Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το Κύριος Μερσέντες εντωμεταξύ, έχει βγει ήδη σε δεύτερη έκδοση. Ή δεν το υπολόγισαν καλά και έβγαλαν λιγότερα κομμάτια είτε η ανταπόκριση ήταν πραγματικά πολύ μεγάλη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 468
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Άλλα 4 βιβλία.

 

 

Κρος (τόμος 929)

Οι Εκατομμυριούχοι (τόμος 937)

Ο Μαύρος Ήλιος (τόμος 941)

60 Ώρες (τόμος 951)

 

Όλα από προσφορά του Πάμπλικ που τα δίνει από 1,79 έως 1,99€ μαζί με άλλα νούμερα, για όποιον τον ενδιαφέρει. :)

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

 

Το 60 Ώρες με προβλημάτισε πάντως. Είναι βιβλίο του 2009 και όμως περιέχει ότι βγήκε από Koontz μέχρι και το 2014 στην λίστα με τα έργα του συγγραφέα. Πρέπει να είναι Β έκδοση αλλά δεν περιέχει καμιά ένδειξη, ούτε στο σάιτ τους, ενώ και η ημερομηνία στο οπισθόφυλλο απουσιάζει. Κάτι που με κάνει να αναρωτιέμαι αν βγήκε σε προσφορά από εφημερίδα και αν το αδιάθετο στοκ από προσφορές επαναδιατίθεται με αλλαγμένο εξώφυλλο.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν ήταν απο εφημερίδα δεν θα έγραφε κάπου οτι τυπώθηκε για την τάδε εφ.;όπως γίνεται σε όλες τις προσφορές.Μάλλον για β εκδοση μου φαίνεται αλλά γιατι λείπουν τα στοιχεία ενας εκδότης ξέρει.Ωρα για να αναλάβεις την υπόθεση αγαπητέ ΣΕΡΛΟΚ ΓΚΑΣ.

-Its elementary dear king,its elementary.

Επεξεργασία από comicsking
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Οι τόμοι στις πρόσφατες προσφορές του θέματος, δεν γράφουν μέσα ότι είναι προσφορά, μόνο στο οπισθόφυλλο, οπότε αν βγάλει κανείς τα εξώφυλλα δεν θα είναι εμφανές. Βέβαια εκεί τουλάχιστον γράφει δύο ημερομηνίες στην γραμμή με τα δικαιώματα της Ελληνικής γλώσσας, αν και δεν είναι απόλυτη ένδειξη αυτή, ιδίως αν δεν χρειάστηκε να τα ανανεώσουν για την περίσταση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

 

Το 60 Ώρες με προβλημάτισε πάντως. Είναι βιβλίο του 2009 και όμως περιέχει ότι βγήκε από Koontz μέχρι και το 2014 στην λίστα με τα έργα του συγγραφέα. Πρέπει να είναι Β έκδοση αλλά δεν περιέχει καμιά ένδειξη, ούτε στο σάιτ τους, ενώ και η ημερομηνία στο οπισθόφυλλο απουσιάζει. Κάτι που με κάνει να αναρωτιέμαι αν βγήκε σε προσφορά από εφημερίδα και αν το αδιάθετο στοκ από προσφορές επαναδιατίθεται με αλλαγμένο εξώφυλλο.

 

Το δικό μου 951 που το είχα πάρει το 2009, έχει ακριβώς ίδιο εξώφυλλο, όμως έχει οπισθόφυλλο με μικροδιαφορές. Στο οπισθόφυλλο του δικού μου, αναγράφεται ημερομηνία κυκλοφορίας, η 03/2009. 

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Που είναι και αυτό που έπρεπε να έχει. Μέσα να υποθέσω πως δεν σου γράφει τίτλους πέρα το 60 ώρες, σωστά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Πρέπει να βρω το ίδιο το τεύχος για να σου απαντήσω σ' αυτό. Τώρα λίγο δύσκολο, αλλά το βάζω σε προτεραιότητα. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Μιά πρώτη φουρνιά κι από μένα. :)

 

Τα εξώφυλλα και οπισθόφυλλα

 

27, 34, 69, 76, 90, 113, 122, 143, 154, 160, 164, 182, 213, 218, 288, 331, 394, 414, 440, 450, 457, 526, 562, 574, 603, 649, 666, 701, 722, 736, 745, 791, 801, 818, 819, 827, 829, 834, 855, 866, 878, 904, 909, 927, 951, 957, 996, 1000, 1024, 1035 και 1049.

 

Ακολουθούν κι άλλα.... :beer:

 

:valtnino:

 

Κωστή ....

 

1- επειδή ξέρω ότι θα έχεις παρατηρήσεις, κάνε υπομονή μέχρι να τελειώσω τα ανεβάσματα. Μετά συζητάμε πάλι.

2- βρες μου εν τω μεταξύ από τις λίστες δύο νούμερα από τεύχη που είναι χωρίς αρίθμηση από τα πρώτα

 

α. Ο αετός άγγιξε τη γη

β. Τα παιδιά από τη Βραζιλία

Επεξεργασία από Dr. Paingiver
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ασε τα σκαναρισματα και φτιάξε τη λίστα όπως και μια αντιστοίχιση κάθε βιβλίου με την τηλεοπτική ή κινηματογραφική μεταφορά του!  :PPP:

:mera:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν μπορώ να βρω κάτι. Το Αετός το βρίσκω ως 605 αλλά σίγουρα αναφέρεται στην επανέκδοση. Το βιβλίο του Λέβιν πάλι, έχει υποσκελιστεί σε άρθρα από την έκδοση της Anubis. :)

 

Έχουν μπει διπλά το Εφιάλτης παραφυλάει και το Εφιάλτες του Μεσονυχτίου. Το δικό μου σκαν για το πρώτο είναι στο 196 και το έβαλες και εσύ στο 801. Για το δεύτερο είναι μια φορά στο 340 και μια στο 827. Επίσης, αρκετές από τις Β εκδόσεις που έβγαλες δεν τις αναφέρεις ως τέτοιες.  :)

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έκανα λίγο ψάξιμο ακόμα μιας και έχω σε σκαναρισμένο το Αετός άγγιξε την Γη. Από εκεί βρήκα την λίστα με τα προσεχώς και διαπίστωσα πως το Οργισμένος σαν τη Θάλασσα του Wilbur Smith είναι ακόμα στις λίστες του εκδότη και είναι το πέμπτο τους βιβλίο.

 

JACK HIGGINS (1975) - Ο ΑΕΤΟΣ ΑΓΓΙΞΕ ΤΗ ΓΗ-369.jpg

 

Όμως δεν έμεινα εκεί. ΄Έψαξα και στο Γυμνά Πρόσωπα που έχω (το 11 της σειράς) για να δω τι λίστες έχει εκεί και έπεσα σε αυτό το κατατοπιστικό 3σελιδο που μου το επιβεβαίωσε.

 

Bell011Catalogue-001.jpgBell011Catalogue-002.jpgBell011Catalogue-003.jpg

 

Οπότε, ο Αετός είναι το δεύτερο βιβλίο και το Τα Παιδιά από την Βραζιλία το έβδομο. Διαπιστώνουμε επίσης πως το Τα Πουλιά Πεθαίνουν τραγουδώντας που είχε προαναγγελθεί ως το όγδοο βιβλίο της σειράς, ακυρώθηκε για να δώσει την θέση του στο πρώτο βιβλίο Ελληνίδας συγγραφέως της σειράς και κυκλοφόρησε τελικά 26ο (η παραπομπή είναι από την επανέκδοση).

 

Υ.Γ. Και η δεύτερη έκδοση του Υφαντόκοσμου έχει ανέβει δυο φορές.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ακόμα μιά μικρή φουρνιά, τα

 

2, 7, 139, 365, 983, 1056, 1061, 1077 και 1083. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ασε τα σκαναρισματα και φτιάξε τη λίστα όπως και μια αντιστοίχιση κάθε βιβλίου με την τηλεοπτική ή κινηματογραφική μεταφορά του!  :PPP:

:mera:

 

Το ξέρω πως το είπες για αστείο (και δεν το έλεγες σε εμένα), αλλά ετοιμάζω κάτι που περιλαμβάνει και αυτές τις πληροφορίες.  :)

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Να καταθέσω κι εγώ τον οβολό μου στο θέμα με όσα Bell μπόρεσα να ξεθάψω σε πρώτη φάση μαζί με κάποια σχόλια, αν μου επιτρέπετε.

Φυσικά, οι απόψεις είναι απολύτως προσωπικές. :)

 

056: Ακάνθινο Στεφάνι (To Kill a Mockingbird) της Harper Lee. Κατά τη γνώμη μου, ίσως το καλύτερο από λογοτεχνικής άποψης βιβλίο που κυκλοφόρησε στη συγκεκριμένη σειρά. Στις ΗΠΑ είναι ήδη κλασικό και διδάσκεται στα σχολεία, γυρίστηκε δε και μια εξαιρετική ταινία βασισμένη σε αυτό το βιβλίο, που χάρισε στον Γκρέγκορι Πεκ το μοναδικό του Όσκαρ. Η συγγραφέας ήταν και πολύ καλή φίλη του Τρούμαν Καπότε, την υποδύθηκε η Κάθριν Κίνερ στην ταινία του 2005 (ήταν και υποψήφια για Όσκαρ για αυτό το ρόλο). Δεν είχε γράψει άλλο βιβλίο μέχρι πρόσφατα, αλλά πριν από λίγες εβδομάδες κυκλοφόρησε στις ΗΠΑ το νέο της βιβλίο, Go set a watchman, που από ό,τι φαίνεται, αποτελεί άτυπη έστω συνέχεια του συγκεκριμένου βιβλίου (θα κυκλοφορήσει κι αυτό στα ελληνικά από τις εκδόσεις Bell).

Με αυτά και με εκείνα, δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί επιλέχτηκε ο συγκεκριμένος ελληνικός τίτλος. Οι εκδόσεις Bell, πάντως, το εξέδωσαν αρκετά χρόνια αργότερα στη σειρά τους Λογοτεχνική Βιβλιοθήκη, που περιελάμβανε πιο ποιοτικές εκδόσεις και με τον τίτλο "Όταν Σκοτώνουν τα Κοτσύφια", σαφώς πιο πιστό στον πρωτότυπο, αν και η μετάφραση πρέπει να είναι μάλλον η ίδια (η μεταφράστρια πάντως δεν έχει αλλάξει). Τώρα κυκλοφορεί σε νέα έκδοση, πάντα από την ίδια μεταφράστρια. Καλύτερα να βρείτε την πιο κυριλέ έκδοση, που περιλαμβάνει και μια πολύ σύντομη εισαγωγή, εγώ κρατώ την παλιά καθαρά για συναισθηματικούς λόγους.

Συμπέρασμα: διαβάστε το οπωσδήποτε και δείτε και την ταινία επίσης οπωσδήποτε.

 

063: Έτος 2500 Μ.Χ (Mockingbird) του Walter Tevis. Πολύ ενδιαφέρον βιβλίο ΕΦ, από ένα συγγραφέα που μετακινείται μεταξύ των ειδών. Ψάξτε το, αξίζει. O ίδιος συγγραφέας, πάντα στο πλαίσιο της ΕΦ, έχει γράψει και αυτό το εξαιρετικό βιβλίο, που έγινε μια πολύ καλή ταινία με ιδανικό (!) πρωταγωνιστή τον David Bowie. Ψάξτε το κι αυτό, αξίζει. 

 

089: Και οι Δώδεκα ήταν Καθάρματα του Ε.Μ. Nathanson. Πάνω σε αυτό το βιβλίο βασίστηκε η γνωστή ταινία, την οποία και καλύτερα να προτιμήσετε. 

 

099: Ο Τζογαδόρος (The Hustler) πάλι από Walter Tevis. Δεν πρόκειται για ΕΦ, αλλά για μια κατάβαση στην κόλαση του αμερικανικού ονείρου. Η ταινία πάντως, που έχει βασιστεί στο συγκεκριμένο βιβλίο, είναι αριστούργημα (αν και με σαχλό ελληνικό τίτλο - "Ο κόσμος είναι δικός μου"!) από έναν σχετικά μη αναγνωρισμένο σκηνοθέτη, τον Ρόμπερτ Ρόσεν. Εδώ ο αφόρητα ταλαντούχος Πολ Νιούμαν, έδωσε την ερμηνεία που τον καθιέρωσε οριστικά και αμετάκλητα. 

25 χρόνια μετά. ο Tevis έγραψε μια συνέχεια του βιβλίου του, που μεταφέρθηκε κι αυτή στον κινηματογράφο από τον Μάρτιν Σκορσέζε, αυτή τη φορά (ο Ρόσεν είχε προ πολλού πεθάνει), πάλι με πρωταγωνιστή τον Πολ Νιούμαν, που κέρδισε, επιτέλους, και το μοναδικό του Όσκαρ, για αυτή ακριβώς την ταινία. Και ναι, καλά καταλάβατε, πρόκειται, για αυτή την ταινία. :).

Δείτε οπωσδήποτε την ταινία του 1961.

 

104: Ανταρσία στο Κέιν (The Caine Mutiny) του Herman Wouk. Πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, κέρδισε και Πούλιτζερ, έγινε και πολύ καλή ταινία με πρωταγωνιστή τον Χάμφρεϊ Μπόγκαρτ. Αξίζει να το διαβάσετε και να δείτε και την ταινία.

 

123: Ο Κατάσκοπος που γύρισε από το κρύο (The Spy who Came in from the Cold) του Τζον Λε Καρέ. Θρυλικό το βιβλίο πλέον, θρυλική και η ταινία.

 

258: Παρεκτροπές (White Mischief) του James Fox, Ψιλοενδιαφέρον βιβλίο, ψιλοενδιαφέρουσα και η ταινία, αλλά αμφότερα ξεχάστηκαν με την πάροδο του χρόνου. 

 

271: Ούτε γάτα, ούτε ζημιά (Nice Work) του David Lodge. Παραδόξως, ο πατριάρχης του campus novel έκανε την πρώτη εκδοτική του εμφάνιση στην Ελλάδα σε αυτή τη σειρά. Μετά οι εκδόσεις Bell κυκλοφόρησαν κι άλλα βιβλία του σε πιο κυριλέ εκδόσεις, τώρα νομίζω ότι τον έχουν αναλάβει οι εκδόσεις Πόλις. Πολύ καλό, με πολλές αναφορές σε διάφορες λογοτεχνικές και σημειολογικές θεωρίες (ο Lodge είναι και πολύ καλός θεωρητικός της λογοτεχνίας). Αξίζει να το ανακαλύψετε!

 

296: Η Σιωπή των Αμνών (The Silence of the Lambs) του Thomas Harris. Έχω την πρώτη έκδοση. Δεν χρειάζονται άλλα σχόλια για το βιβλίο, τα ξέρετε.

 

710: Ο ανατολίτης (The Anatolian) του Ηλία Καζάν. Λογικά πρέπει να είναι η δεύτερη έκδοση. Πρόκειται για τη συνέχεια του κινηματογραφικού αριστουργήματος του Καζάν Αμέρικα, Αμέρικα, το οποίο και καλύτερα να προτιμήσετε.

 

731: Ο Σικελός (The Sicilian) του Mario Puzo. Έγινε και ταινία από τον κάποτε σπουδαίο Μάικλ Τσιμίνο, εξίσου μέτρια με το βιβλίο. 

 

795: Το νησί των καταραμένων (Shutter Island) του Dennis Lehane. Έχει ήδη ανέβει ένα εξώφυλλο, εγώ ανεβάζω άλλο, προφανώς της πρώτης έκδοσης, επειδή το βιβλίο είχε κυκλοφορήσει στα ελληνικά πριν την ταινία

 

908: Κόκκινος Δράκος (Red Dragon) του Thomas Harris. Λογικά, πρέπει να είναι η δεύτερη έκδοση. Η πρώτη εμφάνιση του Hannibal Lecktor. Γυρίστηκε δύο φορές ταινία, η πρώτη από τον Μάικλ Μαν το 1986, προτού γίνει διάσημος σκηνοθέτης, με τον Μπράιαν Κοξ ως Χάνιμπαλ Λέκτερ και με τον τίτλο "Manhunter" και η δεύτερη από τον Μπρετ Ράτνερ το 2002 με τον Άντονι Χόπκινς, φυσικά, ως Χάνιμπαλ, σε μια προσπάθεια να κεφαλαιοποιηθεί η επιτυχία της "Σιωπής των Αμνών" και του "Χάνιμπαλ". Αξίζει να σημειωθεί, ότι τόσο το βιβλίο, όσο και η πρώτη ταινία, είχαν περάσει μάλλον απαρατήρητα, η υστερία ξεκίνησε με τη Σιωπή των Αμνών.

Κατά τη γνώμη μου, η ταινία του 1986 είναι πιο ενδιαφέρουσα, αν και δεν έχει καμία σχέση με τον "μύθο" του Λέκτερ, όπως αυτός δημιουργήθηκε στη συνέχεια.

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

 

Δύο σημειώσεις: πρώτον, οι εκδόσεις Bell είχαν βγάλει στα μέσα με τέλη της δεκαετίας του 1980 και μια σχετικά βραχύβια σειρά με αστυνομικά βιβλία, με πράσινο σήμα, αντί του γνωστού κίτρινου. Πρέπει να έβγαλε γύρω στα 35 με 40 βιβλία. Επίσης, έχουν βγάλει τουλάχιστον έναν τόμο εκτός σειράς και πιθανότατα εκτός αρίθμησης, σχετικά με την Ολυμπιάδα του Λος Άντζελες.

Δεύτερον, οι εκδόσεις Bell έχουν γενικά και πολύ καλές μεταφράσεις και πολύ καλές επιμέλειες, πολύ πιο προσεγμένες από πολλούς άλλους εκδοτικούς οίκους, οι οποίοι εκδίδουν - κατά τεκμήριο - ποιοτικότερα βιβλία.

 

Αυτά για την ώρα. λογικά θα επανέλθω κάποια στιγμή με King και Barker και άλλα τρόμου κι έτσι, όσα δεν έχουν ανέβει τουλάχιστον. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Χε, κάνα δύο από αυτά έψαχνα να βρω σε ποιο νούμερο αντιστοιχούν για αυτό που ετοιμάζω. :thanks:

 

Από εκεί και πέρα: Ο Ανατολίτης στην πρώτη έκδοση βγήκε με το νούμερο 39. Το 710 χρησιμοποιήθηκε ξανά για το Οι Κερδοσκόποι του Michael Ridpath. Το 908 του Κόκκινου Δράκου χρησιμοποιήθηκε ξανά για το Η Ιστορία ενός Αθώου του John Grisham. Ο Σικελός βγήκε αρχικά ως 115. Μόλις τελειώσω την καταγραφή, θα ξέρω και ποιο βιβλίο χρησιμοποίησε ξανά το νούμερο. :)

 

Υ.Γ. Τα Αστυνομικά Bell (όπως ακριβώς ονομάζονταν) πρέπει να έβγαλαν περισσότερα βιβλία. Εκτός αν σε σύντομο διάστημα πρόλαβαν να κάνουν μαγειρέματα στα νούμερα και φαίνονται πιο πολλά.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ο Σικελός βγήκε αρχικά ως 115. Μόλις τελειώσω την καταγραφή, θα ξέρω και ποιο βιβλίο χρησιμοποίησε ξανά το νούμερο.  :)

 

 

 

Το βρήκα ήδη. Όντως πολλά ολέθρια πάθη είχε ο Σικελός. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

80 BELL έχω στη συλλογή μου, το ένα είναι από τα πράσινα αστυνομικά και το ένα από προσφορά εφημερίδας. Τα υπόλοιπα 78 σε έναν πίνακα με τα πλήρη στοιχεία της εκδοσής τους (εκτός του ISBN φυσικά!) για να συνδράμουμε τον GCF. Δυστυχώς εδώ στο χωριό δεν έχω scanner για τα εξώφυλλα....

 

 

BELL.doc

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ανέβηκε στην παρουσίαση ένα excel με πληροφορίες για τα 940 περίπου (από τα 1090, 1088 συν 2 υπό έκδοση) βιβλία της σειράς που μπόρεσα να αντιστοιχήσω. :)

 

Θα βρείτε πληροφορίες για το με ποια νούμερα βγήκαν, όσα γνωρίζω ότι επανεκδόθηκαν, αν βγήκαν με εναλλακτικό νούμερο (όπου μου είναι γνωστό), ποιος νέος τίτλος χρησιμοποίησε ξανά το νούμερο (όλα τα νούμερα αναδιανεμήθηκαν σε νέους τίτλους),  ξένους τίτλους, ημερομηνίες έκδοσης, αν μεταφέρθηκαν στην μεγάλη και μικρή οθόνη, και πόσες φορές έγινε αυτό, μέσω παραπομπών στο imdb. Στα κελιά που βλέπετε κόκκινο σηματάκι, έχουν πληροφορίες όταν σύρετε τον κέρσορα.

 

Το excel θα το βρείτε σε δύο εκδόσεις. Για τα σύγχρονα Office και σε Office 97-2003 για όσους δεν έχουν αναβαθμίσει το πρόγραμμα. Δεν ξέρω πως θα φαίνεται βέβαια η μορφοποίηση στο παλιό φύλλο. Ελπίζω να μην έχει μεγάλες διαφορές. :)

 

Όσοι έχετε παραπάνω πληροφορίες για ότι δεν υπάρχει στην λίστα, περιμένω pm's για να τα προσθέσω σε μεταγενέστερη έκδοση. :)

 

:beer5:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το 1089, φρέσκο-φρέσκο.

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

Να δούμε και τι λέει σε σύγκριση με την σειρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ανέβηκε νέα έκδοση του excel, καθώς ήδη βρέθηκαν καμιά 50αρια τίτλοι ακόμα, ενώ προστέθηκαν διάφορες πληροφορίες στους άλλους (και διορθώθηκαν κάνα-δυο λάθη).

 

Κατά τ' άλλα, κάποιες εφημερίδες κάλυψαν πριν μερικές μέρες την δωρεά που κάνει ο Πάτερσον στην Τήλο. Η εφημερίδα των συντακτών έχει κανονική συνέντευξη του συγγραφέα, η Καθημερινή έχει σχόλια της υπεύθυνης του σχολείου που γίνεται η δωρεά και σχόλια του συγγραφέα, ενώ το Βήμα δημοσιεύει άρθρο του ίδιου του συγγραφέα.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Άλλα 10 βιβλία της σειράς.

 

013 - Λάκυ Λουτσιάνο ο Σικελός

026 - Τα Πουλιά Πεθαίνουν Τραγουδώντας, από τη τρίτη έκδοση μέσω Πρώτου Θέματος

041 - Τριπλό Παιχνίδι. Εδώ από την Β έκδοση που βγήκε ως 712, νούμερο που έχει χρησιμοποιηθεί ξανά φυσικά για βιβλίο της Mary Higgins Clark

203 - Wall Street

438 - Στέλεχος Ανδρομέδα

509 - Κέντρο Επιχειρήσεων

512 - Καζίνο

759 - Η Ηχώ του Μίσους

804 - Το Ακρωτήρι του Φόβου. Β έκδοση. Το νούμερο έχει χρησιμοποιηθεί ξανά για βιβλίο της Modignani, αλλά δεν βρίσκω την πρώτη έκδοση. Ξέρω πως έχει βγει στα Αστυνομικά Bell ως Ζωντανό Δόλωμα, αλλά δεν ξέρω πότε και αν βγήκε από την σειρά Best Seller πριν.

925 - Ο Διπλός Αετός.

 

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Άλλα 3 βιβλία.

 

403 - Παιχνίδια Ολέθρου

780 - Το Χαμόγελο της Μόνα Λίζα

902 - Το Βιβλίο της Μοίρας

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ανέβηκε η νέα, 3η έκδοση του Excel μιας και πλέον μένουν 46 τίτλοι για να κλείσει, με τους περισσότερους να μου είναι γνωστοί και να ψάχνω την αντιστοίχηση. Πρόσθεσα επίσης 2 νέα φύλλα, ένα για τα Αστυνομικά της Bell και ένα με τίτλους που αποτελούν ειδικές περιπτώσεις, ενώ γενικά έγιναν προσθήκες σχολίων και πληροφοριών όπου βρέθηκαν.

 

Σκάναρα επίσης και 7 ακόμα εξώφυλλα.

 

0001 - Οι Μετανάστες. Β έκδοση (για να το βάλουμε επιτέλους και αυτό), χωρίς εναλλακτικές αριθμήσεις (η πρακτική πρέπει να ξεκίνησε το 1984 και καταργήθηκε μέσα στο 1999). Δεν πρέπει να έχει στα εξώφυλλα πάντως καμιά διαφορά με την Α έκδοση, ενώ πρέπει να είναι και η πρώτη επανέκδοση που έκαναν, αν κρίνω από το παρακάτω σημείωμα που περιείχε.

 

Bell Mhnyma Protis Anatyposis Howard Fast Metanastes.jpg

 

 

0167 - Χωρίς Ταυτότητα. Β έκδοση.

0182 - Φωνή Από το Σκοτάδι. Β έκδοση, ως 806

0345 - Η Μέρα της Δημιουργίας

0428 - Εντολή Δολοφονίας

0684 - Οι Φύλακες των Μαρμάρων

0695 - Ο Τέταρτος Ιππέας

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

 

Υ.Γ. Τ ο Τα Πουλιά Πεθαίνουν Τραγουδώντας τελικά έχει επανεκδοθεί πάρα πολλές φορές, ίσως περισσότερες από οποιοδήποτε βιβλίο της Bell. Οπότε αυτό που έβαλα πρέπει να είναι τουλάχιστον η Ενδέκατη έκδοση. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Η Β' Εκδοση του τευχους 575 ( ΝΤΕΣΠΕΡΕΙΣΟΝ ) που δεν με ειχε ενθουσιασει ιδιαιτερα σαν ιστορια αλλα ειχα περασει καλα διαβαζοντας το.

 

και το τευχος 1070 ( Ο ΛΥΚΟΣ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ ) που μεχρι στιγμης φαινεται αρκετα ενδιαφερον. Μπλεκει αστυνομικα με τρομο.

 

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

 

 

 

:beer:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Άλλα 18 εξώφυλλα.

 

007 - Τα Παιδιά από την Βραζιλία, στην Β έκδοση ως 707

020 - Γκόρκι Παρκ

038 - Η Εκδίκηση του Σλέηντ, στην Β έκδοση ως 713

057 - Μαξ

077 - Τροχοί

089 - Και οι Δώδεκα Ήταν Καθάρματα. Έχει ανεβεί ήδη αλλά το αντίτυπο μου είναι σε πολύ καλή κατάσταση

123 - Ο Κατάσκοπος που Γύρισε από το Κρύο, στην Β έκδοση ως 741

202 - Μπλακάουτ

251 - Σκάνδαλο Modigliani

367 - Η Κόψη του Μαχαιριού

375 - Η Αδελφότητα της Φωτιάς

385 - Πτήση Αγωνίας

387 - Οι Γιοι του Πρωινού

416 - Η Ετυμηγορία

577 - Στην Παγίδα του Νόμου

771 - Το Αρπακτικό

833 - Απειλητικός Ουρανός

915 - Η Υπόσχεση

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ας βάλουμε και την επίσημη συνέχεια του Δράκουλα.

 

985 - Δράκουλας: Ο Απέθαντος.

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Άλλο ένα.

 

413. Απολύομαι και Τρελαίνομαι

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Να προλάβουμε να ποστάρουμε και εμείς άλλα 9 εξωφυλλάκια. :P

 

307: Συνέντευξη με το Βαμπίρ (Ann Rice) η α΄έκδοση

366: Μυστήριο (Peter Straub) (πάρα πολύ καλό!)

589: Κλοιός Θανάτου  (Lee Child) η β΄έκδοση

742: Σεχραζάτ (Anthony O'Neil) (απροσδόκητα ενδιαφέρον!)

774: Στο λευκό δρόμο (John Connoly)

796: Ο φανοκόρος (Anthony O'Neil)

817: Οι κακοί (John Connoly)

942: Κουτί σε σχήμα καρδιάς (Joe Hill)

1055: Ο καταζητούμενος (Lee Child)

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Να προλάβουμε να ποστάρουμε και εμείς άλλα 9 εξωφυλλάκια. :P

 

307: Συνέντευξη με το Βαμπίρ (Ann Rice) η α΄έκδοση

366: Μυστήριο (Peter Straub) (πάρα πολύ καλό!)

589: Κλοιός Θανάτου  (Lee Child) η β΄έκδοση

742: Σεχραζάτ (Anthony O'Neil) (απροσδόκητα ενδιαφέρον!)

774: Στο λευκό δρόμο (John Connoly)

796: Ο φανοκόρος (Anthony O'Neil)

817: Οι κακοί (John Connoly)

942: Κουτί σε σχήμα καρδιάς (Joe Hill)

1055: Ο καταζητούμενος (Lee Child)

 

 

 

 

366 τεύχος δεν υπήρχε... :D Υπήρχε όμως 355  :tsibles:

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.