Μετάβαση στο περιεχόμενο

Batman vs Batman [ Burton vs Nolan ]


nickaraxnos

Batman vs Batman  

38 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2866
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  134
  • Reputation:   55
  • Achievement Points:  134
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6108 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Απο τότε που είδα το τελευταίο Batman (ενθουσιάστηκα) προσπαθώ να αποφασίσω ποια απο τις τρεις είναι η καλύτερη.

 

Απο τη μια το Batman α) ήταν η πρώτη β) δεν είχε τα μέσα που είχε η δεύτερη προσπάθεια του Μπάρτον και ο Νόλαν γ) συμμετέχει ο Τζακ νίκολσον που δίνει ρέστα δ) ο Μπάρτον είναι θεός ε) είναι πιο καρτουνίστικη και ψυχεδελική. bigdance.gif

 

Απο την άλλη το Batman returns έχει α) την εκπληκτική μεταμόρφωση του Ντε Βίτο β) τη θεά Φάιφερ με ελαστικό κουστούμι PP.gif γ) πολύ μαυρίλα δ) την ίδια καλή σκηνοθεσία του Μπάρτον bigdance.gif

 

Και φυσικά η ματιά του Νόλαν α) είναι πιο ταινία και λιγότερο κόμικ β) ο Bale σαν Batman είναι ασυναγώνιστος γ) πολύ καλά εφέ δ) χορταστική διάρκεια ε) πολύ ξυλό, υπόθεση και απίστευτη μαυρίλα bigdance.gif

 

Τελικά καταλήγω στο οτι η πρώτη ήταν μάλλον πιο σημαντική και επειδή παίζει ρόλο και το συναίσθημα (η πρώτη και παντοτινή), ψηφίζω το 1 bigbeer.gif

 

Προσθήκη Μετά απο απαίτηση χιλιάδων θαυμαστών προστέθηκαν και οι άλλες δύο ταινίες. Αν δε κάνω λάθος είναι και οι δύο του Τζόελ Σουμάχερ

Τελικά είμαι τραγωδία :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

BATMAN RETURNS!!!!

MIAAAAOYYY!!!!!

Οπως ειπα και στην αρχικη version! :lol:

:beer2:

 

 

:batman: :batman: :batman: :batman: :batman: :batman: :batman: :batman: :batman: :batman: :batman: :batman: :batman: :batman:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ψηφίζω το τελευταίο γιατί είναι πιο σκοτεινό και underground όπως αρμόζει στον ήρωα...

:beer::beer:

 

Άμα μεταφερθούν οι απαντήσεις ας σβηστεί η προηγούμενη απόπειρα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τα Forever και Robin, δυστυχώς καίτοι είχαν 2 προσφιλέστατους προς εμέ ηθοποιούς (ειδικά ο Val) είχαν για σκηνοθέτη τον καραγκιόζο Sumacher (το'χει το όνομα (McClarenας γαρ ;) )) Κοίταζα τώρα τις ταινίες του και είναι πάρε τη μια και βάρα την άλλη. Άλλη μια απόδειξη ότι δεν φτάνει το brand-name, αλλά θες και δημιουργό με cojones και όχι cojones δημιουργό. Καθαρά φτιαγμένα για πιτσιρίκια, για να πουλήσουμε κανένα κουκλάκι ακόμα και για να κάνουμε την αρπαχτή χωρίς να ενοχλήσουμε ευαισθησίες κλπ... Σιχαμερή και αηδιαστική τακτική, πλην όμως it's business.... (Παρεπιπτόντως ξαναέβλεπα χτες το Blade Runner και όπως έκανα χάζι στα σχόλια στο διαδίκτυο διάβασα για το πως εισπρακτικά είχε πάει χάλια στην ΟΥΖΑ γιατί είχε πέσει πάνω στο ΕΤ.... Η ιστορία νομίζω ότι έχει μιλήσει. 'Nuff said)

 

Το Begins, είχε σκηνοθέτη φερέλπιδα και άκρως ενδιαφέροντα. Το Μεμέντο ήταν από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω δει. Την ταινία την περίμενα εναγωνίως, την είδα σε ένα θερινό, διασκέδασα, πέρασα καλά, βγήκα και... και τίποτα. Δεν μου έμεινε απολύτως τίποτα. Κι αν την είδα, κι αν δεν την είδα. Δεν την έχω ξαναδεί έκτοτε και δεν το έχω επιδιώξει. Ίσως να φταίει ο Bale, ίσως να φταίει το χαζό σενάριο και τα σχόλια των αδαών (ήθελα να δω πως ξεκίνησε ο batman.... ρε αει στο κόρακα! (για να μη πω τίποτα καλύτερο) αυτές είναι απορίες δημοτικού...). Anyhow. Σταματάω τον σχολιασμό εδώ γιατί θα παρεκτραπώ ;)

 

Η απορία λοιπόν δεν είναι Burton vs anything else. Αυτό έχει λυθεί εδώ και χρόνια. Η απορία είναι ποιά από τις 2 του Burton... Προφανώς τα κριτήρια μου είναι παρεμφερή με του GCF :cat1: Πλην όμως σίγουρα παίζει μπάλλα και το ενισχυμένο καστ (περισσότεροι χαρακτήρες και ας μην είναι επιπέδου Νίκολσον). Ένα ελλάτωμα τους ίσως να είναι το παρωχημένες, πλην όμως τις έχω δει τόσες φορές που μπορεί και γι'αυτό να μην ξαφνιάζομαι....

 

Επειδή ετέθη στο αρχικό poll, ναι, έρχεται καινούργια ταινία του χρόνου πάνω κάτω με τους ίδιους συντελεστές. Δυστυχώς ξαναασχολείται με τον Joker και εκτιμώ ότι οι συγκρίσεις θα είναι καταλυτικότατες... oh well...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Περα απο την :cat1: εκτιμηση που εχω και την πλακα, στο Returns ο Keaton πραγματικα ζωγραφιζει,Η πρωτη ταινια ισως ηταν κομματι παραπανω στημενη πανω στον Nicholson απο οτι θα επρεπε,κατι οχι παραλογο βεβαια αν εισαι παραγωγος και παιρνεις το ηχηρο ονομα, του σκας τα φραγκα της αρκουδας συν ποσοστο απο τις εισπραξεις για να σου στηριξει την ταινια.Η αξια του Nicholson σαν ηθοποιου βεβαια ειναι αδιαμφισβήτητη,δεν προσπαθω να τον υποτιμησω εδω.

Το δευτερο επισης μπορει να θεωρηθει ενα σκοτεινο παραμυθι,οποτε πιο κοντα στις ευαισθησιες του σκηνοθετη, αρα ποιο φροντισμενο απο αυτον.Και βεβαια εμβαθυνει περισοτερο στον χαρακτηρα του τιτλου,εστω στον διπολικο του χαρακτηρα!

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εννοειται το τελευταιο, ποτε δεν τα πηγαινα καλα με τον Μπαρτον.....(πολυ μεγααααλη πονεμενη ιστορια, συνοψιζοντας μπορω να σας πω οτι μοναχα τον Ακεφαλο Καβαλαρη εχω δει ολοκληρο γιατι ολα τα υπολοιπα, εαν εξαιρεσεις και λιγουλακι το πρωτο Batman, μου προκαλουσαν εντονη αναδευση στομαχου)

 

Παντως για καλυτερο ever ηθοποιο που ενσαρκωσε τον Batman οχι ως Dark Knight, αλλα ως απλο αφασια υπερηρωα, βαζω τον Adam West!!! :D:beer: Απο τους καινουριους ισως να εβαζα τον Κιλμερ γιατι μου αρεσει σαν ηθοποιος, αλλα η ταινια ηταν να κλαινε και οι 15 ρεγγες του Net Ghost........ :)

GCF, η τοτε ταινια ειχε και μια πολυ καλη Catwoman....... ;)

post-556-1186071724_thumb.jpg

Επεξεργασία από DJO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ειναι αληθεια οτι ο ρολος της Catwoman ειχε ενδιαφερουσες προτασεις και στο τσιρκουλο του '60. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οκ, τωρα προσεξα μια κοτσανια (ακομα να συνελθω απο το καψιμο που εχω παθει με το Halo2, το οποιο παιζω στα XP παρακαλω, χαρ,χαρ... :mafia: ):

 

Στη συνθεση δεν ειναι η Catwoman, αλλα η Batgirl, τσακω και την Catwoman απο το θιασο :D :

post-556-1186072635_thumb.jpg

 

Για υπολοιπες φωτο απο το χαβαλε καστ του '66 εδω :beer:

 

Βεβαια, μιας και και οι δυο Catwomen ειναι πλεον στα 'αντα, αντε να βγει στη μεγαλη οθονη καμια πιο φρεσκια να ευφρανθει το χειλακι μας...... :cool:

 

υγ.Οχι, η Χαλι Μπερι ως Κατγουμαν ηταν ο,τι χειροτερο εχω δει, φρεσκια ειπαμε, οχι ληγμενη......!

 

Αλλα μεχρι τοτε, ας αφησουμε τον Adam Hughes να μας χαρισει ενα ακομα οφθαλμολουτρο :beer: :

post-556-1186074197_thumb.jpg post-556-1186074212_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Παρεπιμπτόντως στην τελευταία ταινία που πήγα επειδή λέγανε ότι έπαιζε ο Βαλ,-ούτε τίτλο δεν θυμάμαι μιλάμε για παπαριά ολκής- έκλαψα τα ωραία μου λεφτά.Ο τύπος εμφανίστηκε για 2 λεπτά και έκανε έναν γερομπεκρή :valtnino: που έχασε τον γιο του στον Κόλπο :confuse: .Αισθάνθηκα τόσο μα τόσο :notalk: γιατί πήγα να δω την ταινία για πάρτη του και έμεινα με το ...ποπκορν στο χέρι.Αφού τη διαφημίζανε ότι σαν κύριο προσόν είχε τον Βαλ Κίλμερ.Άμα τον δω στο δρόμο μπορεί να του χώσω και καμια μπουνιά...μπας και συνέλθει που πάει και παίζει σε ότι βρει μπροστά του(όχι τίποτα άλλο το παιζε και underground).

 

¨Οσο για τον Τζόελ Σουμάχερ μπορεί να γυρίζει :notalk: αλλά έχει βγάλει πολύ καλές αστυνομικές σειρές(CSI)

οπότε :respect:

 

Όσων αφορά τον Μπάρτον σιγά τώρα που ναι και εκτός συναγωνισμού τα 2 Μπατμαν του με του Νόλαν(sorry germanicus).Επειδή δεν με ενθουσίαζε και πολύ σαν ήρωας μπορώ να πώ ότι σαν διασκέδαση η τελευταία ταινία μου άρεσε περισσότερο και μπορεί να την ξανάβλεπα.Τα άλλα 2 δεν αντέχω να τα ξαναδώ ολόκληρα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2866
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  134
  • Reputation:   55
  • Achievement Points:  134
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6108 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Κοίτα να δεις. Ποτέ δεν περίμενα οτι α) θα υπήρχαν άνθρωποι που δεν θα τους άρεσε ο Μπάρτον - μα καλά ούτε το Big Fish? - και β) οτι το 2 θα θεωρούνταν καλύτερο του 1. Βέβαια έτσι όπως διαβάζω τις απόψεις σας, ομολογώ οτι το σκέφτομαι πιο πολύ τώρα :thinking: Όπως και να έχει νομίζω οτι η πρώτη ταινία είχε την απόλυτη ισορροπία μεταξύ σοβαρού/αστείου, θρίλερ/κωμωδία κλπ Η απόλυτη παράνοια απο τον τρελαμένο Μπάρτον (φυσικά με την ευγενική χορηγία του Νίκολσον) :clap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κοίτα να δεις. Ποτέ δεν περίμενα οτι α) θα υπήρχαν άνθρωποι που δεν θα τους άρεσε ο Μπάρτον - μα καλά ούτε το Big Fish? -

 

κάποτε, τις παλιές καλές εποχές, τους ιερόσυλους τους έκαιγαν και ησυχάζαν :blob1: δυστυχώς σήμερα.... :D

 

τι σχέση έχει ο Sumacher με το CSI? Μήπως μπερδεύτηκες με τον Bruckheimer?

 

:beer:

 

ΥΓ γιατί Big Fish? Πες Nightmare να στανιάρουμε :)

ΥΓ2 Εφάμιλλο αίσχος cameo ήταν στο Executive decision που προμοτάραν την εμφάνιση του Seagal και εντέλει έπαιξε 5 (? πολλά λέω?) λεπτά :)

ΥΓ3 ήμουν μικρός τότε, οπότε συγχωρούμαι

ΥΓ4 Ούτε καν 90!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Νομίζω ότι το τόπικ ξεφεύγει απο το αρχικό του θέμα και γίνεται για τον Μπάρτον. Δικιά μου άποψη είναι ότι δεν είναι και τόσο χάλια σαν σκηνοθέτης. Τελεία εδώ ---> .

 

Τώρα για τα Μπάτμαν, νομίζω ότι είναι σαν την ΙΟΝ, πρώτη μου αγάπη και μοναδική. Και η δεύτερη μου άρεσε αν και λίγο πιο βαρετή. Ο Άρνι δεν έλεγε και πολλά σαν κακός, η δε τελευταία νόμιζα ότι έβλεπα κανα ντοκυμαντέρ ψυχολογίας και όχι Μπάτμαν. Όλοι ξέρουμε την ιστορία ήταν ανάγκη να καταναλώσουμε σελιλόιντ και να πειραματιστεί ο σκηνοθέτης αν μπορεί να το σουλουπώσει?

Τώρα για το Forever δε θυμάμαι και πολλά, αλλά νομίζω ότι η τελική σκηνή μάχης ήταν πολύ καλή, με μεγάλη διάρκεια και ωραία γυρίσματα.

Ευκαιρία να το ξαναδω μάλλον...

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ταινίες Μπάτμαν θεωρώ μόνο τις 2 του Μπάρτον και την τελευταία του Νόλαν. Τα άλλα δύο ήταν εκτρώματα και μόνο ταινίες δε μπορούν να χαρακτηριστούν.

 

Σχετικά με το poll τώρα, αρκετά ενδιαφέρον μια και η απάντηση δεν είναι τόσο εμφανής. Προσωπικά (αν και μου αρέσει ο Μπάρτον) επέλεξα το Batman Begins (σορρυ germanicus) για έναν πολύ απλό λόγο: Ήταν ρεαλιστικό. Εξηγούσε τα πάντα. Πως έγινε αυτό που έγινε, πως κατασκεύασε τη στολή, τα gadgets κλπ... Το θέμα του ρεαλισμού πάντα είναι κάτι που κοιτάζω σε μια ταινία γι΄ αυτό και μου έκανε τόσο καλή εντύπωση, συν το ότι όλη η ταινία είχε μια πολύ καλή ατμόσφαιρα. Πιστεύω από τις καλύτερες μεταφορές κόμικ στον κινηματογράφο.

 

Απ΄ την άλλη οι ταινίες του Μπάρτον είναι καθαρά ταινίες-κόμικ. Δεν κοιτάζει καθόλου το ρεαλισμό αλλά κοιτάζει να μεταφέρει στις 3 διαστάσεις καρτουνίστικους ήρωες. Όχι ότι αυτό είναι κακό, απλά διαφορετική νοοτροπία. Μου άρεσαν και αυτές οι ταινίες και 'οντως ο Τζακ Νίκολσον δίνει ρέστα στην πρώτη, θα προτιμήσω όμως το Batman Returns. Έχω την εντύπωση ότι η Michelle δίνει "παραπάνω" ρέστα από τον Τζακ.

 

Αυτά! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2866
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  134
  • Reputation:   55
  • Achievement Points:  134
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6108 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Πραγματικά ένα απο τα μεγάλα ατού της 2ης ταινίας είναι το οτι οι δεύτεροι ρόλοι έπαιξαν πάρα πολύ καλά. Και η Μισέλ ανταποκρίθηκε άψογα αλλά να μην ξεχνάμε και τον φοβερό Γούοκεν :best: Επίσης συμφωνώ με τον sneaker οτι στην ταινία του Νόλαν το επεξηγηματικό μέρος ήταν και χρήσιμο και πολύ καλό, χωρίς να κουράζει :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Για μένα δεν ήταν καθόλου δύσκολη επιλογή: Ψήφισα την 1η ταινία (Βatman) δαγκωτό.

Κατ'αρχάς ήταν απ' τις πρώτες ταινίες που θυμάμαι να έχω δει στο σινεμά. Όταν είσαι πιτσιρίκι 7 χρονών, και βλέπεις μια τέτοια ταινιάρα, σου αφήνεται μια απίστευτη εντύπωση μετά. Θυμάμαι πόσο πολύ με είχε εντυπωσιάσει τότε, που μέχρι και αυτοκόλλητα απ' την ταινία μάζευα, και προσπαθούσα να συμπληρώσω το άλμπουμ. Άρα κερδίζει πόντους αυτή η επιλογή λόγω συναισθηματικής αξίας.

Αλλά έτσι κι αλλιώς, θεωρώ τον Μπάρτον έναν απ' τους καλύτερους σκηνοθέτες, που αφήνει στις ταινίες του μια μαγευτική ατμόσφαιρα. Και η δεύτερη ταινία ήταν εξαιρετική (Batman Returns), αλλά όχι σαν την πρώτη, ελαφρώς κατώτερη.

Το Batman Begins έρχεται 3ο για μένα, γιατί ήταν μεν μια πολύ ωραία ταινία, αλλά δεν είχε αυτή την ατμόσφαιρα παραμυθιού που έδωσε ο Μπάρτον.

Εννοείται πως οι "πολύχρωμες" ταινίες του Σουμάχερ δε θα μπορούσαν με τίποτα να ξεπεράσουν τις δύο "σκοτεινές" ταινίες του Μπάρτον, ούτε και αυτή του Νόλαν. Αν και το Batman Forever ήταν αρκετά διασκεδαστικό, είχε διαφημιστεί πολύ και είχε και πολύ καλό soundtrack, παραμένει τέταρτη επιλογή. Ενώ το Batman & Robin απλά βλεπόταν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  3592
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  29
  • Reputation:   6
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Όλες οι ταινίες του Βatman μου άρεσαν δυστυχώς δεν έχω δει την πιο καινούρια του ταινία:Βαtman Begins!Παρ'ολ'αυτά ψηφίζω Batman kai Robin γιατί μου αρεσαν πολύ οι ηθοποιοί αλλά και η υπόθεση!!! :beer::D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μερικές παρατηρήσεις:

 

01. O Schumacher μπορεί να μην είναι οραματιστής σκηνοθέτης , είναι όμως άψογος επαγγελματίας κι έχει αρκετές ΠΟΛΥ καλές ταινίες στο ενεργητικό του, έκαστη στο είδος της: The Client, Veronica Guerrin, Flatliners, The Phantom of the Opera, The Lost Boys .

 

02. Το αμερικάνικο εμπορικό σινεμά είναι περισσότερο σινεμά παραγωγού και λιγότερο σκηνοθέτη, οπότε στα Batman 3 και 4 ο Schumacher σίγουρα λειτουργούσε κάτω από συγκεκριμένες προδιαγραφές και απαιτήσεις

 

03. Τα 3 και 4 είχαν πολύ περισσότερους χαρακτήρες για ανάπτυξη, οπότε τουλάχιστον στο ζήτημα αυτό ήταν λογικό να κάνουν κοιλιά.

 

04. Το 3 και το 4 πάσχουν από την ασθένεια όλων των sequels, να δείξουν περισσότερα αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να βάλεις τα πάντα σε μια ταινία.

 

05. Οι ταινίες βασισμένες σε κόμικς είναι απόλυτα εξαρτώμενες από την πρόοδο της τεχνολογίας και των ειδικών εφέ. Όσο θα προοδεύει η τεχνολογία τόσο θα γίνονται καλύτερες.

 

06. Οι ταινίες βασισμένες σε κόμικς είναι απόλυτα εξαρτώμενες από το budget τους. Όσο μεγαλύτερο είναι τόσο περισσότερες πιθανότητες έχουν να είναι καλύτερες.

 

07. Ο Burton είναι από τους τρεις- τέσσερις σημαντικότερους Αμερικανούς δημιουργούς των τελευταίων 25 ετών αλλά και ο Nolan είναι απίστευτος (για δοκιμάστε να δείτε το Memento).

 

08. O Burton έχει κάνει πολλές καλές ταινίες μετά το 1989 (Sleepy Hollow, Big Fish , Ed Wood) και η μόνη ουσιαστικά αδύναμη στιγμή στη καριέρα του είναι το Planet of the Apes.

 

09. Το Batman Returns (το 2) θεωρείται στην πιάτσα καλύτερο του 1 (πιο σκοτεινό, έχει και Michelle)

 

10. O Michael Keaton ως Bruce Wayne είναι το αδύναμο σημείο των 2 πρώτων ταινιών. Ναι μεν έχει το παρανοϊκό βλέμμα αλλά δεν έχει ούτε την αρρενωπότητα, ούτε την κορμοστασιά, ούτε τίποτα άλλο. Απόδειξη ότι οι καλύτερες στιγμές της καριέρας του Keaton είναι οι κωμωδίες: The Dream Team, Multiplicity , χμ άντε και το Pacific Heights ( σε αυτές παίζει : τον ψυχοπαθή στην πρώτη, τον τρελαμένο στη δεύτερη και τον παρανοϊκό στη τρίτη. Μιλάμε για απίστευτη ερμηνευτική γκάμα :lol: )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3735
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  7
  • Reputation:   16
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Φανατίλας του Μπάρτον ψηφίζω με το χέρι στην καρδιά το Batman Returns.Δυστυχώς εμένα δεν μάρεσε ούτε το Planet of the apes ούτε to Charlie and the cocolate factory ούτε το επιτιδευγμένα συγκινητικό Big fish.Έχουν άποψη πάντως τα προηγουμενα.Στο θέμα μας πάντως, ο κάθε σκηνοθέτης είπε αυτό που ήθελε με τον τρόπο που.Απλά πιστεύω πως το 3 και 4 είναι σκουπίδια (μαρέσει αυτή η λέξη δεν θέλω να θίξω κανέναν) και απλά το Begins εμένα δεν μάρεσε.

Οι απόψεις μου είναι απόψεις και είναι καθαρά θέμα υποκειμενικότητας έτσι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

07. Ο Burton είναι από τους τρεις- τέσσερις σημαντικότερους Αμερικανούς δημιουργούς των τελευταίων 25 ετών αλλά και ο Nolan είναι απίστευτος (για δοκιμάστε να δείτε το Memento).

 

να σχολιάσω απλώς ότι Μεμέντο, μεμέντο και μόνο μεμέντο... κάτι σαν τον Soderbergh δηλαδή για καμιά δεκαριά χρόνια μετά το Sex Lies and Videotapes. Για την ώρα απλός φέρελπις με μια πάρα πολύ δυνατή ταινία στο ενεργητικό του ;)

 

:beer:

 

ΥΓ από τις ταινίες του Σουμάχερ μόνο το Lost Boys είχα δει παλιά, πολύ παλιά. ναθιν ματς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1360
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Νομίζω οτι το Batman ήταν οτι πιο κοντινό στο κόμιξ με καταπληκτική ερμηνεία Joker απο τον Τζάκ.

Η δεύτερη ταινία κάπου με χάλασε με τους πιγκουίνους..........

Οι άλλες 2 απλώς δεν βλέπονταν με Τζορτζ Κλούνει και Βαν΄Κίλμερ.

Η τελευταία ταινία παρά ήταν σοφιστικέ και νομίζω οτι ένα ανήλικο παιδάκι θα δυσκολευόταν να την παρακολουθήσει.

:thinking::thinking::thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3734
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  50
  • Reputation:   23
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Begins από μένα. Η ταινία ήταν χωρίς υπερβολή ένα καθαρόαιμο κόμικ του Batman, με κινούμενες εικόνες. Και χωρίς ποτέ να γίνει "χάρτινο". Ακολουθούν τα Returns, για τους κακούς του κυρίως και ύστερα το πρώτο, κυρίως για το κύρος που έδωσε στο συμπαν του χαρακτήρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  4354
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  45
  • Reputation:   28
  • Achievement Points:  45
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5951 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

καλη και η ταινια του Νολαν, ο Μπάρτον όμως έχει κάνει καταπληκτική μεταφορα του συμπαντος του μπατμαν, απ τις καλύτερες μεταφορές κόμικ στην οθόνη!!! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4366
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  112
  • Reputation:   829
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5949 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Λοιπόν, ψήφισα την ματιά του Nolan στον Μπάτμαν γιατί πιστεύω οτι είναι πιο κοντά στην ατμόσφαιρα και στον χαρακτήρα του Μπάτμαν απο τα κομικς. Ακόμα ανατριχιάζω στο "swear to me" που άκουσα απο το στόμα του Bale. Αν δεν το έβλεπα στο σινεμά θα σηκωνόμουν και θα φώναζα "Αυτός είναι ο Μπάτμαν που ξέρω!!!".

Βέβαια οι ταινίες του Μπάρτον έχουν κάτι το ρομαντικό επάνω τους. Αλλά, όπως και ο ίδιος ο Μπάρτον παραδέχτηκε αν δεν κάνω λάθος, βασίστηκε κυρίως στον Μπάτμαν της τηλεοπτική σειράς.

Αυτά και ανυπομονώ για το Dark knight :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ψήφισα χωρίς δισταγμό το τελευταίο Batman, γιατί το θεωρώ πιό κοντά στο κλίμα της ιστορίας. Όλα τα προηγούμενα έδωσαν μεγαλύτερη σημασία στους ''δεύτερους'' ήρωες, παρά στον ίδιο τον Batman. Επιπλέον τα θεωρώ λίγο πιο ...παιδικά.

 

Θα συμφωνήσω όμως απόλυτα με τα περί Adam West του DJO, τον οποίο κι ευχαριστώ για τις αναμνήσεις που μου ξέθαψε.

Επεξεργασία από Pavlos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3734
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  50
  • Reputation:   23
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

καλη και η ταινια του Νολαν, ο Μπάρτον όμως έχει κάνει καταπληκτική μεταφορα του συμπαντος του μπατμαν, απ τις καλύτερες μεταφορές κόμικ στην οθόνη!!! :respect:

 

Ε, κοίτα τώρα, πολύ καλά τα δύο πρώτα Batman από κινηματογραφικής άποψης, αλλά όσον αφορά τον χαρακτήρα, είναι από τις πλέον κακές (με την έννοια της έλλειψης πιστότητας στο υπάρχον υλικό) μεταφορές. Όπως είπε ο Kevin Smith σε μια ομιλία του, αναφερόμενος στον Burton: " And he (Burton) said 'I don't read comic books'. Yeah, no shit, I saw Batman"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 13 years later...

  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μπάρτον αλλά κατι ψιλοάσχετο: γιατί βλέπω δημοσκοπησεις με τους ίδιους τιτλους ή/και το ίδιο θέμα; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.