Μετάβαση στο περιεχόμενο

House of vintage.gr


Anestis76

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30946
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  8
  • Reputation:   59
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τον τελευταίο καιρό έκανα δυο αγορές από το συγκεκριμένο site...

Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από τις τιμές, (τουλάχιστον για τα τεύχη που αγόρασα), από την κατάσταση τους, (ήταν ακριβώς αυτή που αναφερόταν στο site)

και από την αποστολή/παραλαβή τους (πακεταρισμένα όπως έπρεπε)...

Η συνομιλία με τον ιδιοκτήτη (Κος Παύλος) επίσης τόσο σε επίπεδο μηνυμάτων αλλά και τηλεφωνικά ήταν υποδειγματική...

Δεν το χω δει αυτό το site να παρουσιάζεται στο φόρουμ, (μάλλον είναι καινούριο, αλλά αν κάνω λάθος με διορθώνεται) οπότε σκέφτηκα να ενημερώσω....

Καλημέρα σε όλους

:havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116940
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το είχα δει εγώ αλλά μιας και δεν είχα κάνει συναλλαγή να ξέρω περί τίνος πρόκειται, περίμενα να βρεθεί κανείς να μας πει την γνώμη του. :):best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15408
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4993 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Όντως άψογος ο Παύλος στις συναλλαγές του και πολύ ευγενικός, πρόθυμος να δεχτεί επιστροφές σε περίπτωση που δεν κάνουν οι καταστάσεις σε κάποιον! Το συνιστώ ανεπιφύλακτα! Πήρα μια καλή παρτίδα με διάφορα τευχάκια και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  635
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  22
  • Reputation:   45
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Αγόρασα σήμερα 4 τεύχη ΚΟΝΑΝ και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από την τιμή και την κατάστασή τους. Άριστη επικοινωνία με τον Παύλο και γενικώς προτεινόμενο site για αγορές.

Επεξεργασία από Ivorian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 years later...

  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  633
  • Reputation:   4734
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Πριν λίγες μέρες ολοκλήρωσα την πρώτη μου παραγγελία από το εν λόγω διαδικτυακό κατάστημα και έμεινα πολύ ευχαριστημένος!

 

Είχε κάποια τεύχη που έψαχνα, σε πολύ λογικές τιμές, ισορροπημένες θα έλεγα, με κέρδος και για τον πωλητή και για τον αγοραστή. 

Αρχικά με το e-mail και μετά με το τηλέφωνο οι συννενοήσεις μας ήταν άψογες. 

Βρεθήκαμε κάπου στο κέντρο των Αθηνών και οι καταστάσεις των τευχών ήταν όπως τις περιέγραφε στην σελίδα του.

Εκεί λοιπόν γνώρισα τον ιδιοκτήτη του House of vintage, τον Παύλο και αρχίζοντας να μιλάμε κατάλαβα ότι δεν είναι απλώς και μόνον ένας έμπορος αλλλά κάποιος που ασχολείται πάρα πολύ καιρό με τα κόμικς και τα βιβλία και εν τέλει αφού αυτά ήταν οι μεγάλες αγάπες του προσπάθησε να γίνουν και η δουλειά του.

Ρώτησα και για κάποια άλλα τεύχη που ήθελα πολύ κάποτε να βρω, κατά σύμπτωση μόλις εκείνη την ημέρα είχε καποια από αυτά αναρτήσει και έτσι δεν τα είχα δει....και μετά την χαρά η λύπη....που να βρω άμεσα κι άλλα λεφτά....

- Μην ανησυχείς στα κρατάω για όσο διάστημα χρειάζεσαι μου είπε! Αν τα θες βάζω άμεσα το "μη διαθέσιμα" κι εσύ πάρε ελεύθερα τον χρόνο σου για τα χρήματα. 

Ομολογώ ότι τέτοια καλοσύνη και κατανόηση για το πάθος μου δεν έχω ξανασυναντήσει από "έμπορο"!

Έκανα ότι μπορούσα και σύντομα ξαναβρεθήκαμε και πήρα και τα νέα τεύχη.

- Ψάχνω συνέχεια μου είπε, μου αρέσει και στείλε μου λίστα τι άλλο θες και με τον χρόνο σου για τα χρήματα!

 

Αυτή ήταν η πρώτη μου γνωριμία με τον Παύλο,  να ' ναι καλά ο άνθρωπος που με τόση κατανόηση με βοήθησε να έχω κάποια τεύχη από αυτά που ήθελα πάρα πολύ να καμαρώνω στην βιβλιοθήκη μου και να τα διαβάζω και να νιώθω κάπως.... που δεν βρίσκω λέξεις να περιγράψω, αλλά εδώ εσείς το έχετε νιώσει και το καταλαβαίνετε 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21923
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Έχω κάνει αγορές και εγώ από αυτό το site και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από τις συναλλαγές μας.

Μπορώ να πω ότι τα πάντα ήταν όπως ακριβώς τα περιέγραφε στη σελίδα του.

Στην επικοινωνία που είχαμε κάθε φορά μου επεσήμανε τα τυχών ελαττώματα του κάθε τεύχους (αν υπήρχαν) και ακόμα μου έλεγε αν δεν έμενα ικανοποιημένος από την ποιότητα ή πίστευα ότι δεν ήταν όπως το περίμενα, μπορούσα κάλλιστα να το επιστρέψω.

Ακόμα πιστεύω ότι έχει και λογικές τιμές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Nούμερο1 σάιτ και σόρι που το γράφω χωρίς καμία διάθεση πειραγματος ή ειρωνείας: ΚΑΙ ΑΡΓΗΣΑΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΤΕ. Ο Παύλος αλλά και οι συνεργάτες του είναι εξαιρετικοί, κομικσάδες από τους λίγους και βιβλιοφιλοι. Συλλέκτες και οι ίδιοι, ευγενέστατοι και εξυπηρετικοί. Κρίμα που δεν πουλάνε όσα έχουν.... Υπέροχοι και πρώτη μου επιλογή εδώ και 6-7 χρόνια. Ουδεμία σχέση με μαυραγορίτικα σάιτ και μαγαζιά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1247 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

House Of Vintage – ΚΛΑΣΙΚΑ ΝΤΙΣΝΕΫ 036

House Of Vintage – ΚΛΑΣΙΚΑ ΝΤΙΣΝΕΫ 031

 

Δεν ξερω τι λετε εσεις, αλλα οταν βλεπω βαθμολογηση 6/10 σε τευχη ζωγραφισμενα ολα μπρος πισω , δεν μπορω να τους παρω στα σοβαρα. Για μενα τα τευχη ειναι 1.5/10 για τα οποια ντρεπεσαι να ζητησεις ακομα και μονοευρο! Το πως βαθμολογει ο καθε σχετικος/ασχετος ελληναρας ποσως με ενδιαφερει. Εγω βαθμολογω αναλογως με τους αμερικανους που ειναι αυστηροι και ακριβοδικαιοι. Το χαλια ειναι χαλια.Ειναι 0.5/10 ! Οταν μου το πασαρεις ταχα μου ταχα μου 5/10 με φθορες, με κοροιδευεις στα μουτρα !

 

Το καταστημα με βαση το τι τιμες κυκλοφορουν σε μαγαζια κυμαινεται στα ιδια προς ακριβο. Με ιδιωτες 2 με 3 φορες πιο ακριβο. Ο καθενας κρινει και αποφασιζει για τον εαυτο το τι αξιζει και τι οχι. 

 

:havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  386
  • Reputation:   3511
  • Achievement Points:  560
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Θα διαφωνήσω μαζί σου όχι ως προς την αξιολόγηση αλλά ως προς τις τιμές.Εχοντας ψωνίσει από όλους για την μικρή μου συλλογή το συγκεκριμένο σάιτ είναι το τρίτο καλύτερο value for money  σε σχέση με σταθερούς εμπόρους και ιδιώτες πωλητές.κατα καιρούς μπορεί να εμφανιστούν και ευκαιρίες από ανθρώπους που θέλουν να ξεφορτωθούν τεύχη αλλά εξαφανίζονται σε δευτερόλεπτα.Τελος δεν έχω πετύχει 30αρια κλασσικά σε οποιαδήποτε κατάσταση κάτω από 30 ευρώ.

Υ.Γ Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις  Δεν είμαι ούτε μέτοχος ούτε παίρνω ποσοστά

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  633
  • Reputation:   4734
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Οι ακριβοδίκαιοι Αμερικανοί όπως τους χαρακτηρίζεις, εάν δεν χρησιμοποιούν αλγόριθμο συνυπολογισμού της παλαιότητας (έστω εμπειρικά) και κρίνουν όπως εσύ μόνον με λογικά - σημερινά κριτήρια είναι απλώς εκτός τόπου και χρόνου, καθότι η λογική - ρεαλισμός- πραγματισμός είναι άχρονος και διαφέρουν - δεν μπορούν να περιγράψουν την ζωή καθότι διέπεται από τον χρόνο. 

1 + 1 = 2 κάνει σε όλες τις εποχές και πριν 45 χρόνια και σήμερα αλλά στην ζωή κάτι που έχει 45 χρόνια στην πλάτη του δεν έχει τα ίδια κριτηρια στην κλίμακα βαθμολόγησης.

Πχ ένας μεσήλικας με πίεση αίματος 14 είναι εντάξει και στην κλίμακα βαθμολόγησης είναι 8-9/10 ενώ ένας νέος με την ίδια πίεση πέφτει αρκετά στην αξιολόγηση. 

Φυσικά, δικαίωμά σου να μην θες το τεύχος της 45ετιας λόγω λίγων γραμμών από στυλό στο οπισθόφυλλο και τσαλακωμενο οπισθόφυλλο ούτε για 1€ όπως είπες 

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2402
  • Reputation:   25520
  • Achievement Points:  2440
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5457 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες!

 

Το HOV, είναι μέσα στο TOP 5, των διαδικτυακών στεκιών αγοράς (παλαιών) κόμικς!

 

:beer0:

 

 

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1247 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

5 λεπτά πριν, james768 είπε:

Τελος δεν έχω πετύχει 30αρια κλασσικά σε οποιαδήποτε κατάσταση κάτω από 30 ευρώ.

Υ.Γ Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις  Δεν είμαι ούτε μέτοχος ούτε παίρνω ποσοστά

 

Δεν εχω προβλημα με την τιμη. Ο καθενας κοστολογει οσο πιστευει. Δεν υπαρχει κατι στανταρ,ποσο μαλλον στην ελλαδαρα. Πιο πολυ με πειραξε η βαθμολογηση. Ναι συμφωνω ειναι σπανιο τευχος,ναι βρισκονται δυσκολα, ναι το πουλας 15 (ενω 9/10 αν υπαρχει κοστιζει 50+) ,αλλά η κατασταση του ειναι επικοικως 3/10. Αλλιως μη βαζεις κατασταση απο διπλα και πες πωλειται οπως το βλεπετε στις φωτο. Αναιρεις καποια πραγματα ετσι. Λεω εγω τωρα. Αμα εχω δικιο ή αδικο ,ο καθενας ας με κρινει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  633
  • Reputation:   4734
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Οκ!

Η κλίμακα αξιολόγησης είναι κάτι στείρο πολλές φορές για τον λόγο που προείπα.

Άλλωστε κι εσύ ένα εξώφυλλο κι οπισθόφυλλο είδες και το HOV σου δίνει την ευκαιρία αν θες να δεις και το τεύχος ολόκληρο. 

 

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1367
  • Reputation:   9826
  • Achievement Points:  1383
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3076 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

37 min ago , chrisbouk said:

Οι ακριβοδίκαιοι Αμερικανοί όπως τους χαρακτηρίζεις, εάν δεν χρησιμοποιούν αλγόριθμο συνυπολογισμού της παλαιότητας (έστω εμπειρικά) και κρίνουν όπως εσύ μόνον με λογικά - σημερινά κριτήρια είναι απλώς εκτός τόπου και χρόνου, καθότι η λογική - ρεαλισμός- πραγματισμός είναι άχρονος και διαφέρουν - δεν μπορούν να περιγράψουν την ζωή καθότι διέπεται από τον χρόνο. 

1 + 1 = 2 κάνει σε όλες τις εποχές και πριν 45 χρόνια και σήμερα αλλά στην ζωή κάτι που έχει 45 χρόνια στην πλάτη του δεν έχει την ίδια κλίμακα βαθμολόγησης.

Πχ ένας μεσήλικας με πίεση αίματος 14 είναι εντάξει και στην κλίμακα βαθμολόγησης είναι 8-9/10 ενώ ένας νέος με την ίδια πίεση πέφτει αρκετά στην αξιολόγηση. 

Φυσικά, δικαίωμά σου να μην θες το τεύχος της 45ετιας λόγω λίγων γραμμών από στυλό στο οπισθόφυλλο και τσαλακωμενο οπισθόφυλλο ούτε για 1€ όπως είπες 

Μα η βαθμολογία x/10 έχει να κάνει αποκλειστικά με την κατάσταση ενός τεύχους και όχι με την παλαιότητα του. Στις οδηγίες για την αξιολόγηση τα κριτήρια είναι οι φθορές, τα σκισίματα, αν λειπουν σελίδες κτλ.
Δηλαδή ένα τεύχος 5 χρονων μπορεί να έχει κατάσταση 1/10 αν κάποιος το έχει σχεδόν καταστρέψει, και ένα τεύχος 50 χρονων να έχει π.χ. 9.5/10 αν το έχουν διατηρήσει άψογο.


4205015.thumb.jpg.4301be518460b47c3f9aaa1edccc3958.jpg
Αυτό εδώ για παράδειγμα θα έπρεπε να έχει 10/10 αν έπαιζε ρόλο ότι είναι από το 1940.
Αλλά η βαθμολογία του είναι "αντικειμενικά" (ακολουθώντας τα κριτήρια όσο πιο πιστά γίνεται) 8,5/10.
Αν το ίδιο τεύχος υπάρχει σε ακόμα καλύτερη κατάσταση μπορεί να πάρει π.χ. 9/10.
Και αν ειναι σε χειρότερη κατάσταση μπορεί να παρει π.χ. 7.5/10
Διαφορετικά αδικείς ένα τευχός που είναι σε καλύτερη κατάσταση.
 

 

Εδώ υπάρχουν στα ελληνικά τα κριτήρια που χρησιμοποιούνται για την αξιολόγηση.

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1247 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

17 λεπτά πριν, chrisbouk είπε:

Οκ!

Η κλίμακα αξιολόγησης είναι κάτι στείρο πολλές φορές για τους λόγο που προείπα.

Άλλωστε κι εσύ ένα εξώφυλλο κι οπισθόφυλλο είδες και το HOV σου δίνει την ευκαιρία αν θες να δεις και το τεύχος ολόκληρο. 

 

 

Εννοείται πως σε όλα αυτά συμπεριλαμβάνεται και το ποιόν του ανθρώπου που το πουλάει. Ας πούμε Δάσκαλος και Θαδδαιος με τις συμπεριφορές τους απέναντι μου (και απέναντι σε άλλους συλλέκτες που έχω μιλήσει) με  έχουν χασει από πελάτη. Αντίθετα ευγενικοί και Κύριοι πωλητές που έχω γνωρίσει στο Facebook, παρότι έχω παραλαβει και από αυτούς καταστασεις μη επιθυμιτες, ο επικοινωνιακος τρόπος τους με κέρδισε στο να ξαναγορασω. 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56163
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

2 hours ago, james768 said:

Εχοντας ψωνίσει από όλους για την μικρή μου συλλογή

 

Είσαι και μετριόφρων! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.