Μετάβαση στο περιεχόμενο

The Batman (2022)


mr-d

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6509
  • Achievement Points:  854
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3639 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Απεικόνιση βίας δεν έχει καθόλου για τα σημερινά επίπεδα. Αλλά εξαρτάται πάντα για τι ηλικία μιλάμε. 

Το πιο πιθανό είναι το παιδί να βαρεθεί, μιας και πρόκειται για το πιο "κουλτουριάρικο" Batman που έχω δει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10070
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Όπως τα λέει ο Πάρις. Η βία είναι σχετικά περιορισμένη και δεν είναι ιδιαίτερα ωραιοποιημένη, το αίμα ελάχιστο (αλλά με την σκοτεινιά που έχει και περισσότερο να ήταν δεν θα φαινόταν) αλλά δεν νομίζω να τραβούσε το ενδιαφέρον του παιδιού κάτω των 10 ετών

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23728
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

12 είναι ο δικός μου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6509
  • Achievement Points:  854
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3639 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Αν δεν είναι πορωμένος με τον Μπάτμαν ή αν δεν είναι εξοικειωμένος με τα νουάρ φιλμ, μάλλον θα βαρεθεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12965
  • Reputation:   94885
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Batman – Κριτικές: Πιο σκοτεινό από την τριλογία του Νόλαν

 

Batman.jpg

 

Την Πέμπτη έκανε πρεμιέρα στις αίθουσες το νέο Batman και οι κριτικές που δημοσιεύθηκαν με τη λήξη του εμπάργκο λένε στην πλειονότητα τους πολύ καλά λόγια. Η ταινία του Ματ Ριβς χαρακτηρίζεται πιο σκοτεινή ακόμα και από την τριλογία του Batman και τονίζεται ότι έχει περισσότερα κοινά στοιχεία με τα Zodiac και Seven παρά με τους συγγενείς του στο super-hero είδος.

 

Μετά από 171 κριτικές το σκορ στο Rotten Tomatoes βρίσκεται στο 87%, ακριβώς ίδιο με το Dark Knight Rises, μεγαλύτερο από το 84% του Batman Begins και μικρότερο από το 94% που είχε το Dark Knight του 2008.

Με λίγα λόγια και σύμφωνα με όσα διαβάζουμε, αν περιμένετε διασκέδαση και έστω και λίγο χιούμορ, ξεχάστε το, αφού η ταινία μας βουτάει στη μαυρίλα της και στο νουάρ μυστήριο της, ενώ η ερμηνεία του Ρόμπερτ Πάτινσον χαρακτηρίζεται εξαιρετική.

 

Αυτές είναι οι πρώτες κριτικές του Batman:

batman-κριτικές.jpg

 

Αυτή είναι η επίσημη σύνοψη της ταινίας
Δύο χρόνια επιτήρησης των δρόμων του Gotham ως Batman, προκαλώντας φόβο στις καρδιές των εγκληματιών, έχουν οδηγήσει τον Μπρους Γουέιν βαθιά στις σκιές της πόλης Gotham.

 

Με λίγους ανθρώπους να εμπιστεύεται όπως ο Alfred Pennyworth (Andy Serkis) και ο James Gordon (Jeffrey Wright), ανάμεσα στο βαθιά διεφθαρμένο δίκτυο αξιωματούχων και σημαντικών προσώπων της πόλης, ο Batman έχει καθιερωθεί ως η μοναδική μορφή εκδίκησης από τους συμπολίτες του.

 

Όταν έναν δολοφόνος αρχίζει να στοχοποιεί την ελίτ της πόλης με σαδιστικές πρακτικές, μία σειρά από μυστηριώδη στοιχεία, στέλνουν τον καλύτερο ντετέκτιβ του κόσμου, σε μία έρευνα στον υπόκοσμο που τον φέρνει αντιμέτωπο με μορφές όπως η Selina Kyle/Catwoman (Zoë Kravitz), ο Oswald Cobblepot/ Penguin (Colin Farrell), Carmine Falcone (John Turturro) και τον Edward Nashton/ The Riddler (Paul Dano).

 

Ενώ στα στοιχεία αρχίζουν επιτέλους να τον οδηγούν κάπου και το μέγεθος του σχεδίου γίνεται εμφανές, ο Batman πρέπει δημιουργήσει νέες σχέσεις, να βρει τον ένοχο και να φέρει επιτέλους δικαιοσύνη για την κατάχρηση εξουσίας και τη διαφθορά που διαλύουν το Gotham.

 

ΠΗΓΗ

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   991
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1122 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Ειδα και εγω την ταινια μπατμαν με την οικογενεια μου για μενα δεν ηταν καλη αλλα μερικα κομματια  δεν μου αρεσαν . Ο μπατμαν ηταν ψυχοπαθης και λιγο φτωχος οπως καταλαβα . . .   :batman:

Επισης να προσθεσω οτι αν ειχε καταφερει να ανοιξει 《το αλεξιπτωτο》   αντι να ειχε κουτουλησει θα ηταν ωραια στιγμη !!!!!!!!

Επεξεργασία από GeorgeMarkatatosworld01
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πριν από 1 ώρα, GeorgeMarkatatosworld01 είπε:

Ειδα και εγω την ταινια μπατμαν με την οικογενεια μου για μενα δεν ηταν καλη αλλα μερικα κομματια  δεν μου αρεσαν . Ο μπατμαν ηταν ψυχοπαθης και λιγο φτωχος οπως καταλαβα . . .   :batman:

Επισης να προσθεσω οτι αν ειχε καταφερει να ανοιξει 《το αλεξιπτωτο》   αντι να ειχε κουτουλησει θα ηταν ωραια στιγμη !!!!!!!!

Ο μπάτμαν από πάντα είναι ψυχοπαθής. Χρειάζεται να είσαι και λίγο για να βγαίνεις τα βράδια ντυμένος νυχτερίδα προσπαθώντας να απαλύνεις τον θάνατο των γονιών σου αποδίδοντας δικαιοσύνη, δε νομίζεις; όσο για το φτωχός, δεν καταλαβαίνω γιατί το λες. Ήταν ο ίδιος πλούσιος Μπάτμαν που ξέρουμε πάντα με την έπαυλη κλπ. Όσον αφορά το αλεξίπτωτο, είναι ένας Μπάτμαν μόλις στο 2ο έτος ενεργείας του. Ήταν ταιριαστό για τώρα, αν σε κάθε ταινία τρώει τούμπες προφανώς δε θα ναι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Τεταρη βραδακι πηγα και εγω με την συμβια μου και το ειδαμε και ομολογω εμεινα πολυ ικανοποιημενος. Ηταν πολυ ατμοσφαιρικο θυμιζε αστυνομικο νουαρ, τρομερη η μουσικη και μου αρεσαν οι ερμηνειες Εγω τον Πατισον σε οσα τον εχω δει πχ χαρυ ποττερ, water for elephants, cosmopolis και ο φαρος μου αρεσε σαν ηθοποιος. Αυτος που εκανε τον γριφο επισης τρομερος (τον θυμαμαι στο there will be blood αλλα και σε ενα βιογραφικο για τους beach boys) 

 

Και επισης μου αρεσε γιατι ηταν αρκετα διαφορετικο. εχω δει τον μπατμαν του Μαικλ Κιτον (τα αλλα με βαλ κιλμερ και κλουνει δεν τα μετραω), του Κριστοφερ Νολαν και του Μπεν Αφλεκ και ομολογω δεν ηθελα κατι παρομοιο παλι. Μια χαρα η ταινια λοιπον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Την είδα και εγώ. Πολύ καλή ταινία, η οποία εξακολουθεί να κρατάει τον πήχη ψηλά σε ό,τι αφορά τον Batman, ενώ αφήνει και αρκετές υποσχέσεις για το μέλλον. Πραγματικά άξιζε τον κόπο η αναμονή! Τα θετικά: Εξαιρετικό σενάριο το οποίο διατηρεί το ενδιαφέρον αμείωτο μέχρι το τέλος, παρά την μεγάλη διάρκεια της ταινίας, εξαιρετική η ατμόσφαιρα του Γκόθαμ και φυσικά πολύ καλές οι ερμηνείες, προσωπικά ξεχώρισα αυτές των Wright σαν Gordon και Dano σαν Riddler. Ειδικά για τον τελευταίο, θα έλεγα ότι μόνο ο Joker τον ξεπερνάει σε σχέση με άλλους κακούς του Batman που έχουμε δεί στην μεγάλη οθόνη. Στα αρνητικά: Δεν ήταν κακός ο Pattison σαν Batman, αλλά υπήρχε η αίσθηση ότι κάτι του έλειπε. Ίσως επειδή μας παρουσίασαν ένα νεαρό και κάπως συναισθηματικά ευάλωτο Wayne. Σε μελλοντικές ταινίες θα ήθελα να δώ τον χαρακτήρα του Wayne να εξελίσσεται.  Επίσης μην περιμένετε δράση επιπέδου Dark Knight, πέρα από την κορύφωση στο τέλος. 

 

Βαθμολογία 8,5/10

 

'Οσοι είστε φαν του Batman σπεύσατε να την δείτε!   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5865
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Την ειδα την ταινια και μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλη, σαν πρωτη εντυπωση εχει καλη φωτογραφια και γενικα παρουσιαζει μια πολυ σκοτεινη πολη. Θα την ηθελα ακομα ποιο σκοτεινη βεβαια, ομως παλι πεφτουν στην γνωστη παγιδα πως να παρουσιασουν την στολη και τα οπλα του Μπατμαν, ενταξει η ταινια εχει καλη αισθητικη αλλα μεσα σε αυτο το σκηνικο που τον παρουσιαζουν θα ηθελα κατι ποιο πρωτοτυπο, δηλαδη αμα παρουσιαζεις τον Μπατμαν σε ενα τετοιο σκηνικο δεν μπορεις παλι να του βαζεις την ιδια μασκα με το ακαλυπτο στομα, θα ηθελα κατι ποιο βιαιο, τελος παντον, το αμαξι ηταν καλο το ιδιο και τα σπιτια αλλα οχι παλι ο Αλφρεντ, εχει παιξει πολυ, ο ηθοποιος βεβαια που υποδιεται τον Μπατμαν ειναι πολυ καλος, του ταιριαζει πολυ ο ρολος, πιστευω οτι μετα τον Μαικλ Κιτον αυτος ειναι ο καλυτερος Μπατμαν, πολυ καλος. Η κοπελα επεισης πανεμορφη και παιζει και καλα, ο γριφος πολυ καλος αλλα επρεπε να ειναι ποιο παρανοικος, η ιδεα οτι εχει υποστηρικτες ηταν καλη, και ο Πιγκουινος καλος με αποκορυφωμα βεβαια τις σκηνες δρασης!!!Τωρα για το τελος, τι να πω ουτε κρυο ουτε ζεστη, ειμαστε και σε μια εποχη που σηκωνει τετοιους συναισθηματισμους, ενταξει, κατα τα αλλα ηταν μια πολυ καλη ταινια και προσεγμενη, θα την ξαναεβλεπα, θα παιχτουν και σκιτσακια με τον Μπατμαν πως τον βλεπω εγω!!!Αυτα!!!:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 8/26/2020 at 10:44 AM, germanicus said:

mixed feelings για το τρέηλερ. Από τη μια έχουμε το θετικό ότι μοιάζει με αστυνομική ιστορία (επιτέλους) (και δεν εννοώ σκανδιναβικό νουάρ... :) )  . Από την άλλη συνεχίζουμε τα εγκλήματα του Nolan. BATMAN IS FUN. Δεν είναι κόψιμο φλέβας και μιζέριασμα. (και προφανώς δεν εννοώ fun σαν τον West. Εκείνο εκεί ήταν παρωδία/γελοιότητα :)

 

:cheers5: 



Απ'αυτό. :)

Η ταινία δεν είχε ούτε μισή σκηνή μετριότητας. Είτε θα είχε εκπληκτικές στιγμές, είτε θα είχε άθλιες :lol: Επιτέλους the greatest detective. Επιτέλους! Από την άλλη, δεν με απαυτώνετε με τα emo και τα ψυχολογικά του? οκ. Δεν είδαμε τον θάνατο των γονιών του. Το συμβάν όμως βάραινε όλη τη ταινία. "Μα είναι αυτό που τον χαρακτηρίζει". Οοοοοοχι. Σε κάποιες ιστορίες είναι αυτό που τον χαρακτηρίζει. Στις περισσότερες δεν ασχολούμαστε με το τι τον ωθεί. Δεν θέλω να ξανακούσω για τον θάνατο των γονιών του ή για το Ζορρό ή ή ή. BATMAN IS FUN γ*μω το κέρατό μου :) "οκ, αλλά εδώ τον πηγαίνει στο Year Two που δεν έχει διαμορφωθεί πλήρως ακόμα μπλαμπλαμπλα". ΚΛΑΙΝ. :) Αυτό τώρα στη γενικη τοποθέτηση της ταινίας. 

Στα πιο ειδικά. Η χημεία του Pattinson με την Kravitz ήταν όντως εξαιρετική. Οι πρώτες μισές σκηνές τους, εξαιρετικές. Οι δεύτερες μισές όμως και οι emoδιάολογοί τους άθλιοι. Δεν έχω δει τα Twilight (έχω όμως δει και λατρέψει το Tenet) αλλά με τρώει τόσο να πω ένα "γι'αυτό τον διάλεξαν? για το emo και το angst?". Και γενικώς έχω τρελή αλλεργία στις "μεγάλες και σπουδαίες φιλοσοφίες". Δυστυχώς είχε μπολικες τέτοιες στο φινάλε. Σε πολλές φάσεις γέλαγα στο σινεμά. He is the light that leads the way, ε? :D Ήθελα να πάρω τον σεναριογράφο και να τον βαράω σε εκείνη τη σκηνή. Από την άλλη ήθελα να πάρω τον κινηματογραφιστή και να τον περιφέρω με Ωσαννά για την ίδια σκηνή! :D  Απίστευτοι φωτισμοί. Μου θύμισαν κάποια από τα εξαιρετικά εξώφυλλα του Alex Ross. 

Και του ύψους και του βάθους. Περισσότερο του ύψους είναι η αλήθεια. Όταν χαμπάριασα μετά ότι ήμουν μέσα για 3 ώρες, ξαφνιάστηκα. Ήταν μπολικο, το είχα καταλάβει πως ήταν μπόλικο, δεν είχα βαρεθεί όμως ούτε χιλιοστό. Είχα απλώς εκνευριστεί σε διάφορες σκηνές. Ειδικά από το δεύτερο μισό και μετά. 


Περιμένω με ανυπομονησία τη δεύτερη ταινία (εάν τυχόν βγει) με την ελπίδα ότι πλέον θα θεωρήσει ο Reeves οτι ο Batman έχει βρει πλέον τα πατήματά του και δεν χρειάζεται να έχουμε ψυχολογικές ψ*λ**χ*διές, πομφόλυγες και φληναφήματα. Άντε το πολύ πολύ να τον βάλεις να πιει κανά ουισκάκι για να συνέλθει. Άμα θες να δείξεις ότι "πονάει" :) 

Επίσης ο Bruce Wayne δεν έχει οικονομικά προβλήματα. Άει παρατήστε με :) 

Τέλος. Επειδή τη μυρίζομαι την υπόθεση...
1601040155856-stigmiotypo-2020-09-25-42148-mm.jpg

 

 

7-/10

 

:cheers5: 


ΥΓ Director of Photography: Greig Fraser. Στο παλμάρε του και το Dune :) Δεν θυμάμαι να μου είχε κάνει αίσθηση η εικόνα στο Rogue One και το Zero Dark Thirty, αλλά ειδικά το δεύτερο μου άρεσε πολύ. Πιθανότατα να ήταν μέρος του λόγου που μου άρεσε χωρίς να έχω καταλάβει ότι κάνει παπάδες. Ευκαιρία κι όλας να ξαναδώ το Killing them softly που δεν μου άρεσε όταν το είχα δει, αλλά έχω το δει να μνημονεύεται σε διάφορες λίστες. Ίσως απλώς να μην ήταν αυτό που περίμενα ότι θα είναι και να το εκτιμήσω περισσότερο σε μια δεύτερη θέαση. Μιλώντας για δεύτερες θεάσεις, χτες το μεσημέρι είδα για δεύτερη φορά το Shutter Island. Τώρα που ήξερα την πλοκή και το twist (άρα δεν απογοητεύθηκα διότι δεν ήταν αυτό που περίμενα, όπως είχε συμβεί την πρώτη φορά :) ), το εκτίμησα περισσότερο. Το αναφέρω όμως διότι τελειώνει με μια "μεγάλη" κουβέντα/ατάκα/γουατέβερ η οποία όμως δεν με χάλασε. Διότι λειτουργούσε μια χαρά μέσα στο έργο. Δεν εκβιαζε συναισθήματα. Σε αντίθεση με τις διάσπαρτες ψ*λοαποκείνες του The Batman που μου χάλαγαν κάθε τόσο την έκσταση :) 

ΥΓ2 @ Kurdy Malloy  δεν έχει gore ή splatter. Περισσότερο υπαινίσσεται πράγματα. Ο δικός μου φόβος είναι περισσότερο μη τυχόν βαρεθεί ο πιτσιρικάς :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23728
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Πήγα χθες χωρίς τον μικρό. Πρώτα ποστάρω και μετά θα διαβάσω τις κριτικές, μπορεί ό,τι πω να το έχουν πει και οι άλλοι.

 

1. Ο Μπάτμαν του Μπάρτον ήταν ταινίες του Μπάρτον εμπνευσμένες από τον ομώνυμο ήρωα κόμικς.

Ο Μπάτμαν του Νόλαν ήταν ταινίες του Νόλαν εμπνευσμένες από τον ομώνυμο ήρωα κόμικς.

Ο Μπάτμαν του Ριβς είναι μία ταινία Μπάτμαν.

 

2. Επιτέλους μία κομιξίστικη ταινία που αντιλαμβάνεται σωστά την έννοια ατμόσφαιρα κόμικς. Η ατμόσφαιρα κόμικς δεν είναι οι εξωφρενικές μούτες ή τα σμακ σμπουμ. Η ατμόσφαιρα κόμικ είναι τα ακίνητα πλάνα, οι παγωμένοι κομπάρσοι πίσω, οι σκηνές με την κάμερα ακίνητη, οι εναλλαγές των σκηνών που σου έδιναν την εντύπωση ότι βλέπεις καρέ από κόμικ ή ότι γυρνάς σελίδα. Αν κάτι μου έκανε την καλύτερη εντύπωση σε μία ταινία που μου άρεσε πάρα πολύ ήταν αυτό

 

3. Ο Πάτισον ήταν ο πρώτος Μπάτμαν που έγινε πρωταγωνιστής στην ταινία του. Και αυτό δείχνει πόσο πετυχημένη ήταν η επιλογή (όσο και να μη μου άρεσε ο ελαφρύς προγναθισμός κάτω από τη μάσκα αντί για το σύνηθες τετράγωνο σαγόνι. Η πολιτική ορθότητα επιτέλους έκανε θαύματα, άλλαξαν μόνο δύο χαρακτήρες και ήταν απίστευτα πετυχημένες οι αλλαγές. Ο Ράιτ εκπληκτική επιλογή με ταιριαστή μουστάκα ούτε καταλάβαινες τη διαφορά επειδή είναι μαύρος, για την Ζόι δεν υπάρχουν λόγια από οποιοδήποτε πλάσμα έχει δυνατότητα όρασης ασχέτως προτιμήσεων. Μου αρέσει επίσης ότι πλέον επικρατεί παντού ο Earth One Άλφρεντ γιατί ήταν ίσως η πιο πετυχημένη αλλαγή σε χαρακτήρα που έχω δει σε τόσο διάσημο κόμικ. Θεωρώ περιττό να εκθειάσω το πόσο κλέβει κάθε φορά την παράσταση ο Τορτούρο με μικρές εμφανίσεις. Γενικά ήταν ένα πάρα πολύ πετυχημένο καστ

 

4. Η διάρκεια. Θα συμφωνήσω ότι θα μπορούσε να είναι 10-20' μικρότερη αλλά λάτρεψα το αργό μοντάζ και τα stills. Δε θα ήθελα να κερδηθεί ο χρόνος με ένα πιο "σφιχτό" μοντάζ.

 

5. Τέλος, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μία DC ταινία με δική της ταυτότητα. Ούτε να αντιγράψουν το MCU ούτε να κάνουμε τα αντίθετα. Ένας Batman, Detective Comics Batman γνήσιος και παραδοσιακός. Πήγα να δω Μπάτμαν και είδα Μπάτμαν. Και κατάλαβαν όλοι όσοι είδαν γιατί είναι ο δημοφιλέστερος ήρωας κόμικς.

 

Μπράβο, μόνο μη γίνει η 2η ταινία πάλι Τζόκερ fest και ξενερώσει το σύμπαν. Πλέον ο Τζόκερ για μένα είναι σαν τους Ντάλτον στα Λούκι Λουκ ΦΤΑ-ΝΕΙ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3248
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  906 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν, έχω δει την ταινία από την πρώτη βδομάδα που βγήκε. Αλλά ήθελα να περάσουν λίγες μέρες για να αποκτήσω συγκεκριμένη άποψη καθώς δεν ήθελα να είμαι επηρεασμένος από το hype και τις πρώτες εντυπώσεις βγαίνοντας από την αίθουσα. Προειδοποιητικά η αποψάρα μου μάλλον θα βγει σεντόνι, οπότε οκ αν το προσπεράσετε.

 

Να πω πρώτα πρώτα ότι και μόλις βγήκα από την αίθουσα αλλά και τώρα που γράφω, θέλω να ξαναδώ την ταινία όσο πιο γρήγορα γίνεται. Ίσως όχι σε αίθουσα όμως για να την δω στην καλύτερη ποιότητα που γίνεται. Είναι κάτι σπάνιο, ειδικά για τις ταινίες των τελευταίων χρόνων, να έχω αυτή την επιθυμία. Το είχα και για το τελευταίο Spider-Man αλλά για διαφορετικούς λόγους.

 

Ξεχνώντας για λίγο ότι πρόκειται για ταινία Batman, μιλάμε για μια καλή ταινία. Για πόσες άλλες ταινίες του είδους μπορούμε να το πούμε αυτό; Ειδικά για το απέναντι "μαγαζί". Είχε καλό σενάριο, φοβερά τεχνικά στοιχεία, εξαιρετικές ερμηνείες. Στοιχεία που συνήθως λείπουν ή και παραλείπουμε ως θεατές γιατί στεκόμαστε στις ουάου στιγμές που προσφέρουν οι υπερήρωες. Για μένα ο Πάτινσον και πριν αλλά και μετά την ταινία αποδεικνύεται ιδανική επιλογή για τον ρόλο του Μπάτμαν. Ναι αυτή την φορά δεν είχαμε τόσο Μπρους, αλλά όσο είχαμε εμένα μου έκανε. Και μεταξύ μας, από το να έχουμε απλά έναν άοσμο playboy Μπρους, το προτιμώ. Όταν αποφασίσει κάποιος να μας δώσει τον κανονικό χαρακτήρα χωρίς την κουκούλα, το συζητάμε.

 

Ένα στοιχείο που ήδη μου αρέσει περισσότερο σε σχέση με άλλες ταινίες είναι η Γκόθαμ. Ναι ο Μπάρτον είχε κάνει κάτι δικό του, αλλά αυτή ήταν η φορά που όντως ένιωθα ότι η πόλη έχει χαρακτήρα. Κάπως είχε ξεκινήσει και ο Νόλαν αλλά στο Dark Knight το ξέχασε και μας πήγε στο Σικάγο.

 

Η ταινία είχε όσο δράση χρειαζόταν, όσο "μυστήριο" χρειαζόταν και είχε έναν ρυθμό που ναι μεν μπορεί να ήταν αργός σε στιγμές του αλλά δεν σε έκανε να βαριέσαι αν ήξερες τι πας να δεις και σε ενδιαφέρει.

 

Το κεντρικό συμπέρασμά μου βγαίνοντας από την αίθουσα είναι ότι καλά έκανε και καλά θα κάνει να δίνει projects σε καλούς σκηνοθέτες η DC και να σταματήσει τις απελπισμένες προσπάθειες για DCEU. Ή έστω να τα κάνει παράλληλα και να μην εγκλωβίζει τους ήρωές της σε μια τυποποιημένη λογική. Χαίρομαι ιδιαίτερα που αυτή την στιγμή έχουμε τον James Gunn να ασχολείται με το Suicide Squad σύμπαν, ο Reeves με το Batmanverse και ας βρεθεί ένας άνθρωπος να πάρει τον Flash. Όχι άλλη σαπουνόπερα από το CW. Ενδεχομένως, σε κάποιους να μην αρέσουν αυτά που θα βγουν όπως πχ το Peacemaker αλλά προσωπικά το προτιμώ από το να αρέσουν όλα σε όλους όπως γίνεται στο MCU.

 

Ένα στοιχείο που δεν έχει να κάνει τόσο με την ταινία αλλά είναι μια λογική που με εκνευρίζει και δεν μπορώ να την περνάω στο ντουκου είναι το παρακάτω. Η Marvel έχει κάνει τρομερά της μόδας την λογική του post credit scene και μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις των πολλαπλών τέτοιων σκηνών. Σε σημείο το πρώτο που σχολιάζεται σε ταινία του MCU να είναι τι έδειξε εκεί και όχι στην ίδια την ταινία ή ακόμα χειρότερα να ακούω σχόλια για ταινίες τύπου Venom 2, ότι άξιζε μόνο γι'αυτή την σκηνή. Όσοι έχουν δει ταινία του MCU, είδαν και το Batman, αλλά δεν σκέφτονται με κόκκινα γυαλιά θα μπορούν να καταλάβουν εύκολα πως ανάλογα σε ποια εταιρεία βρισκόμαστε η τελευταία σκηνή στο Arkham θα μπορούσε να παίξει σε τελείως διαφορετικό σημείο. Αν είσαι DC παίζει εκεί που είναι, αν είσαι Marvel το πουλάς μετά τα credits. Γι'αυτό, λοιπόν, είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος με αυτό που μπήκε μετά τα credits στο Batman, που θυμίζει κάποιες άλλες εποχές και που δεν τελείωσε στα λίγα δευτερόλεπτα μέσα στην αίθουσα αλλά ήθελε ψάξιμο για να δεις πλήρως ότι σου κρύβουν αλλά και υπομονή κάποιες μέρες το loading να πάει στο 100%.

 

Τελειώνοντας, για το μέλλον θέλω απλά να αφήσουν τον Reeves να κάνει αυτό που θέλει. Έκανε αυτό που του άρεσε στην πρώτη ταινία και δε νομίζω να χάλασε την DC οι κριτικές και το box office που έχει μέχρι τώρα. Αν είναι να φέρει τον Joker επειδή έχει κάποια καλή ιδέα ας το κάνει. Σίγουρα δεν θέλω άλλη μία περίπτωση Dark Knight που ξεχνάμε ότι γίνονται κι άλλα πράγματα πέρα από την ύπαρξη του εξαιρετικού υποκριτικά Heath Ledger. Δε νομίζω άλλωστε να το κάνει απλά επειδή "πρέπει". Θα το είχε κάνει από την πρώτη ταινία. Αντίθετα, προτίμησε έναν κακό που συνήθως χλευάζεται, του έδωσε την σοβαρότητα που πρέπει να έχει και ο Dano τον αποθέωσε.

 

Αυτά τα λίγα...

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5865
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τις διαβασα τις παρακατω αποψεις αλλα πιστευω οτι σεναριακα η ταινια επασχε, τι θελω να πω, και παλι Αλφρεντ και παλι γνωριζετε με την Σελινα παλι διεφθαρμενη πολη, ε ενταξει, αυτα πια εχουν παιξει πολυ.Πιστευω οτι το Μπατμαν θελει ενα ποιο ακραιο και σκοτεινο σεναριο και περισσοτερη βια, να το αποτυπωσει αυτο ο σεναριογραφος, κατα τα αλλα πολυ ωραια φωτογραφια και ο ηθοποιος που επαιζε τον Μπατμαν πολυ καλος, νομιζω οτι στην επομενη ταινια δεν πρεπει να το πανε προς το νουαρ, εχουν τα μεσα και μπορουν να το κανουν προς τον τρομο, αν εχει τζοκερ καλος δεν με χαλαει αλλα η επομενη θελει ποιο ακραιο συναισθημα και ατμοσφαιρα...το επιβαλει η εποχη!!!:cool:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4293 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

On 14/3/2022 στο 1:49 ΜΜ, germanicus είπε:



Τέλος. Επειδή τη μυρίζομαι την υπόθεση...
1601040155856-stigmiotypo-2020-09-25-42148-mm.jpg

 

 

7-/10

 

:cheers5: 


 

 

νταξ' βουλωμένο γράμμα διαβάζεις... 

 

Κάτι κατάλαβε ο Ματτ για τις διαθέσεις μεγάλου μέρους DC fans-κοινού (??) -εάν δεν είναι "στουντιακό ψαλίδι" βέβαια- και τελικά την ΕΚΟΨΕ τη σκηνή:

 

 

...μην φρικάρετε όμως! ΔΩΣΤΕ του ηθοποιού μια ευκαιρία. Ένας ήταν ο Λέτζερ, ένας ο Φοίνιξ... αλλά παίζει να υπάρχουν κι άλλοι ηθοποιοί που μπορούν να δώσουν το κατιτίς διαφορετικό. Ναι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 3/24/2022 at 10:03 PM, Malk said:

 

...μην φρικάρετε όμως! ΔΩΣΤΕ του ηθοποιού μια ευκαιρία. Ένας ήταν ο Λέτζερ, ένας ο Φοίνιξ... αλλά παίζει να υπάρχουν κι άλλοι ηθοποιοί που μπορούν να δώσουν το κατιτίς διαφορετικό. Ναι;

 

Δεν με ενδιαφέρει όμως να δω άλλη μια ταινία με τον Τζόκερ αντίπαλο :) Θέλω κάτι άλλο :) Δεν με απασχολεί ο ηθοποιός. Τον χαρακτήρα έχω βαρεθεί να βλέπω :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1661 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Καιρός να μπει το Court of Owls ή αλλιώς οι "Κουκουβάγιες" σε ταινία του Μπάτμαν τότε,υποθέτω.

 

Αυτοί αλλά και ο Jason Todd,ταινία Μπάτμαν με  Τζέισον Τοντ πιστεύω θα τραβήξει πολύ κόσμο τουλάχιστον όσοι έπαιξαν Injustice 2. 

 

Αν και εγώ θέλω μια νέα ταινία Σούπερμαν,λίγο πιο θερμή και με παραπάνω ελπίδα από ότι του Snyder (και το καλό του χαρακτήρα πάνω από όλα) .

 

Για τη παρούσα ταινία Μπάτμαν δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.Δεν την έχω δει καθώς δεν μπορώ να μπω σε κινηματογράφο.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1019
  • Reputation:   6585
  • Achievement Points:  1020
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4393 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

On 26/3/2022 στο 6:27 ΜΜ, germanicus είπε:

 

Δεν με ενδιαφέρει όμως να δω άλλη μια ταινία με τον Τζόκερ αντίπαλο :) Θέλω κάτι άλλο :) Δεν με απασχολεί ο ηθοποιός. Τον χαρακτήρα έχω βαρεθεί να βλέπω :) 

 

:cheers5: 

 

Όσον αφορά αυτό, δε νομίζω πως έχει σκοπό ο Ριβς να βγάλει ταινία με Τζόκερ για κεντρικό villain. Αν ξαναδούμε Τζόκερ το πιθανότερο θα 'ναι στα πλαίσια της σειράς Άρκαμ που αναμενόμενα θα παρελάσουν διάφοροι villains.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η ταινία άρχισε καλά, συνέχισε δυνατά αλλά λόγω υπερβολικής και αδικαιολόγητης διάρκειας έμεινε από καύσιμα και στην τελευταία ώρα έγινε βαρετή.

Επίσης δεν έλειψε ο διάχυτος ρατσισμός, αναμενόμενα πράγματα. 

4/10.

Επεξεργασία από doom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

11 ώρες πριν, doom είπε:

Η ταινία άρχισε καλά, συνέχισε δυνατά αλλά λόγω υπερβολικής και αδικαιολόγητης διάρκειας έμεινε από καύσιμα και στην τελευταία ώρα έγινε βαρετή.

Επίσης δεν έλειψε ο διάχυτος ρατσισμός, αναμενόμενα πράγματα. 

4/10.

Ρατσισμός;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 hours ago, Tsaklas said:

Ρατσισμός;

 

Ναι, δε θα επεκταθώ γιατί απαγορεύονται τα πολιτικά σχόλια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6509
  • Achievement Points:  854
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3639 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Όταν την είχα δει στο σινεμά δεν ενθουσιάστηκα, μπορώ να πω ότι είχα βαρεθεί λιγάκι. Την είχα μάλιστα χαρακτηρίσει και κουλτουριάρικο Batman και όχι με την καλή έννοια.

 

Χθες που την είδα στο σπίτι με την ησυχία μου, άλλαξα εντελώς άποψη. Εκπληκτική ταινία, περιμένω την δεύτερη με ανυπομονησία. Μου άρεσε περισσότερο από το Batman Begings του Νόλαν.

Αρκετά με τον Τζόκερ ως αντίπαλο. Περιμένω Πιγκουίνο και γενικότερα τις μαφιοζοοικογένειες του Γκόθαμ σε πιο ενεργό ρόλο.

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.