Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΙ ΚΩΜΩΔΙΕΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ ΣΕ ΚΟΜΙΚΣ


Βασιλεύς των κόμικς

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  32
  • Reputation:   317
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Συμπλήρωσα και αυτήν την σειρά. Η τιμή των έξι ευρώ για καθεμιά από τις 11 κωμωδίες ήταν λίγο υψηλή αλλά αυτά παθαίνεις αν χάνεις τις προσφορές των εφημερίδων και καταφεύγεις στα βιβλιοπωλεία. Λοιπόν η σειρα άξιζε γενικά. Στο τέλος κάθε κόμικ υπάρχουν αναφορές από τρίτους που εκθειάζουν την εν λόγω σειρά που έχει αποσπάσει και πολλά βραβεία από ο,τι γνωρίζω. Κάποια είναι καλα, κάποια άλλα δεν είναι. Για παράδειγμα μερικά που μου έρχονται στο μυαλό Νεφέλες, Πλουτος, Βάτραχοι ήταν πολύ καλά. Κάποια άλλα όπως οι όρνιθες δεν ήταν τόσο καλά από θέμα πλοκής. Για παράδειγμα στις Όρνιθες η όλη ιστορία εκτυλίσσεται σε ένα αρχαίο θέατρο, αυτό δεν μου άρεσε καθώς προτιμώ η κωμωδία να με βάζει για τα καλά στο κόσμο της Αρχαίας Ελλάδας. Το σχέδιο του Ακοκαλιδη παιδιάστικο αλλά για κωμωδία του Αριστοφάνη δεν θα περίμενα και κάτι πιο ενηλικο-ωριμο. Τα κείμενα του Αποστολίδη κάνουν πολλές άστοχες αναφορές στην σύγχρονη εποχή αποτυγχάνοντας να βγάλουν γέλιο. Συνοπτικά είναι μία σειρά που έχει πολύ γνώση να δώσει και έχει ενδιαφερον απλά σε μερικά τεύχη η διασκευή σε επίπεδο πλοκης πάσχει.

Επεξεργασία από Lolarikos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 years later...

  • Member ID:  39774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  55
  • Reputation:   223
  • Achievement Points:  55
  • Days Won:  0
  • With Us For:  481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά ποια σειρά από όλες που έχουν βγει είναι η πιο ποιοτική; Αναφέρομαι σε βιβλιοδεσία, αρίθμηση τευχών, λουστράρισμα, ωραία αναγραφόμενη ράχη κτλπ.. Καμία ιδέα; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14139
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

On 14/4/2023 στο 12:49 ΠΜ, SpiroSym είπε:

Παιδιά ποια σειρά από όλες που έχουν βγει είναι η πιο ποιοτική; Αναφέρομαι σε βιβλιοδεσία, αρίθμηση τευχών, λουστράρισμα, ωραία αναγραφόμενη ράχη κτλπ.. Καμία ιδέα; 

Από τη συγκεκριμένη σειρά έχω τις Εκκλησιάζουσες, από αυτή την έκδοση μάλιστα. Αρκετά ανθεκτικό εξώφυλλο, ενώ εσωτερικά το χαρτί είναι ιλουστρασιόν, ενώ ο χρωματισμός είναι ζωηρός, αλλά κάπως άτονος. Αξιοσημείωτο είναι ότι, ενώ τα περισσότερα κόμικς μου τα προσέχω πολύ, το συγκεκριμένο το είχα αφήσει να περιπλανιέται στο σπίτι.  Σε πληροφορώ ότι οι σελίδες παραμένουν ολόλευκες και γενικά δεν φέρει ιδιαίτερες φθορές!:) Βέβαια, ο νονός μου έχει ένα από την πρώτη έκδοση του 1983( δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς, μάλλον τις "Όρνιθες") κι όταν το διάβασα, μου άφησε καλύτερη εντύπωση ως έκδοση. Κατ' αρχάς, στην παλιά έκδοση, ακόμα και το χαρτί του εξωφύλλου είναι ιλουστρασιόν. Επιπλέον, αυτή η έκδοση δεν είναι πλήρης. Κανονικά τα άλμπουμ είναι τριάνταέντεκα, ενώ εδώ βλέπουμε πως υπάρχουν μόνο έξι. Οπότε αν ήμουν στη θέση σου, θα επέλεγα αυτή του 1983, χωρίς να λέω ότι η εν λόγω έκδοση δεν είναι ποιοτική. Απλούστατα, εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Τέλος πάντων, ελπίζω να βοήθησα!:cheers5:

Επεξεργασία από Θοδωρής Καραπάνος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  55
  • Reputation:   223
  • Achievement Points:  55
  • Days Won:  0
  • With Us For:  481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Από τη συγκεκριμένη σειρά έχω τις Εκκλησιάζουσες, από αυτή την έκδοση μάλιστα. Αρκετά ανθεκτικό εξώφυλλο, ενώ εσωτερικά το χαρτί είναι ιλουστρασιόν, ενώ ο χρωματισμός είναι ζωηρός, αλλά κάπως άτονος. Αξιοσημείωτο είναι ότι, ενώ τα περισσότερα κόμικς μου τα προσέχω πολύ, το συγκεκριμένο το είχα αφήσει να περιπλανιέται στο σπίτι.  Σε πληροφορώ ότι οι σελίδες παραμένουν ολόλευκες και γενικά δεν φέρει ιδιαίτερες φθορές!:) Βέβαια, ο νονός μου έχει ένα από την πρώτη έκδοση του 1983( δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς, μάλλον τις "Όρνιθες") κι όταν το διάβασα, μου άφησε καλύτερη εντύπωση ως έκδοση. Κατ' αρχάς, στην παλιά έκδοση, ακόμα και το χαρτί του εξωφύλλου είναι ιλουστρασιόν. Επιπλέον, αυτή η έκδοση δεν είναι πλήρης. Κανονικά τα άλμπουμ είναι τριάνταέντεκα, ενώ εδώ βλέπουμε πως υπάρχουν μόνο έξι. Οπότε αν ήμουν στη θέση σου, θα επέλεγα αυτή του 1983, χωρίς να λέω ότι η εν λόγω έκδοση δεν είναι ποιοτική. Απλούστατα, εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Τέλος πάντων, ελπίζω να βοήθησα!:cheers5:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ναι. Με βοήθησες ιδιαίτερα! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.