμα (π.χ. σε μερικά καταστήματα της Αγγλίας που λειτουργούν μόνο με λίρες), θα σας βγάλει λάθος σαν και αυτό «Please go to www.paypal.com to confirm your credit card before you complete this purchase». Αυτό συμβαίνει γιατί το υπόλοιπο σας είναι σε ευρώ, πρέπει πρώτα να το μετατρέψετε στο νόμισμα που θέλετε να κάνετε την αγορά (λίρες, δολάρια, κ.λπ.). Για να το κάνετε αυτό, ακολουθείτε τις εξής οδηγίες:

 

 

1) Log in to your PayPal account.

2) Click Profile at the top of the page.

3) Click My money, and then click Currencies.

4) Enter the amount you want to convert under the Currency Exchange column.

5) Choose the new currency.

6) Click Calculate to preview the conversion.

7) Click Review Exchange to see the conversion details.

8) Click Exchange Currency to confirm the transfer.

 

Υπάρχει -και- εκεί fee, εμένα η μετατροπή μου «έφαγε» περίπου 4 λίρες (είχα στο υπόλοιπο 144.κάτι αντί για 147.00), αλλά μετά η αγορά προχώρησε κανονικά."

 

 

 

Πιθανόν να δουλεύει, αλλά προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν λιγο μου ηρθε mail επιβεβαιωσης παραγγελιας απο το amazon :yahoo::nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εσείς μπορείτε να προσθεσετε χρεωστική κάρτα στην Paypal; Τις ημερες που οι τράπεζες ηταν κλειστές προν κάνα μήνα δοκιμασία να αγοράσω κάτι και η Paypal θεώρησε την χρεωστική κάρτα άκυρη και την αφαίρεσε απο το λογαριασμό μου.

 

Είναι Mastercard της Πειραιώς. Τώρα προσπαθώ να τη συνδεσω ξανά και συνέχεια μου εμφανίζει σφάλμα...

Επεξεργασία από GeorgeTheSuper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Όχι ότι σας λέω τίποτα νέο μιας και το έχουν ήδη αναφέρει ένα σωρό παιδιά στα πιο πάνω post, αλλά δε χάνω τίποτα να το επιβεβαιώσω κι εγώ. Μόλις έκανα την πρώτη μου online αγορά με κάρτα μετά τη χυλόπιτα που είχα φάει τις πρώτες δύσκολες μέρες των capital controls. xm.gif

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

το καλο ειναι οτι τωρα μπορουμε να κανουμε αγορες :yahoo:

 

το κακο ειναι οτι δεν θα εχουμε λεφτα να κανουμε αγορες :banana:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

λοιπον τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα..

 

δοκιμασατε να κανετε αγορα κατι αλλο εκτος απο κομικς/βιβλια;;;

 

σε 2 σαιτ που χρησιμοποιω (με εξοπλισμο και ρουχα) εφαγα ακυρο και στις 2 καρτες που εχω (visa και mastercard)

και σε ποσα μικροτερα των 60ε αλλα και σε μεγαλυτερα πχ ανω των 100

 

και δοκιμαζω κομικσακι απο bookdepository και η παραγγελια εγινε κανονικα

 

οποτε η ισχυει αυτο που λενε οτι ξεμπλοκαραν οι αγορες μονο για βιβλια/εισιτηρια κτλ

η καποια σαιτ εχουν δωσει ακυρο σε ελληνικες καρτες*

 

*αν και στο ενα (αγγλικο) υπηρχε τηλεφωνικη επικοινωνια και μου ειπαν οτι οι αγορες απο ελλαδα γινονται κανονικα αρκει να μπορει να γινει η πληρωμη (οποτε φανταζομαι το ιδιο το σαιτ δεν εδωσε ακυρο στις ελληνικες καρτες)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104525
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Καλά.... πως κάνεις αγορές; Εσύ ένα ποστ πιό πάνω έλεγες ότι δεν θα έχουμε λεφτά... :D

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

δοκιμες κανω για να σας ενημερωνω!

 

 

(επισης και να θελω να κανω, ειδες; δεν μπορω.. σαν να μου λενε κανε οικονομια για φακες και φασολια :fiou:)

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104525
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Για φακές και φασόλια ξέρω ένα καλό σάϊτ που δέχεται όλες τις κάρτες, και το paypall. www.ospriaapotohoriotouAndrea.gr :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εγώ ξέρω ένα άλλο. eggyhmenespordes.com

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104525
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Το ξέρω αυτό το σάϊτ. Δεν έχω ψωνίσει ποτέ γιατί κάτι μου μυρίζει....  :relax:

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το ξέρω. Και άλλοι το αποφεύγουν. Πληρώνουν το τίμημα του να είναι πολλοί καλοί στην δουλειά τους. :devil:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

 

 

Τη διαδικασία την έκανα προσωπικά με χρεωστική MasterCard Debit Εθνικής δύο φορές, μια χτές το βράδυ για δοκιμή (5 ευρώ) και άλλη μια μόλις τώρα (210 ευρώ) και δούλεψε αμέσως. Υπάρχουν αναφορές για επιτυχία με πιστωτική American Express της Alpha, χρεωστική Visa Eurobank, χρεωστική Πειραιώς, υπάρχουν όμως και αρκετές αναφορές αποτυχίας με τις ίδιες ακριβώς κάρτες. Σε περίπτωση που δεν δουλέψει την πρώτη φορά δοκιμάστε λίγο αργότερα, διαβάστε όμως και τη δεύτερη σημείωση πιο κάτω.

 

 

 

Από κάρτες Πειραιώς έχει αναφερθεί ότι η διαδικασία συχνά αποτυγχάνει, αλλά κάθε φορά ανεξαρτήρως επιτυχίας ή αποτυχίας αφαιρούνται από τον λογαριασμό περίπου €0.90. Αυτό ίσως συμβαίνει και σε άλλες κάρτες/τράπεζες. Για να επαναφέρετε στο λογαριασμό σας τα χρήματα αν η διαδικασία αποτύχει, πηγαίνετε στην κεντρική σελίδα του paypal, και στο κουτί my recent activity, βρείτε την αίτησή σας για χρήματα και κάντε cancel. Το ~1€ από κάθε αίτηση θα αποδεσμευτεί και θα γυρίσει στον τραπεζικό σας λογαριασμό.

 

 

Σε περίπτωση που έχετε υπόλοιπο σε ευρώ, αλλά δεν μπορείτε να πραγματοποιήσετε αγορές σε άλλο νόμισμα (π.χ. σε μερικά καταστήματα της Αγγλίας που λειτουργούν μόνο με λίρες), θα σας βγάλει λάθος σαν και αυτό «Please go to www.paypal.com to confirm your credit card before you complete this purchase». Αυτό συμβαίνει γιατί το υπόλοιπο σας είναι σε ευρώ, πρέπει πρώτα να το μετατρέψετε στο νόμισμα που θέλετε να κάνετε την αγορά (λίρες, δολάρια, κ.λπ.). Για να το κάνετε αυτό, ακολουθείτε τις εξής οδηγίες:

 

 

1) Log in to your PayPal account.

2) Click Profile at the top of the page.

3) Click My money, and then click Currencies.

4) Enter the amount you want to convert under the Currency Exchange column.

5) Choose the new currency.

6) Click Calculate to preview the conversion.

7) Click Review Exchange to see the conversion details.

8) Click Exchange Currency to confirm the transfer.

 

Υπάρχει -και- εκεί fee, εμένα η μετατροπή μου «έφαγε» περίπου 4 λίρες (είχα στο υπόλοιπο 144.κάτι αντί για 147.00), αλλά μετά η αγορά προχώρησε κανονικά."

 

 

 

Πιθανόν να δουλεύει, αλλά προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει...

 

 

Ζαλίστηκα. Δεν έγινε δεκτή η prepaid mastercard, έγινε δεκτή η κλασική μου credit card Πειραιως. Έκανα accept payment, Και τώρα έχω 200 ευρώ στο paypal. (Pending ακόμη. Απαιτείται ένα 24ωρο για έγκριση του ποσού στην Paypal για να το εκμεταλευτώ) Προχωράμε... @%^#@$&*(^

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το δοκίμασα δεύτερη φορά. Δε δέχτηκε τον νέο mail μου. Ούτε καν έφτασε ποτέ το μήνυμα.

 

Έτσι χρησιμοποίησα τρίτο λογαριασμό και φέσωσα τη φεσωμένη prepaid card. Το καλό είναι ότι δεν απαίτησε εξτρά έξοδα για μετατροπή του ποσού από ευρώ σε δολάρια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

δοκίμασα το κόλπο με το request money και έφαγα άκυρο (δις) από μια enter βίζα αλφαμπάνκ ενώ με χρέωσε και 1.02 ευρώ την φόρα...

 

δεν ήταν για κόμικς, ήταν για επαγγελματικό εξοπλισμό και ποσό μεγαλύτερο από 400 ευρώ...  άντε να δούμε πότε θα χαλαρώσουν τα καπιταλ κοντρολς

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4248 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εγώ πάλι που παράγγειλα προχτές  κάτι από το amazon.fr δηλαδή το γαλλικό τμήμα, δε δέχτηκε την κάρτα μου, τη στιγμή που τον Αύγουστο είχα παραγγείλει, χωρίς πρόβλημα, από το αγγλικό και από το γερμανικό amazon.Ξέρει  κανείς τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει;Για paypal, ούτε λόγος να γίνεται, δεν έχω καν προσπαθήσει .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9267
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  232
  • Reputation:   2659
  • Achievement Points:  242
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5513 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Εγώ πάλι που παράγγειλα προχτές  κάτι από το amazon.fr δηλαδή το γαλλικό τμήμα, δε δέχτηκε την κάρτα μου, τη στιγμή που τον Αύγουστο είχα παραγγείλει, χωρίς πρόβλημα, από το αγγλικό και από το γερμανικό amazon.Ξέρει  κανείς τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει;Για paypal, ούτε λόγος να γίνεται, δεν έχω καν προσπαθήσει .

 

(Με την προϋπόθεση πάντα ότι προσπάθησες να αγοράσεις βιβλία/κόμικς...)  

Υπάρχει περίπτωση να εχεις ξεπεράσει το εβδομαδιαίο όριο των 420 ευρώ;

Απ΄όσο εχω καταλαβει οι αγορές αυτές συμψηφίζονται με το οριο αναληψεων... :thinking:

 

 

Επειδή δεν γνωρίζουμε μεχρι πότε θα ειναι σε ισχύ τα capital controls, και έχοντας στο μυαλό μου ότι πολλά διαδικτυακά καταστήματα με κόμικς έχουν περιόδους πολύ καλών εκπτώσεων όσο πλησιάζουμε προς τα Χριστούγεννα, σκέφτηκα να πουλήσω μερικά πράγματα μέσω Ebay.  (πχ πούλησα μια παλια βιντεοκάμερα που είχα χρόνια να χρησιμοποιήσω, μερικά DVD, μερικά κόμικς....). Οι αγοραστές με πληρώσαν μεσω Paypal κι ετσι έχω δολάρια στο λογαριασμό μου + το οτι ξεφορτώθηκα πραγματα που δεν τα ηθελα πλέον.  :nek:

Επεξεργασία από amanocaza
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3125
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3744 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

εγω εκανα το κολπο αλλα μαλλον βιαστικα.πηγα να αγορασω και μου ζητησε το Paypal απο τον δευτερο λογαριασμο να συνδεσω  καρτα.αν και ειχα στο Balance Μου χρηματα.Ισχυει αυτο που λενε οτι στο Paypal πρεπει να περασουν καποιες ωρες πριν χρησιμοποιησεις τα χρηματα σου?η απλα η Paypal ξυπνησε και εφαγα  ακυρω????

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4248 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

(Με την προϋπόθεση πάντα ότι προσπάθησες να αγοράσεις βιβλία/κόμικς...)  

Υπάρχει περίπτωση να εχεις ξεπεράσει το εβδομαδιαίο όριο των 420 ευρώ;

Απ΄όσο εχω καταλαβει οι αγορές αυτές συμψηφίζονται με το οριο αναληψεων... :thinking:

 

 

Επειδή δεν γνωρίζουμε μεχρι πότε θα ειναι σε ισχύ τα capital controls, και έχοντας στο μυαλό μου ότι πολλά διαδικτυακά καταστήματα με κόμικς έχουν περιόδους πολύ καλών εκπτώσεων όσο πλησιάζουμε προς τα Χριστούγεννα, σκέφτηκα να πουλήσω μερικά πράγματα μέσω Ebay.  (πχ πούλησα μια παλια βιντεοκάμερα που είχα χρόνια να χρησιμοποιήσω, μερικά DVD, μερικά κόμικς....). Οι αγοραστές με πληρώσαν μεσω Paypal κι ετσι έχω δολάρια στο λογαριασμό μου + το οτι ξεφορτώθηκα πραγματα που δεν τα ηθελα πλέον.  :nek:

'Οχι δεν ξεπέρασα  το εβδομαδιαίο όριο των 420 ευρώ ,ένα κόμικ των 7 ευρώ ήθελα να αγοράσω και έχω βάλει ξανά τα στοιχεία της prepaid κάρτας 3 (νομίζω) φορές.Αυτό που θα μπορούσα να κάνω είναι να παραγγείλω από το αγγλικό αλλά εκεί είναι κατά 7 ευρώ ακριβότερο οπότε δεν το προσπάθησα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95053
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η Paysafe ξανά στην Ελλάδα...!  :)

 

Στο επίσημο site δεν αναφέρει ακόμα κάνει...!Ας ελπίσουμε να μην είναι ράδιο αρβύλα...!

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3612 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Με paysafe δεν μπορείς να πληρώσεις σε αμαζον , bookdepo ebay κτλ έτσι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3125
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3744 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Eκανα αγορα στο ebay me paypal κανονικα με τον παλιο καλο τροπο.Σαν να εγινε κατι αυτες τιε μερες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Και σε μένα το Paypal δέχεται την παλιά μου πιστωτική. Όλα όπως πριν φαίνεται να είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6425
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Είναι ανάλογα με το είδος/κατηγορία που αγοράζεις τελικά. Σε περίπτωση που κάποιος έχει πρόβλημα και θέλει να έχει paypal χρήμα και δεν το δέχεται απευθείας για αγορά με την κάρτα,να ένα κολπάκι με λίγα βήματα:
1. Mπαίνεις Paypal –> My PayPal

2. Πας «Request Money»

3. Στο σχετικό πεδίο, βάζεις ένα mail στο οποίο έχεις πρόσβαση (προφανώς όχι το mail με το οποίο έχεις κάνει εγγραφή στο PayPal)

4. Τσεκάρεις την επιλογή «goods» και το ποσό που θέλεις

5. Πας στο mail που έβαλες και βλέπεις αν σου έχει έρθει μήνυμα.

6. Δίνεις κάποια στοιχεία που σου ζητάει.Όνομα, διεύθυνση κτλ. φυσικα οχι τα δικα σου.Μπορεις να βαλεις οτι ναναι ...

7. Βάζεις τον αριθμό της κάρτας στην οποία θα γίνει η χρέωση (Μπορεις να βαλεις και την καρτα που εχεις περασμενη στο paypal σου ηδη, δεν υπαρχει κανενα προβλημα)

8. Πατάς pay

9. Τα λεφτά έχουν μπει στο balance του λογαριασμού σου και μπορείς να κάνεις κανονικά τις αγορές σου μέσω internet.(Η συναλλαγη μπορει να αργησει να φανει μεχρι και μιση ωρα και φυσικα και τα χρηματα)
Απο αυτο υπαρχει χρεωση 3.4% + 0.35 λεπτα σε καθε συναλλαγη και αφαιρουνται απο το συνολικο ποσο.Ελπιζω να βοηθησα! Καλες αγορες! ;)

Επεξεργασία από Dio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1619
  • Content Count:  5054
  • Reputation:   34575
  • Achievement Points:  5062
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν κοιτάξεις λίγο πιο πάνω στην παρούσα σελίδα, θα δεις ότι η λύση είχε αναφερθεί προ διμήνου (καθώς και η πηγή της)...  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.