Μετάβαση στο περιεχόμενο

PHAT COMICZ [ ΑΓΝΩΣΤΟΣ ] ( 2015 - )


mr-d

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

καιιιιιιιιιιιιιιιιιιι phat!!!!!!! εμφανιστηκε τοοοοο

 

post-10513-0-10989900-1432628304_thumb.jpg

 

click

 

αγνωστος δημιουργος, απλο σχεδιο (δλδ ισια που υπαρχει :P), μονο στο facebook και ατακες, πολλες ατακες!!! :D

 

τσεκαρετε!!!

 

(βαζω μερικα στην τυχη να παρετε μια ιδεα, οχι τα καλυτερα, ουτε τα χειροτερα, απλα σε οτι εκανα κλικ τυχαια χαχα)

 

post-10513-0-02797900-1432628629_thumb.jpg post-10513-0-70423000-1432628630_thumb.jpg post-10513-0-65796800-1432628631_thumb.jpg post-10513-0-10894200-1432628633_thumb.jpg post-10513-0-31955300-1432628634_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

παρόλο που το σχεδιο είναι  υποτυπωδες, τα περισσότερα στριπακια του εχουν πολύ καλό χιουμορ :)

 

στην τελική, προτιμω τετοιο σχεδιο με εξυπνες ατακες απ' ότι καλύτερο σχεδιο - αδιαφορο αποτελεσμα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

To σχέδιο μπορεί να είναι πιο απλό δε γίνεται, αλλά είναι υπερβολικά σταθερό. Θέλω να πω ότι τα ανθρωπάκια δεν έχουν διαφορετικές αναλογίες κάθε φορά, π.χ. τη μία μικρό κεφάλι, την άλλη μεγάλο σώμα κλπ, που είναι σύνηθες για κάποιον που είτε δεν ξέρει είτε τώρα ξεκινάει να σχεδιάζει... που εμένα τουλάχιστον μου δείχνει ότι ο σχεδιαστής μάλλον ξέρει καλά τι κάνει. Επίσης, είδατε τον Σπανούλη τι ωραία που τον έκανε; :)

 

10421203_1570807439867714_4112894686495565871_n.jpg

 

Το χιούμορ του μου αρέσει πολύ. Τις περισσότερες φορές είναι κουφό, άλλες φορές είναι κάφρικο, αλλά μου αρέσει το 90% των στριπ, για να μην πω και παραπάνω. Επίσης πέρα από τα στριπάκια που απλά δημιουργούνται λόγω επικαιρότητας (όπως πχ το παραπάνω μπασκετικό), υπάρχουν και θεματικές ενότητες ή σειρές, όπως το "Πράηβετ Τζίσας" (με τον Χριστό φαντάρο) και το "Τόταλυ Φέηλντ Σούπερχηρο" (με αποτυχημένους υπερήρωες). Αγαπημένο ως τώρα στριπ το 4ο απ' αυτά που ανέβασε ο mr-d, που παρόλο που δεν γνωρίζω το τραγούδι του Τουρνά, είναι τόσο καμένο που λύθηκα στο γέλιο! :)

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φοβερό χιουμόρ,έξυπνο καταλυτικό.Οσο για το σχέδιο,ποιος δίνει σημασία όταν έχεις φοβερες ατακες.Δύο πράγματα σκέφτομαι: 1)δεν ξέρει σχέδιο αλλά έχει στο νου του καταπληκτικές ατάκες που θέλει κάπου να τις εκφράσει και ο μόνος τρόπος είναι αυτός,ή 2)ξέρει σχέδιο και το κάνει επίτηδες για να βγάλει πιο πολυ γέλιο.Εδώ που τα λέμε πιο πολύ μου αρέσει έτσι,παρά καλοσχεδιασμένους ανατομικά ανθρώπους.Μην ξεχνάμε έναν άλλον ατακαδόρο που δεν είναι και κανενα κελεπούρι σχεδιαστικά αλλά μας αρέσει και δεν δίνουμε σημασία.Τον ΑΡΚΑ.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πλέον τα Phat Comicz ανήκουν στην οικογένεια του socomic.

 

11813297_1598258857122572_8287161231213357297_n.jpg

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Επειδή εγώ τον διαβάζω τακτικότατα και διασκεδάζω πολύ με το χιούμορ του, ας βάλω να υπάρχει η συνέντευξη του δημιουργού των Phat Comicz (Βαγγέλη Χατζηδάκη) στο rockbourbon.gr:

 

11840755_10204997804486759_1275424186_o.jpg

 

της Μάρας Ρηγάκη

 

Απόγευμα Τρίτης στο Πολυτεχνείο καφέ μπαρ και έχω ραντεβού για συνέντευξη με έναν τύπο τον οποίο προσωπικά δεν γνωρίζω καθόλου. Ήξερα όμως και είχα δει την δουλειά του μέσω κοινών γνωστών. Πιο συγκεκριμένα, πριν από μερικούς μήνες κάποιος φίλος μου έστειλε στο facebook μια σελίδα με αστεία comics για να τα διαβάσω.

 

Μου άρεσαν τόσο πολύ που κατευθείαν προσπάθησα να έρθω σε επαφή με τον δημιουργό τους για να κανονίσω μαζί του μια συνέντευξη για το rockbourbon. Το όνομα αυτού Βαγγέλης Χατζηδάκης. Πέρασε λίγος καιρός από τότε μέχρι να πραγματοποιηθεί η εν λόγω συνέντευξη λόγω πολλών υποχρεώσεων και από τις δύο πλευρές. Επιτέλους όμως ήρθε η κατάλληλη στιγμή. Γύρω στις 19:00 λοιπόν συναντιόμαστε αρχικά για να γνωριστούμε, να πιούμε ένα καφέ και να ξεκινήσουμε την συνέντευξη. Ο καφές μας διήρκησε τέσσερις ολόκληρες ώρες και η αλήθεια είναι ότι η συνέντευξη με δυσκόλεψε με την καλή έννοια από τα πολλά γέλια που έκανα μαζί του κατά τη διάρκεια της συζήτησής μας. Είχα απέναντί μου έναν νέο άνθρωπο με πολλή όρεξη γι’αυτό που ασχολείται και που το γουστάρει πολύ. Με μεγάλη φαντασία, ετοιμόλογος με αστείες ατάκες, ευφυής και με έντονο στοιχείο της προσωπικότητάς του το χιούμορ. Διαπίστωσα βέβαια ότι την ώρα της συνέντευξης ήταν αρκετά σοβαρός μάλλον γιατί ήθελε να προσαρμοστεί στο δικό μου ύφος ερωτήσεων. Ας ξεκινήσουμε λοιπόν:

 

– Βαγγέλη καλησπέρα. Αρχικά πες μας δυο λόγια για την θεματολογία των Phat Comicz. Τι πραγματεύονται;

Καλησπέρα και σε σας! Θεματολογία δεν υπάρχει! Καμία απολύτως! Γιατί για να υπάρχει θεματολογία, πρέπει να υπάρχει και κάποια συνοχή και τα Phat Comicz είναι η επιτομή της μη συνοχής. Την μία μέρα το κόμικ θα είναι στο διάστημα, την επόμενη σε μια παραλία και την μεθεπόμενη στο μαγαζί του φίλου ζαχαροπλάστη. Όλα είναι σχετικά, εξαρτάται τι θα μου κάνει κλικ.

 

– Από πού και πώς εμπνέεσαι; Ποια είναι δηλαδή η πηγή της δημιουργικότητάς σου;

Πραγματικά οτιδήποτε. Μπορεί να είναι κάποιο λογοπαίγνιο που μου ήρθε (συνήθως στον ύπνο μου), κάποιο αστείο που ειπώθηκε στην παρέα ή που είδα στον δρόμο ή ακόμα και κάτι σχετικό με την επικαιρότητα. Αν και σε γενικές γραμμές αποφεύγω να φτιάχνω κάτι σχετικά με τα πολιτικά δρώμενα. Ποτέ δεν ήμουν πολιτικοποιημένο άτομο και δεν έχω καμία όρεξη τώρα να μου κολλάνε ταμπέλες, πράγμα πολύ εύκολο ειδικά στα social media.

 

– Πώς τα φτιάχνεις- σχεδιάζεις;

Το παν είναι να έρθει η ιδέα. Απο κεί και πέρα τα πράγματα είναι σχετικά εύκολα. Το δουλέυω λίγο στο μυαλό μου και το φτιάχνω όσο πιο απλά γίνεται. Μου αρέσει να τα διατηρώ απλά. Είναι πιο ευχάριστα στο μάτι, ο αναγνώστης δίνει βάση στους διαλόγους και όχι στο σχέδιο.Και εδώ που τα λέμε είναι πάντα πιο αστείο να βλέπεις “ενήλικες” καταστάσεις σε ζωγραφίες που μοιάζουν με πεντάχρονου!

 

Με την μέχρι τώρα πορεία των Phat Comicz θεωρείς ότι γίνεται αντιληπτό το ιδιαίτερο και ευφυέστατο χιούμορ σου;

Το ξέρω ότι τα Phat Comicz δεν είναι και το πιο εύπεπτο πράγμα που υπάρχει στο ελληνικό ίντερνετ αλλά ποτέ δεν ήταν αυτός ο στόχος μου. Ξέρω ότι έχουν συγκεκριμένο και ιδιαίτερο κοινό.Οι περισσότεροι ξέρουν τι θα μπουν να διαβάσουν . Κάποια αστεία είναι απλά, κάποια πιο σύνθετα, κάποια είναι τόσο χαζά που καταλήγουν αστεία. Γενικά πάντως πιστέυω ότι οι αναγνώστες μου είναι έξυπνοι και ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι. Όσοι δεν ήταν απλά πάτησαν unlike στην σελίδα.

 

– Κατά τη γνώμη σου με βάση τα σχόλια που λαμβάνεις όποτε βγάζεις ένα καινούριο phat comic έχουν περισσότερο χιούμορ οι γυναίκες ή οι άντρες;

Πίστεψε με δεν έχει καμία σημασία το φύλο στο πως κάποιος εκλαμβάνει το χιούμορ! Κάποιοι από τους πιο φανατικούς μου αναγνώστες είναι γυναίκες! Το χιούμορ έχει να κάνει καθαρά με το πόσο ανοιχτό μυαλό έχει κανείς, την ευφυία, την γενικότερη παιδεία και σε μεγάλο βαθμό την ανεκτικότητα. Για να απαντήσω λοιπόν στην ερώτηση σου, σημασία δεν έχει το φύλο, αλλά ο άνθρωπος. Πιστεύω ότι ο μόνος λόγος που οι περισσότεροι φαν μου είναι άντρες είναι πως σαν αγοράκι και
εγώ τείνω να έχω κάποιες φορές μια θεματολογία που σε κάποιο βαθμό απευθύνεται περισσότερο σε ανδρικό κοινό.

 

– Θα θέλαμε να μας μεταφέρεις τη γνώμη σου για το χιούμορ στη ζωή μας γενικότερα.

Είναι απαραίτητο, δε το συζητάω. Και δεν θα πω το κλασικό “ειδικά στην δύσκολη εποχή που ζούμε”. Το χιούμορ είναι ένα εργαλείο που μας βοηθάει και στα καλά και στα κακά ,αν και στα κακά τα τελευταία χρόνια βοηθάει και το κινητό. Απλά κάποιες φορές μπερδεύουμε το χιούμορ με άλλα πράγματα. Είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι αν θέλει κάποιος να λέει ότι έχει χιούμορ, πρέπει πρώτα απ’ όλα να μπορεί να γελάσει με τον εαυτό του.

 

– Τέλος, που μπορούμε να βρούμε τα Phat Comicz ;

Στο γέλιο ενός μικρού παιδιού και στις καρδιές των αγγέλων. Αν δυσκολευτείτε να τα βρείτε εκεί, θα τα βρείτε στην κατηγορία blog του rockbourbon, στην σελίδα Phat Comicz στο Facebook και μια φορά την εβδομάδα στο αθλητικό site www.sportit.gr. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι τα Phat Comicz πλέον βρίσκονται στην μεγάλη οικογένεια του www.socomic.gr όπου δημοσιεύονται κάθε Δευτέρα και Τρίτη, μαζί με δουλειές πολύ γνωστών ελλήνων σχεδιαστών, πράγμα που για εμένα αποτελέι μεγάλη τιμή.

Βαγγέλη σε ευχαριστώ πολύ και εύχομαι καλή συνέχεια σε ό,τι και αν κάνεις.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

τωρα και animation :P

 

https://www.youtube.com/watch?v=YyjnzV0wFsQ

 

το καναλι: κλικ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.