Jump to content

Recommended Posts

Batman: Αυτό είναι το logo και το πρώτο πόστερ

batman-2.thumb.jpg.91bdd766f38f2df993eeed5e37da465f.jpg

Ο σκηνοθέτης Matt Reeves αποκάλυψε το απόγευμα της Πέμπτης το επίσημο logo αλλά και το πρώτο πόστερ για τη νέα ταινία του Batman.

Όπως και στο δοκιμαστικό υλικό που είχε δοθεί στη δημοσιότητα πριν από λίγους μήνες, έτσι και εδω το χρώματα που κυριαρχεί είναι το κόκκινο.

Το πόστερ δημιουργήθηκε για τις ανάγκες του DC Fanodome που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο και εκεί αναμένεται να δώσουν το παρών οι συντελεστές ενώ δεν αποκλείεται να δούμε και κάποια πλάνα. Η ταινία αναμένεται στους κινηματογράφους το 2022.

1D64FB90-0515-422B-BD11-BDEED9EDCAFD.thumb.jpeg.b6d3ea23c50a204352e578318c8223a6.jpeg  EF4629F6-06D5-434C-AA68-2CD255B4929C.thumb.jpeg.92ede6d8bb96ad7bb67129d94340730a.jpeg

ΠΗΓΗ

:beer:

• Like 6
  • Thanks 1

Πολύ ωραίο λογότυπο, όπως και το artwork του Jim Lee στο πόστερ. Να δούμε πώς θα φαίνεται και στην ταινία. Διόρθωση: η ταινία προς το παρόν είναι προγραμματισμένη για Οκτώβριο του 2021.

• Like 3

Και επίσημα το The Batman δεν θα είναι μέρος του DCEU

Επίσης ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ TEASER

Ως Batmanοgeekουλας θα αναφέρω τα εξής:

Ατμόσφαιρα: Μυστηρίου, φαίνεται ότι πάμε για Detective Batman.

Gordon: Διαφωνώ με την επιλογή, αλλά φαίνεται ωραίος ο Wright.

Μάχες: Μικρό δείγμα, αλλά ο Snyder έβαλε ψηλά τον πήχη προσφέροντας την υπέροχη σκηνή στην αποθήκη. Δεν ξέρω...

Batsuit: Δε μου αρέσει. Και εδώ ο Batfleck έχει βάλει ψηλά τον πηχη.

Batmobile: Δεν τρελάθηκα, αλλά φαίνεται ελπιδοφόρο.

Batman σαν εμφάνιση: Ωραία σοβαρή φωνή, δε φαίνεται τόσο επιβλητικός με τη στολή.

Bruce Wayne: Μακράν το χειρότερο σημείο του teaser. Τι γκοθάς Bruce Wayne είναι αυτός; Εγώ τον Bruce Wayne μου τον θέλω επιβλητικό όπως ο Batfleck. Έστω λίγο πιo businessman playboy τύπου Bale. Ακόμα και αν μοιάζει με καθηγητής μαθηματικών, να γυαλίζει το μάτι του όπως του Keaton. Ειλικρινά τι Bruce Wayne είναι αυτός που μοιάζει με τραγουδιστή των My Chemical Romance;

Μου αρέσει η detective προσέγγιση και η σκοτεινή ατμόσφαιρα, αλλά τα επιμέρους στοιχεία δε με ενθουσιάζουν. Σίγουρα με ένα πιο πλήρες trailer θα έχω καλύτερη άποψη, αν και Batmovie είναι, εννοείται θα πάω πρεμιέρα.

• Like 8
  • Thanks 4

Πολύ καλό σαν πρώτη εντύπωση! 

• Like 5
  • Thanks 2

Μάγκες μου άρεσε άπειρα! 

• Like 1
  • Read 1

Σκοτώνεται ο Άλφρεντ ;

• Like 1

Καταρχάς είδαμε Πιγκουίνο και δεν το ξέρουμε;;;;;;;;;;;;;;;; Γιατί έτσι φημολογείται στο νετ. Παίδες, αν αυτός είναι ο Φάρελ, οκ ρισπέκτ από μένα και παίρνω πίσω ό,τι είπα.

image.thumb.png.31b54fc0571b534dc34bd974c7d85ab3.png

Πάμε τώρα στα του τρέιλερ, τον έκραξα, τον έθαψα, και νιώθω ό,τι θα με κερδίσει τρέιλερ το τρέιλερ!!!! :wow:  Βέβαια οι βασικοί λόγοι που ήμουν αρνητικός παραμένουν. Ο Πάτινσον εξακολουθεί να μην με πείθει ως Γουέην, περισσότερο με κάποιο πλούσιο τσογλάνι με υποψία ίμο μαλλιού μοιάζει, παρά με τον ζάπλουτο επιχειρηματία πλέι-μπόι που ξέρουμε. Ή για να το θέσω πιο σωστά, ως Γουέην ήταν απλά ο Μπάτμαν με κοστούμι, δεν είδα δυαδικότητα. Αυτό ίσως αλλάξει συν τω χρόνω, προς το τέλος της ταινίας ή στην επόμενη βέβαια. Αφού δυστυχώς επέλεξαν να πιάσουν το στόρι από την αρχή, καλώς ή κακώς θα πρέπει και να περιμένουμε να εξελιχθεί ως χαρακτήρας ταινία τη ταινία. Τα ίδια ισχύουν και για στολή και Μπάτμομπιλ. Δεν ενθουσιάζομαι, απλά δέχομαι ότι μπορούν να δουλέψουν ως προσωρινά και μόνο. Ειδικότερα για τη στολή όσο τη βλέπω τόσο σκέφτομαι ότι είναι ένα κράμα 1939 1ης εμφάνισης, Zero Year και Gaslight. Μπορώ να καταλάβω την λογική από πίσω του "κοιτάξτε, έχουμε ένα Μπάτμαν στον 2ο χρόνο του, δεν έχει ακόμα την τελική του μορφή και πρέπει κάπως να το αποτυπώσουμε αυτό στην οθόνη", αλλά και πάλι δεν σημαίνει ότι ντε και καλά επιβάλλεται να μ' αρέσει, ούτε ότι δεν μπορούσαν και καλύτερα. Ειδικά η κουκούλα άστα να πάνε... Η Κατγούμαν πολύ ωραία κινησιολογικά, ελπίζω και αυτή να πάρει την ενδυματολογική αναβάθμιση που της αξίζει. Ο Γκόρντον, δεν θυμίζει Γκόρντον και γενικά αυτές οι PC αλλαγές ποτέ μα ποτέ δεν μου άρεσαν, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Ο Γκόρντον ίσως και να γίνει μια απ' αυτές, και κυρίως λόγω ηθοποιού. Απλά επειδή ξέρω τον Wright, ξέρω ότι ερμηνευτικά το 'χει και ξέρω ότι αν μη τι άλλο δεν θα είναι κομπάρσος και ελπίσω να μας δώσει κάτι καλό. Θα μου πείτε, τι σου άρεσε τελικά ρε φίλε; Ναι αυτό μου άρεσε και μου αλλάζει τη γνώμη είναι το ύφος της ταινίας. Σκοτεινό, με κάποια στοιχεία χόρορ και μ' ένα Μπάτμαν που γ@μ... και δέρνει κυριολεκτικά!! Ειδικά στο "I am Vengeance" είπα οκ ΤΟ 'ΧΕΙ!!!!!!!

• Like 8
  • Thanks 2

Συμφωνώ με αυτά που είπε ο @BATNICK.

Φανταστείτε κατά τη διάρκεια της ταινίας, ο Bruce να πει τις ατάκες "I' m Vengeance!"  και "I' m the Night!" και στο τέλος, μετά από μία επική μάχη, να πει "I'm Batman!"...! Θα τα χάσω τελείως! :NoNo:

Επίσης μου αρέσει τέρμα το soundtrack! Πολύ σκοτεινό! 

• Like 4
  • Thanks 1

Μου άρεσε και μένα το trailer, τρομερή ατμόσφαιρα αλλά ξενέρωσα όταν έβγαλε την μάσκα και είδα τον Bruce Wayne σε emo εκδοχή. Άστε που ο Πάτισον δείχνει να κολυμπάει μέσα στη στολή.   

• Like 2
  • Funny 2
  • Thanks 1

1 ώρα πριν, Hayate είπε:

Μου άρεσε και μένα το trailer, τρομερή ατμόσφαιρα αλλά ξενέρωσα όταν έβγαλε την μάσκα και είδα τον Bruce Wayne σε emo εκδοχή.

Το eye liner του έλειπε! :lol:Τι ήταν αυτό που αντίκρισα όταν έβγαλε τη μάσκα; Ο δισεκατομμυριούχος Bruce Wayne; Δεν περίμενα ότι θα το πω αυτό, αλλά Ben Affleck και πάλι Ben Affleck... Εν τω μεταξύ ελπίζω να μην πάνε το χαρακτήρα στο άλλο άκρο και να το παρουσιάσουν αλλιώς, ακολουθώντας τη συνταγή επιτυχίας του "Titans". Άλλο Nightwing, άλλο Batman. Διότι έχουμε αρχίσει να βλέπουμε "γκρι Τζόκερς" τελευταία και δε μπορώ να πω ότι μ' αρέσει ιδιαίτερα όταν το "κακό" και το "καλό" δεν παρουσιάζονται ως αυτό ακριβώς που είναι και πάνε να τα εξομοιώσουν. Τέλος πάντων, εκείνη η ταινία ήθελε να περάσει κάποια κοινωνικά & αντιρατσιστικά μηνύματα, το θέμα είναι εάν έπρεπε να το κάνουν σε ένα πασίγνωστο "σύμπαν" με τόσο δημοφιλείς χαρακτήρες και να τους αλλάξουν τόσο πολύ. Αλλά είπαμε... Ποιος τον χ$#@ι τον αναγνώστη. :moutra2:  Η μουσική που ακούγεται είναι το "Something in the Way" των Nirvana και ταιριάζει!

Edited by Mandrake
  • Like 2
  • Thanks 1

44 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Το eye liner του έλειπε! :lol:Τι ήταν αυτό που αντίκρισα όταν έβγαλε τη μάσκα; Ο δισεκατομμυριούχος Bruce Wayne; Δεν περίμενα ότι θα το πω αυτό, αλλά Ben Affleck και πάλι Ben Affleck... Εν τω μεταξύ ελπίζω να μην πάνε το χαρακτήρα στο άλλο άκρο και να το παρουσιάσουν αλλιώς, ακολουθώντας τη συνταγή επιτυχίας του "Titans". Άλλο Nightwing, άλλο Batman. 

Ψιλοβγάζει νόημα αν το δεις υπό τη σκοπιά ότι μιλάμε για νεαρό Bruce Wayne, αλλά ας πούμε αν δεις το trailer του TENET ο Pattinson κοστουμαρισμένος είναι μια χαρά Bruce Wayne. Αυτό το στυλ emoπαιδου δεν ταιριάζει. Βασικά μια ακόμα καλύτερη ιδέα μιας και είμαστε εκτός DCEU και ο Pattinson με τη στολή δεν είναι κανένα ντούκι, είναι η ταινία να είναι στο σύμπαν του Batman Beyond. Καστάρεις γερασμένο βετεράνο για Bruce και έχεις τον Pattinson να παίρνει το ρόλο του Terry McGinnis που με μέντορα τον Bruce γίνεται ο Batman. Στο Beyond o McGinnis δεν είναι κανά θηρίο, είναι πιο εύπλαστος, άρα έχει το πακέτο.

• Like 3
  • Thanks 1

Εμένα μου αρέσει ο Pattinson ως Bruce Wayne. Φαίνεται ενδιαφέρουσα εκδοχή. Γενικά το "νευριασμένο" και "μπρουτάλ" στυλ τού πάει πολύ. Όσον αφορά τη μαύρη μπογιά που υπάρχει κάτω από τα μάτια του, προσωπικά μου αρέσει γιατί το βρίσκω ρεαλιστικό και ειλικρινές, αρκεί να σκεφτούμε ότι ενώ ολοί οι προηγούμενοι Batman είχαν μπογιά γύρω από τα μάτια,  μόλις έβγαζαν τη κουκούλα τους αυτή ως δια μαγείας εξαφανίζονταν. Είναι κάτι διαφορετικό και από ενδυματολογική άποψη εμένα μου κάνει.

Όσον αφορά το μαλλί... θα προτιμούσα να είχε buzz cut άλα Zero Year.

Όσον αφορά τη στολή... το μόνο που θα άλλαζα είναι τα αυτιά, θα τα ήθελα λίγο πιο παχιά και όχι τόσο λεπτά που είναι. Κατά τ'άλλα είναι μία χαρά και δείχνει πολύ badass.

Τέλος έχω διαβάσει στο διαδίκτυο ότι πολλοί δε θέλουν τον Pattinson, "ότι δε κάνει" και τέτοια. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι στο σχετικά πρόσφατο 2007 ο Χιθ Λετζερ είχε επιλεχθεί για το ρόλο του Τζόκερ και πολλοί τον χαρακτήρισαν "λίγο" και "άστοχη επιλογή" για το ρόλο. Ε τα υπόλοιπα είναι ιστορία. 

Είναι πολύ υποσχόμενη ταινία. Αναμένω με ενδιαφέρον. 

Edited by the comic guide
  • Like 3
  • Thanks 1

mixed feelings για το τρέηλερ. Από τη μια έχουμε το θετικό ότι μοιάζει με αστυνομική ιστορία (επιτέλους) (και δεν εννοώ σκανδιναβικό νουάρ... :) )  . Από την άλλη συνεχίζουμε τα εγκλήματα του Nolan. BATMAN IS FUN. Δεν είναι κόψιμο φλέβας και μιζέριασμα. (και προφανώς δεν εννοώ fun σαν τον West. Εκείνο εκεί ήταν παρωδία/γελοιότητα :)

:cheers5: 

• Like 3
  • Disagree 1
  • Neutral 1
  • Thanks 1

Η καρδιά μου έχει hype-αριστεί στο έπακρο γιατί BATMAAAAN...αλλά το μυαλό μου δεν λέει να συμβαδίσει. Σε πρώτη φάση, γιατί είναι τόσο σκοτεινή η σκηνοθεσία; Δεν εννοώ το α λα Seven vibe, αλλά κυριολεκτικά το τραγικά χαμηλό επίπεδο φωτεινότητας που κάνει τα πάντα μουντά, μίζερα, άχρωμα και άψυχα...και όχι με την καλή, goth έννοια όλα αυτά :(  Δεύτερον, η DC πράγματι πρέπει να ξεπεράσει την οξεία Nolan-ίτιδα που έχει την τελευταία 10ετία και να αρχίσει να εμπνέεται από το DCAU ή γιατί όχι, τα ίδια τα comics. Οκ, ο Batman είναι πιο μπρουταλ εδώ, αλλά το ίδιο και στο DKR και εκεί δεν ένιωσα πως η ιστορία χάνει την «κομιξίλα» της. Αυτή η απομάκρυνση από τις ρίζες των ηρώων είναι που έχει φτάσει το DCEU στον ποιοτικό βόθρο που βρίσκεται τώρα. Τέλοσπαντων. Στυλιστικά, νιώθω πως η στολή του Batfleck ήταν το απόγειο του ήρωα στη μεγάλη οθόνη και ξενέρωσα κάπως με την επιστροφή στην «μεταλλική πανοπλία» που καθιέρωσε ο Nolan...αλλά από την άλλη το Batmobile έχει μια άγρια γοητεία, ενώ η πιο ατημέλητη όψη του Bruce είναι κάτι που δεν έχουμε δει ποτέ στην μεγάλη οθόνη και ανυπομονώ να δω που θα το πάνε.

• Like 4

"Θετικός στον κορονοϊό ο Πάτινσον – Σταματούν τα γυρίσματα του Μπάτμαν"

Σίγουρα δάκτυλος του Τζόκερ!

https://www.ert.gr/frontpage/thetikos-ston-koronoio-o-patinson-stamatoyn-ta-gyrismata-toy-mpatman/?fbclid=IwAR1Ts9sfvrCP2frK5T2VHWJVdGzIM7csdo8PEqEAIuALw1qputB54mqtMFg

• Sad 2
  • Funny 5

1 ώρα πριν, Lord Makro είπε:

"Θετικός στον κορονοϊό ο Πάτινσον – Σταματούν τα γυρίσματα του Μπάτμαν"

Σίγουρα δάκτυλος του Τζόκερ!

https://www.ert.gr/frontpage/thetikos-ston-koronoio-o-patinson-stamatoyn-ta-gyrismata-toy-mpatman/?fbclid=IwAR1Ts9sfvrCP2frK5T2VHWJVdGzIM7csdo8PEqEAIuALw1qputB54mqtMFg

Η αντίδρασή μου όταν τα γυρίσματα σταματάνε συνεχώς και φοβάμαι μήπως η ταινία αργήσει κι άλλο :lol:

• Like 2
  • Funny 2

• 1 month later...

Νέα πρεμιέρα για την ταινία στις 4 Μαρτίου 2022. Καταραμένη αυτή η ταινία πραγματικά...

• Like 4
  • Thanks 1

• 10 months later...

• Like 3

Στο πρώτο τρέιλερ δεν ενθουσιάστηκα με αυτό που είδα. Αλλά το καινούριο είναι μια εντελώς νέα ιστορία. Να βγάλουμε από τη μέση τα εύκολα που δε μου αρέσουν. Πρώτον το casting συνεχίζει να είναι κουλό, δηλαδή Andy Serkis-Jeffrey Wright είναι ηθοποιάρες και τους λατρεύω, αλλά δε μου κολλάνε με τίποτα στους ρόλους, ειδικά όταν πιο πριν έχω δει και έναν Jeremy Irons, έναν J.K Simmons που δεν τον χόρτασα κιόλας. Της Zoe Kravitz όμως μου αρέσει και αναμένω και το Farell που με το make up είναι απίστευτο πόσο τον έχουν αλλάξει. Δεύτερον ο Bruce Wayne είναι σαν γκοθάς στο κολλέγιο. Όχι, όχι και πάλι όχι. Ο Bruce Wayne πρέπει να είναι κλασάτος, πενάτος, ωραίος, με τετράγωνο σώμα, όχι παλικαράκι που ακούει core και αράζει Θησείο.

ΟΜΩΣ αυτή ήταν η γκρίνια μου παιδιά και τελειώνει. Γιατί το τρέιλερ είναι ανατριχιαστικό, είναι σοβαρό, είναι μια Batman προσέγγιση που δε μου θυμίζει Nolan, δε μου θυμίζει Burton (άλλους σκηνοθέτες δε θα ήθελα να μου θυμίζει κιόλας), είναι ένας καινούριος Batman, αρκετά πιο detective, έχει action στοιχεία, έχει μια στολή που θυμίζει πολύ τη σειρά video game Arkham, έχει ωραίες ατάκες και κυρίως τον αισθάνεσαι επιβλητικό παρά το ότι ο Pattison δε σου μοιάζει τέτοιος. Επίσης γουστάρω πολύ τους χαρακτήρες που έχει μέσα, υπάρχει Penguin και Riddler που είναι υποσχόμενοι, θα υπάρχει μάλλον ρομάντζο, αλλά περιορισμένο και γενικά αν θέλουν sequel πρέπει να φυτέψουν μερικά σπόρια. Δε με κερδίσανε λοιπόν στο πρώτο, αλλά μετά από αυτό ειλικρινά I'm all in!

• Like 5