Μετάβαση στο περιεχόμενο

1st AthensCon [ 14 - 15/11/2015 @ Tae Kwon Do ]


totally_wired

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω και ας μου φαίνεται απίθανο εάν ξέρεις GeoTrou εάν θα έχουμε κανενα  Ντισνεικο δημιουργό...

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 659
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Από τα ονόματα που ξέρω, όχι δεν θα υπάρχει. :(

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πραγματικο ειναι αποριας αξιο, δεδομενου της σχετικα μεγαλης απηχησης των κομικς της Ντισνευ στην Ελλαδα, γιατι δεν φερουν καποιο δημιουργο από τη γειτονικη Ιταλία που εχει απειρες επιλογες. Ετσι θα υπαρχει και από εμας προσελευση που σιγουρα θα ανεβασει την επισκεψιμοτητα!!

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Οι μοναδικοί που βρίσκω με 3+ ονόματα που να έχουν ως πρώτο όνομα το John και κάνουν κάπως κλικ είναι οι John Marc DeMatteis και John Paul Leon

 

Από εκεί και πέρα υπάρχει ο Moorcock αλλά το John είναι στη μέση.

 

Sr και Jr δεν είναι ονόματα....... :) είναι πρόσθετα. Όπως λχ είναι ένα Dr. 

 

:cheers5:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Υπάρχει και ο John Salvatore Romita Jr.

Just sayin' :P

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

χμ. ομολογώ ότι δεν ήξερα αυτό το Salvatore. :) αυτός πάντως έχει ξανάρθει :)

 

:cheers5:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29286
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1057
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3983 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Τελικά είναι απολύτως σίγουρο ότι θα γίνει; Επειδή αρχικά υπήρχαν αμφιβολίες.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

σιγουρα θα γινει, εδω ανακοινωνονται σιγα σιγα οι καλεσμενοι :beer:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω και ας μου φαίνεται απίθανο εάν ξέρεις GeoTrou εάν θα έχουμε κανενα  Ντισνεικο δημιουργό...

 

Από τα ονόματα που ξέρω, όχι δεν θα υπάρχει. :(

 

Πραγματικο ειναι αποριας αξιο, δεδομενου της σχετικα μεγαλης απηχησης των κομικς της Ντισνευ στην Ελλαδα, γιατι δεν φερουν καποιο δημιουργο από τη γειτονικη Ιταλία που εχει απειρες επιλογες. Ετσι θα υπαρχει και από εμας προσελευση που σιγουρα θα ανεβασει την επισκεψιμοτητα!!

 

Ω, θα έχουμε.

:angel: :angel:  :angel:

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ίσως να προστέθηκε αφότου μου έδωσαν τις πληροφορίες, μιας τότε ήταν αρκετά νωρίς και τίποτα δεν είχε οριστικοποιηθεί.

Πάλι καλά, ένιωθα άσχημα ως φορέας κακών μαντάτων. Γιατί στο κάτω-κάτω και οι Ντισνεάκηδες έχουν ψυχή. :P

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Ω, θα έχουμε.

:angel: :angel:  :angel:

ΛΕΓΕ!
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Όποιος θέλει να μάθει, ας μου στείλει pm να του δώσω τον αριθμό λογαριασμού μου στην τράπεζα. :P:mafia: 

 

Υ.Γ. Το στοιχείο που έδωσε ο Trou είναι κάπως παραπλανητικό. :D 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΛΕΓΕ!

Εάν ήταν να μαντέψω εξαιτίας του JohnnyMZ θα έλεγα Σιλβια Τζικε... Αλλά εγώ θα ήθελα κάποιον σαν τον Μοττουρα και ξέρεις εσύ για τι μιλάω Άγγελε ;)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Εάν ήταν να μαντέψω εξαιτίας του JohnnyMZ θα έλεγα Σιλβια Τζικε... Αλλά εγώ θα ήθελα κάποιον σαν τον Μοττουρα και ξέρεις εσύ για τι μιλάω Άγγελε ;)

και οι δυο δημιουργοί μου αρεσουν πολυ! Μακάρι να έρθει κάποιος απο τους δυο, αν και ας πούμε θα μπορούσε να ειναι ο Τουρκονι, ένας πολυ καλός.
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ok. ώρα να ειπωθούν αλήθειες και να πέσει το πέπλο του μυστηρίου.

 

(α) Ο John με τα πολλά ονόματα δεν είναι John, αλλά Johann. Για την ακρίβεια είναι ο τυπάς που έγραψε το σενάριο του The Magic Flute (Μαγικός Αυλός) σε σχέδιο P. Craig Russell.

 

114063_20080726184609_large.jpg

 

Ιωάννης Χρυσόστομος Βολφγκάγκους Θεόφιλος Μότσαρτ. Πρώτη του παρουσία σε comic convention, οπότε θα του δικαιολογήσουμε ένα φυσιολογικό τρακ που θα έχει.

 

(β) Ο δημιουργός Disney είναι ο Walt Simonson. Οπότε προσερχόμαστε στο convention με το Κόμιξ 170 ανά χείρας. 

 

αυτά

 

:cheers5:

 

 

  • Like 20
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  94
  • Reputation:   691
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6075 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εγώ θα πω κάτι για τους φίλους του Disney και να μη με παρεξηγήσουν. Αυτή η ερώτηση/παράπονο "δεν έχει Disney?" μου φαίνεται σαν να πηγαίνει κάποιος σε πιτσαρία και να ζητάει σουβλάκια. Και μετά σε ιταλικό και να ζητάει σουβλάκια. Και μετά σε κινέζικο και να ζητάει σουβλάκια. Και μετά (υποθετικά λέμε πάντα) να βρίσκει ένα μαγαζί που να έχει πίτσες, ιταλικό και κινέζικο και πάλι να ζητάει σουβλάκια. Ωραία τα σουβλάκια, κι εγώ τα τρώω, αλλά να ξέρετε που να τα ζητάτε. Και αν βρεθείτε σε μαγαζί που έχει άλλο φαΐ, δοκιμάστε το, μπορεί να σας αρέσει...

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ θα πω κάτι για τους φίλους του Disney και να μη με παρεξηγήσουν. Αυτή η ερώτηση/παράπονο "δεν έχει Disney?" μου φαίνεται σαν να πηγαίνει κάποιος σε πιτσαρία και να ζητάει σουβλάκια. Και μετά σε ιταλικό και να ζητάει σουβλάκια. Και μετά σε κινέζικο και να ζητάει σουβλάκια. Και μετά (υποθετικά λέμε πάντα) να βρίσκει ένα μαγαζί που να έχει πίτσες, ιταλικό και κινέζικο και πάλι να ζητάει σουβλάκια. Ωραία τα σουβλάκια, κι εγώ τα τρώω, αλλά να ξέρετε που να τα ζητάτε. Και αν βρεθείτε σε μαγαζί που έχει άλλο φαΐ, δοκιμάστε το, μπορεί να σας αρέσει...

 

Ότι ένα Comic Convention δεν είναι μέρος όπου θα μπορούσε κανείς να περιμένει σχεδιαστή Disney ας πούμε; :P Και αν πιστεύεις πως δεν είναι, τότε ποιο είναι (στην Ελλάδα που δεν υπάρχει κάποιο solo Disney convention); 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πραγματικα εαν δεν ερθει σχεδιαστης ντισνευ σε comic-con που θα ερθει; Δηλαδη αυτες οι εκδηλώσεις πρεπει να ειναι μονο για τους φαν των μανγκα, των υπερηρωικων κτλ;

Επεξεργασία από alexoni97
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Εγώ θα πω κάτι για τους φίλους του Disney και να μη με παρεξηγήσουν. Αυτή η ερώτηση/παράπονο "δεν έχει Disney?" μου φαίνεται σαν να πηγαίνει κάποιος σε πιτσαρία και να ζητάει σουβλάκια. Και μετά σε ιταλικό και να ζητάει σουβλάκια. Και μετά σε κινέζικο και να ζητάει σουβλάκια. Και μετά (υποθετικά λέμε πάντα) να βρίσκει ένα μαγαζί που να έχει πίτσες, ιταλικό και κινέζικο και πάλι να ζητάει σουβλάκια. Ωραία τα σουβλάκια, κι εγώ τα τρώω, αλλά να ξέρετε που να τα ζητάτε. Και αν βρεθείτε σε μαγαζί που έχει άλλο φαΐ, δοκιμάστε το, μπορεί να σας αρέσει...

αλλο το ενα, αλλο το αλλο. Σε ενα comic convention δεν μπορούν να μπουν μονο μανγκα και υπέρ ηρωικά. Γιατι να μην υπαρχουν Ντιςνευ ή Μαμούθ ας πουμε; Συγγνώμη κιόλας, αλλα νομίζω οτι κάποιοι απο μας το έχουν παρεξηγήσει. Ή εμείς οι Ντισνευακηδες δεν εχουμε καταλάβει τι ακριβώς ειναι ενα comic-con ή επειδή απλά υπερισχύουν τα Μαρβελ και μανγκα, εχει δοθεί λάθος εντύπωση για το τι ακριβώς ειναι. Τι θεωρείτε πιο πιθανο; Πάντως το θεωρώ λιγο "αδικο" ας πουμε το να αφήνουν τα Ντιςνευ στην άκρη. Αυτο.
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εάν αναλογιστώ το πόσο γελοία βρίσκω πλέον τα υπερηρωικά (αφού τα έχω φάει με τους τόνους :) ) και ψάχνω για πραγματικά διαμάντια τύπου Secret War ή του Hawkeye των Fraction+Aja, δεν κατανοώ το γιατί να συνδεθούν τα Disney με σουβλάκια και τα υπόλοιπα με κάτι άλλο :) Τα comic events κανονικά δεν θα πρέπει να είναι μόνο ενός είδους. Σε άλλες χώρες μπορεί να σνομπάρουν τα άλλα είδη (όπως λχ στην Αμερική καρασνομπάρουν τα Γαλλικά και ανάθεμα κι άμα ξέρουν οι μάζες ονόματα όπως Pratt, Manara και Bilal) σε αυτήν εδώ όμως 2 φορές έχω δει να πέφτουν τα τσιμέντα. Την μια ήταν ο Manara, την άλλη ήταν ο Don Rosa. Και μα τον Αλλάχ, τέτοιο πέσιμο τσιμέντων θα ξαναγίνει μόνο στις περιπτώσεις Stan Lee, Neil Gaiman και Alan Moore. 

 

Άρα αυτό που ξενίζει εμένα είναι το ότι αντί να σου έρχεται στο μυαλό κάτι της υφής "φεστιβάλ γεύσεων" όπου θα πετύχεις από "βρώμικα" μέχρι "τοπικά Υποσαχάρια εδέσματα με έντομα", το βλέπεις ως "εστιατόριο της μιας κουζίνας" :)

 

Εάν τώρα το θέμα είναι ότι κάποιοι ξέρουν Disney και μόνο Disney, δεν θα διαφωνήσω στο ότι ανασηκώνω το ένα φρύδι πολλές φορές με τα όσα λένε, αλλά ξέρω άλλους τόσους που το μόνο που ξέρουν είναι κολάν και μόνο κολάν :D και το ανασηκώνω το ένα φρύδι και εκείθε :lol:

 

:cheers5:

 

 

ΥΓ ότι στοίχημα θες πως άμα έρθει κανένας Claremont ή κανένας Roy Thomas, η πλειοψηφία ούτε που θα καταλάβει τι παίχτηκε.... :)

ΥΓ2 είχε πάει κάποτε η κουμπάρα μου στο San Diego Comic Convention και είδε ότι πολλοί δημιουργοί πήγαιναν σε κάποιον και τον αποκαλούσαν συνέχεια "δάσκαλο". Ε σου λέει, για να πηγαίνουν σε αυτόν, καλός θα είναι. Κάτσε να πάρω για το Νίκο μια υπογραφή :) Και έτσι κονόμησα υπογραφή από Roy Thomas :hop:

  • Like 19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ε τα κακόμοιρα τα manga τα άκουσαν πάλι.. :P

 

Μία φορά ωρέ παλικάρια δεν έχει έρθει mangaka με όνομα στα πάτρια εδάφη, να χαρούμε και εμείς λίγο και να πάρουμε καμιά υπογραφή για τα (ψηφιακά) manga μας..

 

Οι cosplayers με κοτσίδια, γλυφιτζούρια σε μέγεθος ρόδας τριαξονικού και κάλτσες τεντόπανα δεν θεωρούνται ούτε στο ελάχιστο κοντά σε εκείνη τη κουλτούρα.

 

Για τα κολάν πείτε ότι θέλετε, αλλά ένα manga festival έχουμε όλο κι όλο και αυτό λειψό.

 

:havefun:

 

Υ.Γ. Όταν έρθει ένας δημιουργός στο μέγεθος του Rosa και του Καβατσάνο, ένας Toriyama, ένας Kubo, μία Yuki, να το συζητήσουμε ξανά.

Επεξεργασία από Θρηνωδός
  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  94
  • Reputation:   691
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6075 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ότι ένα Comic Convention δεν είναι μέρος όπου θα μπορούσε κανείς να περιμένει σχεδιαστή Disney ας πούμε; :P Και αν πιστεύεις πως δεν είναι, τότε ποιο είναι (στην Ελλάδα που δεν υπάρχει κάποιο solo Disney convention); 

Στα δύο πρώτα Super Comics Con του Λονδίνου που πήγα, δεν είδα ίχνος Disney. Δεν είναι όλα τα cons ίδια, όπως δεν είναι όλα τα φαγάδικα ίδια, αυτό προσπαθούσα να πω.

 

Σχεδιαστές disney στην Ελλάδα έχουν έρθει στο παρελθόν και μάλιστα και με πρωτοβουλία του greekcomics. Πάντα μόνοι τους όμως, πάντα σε ξεχωριστό χώρο. Και τότε (ορθώς) κανένας δεν διαμαρτυρήθηκε στους διοργανωτές "γιατί δεν φέρνετε και κανέναν από Marvel?"

 

Τώρα πιθανόν να έχει το Athens con Ντίσνεΰ, πιθανόν να μην έχει, i don't know. Στις εποχές που ζούμε, πάλι καλά που γίνονται τέτοιες προσπάθεις να λέμε, δεν μας παίρνει να λέμε κάνουμε τους δύσκολους (αν και ο Pacheco είναι για ποοοοοοοολύ δύσκολους). :)

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Στα δύο πρώτα Super Comics Con του Λονδίνου που πήγα, δεν είδα ίχνος Disney. Δεν είναι όλα τα cons ίδια, όπως δεν είναι όλα τα φαγάδικα ίδια, αυτό προσπαθούσα να πω.

Σχεδιαστές disney στην Ελλάδα έχουν έρθει στο παρελθόν και μάλιστα και με πρωτοβουλία του greekcomics. Πάντα μόνοι τους όμως, πάντα σε ξεχωριστό χώρο. Και τότε (ορθώς) κανένας δεν διαμαρτυρήθηκε στους διοργανωτές "γιατί δεν φέρνετε και κανέναν από Marvel?"

Τώρα πιθανόν να έχει το Athens con Ντίσνεΰ, πιθανόν να μην έχει, i don't know. Στις εποχές που ζούμε, πάλι καλά που γίνονται τέτοιες προσπάθεις να λέμε, δεν μας παίρνει να λέμε κάνουμε τους δύσκολους (αν και ο Pacheco είναι για ποοοοοοοολύ δύσκολους). :)

Αλλο στο Λονδίνο. Μπορει εκεί να τα μισούν. Εμείς μιλάμε για Ελλάδα. Στην Ελλάδα δεν υπαρχουν φαν της Ντισνευ; Σαφώς. Εφόσον το Convention θα βγάλει χρήματα, δεν καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου "ας μην κανουμε τους δύσκολους" Ενα convention κανονικά πρεπει να εχει ποικιλίες. Όχι μονο Μαρβελ.

 

Η Λεσχη δεν ηταν να κανει Comicon. Ενα signing ηταν. Μη τα μπερδεύουμε. Και ηταν με αφορμή το Περτουίλαμπι. Και, γιατι όχι, θα μπορούσαν να προτείνουν στη Λεσχη να φέρει και Μαρβελακια αν μπορούν. Δεν ειναι κακό να ρωτήσουν.

 

Τεσπα, νομίζω πως το Athens con θα ειναι μισό αν δεν μπει έστω ένας απο Ντιςνευ, να χαρούμε κι εμείς όσοι δεν μπορέσαμε στην Θεσσαλονίκη.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3119
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3718 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

to go to Athens or not to go.This is the question

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έλλειψη του αγγλικού convention αυτή. Και λογική αφού δεν διαβάζουν disney εκείθε. Εδώ όμως διαβάζουμε disney :) Και κατά πάσα πιθανότητα πωλούνται ετησίως περισσότερα τεύχη disney από οτιδήποτε άλλο :)

 

:cheers5:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4132 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Makro παλι προβλέπω πως δεν θα το χάσεις

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Τεσπα, νομίζω πως το Athens con θα ειναι μισό αν δεν μπει έστω ένας απο Ντιςνευ, να χαρούμε κι εμείς όσοι δεν μπορέσαμε στην Θεσσαλονίκη.

 

Μάλλον η ηλικία μιλάει, γιατί τα τελευταία χρόνια γίνονται πολύ επιτυχημένα conventions χωρίς σχεδιαστές Ντίσνευ και είναι επιτυχημένα. Το ότι τα τελευταία χρόνια ήρθαν οι Ρόσα και Καβατσάνο, σημαίνει ότι υπάρχει μια τάση για κάτι τέτοιο, αλλά το να κρίνουμε εκ των προτέρων μια επιτυχία/αποτυχία ενός φεστιβάλ από τους καλεσμένους που λείπουν, είναι λίγο τραβηγμένο. Κάτι αντίστοιχο μπορεί να πει και κάποιος που δεν έχει δει εκπρόσωπο της γαλλοβελγικής σχολής στην Ελλάδα σε φεστιβάλ. Μην είμαστε εγωιστές. Ας κρίνουμε εκ των υστέρων. Όλοι ρίχνουμε μια ζαριά σε κάτι καινούριο, είτε είμαστε εκθέτες, είτε είμαστε καλεσμένοι, είτε επισκέπτες.

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

προσωπικά καταλαβαίνω το σχόλιο του bouzikak ως εξης:

υπέροχα καποια φαγητα, αλλά η μονοφαγία βλάπτει :)

οι περισσότεροι φανς των disney λειτουργουν στη λογικη "disney και ξερό ψωμι" :)

ίσως σε παρόμοια λογική λειτουργουν κι οι manga φανς, μπορεί λίγο λιγότερο. :)

οι περισσότεροι απο τους υπόλοιπους κομκ φανς, ενω έχουμε κι εμεις συγκεκριμένες κομιστικες προτιμήσεις, δεν αγνοουμε, περιφρονουμε κλπ τα υπόλοιπα ειδη κομικς. Αντίθετα, όταν μας δίνεται η ευκαιρία θα δοκιμασουμε και τίποτα άλλο για να διευρύνουμε τους ορίζοντες μας. :)

ειδικά μέσα απο το greekcomics, τη ΛΕΦΙΚ και τα διαφορα φεστιβαλ μπορουμε να έρθουμε σε επαφή και με πράγματα που δε γνωριζουμε, πέρα απο όσα ξερουμε και αγαπάμε ήδη. Μονο κακο δεν ειναι αυτο :)

 

Και κατι για τα φεστιβαλ:

όλοι φανταζομαι κανουν ό,τι καλυτερο μπορουν για να υπάρχει ποικιλία, μεγαλη προσέλευση κόσμου και να ναι πετυχημένα.

δεν ειναι παντα ευκολο, ουτε επιδιωκόμενο το να χει κανεις "απ' όλα". Παιζουν ρόλο οι διασυνδέσεις, το προσωπικό γουστο των διοργανωτων και των συνεργατων τους, η διαθεσιμότητα των δημιουργων, τα λεφτα. :)

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Προσωπικά δεν αγγίζω καν τα κόμικς της Disney, αλλά σέβομαι όσους τ' αγαπάνε. Και θα συμφωνήσω ότι στην Ελλάδα είναι τέτοιο το κοινό, που είναι "απαραίτητη" η παρουσία κάποιου τέτοιου δημιουργού.

Γιατί όπως είχε πει ο Βολταίρος, γνωστός λάτρης του Jack Kirby και του Will Eisner:

 

Διαφωνώ με τα Disney που διαβάζεις, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να τα διαβάζεις

:P

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

προσωπικά καταλαβαίνω το σχόλιο του bouzikak ως εξης:

υπέροχα καποια φαγητα, αλλά η μονοφαγία βλάπτει :)

οι περισσότεροι φανς των disney λειτουργουν στη λογικη "disney και ξερό ψωμι" :)

ίσως σε παρόμοια λογική λειτουργουν κι οι manga φανς, μπορεί λίγο λιγότερο.:)

οι περισσότεροι απο τους υπόλοιπους κομκ φανς, ενω έχουμε κι εμεις συγκεκριμένες κομιστικες προτιμήσεις, δεν αγνοουμε, περιφρονουμε κλπ τα υπόλοιπα ειδη κομικς. Αντίθετα, όταν μας δίνεται η ευκαιρία θα δοκιμασουμε και τίποτα άλλο για να διευρύνουμε τους ορίζοντες μας. :)

ειδικά μέσα απο το greekcomics, τη ΛΕΦΙΚ και τα διαφορα φεστιβαλ μπορουμε να έρθουμε σε επαφή και με πράγματα που δεν ξερουμε, πέρα απο όσα ξερουμε και αγαπάμε ήδη. Μονο κακο δεν ειναι αυτο :)

 

Και κατι για τα φεστιβαλ:

όλοι φανταζομαι κανουν ό,τι καλυτερο μπορουν για να υπάρχει ποικιλία, μεγαλη προσέλευση κόσμου και να ναι πετυχημένα.

δεν ειναι παντα ευκολο, ουτε επιδιωκόμενο το να χει κανεις "απ' όλα". Παιζουν ρόλο οι διασυνδέσεις, το προσωπικό γουστο των διοργανωτων και των συνεργατων τους, η διαθεσιμότητα των δημιουργων, τα λεφτα. :)

Ωραια, καταρχάς κανεις δεν είπε πως δεν θέλει να παει αν δεν εχει Νττισνευ. Πολλοί Ντισνευακηδες διαβάζουν πολλά διαφορετικά κομικς...! Ένας απο αυτούς κι εγω. Εδώ, οι Ντιςνευακηδες δεν περιφρονούν τα υπόλοιπα είδη κομικς, αλλα αντιθέτως, με χιουριςτικη διαθεςη, οι γενικοί κομιξακίδες το κάνουν.Ενα γενικό convention δεν παει με "τα προσωπικά γούστα των διοργανωτών". Αν ειναι ετσι, θα πρεπει να γίνουν διευκρινίσεις.
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.